Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Czy kwiecień na gpw będzie ?
wzrostowy
spadkowy
horyzontalny

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Akcje

> PZU

status spółki - poziom aktywacji sygnału sprzedaży - 36 zl 

 

 

Podany ostatnio poziom aktywacji sygnału sprzedazy nie wszedł a rynek powoli ale ciągnie do góry. Po fakcie okazało się, że rynek nie będzie rysował ani klina zwyżkującego ani pro-wzrostowej formacji głowy z ramionami. Rynek wybrał irracjonalnyadnych korekt. No cóż, takie jest życie, jesteśmy z dużo mniejszym zyskiem niż liczyłem na tej spółce. 

Aktualnie sytuacja techniczna prezentuje się nastepująco. Jesli kurs spadnie ponizej 36 zl to jest sznasa na korektę spadkjową ostatnich wzrostów. Taka korekta mogłaby sięgnąć okolic 33 lub 31 zl. Wykresy tygodniowe sugerują takie spadki. Byłaby to okazja do ponownego otwarcia sygnału kupna na rynku tych akcji. Jeśli nie będzie korekty - nie gonimy pociagu. Będą inne spółki i inne sygnały. 

 

 

 3 marca 2017 r

 

poziom aktywacji sygnału kupna - 30 zl, agresywne zamkniecie po 33 zl - zysk 10 %   

 

Na PZU kurs doszedł do wspomnianego oporu przy 33.50 zl i teraz możemy spodizewać się dwóch wariantów. Albo dynamicznego wybici atego oporu i dalszego wzrostu albo tworzenia opisywanej ostatnio rozległej formacji głowy z ramionami która średnioterminowo ma pro-wzrostowy charakter . W krótkim terminie zakłada jednak spadek do okolic 29-28 zl. 

Osobiscie obstawiam wariant głowy z ramionami. 

Oceniajac rynek krótkoterminowo wczorajsza sesja ma bardzo negatywną wymowę i zakłada korektę. Jeśli kurs spadnie ponizej 32.50 to uznajemy sygnał kupna za zakończony i oczekujemy głębszego spadku do okolic 28 zł. 

Ostatni miesiąc to budowa na tych akcjachj małego klina wzrostwoego która to formacja zapowiada w większości przypadków spadki. 

Spadek ponizej 32.50 uznamy za otwarcie krótkoterminowego sygnału sprzedaży z opcją dojścia do okolic 28 zl. Jesli rynek zachowa sie zgodnie z projekcją to w okolicy 28 zl ponownie odnowimy pozycje na wzrosty akcji PZU. 

Ewentualne trwałe wybicie oporu przy 34 zl zaneguje opisywany powyzej wariant głowy z ramionami. 

 

 

5 stycznia 2017 r

 

Na PZU wszedł nam sygnał kupna po 30 zł i mamy jasną i klarowną zmianę trendu ze spadkowego na wzrostowy. Kurs doszedł dzisiaj do okolic dosc istotnego oporu przy 33.50 który me - ale nie musi okazac się lokalnym szczytem. 

Opór te zostać pzrekroczony z marszu ale gdyby okazało się że  ztego pzoiomu e być jakaś lokalna korekta to mozemy rozwazać, ze moze wyrysowac sie potencjlana bardzo optymistyczna bo pro wzrostowa formacja głowy z ramionami. 

Gdyby w istocie miałą sie realziować, to z okolic 34 zl mozna by spodziewac się ostrego ale szybkiego spadku do okolic nawet 28 zl a później kolejny i uadny jł i dalszy dynamiczny wzrost. Tak nie musi być bo rynek jest mocno rozgrzany alać taką koncepcje, przynajmniej teoretycznie. To ważna infromacj adla tyhc którzy grają na tych akcjach na kontaraktach aby wiedziec gdzie mogą być punkty zwrotne i jak powiększać czy luzować zawartośc kontraktów. 

Jesli dynamicznie wybijemy opór przy 34 to tę opisywaną powyżej potencjalnie tworzącą sie formacje nalezy uznać za niebyłą. Pracujemy na żywym rynku on-line wiec rozważać nalezy różne warianty a rynek je zweryfikuje. Faktem jest jednak zmiana trendu i powstanie sygnału kupna a niewiadomą jedynie kwestia formy wzrostów. 

 

 

8 grudnia 2016 r

 

Na PZU kurs powoli zbliża się do poziomu sygnalnego gdzie powstanie sygnał kupna. Krótkoterminowe wskaźniki sa dość mocno wykupione co ostrzega przed możliwością jakiejś małej korekty.

Do PZU mamy dwie strategie.

Pierwsza - sygnał kupna powstaje po wybicie poziomu sygnalengo 30 zl. Druga - gdyby w najbliższym czasie nastąpiła jakaś mała korekta na rynku tyhc akcji np. do strefy okolic 27-28 zl jako tzw. ruch powrotny po wybiciu linii oporu trendu spadkowego to taki korekcyjny spadek do ww. strefy uznamy automatycznie za powstanie sygnału kupna. 

 

 

6 grudnia 2016 r

 

Rozgrywany jest sugerowany boczniak w trendz to okolice długoterminowej linii trendu spadkowego i jeśli trend ma być zachowany to niebawem powinniśmy mieć zawrotkę na dół. 

 

 

17 listopada 2016 r

 

Na akcjach PZU generalnie jest bez zmian bo trend spadkowy jest zachowany ale wskaźniki średnioterminowe dają już ppierwsze pozytywne sygnały wiec moze to byc dobry znak na niedaleką przyszłosć bowiem mogą powstać sygnały kupna w niedługim czasie. Możliwe, że będzie jakiś ostatni spadek i w ten sposób powstałyby pozytywne dywergencje. 

Krótkoterminowo kurs kresli boczniaka ze wsaprciem z okolic 24 zl i oporem z okolic 28 zl. 

Obniżamy pzoiom powstania sygnału kupna na 30 zł. Na najbliższy czas preferencje to oscylacje w ramach wskazanego boczniaka, dopiero wybicie któregoś z tych ograniczeń da sugestię do większego ruchu. 

 

 

6 października 2016 r

 

Kurs złamał średnioterminowe wsparcie boczniaka z okolicł i kontynuuje spadki zgodnie z długoterminowym trendem. Taki stan rzeczy wskazuje na to, że celem spadku powiny być przynajmniej okolice dołka przy 20.60 zł 

Na arzie dotykamy akcji, nadal brak sygnału kupna. Natomaist mozna zagrywać krótkoterminowo na spadki otwierając pozycje na wzrostach w czasie korekcyjnego wykupienia rynku. 

Każdy ewentualny wzrost do okolic 31 zł traktowac będziemy jako jedynie ruch korekcyjny. 

Prawdopodobnie otworzymy tu agresywny sygnał kupna w sytuacji kiedy WIG20 osiągnie spodziewany dołek w okolicy 1550-1600 p. A więc na razie bez emocji,  czekamy na dojście do dna bessy i na tych akcjach. Trwa to już długo ale cóż taki jest rynek. Lepiej być tego świadomym i nie tracić o wcześniej i drożej. 

 

 

 

19 wrzesnia 2016 r

 

Kurs akcji PZU złamał wsparcie wynikające z boczniaka i jednocześnie złtą proporcję zniesienia co sugeruje kontynuację tendencji spadkowej, przynajmniej dopóki nie zostanie wybity trwale opór strefy 32 zl. 

Jesli ruch na dół nie jest tylko naruszeniem trendu bocznego, tzw pułapką wybicia to cene dojść nawet do okolic 20 zl. 

Na razie odpuszczamy sobie grę na tym instrumencie. Spadki z osttanich tygodni przybrały postać małego kanału spadkowego. Opór wynikający z tej linii kanału to okolice 30 zł. 

Poziom aktywacji sygnału kupna nie uległ póki co zmianie. 

 

 

5 lipca 2016 r

 

Srednioterminowo bez zmian. Nie wszedł sygnał kupna i kurs zszedł do wsparcia średnioterminowej konsolidacji przy 30 zl z którego to poziomu albo będzie dołek albo tylko odbicie. Jeśli ktoś agrsewynei na takim dołku kupuje to winien się stopować kilka procent poniżej takiego średnioterminowego wsparcia. 

Najbliższy opór 33.30 zl. Na razie nadal bez sygnału - boczniak. 

 

 

7 czerwca 2016 r

 

Na akcjach PZU bez zmian. Strefa okolic 32.50 - 33 zl to 61 % zniesienia fibo wcześniejszej fali wzrostowej. Jeżeli spadki sa korekcyjne to te okolice z bardzo dużym prawdopoodbiueństwem powinny być okolicami takiego potencjalnego dołka. Szansa na taki scenariusz jest jeśli powstanie sygnał kupna na W20 po wyjściu powyżej 1880 p. 

Jeżeli indeks WIG20 będzie zmierzał w kierunku 1600 p. to i tutaj jest możliwość zejścia do okolic dołka. Problem mają tylko krótkoterminowi gracze. 

Średnioterminowo wyjście powyżej strefę oporową 36-37 zl da sygnał kupna i zmienie trend. dopóki tak sie nie stanie to mamy preferencje spadkowe albo w najlepszym układzie boczniak między 30 a 37 zl. 

Czekamy na powstanie sygnału kupna po aktywacji zaznaczonego oporu. Alternatywnie będziemy kupowac agresywnie w okolicy 30 zl. 

 

 

16 maja 2016 r

 

Aktualizacja wykresu reszta bez zmian. 

Kurs ma problemy ze złamaniem średnioterminowej linii trendu spadkowego która akurat przebiega w okolicy 36 zl ale po pierwszym cofnięciu jest podejmowana kolejna próba ataku na poziom sygnalny. 

 

 

1 kwietnia 2016 

 

Ci którzy zagrali na wzrosty o charakterze krótkoterminowym mogą się ewakuowac z tych akcji. 

Kurs tych akcji doszedł do maksymalnych poziomów gdzie możemy mówić jeszcze o korekcyjnym odbiciu. Wzrost powyżej 37 da nam sygnał kupna. Byłoby to także złamanie linii trendu spadkowego. 

Pytanie jest takie, czy kurs będzie szedł wyżej bez żadnej większej korekty, czy z obecnych pzoiomów będzie jakaś sensowna korekta lub może nawet boczniak w zakresie 37 30 zl. Zobaczymy ale trzeba uwaznei teraz obserwowac te akcje gdyż mogą tu zajśc ciekawe rzeczy pod względem zmiany trendu i decyzyjnym. 

 

 

16 marca 2016 r

 

Kurs nadal w konsolidacji 30 - 36 zl i dopiero ewentualne wybicie powyżej tej strefy da sugestię zmiany tendencji na wzrostową. Dopóki tak się nie stanie to każdy ruch od wsparcia do oporu traktujemy jako krótkoterminową spekulację. Gracze kontraktowi mogą traktowac także opór jako miejsce do zalożenia pozycji na spadki akcji co najmniej do wskazanego wsparcia tej konsolidacji. 

 

 

24 luty 2016 r

 

sygnał sprzedazy od 46 zl, zamknięcie przy 32 zl - ZYSK 30 % 

Na tych akcjach także można już zamknąć sygnał sprzedaż przy 32 zł tak jak wypadło to kompleksowo ze dwa tygodnie temuy na wszystkich akcjach. Tu cały ten czas oscuyluje kurs wokół 32 zł. Zysk z sygnału wyniósł około 30 %. 

Aktualnie kurs tworzy jakąś małą konsolidację w strefie 30-35 zl. Dopuszczam tutaj możliwość ostatniego wybicia na dół do okolic 28 zł. 

Na wskazanie sygnału kupna na razie jest za wcześnie. Gracze krótkoterminowi mogą grać jedynie spekulacyjnie w oparciu o wskazany przedział cenowy, z prefrencją ewentualnego wybicia dołem jako ostatnia fala spadkowa. 

Kurs jest już po splicie więc mamy inne ceny niż na ostatnim wykresie. 

 

 

9 luty 2016 r

 

Na akcjach PZU utrzymujemy cały czas sygnał sprzedaży. Mieliśmy zakładany ostatnio wzrost do złamanej linii wsparcia, stała sie teraz oporem, był tzw. klasyczny ruch powrotny i czekamy na rozwinięcie spadków. 

Wydaje się, że krótkoterminowo mamy aktualnie zrobioną całą spadkową piatkę i może nastąpić ponowny korekcyjny ruch do strefy 440-460. 

 

 

28 lipca 2015 r

 

Wybicie poziomu 437 to sugestia zamknięcia obowiązującego sygnału sprzedaży z całkiem pokaźnym zyskiem aby odnowić pozycje na wyższym poziomie gdyż średnioterminowo obowiązuej nadal sygnał sprzedaży aż do wyjścia powyżej 470 zl. 

 

 

 

25 czerwca 2015 

 

Z kilkumiesięcznej konsolidacji między wsparcie z okolic 460 a oporem z okolic 515 zl kurs wyłamał wsparcie przy 460 zl dając tym samym sygnał sprzedazy. Jednoczesnie złamana została linia trendu wzrostowego co uwiarygadnia wybicie. 

Krótkoterminowo w bardzo pozytynwym wariancie dopuszczalny jest ruch powrotny do okolic linii trendu czyli do okolic 460 zl. Taki scenariusz pozwoliłby niektórym spoźnialskim na otwarcie shortów na wyższym poziomie niż dzisiejsze notowania. Ale tak być nie musi bo rynek moze nadal kontynuowa cmarsz na dół bez korekty. Gdyby taki wariant się realziował to wsparcia sa w okolicy  a następnie dużo wazniejsze w okolicy 380 zł i tu mozna realizować zyski. 

 

7 czerwca 2015 r 

 

Aktualizacja wykresu - osttanie sugestie aktualne, kurs potwierdza budowanie kilkutygodniowej konsolidacji w zaznaczonym przedziale. To daje opcję gry od bandy do bandy z delikatną sugestią wyjścia górą. Ewentualne trwałe wyjście dołem otworzyłoby sygnał sprzedaży. 

 

 

30 kwietnia 2015 r 

 

Na akcjach PZU nic się nie zmieniło od osttaniego wpisu. Tendencja wzrostowa jest preferowana nadal, sugestia wzrostu do okolic 540/50 podtrzymana bo tu jest opór mogący być szczytem. 

Stop trendowy dla wzrostów to spadek poniżej  450 zl na koniec sesji. 

Krótkoterminowo kurs buduje konsoldiację między wsparciem z okolic 460 zl a oporem z okolic 515 zl. 

 

1 kwietnia 2015 r 

Sygnał sprzedaży chociaż dany w dobrym momencie po 490 zl pozwolił jedynei na spadek do 465 zl a następnie kurs ponownie rozpoczał marsz do góry wybiajając nam stopa na poziomie wejścia. 

Taka sytuacja sugeruje, że papier ma jeszcze jakiś potencjał wzrostu i na dzisija oceniam że jest szansa na mały 10 % wzrost w okolice 545 zl. Poziom stop dla aktualnej tendencji wzrostowej to spadek poniżej 445 zl. W aktualnej chwili walor jedynie do bardzo krótkoterminowej spekulacji w oparciu o wskazane powyżej dwa poziomy. Wzrost do 545 jest realny. Bez sygnału. 

 

 

16 luty 2015 r

Na rynku tych akcji wszystko bez zmian. Mamy otwarty sygnał sprzedaży po 490 zl i stop nieco powyzej tego poziomu i czekamy na odpadnięcie na dół do 460 zl. Jeśli nastąpi trwały spadek poniżej 460 zl to kurs powinien nagle załamać notowania tych akcji - podobnie jak miało to miejsce wcześniej na KGHM. Gdyby tak się stało to stratgeiczna strefa wsparcia rozciąga się między 410-380 zl. 

Jak na dzisiaj dojście do okolic 485 zl i gwałtowny spadek potwierdza przyjęte założenia o potencjalnym szczycie dla tych akcji. 

 

 

7 stycznia 2015 r 

Na PZU pał sygnał sprzedaży płamaniu 490 zl i jeśli rynek nie zaneguej tego sygnału to albo robi nam się wachlarz albo rozpocznie większa korekta po wzroście tych akcjji. 

Teraz kluczem jest kolejne wsparcie przy 460 zl  i jego ewentualne złamanie potwierdzi spadkowy charketr rynku dla tych akcji. Ewentualne trwałe wyjście powyżej 495 zl zaneguje sygnał sprzedaży. 

 

 

24 listopada 

Podwyższamy poziom dla sygnału sprzedaży, tym razem jest to 490 zl i jego łamanie otworzy nam sygnał do depracjacji tych akcji. Przy okazji poziom ten koresponduje z najszybszą linią trendu wzrostowego więc wzrasta jego znaczenie. Na wykresach tygodniowych pojawiły się ciemne chmury po raz pierwszy od bardzo długiego czasu. 

 

 

12 listopada 

Po wybiciu oporu kurs kontynuuje marsz do góry jako duży samotnik na gpw. Aktualnie widać znowu pierwsze symptomy przegrzania. Dopuszczalna jest więc jakaś korekta. Jesli korekta poprzestania na spadku tylko do okolic 460 zl to dalszy wzrost jeeli jednak kurs trwale złamie wsparcie 460 zl to szykuje się wtedy duża średnioterminowa korekta. 

Strefa okolic 460 zl ma dokładnie takie samo znaczenie jak wcześniej strefa 410 zl. 

Jeżeli nastąpi trwały spadek poniżej 460 zl to wchodzi automatycznie sygnał sprzedaży. Wokól tego poziomu i sentymentu wobec indeksu proszę opierać swoje decyzje inwestycyjne. Sprawa jest klarowna. 

 

 

15 października 

Na razie rynek nadal broni tego strategicznego wsparcia dla tych akcji. Aktualni kurs podszedł do poziomu okolic 475 zl i jeśli zawróci to możemy rozważac spadek do znanego nam już poziomu strategicznego wsparcia z okolic 405-410 zl. 

Jeśli wybijemy okolice 480 zl to kurs ma szanse powoli ale nadal rosnąć ale sygnału nie podam z uwagi na odmienne zachowanie szerokiego rynku. To są jedynie sugestie dla bardziej aktwynych graczy. 

Zatem, nadal bez zmian, dopóki rynek trwale nie złamie 405 zł sytuacja pozytywna nadal zostaje na tych akcjach zachowana. Ewentualny spadek poniżej tego poziomu otworzy sygnał sprzedaży. 

 

 

26 sierpnia

Na akcjach PZU mamy do czynienia z próbami przełamania wsparcia o którym wcześniej wspominałem. Jesli wpsarcioe pęknie to powstaje nam sygnał sprzedaży i sugestia dalszego spadku do okolic 350-360 zl jako minimum. Na razie trwa walka o utrzymanie tego poziomu i myśle że może ona jeszcze trochę potrwać zanim wsparcie zostanie złamane. Grający na spadki moga uwaznie obserwowac te zmagania aby we właściwym czasie zająć pozycje. 

 

 

21 marca 

Ostatni wpis to sugestia sprzedaży w strefie okolic 480 zl. i dokładnie tam dotarliśmy po czym kurs uległ sporemu spadkowi. 

Aktualnie trend wzrostowy nadal jest zachowany ale wskaźniki sugerują jego duże osłabienie. Betonową strefę wsparcia umiejscawiam w okolicy 410-405 zl. Jeśli spadniemy poniżej to automatycznie otwiera nam sie sygnał sprzedaży na tych akcjach i o wzrostach będziemy musieli zapomnieć. Dopóki utrzymujemy sie nad tą strefą wzrosty są preferowane. 

 

 

 5 marca 

Na akcjach giganta sytuacja nadal niezbyt jasna ale tez nadal zachowane zostały sugerowane wczesniej poziomy jako obowiązujące, zwłaszcza strefa wsparcia. Napisałem, że jest ono bardzo silne i tak jest w rzeczywistości. Były 2 spadki nieznacznei poniżej tego poziomu ale tylko intraday, bo na koniec sesji kurs zamykał się powyżej 400 zł. 

Strefę 380-400 mozna potraktowac więc jako intradayową okazję do szybkich zakupów akcji a okolice 480 jako strefę sprzedażową. 

Na razie nie daję żadnego sygnału, czekam na to co wyniknie z ruchów zaznaczonych trójkątem w kolorze niebieskim. Papier do krótkoterminowych spekulacji w obrębie zaznaczonych ograniczeń. 

 

 

16 pazdziernika 

Na akcjach PZU choć wybity został sygnał to rynek jeszcze nieznacznie poszedł do góry. Prawdopodobnie jest to piata fala w całym impulsie gdyz wybicie było z trójkąta. 

Zaprezentowałem tym razem wykres w kompresji tygodniowej, o nieco dłuższym horyzoncie na którym widać, że spółka utzrymuje i rozbudowała tendencję wzrostową i wśrednim terminie to ona dominuje. 

Krótkoterminowo zaś widać, że nawet na ostatnich wzrostach były negatywne dyweregncje które mogą być sugestią jakiejś większej przeceny przed ewentualnymi kolejnymi wzrostami. 

W krótkim terminie w strefie okolic 400 zl znajduje się bardzo silne wsparcie które powinno powstrzymywać przed ewentualnymi dalszymi zniżkami. Złamanie tego wsparcia zaneguje nam też trwałośc tendencji wzrostowej i otworzy ewentualność budowania w pozytywnym wariancie jakiejś szerokiej wielomiesięcznej konsolidacji. Ale na razie to tylko opcje. 

Fakty sa takie, że dopóki zanjdujemy się powyżej 400 zl to formalnie rzecz ocenijąc tendencja wzrostowa ma na dal preferencje. Z kolei krótkoterminowo pojaiwją się negtaywne dywergencje ostrzegające przed możliwością głębszej korekty. 

Z uwagi na wielkość spółki ważne będzie to, czy pojawi się a jesli tak to jak będzie głeboka korekta na globalnych rynkach akcji i tym samym na naszych głównych indeksach. 

Tym razem nadal pozostawiam więc spółkę do obserwacji. 

 

 

 

18 czerwca 

Stop na poziomie 425 zł wybił nam definitywnie obowiązujący do tego czasu sygnał kupna i teraz czekam na pogłębienie tendencji spadkowej. Zysk nie był imponujący bo wyniósł zaledwie 23 % ale spółka jest cięzka, branża kiepska a perspektywy firm finansowych nie najlepsze więc trzeba się cieszyć tym co jest. 

Na chwilę obecną akcje PZU kwalifikuję jedynie jako do obserwacji dopóki nie pojawią się jakieś istotne zmiany. 

 

 

 24 luty 

Wskazany ostatnio stop nie został wybity więc nadal obowiązuje sygnał kupna a stopa przesuwamy na 425 zł na koniec sesji. 

 

 

2 stycznia

Ostatnia sugestia o mozliwosci tworzenia na tych akcjach średnioterminowego boczniaka jest jak najbardziej aktualna.

Ostatni opór przy poziomie 349 zostal wybity dajac sygnal kupna i sugerowałem wzrost do co najmniej 385 zl. Poziom ten zostal już prawie osiagniety.

Take profit minimalne zostalo formalnie zrobione, natomiast dla tych którzy chcą isc z trendem i bedą utrzymywać nadal te akcje - ustawiam stopa na okolice 370 zl. Ewentualne złamanie tego poziomu zaneguje trwajacy od 349 zl. sygnal kupna.

Jeśli średnioterminowo miałby trwać układ horyzontalny na tym walorze to strefa oporu okolic 385/390 nie powinna zostac na trwał przebita. Na obecnym poziomie decydują się więc losy aktualnego trendu wzrostowego który dotrał do średnioterminowego oporu. Tu musi być decyzja co dalej, stop wyjaśni wszystko.

 

 

22 pazdziernika

W ostatnim czasie sytuacja na akcjach PZU poprawiła się na tyle, że możemy domniemywać iż zamiast kanał spadkowego tworzy się na tych akcjach boczniak, podobny do tego jak na akcjach Polsatu.

Gdyby tak rzeczywiście było, to po wybiciu najbliższego oporu przy 349 zł moglibyśmy się spodziewać wzrostu do okolic ostatniego szczytu zlokalizowanego przy 385 zł.

Czyli trwałe wybicie 349 zł dałoby nam prawdopodobnie bardzo krótkoterminowy sygnał wzrostu. Trochę jest to dość ryzykowne ale Ci którzy się na takie zagranie by zdecydowali - to po wybiciu oporu sugeruję stopa przesunąć na poziom wejścia by w przypadku niespodziewanego cofnięcia wyjść na swoje. Generalnie operacja dość ryzykowna.

 

 

30 lipca

Wcześniejszy komentarz sugerujący brak jakiejkolwiek formacji uniemożliwiające bezpieczne zajęcie pozycji został potwierdzony permanentnym spadkiem ceny akcji. Tym samym nadal pozostajemy w trendzie spadkowym licząc na ewentualne odbicie z potencjalnego wsparcia okolic 270-280 zl.

Jedyne czego możemy się spodziewac to odbicie ze wskazanego na wykresie poziomu linii wsparcia kanału spadkowego. Tym samym średnioterminowo walor nadal jedynie do obserwacji. Krótkoterminowo dopuszczalna jest jedynie spekulacja ze strefy 270 zł.

 

 

 30 maja

Kurs nadal porusza się w kanale spadkowym i respektuje zwłaszcza jego górne ograniczenie które jest strefą oporową.

Uznać więc można, że wybicie oporu przy 350 zł da sygnał kupna ze stopem poniże 320 zł. Pomimo tego nie jest to jednak poziom zbyt atrakcyjny do kupna tych walorów. Niestety krótka historia notowań i brak jakiejkowliek wiarygodnej formacji uniemożliwiała bezpieczne zajęcie pozycji.

 

 

 

19 marca

Nadal kurs poruszaq się w kanale spadkowym którego aktualne ograniczenia to wsparcie przy 275 i opór przy 350 zł. Aktualnie kurs pośrodku czyli granie nie ma specjalnego sensu bo prawdopodobieństwo wynosi tyle co rzut monetą.

 

 

 

 21 grudnia

Kurs akcji PZU nadal w tendencji spadkowej bez sygnał jej zmiany. Krótkoterminowo mamy konsolidajcę w ramach trójkąta symetrycznego z którego mamy większego prawdopodobieństwo wybicia dołem. Walor jedynie do obserwacji.

 

 

26 wrzesnia

Ostatnia sugestia odnośnie ngatywnych dywergencji nba wskaźnikach techniczanych była stzrałęm w przysłowiową 10-tkę. Tak więc stop podniesiony do 385 zł pozwolił nam zachować 6-procentowy zysk i uchronił przede wszystkim przed dużą stratą. W chwili bieżącej podobnie jak na akcjach PGE trudno jest właściwie ocenić sytuację gdyż notowania obydwu walorów są zbyt krótkie na takie analizy.

Skoro więc indeksy generalnie sa w tendencji spadkowej to oceniam, że także na akcjach PZU powinniśmy zobaczyć jakieś nwoe dołki. W każdym razie na chwilę obecną brak jest jakichkolwiek sygnałów średnioterminwoego wejścia. Możliwe, że takie powstaną ale na dzisiaj ich nie ma. Dopuszczam jedynie silne ruchy korekcyjne do góry na zasadzie totolotka.

Zmieniam więc status spółki na obserwacyjny.

 

 

22 sierpnia

Tendencja wzrostowa nadal się utrzymuje na walorach PZU ale wskaźniki i negatywne dywergencje sugerują możliwość bliskiego zakończenia pozytywnej tendencji.

W związku z tym sugeruję aby chronić zyski i podnieść stopa do okolic 385 zł. zakończenie sesji albo sprzedać agresywnie w zaznaczonej strefie. I taka jest strategia też moja na ten walor. Jeżeli dojdziemy do zaznaczonej strefy to aktywuję sygnał zamknięcia zyskownych pozycji a jeżeli spadniemy na koniec sesji znacząco poniżej 385 zł oznaczać to będzie również zamknięcie zyskownych pozycji za pomocą sygnału stop.

 

 

 6 czerwca

Wszedł nam ostatni agresywny sygnał kupna przy 365 zł. Zeby w trudnje sytuacji rynkowej ochronić pozycję to klasycznego stopa ustawiłbym nieco poniżej poziomu 360 zł natomaist jeżeli ktoś gra w krótszym horyzoncie lub duża pozycję to uważam intradayowy spadek poniżej 367 zł będzie ostrzeżeniem przed znaczniejszym pogłębieniem ruchu na dół.

Możliwe, że jakimś cidem dojdzimey w okolice oporu przy 410/415 zł i będziemy budować konsolidację między 340 a ww. strefą. Gdybyśmy więc doszli do okolic tej strefy - sugeruję zamykać pozycje i realizować zysk.

Klasyczny stop - 360 zł.

 

 

9 maja

Sytuacja na tym walorze trochę się skomplikowała. Ostatnia dłuższa konsolidacja sprawiła że kurs oscyluje między wsparciem przy 335 a oporem przy 363.

Właściwym oporem jest właśnei poziom 363 zł i jego przebicie na zamknięcie sesji generuje sygnał kupna. Agresywni gracze mogą potraktować jako sygnał kupna już wybicie poziomu 355 zł Ci którzy chcą być bardziej pewni sytuacji mogą poczekać na wyjaśnienie sytuacji przy poziomie 363 zł.

Stop dla pozycji długich to spadek poniżej 338-5 zł.

 

 

21 marca

Srednioterminowy poziom wsparcia przy 366 zł pękł i w związku z tym trend spadkowy winien być kontynuowany. Prawdopodobnie realizowana będzie formacja głowy i ramion z zasięgiem do okolic 315 zł.

Dopóki kurs trwale nie wyjdzie powyżej 366 sytuację oceniamy jako bardzo negatywną.

 

 

 

10 stycznia

Od momentu debiutu wykres porusza się w dość ostrym kanale wzrostowym z czego wnioskować należy że jest on częścią jakiegoś większego układu który jest budowany. Może to być np.  horyzont.

Kanał jest już dość zaawansowany więc jeżeli ktoś chce się dołączać do gry to jest to sugestia kupowania przy dolnej linii kanału i sprzedaży przy górnej. Moim zdaniem istotne średnioterminowe wsparcie dla tych walorów znajduje sie w okolicy 366 zł. i dopiero pokonanie tego poziomu stanowiłoby zagrożenie głębszymi spadkami. dopóki ten poziom jest broniony walor ma preferencje prowzrostową.

Spółka ma bardzo dużą kapitalizację więc nadaje się doskonale do wyciągania, podciągania i dołowania indeksów przez grubasów aby "właściwie" ustawiać kontrakty. Dlatego tez proszę miec na uwadze, że jeżeli na rynku jest wyraźna tendencja wzrostowa to z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa oznacza to, że taka duża spółka jak PZU winna w tym najprawdopodobniej także uczestniczyć. W sytuacji odwrotnej także ma to zastosowanie.

Sygnału kupna na razie nie daję, aktualnie jedynie do obserwacji z ewentualną opcją sygnału kupna po większej korekcie na rynku.

 

 

13 wrzesnia