Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

+ Frank Szwajcarski CHF > prognozy kurs notowania

  

 

 

 

 

 

Na franku po wybiciu oporu z okolic 3.86 wszedł nam sygnał kupna. Tym samym wzrost może być kontynuowany, minimum wzrostu to okolice 4.15 zl. 

Krótkoterminowe wskaźniki są dość mocno wykupione co oznacza, że możemy mieć do czynienia z jakąś formą ruchu powrotnego do wybitego wcześniej oporu który był poziomem sygnalnym a teraz staje się wsparciem. Po korekcie wzrosty franka do polskiej waluty powinny być kontynuowane. 

 

 

22 sierpnia 2019 r

 

 

Na franku mamy cały czas miesiące nudnej konsolidacji której wsparciem sa okolice 3.73 a oporem okolice 3.86. Dopiero wybicie któregoś  z tych ograniczeń da sygnał do dużego ruchu.

Jeśli wybite zostanie wsparcie to będzie to oznaczać, że powstał sygnał sprzedaży i byłoby to jednocześnie zakończenie wzrostowej korekty która rozpoczęła się w maju ubiegłego roku przy poziomie okolic 3.46. Przy takim założeniu korektę należałoby uznać za zakończoną. 

Dopóki notowania pozostają powyżej wsparcia oznacza to preferencje możliwej kontynuacji wzrostów franka do polskiej waluty. 

 

 

 

 

10 czerwca 2019 r

 

 
 

Jeżeli rozpoczęła się już wzrostowa korekta na dolarze to rynki zazwyczaj idą stadnie i możemy się spodziewać korekty na także na powiązanych parach walutowych, w tym także na franku. 

Taka potencjlana korekta na franku mogłaby sięgnąć okolic strefy 3.75-3.90 zl. 

Warto mieć to na uwadze - zwłaszcza Ci którzy spłacają kredyty frankowe, można się pokusić o zrobienie małego zapasu franków na najbliższe spłaty. 

Na dzisiaj nie wiemy jeszcze czy taka korekta na franku już się zaczęła czy tez jeszcze nie. Ważne jest to, że jak się dowiemy to będzie już za wysoko aby kupować franka. Więc niejako można zaryzykować i ewentualnie zakupić trochę tej waluty asekuracyjnie, na podstawie analogii do zachowania się dolara. 

Zaznaczony na wykresie prostokat to strefa korekcyjnego odbicia na franku, przy założeniu, że dołek przy 3.46 mie zostanie juz poprawiony. 

Najbliższe średnioterminowe wsparcie przy 3.30 pozostaje bez zmian. 

 

 

 

 

26 kwietnia 2018 r

 

Zapowiadane już od dwóch lat zdecydowane osłabienie franka względem złotego trwa. 

Na franku korekty nie osiagają maksymalnych pułapów technicznych tylko minimalne. Aktualnie celem minimum takiego wzrostowego odbicia mogą być okolice 3.60 zl. W okolicy 3.65 zl przebiega także linia trendu spadkowego która może też zostać naruszona. 

Niemniej jednak docelowy spadek winien osiągnąć strefy 3.30-3.00 zl i dopiero w tej okolicy można by liczyć na zmianę kierunku w nieco dłuższej perspektywie. 

 

 

15 stycznia 2018 r

 

 

 

Na franku średnioterminowo bez zmian. W krótkim terminie trwa wzrostowa korekta do zaznaczonego na wykresie obszaru strefy oporowej z okolic bliskich 3.80-90 PLN. 

 

 

27 wrzesnia 2017 r

 

Po roku od ostatniego wpisu mamy sytuacje w której kurs franka względem polskiej waluty choć powoli to jednak systematycznie się osłabia. Krytycznym wsparciem dla tej pary walut są tutaj okolice poziomu 3.80. Do tej pory wsparcie to nie zostalo złamane a tylko spadek ponizej tego poziomu warunkuje a deprecjację szwajcarskiej waluty poniżej złotego. 

W osttanich dniach kurs ponownie zbliżył sie w okolice 3.80 zl i w mojej subiektywnej ocenie możemy ponownie spodziewać sie odbicia z tej stefy do okolic 3.90-3.95 zl. Jesli po tej korekcie kurs franka ponownie spadnie w okolicłamie to strategiczne wsparcie to nie powinny nas zdziwić notowania szwajcarskiej waluty w strefie 3.40-3.50 zl. 

Ocena średnioterminowa pozostaje od ponad roku bez zmian. Cały czas kurs franka jest w średnioterminowym w trakcie korekty względem polskiej waluty. Zasadniczym pytaniem jest jedynie to, czy korekta która jak do tej pory przybrała postać trendu bocznego zamieni sie w klasyczny trend spadkowy czy też zakończy sie w okolicy wsparcia przy 3.80 zl.

Strefa okolic 3.80 jest więc kluczowa dla dalszego postrzegania średnioterminowego trendu dla tej pary walut gdyż ewentualne jej złamanie mogłoby sprowadzić notowania w rejony bardzo atrakcyjne dla posiadaczy kredytów walutowych. W bardzo optymistycznych warunkach nawet grubo poniżej poziomów 3.00 zl. Pierwszym poziomem wsparcia po złamaniu okolic 3.80 zl. pozostaje strefa 3.40-3.50 zl.

 

 

 

28 marca 2017 r

 

Frank szwajcarski - notowania - kurs i prognozy walutowe 

 

Kilka miesięcy temu, poniżej aktualnego wpisu,  pisałem o tym, że franka czeka nadzwyczaj mocny spadek. Ta chwila chyba właśnie się zbliża.  Stanie się tak, jesli nastąpi trwały spadek poniżej 3.80. 

Wreszcie kredytobiorcy będą mogli odetchnąć. Dla spekulantów jest to doskonała okazja do otwarcia shorta na spadki franka szwajcarskiego. Potwierdzenie sygnału będzie spadek poniżej 3.80 co może otworzyć droge do dalszego spadku nawet do okolic bliskich 3 zl. 

 

 

6 marca 2016 r 

 

CHF Index - ku pocieszeniu serc kredytowych 

 

Dawno już kurs franka nie budził tak wielkich emocji jak po decyzji SBC. Kiedy frank kosztował 2 złote większość chciała brać kredyty hipoteczne w tej walucie. Niedawno frank kosztował 5.20 zl i większość chce się franka pozbyć płacąc gigantyczne koszta z tytułu wzrostu kredytów. Czy słusznie ? 

Poddajmy krótkiej analizie wykres indeksu syntetycznego franka szwajcarskiego od początku notowań tego instrumentu. Wykres poruszał się w trendzie wzrostowym w postaci klasycznego kanału wzrostowego.  W roku 2008 kiedy frank kosztował 2 zł (zaznaczone na wykresie) banki świadomie naganiały na kredyty wiedząc, że trend na franku jest zdecydowanie wzrostowy i tendencja ta powinna ulec jeszcze większemu i zdecydowanemu przyspieszeniu. Skoro taki stan widziałem ja przestrzegając przy 2 zł przed braniem kredytów to wiedziały to tym bardziej banki posiadające dużo więcej informacji niż ja amerbroker.pl/. Od poziomu 2 zł i zaznaczonej tu na wykresie konsolidacji w okolicy 250 punktów wykres indeksu franka cały czas dynamicznie rósł dochodząc do szczytu w okolicy 513 punktów co w realcji frank złoty odpowiadało kursowi 5.20 zl. Tyle wiedzą już wszyscy, to historia. Zobaczmy czy aktualnie widać coś mądrego na wykresie syntetycznym franka szwajcarskiego. 

 

Koniec ery franka - czyli analiza 8 lat później 

Ostatnie cztery lata na wykresie indeksu franka to dwie nieudane próby wybicia się z kanału wzrostowego i próba przyspieszenia dynamiki wzrostu tej waluty. Ostatnia taka próba miała miejsce po decyzji SBC o uwolnieniu parytetu. Była także nieudana. W efekcie w newralgicznym miejscu dla formacji powstała czteroletnia konsolidacja z dwiema bardzo brzydkimi świecami sugerującymi potencjalny odwrót tendencji wzrostowej. Podstawą tej konsolidacji są okolice 350 punktów (pierwsza pozioma zielona linia na wykresie). 

I teraz to co najpiękniejsze - warunkowe ale najpiękniejsze - jeśli złamana zostanie podstawa tej czteroletniej konsolidacji to kurs franka ma szanse na mocne 2-3 letnie osłabienie. Takie osłabienie zgodnie z teorią nieudanego wybicia mogłoby sięgnąć dna istniejącej formacji czyli okolic 270 punktów. Teoretycznie (przy braku innych odniesień) w przeliczeniu na parę frank złoty mogłoby dać to okolice 2.50-2.70 zł. Jest to tylko przełożenie statyczne, nieuwzględniające odmienności zachowania indeksu złotowego i z gruntu obarczone błędem. Bowiem o zachowaniu franka decyduje trend PLN INDEX oraz trend panujący na parze frank/złoty. To tylko proste przełożenie statyczne potrzebne dla podkreślenia logiki prognozowanych zdarzeń na indeksie szwajarskiej waluty. 

W analizowanym tutaj indeksie franka szwajcarskiego widać elementy potencjalnego przesilenia sugerujące mozliwość gwałtownego załamania się wartości franka szwajcarskiego. Jak już napisałem powyżej aby tak się stało musi dojść do złamania wsparcia z okolic 350 punktów. Ile można dać na dzisiaj szans na taki scenariusz ? To wróżenie z fusów ale na dzisiaj, osobiście daję aż 90 % na to, że frank złamie opisywane wsparcie i przez 2-3 lata będziemy widywać odmienne scenariusze od dotychczasowych czyli notoryczne osłabianie helwetyckiej waluty. Na dzisiaj pieniędzy na taki scenariusz jeszcze nie położę ale jak tylko powstanie jakiś układ techniczny sugerujący tę prognozę to położę na jego realizację i gotówkę.

Zatem konkluzja jest prosta, 8 lat temu kiedy frank kosztował 2 zl odradzałem a nawet przestrzegałem przed braniem kredytu w tej walucie widząc jaką nagonkę robią banki. Dzisiaj z kolei jeśli ktoś musiałby zaciągnąć kredyt w obcej walucie - zdecydowanie poleciłbym franka szwajcarskiego obok euro. Dlaczego ? Bo jeśli zrealizuje się opisywany tu scenariusz to frank szwajcarski będzie osłabiał się do większości walut. Czy także do złotego to kwestia analizy także innych czynników. Przede wszystkim kursu frank złoty oraz PLN Indeks. Niemniej jednak nie warto w panice brać kredytów byle kiedy w byle jakiej walucie a później byle jak zamykać pozycje ze stratą. Może się okazać, że chociaż dołek przy 2 zł już dawno za nami to szczyt także już jest historią i nie warto ulegać panice tylko poszukać mądrzejszych analiz i informacji innych niż te od doradcy w banku. Zwłaszcza przed podjęciem tak ważnych życiowych decyzji. 

Aktualnie frank jak i helwecka gospodarka są na mocnej kroplówce i lada chwila wspomaganie może się zakończyć 2-3 latami kryzysu gospodarczego oraz mocnym osłabieniu franka. Powiem więcej, kurs franka oscyluje na granicy nagłego mocnego załamania. Sugestię taką poczyniłem także w prognozach na 2015 rok w tzw. zaskoczeniach: Szwajcaria – duży kryzys gospodarczy w latach 2015/2016 amerbroker.pl/

 

CHF Index, wykres miesięczny - serwis giełdowy amerbroker.pl 

 

Grzegorz Nowak 

serwis giełowy amerbroker.pl 

 

22 kwietnia 2015 r 

 Komentarze

[2015-04-25] wa
Witam. Co się będzie działo z Frankiem jak euro upadnie? W świetle powiązania gospodarek Ch i EU i ucieczki ze strefy EU. Którą walutę wybrać. A może $, korona lub funt?

[2015-04-25] perez
Ciekawe co w tej sytuacji zrobi sitwa bankowa i polski (??) rząd żeby zatrzasnąć kurs na wysokim poziomie? Może przymusowe przewalutowienie po kursie bliskim obecnemu?

[2015-04-25] Glapa
@perez, tak może być, zadecyduja o przymusowym przewalutowaniu a straty pokryje skarb państwa czyli my wszyscy. Tym samym bankierzy będą szczęsliwi bo i tak swoje dostaną.

[2015-04-26] walec
Jeżeli te prognozy zaczną się potwierdzać to rząd w trybie ekspresowym zmusi nas jakąś pseudoustawą do przewalutowania po obecnym kursie albo po kursie z przed dnia "ulownienia" franka oczywiście zasłaniając się opiniami "ekspertów" typu Kuczyński i Petru. By bankstermom krzywdy nie zrobić i by żyło się lepiej!

[2015-04-29] Al
A jak spojrzeć na sprawę przez to http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ministerstwo-finansow-sprzedalo-obligacje-w,243,0,1777907.html to jak może być z frankiem za trzy lata ?

[2015-05-05] perez
@Al za trzy lata frank zapewne znowu będzie orbitował, żeby kolejny raz oskubać Polaków. Były już opcje walutowe dla firm, teraz przerabiamy kredyty hipoteczne, jeszcze można skubnąć z obligacji (i.e. z podatnika).

[2015-05-05] Luk
Panie Grzegorzu, a jak na CHF (oraz kurs CHFPLN) może wpłynąć fakt jeżeli CHF zostanie włączony do koszyka SDR?

[2015-05-13] Al
do perez: no właśnie też mi tak się wydaje ... i dlatego tytuł "Koniec ery franka - czyli analiza 8 lat później" jakby może przedwczesna trochę ?

[2015-06-19] Łukasz
Witam serdecznie. http://chilltrade.pl/chfpln-na-zamowienie-wizjonera/ A taka sytuacja może mieć miejsce? Pytam o Pana ocenę, bo autorowi cytowanego bloga "udało się" poprzednio "wywróżyć" zerwanie peg-u CHF-EUR. o tu http://chilltrade.pl/chf-straszne-rzeczy/ z 19.12.2014r.

[2016-04-18] Jimenez
Panie Grzegorzu, ale przy okazji innego wpisu dostrzega Pan na PLN INDEX możliwość dużego spadku PLN. Czy to nie będzie skorelowane z CHF?

[2016-05-12] Jimenez
Panie Grzegorzu, czy może Pan w wolnej chwili wyjaśnić, skąd ta różnica między przewidywanym spadkiem PLN, ale i CHF? Czy to oznacza, że osłabimy się tylko do USD i EUR?

[2016-06-02] Olimp
G Nowak, Jimenez ma rację, podajesz sprzeczne sygnały. Może wyjaśnisz, bo dwa artykuły mówią coś sprzecznego.

[2018-08-31] tanczacy_z_fundami
Panie Grzegorzu, czy przebicie indeksu franka CHF_I ponad 390 punktów zanegowało pana prognozę dalszego silnego umacniania sie złotówki ? wczesniej prognozował Pan spadek indeksu poniżej 350 punktów.

[2018-10-08] frank
Panie Grzegorzu !!! Jak długo jeszcze potrwa ta korekta na franku, żona suszy mi głowę żeby spłacać kredyt frankowy żywą gotówką teraz, jak jest wysoko, ile to jeszcze może potrwać ?

[2018-11-05] Viola
Dzień dobry Panie Grzegorzu, czy widzi Pn jakieś zmiany w trendzie?

[2019-02-28] jagre
Może jakaś nowsza analiza na CHF ?

[2019-08-22] Kira
Panie Grzegorzu, czyli poziom 2,80-3.20 zł za CHF jest już nieaktualny, czy tylko odłożony w czasie?

[2019-08-28] Gość
Panie Grzegorzu jak Pan widzi dalej CHF, okolice 5 zł?

[2022-03-29] Gość
Witam Mam pytanie czy nie rysuje się klasyczna formacja (W)mamy potwierdzenie 2 dołka 4,46 , kurs odbił się od tego poziomu .Jeżeli przebije 4,65 to poziom wzrostu jest 5,52 .

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)