Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Giełda

FUNDUSZE Inwestycyjne .... czyli sprzedawcy marzeń

Fundusze .....  czyli sprzedawcy marzeń


Czynniki społeczne, czyli także o tym, że drzewa nie rosną do nieba......


Istotne czynniki społeczne które przemawiają za korektą wyższego rzędu to informacje, że Polacy pokochali Fundusze Inwestycyjne. Reklamy wmawiają, że to bezpieczne inwestycje. Hasła typu "Oni już zarobili 100 % a ty ...." albo "Inwestycje i zyski jakich mało - to już ostatni moment ", "kto jeszcze chce zarabiać więcej" ?. Reklamy tego rodzaju budzą jak widzimy nawet zainteresowanie Komisji Nadzoru Finansowego jako niezgodne z rzeczywistością i skutkują zakazem ich emisji wydanym przez KNF. De facto ogłoszenia tego typu równie dobrze mogłyby brzmieć "poszukuje frajerów którzy dadzą mi kasę ....’’ albo delikatniej: "sprzedaję marzenia...." Kilka innych faktów z tego rynku.

Niektóre fundusze wprowadziły nawet promocje i sprzedają jednostki uczestnictwa bez opłaty wstępnej. Co miesiąc wpływa kilka mld zł do FI - obserwujemy więc istny wyścig po fundusze. Jak w supermarkecie. Życzy Pan/i sobie zarobić 100 czy może 200 % ? Jednym słowem zarabiane nigdy nie było prostsze niż dzisiaj :) Uwierzcie tylko NAM :) ...itp.

Kto będzie powodował spadki na giełdzie ? Rzecz oczywista. Inwestujący w fundusze. To prawdziwa bomba z opóźnionym zapłonem. Widząc spadki jednostek uczestnictwa w panice będą umarzać jednostki uczestnictwa pogłębiając dalsze spadki. Na wykresach graficznych zaprezentowanych funduszy wyraźnie widzimy, że poprzełamywały one swoje przyspieszone linie wsparcia trendów wzrostowych. To wyraźny objaw słabości i sygnał nadchodzącej korekty.
Tak więc są to wystarczające przesłanki aby używający rozumu spostrzegli, iż jesteśmy w okolicach około szczytowych obecnej fali hossy. Niezależnie od tego, czy nastąpi jeszcze jakiś mały wzrost czy też szczyt już jest za nami. Czy to oznacza, że będzie krach czy długa bessa ? Nie sądzę aby można to było określić tak jednoznacznie już przy tym poziomie.

Korekta wyższego rzędu jak najbardziej jest pożądana. Kiedy jest ostateczny szczyt hossy to mmay pełną euforię na rynku i panikę zakupów, każdy się spieszy, żeby zdążyć też zarobić. Pamiętajmy – większość NIGDY nie ma racji !!!!! Tymczasem cierpliwie czekamy na kierunek wybicia indeksu WIG 20 z klina. Kto wygra ? Rynek. Rynek zawsze ma rację.

Przedstawione poniżej wykresy kilku funduszy inwestycyjnych tak samo jak indeks giełdowy także jasno pokazują że jesteśmy w punkcie bardzo newralgicznym. Czy spadki są pewne ? Nie, na giełdzie nie ma pewnych rzeczy, tu trzeba reagować b. elastycznie na wszystkie bodźce około rynkowe. Zdarza się, że jeśli jest b. silny trend wzrostowy na rynku akcji to wtedy ceny przełamują ograniczenia związane z linią oporu w kanale wzrostowym i wówczas ku zdziwieniu wszystkich ceny b. dynamicznie pną się do góry a kurs akcji czy funduszu wchodzi w tzw. hiperbolę zwyżkującą. Ryzyko w inwestycji w akcje czy fundusze inwestujące w akcje jest jak widzimy porównywalne. Ba, nawet mniejsze jest w przypadku inwestycji w akcje :)

Inwestującym w akcje polecam nie zapominać ustawić zleceń stop które w przypadku wariantu wybicia dołem zamkną nasze pozycje i pozwolą nie uczestniczyć w stratach. Posiadającym fundusze polecam zorientować się na jakich zasadach mogą dokonać sprzedaży jednostek gdyż niektóre mają ograniczenia które nie pozwalają na wyjście z inwestycji zgodnie z życzeniem inwestora.

 

ANALIZA KILKU FUNDUSZY - tak dla celów informacyjnych :)

Commercial Union. Fundusz Polskich Akcji.

 

 

Wykres kursu jednostek uczestnictwa poruszał się w kanale wzrostowym. Jest to jedna z najbardziej interesujących formacji dla inwestora, ponieważ pozwala na dokonywanie spekulacyjnych zakupów przy linii wsparcia i sprzedaży przy linii oporu. Na chwilę obecną przebiliśmy już przyspieszoną linię trendu wzrostowego ceną w okolicach 595 zł. Kanał posiada dodatkowo wewnętrzną linię trendu znajdującą się w okolicach 560. W razie spadku byłby to ważny punkt wsparcia. W okolicach 560 zł znajduje się także ostatni dołek aktualnej struktury wzrostowej. Gdyby nastąpił spadek poniżej ostatniego dołka tej struktury – wówczas jest to jasny sygnał zmiany dotychczasowego trendu na spadkowy. Kolejne wsparcie znajdowałoby się wówczas przy dolnej linii kanału wzrostowego w okolicach 510 zł. Przełamanie z kolei tego wsparcia świadczyłoby o wejściu w korektę wyższego rzędu i należałoby zapomnieć na długi czas o wzrostach. Póki co jest to na razie perspektywa jeszcze teoretyczna. Nie ulega zaś wątpliwości, że okolice 600 zł mogą stać się potencjalnym szczytem i w najbliższym czasie spodziewać się można znaczniejszej korekty. Widzimy także, że uformował się mały trójkąt rozszerzający się. Trójkąty takie charakteryzują się dużą zmiennością cen zanim nastąpi z nich wybicie.

Konkluzja.

Obserwować jak się zachowuje giełda. Ponadto, przy spadku poniżej ostatniego dołka cenowego na tym funduszu - w okolicach 585 należy zamknąć pozycję bo oznaczać to będzie wejście w spadki. Cena 585 jest ważnym ostatnio wsparciem gdyż jak widzimy kurs nie przebił tego wsparcia a zatrzymywał się tam aż 3 razy. Dalszy potencjalny spadek i przebicie ostatniego szczytu przy cenie 575 zł. będzie jasnym potwierdzeniem wejścia w spadki. Natomiast przebicie oporów wynikających z kanału wzrostowego mogłoby teoretycznie zapowiadać b. silny wzrost ceny. 
 
PEKAO CS. Fundusz Akcji.

 

Kurs poruszą się także w bardzo silnym trendzie wzrostowym w ramach kanału wzrostowego, z wewnętrzną linią trendu. Dodatkowo znajdujemy się w przyspieszonym, wąskim kanale wzrostowym oznaczonym kolorem różowym. Widać wyraźnie, że znajdujemy się w okolicach szczytowych obecnej formacji. Kurs podjął nawet delikatną próbę przebicia linii oporu przy cenie 630 zł. Spadek poniżej 610 zł, czyli ostatniego szczytu zapowie wejście w spadki. Następne punkty wsparcia będą w okolicach – 590 (silne wsparcie wynikające z ostatniego dołka i wewnętrznej linii trendu), przełamanie tego poziomu może spowodować spadek aż w okolice 530 zł gdzie znajduje się linia wsparcia kanału wzrostowego.

Konkluzja.

Podobnie jak w innych funduszach – obserwacja i ucieczka przy przełamaniu linii przyspieszonej linii trendu i poziomu 610 zł.

Natomiast ewentualne przebicie oporów wynikających z kanału wzrostowego zapowiadałoby b. silny wzrost ceny.

Millenium Fundusz AKCJI.

 

 

Kurs ma najbardziej nieregularną strukturę. Przypomina WiG 20. Poruszał się bowiem w formacji klina zwyżkującego z którego modelowo powinno przyjść wybicie dołem. Rynek okazał się jednak b. silny i wybił się ponad linie oporu w okolicach 300 zł. Aktualnie kurs znajduje się w trochę naciąganym kanale wzrostowym i również w okolicach oporu. Mało tego kurs utworzył z kilku ostatnich notowań małą formację flagi, która zapowiadała wybicie zgodnie z trendem głównym a trendem głównym do tej pory jest wzrostowy. Wybicie górą nastąpiło i okazało się fałszywe. Mało tego złamana została już przyspieszona linia trendu wzrostowego. Wykres daje b. sprzeczne sygnały.

Konkluzja.

Spadek poniżej 340 – to ostrzeżenie, ryzyko dalszego spadku. Przebicie 335 w dół – potwierdzenie wejścia w spadki wyższego rzędu. Kolejne wsparcie w strefie 290-280 zł. Natomiast ewentualne przebicie oporów wynikających z kanału wzrostowego zapowiadałoby b. silny wzrost ceny.

Fundusz ARKA AKCJI - ten tzw. bezpieczny

 

 

Jak wygląda fundusz Akcji ARKA ? Z wykresu widać, że jest funduszem doskonale "chodzącym" według reguł analizy technicznej. Widzimy, że cały czas jest jeszcze w fazie wzrostowej. Wyznaczyć mu nawet można bardzo dynamiczną, przyspieszoną linie trendu wzrostowego (kolor niebieski). Jej przełamanie będzie zapowiedzią zmiany trendu ze wzrostowego na spadkowy. Zazwyczaj tak dynamiczne wzrosty są kulminacją fali wzrostowej – więc można spodziewać się bliskiej zmiany trendu. Lepiej już być nie może. Lepsza mogłaby być jedynie hiperbola zwyżkująca ale po niej zawsze jest totalny spadek. Tak więc na chwilę obecną choć pozornie jest dobrze – to bardzo niepokojąco. Jakkolwiek powtarzam – linia trendu nie została jeszcze złamana. Obserwujemy jednak inne sygnały które sugeruje zbliżający się spadek. Otóż wskaźnik RSI umiejscowiony poniżej wykresu nie wyznacza nowych szczytów – choć nowe szczyty są na wykresie ceny funduszu. Sytuacja taka nazywana jest " dywergencją" negatywną. Wykres cenowy nie jest więc potwierdzany przez wskaźniki analizy technicznej. Mało tego, widzimy, że podobna sytuacja występowała około rok temu i jak diagram wskazuje – zakończyła się spadkiem. Dokonując także analizy funduszy – sadzić można, że rynek jest w okolicach szczytowych. A więc z psychologicznego punktu widzenia jedna dwóch dominujących na giełdzie cech wzięła zdecydowanie górę. Nie jest nią strach ale chciwość :). Stąd zalecana szczególna ostrożność.

Jeśli Ci którzy inwestują w fundusze inwestycyjne uważają, że ich inwestycje są pozbawione ryzyka w stosunku do inwestycji w akcje – grubo się mylą. Spekulacyjna bańka na rynku funduszy doskonale się wypełnia i będzie dawać zyski inwestorom dopóki – dopóty będzie hossa na rynku akcji.

Rynkiem macierzystym, podstawowym dla inwestorów, zarówno indywidualnie inwestujących w akcje jak i przez fundusze – jest bowiem rynek akcji. Pęd do funduszy dzięki trikom reklamowym wydaje się nie mieć końca. Sądzić więc można z dużym prawdopodobieństwem, że to właśnie fundusze będą sprawcami przyszłej bessy gdyż podejmując próby ucieczki z rynku akcji – dobiją go starając się sprzedać ogromne ilości akcji. Cóż, jest to naturalna kolej rzeczy – zważywszy na fakt – że inwestujący obecnie w fundusze i na giełdzie są dziećmi hossy, które nie mają doświadczenia inwestycyjnego pełnego cyklu giełdowego. Dodatkowo, reklamy "gwarantujące" niemalże zyski działają niezorientowanym na wyobraźnie. Jak więc widzimy, wszystkie z zaprezentowanych funduszy przełamały nieśmiało swoje linie trendu wzrostowego, Arka zaś daje negatywne dywergencje na wskaźnikach. Są to bez wątpienia sygnały słabości rynku zapowiadające spadki.

 

Dobra RADA dla posiadających jednostki TFI

  •  dowiedzieć się czy można sprzedać natychmiast swój fundusz w dniu deklaracji sprzedaży lub na dzień następny (są bowiem fundusze które dopuszczają sprzedaż reglamentowaną, rozłożoną na kilka transz - a to nie pozwala reagować na to co dzieje się na rynku i powoduje uczestnictwo w stratach)
  • jeśli szybka sprzedaż całości jednostek jest niemożliwa - to dowiedzieć się czy można natychmiast, a najlepiej bez opłaty zamienić swoje jednostki z funduszu akcyjnego do np. funduszu obligacji. Ruch ten sprawi, że nie stracimy na spadających funduszach akcji przenosząc się natychmiast do funduszu obligacji. Posiadaczom funduszy polecam bardzo szczególnie artykuł 89 ustawy o funduszach inwestycyjnych który mówi:
  • "Jeśli przez dwa tygodnie klienci wypłacą lub będą próbowali wypłacić więcej niż 10 proc. aktywów funduszu, to może on zawiesić wypłaty. I to nawet na dwa miesiące. Po tym czasie też nie musi odkupić od razu wszystkich jednostek, bo ma na to pół roku".

Tzw. "doradcy" TFI wciskają teraz na gwałt jednostki funduszy swoim Klientom. W czerwcu i lipcu mamy największą w historii sprzedaż. Czy mamy więc super sprzedaż jednostek przed załamaniem ? Wszystko na to wskazuje. Radzę uważać, gdyż ci tzw. "doradcy" w zdecydowanej większości nie mają pojęcia o rynku giełdowym i jego regułach a poza tym oni są jedynie SPRZEDAWCAMI a nie doradcami. Oni sprzedają iluzje, marzenia. Ponadto zwracam uwagę, że inny jest interes kupującego jednostki uczestnictwa a inny funduszu, niestety. Ja właśnie radzę swoim Klientom wychodzenie ze wszystkiego co jest związane z akcjami czy funduszami – zaś czołowy ekonomista i analityk Xeliona – Pan XXX wypisuje w swoich komentarzach spółki które jego zdaniem dadzą najwyższe zarobki na kolejną falę hossy :).


Któryś z nas musi się mylić....
Rozstrzygnie rynek.

 

Grzegorz Nowak

www.amerbroker.pl

 

9 września 2007 roku

 Komentarze

[2015-03-15] Gość
Najlepszą alternatywą dla TFI to fundusze ETF,nieporównywalnie mniejsze opłaty za zarządzanie i nabycie ,kupić i sprzedać można każdy ETF w ciągu minuty,a zwrot kasy na koncie brokerskim mamy na drugi dzień.ET-y kupujemy i sprzedajemy tak jak akcje ,a do wyboru ponad 2500 funduszy ETF z różnych sektorów.Ale niestety w polsce edukacja w tym temacie jest zerowa,stare przyzwyczajenia są na planie pierwszym.W polskie fundusze inwestowałem od powstania ich przez 10 lat ,póżniej były fundusze Luksemburskie/BlackRock,Tempelton,HSBC/,NIGDY nie wrócę do polskich TFI nawet za dopłatą. polecam zobaczyć ile zyskały takie fundusze na www.barchart.com

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)