Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2020 r
w 2021 r
w 2022 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

-- Prognozy giełdowe na 2023 r

 

 

 

Rok 2023 zaskoczy nas wszystkim łącznie ze skalą płynących zagrożeń 

 

Bessa zainicjowana w Polsce w 2008 roku trwa do dnia dzisiejszego. Ile to już lat .... ? :) Ile zabitych nadziei giełdowych entuzjastów naiwnie wierzących, że rozpoczyna się nowa hossa, ba słyszałem nawet, kilka razy, że teraz to już rozpoczyna się hossa pokoleniowa. 

Rzeczywistość jest jednak bardziej brutalna. Otóż z analizy technicznej wynika jednoznacznie, że od szczytu z listopada 2007 roku rozpoczęliśmy wieloletniego spadkowego korekcyjnego zygzaka. Fala a trwała przez cały 2008 rok a najdłuższa w czasie była korekcyjna (wzrostowa) fala b która trwała ponad dekadę i zakończyła się w końcówce 2021 roku. Cały 2022 rok to spadkowa fala C.

W 2022 roku pisałem, ze rozpoczynamy ostatnią falę spadkową w tej długoletniej bessie. Ta fala trwa do chwili obecnej i jeszcze nie uległa według mnie zakończeniu. Według mojej subiektywnej oceny powinniśmy zakończyć tę falę w 2023 roku. Dołek 2023 roku winien wyznaczyć nam minima wielkiej kilkunastoletniej bessy. Po niej powinny mieć miejsce złote lata dla naszej giełdy. Ba, mamy nawet szansę rozpocząć nową cykliczną wielką hossę. Żadnej zwyżki do 2008 roku nie nazywałem hossą tylko korektą i w istocie - przynajmniej jak do tej pory tak było. Także dołka z 2022 r nie uważam, że jest już dołkiem całej bessy, chociaż teoretycznie możemy być bardzo blisko takiego. 

Dzisiaj na pierwszy dzień stycznia 2023 roku oceniam, że w końcówce 2022 roku rynek zrobił dołek wyższego rzędu i aktualnie jesteśmy w trakcie korekty całego spadku z roku 2022. Od tego momentu mogą wystąpić wg mnie dwa scenariusze które rozrysowałem na wykresie. Ten zielony może być wg mnie nieco bardziej prawdopodobny i zakłada, że z aktualnych poziomów czyli z 1800 p. notowania mogą raz jeszcze zejść korygując ten wzrost od co najmniej 50 % ale nie więcej niż dołek z okolic 1400 p. po czym moglibyśmy mieć kolejną falę wzrostową do co najmniej okolic strefy 2000 p. Tutaj zawrotka i znowu wracamy do trendu aby ustanowić ostateczny dołek kilkunastoletniej bessy w postaci końca fali c. Teoretycznie taki dołek w wariancie najbardziej pesymistycznym mógłby wypaść nawet poniżej 1000 punktów. 

Drugi scenariusz zaznaczyłem na wykresie w kolorze czerwonym. W tym rozkładzie jazdy aktualne poziomy odbicia do okolic 1800 p. są szczytem wzrostowej korekty i już z tych poziomów rynek wraca do trendu głównego aby definitywnie wyznaczyć nam dołek tej wielkiej bessy. Przyznam, że osobiście ten scenariusz traktuję jako nieco mniej prawdopodobny. Giełda zawsze wyprzedza to co dzieje się w realnej gospodarce więc dołek na giełdzie powinien być kilka miesięcy wcześniej niż zapaść gospodarcza. 

Rok 2023 zapowiada nam się jako bardzo kryzysowy w realnej gospodarce. Cenowy szok energetyczny zbankrutuje mnóstwo firm. To rozpocznie lata biedy a może nawet ubóstwa w wielu krajach. Przed nami blisko już rozpad EU który podzieli Europę na dwa wielkie obozy. Jeden będzie pod hegemonią Berlina a drugi zorganizowany przez Warszawę która będzie odtwarzać imperium większe i potężniejsze od I Rzeczypospolitej. 

W roku 2023 będzie rokiem apogeum zastępczej wojny Rosji z USA na Ukrainie. Chociaż Rosja poniosła dużo strat w 2022 r to jednak ma potężne rezerwy które będzie systematycznie uruchamiać co spowoduje duże straty wśród Ukraińców oraz wojsk zaciężnych kredytowanych prze Anglosasów. Ameryka będzie coraz bardziej naciskała na Polskę aby wsparła upadającą Ukrainę. Będziemy bardzo blisko wojennej tragedii. Choć brzmi to paradoksalnie to wg mnie Niemcy uratują Polskę przed wejściem do wojny z Rosją w 2023 roku. Obniżenie prosperity, bieda i masy trupów najemników z państw zachodnich na Ukrainie spowoduje utratę zupełnego poparcia dla tej wojny przez takie kraje jak Niemcy czy Francja. 

Olbrzymie straty, braki broni i amunicji w magazynach spowodują, że w 2023 roku podpisany zostanie rozejm na Ukrainie. Potrwa on kilka lat, może 3 może cztery. To czas który Polska powinna maksymalnie wykorzystać na dozbrojenie się gdyż za kilka lat nasze wojsko będzie hulać po stepach Ukrainy bijąc się z ruskimi. 

Amerykanie będą próbowali wypędzić Rosjan z ich stref wpływów na Bliskim Wschodzie inicjując kolejne wojny. Taką potencjalną wojną której oczekuję jest wejście Turcji do Syrii i Iraku aby Rosja straciła kontrole nad tym terytorium. Wejście Turcji do tych krajów spowodować może bardzo duży kryzys gospodarczy oraz gwałtowny spadek handlu. Mogą zostać zablokowane cieśniny handlowe jak choćby kanał Sueski. To wyzwoli kolejny kryzys w realnej gospodarce spowodowany zanikiem handlu oraz skokiem cen ropy. 

Świat wszedł w erę wojen hegemonicznych o czym pisałem już kilka lat temu. W mega pozytywnym scenariuszu potrwają one co najmniej ze 30 lat. Wszystko co dobre i stabilne dla świata anglosaskiego już było. Teraz świat anglosaski jak i Rosję czeka wielki upadek z którego już nigdy nie powstaną. Za jakiś czas status krajów zachodnioeuropejskich będzie gorszy niż status dzisiejszych biednych krajów afrykańskich. 

Poza dzisiejszą pozycją Chin nowe imperia budowane będą wokół Ankary, Kabulu i Warszawy. Czekają nas zmiany gospodarcze, finansowe, religijne o których nam się nawet nie śniło. Po okresach wojen domowych w krajach Europy Zachodniej czeka nas jeszcze najazd na Europę islamu co sprawi, że do słowiańskiego sojuszu tworzonego przez Warszawę może przystąpić także część krajów bałkańskich. Ale to dużo bardziej odległa perspektywa, Póki co oczekujmy wykrwawienia się Anglosasów oraz Rosji w różnych wojnach zastępczych co doprowadzi do upadku tych krajów. Na razie Amerykanie jak zwykle będą chcieli aby wojnę dla nich na Ukrainie wygrali frajerzy, czyli Polacy. Nie można do tego dopuścić, musimy się zbroić ale nie przystępować do wojny. 

Konkludując rok 2023 będzie ostatnim rokiem siania wielkiego wojennego strachu. Największym wrogiem wolnego człowieka będzie telewizor i płynące z niego kłamstwa. Będzie tak trudno uwierzyć, że ze wszystkich głównych mediów płyną kłamstwa które są wojną o przejęcie dusz. Wojną o podjudzenie do konfliktu z Rosją.  Od argumentów typu, że Rosjanom brakuje już onuc aż po argumenty, że dostaniemy jakieś korzyści terytorialne. Nie powinniśmy dać się zwieść. Powinniśmy robić to o czym piszę od lat. Systematycznie zbroić się. Na prężenie muskułów przyjdzie czas za kilka lat. 

Tyle geopolitycznie a podsumowanie z rynków finansowych postrzegam następująco. 

- o ile Rosjanie nie dojdą do Dniepru na całej linii rzeki to dolar spadnie do co najmniej 3 zł

- para eurodolar będzie bardzo zmienna, nie zakładam trwałego trendu wzrostowego euro ale spodziewam się dużej zmienności w zakresie 0.90 - 1.10 

- kapitał uciekał będzie do obligacji, bo to będzie ostatni okres chwały dla tego segmentu rynku 

- dla "naszego dobra" podejmowane będą próby ograniczenia możliwościami dysponowania środkami klientów zgromadzonymi w bankach 

- już ten rok może rozpocząć proces upadku gospodarczego Niemiec 

- rozpocznie się załamanie na rynku nieruchomości

- bardzo możliwy jest szczyt inflacji i jej znaczniejsze spowolnienie na nawet na okres 2-3 lat aby po tym okresie świat wszedł w galopującą inflację 

- jeszcze większa niż do tej pory katastrofa dotknie rynek kryptowalut, nie zmieniam swojego zdania, że na obecnym etapie jest to największa wydmuszka w historii świata która została stworzona i kontrolowana przez służby specjalne 

- towarem o który nadal zabiegały będą rządy i korporacje będzie energia i surowce energetyczne 

- z uwagi na rozpoczęcie cyklu wojen hegemeniczncyh ważna informacja dla inwestorów aby zastanowili się nad inwestowaniem w akcje, fundusze itp. w obszary kltóre sa poza kontrolą Anglosasów. Na przykład w spółki chińskie czy chińskie fundusze. Jest kwestią czasu gdy któregoś poranka dowiemy się z mediów, że nałożona została blokada na inwestowanie w Chinach i nie będzie można wycofać zainwestowanych tam środków. Zakładam, że z czasem ogłoszone zostanie zostanie embargo gospodarcze na wymianę z wieloma krajami BRICS. Oczywiście raczej to nie będzie ten rok - ale wykluczyć tego nie można. 

 

Wybory 2023 roku w Polsce 

 

Teoretycznie w 2023 roku powinniśmy mieć w Polsce wybory. Czy będą ? Nie jestem o tym aż tak mocno przekonany. O tym czy będą wybory nie decydują przecież Polacy. O tym decydują interesy Waszyngtonu. Sam jestem ciekaw jak rozgrana zostanie kwestia wyborów w Polsce. Otóż w interesie Amerykanów jest utrzymywanie władzy przez rządy koalicji PiS-kiej. Tylko bowiem PiS gwarantuje  wojskowe wsparcie łącznie i docelowo z polską interwencją wojskową na Ukrainie i obronę interesów USA w tym kraju. Po części taki jest interes także Polski. Rzecz w tym, że PiS robi to nadgorliwie i służalczo. 

Z kolei gdyby wybory wygrała koalicja PO to musimy się liczyć z tym, że w Polsce realizowana będzie antyamerykańska polityka Berlina. Czyli stop dla wojny na Ukrainie. Zero wsparcia militarnego i naciski na Kijów na podpisane co najmniej jakiegoś rozejmu o ile nie pokoju. No i w konsekwencji próba powrotu do polityki współpracy między EU a Moskwą na gruzach Kijowa i aspiracjach Warszawy.

Czy Amerykanie dopuszczą do takiego scenariusza który może zniweczyć absolutnie całe ich dotychczasowe wysiłki prowadzenia proxy war na Ukrainie ? Z punktu widzenia Waszyngtonu byłoby to bardzo głupie. Nie po to Amerykanie zainwestowali w Majdan, nie po to szkolili przez lata Ukrainćów do zakładanej wojny z Rosją, nie po to dozbrajali za miliardy dolarów aby jakieś Polaki mogły to wszystko zaprzepaścić głupimi wyborami. 

Co więc trzeba zmienić aby wszystko pozostało po staremu ? 

Przychodzi mi do głowy takie zaostrzenie napięcia wokół wschodnich granic Polski z Białorusią aby w kilku powiatach wprowadzić na jakiś czas jakiś stan tymczasowego zagrożenia. Taki wariant pozwoli na konstytucyjne przełożenie terminu wyborów na ... najbliższy możliwy czas pokoju. A tymczasem dotychczasowy parlament może wybrać jakiś rząd np. tymczasowy, fachowców itp. Taki wariant pozwoliłby nadal kontrolować Polskę jako jedyny realny korytarz do dozbrajania Ukrainy a docelowo jako kolejne państwo zaangażowane może nawet bezpośrednio w wojnę na Ukrainie. 

Kolejny scenariusz to jakiś pucz wojskowy po kilku miesiącach rządów po ewentualnych wygranych wyborach przez koalicję PO. 

Alternatwynie - można jeszcze po wyborach przekupić lub zastraszyć kilku parlamentarzystów ale pewnie nie wiecej niż kilkunastu posłów PO. Jakąś małą grupkę można przekierunkować ale większość tych ludzi ma przecież poważne umocowania biznesowe, czyli gotówka płynąca regularnie z Berlina, są też ideowcy z wielkiej loży. Tak więc wybór między PO a PiS-em to dla Polaków żaden wybór. To jedna czosnkowa banda zrodzona przy oszustwie okrągłego stołu której celem jest zarządzanie stadem i strzyżenie go. I ta walka między nimi o dostęp do koryta jest rzeczywiście prawdziwa. 

Dla wyklarowania kto nas rozgrywa oprócz geopolitycznych interesów Ameryki jako hegemona musimy pamiętać, że Europą rządzą tylko dwie siły polityczne, nazwijmy je w uproszczeniu partiami. Jedna to loża rytu szkockiego skupiona wokół Waszyngtonu i Londynu i tej grupie podlega sekta PiSu. Druga to Loża Wielkiej Francji z głownymi ośrodkami w Paryżu, Berlinie i Moskwie. Po tym przypomnieniu wiele spraw rozumiemy bardziej, prawda ? 

Tak więc Polska będzie kluczowym państwem w 2023 roku w Europie. Możemy spodziewać się w naszym kraju zażartej walki między tymi właśnie obozami. Utrzymywanie bądź utrata władzy w Polsce będzie mieć w 2023 roku znaczenie do realizacji celów globalnych. 

Jeśli dojdzie do tego, że władzę w Polsce utraci a później odzyska grupa skupiona wokół rytu szkockiego to w latach 2024 lub 2025 więzienia w Polsce mogą zapełnić się wszystkimi którzy dzisiaj wykazują poparcie wobec Rosji czy Berlina. Zwłaszcza z formacji lewicowych. Będzie to oczyszczanie Polski z ludzi z tych formacji pod ideą likwidacji piątej kolumny Moskwy. Hm, może to już robić wojsko jak przejmie władzę. Jesteśmy coraz bliżej tego scenariusza, chociaż zanim tak się stanie to kilka lat jeszcze może minąć. To zależy od skali i dynamiki tego co się będzie działo w 2023 roku. Tak czy inaczej więzienia w Polsce będą pękać w szwach od więźniów politycznych, ludzi znanych dzisiaj z pierwszych stron życia politycznego. 

 

Grzegorz Nowak 

serwis giełdowy amerbroker.pl 

 

 

1 stycznia 2023 roku 

 



Komentarze

[2023-01-01] ziuta
No to piękny rok nam się zapowiada, oby nie był taki zły jak nam się wydaje

[2023-01-01] dar
Pan Grzegorz przedstawia nasze losy jak zwykle bardzo pocieszająco i radośnie. I pewnie tak się stanie, aż wypełnią się zapowiedziane wojenne akty, Islam zgwałci Europę, Chiny osłabioną Rosję, kometa Apophis wzbudzi fale, które zaleją wybrzeża, a trzecia część ludzkości zginie. To ponoć już 13 kwietnia 2029.. Jeśliby wyrysować 61,8% ekspansji Fibonacciego opartą o wymienione w artykule fale a i b, to ten dołek na W20 wypadłby na 792 pkt. Ciekawe, po ile wówczas byłby dolar?

[2023-01-02] Gość
Akurat premier Pinokio został niedawno zdemaskowany jako agent niemiecki, co nie jest zaskoczeniem biorąc pod uwagę jaką proniemiecką politykę prowadzi, więc nie ma takiego prostego podziału na lożę szkocką i francuską. Nawet jeśli wybory nie zostaną przełożone i wygra PO to nic się w naszej sytuacji nie zmieni. Polska jest bantustanem zarządzanym przez obcą agenturę i nie widać żadnych przesłanek żeby miało się to zmienić w dającej się przewidzieć przyszłości.

[2023-01-02] Adam
moim zdaniem $ niekoniecznie musialby byc duzo wyzej jak w minionym roku, wszystko zalezaloby raczej z jakiego pulapu zaczalby rosnac...

[2023-01-04] czr
bitcoin dotknie 4-6k i następnie czeka go ostatni strzał po ath, następnie długa śmierć

[2023-01-04] G Nowak
@ czr, ja nie wykluczam, że dołek na Bitcoinie może być w strefie okolic 1500-1000 $.

[2023-01-06] Gość
Ciekawa rozmowa: "Wielkie zamieszki w Niemczech" - o celowych atakach "osób z kodem migracyjnym" na służby ratownicze, policję, straż pożarną w Berlinie w czasie Sylwestra. Czyli znów się dzieje... https://www.youtube.com/watch?v=T36z25IAazU

[2023-01-06] izi
Co to za problem zrobić stan wyjątkowy, gdy następna "ruska" rakieta spadnie na następną polską wieś? Jeśli chodzi o kryptowaluty: nigdy nie upadną. To jedyny bezpieczny środek płatniczy po ciemnej stronie internetu. My, Polacy, najbardziej powinniśmy się obawiać (i z tym walczyć) wycofania gotówki i gwałtownego ubożenia. Powiem że ja, z wykształcenia humanistka, robię obecnie kurs ogrodniczy, po którym założę ogród wrzywno-owocowy, nauczyłam się szyć na maszynie, piec chleb na zakwasie (który hoduję od ponad roku) i przymierzam się do kursu elektryka ELE.02. Chcę być potrzebna społeczeństwu, które nie będzie miało nic i będzie szczęśliwe. (Tu smutny uśmiech). Bardzo polecam stronę kkz.edu.pl Są tam najróżniejsze kursy on line i stacjonarne, z uzyskaniem uprawnień państwowych.

[2023-01-09] G Nowak
@ izi, jestem pełen uznania i podziwu za praktyczne podejście do tego co następuje i za wnikliwość analizy sytuacji wokół nas. Mało osób jeszcze zdaje sobie z tego sprawę co tak naprawdę się dzieje bo zmiany są w tempie gotowanej żaby więc dla większości są jeszcze niezauważalne. Z całą pewnością rzeczywiste umiejętności będą w cenie. Ci którzy mają wiedze jak uprawiać żywność mogą być jednak za jakiś czas wrogami ludu. Docelowo rządzący realizują bowiem program w wyniku którem celem ma być to aby po żywność (czytaj paszę) po swój przydział każdy szedł do marketu. Produkcja żywności ma być zarezerwowana dla globalnych korporacji.

[2023-01-09] izi
@Panie Grzegorzu, zgodziłabym się z ostatnią uwagą i myślę, że miałby Pan rację w innym kraju, jednak Polska i Polacy wymykają się schematom. Przed i po II WŚ istniały wielkie korpo, były to kołchozy, sowchozy a u nas PGR-y, mimo to polski rolnik się ostał. Za okupacji trzymanie świnki czy kurek groziło śmiercią, mimo to trzymaliśmy. Łatwo jest przewidzieć i wystraszyć, trudniej wskazać, co robić, jak się ratować i przeciwstawiać. Ja powtarzam sobie i moim dzieciom: jedyne, z czego nas nie okradną, czego nam nie są w stanie odebrać, to wspomnienia, wiedza i umiejętności. Dlatego kolekcjonuję dobre, piękne wspomnienia, żeby było czym karmić duszę w ciężkie czasy oraz nabywam wiedzę i umiejętności. Może dzięki temu moja rodzina będzie miała większe szanse na doczekanie lepszego jutra. Bądź co bądź zawsze będzie kogo nakarmić, ubrać czy wyleczyć (mam też kurs ratownictwa medycznego) i to zawsze będzie w cenie (nie mówię o nic niewartych pieniądzach, ale o wymianie, choćby za gwarancję nietykalności). Ach, jeszcze rozrywka i używki będą w cenie. Trzeba bimbrownie przydomowe zakładać. ;) PS Oglądam Georginę Orwell na bitchute, więc orientuję się, jak celowo niszczony jest przemysł spożywczy i żywność, jak celowo prowadzą do głodu, znam cele, które Pan wymienił: "wegetacja czy raczej niewolnictwo za miskę ryżu", więc cóż... przygotowuję się.

[2023-01-09] Nu_Zaja_Pagadi
Ja kupiłem gospodarstwo z domem do remontu z oczyszczalnią przydowową i stawem 100km od Warszawy i kilka ha lasu. Szukam ciągnika słusznej marki polskiego producenta;) Wiosną tylko jeszcze studnie głębinowe wywiercę i będę niezależny energetycznie i żywnościowo.. Małego rolnika nikt w Polsce nie udupi, bo to duża grupa wyborcza..

[2023-01-10] Ania
Koniecznie to obejrzyjcie https://www.youtube.com/watch?v=rUv_C48h7m8

[2023-01-11] Gość
@izi na ile wiem, za okupacji nie było żadnej kary za trzymanie zwierząt, tylko za ubijanie bez zgody okupanta.

[2023-01-11] Gość
@Nu_Zaja_Pagadi a skąd czerpiesz prąd?

[2023-01-11] Leon
@izi,dodam do tej dyskusji myśl..która mnie kiedyś nawiedziła..że może tak być, iż okno przyzwolenia na osiedlanie się na wsi ulegnie w pewnym momencie zamknięcie..powód zawsze się znajdzie.Ci mali rolnicy będą nietykalni ..wystarczy posłuchać byłego księcia Karola obecnie króla.Jego pozycja jest ważna w hierarchia tych rządzących z cienia.Za dużo ludzi na świecie, powtarza to w wywiadach .Czasami można go posłuchać w programach Garden Word..ogrodniczy program który polecam!!! Koniecznie .W jednym z odcinków w trakcie wizyty w ogrodach barona Rotchilda ,prowadzacy Monty Don(świetny ogrodnik !!!) Usłyszał od ogrodników Rotchilda ...,,,cytuje,, Barona Rotchild zażyczył sobie,aby w tym roku wyprodukować w ogrodzie warzywnym 1 tys główek kapusty,, Do przemyślenia???..jakie są przyczyny ,powody i cele wyizolowanej ekologicznej produkcji żywności na własne potrzeby takich wielkich rodów.

[2023-01-11] izi
@Gość, aż musiałam się upewnić (historię tamtego okresu znam nieźle): "W 1942 roku okupant jeszcze ułatwił sobie pracę, wprowadzając kolejne „udogodnienie” godzące w Polaków – obowiązkowe kolczykowanie bydła, owiec i trzody chlewnej, co uniemożliwiało oszustwa w systemie rozliczeń. Za najmniejsze uchybienia groziła śmierć." Tak więc za trzymanie niekolczykowanych zwierząt była kara śmierci. A tylko takie można było ubić i sprzedać na czarno. @Leon Dlatego myślę, że teraz jest czas na wszelkie ruchy i przygotowania. Gdy coś wreszcie pieprznie, będzie za późno. A dopóki jest względny spokój, macie szansę coś ogarnąć. Bardzo polecam książeczkę (dostępna w necie w formie pdf) "Ogród warzywny na 200 metrach kwadratowych". Może okazać się bezcenna.

[2023-01-11] izi
Pozwolę sobie podsumować walkę nierządów z gotówką: limit wypłat z bankomatów (obecnie do 500zł?), pytania przy wypłacie z bankomatu o pochodzenie środków (kuriozalne, ale to prawda!), podejmowanie wyższych kwot tylko na zamówienie z jedno-dwu dniowym terminem, kary za niepodjęcie gotówki (mówię o moich i Twoich pieniądzach, a nie o pieniądzach banku!), likwidowanie oddziałów z obsługą kasową (ostatnio czekałam na moją kolej 45-60 minut, po moje pieniądze!), likwidowanie gotówkowych opłat za autostrady (na razie tylko w USA), likwidowanie bankomatów (Australia), walka z gotówką pt. "banknoty roznoszą covid", rozszerzanie i zachęty (upusty, ranaty etc, czyli płatność gotówką jest karana) różnego rodzaju do płatności bezgotówkowych za usługi, towary, opłaty sądowe i administracyjne, bezgotówkowe terminale samoobsługowe na stacjach paliw, w sklepach. Na razie tylko tyle a raczej aż tyle. Zachęcam do płatności gotówką gdzie się da. Ogromna satysfakcja. Dodam, że małe osiedlowe sklepiki wolą gotówkę, bo od transakcji kartą pobierana jest spora prowizja.

[2023-01-14] Seb
@izi, czyli tak ja napisałem, nie było kary za hodowanie zwierząt, więc twoje twierdzenie, cytuję: "Za okupacji trzymanie świnki czy kurek groziło śmiercią, mimo to trzymaliśmy." nie jest prawdziwe i wprowadza w błąd, ponieważ nie było kary za "trzymanie", tylko za nielegalną hodowlę. Dziś jest tak samo, tylko kara jest mniejsza. Przedstawiasz mało prawdopodobne problemy i popadasz trochę w paranoję. Te same tematy były już poruszane i mocno reklamowane w wielu środowiskach od przynajmniej 1980 roku. Znam osoby, które poszły twoją drogą i z perspektywy czasu nie bardzo im się to opłaciło. Mam kilku znajomych, którzy od ponad 20 lat, a nie niektórzy nawet 25 lat unikali kredytów, zbędnych luksusów, kupili ziemię, zabezpieczyli się w agregaty, bank nasion, sporo sadzili, siali, hodowali i dziś wszyscy bez wyjątku przyznają, że to było kompletnie bez sensu. Kilka osób już się z tego wypisało, bo poszli po rozum do głowy. To są osoby, które od około trzydziestki tyrały na swojej małej roli, dziś są pod sześćdziesiątkę, świata nie widziały, zmarnowały czas na zajmowanie się rolnictwem na małą skalę, a przyjemności odstawiali na kiedy indziej, bo idzie kryzys, głód i będzie źle. Moja cała rodzina w tym samym czasie normalnie pracowała, bardzo i to bardzo używała życia, inwestowała w oparciu o kredyty i dziś nadal żyje na bogato, a kredyty już dawno się spłaciły. Widzieliśmy wiele zakątków świata, poznaliśmy wspaniałych ludzi, kultury, zjedliśmy tony fenomenalnego jedzenia i wypiliśmy hektolitry wspaniałych trunków. Wszyscy mamy bardzo przyzwoite domy, domy letniskowe, mniejsze lub większe oszczędności i nadal żyjemy na bardzo wysokiej stopie, czy to wirus, czy wojna za granicą. Nie piszę tego po to, aby się chwalić, tylko żeby pokazać, do czego może prowadzić rzetelna praca i luźne podejście do życia, a do czego nawet bardzo ciężka praca podparta wymyśloną ideologią strachu i kataklizmu. Zresztą zadaj sobie proste pytanie, co zrobisz, gdy naprawdę przyjdzie wojna, kataklizm, czy zamordyzm. Pozostaniesz na roli, bo masz swój chleb, zioła, warzywa i owoce, czy spakujesz się i wyjedziesz do kraju, w którym będziesz spokojnie żyć. Mając zaoszczędzone kilkadziesiąt tysięcy dolarów, które nie wydasz na gospodarstwo w Polsce, jesteś w stanie żyć bardzo godziwie przez wiele lat w wielu miejscach świata. Oczywiście to nie jest jedyny przepis na szczęście i wygodne życie, ale mój głos w dyskusji. Szanuję twój punkt widzenia, także GNowaka, ale sądzę, że się mylicie i panikujecie. Nie raz już różni bandyci próbowali zmienić świat na swoja modłę i za każdym razem projekty te upadały lub grzęzły w ich własnym środowisku.

[2023-01-14] Ada
@izi nie ma limitu wypłat 500, dziś wybierałam 12 000, limit jednorazowej transakcji wynosił 4000. Podobno najmniejszy ma Euronet 800, ale przecież można dokonać wielu transakcji lub zmienić bankomat, wolność wyboru. Nie ma też żadnych pytań o pochodzenie środków, które przecież są z twojego rachunku bankowego. Co roku poza chyba 2021 rokiem rośnie też liczba bankomatów. NBP podał, że na koniec czerwca 2022 w Polsce było 21 501 bankomatów. Wzrost o 291 urządzeń, czyli 1,4% w stosunku do końca marca 2022. Rabaty za płatności kartą, nie są równe karze za płacenie gotówką. Stanie w kolejce w banku po środki jest dość oczywiste i tak dzieje się od wielu lat. Zapytaj rodziców, czy nie stali po pieniądze w latach 90. Ja stałam zawsze, dziś, 5, 10 i 15 lat temu. Awizowanie większych kwot, tj. 25 000-50 000 i pobieranie opłaty za brak odbioru jest całkowicie logiczne. Nie wyobrażam sobie, żeby każdy oddział miał trzymać w sejfie 100 000 000, bo może akurat dziś przyjdzie 1000 osób i każdy wybierze 100 000. Poruszone przez ciebie tematy to pierdołki. Prawdziwy problem, to ustawowe ograniczanie przez rząd możliwości płatności gotówką od 2024 roku do 20 000 dla konsumentów i 8 000 dla przedsiębiorców.

[2023-01-15] Powrót Tom
Seb czy tak naprawdę wszystko wzieles pod uwagę? Mamy zgoła odmienna sytuację geopolityczna to raz. Dwa za chwilę wejdzie pieniądz plastik i daje na to max 3 lata. Powiem ci tak że większego rozp...na świecie nie zobaczysz. Max 8-11lat !

[2023-01-15] Powrót Tom
Doprecyzuje Seb. Jak myślisz czy państwa potrzebują po zapaści finans świata- srowid pieniądza elektr?.Odpowiem ci pragną! Pomijam całą resztę....

[2023-01-16] Marian
@Ada, w mojej okolicy jest bankomat PeKaO SA z jednorazowym limitem wypłaty 500,- PLN. Brak możliwości wyboru "inna kwota" i wpisania własnej. By pobrać więcej, trzeba kilkukrotnie przeprowadzić operację wypłaty.

[2023-01-16] izi
@Ada, świat nie kończy się na Twojej osobie, Twoim banku, ani nawet na Polsce. Pisałam wyraźnie, że w Australii przystąpili (oficjalnie to ogłaszając) do likwidowania gotówki i bankomatów. Stopniowo będą wycofywane aż do zera. To że Twój bank (mam wrażenie, że pracujesz w tym sektorze, skoro dla Ciebie stanie godzinami po własne pieniądze to nic bulwersującego) może wprowadził limit 4000zł, ale inne zmniejszają. 1000zł to nowa norma, a w pandemii jak najbardziej było i po 500zł. I owszem, bankomaty Santandera pytają o pochodzenie gotówki. BYła afera z tego powodu. Banki obracają naszymi pieniędzmi, czerpiąc z tego korzyści (z naszych pieniędzy udzielają kredyty na banksterski procent) i serio uważasz, że kara za niepodjęcie gotówki jest okej? Na koniec, jeśli wymienione przeze mnie sposoby walki z gotówką: likwidowanie bankomatów, zmniejszanie limitów, wprowadzanie TYLKO opłat kartą i przelewem to pierdółki, to cóż... nie wiem jak to skomentować. O limitach płatności wiem, zapomniałam wymienić. Są mniej alarmujące, niż całkowita niemożność przejazdu przez tunel czy autostradę dla tych, co chcą zapłacić gotówką. Możesz wystawić kilka faktur na mniejsze kwoty, niż jedną ponad limit, a przeteleportować się nie przeteleportujesz. @Seb, w całej historii ludzkości nie było takiej sytuacji, jak jest teraz: grupa nietykalnych może zrobić z ludźmi na całym globie dosłownie wszystko i ma wszystkie po temu instrumenty. Nigdy nie byliśmy tak zinwigilowani i zależni od technologii, jak teraz. Wystarczy, że z dnia na dzień (jak to zrobili w paru miejscach podczas pandemii w Australii, Chinach, Israelu, Austrii) postawią czytniki QR i nie wejdziesz do sklepu, przychodni, szpitala, apteki, banku, pracy, autobusu, pociągu i jest po Tobie. Po nas. Podaj mi jeden przykład, jak możesz się wymiksować z systemu, a ja ci podam kontr przykład, jak można cię do tego zmusić. Na koniec: ja również żyję na wysokim poziomie - nie wiem skąd przypuszczenie, że jestem uboga i grzebię w ziemi na moim malutkim pólku - ale dziś czuję się zagrożona nie tylko co do własności (masz świadomość, co mogą zrobić z twoim domem i domkiem letniskowym, gdy przepchną ustawę o "ochronie" ludności? podpowiem: wszystko, bez odszkodowania) lecz również fizycznie. Skoro mogą wbić do mnie na chatę i siłą doprowadzić na szczepienie... Więc owszem, uważam, że trzeba się przygotowywać na wszelkie ewentualności, a i tak wszystkiego nie przewidzę.

[2023-01-17] izi
@Marian, sprytnie! Bank zaprzeczy, że u nich są limity wypłat. Po prostu nie ma możliwości wybrania innej kwoty...

[2023-01-17] Ada
@Marian nie tragizuj proszę. Możesz wykonać kilka transakcji, iść do innego bankomatu, trzymać pieniądze w domu lub innym banku. Jeszcze kilkanaście lat temu Polacy biegali 2 km do bankomatu swojego banku, bo w innych były prowizje i też żyli. Nie twórzmy wymyślonych problemów. @Izi przedstawiłam logiczne argumenty na ograniczenia w wybieraniu gotówki z bankomatów. Nie zrozumiałaś ich? Jeżeli masz tyle problemów z bankami, to dlaczego nie trzymasz gotówki w domu lub nie kupisz kruszców, tylko wylewasz żale po forach? Do kredytów na ogromny procent również nikt ciebie nie zmusza. "Wolny kraj". Problemem są właśnie limity wprowadzane przez państwo, a nie banki. Nie masz widać pojęcia o płatności za fakturę. Ustawowo masz zakaz rozbijania jednego zakupu na kilka faktur. Powiedz mi więc, jak podzielisz zakup auta za 220 000 na kilkanaście faktur lub mieszkania za 1 000 000, wycieczki na Malediwy za 40 000, roweru za 30 000 itp.? To są realne problemy, a nie wybieranie pieniędzy z bankomatu lub awizowanie kwot powyżej 25 000. Przy okazji nie pracuję i nigdy nie pracowałam w bankowości, nikt z mojej rodziny również, a poziom argumentacji wymierzonej nie w problem, lecz osobę świadczy jedynie o twoim poziomie dyskusji i kultury. Przemyśl swoje zachowanie pod kątem uczciwej argumentacji i atakowania ludzi o innych w tym wypadku bardzo logicznych poglądach.

[2023-01-17] Seb
@izi mam dwa domy poza granicami Polski. To jest bardzo proste rozwiązanie. Dodatkowo w mojej najbliższej rodzinie jest takich domów 7, a będzie w maju 9, więc nie mamy problemu z ewentualnymi przenosinami. Wybierz sobie odpowiedni kraj, co jest dość banalne i jesteś zabezpieczona, a na dziś masz z tego dochód z najmu oraz miejsce na darmowe wakacje. Ty możesz umieć wszystko wyhodować i co z tego, jak znacjonalizują tobie ziemię, ruchomości i zabiorą żywność. Ja sprzedam jeden dom i jadę dalej, gdzie jest bezpiecznie. Wracając do mojego stanowiska, takie same argumenty słyszę od lat, a nic wielkiego i tragicznego się nie dzieje, o to mi chodzi. Ludzi od dziesiątek lat opowiadają o depopulacji, zniewoleniu, grupie Bilderbergu, teraz World Economic Forum, a świat nadal istnieje i zapytaj siebie, kiedy było w Polsce więcej wolności dziś, czy w 1981 roku? Koło historii się toczy, mądrzy i bystrzy korzystają z życia pełną piersią, a tchórzliwi lub naiwni siedzą, dyskutują, czytają spiskowe teorie innych mędrców, knują, zbroją się, oszczędzają na czarną godzinę, trzęsą się ze strachu i marnują życie na babraniu się w ziemi, naprawianiu przestarzałych maszyn, taplaniu się w smarach, olejach, gnojowicy itp. Rób jak chcesz, twój biznes, mnie nie przekonasz, bo życie już mnie doświadczyło, co i jak robić, by żyć na bogato, beztrosko na ile to możliwe i nie imać się brudnej lub ciężkiej pracy.

[2023-01-17] Gość
@izi po co ta panika. Nikt ci nie każe korzystać z usług banków, a wręcz powinnaś ich unikać.

[2023-01-18] Gość
Moze i trzeba, a nawet warto sie cos przygotowac, ale samemu sie dlugo nie pojedzie. Tu musi byc wspolpraca spoleczenstwa. Chyba juz na calym swiecie trwaja przygotowania pod pieniadz cyfrowy. Polska tez bardzo preznie dziala nad postepujaca inwigilacja, nowy system Ksef, ktory wejdzie od 2024 roku znacznie skroci szara strefe. Jak wejdzie pieniadz cyfrowy to zostana juz tylko strzepki wolnosci, a dla wiekszosci to w zasadzie ona zniknie. Nie wazne czy mowimy o bloku wschodnim, czy zachodnim - wszyscy daza do tego samego. Ceny energii beda rosly, bo takie jest zalozenie, nowego juz globalnego systemu. Bedzie sie dazyc do wspoldzielenia coraz wiecej rzeczy. Polskie miasta juz sa wytypowane do pilotazu miast 15 minutowych. W pewnym momencie, jak spoleczenstwo przespi, to nie bedzie odwrotu, chyba ze cofajac sie o lata rozwoju.

[2023-01-18] Gość
Co do bankomatow, kiedys ktos zamiescil filmik, ze podobno zmiana jezyka na ukrainski powoduje znikniecie limitow wyplat. Jak ktos wyplaca wieksze kwoty to moze to sprawdzic.

[2023-01-18] Powrot Tom
Izi jak dla mnie Australia idzie na pierwszy ogien i jedni to wiedza a inni zawsze nic. Na ten moment to bym sie juz zastanawial uciekac z tego regionu jak bym tam mieszkal choc inwestycyjnie to koniunktura surowcowa tam jeszcze potrwa, Rio Tinto itd Dlaczego: Poniewaz kraj gra na dwa baty i to ostro. Gra z pionierem inowacyjnosci bo musi ale i wspolpracuje ile moze z Chinami- inf sa w necie. Dlaczego tak. Bo kraj lezy z zbyt blisko Chin i sie poprostu boi. Jak dla mnie kraj bedzie wyciety lub zniewolony przez Armie Ludowo Wyzwolencza ze wzgledu wlasnie na surowce, oczywiscie kiedys.... A co ma do tego wlasnie taka sytuacja ktora zaistniala tam, bankomaty, Srowid itd Spoleczenstwo biora w ryzy poki maja jescze czas bo stawka duza! Nasze podworko w skrocie Po Wielkanocy do poczatku czerwca jazda, czyli z moich inf moze sie cos sie dziac co jest przygotowywane. Dlaczego do czerwca Poniewaz Kowalski moze jechac na wakajce i bac sie wrocic. A Bedzie potrzebny. Rzadzacy jak musza to tacy glupi nie sa! Tu sie zgadzam z gospodarzem ze tu moze byc opcja 2 i zjazd o 50 %. dalej sie nie zgadzam bo dla mnie co najwyzej ruch boczny...... Dalej znowu sie zgadzam zjazd o 80 % ale to za okolo 2 lub 3 lata i Grora

[2023-01-18] izi
@Ada, wiesz, ile będziesz musiała dokonać wypłat po 500zł, żeby kupić auto za 220 000zł? 440, słownie czterysta czterdzieści razy, dom za 1 mln zł? Dwa tysiące razy. Co do mnie: nie mam kredytów, pożyczek, debetów ani kart kredytowych, a gotówkę trzymam w skarpecie. I jest dla mnie problemem wybieranie co miesiąc dużych kwot z konta. Jeszcze niedawno w "moim" banku było pięć okienek kasowych, dziś są trzy, w tym jedno czynne. Chciałam zwrócić tu uwagę, jak banki i rządy walczą z gotówką, a Ty z całego mojego wywodu wywnioskowałaś, że robię problemy z czekaniem w kolejce i limitem wypłat? Przypominam: to MOJE pieniądze i bank na nich kręci lody, powinien więc w zębach mi je przynosić. @Seb, serio porównujesz dzisiejsze czasy do 1981? A ja Ci serio odpowiem: wychowałam się w komunie i dziś czuję się bardziej zagrożona pod każdym względem niż wtedy. Twoja rada, by żyć na całego jest jak najbardziej słuszna, tak właśnie postępuję, nie robię tego jednak z czystej przyjemności wydawania pieniędzy, jak jeszcze parę lat temu, a z obawy, że następnej okazji np podróży dookoła świata mogą mnie pozbawić (jak w latach 2020-2022 już to miało miejsce). @Gość, nie ma opcji na wielki protest społeczny, zbyt nas podzielili przez ostatnie dziesięciolecia. I to również jest na naszą niekorzyść w porównaniu do roku 1981. Poza tym społeczeństwo jest uśpione, otępiałe i zastraszone. Trzyma się nas w ciągłym strachu, szczególnie od 2020, jak mija jeden - covid - wpędza się w drugi - wojna. Nie wiedziałam, że Polska też weźmie "udział" w programie 15-minut. Masz bliższe dane? @Powrót Tom, Australia zawsze była światowym poligonem, mieszkałam tam ładnych parę lat, więc przyglądałam się jej z bliska. To, co tam się dziwnego, niepokojącego wydarzy, może powtórzyć się na całym świecie. Jak wspomniałam: obozy koncentracyjne, czytniki QR, likwidacja gotówki - już w Au to przerabiają lub przerobili. Masz jakiś pomysł czy informację, co szykują w Polsce?

[2023-01-18] Marian
@Ada cyt: "@Marian nie tragizuj proszę." - Nie tragizuję. Obnażam jedynie jeden z tych wielu drobnych elementów gotowania żaby.......... @Ada cyt: "...Powiedz mi więc, jak podzielisz zakup auta za 220 000 na kilkanaście faktur lub mieszkania za 1 000 000, wycieczki na Malediwy za 40 000, roweru za 30 000 itp.? To są realne problemy, a nie wybieranie pieniędzy z bankomatu..." - Szacun, jak mawiają w pewnych kręgach. Mój prezent dla żony wart 2500 PLN był dla mnie sporym wyzwaniem. Zalegam kilka półek niżej w finansowej hierarchii :/

[2023-01-18] Powrót Tom
WEF i nasz Andrzej poprostu nie wierze co on tam wygaduje i te jego luzackie obycie. Co ci ludzie na kremlu myślą? Oni nadal wierzą że z pomocą DE uda się wymanewrować USA, dlatego postępują bardzo zachowawczo. Jak by tego nie było Endriu by wąchał swoje buty, skromnie powiedziane. Widac że społeczeństwo ma w powazaniu Natomiast wiem co myślą ludzie uzależnieni od zakupów w marketach i nie mający jakichkolwiek zapasow. Jest ich może nawet 80 proc.

[2023-01-19] Ada
@Marian nie napisałam tego w celu dyskredytacji kogokolwiek, tylko żeby zobrazować temat. Ten sam problem będzie przy zakupie używanego auta za 30 000, wakacji za 22 000 dla dużej rodziny do Grecji, itp.

[2023-01-19] Ada
@izi a wiesz co zmieni podniesienie limitu do 3000, 5000 lub 10 000? Nic, zmieni się tylko skala. Dlatego napisałam, że realnym problemem są zmiany ustawowe związane z ograniczeniem wysokości przelewów, a nie limity w bankomatach. Jeśli to twoje pieniądze i nie akceptujesz zasad banku, to powtarzam, nie zanoś ich do banku. Jeśli zanosisz, to godzisz się na warunki banku. Nikt nie będzie tobie niczego przynosił w zębach, trochę szacunku do ludzi.

[2023-01-19] Powrót Tom
Izi na tą chwilę to wiem że opcja dostarczenia uzbrojenia na wschodnią flankę ogłoszona w tv była informacja po fakcie., Ponieważ przed tym faktem została przerzucona spora ilość osob do obsługi sprzętu. Jeśli broń będzie dostarczana do ukr a będzie ponieważ ukr ma nie przegrac-tak wygadał się Duduś w WEF ostatnio to Rosja musi zablokować granicę do przerzutu. Morze czarne obstawione a z pl granicą nie. Jeśli zablokują granicę Rosjanie to ukr upadnie z biegiem czasu. To spowoduje że nowego Izraela nie będzie i to jest jedyną szansą Rosji blokada granic. Więc ja tu innej opcji nie widzę jak konflikt zobaczymy. Kiedyś w radio jechałem i słuchałem jak poslowie w dyskusji jaja sobie robili kto pójdzie na linię frontua dosłownie użyli terminu mięso armatnie. Na końcu się uspokoili bo stwierdzili że my nie pójdziemy heeee. A nóż 3 tyg później ktoś mi powiedział że na WKU dostała wezwanie osoba karana co za komuny nie brali. Może na wyrost a może już uzgodnione coś zobaczymy...... Coraz cieplej. Izi dobrze że ty to wiesz cieszę Się. Ludzie pewnego dnia po za dobrami materialnymi namacalnymi nie widniejącymi w żadnym rejestrze potraca wszystko. Do tego dojdzie ogołocenie przez postawienie na źle regiony świata. Potraca mali i potraca wielcy.

[2023-01-19] Gość
izi informacja o 15 minutowych miastach jest znana od dawna i jest dostepna w internecie. Taki dosc sensowny artykul na ten temat: https://dakowski.pl/zielone-pieklo-15-minutowe-miasta-pionierskie-krakow-warszawa-lodz-rzeszow-i-wroclaw-poligony-doswiadczalne-dla-agendy-2030/ All Wiekszosc spoleczenstwa nie ma problemu jak wyplacic 220 tys zl, bo po prostu nie dysponuje takimi kwotami. Takich jest mniejszosc i tacy jesli maja troche "oleju" w glowie to sobie poradza, bynajmniej przez jakis czas. Wczesniej czy pozniej system wszystkich dosiegnie, bo wchodzi tu wysoko rozwinieta technologia i postepujaca cyfryzacja. Jedyne wyjscie to rzeczywiscie takie zamieszanie, ktore wymknie sie spod kontroli.

[2023-01-20] izi
@Marian, należałoby zadać Adzie pytanie, skąd bierze pieniądze, skoro zapłata przelewem za dom (i rower za 30 000zł tudzież samochód za 220 000zł) to dla niej problem... Pytanie jest również, skąd miałby się taki samochód wziąć, skoro nie na fakturę i nie przelewem.

[2023-01-21] izi
@Powrót Tom, dzięki za docenienie moich starań, przygotowuję się do tego, co ma nastąpić od jakichś dziesięciu lat, od 2019r. robię to z głową, planowo. Mam pewne zdolności parapsychiczne, dzięki którym przeczuwam co, gdzie, kiedy. Byłabym głupia, gdybym dostawała podpowiedzi i nic z tym nie robiła... Staram się namawiać do podstawowych zapasów rodzinę i znajomych. Przed pandemią mnie obśmiewali, teraz trochę mniej, ale i tak nic w tym kierunku nie robią. Oczywiście zapasy można ukraść, ale nie okradną mnie z umiejętności. A te są przydatne. @Gość, o miastach 15-minutowych słyszałam (bodajże Arabia Saudyjska czy Emiraty już takie budują), ale nie widziałam, że już są plany co do polskich miast. Dzięki za link! @Ada, mam zerowy szacunek, powtarzam: ZEROWY, do banksterów i ich popleczników. @Do wszystkich: uważam, że walka z gotówką to najpoważniejszy problem i zagrożenie, z jakim przyjdzie się mierzyć. CBDC to niewolnictwo totalne i totalna kontrola. Dodam, że z systemu DA SIĘ wymiksować, ale jest to bardzo trudne. I nie bardzo wiadomo dokąd, skoro cały świat ma być pod butem ban dytów z Deep State.

[2023-01-22] Gość
izi to wszystko jest dobrze przemyslane. Buduje sie coraz wieksze bazy danych. Uzaleznia od panstwa i nowych technologi. Problemem bedzie nie tylko pieniadz cyfrowy, ale postepujacy brak pracy. Ludzie beda musieli przejsc na dochod gwarantowany. By z tego sie wypetlic musieliby wspolpracowac lokalnie i sobie pomagac. Znajac funkcjonowanie czlowieka to nie bedzie dzialac. Mamy ciagle przygotowania do wojny, ciagle wsparcia zbrojne dla sasiada. Ogolnie nie wyglada to dobrze.

[2023-01-23] Powrót Tom
Dopuszczenie rozpoczyna się 24 stycznia 2023 roku. Następujące produkty "konsumenckie" będą wkrótce wprowadzane do obrotu z dodatkiem świerszczy (Acheta domesticus): - Chleb wieloziarnisty - bułki wieloziarniste - Krakersy i paluszki chlebowe - batony zbożowe - suche premiksy do wyrobów piekarniczych - Ciastka - suche produkty makaronowe nadziewane i nie nadziewane - sosy - Przetworzone produkty ziemniaczane - Dania z roślin strączkowych i warzyw - Pizza - Ogólne produkty z makaronu i serwatki - Substytuty mięsa (wegetariańskie alternatywy dla mięsa) - Zupy i koncentraty zup, zupy w proszku - Przekąski na bazie mąki kukurydzianej - Napoje piwopodobne

[2023-01-23] Powrót Tom
Oprocz kasy cyf ibazy danych to dojdzie

[2023-01-23] Powrót Tom
Oprocz kasy cyf ibazy danych to dojdzie

[2023-01-23] izi
@Gość w 2020r. wyciekł tajny ;) plan rządu Kanady, który wtedy był obśmiewany, obecnie jest wdrażany m.in. u nas. Z pamięci przywołuję: doprowadzenie do bankructwa przedsiębiorców i zubożenia obywateli - umorzenie długów/kredytów w zamian za własność (domu lub firmy) - przejście na dochód podstawowy - przejście na CBDC (pieniądz cyfrowy z datą ważności) - odejście od własności na rzecz wypożyczania. W sumie: pełna kontrola nad tym, ile wydajesz, na co wydajesz, kiedy wydajesz. Oraz "nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy". Dla niepokornych obozy FEMA. Swego czasu były to teorie spiskowe, obecnie przechodzą do praktyki. Te punkty są już wdrażane w Australii, Kandzie, Iranie, Chinach. Ale to wszystko wiadomo. Pytanie: jak się bronić?

[2023-01-23] Ada
@izi masz zerowy szacunek do banków, lecz nadal trzymasz tam spore pieniądze? Brzmi to dziecinnie i nierozsądnie. Co do moich środków, to prezentujesz właśnie typowy zamordystyczny i komunistyczny poziom rozumowania, który wyznają elity banksterskie i lewicowe elity. Co tobie do tego, skąd ja biorę własne pieniądze, czy samochód jest zakupiony przelewem, na fakturę, itp. To nie powinno ciebie w ogóle interesować. Życie niestety unaocznia, że ludzie są podli i zazdrośni, ponadto wiecznie wyciągają leniwą i brudną łapę po nie swoje. Natomiast kiedy przeczytałam o twoich "zdolnościach parapsychicznych" ... zrozumiałam twój ból. Życzę zdrowia.

[2023-01-24] Gość
Poczta Polska i Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji podpisały niedawno umowę. Wśród punktów jest m.in. doręczanie przez PP dokumentów powołania w trybie szczególnym, wspólne szkolenia itp. Ot, skuteczny sposób na doręczenie wezwania (zapukanie) do drzwi obywatela o każdej porze nocy i dnia. :/ https://www.poczta-polska.pl/poczta-polska-i-centralne-wojskowe-centrum-rekrutacji-zawarly-porozumienieo-wspolpracy/

[2023-01-24] Gość
@izi o jakim planie piszesz? Podaj proszę źródło.

[2023-01-25] izi
@Ada, nie wiem skąd wniosek, że trzymam w bankach jakiekolwiek pieniądze, nie mówiąc o sporych. Otrzymuję spore wynagrodzenie, które natychmiast zamieniam na gotówkę, stojąc godzinami w twoich ulubionych bankach. Co do życzeń zdrowia, są fałszywe i protekcjonalne, więc za nie nie dziękuję. PS Każdy wrażliwy człowiek ma zdolności parapsychiczne (np. intuicja) ale nie każdy się do tego przyznaje. @Powrót Tom, ta lista skutecznie i całkowicie obrzydza mi wypieki z supermarketów. Od ponad roku nic w nich nie kupuję (chleb piekę sama z certyfikowanej mąki), ale pizzę od czasu do czasu zamawiam... Masakra. Pytanie PO CO dodawać świerszcze do mąki??

[2023-01-26] izi
@Gość, choćby tutaj: https://wolnemedia.net/globalne-plany-na-przyszlosc-ludzkosci/ Ten wyciek, jeśli wierzyć informacjom, pojawił się pod koniec 2020, możemy więc na niego patrzeć z perspektywy półtora roku i wydarzeń, jakie się później w Kanadzie właśnie rozegrały (blokada kont ludzi z Konwoju Wolności i wspierających tę akcję, konfiskata środków etc, etc. To info zostało oczywiście zdeprecjonowane jako fake news.

[2023-01-27] Gość
@Izi, jest opracowanie na ten temat. Znajdź materiał na temat "Jak może wpływać spożywanie owadów zawierających chitynę na organizm ludzki" (wywołuje burzę cytokinową, reakcje zapalne i immunologiczne, podobne do tych które wywoływane były przez wiadomego nam patogena ostatnich czasów, no być może w lepszym przypadku alergię i astmę). Ktoś opisał na gloria.tv jeszcze w sierpniu 2022.

[2023-01-27] Seb
@izi Pod koniec listopada wyjeżdżaliśmy z rodziną na wakacje i wybierałem 80 000 w gotówce w banku. Zajęło mi to zgadnij ile? Łącznie około 10 minut. W niedzielę złożyłem w bankowości internetowej dyspozycję wybrania środków, czas około 1 minuty. We wtorek wszedłem do banku, czekałem może 5 sekund aż bankier podejdzie do mnie, pokazałem swój dowód osobisty, poszedłem do oddzielnego pokoju, żeby cała hołota nie patrzyła, ile środków wybieram , bo zaraz zazdrość wznieci w nich negatywne emocje, czego już kiedyś doświadczyłem. Znów czekałem, i to ile, może nawet całą minutę. Bankier przyniósł moje pieniądze, wrzucił do przeliczenia do maszyny i mi je wydał, co zajęło kolejne straszne 2 minuty. Taką samą procedurę powtórzę jutro dla kwoty 65 000 i już jestem przerażony tymi godzinami stania w banku. Nie martw się, moje zmęczone stawy i kolana odpoczną już w sobotę na plaży od tego niebotycznego wysiłku bankowego. A tak poważnie, kobieto, zastanów się dwa razy zanim coś takiego napiszesz.

[2023-01-27] Christo84
@izi mając spore dochody Bank proponuję przejście na płatne konta. Jeśli są odpowiednie miesięczne wpływy to zwalnia z opłaty za takie konto. W zamian otrzymujesz dodatkowe przywileje, między innymi priorytetowa obsługę. Może warto spróbować? Co do zasady też omijam banki ale niestety nie da się bez nich obejść całkowicie.

[2023-01-27] Powrót Tom
Czy wy ludzie dostaliście tu na głowy. Kolejna prowakacja z strony usrandu to wy myślicie że banki do ostatniej złotówki będą stały dębem? Czyli wszystko oddamy. masakra z poziomem myślowym. Ja wam radze te wasze złoto też im dajcie w depozyt

[2023-01-28] Gość
Zmuszanie ludzi do jedzenia owadów jest złe, ale czy chityna, znajdująca się w grzybach, których spożywamy sporo, jest szkodliwa? W Azji i Afryce robactwo to powszechny posiłek.

[2023-01-28] izi
@Seb, gratuluję banku. @Christo84, miałam złote konto, miałam platynowe i VIP. Nic specjalnie się w obsłudze nie zmieniło, mieszkam w małej miejscowości i mój bank nie ma specjalnych pokojów dla VIP-ów. Są tu trzy oddziały, w dwóch zlikwidowali obsługę kasową, w trzecim, ostatnim zredukowali ilość okienek do 3, jedno jest czynne. Czas oczekiwania 45-60min. Nie wiem, nad czym Seb każe mi się zastanawiać. Nie każdy mieszka w metropolii jak on. Banki dążą do likwidacji gotówki, to jest fakt. Nad czym się tu zastanawiać? @Gość, ahaaa, czyli kolejny "zabieg", który ma osłabić nas i nasze dzieci. Myślałam, że to pro publico bono (dodatkowe białko), a to strzał w nasze organizmy... Myślę, że pierwszym krokiem jest dodatek świerszczy (każdy lubi świerszcze, bo kojarzą się z muzyką), następny szarańcza, karaluchy i muchy plujki w chlebie, pseudomięsie i wszędzie indziej.

[2023-01-29] Gość
@izi Owszem, o karaluchach jako rzekomo cennym źródle białka w formie mąki już dawno robili programy. Znane celebrytki jadły owady, robale, pająki przed kamerami już 5 lat temu - Angelina Jolie wraz ze swoimi dziećmi pająki, skorpiony, a Nicole Kidman robaki (to sponsorowane przez WEF). Można łatwo znaleźć na u2bie, z jaką gracją żywe wkłada do ust pałeczkami (a fuj!) jakieś wijące się paskudztwo. Można było wtedy myśleć, że niektórym odwala, a nas to nie dotyczy, nam nie grozi to "trendy-jedzenie". Ale jak widać chore idee są wdrażane bez pytania kogokolwiek o zgodę. :/ Tu odszukany materiał z gloria.tv: https://gloria.tv/post/PqL4MBvsXV3b3VURRsMiysFK4

[2023-01-29] izi
Mam wrażenie, że atakujecie posłańca złych wieści, zamiast tych, którzy kreują tę rzeczywistość. Może zamiast użalać się nad tym co będzie, zaczniecie myśleć i kombinować, jak się zabezpieczyć? @Gość, nie wiem, ile grzybów spożywasz, ale nawet jeśli jesz je raz w tygodniu, to po pierwsze masz wybór, po drugie jest to niewielka ilość w porównaniu do chityny w codziennych wypiekach. Jak słusznie zauważyłeś, zmuszanie ludzi do wpitalania owadów jest złe. Oczywiście będziemy mieć wybór: chleb z karaluchem albo głód, jednak czy to jest wybór? Na marginesie, chityna to polisacharyd jak celuloza (papier). Już teraz dodają celulozę do mieszanek chlebowych na wielką skalę.

[2023-01-29] Christo84
@izi, też mieszkam w małym miasteczku. Może warto zmienić bank? @Powrót Tom Ciężko zasami zrozumieć o co chodzi w Twoich postach. Może mój mozg nie pracuje już jak dawniej. Trzeba robić swoje i starac sie przygotowac na ciezkie czasy na ile to mozliwe. Ja osobiscie na jakiś zryw ludzkości nie liczę. Mam tylko nadzieję że nie będzie u nas wojny.

[2023-01-30] Powrot Tom
Christo84 moj mozg tez juz zaczol szwankowac heee, a zaczelo sie od inicjacji w mediach srowidu, bylem pewien ze cos odwala, i od 2008 tak sobie szukalem roznych inf a tu pach.. Zaskoczyla mnie skala tego i to fakt. Wiec pisze jak pisze, przepraszam......

[2023-01-30] Christo84
@Powrot Tom, Dorze piszesz, dużo ciekawych informacji. Zresztą jak większość tutaj na forum. Dobrze ze mamy odmienne zdania, tylko merytoryczna dyskusja może zmusić do refleksji nad własnym życiem. Często się zastanawiam czy dokonuje dobrych wyborów. Warto więc czasem poczytać czym inni sie kierują. Jestem w trakcie budowy domu. Poganiam ekipybile tylko się da aby skończyć budowę jak najszybciej. Cały czas zastanawiamsie czy uda się to skończyć i czy będą materiały itd. Ale nie mam wyjścia trzeba to dociągnąć. Mam kawałek ola około 5ha. Ju posadziłem drzewa owocowe ostatniej jesieni. Teraz czas na krzewy. Studnia pod własnym ciśnieniem. Tak więc jakiś punk zaczepienia jest. Mam nadzieję że będę w stanie wyżywić siebie i rodzinę z tego pola. Cały czas czekam na wpis p. Grzegorza Nowaka z listą must have. Większość książek przewijających się na forum juz mam. Część z nich przeczytana. Znam sporo osób, które też się martwią o przyszłość i czują ze sie się dzieje ale nie mają pomysłu co z tym fantem zrobić. Dlatego każda dobra wskazówka na miarę złota. Dużo rzeczy nie rozumie np. Ostatnie doniesienia na temat Hiszpanskich poszukiwaczy bursztynów, czy też ataki na magazyny w Iranie. Dlatego dzielcie się swoimi przemyśleniami jak najczęściej.

[2023-01-31] izi
@Christo, chciałam nagłośnić sprawę likwidowania oddziałów z obsługą kasową i okienek w oddziałach w ramach walki z gotówką. Wyszło jak wyszło. Tymczasem w Chinach na całego wprowadzają system kredytu społecznego. Sc-fi "Limes inferior" Zajdla właśnie się materializuje. Każdy powinien przeczytać tę powieść. Tu film, który otwiera oczy (szeroko) na g&^*no jakim Was karmią (piszę "Was", bo sama całkowicie niemal przestawiłam się na domową produkcję żywności): chleb z papieru https://www.youtube.com/watch?v=hcnn-ya2kXw

[2023-01-31] Powrot Tom
a to dla tych co maja jeszcze jakas nadzieje lub watpliwosci heee https://bezprawnik.pl/500-plus-na-psa-i-kota/

[2023-01-31] Christo84
@izi, gotówkę zlikwidują. Prace nad CBDC są bardzo zaawansowane. Są już konkretne rozwiązania np startap Fluency. Z tym już nic chyba nie zrobimy. Na bieżąco trzeba wybierać kasę i zamieniać na dobrą użytkowe. Co do jedzenia to nazwijmy to po imieniu jest to pasza dla ludzi. Coraz mniej mleka w mleku, chleba w chlebie itd. Z tym też już nic nie zrobimy. Trzeba samemu sobie wychodowac i przetworzyć. Zdrowe od rolnika lokalnego jedzenie nie istnieje. Wszystko jest psyskane kilka razy do roku. Jak ktoś robi dla siebie ekologicznie to nie wyprodukuje tyle żeby mógł tym handlować. Nie trzeba nam świerszczy, wystarczy syrop glukozowo fruktozowy czy inne ulepszacze. Zobacz ile alergii, nietolerancji gkutenu itd. Skądś się to wzięło.

[2023-01-31] Christo84
@izi apropo likwidacji pieniądza to w 2016 roku likwidowałem konto bankowe w Norwegii. Chciałem wybrac gotówkę to mi powiedziano żebym sobie z bankomatu wybrał bo w banku nie ma kasy ani kas. Tylko kilka banków jest w całej Norwegii gdzie można wymienić stare banknoty na nowe. W bankomacie limit 15k nok na 3 dni. U nas jeszcze to jakoś działa ale masz rację coraz więcej obostrzeń. Ostatnio w jakimś banku spółdzielczym na raz wypłacałem po 6tys. Ale zwykle limity jednorazowej wypłaty są dużo nizsze.

[2023-01-31] izi
@Christo84, załączam listę na trudne czasy, którą spisywałam latami. Oczywiście nie wszystko trzeba mieć, ale spisywałam każdą ewentualność, która mi przyszła do głowy. Może pomoże. Lista 1. Energia: Kominek na drewno, koza na węgiel, butla z gazem plus słoneczko, kominek naftowy plus nafta, zapas opału (drewno, węgiel, nafta, gaz, taczka na drewno) baterie, powerbanki solarne z długim kablem, agregat prądotwórczy (plus paliwo), UPS do zasilania kotła c.o. Kuchenka turystyczna na kartusze (plus zapas kartuszy), kuchenka na paliwo stałe (kostki, drewienka), kuchenka na butlę gazową plus butla (NOWA!). Mały czajniczek/menażka. Termos. 2. Higiena: niewielka miska, gąbka dla każdego mieszkańca, mydło w płynie woda (min 5l/os/dziennie) chusteczki nawilżane/papier toaletowy nawilżany/chusteczki odkażające prosta toaleta: wiadro, worki foliowe toaleta turystyczna plus płyny szczoteczki do zębów, pasta do zębów podpaski pieluchy dla dzieci podkłady higieniczne nagromadzone szmaty, stare ubrania bawełniane, pieluchy tetrowe 3. Światło: lampki led, zapas baterii, silna latarka, latarka czołowa, świece, lampa naftowa plus nafta, zapałki, zapalniczki, noktowizor 4. Transport: rowery z koszykami, taczki, worki, wózek do ciągnięcia 5. Woda: 5l/osobę/dziennie, filtry do wody zanieczyszczonej (najlepiej wojskowy), tabletki do odkażania (z chlorem), nadmanganian potasu, jodyna, woda do higieny: oczko wodne, basen, beczka na deszczówkę, pompa ręczna (studnia), karnistry na wodę (z kranikiem) 6. Ubrania: odzież termoaktywna, śpiwory oddychające do -20 st C., majtki jednorazowe, karimaty, materace dmuchane (zajmują mało miejsca), koce, rękawice bez palców, zestawy dresowe, ubrania robocze, rękawice ogrodowe (dużo), rękawiczki jednorazowe, maseczki, odzież nieprzemakalna, przeciwdeszczowa, kalosze, ocieplane kalosze 7. Żywność Proste menu Śniadanie: owsianka/kisiel/pieczywo chrupkie z serkiem topionym Obiad: zupka chińska, ryż (gotowany w termosie) z dodatkami (pomidory suszone, sos serowy, dżem), kaszka kuskus (z sosem w proszku), puree ziemniaczane (sosy, przyprawy), mięso konserwowe Kolacja: chlebek chrupki, konserwa mięsna, konserwa rybna Zapasy: witaminy pluszzz, owoce suszone, owoce w puszkach, owoce liofilizowane, kompoty gotowe, sałatki warzywne, kukurydza, groszek, fasolka w puszkach, ryż, mąka, pszenica/żyto, konserwy, racje wojskowe, racje Seven Oceans, zupki chińskie (dużo), zupki z proszku, mleko instant w proszku, kisiel (dużo), owsianki, cukier, miód (kilkanaście/dziesiąt kg), mieszanki chlebowe, drożdże suszone, konserwy rybne, warzywa suszone, karma dla zwierząt domowych, nasiona owoców i warzyw na Powojnie, ziemniaki, zboża, posadzić topinambur (nie trzeba uprawiać, sam się przechowuje, zimuje w ziemi daje kilkadziesiąt kg bulw z 10mkw), sól, olej, masło orzechowe, przyprawy, jaja sproszkowane, puree ziemniaczane w proszku, słodycze (czekolada, sucharki, cukierki, gumy do żucia) 8. Rozrywka: gry planszowe (100 gier na allegro), karty, książki (o surwiwalu, roślinach leczniczych, przydatnych umiejętnościach). Książki rozrywkowe, coś do zajęcia dłoni (szycie, majsterkowanie, szydełko, druty), zeszyty, długopisy, kredki, bloki, wycinanki Książki dające nowe umiejętności (kurs prostego krawiectwa, zrób to sam etc) 9. Rzeczy niezbędne: Powerbank do telefonu z długim przewodem, radio na baterie (nie może być cicho), mały odtwarzacz DVD na baterie i płyty, noktowizor, Siekiera, nóż, wiadra plastikowe ze szczelną pokrywą, beczka z pokrywą (na ścieki) Worki foliowe każda ilość, każda wielkość Łopata, saperka Zbiornik na deszczówkę, filtr słomkowy/wojskowy, studnia z pompą ręczną, wychodek Leki i urządzenia do ich przechowywania (minilodówka na insulinę) Antybiotyki i maści antybiotykowe, witaminy, środki do odkażania wody, skóry, powierzchni, jodyna, denaturat, H2O2 w tabletkach, prosty zestaw chirurgiczny (igły plus nici, najlepiej wchłanialne nr 0), bandaże, nożyczki, gips, chloroform, folia termiczna (dużo) Ręczniki papierowe (do wycierania naczyń), naczynia i sztućce jednorazowe (dużo) Mapa okolic (terenowa), mapa Polski i Europy Mleko w proszku dla dzieci, kaszki i kleiki, zapas pieluszek, maści gojące, chusteczki nawilżane, zapas ubranek, koce, śpiworki Używki: kawa/żołędzie, herbata, papierosy, alkohol, środki uspokajające/nasenne, zestaw do bimbru, nabijarka papierosowa (ręczna) plus tytoń i gilzy Kagańce, taśma na pyski dla zwierząt domowych (żeby były cicho w chwili zagrożenia) Narzędzia ręczne: maszynka do mięsa, śrutownik, młynek do kawy, wiertarka, maszyna do szycia (nożna, na korbkę), nici i igły, stare ubrania do przeróbki/na szmaty, zestaw narzędzi do naprawy/majsterkowania Podręczniki do nauki nowych zawodów, do nauki rzemiosła, tłumacze, słowniki pol-ang, pol-niem, pol-ros, pol-chiński, pol-arabski, podręczniki survivalowe, zioła i ich zastosowanie, łowiectwo, hodowla zwierząt Najtańsze konserwy i czekolada na wymianę Obrona i komunikacja: broń czarnoprochowa, łuk, kusza, gaz pieprzowy w żelu, kamera na baterie dzień/noc, radio CB z długą anteną plus podręcznik obsługi, powerbanki solarne, folia do zaciemniania okien, źródło ciepła bezdymowe (butla gazowa, piecyk naftowy) i zapas paliwa, maczety, noże, maski p/gaz, radio na baterie, telewizor turystyczny z anteną (z wyjściem na ładowarkę samochodową, na usb i micro/macro USB) Gwizdek bezpieczeństwa, folia czarna samoprzylepna na okna, folia aluminiowa do owijania urządzeń elektrycznych, opaska zaciskowa (karbowana), etui wodoodporne na telefon i dokumenty (po jednym na osobę) Detektor promieniowania gamma Ponczo/odzież kamuflażowa Odstraszacz na psy, szczury Leki uspokajające (ziołowe, hydroxyzyna)

[2023-01-31] izi
@Powrot Tom, sprawdziłam i są to dofinansowania do zabiegów kastracji/sterylizacji. Takie akcje były przeprowadzane od dawna, tak więc nic nowego i niepokojącego.

[2023-02-01] izi
@Powrot Tom Dużo szukałam po internetach odtrutki na preparaty mRNA. Niezależni od bigfarmy lekarze opracowali dwie. Spróbuj znaleźć, jeśli podejrzewasz, że to jest Twój problem (tj. szczepionka).

[2023-02-01] Powrót Tom
Izi ja cię rozumiem ale u nas jest 1;8 biliona długu do splacenia. 500 na wszystko,na skarpety też? Bogaty kraj!

[2023-02-01] Christo84
@izi lista konkret. Dziękuję:)

[2023-02-02] Leon
@izi dodałbym pilarkę spalinową dotyczy tych mieszkających poza miastem .Chociaż raczej większość z tych którzy tak już żyją posiada.

[2023-02-02] izi
@Powrot Tom, same BONY NA BEZPŁATNE LEKI dla bezcennych uchodźców kosztowały nas, Polaków, 3 500 000 000zł. Parę milionów na psy i koty to przy tym pikuś. Myślę też, że nasz dług jest dużo wyższy niż 1,8bln. @Leon, mam. :) I kalosze wędkarskie też można dopisać. Ach i jeszcze duuużo żarówek tradycyjnych. LEDy nie wytrzymają skoków napięcia. Starałam się dostosować tę listę do braku prądu i paliwa, stąd siekiera zamiast piły spalinowej. @All, zauważyłam coś, co mnie zmroziło: w żaden sposób nie kupisz biletów lotniczych płacąc gotówką. Jeśli już, to linie mają jedno biuro na całą Polskę, a i ono od czasów covidu jest nieczynne (mówię o Emirates, nie wiem, jak z innymi). Czyli bez karty nigdzie nie polecę. W sytuacji hipotetycznej (brak prądu, banki zamknięte, terminale nie działają, wojna) nie wylecimy z kraju. Będziemy jak te bidoki we wrześniu 39 z tobołami po drogach się pętać.

[2023-02-02] Cardio
@izi Dziewczyno, co ty bredzisz? Jaka odtrutka na szczepionki mRNA? Czy ty w ogóle wiesz, co to jest?

[2023-02-02] izi
@Cardio. Wiem, co to jest. A czy Ty wiesz, co zostało do nich, oprócz RNA wirusa, dodane?

[2023-02-02] izi
@Cardio, tutaj masz link do zawartości preparatów mRNA (to nie są szczepionki) i tego, jak zneutralizować "dodatki", może komuś z tego zacnego formum się przyda: https://www.bitchute.com/video/we1pkTHPLjc5/

[2023-02-03] Cardio
@izi Bardzo cię proszę zapoznaj się z podstawami biologi i medycyny, zamiast przytaczać materiały z wypowiedziami jakiś szarlatanów. Myślący człowiek opiera się na nauce i jej osiągnięciach, a nie poszlakach i widzimisię ludzi zupełnie nie zorientowanych w temacie, którzy zarabiają na niewiedzy innych. Jednym z problemów dzisiejszego świata jest naiwność człowieka i podatność na nieprawdy wypowiadane przez kłamców i pseudonaukowców. Od razu zaznaczę, że nie bronię jakości, czy sensu podawania szczepionek mRNA, zaznaczam jedynie, że wypisujesz brednie, jeśli uważasz, że istnieje odtrutka na "preparaty mRNA".

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)