Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Świat

Rosyjskie bazy wojskowe w Arktyce

 

Rosyjskie stanowisko zostało opublikowane na stronie internetowej rady bezpieczeństwa narodowego Rosji. Zakłada się, że Arktyka stanie się główną bazą surowcową federacji do 2020 roku. Strategia ta, została przyjęta przez władze Rosji już we wrześniu minionego roku ale ujawniona została dopiero teraz.  Rosyjskie aspiracje budzą niepokój sąsiadów, którzy również roszczą sobie prawa do Arktyki. 

Według zaprezentowanego dokumentu Arktyka w
ciągu najbliższych 10 lat stanie się głównym rosyjskim źródłem gazu i ropy. Jednym ze środków, który miałby ochronić rosyjskie interesy będą oddziały zdolne „zapewnić bezpieczeństwo militarne” w regionie.  

Dynamicznie zachodzące zmiany klimatyczne powodujace topnienie lodu umożliwiają prowadzenia odwiertów w regionach niedostępnych do tej pory. Według BBC stanowisko Rosji spowoduje antagonizmy pomiędzy wszystkimi państwami roszczącymi sobie pretensje dokorzystania z bogactw tego zapomnianego dotąd obszaru. Kontrola strategicznych szlaków handlowych i rezerw surowcowych w tym przede wszystkim bogatych złóż ropy naftowej oraz sprawowanie strategicznej kontroli nad obszarem wokół bieguna północnego z całą pewnością spowoduje eskalację konfliktu o ten teren.

W wyściugu o eksploatacje tego obszaru i kontrole nad nimi zaspały zarówno USA jak i EU. Z opóźnieniem wystartowała także Canada.


Przypomnijmy, że już w 2007 roku, rosyjska ekspedycja stosując starą i skuteczną rosyjską politykę faktów dokonanych podwodna umieściła flagę na dnie morza pod biegunem północnym. Była to jednoczesnie demonstracja siły i propagandowy zabieg który wydaje się że ustawił Rosje na pozycji nr 1 w walce o kontrolę nad tym obszarem.

Oprócz Rosji w wyścigu o kontrolę nad Arktyką,rywalizują Kanada, Dania, Norwegia i Stany Zjednoczone. Wszystkie te państwa posiadają linię brzegową w wysuniętym na północ spornym obszarze. Zdaniem wielu ekspertów na tym spornym obszarze znajdują się gigantyczne złoża surowców i należy się szykować na nową  erę konfliktów surowcowych między Rosją a Zachodem.na podstawie doniesień agencyjnych
amerbroker.pl

 

 

 Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)