Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

--- Złoto i srebro - prognozy, notowania, wykresy - sygnały

 

Z uwagi na fakt, że w 2018 roku obchodzimy 15 rok działalności serwisu giełdowego amerbroker.pl to będą ciekawe bonusy. Co miesiąc jeden instrument na stronie głównej będzie przykładowo analizowany pod względem powstawania technicznych sygnałów kupna/sprzedaży. 

 

 

 

 

Na srebrze prawie wszyscy widzieli już wielkie wzrosty ale ja byłem dość sceptyczny wobec tego metalu i zakładałem dalszy mocny spadek tego kruszcu. Minimum do strefy 16 $. Scenariusz spadkowy zakładałem od kilkunastu miesięcy i od kilkunastu miesięcy informowałem aby przygotować się na zakup srebra na ostatniej fali spadkowej. Wydaje się, że właśnie taka fala spadkowa właśnie trwa. 

Notowania wybijają nam właśnie bardzo ważne wsparcie w ujęciu średnioterminowym i powinniśmy być niedługo świadkami większej dynamiki spadkowej. Moim zdaniem docelowy spadek może być albo w okolicy 19 $ albo 16 $ albo nawet w okolicy 12 $. Nieważne po ile będzie srebro - będzie to okazja życia do zakupu tego kruszcu na wielką hossę inflacyjną. Idę o zakład, że nigdy już taniej nie będzie. Dołek który zostanie wyznaczony w tej fali spadkowej będzie dołkiem historycznym. 

Złoto jak i srebro są jedyną klasą aktywów która nie zyskała jeszcze nie fali inflacji - a to one są prawdziwym pieniądzem a nie pieniądz papierowy. To pieniądz papierowy ma jedynie wartość umowną. A wchodzimy w etap biedy, wojen, chaosu i głodu. 

Zachęcam wszystkich aby rozważyli wymianę części posiadanej makulatury na pieniądz - na prawdziwy pieniądz. W serwisie odkładnie opisałem jak i gdzie kupić złoto czy srebro. Jak kupić metal do banku ziemskiego a jak do spekulacji z niską prowizją.

A sprawa wbrew pozorom wcale nie jest taka prosta gdyż zakup fizycznego kruszcu i opłata VAT-u oraz spreadu u brokerów który wynosi już 35 %  czyni zakup o charakterze spekulacyjnym zupełnie nieopłacalnym. Z kolei kupno byle jakiego funduszu inwestującego w złoto czy srebro to prosta droga do upadłości gdyż 98 % takich funduszy kupuje tzw. złoto papierowe nie mające pokrycia w fizycznym metalu. W pewnym momencie fundusze te będą po prostu masowo upadać. 

Bardzo możliwe, że mocny spadek cen kruszców szlachetnych będzie powiązany z kryzysem płynności jaki na jakiś czas może nastąpić podczas załamania rynków akcyjnych. 

We wcześniejszych wpisach w serwisie dokładnie opisałem jaki instrument jest zabezpieczony fizycznym kruszcem i taki instrument należy kupić. Ci którzy nie mają w swoim biurze maklerskim dostępu do takiego instrumentu winni sobie rozszerzyć rachunek o możliwość kupna instrumentów na rynkach zachodnich. 

Czekamy ale już chyba niedługo się zacznie czas na zakupy, sygnał kupna będzie jak zwykle podany w serwisie zamkniętym. Czekaliśmy długo ale giełda uczy cierpliwości i pokory i dobrym uczniom to sowicie wynagradza. 

 

 

18 maja 2022 r 

 

 

Na złocie od długiego czasu jesteśmy w blokach startowych ale sygnału zajęcia pozycji wzrostowych nadal nie ma. Dwukrotnie były podejmowane próby wybicia oporu aktywującego sygnał kupna i dwukrotnie były one nieudane. Takie nieudane próby zazwyczaj oznaczają, że obierany jest szybko przeciwny kierunek. Tak jest i tym razem. 

To co nas interesuje, to średnioterminowa zmiana kierunku aby się podłączyć do rynku. Takiej zmiany niestety nadal nie ma a rynek zmusza do długiego oczekiwania. Samo życie. Wskazówki techniczne jakie daje nam tu wykres są następujące. 

Notowania kreślą formację średnioterminowego trójkąta i dlatego ruchy są chaotyczne. Zawsze podkreślam, że generalnie w trójkątach nie ma szans na zarabianie z powodu nagłych zaskakujących zwrotów kierunku. Skoro jest to trójkąt to oznacza to, że ww tym przypadku preferencje są na wybicie dołem z tej formacji. Jeśli istotnie tak będzie to zrealizuje się scenariusz o którym pisze od miesięcy zakładający, że cały czas jesteśmy w średnioterminowej korekcie od szczytu z 2088 $ w ramach fali czwartej. Dołka tej fali można się spodziewać w strefie 1400-1600 $. Po jego utworzeniu czeka ans dynamiczny wzrost w ramach piątej fali impulsu. 

A więc nic się od miesięcy nie zmieniło., Czekamy albo na agresywne wejścia w przypadku zaistnienia ostatniej fali spadkowej na zlocie albo gdyby rynek wyszedł z formacji górą - przyłączamy się do trendu po wybiciu oporu aktywującego sygnał kupna. 

Nie uległa też zmianie moja percepcja dotycząca rynku metali szlachetnych. To chyba w tej chwili jedyna klasa aktywów która nie brała jeszcze udziału w początkach hossy inflacyjnej jaka miała miejsce na rynku innych surowców czy akcji. Dla tych którzy chcą nie tylko ochronić swoje oszczędności ale zarobić powyżej inflacji - zakup kruszców w odpowiednim miejscu daje szanse na wygranie z inflacją. Oczywiście nie ulega też dla mnie wątpliwości, że srebro ma o wiele większy potencjał wzrostu aniżeli złoto. Kwestią otwartą pozostaje jedynie wybór odpowiedniego instrumentu który należy kupić gdyż zakup fizycznego kruszcu dla celów spekulacyjnych jest nieopłacalny z powodu zbyt wysokich marż. No ale o tym już pisałem wcześniej i wiemy jakie instrumenty należy kupić aby marża wynosiła 0.4% i instrument był zabezpieczony fizycznym kruszcem na wypadek perturbacji na świecie. 

Konkludując - na spadki grać nie sugeruję, mimo, że ten wariant preferuję ale strategia pozostaje bez zmian. Czekamy cierpliwie na powstanie agresywnego sygnału kupna aby w jak najlepszym miejscu zając pozycje na kolejne średnioterminowe wzrosty cen srebra i złota. 

 

 

28 stycznia 2022 r 

 

 

 

Najnowsze analizy srebra dostępne już tylko tutaj 

>>> amerbroker.pl/

......................................

 
 
SREBRO - oczekiwanie na sygnał kupna na wielką hossę na srebrze  !! 
 
 
Rynek srebra długo konsolidował się pod oporem z okolic 28 $ i już się obawiałem, że skoro nie spadamy to odpalimy w górę. Na razie spadek nie jest zbyt duży ale jest i na miedzi i na złocie co sugeruje, że założone wcześniej prognozy właśnie się materializują.  
 
Jeżeli cena na srebrze mocno zejdzie na dół to zakładam, że będzie to ostatni znaczący spadek przed wielką hossą na tym metalu.  
 
Według mnie kupno przecenionego srebra i złota to najważniejszy zakup w życiu na najbliższe lata. Na dzisiaj zbyt wcześnie jest wyrokować jak długo ten trend spadkowy się utrzyma ale jedno jest pewne. Każdy kto chce zabezpieczyć się przed inflacją i przed fiskusem winien posiadać te kruszce w swoim portfelu. Nie warto kupować byle jak i byle kiedy ale wtedy gdy cena jest atrakcyjna. I taka sytuację będziemy niedługo mieć. Najbliższy sygnał kupna który będzie tu w serwisie zamkniętym opublikowany będzie najprawdopodobniej ostatnią szansą na tak atrakcyjny cenowo zakup.  
 
Co da zakup srebra i złota ?
 
- dobrze zabezpieczy przez nadchodzącą wielką inflacją
 
- zabezpieczy Cię przed pazernym fiskusem który niedługo wprowadzi nowy podatek od całego posiadanego majątku. Podatek będzie od gotówki zdeponowanej na rachunkach bankowych jak i od posiadanych mieszkań na który zostanie nałożony podatek katastralny. Ci którzy uciekli przed fiskusem kupując nieruchomości będą dla skarbówki na widelcu. Poza tym w momencie ogłoszenia katastratu rynek nieruchomości ulegnie prawdziwemu i długotrwałemu załamaniu. Mnóstwo ludzi których nie będzie stać na opłacenie podatku wyrzuci mieszkania i domy na sprzedaż co dotkliwie załamie rynek.  
 
Jak kupić te kruszce ?  
 
To nie jest wcale takie proste. To zależeć będzie od wielkości posiadanego kapitału jaki chce się przeznaczyć na taki zakup. Po drugie jaki jest cel takiej inwestycji. 
 
- zakup fizycznych monet  
 
Opisywałem wcześniej jak w ciągu ostatnich miesięcy drastycznie wzrosła prowizja od zakupu fizycznego metalu. Spread u brokerów wynosi już 30 % co czyni zakup o charakterze spekulacyjnym zupełnie nieopłacalnym. Sens będzie miało jedynie wydzielenie takiej puli ze swojego portfela i przeznaczenie jej na zakup fizycznego srebra na bardzo długi czas - na co najmniej kilka najbliższych lat, dopóki nie skończy się hossa inflacyjna na kruszcach. Dodatkowo, mam nadzieję, że zyskiem klientów serwisu będzie to, że sygnał kupna powstanie w bardzo atrakcyjnym miejscu co sprawi, że koszt prowizji zakupowej u brokera wyjdzie na zero. 
 
- zakup instrumentów do klasycznej spekulacji. Wcześniej odnosiłem się z niechęcią do tej wszelkiej maści certyfikatów na srebro, złoto czy na akcje wydawanych przez bankowych oszustów. Taką ocenę podtrzymuję zwłaszcza wobec banku z kraju kwitnących tulipanów i z kraju pewnego nieudolnego malarza z wąsikiem spod Wiednia. Te instrumenty są klasycznym produktem obliczonym na oszustwo. 
 
Jak tylko inflacja zacznie naprawdę szaleć to szaleć zaczną srebro i złoto. Wówczas poupadają nawet  certyfikaty czy fundusze emitujące papiery oparte na te metale gdyż są to puste papiery które setki razy przewyższają wartość fizycznie istniejących metali. Nie będą nic warte, spadną do absolutnego zera. Dlatego też należy znaleźć i inwestować tylko w takie instrumenty które mają 100 %-we zabezpieczenie w fizycznym kruszcu.  
 
Z wielu względów a przede wszystkim z powodu dysproporcji skali prowizji między zakupem fizycznego metalu (30%) a np. ETF-u - poniżej 1 % warto wybrać zdecydowanie ETF. Prowizja jest bezsprzecznie nieporównywalna a poza tym płynność jest natychmiastowa. Przypominam, że złoto i srebro nie będą szły cały czas tylko do góry. Po wielkich wzrostach przejdzie kilka miesięcy korekty i wtedy warto będzie przeskoczyć na jakieś inne aktywa, np. akcje które dadzą zarobić wielokrotnie więcej niż srebro czy złoto. A więc ważna jest płynność inwestycji. 
 
Dodatkowo ze względów podatkowych mamy jasno ustalony podatek od zysków kapitałowych pod co podchodzić będzie taki spekulacyjny krótkoterminowy zakup metali szlachetnych.  Z kolei jeśli ktoś kupi złoto i sprzeda po 6 miesiącach nie musi płacić wogóle podatku. 
 
Taki instrumentem który jest 100 % zabezpieczonym fizycznym srebrem jest ETF który prezentowałem na wiosnę właśnie w portfelu antyinflacyjnym i jest to tutaj  amerbroker.pl/
 
Cele na dzisiaj. Proszę sobie posprawdzać czy w państwa domach maklerskich jest taki instrument aby być przygotowanym jak powstanie sygnał kupna. Po drugie proszę przemyśleć jaką część kapitału przeznaczyć na zakup fizycznego kruszcu a jaką na spekulację. To też nie jest łatwe.
 
Instrumentami które najlepiej zabezpieczą przed szalejącą inflacją będą akcje oraz istotnie kruszce. Jednak tylko wybrane segmenty akcji nie dość, że zabezpieczą przed inflacją to dadzą jeszcze kilkakrotnie większy zysk. Zaznaczam, część akcji wyselekcjonowanych branż, nie wszystkie. Dlatego trzeba będzie zastanowić się jak podzielić portfel na fizyczne kruszce i na spekulację na rynku akcyjnym.  
 
Na dzisiaj tyle, poruszone kwestie są do indywidualnego przemyślenia a jeśli chodzi o konkrety to na srebrze utrzymujemy sygnał sprzedaży od 27.20 $ ze stopem powyżej 28.50 $.  
 
Czekamy na realizację zysków z pozycji spadkowych i na powstanie sygnału kupna na srebrze i złocie który będzie ogłoszony w serwisie zamkniętym. Docelowe miejsce spadku tym razem jest mało prognozowalne bo zawiera się w teoretycznym przedziale od 26 $ do nawet 10 $.  Będziemy reagować na bieżąco na to co po prostu pokaże rynek. 

 

 

29 czerwca 2021 r 

 

 

 

Tragedia w mennicach !!!

 

Dwa lata temu jak srebro było po 14 $ za uncje i dawałem tutaj publicznie sygnał kupna to sam kupowałem 1 kg-mowe monety srebrne dokładnie po 2000 zl za sztukę. Różnice pomiędzy kupnem a sprzedażą mieli wtedy na poziomie około 3 %, dosłownie trzy procent. Były to emitowane przez mennice australijską w 2018 r Year of the Dog. 

Dzisiaj kiedy uncja jest wyceniana na 28 $ to 1 kilogramowe monety polskie mennice sprzedają po 4500 zl a skupują po 3300 zl. To jest aż ponad 25 % spreadu. To jest bandytyzm w czystej postaci. A klientów tak dużo, że nie można się dodzwonić. Prawo frajera działa cały czas i jest aktualne na każdym rynku, nie tylko na giełdzie. Jeśli ktoś nabywa srebro płacąc 25 % prowizji przy zakupie i 25 % przy sprzedaży to na pewno nie może myśleć logicznie, możliwe, że jest po szczepieniach. Potrzeba aż 50-procentowego wzrostu ceny aby wyszedł na swoje !! A gdzie zarobek ? 

Ja zaryzykowałem dzisiaj i sprzedałem lwią część swoich fizycznych zasobów srebra z ogłoszeń do prywatnych nabywców miedzy 4200 a 4000 zl za sztukę. Trochę odpuściłem z marży brokera na rzecz klienta ale popyt olbrzymi. 

Jeśli nie będę się mylił i wszystko dobrze pójdzie to odkupię taki sam towar i dwa razy tyle poniżej 2000 za sztukę za mniej więcej rok. 

 

 

2 luty 2021 r 

 

 

Na srebrze sytuacja średnioterminowa jest analogiczna jak na opublikowanej przed chwilą analizie złota. 

W wariancie pozytywnym  od ostatniego średnioterminowego dołka przy 12 $ rozpoczęliśmy pierwsza falę nowej największej w historii kruszców szlachetnych hossę. Ten pierwszy impuls wzrostowy zakończył nam się w okolicy 29 $. Od tego szczytu mamy spadkową korektę która może sięgnąć strefy okolic 18 $. Po jej zakończeniu rynek winien zainicjować, nową najbardziej zyskowną w tym impulsie falę wzrostową. 

W wariancie negatywnym cały ten wzrost od 12 $ do 29 $ jest tylko korekcyjną falą "b" w bessie i po jej zakończeniu notowania mogą spaść do okolic 10 $ i dopiero z tego pułapu rozpocznie się największa w historii świata hossa na metalach szlachetnych. 

Niezależnie od rozgrywanego wariantu, przed nami są dalsze spadki ceny srebra i złota i ostatnia szansa na fizyczny zakup tych metali po historycznie niskich cenach. Później czeka nas niespotykana hossa z powodu inflacji, upadku gospodarek, walut, wielkiego bezrobocia, głodu  itp. 

Konkludując - dopóki rynek nie wybije oporu z okolic 26 $ to preferowana jest gra na spadki. Ewentualne wybicie tego oporu to sugestia, że szczyt o którym pisałem nie został jeszcze osiągnięty i rynek zrealizuje nowe, trochę wyższe niż ostatnio maksima i dopiero po ich osiągnięciu spodziewać się należy korekty całego wzrostowego impulsu. Taka korekta to będzie ostatni dzwonek na zabezpieczenie siebie i swoich najbliższych na trudne czasy. 

Spokojnie czekamy na sygnał kupna na spadkowej korekcie. 

 

 

8 października 2020 r

 

 

Na srebrze od opisanego ostatnio dołka z okolic 12-13 $ mamy wzrost do 14.60 $.  Na dzisiaj nie wiemy czym jest ten wzrost, czy początkiem nowej fali wzrostowej czy też odbiciem po wcześniejszym spadku i po zakończeniu tego odbicia cena srebra wejdzie  w nowy trend spadkowy który może być dość długi bo może potrwać i ze dwa lata ale potencjał do spadku mimo wszystko na srebrze nie będzie zbyt duży. Przynajmniej w porównaniu do złota. 

Tak czy inaczej z uwagi na to, ze nie wiem jaki mamy trend ja wyszedłem ze srebra i przez jakiś czas, może dłuższy poczekam aż będę rozumiał rynek. Czyli dokładnie wiedział jaki mamy trend aby grać w kierunku zgodnym z trendem. 

Z technicznego punktu widzenia, jeśli założymy, że na rynku srebra mamy teraz tylko wzrostowe odbicie to odbicie to powinno dojść do strefy okolic 16-17 $ po czym rynek winien zawracać. Jeśli wyjście będzie wyższe to będzie to sugestia trwania rynku byka. Na wykresie zaznaczyłem dwa krótkoterminowe najbardziej prawdopodobne warianty rozegrania przez rynek aktualnych wzrostów. Od wielu miesięcy byłem orędownikiem inwestycji w metale szlachetne a teraz będę je traktował po macoszemu gdyż teraz otworzono "kopalnie złota" na rynku akcji po krachu i okazji dziesięciolecia. 

Lekcja z koronawirusa 

Chciałbym zwrócić tylko wszystkim państwu uwagę na jeden element i zapamiętajcie to proszę. Straszydło w koronie zwane koronawirusem było tylko pierwszą lekcją aby zabezpieczyć się za kilka lat na coś co przyjdzie potężniejsze od wirusa i wywróci do góry nogami cały system. Upadną banki, nie będzie pieniędzy i pracy, państwo ogłosi roboty przymusowe za które będą kartki na chleb, cebule i ziemniaki. W Europie zachodniej będą wojny domowe z imigrantami. Polska przy całej tej biedzie będzie oazą spokoju i bezpieczeństwa. Dzisiaj w części banków są już limity wypłat gotówkowych, dzisiaj nie można także już kupić fizycznego złota a dilerzy zwiększyli marżę do 10 %. Jeszcze niedawno, bo parę miesięcy temu gdy polecałem srebro to marża wynosiła 2-3 %.

Ten wirusowy epizod to tylko lekcja dla przezornych aby zabezpieczyli się za kilka lata na to co nadejdzie. I nie mam tu na myśli kupna tylko srebrnych czy złotych monet ale zrobienie zakupu prawdziwego pieniądza. Worka soli, zapałek, spirytusu, paliwa, mydła, żyletek, wody utlenionej, sody, worka zboża do zmielenia, broni do obrony najbliższych przed grasującymi za pożywieniem bandami, chaty na wsi z kawałkiem ziemi na której posadzicie warzywa i uciekniecie z miast które mogą być slamsami bez wody i kanalizacji z uzbrojonymi bandami. 

Za pół roku będziemy się z tego śmiali bo nie będzie śladu po wirusie ale może już za 5-10 lat pogoń za kartoflami i cebulą może być już sensem naszych codziennych starań. To tylko taka refleksja dla przezornych aby pamiętali. Koronawirus to nowoczesna broń która miała zdestabilizować lub zburzyć niektóre państwa. Takich nowych rodzajów broni o których nie mamy pojęcia jest całe mnóstwo (geoinżyniera - wywoływanie kataklizmów pogodowych, suszy, powodzi, trzęsień ziemi, tsunami, chemitrals, broń elektromagnetyczna, szczepionki, psychotronika). 

Konkludując - na razie odpuszczamy sobie srebro, szukamy wielkich okazji na rynku akcji. 

 

 

25 marca 2002 r

 

Wcześniejsza pozycja na wzrosty srebra została wybita stopem i dała nam 23 % zysku. Liczyłem na dużo więcej ale z rynkiem się nie dyskutuje. Dobre i to. Po wystopowaniu mieliśmy głęboki spadek do okolic nieco poniżej 12 $ i ten spadek przewrócił do góry nogami prawie wszystkie wzrostowe projekcje. Ewentualne trwałe wybicie tego dołka zanegowałoby możliwość kolejnej fali wzrostowej w najbliższym czasie. Gdyby takie wybicie miało miejsce to wówczas moglibyśmy mówić o tym, że cały ten wzrost był nie nowym impulsem rozpoczynającym hossę na srebrze ale jedynie korekcyjną fala "b" po której przyszłaby spadkowa fala "c". Taka fala musiałaby potrwać jeszcze śmiało ze dwa lata zanim rynek srebra wszedłby w nową wielką hossę. 

Sugestią odpowiadająca nam który wariant jest rozgrywany będą wskazania opisane na złocie i opisane tam wsparcie. Jeśli ono pęknie i wybity zostanie nowy dołek na srebrze to wówczas preferencje przejdą na mniej więcej dwuletnie spadki na metalach szlachetnych. 

Wcześniej nie raz sugerowałem, że w strefie okolic 20-21 $ alby wybijamy opory i rozpoczyna się wielka hossa albo jest to szczyt odbicia i idziemy na spadki robić ostatnią falę spadkową i dopiero po niej rozpocznie się mega hossa na metalach szlachetnych. 

Niepokoi mnie wczorajsze zachowanie metali szlachetnych gdyż po tak głębokim odbiciu winien być równie dynamiczny ruch do góry a my mamy stabilizację i tuptanie w miejscu, czyli tzw. odbicie zdechłego kota. To zły prognostyk. 

Nic nie jest jeszcze przesądzone ale sugeruję pilnowanie pozycji na metalach szlachetnych. Liczyłem an dynamiczne odbicie na srebrze do 15-16 $ a tu klops, dreptanie w miejscu i to mnie martwi. Patrzymy także na złoto skąd może przyjść potwierdzenie ruchów. Jeśli złoto złamie opisane tam wsparcie to w ramach fali "c" może spaść do strefy 700-900 $ w dwa lata i dopiero później hossa.  Niech mi ktoś powie co to musiałby się wydarzyć przez dw-trzy lata gdyby tak miało się dziać ?  Tyle mogłaby trwać walka z wirusem ? Zanik wymiany handlowej ? Zanik większości produkcji ? Państwo będzie wyłacać minimum egzystenacjalne do życia bez pracy i z pustego pieniądza ? 

Sami wysilcie wyobraźnię bo i mi jej brakuje chociaż pisałem kiedyś, że na najbliższe lata spodziewajcie się rzeczy nie mieszczących się w głowie, niewyobrażalnych. 

Wczoraj dałem agresywne kupno srebra w strefie 12-13 $ i trwały spadek poniżej poniedziałkowego dołka uznam za stop i wybicie tego sygnału. Mimo wszystko zarobilismy sporo na srebrze więc uznałem, że na tym poziomie można zaryzykować longa z bliskim stopem. 

 

 

 

 

sygnał kupna od 14.40 $, wybite stopem po 17.50 $ >> zysk 23 % 

 

18 marca 2020 r

 

 

Po aktualnej cenie 13-12 $ otwieram bardzo agresywnie pozycje na wzrosty na srebro. 

Dotyczy instrumentow bez dźwigni finansowej + fizyczne srebro. 

Wstępny stop poniżej 11 $ , analiza ukarze się później 

 

16 marca 2002 r

 

 

sygnał kupna od 14.40 $, wybite stopem po 17.50 $ >> zysk 23 % 

 

Wczorajsze zamknięcie sesji poniżej 17.50 $ wybija wsparcie i zamyka nam sygnał kupna na srebrze. 

Czekam co pokaże rynek aby zdecydować co dalej. Na razie realizujemy zysk. 

 

28 luty 2020 

 

Na srebrze najprawdopodobniej zrobiona została już korekta wyższego rzędu i aktualny spadek jest już korektą pierwszej fali nowego wzrostowego impulsu. Ten spadek może zejść w okolice bliskie 17 $ a później można się spodziewać dynamicznego wzrostu w ramach kolejnej fali impulsu. 

Na srebrze w najbliższym czasie rozstrzygnie się to czy definitywny dołek na tym kruszcu jest już za nami i rynek będzie rósł do 50 $ czy też aktualny wzrost jest tylko korektą której szczytem będzie strefa 20-23 $ a po jej osiągnięciu cena srebra ponownie zejdzie w kierunku 15 $ i dopiero po osiągnięciu tego dołka zacznie się nowa hossa. Na dzisiaj szanse są mniej więcej wyrównane z delikatnym wskazaniem na wariant pierwszy. To tyle w kwestii przypomnienia w jakim miejscu znajduje się rynek. Zresztą pisałem o tym już kilkakrotnie wcześniej. 

Dzisiejsza aktualizacja jest przypomnieniem dla graczy krótkoterminowych preferujących inwestycje z dźwignią finansową aby w najbliższym czasie szukali miejsca do otwierania pozycji wzrostowych. 

Gracze trendowi nadal utrzymują pozycje wzrostowe od momentu kiedy dałem sygnał kupna - czyli przy 14.40 $ i sygnał ten cały czas obowiązuje. 

Aktualnie, po ustanowieniu dołka bieżącej korekty spodziewam się wzrostu do strefy 20-23 $ i tu podejmiemy decyzję o tym co zrobić dalej. Niezależnie do tego czy rynek będzie ponownie testował dołki z okolic 14-15 $ czy już nie - to  w ujęciu średnio i długoterminowym aktualne ceny kwalifikują się jako bardzo atrakcyjne do zakupu srebra fizycznego w postaci monet lub sztabek. Za kilka lat po dużej inflacji okaże się, że te ceny były okazją życia i nie będą już osiągalne. Minimum 20 % kruszec ten powinien stanowić część portfela każdej polskiej rodziny jako bezpieczna i dynamicznie rosnąca lokata na zbliżające się mega ciężkie czasy. 

Konkludując - od poziomu 14.40 $ utrzymujemy cały czas pozycje na wzrosty ceny srebra i niebawem powinniśmy oczekiwać na przyspieszenie wzrostów i ustanowienie nowych szczytów.

Ostatnio w serwisie zamkniętym podałem miejsce gdzie najtaniej i najbezpieczniej mozna kupić ten kruszec - a przypominam, że prowizje w jedną stronę sa tu od 2 do anwet grubo powyzje 10 % przy zakupie więc nie warto kupowac byle gdzie. 

 

 

30 stycznia 2020 r

 

 

Na srebrze przy poziomie 19.60 $ utworzony został szczyt wyższego rzędu. Licząc od poziomu sygnału kupna wzrost wyniósł już ponad 35 % a więc bardzo dużo jak na ten surowiec i w tak krótkim czasie. Ten aktualny szczyt możemy rozpatrywać na kilka wariantów. 

Może to być szczyt odbicia w bessie jako fala b po czym rynek ponownie wróci do tendencji spadkowej i bessa na srebrze skończy się za jakieś dwa lata w strefie 14-12 $ - po utworzeniu spadkowej fali c. 

Może to być także dopiero szczyt wydłużonej fali trzeciej, teraz czekałaby nas korekta wyższego rzędu która zniosłaby od 38-50 % tego wzrostu po czym rynek ponownie wróci do trendu wzrostowego z długoterminowym celem z okolic 50 $. 

Jeszcze do niedawna byłem zwolennikiem pierwszego wariantu ale rozwój sytuacji na świecie sprawia, że powoli przechodzę na wariant nr 2. 

Na dzisiaj analiza techniczna nie wskazuje nam jeszcze który z opisanych powyżej scenariuszy będzie rozgrywany. Korekta w fali czwartej zazwyczaj sięga strefy między 38 a 50 % fali trzeciej. Dawałoby nam to potencjalnie spadek do strefy 17-17.50 $.  Taka korekta może być bardziej złożona i mogłaby śmiało potrwać co najmniej z miesiąc. 

Ewentualny trwały spadek wybijający poniżej 16 $ dawałby sugestię, że cały ruch wzrostowy był tylko korektą w bessie i wracamy do trendu spadkowego. 

Dlatego też stopa trendowego utrzymuję nadal poniżej 16 $. Graczom kontraktowym którzy nie zamknęli jeszcze swoich pozycji sugerowałbym zdecydowanie realizację zysków na kontraktach. Tym bardziej jeśli rynek zrobi jakąś szybką wzrostową korektę ostatnich spadków. 

Nie sugerowałbym jednak otwierać pozycji na spadki tego kruszcu. 

 

 

 

10 września 2019 r

 

 

Na srebrze po wybiciu oporu kontynuujemy zwyżkę. Wygląda na to, że kreślimy już falę wzrostową nr 9 i jest to bardzo niestandardowa fala bo ma mocno wydłużony charakter. Jeżeli wzrosty zakończą się na tej fali to czekać nas może korekta wyższego rzędu. Sugestią do takiej większej korekty mógłby być spadek poniżej 18 $. W takim układzie spadkowa korekta mogłaby sięgnąć śmiało nawet okolic 17 $. Mogłaby ona potrwać ze 3-4 tygodnie i przybrać np. formę trójkąta.

Powyższe sugestie dotyczą tylko graczy o krótkoterminowym horyzoncie.

Taka korekta byłaby szansa na zakup srebra w horyzoncie średnio lub nawet długoterminowym gdyż aktualny wzrost w bardzo pozytywnym wariancie może być nawet początkiem nowej wielkiej fali wzrostowej która wyniesie cenę srebra do okolic 50 $ za uncje. Czy wyobrażacie sobie państwo co będzie się działo na świecie jak srebro będzie po 50 $ za uncję ? Więc wyobraźcie sobie NIEWYOBRAŻALNE. Dopiero jesteśmy na początku tej drogi. Dlatego warto aby kilkanaście procent swojego portfela ulokować w złocie i srebrze.

Niedługo zrobię w serwisie projekcje średnioterminowe dla tych kruszców aby wykazać kiedy najlepiej będzie można dokupić sobie srebra i złota w postaci fizycznej jako zabezpieczenie rodziny na ciężkie czasy.  Po zakończeniu pierwszej fali wzrostowej winna przyjść duża korekta która może być okazją do zakupu po atrakcyjnej cenie. 

Od ponad 9 lat kiedy złoto osiągnęło poziom 1900 $ za uncję cały czas dawałem na kruszce sygnały sprzedaży. W tym roku, po wielu latach, zmieniłem nastawienie dając sygnały kupna. To może być wielki przełom i nadejście ery złota po upadku pieniądza fizycznego. To wszystko przed nami i to w najbliższej dekadzie. 

Gdyby ktoś chciał zakupić sobie portfelowo złoto i srebro fizyczne po niskiej marży to ciekawą firmą która to umożliwia jest firma amerbroker.pl/ - nie lansuję tej firmy tylko sam szukałem gdzie można kupić bezpiecznie i po jak najniższej marży więc dzielę się opinią którą zweryfikowałem. Większość podobnych firm ma bardzo niekorzystne marże wynoszą łącznie grubo ponad 10 % przy kupnie sprzedaży. 

 

Średnioterminowo utrzymujemy sygnał kupna od 14.40 $ ze stopem poniżej 16 $. 

 

 

 

28 sierpnia 2019 r

 

 

Na rynku srebra zauważyć możemy dwie charakterystyczne cechy. Po pierwsze fala trzecia ulega wydłużeniu i ma już więcej niż standardowych 5 elementów. To oznacza, że korekty mają płytki charakter i wzrosty będą kontynuowane po wybiciu oporu z okolic 17.50 $. A więc wybicie tego oporu daje sugestię do krótkoterminowego ponawiania lub powiększania pozycji na wzrosty cen tego kruszcu. Wygląda na to, że duzi inwestorzy nie pozwolą już drobnicy na kupno taniego srebra. Pociąg mknie dalej do góry. 

Średnioterminowo bez zmian. Od 14.40 $  nadal utrzymujemy pozycje na wzrosty ceny srebra. Stopa możemy sobie podnieść na poziom trochę poniżej 16 $. 

Srebro rozpoczyna rajd do góry ale prawdziwą gwiazdą inwestycji będzie dopiero w przyszłym roku. Dlatego też w średnim terminie należy traktować zakup srebra jako inwestycję portfelową i nie należy martwić się chwilowymi oznakami słabości bo to właśnie na korektach najlepiej jest kupować walor który ma charakter trendowy. 

Zakładam, że w tym roku srebro śmiało osiągnie okolice 19 $. 

 

 

26 sierpnia 2019 r

 

 

 

Na srebrze doczekaliśmy się wreszcie tego z czego część wizytujących serwis się podśmiewała – a mianowicie dynamicznego rajdu na srebrze. Proszę zobaczyć z perspektywy dzisiejszej ceny gdzie padł sygnał kupna na srebrze. Prawie w absolutnym dołku po 9 latach bessy. Sygnał kupna padł po 14.40 a dołek absolutny był po 13.91 $. Teraz wzrosty napędzają inwestorzy grający na spadki którzy w panice zamykają stratne pozycje. Tego właśnie oczekiwałem i tego się spodziewałem i o tym pisałem w poprzednich wpisach. 

W chwili obecnej mamy do czynienia z najbardziej zyskowną falą w postaci fali trzeciej. Jeżeli nie będzie ona wydłużona to bardzo możliwe, że lada chwila możemy mieć do czynienia ze szczytem tej fali i z korektą. Po korekcie czeka nas wzrost do minimum mniej więcej okolic 20 $ i tutaj dopiero sytuuję koniec pierwszego wzrostowego impulsu liczonego od dołka. 

Tak więc w ujęciu krótkoterminowym rozważałbym ewentualne realizowanie części zysków jak ktoś zbyt dużo pozycji w portfelu aby odnowić na korekcyjnym spadku. Taka potencjalna strefa szczytu to 17-20-17.50 $. Piszę jednak tylko o części pozycji gdyż rynek jest w najbardziej dynamicznej fali wzrostowej i w praktyce mogą być dynamicznie łamane każde opory. Takie jest prawo trendu. Dzisiejszy wpis to sugestia aby na obecnych poziomach cenowych nie dodawać nowych pozycji na wzrosty cen srebra z uwagi właśnie na możliwy potencjalny zwrot i korektę a ewentualnie rozważyć częściową realizację zysków. 

Średnioterminowy sygnał kupna pozostawiam bez zmian. Stopa trendowego podnoszę na poziom 15 $. Zmiany na kruszcach pokazują nam, że najbliższe miesiące na giełdzie powinny być kiepskie.

W powietrzu czuć zapach krwawej wojny na Bliskim Wschodzie o wielki Izrael. Jeśli ona istotnie wybuchnie lada miesiąc to na kruszcach może być nawet eksplozja. Państwa osi światowego zła czyli Izrael, USA i UK są już praktycznie gotowe do zaatakowania Iranu. Rządzący Polską i okupujacy od lat nasz kraj ludzie, którzy sami siebie nazywają „czcicielami węża” z wielką ochotą wyślą na rzeź polskich chłopców aby ginęli w interesach prywatnych globalnych anglosaskich korporacji. Z Iranem nie pójdzie jankesom tak łatwo jak w Iraku. Będzie krwawo i będzie bolało. Przy takim konflikcie kryzys rozleje się na cały świat. 

 

Podobna sytuacja techniczna jest na złocie i tu zaraz także będzie aktualizacja w serwisie zamkniętym.   

 

 

8 sierpnia 2019 r

 

 

Po srebrze widać, że inwestowanie jest nudne a najbardziej nudne jest to zyskowne inwestowanie. Zyskowne inwestowanie musi mieć tylko jeden warunek - bez dźwigni lub z małą dźwignią. Zbyt duża dźwignia powoduje strach i panikę w decyzjach. Bez strachu gramy po prostu swoje. 

Założona już przed kilkoma miesiącami projekcja pro-wzrostowa dla rynku srebra i złota okazała się prawdziwa. Po pierwszym wzrostowym impulsie który zakończył się w okolicy 16 $ - sugerowałem tu realizację zysków gdyż spodziewałem się spadkowej korekty całego wzrostowego impulsu do mniej więcej strefy 15-14.50 $ ale nie niżej niż 14 $. Korekta była dość głęboka bo sięgnęła okolic 14.40 $ i były to optymalne miejsca do krótkoterminowego odnowienia pozycji na wzrosty. Średnioterminowy sygnał kupna który padł przy cenie 14.40 $ trwa nadal i nie jest zagrożony. 

Najbliższa przyszłość srebra pod względem technicznym jawi się okazale. Rozpoczynamy falę wzrostową nr 3 i powinna ona być bardzo dynamiczna i bardzo mocna. Takie są zazwyczaj fale trzecie. Spodziewam się także, że tym razem kluczowy opór w okolicy 16 $ pęknie z hukiem i wyzwoli eksplozję wzrostu spowodowaną panicznym zamykaniem pozycji spadkowych. 

Przypominam, że trend spadkowy na srebrze jest od 2011 roku czyli trwa aż 8 lat i jest to tak długi okres, że wystarczy aby mentalnie przyzwyczaić inwestorów, że preferowane są pozycje spadkowe. Z tego właśnie powodu będzie panika inwestorów zamykających szorty. 

Wybicie oporu z okolic 16 $ da przyzwolenie na otwieranie pozycji długich na rynku lewarowanym. Przypominam, ze wcześniej zastrzegałem, iż dotychczasowy sygnał z uwagi na zwiększone ryzyko jest sygnałem bez uwzględniania dźwigni finansowej. Ryzyko to jest spowodowane bardzo wczesnym agresywnym sposobem identyfikacji zmiany trendu na srebrze. 

Konkludując - sygnał kupna nadal w mocy, czekamy na wybicie oporu z okolic 16 $ i dynamiczny rajd na srebrze. Na razie jeszcze stop na poziomie otwarcia sygnału kupna ale po wybiciu oporu z okolic 16 $ stopa automatycznie podnosimy na poziom 14.90 $. Celem wzrostu jest strefa okolic 21-22 $. 

 

 

16 lipca 2019 r

 

 

 

Na srebrze w opisywanej strefie wsparcia 14.50 spodziewaliśmy sie dołka korekty pierwszej fali wzrostowej impulsu wzrostowego. Był on dość głęboki ale jednak korekta znalazła w tej strefie dołek i rynek się odwrócił. Tym samym preferowany trend wzrostowy jest nadal kontynuowany. 

Jeśli założona już od dawna projekcja wzrostowa jest prawidłowa to oznaczać to będzie wejście rynku srebra w mocną i dynamiczną falę wzrostową o której pisałem we wcześniejszych analizach dotyczących rynku srebra. Mało tego - srebro powinno szybko nadrobić różnicę w historycznej dysproporcji w wycenie między notowaniami złota i srebra. 

Konkludując - spokojnie czekamy na dalsze dynamiczne wzrosty cen srebra a poziomem obrony dla takiej projekcji są okolice dołka fali nr 2 zaznaczonej na wykresie.

 

 

23 czerwca 2019 r

 

Na srebrze rynek dotarł do opisywanej strefy wsparcia i w układach dziennych nawet ją delikatnie naruszył. Wykresy tygodniowe zamknęły się jednak zdecydowanie powyżej i jest to dobry prognostyk na najbliższą przyszłość. Wprawdzie korekta pierwszej fali spadkowej rzadko ale może znieść nawet 100 % wzrostów ale miejmy nadzieje, że lada chwila się zakończy na obecnych poziomach. Analogicznie sytuacja wygląda na złocie. 

 

W związku z powyższym na srebrze nadal utrzymujemy sygnał kupna i nadal preferowany jest pro-wzrostowy scenariusz na kruszcach. 

 

 

2 czerwca 2019 r

 

 

Na srebrze póki co wszystko bez zmian. Zakładamy, że notowania kończą właśnie finalizowanie spadkowej korekty po pierwszym wzrostowym impulsie. Jeśli tak będzie rzeczywiście, to niedługo powinniśmy doświadczyć gwałtownego zwrotu i dynamicznych wzrostów w ramach fali nr 3. 

Dopiero ewentualne trwałe złamanie strefy wsparcia 14.50 $ zmusiłoby nas do zmiany preferencji na spadkową i poszukiwanie alternatywnych projekcji. Dopóki kurs jest powyżej tej strefy to obowiązuje pro-wzrostowy scenariusz. 

Stop bez zmian. 

 

 

31 marca 2019 r

 

Srebro jak na razie pracuje zgodnie z rozpisanym wcześniej scenariuszem. W okolicy strefy oporowej 16.20 $ sugerowałem rozważenie zamknięcia części pozycji celem realizacji zysków i odkupienia pozycji wzrostowych w strefie wsparcia 15.50-15.00 $. Korekcyjny spadek dotarł dokładnie do okolic 15 $ i od tej strefy powinniśmy zacząć rozbudowywać kolejną falę wzrostową. Zakładam, że powinna to być trzecia fala w impulsie a skoro tak to wzrosty powinny być bardzo dynamiczne. 

Gdzie sie bronimy na wypadek gdyby rynek miał inną rozpiskę niż ta tutaj prezentowana ? Poniżej dołka z okolic 15 $ a już na pewno poniżej 14.80 $. Ewentualny trwały spadek poniżej tej strefy zmusiłby nas do rewizji projekcji dla tego kruszcu na nieco bardziej negatywne. 

Na dzisiaj zdecydowanie preferowany jest nadal scenariusz pro-wzrostowy z opisanym powyżej pasem bezpieczeństwa.

 

 

12 marca 2019 r

 

 

Na srebrze generalnie bez zmian. Od 14.40 $ utrzymujemy sygnał kupna ze stopem nieco poniżej 15 $. W chwili obecnej rynek uległ korekcie o której pisałem ostatnio i cena srebra ponownie zmierza w kierunku średnioterminowej strefy oporowej z okolic 16-16.50 $. 

W mojej subiektywnej ocenie atak na tę strefę nie musi być udany i po osiągnięciu tej strefy możemy spodziewać kolejnego zejścia ceny srebra do strefy wsparcia w okolice 15-15.50 $. To informacja dla krótkoterminowych graczy którzy mogą rozważyć skrócenie pozycji i realizację zysku aby w przypadku nieudanego ataku na opór ponownie odkupić srebro na spadkowej korekcie. 

Inwestorzy średnioterminowi, nie inwestujący na instrumentach z dźwignią finansową powinni utrzymywać pozycje wzrostowe z podanym powyżej stopem. Trwałe wybicie oporu strefy 16-16.50 $ powinno zdynamizować wzrosty na tym kruszcu i definitywnie zmienić średnioterminowy trend na rynku. 

Przypominam, że nasz sygnał kupna na srebrze jest agresywny, wyprzedzający przyszłą sytuację na rynku srebra a więc jest bardziej narażony na ryzyko wybicia pozycji stopem. Przez to może dać jednak komfortową sytuację po wybiciu średnioterminowego oporu gdzie może się okazać, że sygnał kupna padł w okolicy historycznego średnioterminowego dołka. Na chwilę obecną jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że powstały agresywny sygnał kupna nie pozwoli już na wygenerowanie straty z tak zajętej pozycji. 

Klasyczny sygnał kupna padnie na tym instrumencie dopiero po wybiciu opisanej powyżej średnioterminowej strefy oporowej. 

Analogiczna sytuacja jest ze złotem, z tym zastrzeżeniem, że złoto będzie mieć sporo mniejszy potencjał wzrostowy.

 

 

19 luty 2019 r

 

 

Z dość dużym prawdopodobieństwem można założyć, że pierwsza fala wzrostowa na srebrze mogła zostać już zakończona w dniu wczorajszym. Przynajmniej jesteśmy już w strefie minimum takiego wzrostu. Jeśli tak jest w istocie to oznacza to, że przed nami może być trochę większa korekta całego wzrostowego impulsu. 

Najbardziej prawdopodobna strefa korekty to obszar rozciągający się od 15.40 do 15.00 $. Po korekcie, jeśli nie zajdą żadne negatywne zmiany zmuszające do rewizji oceny rynku srebra spodziewać się możemy dalszych dynamicznych wzrostów. Bardzo ważną strefą oporową będą okolice 21-22 $. 

Wobec powyższego stopa podwyższamy na okolice nieco poniżej 15 $ i cały czas utrzymujemy sygnał kupna na instrumentach opartych na rynek srebra. 

 

 

 

1 luty 2019 r

 

 

 

Po aktywacji sygnału kupna od wybicia 14.40 $ rynek srebra cały czas rośnie. Dynamika dla ruchu wzrostowego jest poprawna i jest szansa na sforsowanie kolejnych oporów. 

Aktualny impuls wzrostowy winien dotrzeć w okolice silnej strefy oporowej 16.50-16.80 $. Zazwyczaj pierwszy atak jest nieudany i rynek robi korektę przed kolejną próbą rozbicia oporu. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że może tak być i tym razem. Potwierdza to także struktura aktualnego impulsu na którym brakuje jeszcze jednej podfalki wzrostowej do pełnego zakończenia klasycznego pięcio-impulsowego ruchu. Taki wzrost mógłby się właśnie zakończyć w okolicy wspomnianej wyżej strefy oporowej. 

Po jej zakończeniu spodziewałbym się korekty całego wzrostu od 14 $. Dla zachowania klasycznej poprawności wzrostowej taka korekta mogłaby sięgnąć nawet strefy okolic 14.60 $, czyli teoretycznie mogłaby znieść cały dotychczasowy zysk. Dlatego też pod tą strefą ustawiamy teraz poziom stop. Oczywiście korekta może być płytsza. Najbardziej prawdopodobny scenariusz takiego korekcyjnego ruchu to strefa 15.50-14.80 $. 

Jeśli ktoś gra wyjątkowo spekulacyjnie i krótkoterminowo to powinien rozważyć ewentualną realizację sporego zysku w strefie oporowej  z okolic 16.50 $ aby odnowić pozycje na przewidywanej korekcie. Nas interesuje ruch o średnioterminowym czyli kilkumiesięcznym horyzoncie więc stosuję strategię podnoszenia stopa. 

Sytuacja srebra jest identyczna jak na jesieni kiedy podejmowaliśmy pierwszą nieudaną próbę wejścia na rynek która została wybita stopem. Jesteśmy w końcowej fazie bessy na tym rynku i czeka nas mocna może nawet kilkumiesięczna wzrostowa korekta która może się zakończyć wzrostem rzędu 30-60 %. Pod tym względem srebro wydaje się być nadal jednym z ciekawszych projektów inwestycyjnych w 2019 roku. 

Najbliższe krótkoterminowe wsparcie to okolice 15.30-20 $. 

 

 

 

7 stycznia 2019 r

 

 

Na srebrze sytuacja nadal pozostaje bez zmian. Dopóki notowania utrzymywały się nad wsparciem to zakładaliśmy optymistyczne projekcje. Po złamaniu wsparcia preferencje przeszły na kontynuację przeceny tego kruszcu. Jak widać, spadki nie są zbyt duże bo nie ma technicznego potencjału spadkowego na tym walorze. 

Z technicznego średnioterminowego punktu widzenia sytuacja nie uległa zmianie i srebro nadal pozostaje w końcowej fazie spadków który rozpoczął się od szczytu z okolic 48 $ w maju 2011 roku. 

Z analizy czasu mozna wnioskować, że są duże szanse na to, że połowa pażdziernika może być czasem dynamicznej zmiany trwającego obecnie krótkoterminowego trendu spadkowego który powstał od wybicia wsparcia z okolic 16 $. 

Do chwili obecnej utrzymywał się ten krótkoterminowy trend spadkowy. Na dzień dzisiejszy możemy przyjąć dwa założenia. 

Pierwsze jest takie, że strefa obecnych 13.60- 14.40 $ notowań przez kilka tygodni będzie strefą akumulacji na srebrze i oscylacje będa się powoli zawężać aż do wybicia z tej konsolidacji. 

Alternatywnie - wybicie oporu z okolic 14.40 $ dolara potraktujemy jako powstanie sygnału kupna. Taki ewentualny sygnał kupna może być już początkiem ruchu w górę albo może być tylko korektą ostatniego spadku od 16 $ i na wzrosty moglibyśmy w takiej sytuacji liczyć dopiero po zakończeniu takiej korekty i poprawieniu dotychczasowego dołka. 

Trwałe wybicie oporu przy 14.40 potraktujemy jako sygnał kupna ze stopem poniżej ostatniego dołka. 

 

 

 

20 września 2018 r

 

 

Na srebrze pozycje wzrostowe zostały wystopowane. Nie zmienia to jednak ciągle pozytywnego nastawienia do tego metalu. W średnim terminie nadal oczekuję na wybicie górą. Pytaniem na dzisiaj pozostaje jedynie jak głęboko zejdzie rynek oraz czy wejść w srebro agresywnie czy po wybiciu klasycznego sygnału kupna. 

Oceniajać rynek krótkoterminowo wydaje się, że od ostatniego szczytu zrobiona została mała spadkowa piątka co sugerowałoby możliwość bliskiego odbicia. Najbliższy opór to strefa okolic 16-16.20 $ która teraz pełnić będzie funkcje oporu po niedawnym złamaniu tego istotnego wsparcia. 

Na dzień dzisiejszy pozostajemy bez pozycji ale nadal uważnie monitorujemy ten rynek pod kątem powstania sygnału kupna gdyż potencjał wzrostowy na tym metalu jest cały czas bardzo duży. 

 

 

 

27 lipca 2018 r

 

 

Na srebrze sytuacja bez zmian. Nadal poruszamy się w coraz to węższym zakresie konsolidacji.  Wsparciem sa okolice 16 $ a najbliższym krótkoterminowym oporem pozostaje strefa okolic 16.70 $. 

Ta stagnacja jest już coraz bardziej nudna i męcząca. Przypominam, że im dłużej trwa taki marazm tym wybicie będzie mocniejsze i bardziej dynamiczne. Czekamy więc na wybicie, nic nowego nie można powiedzieć ponad to co zostało już napisane. Stop bez zmian - poniżej dołka konsolidacji. 

Poniżej aktualizacja wykresu. 

 

 

 

 5 czerwca 2918 r

 

Na rynku srebra bez zmian. Utrzymujemy pozycje zajęte na wzrosty tego kruszcu i spokojnie czekamy na wybicie. Aktualnie mamy ponownie naruszaną strefę wsparcia 16.40-16.00 $ i jeżeli obroni się ten pułap to wydaje się, że już nie powinniśmy testować tego obszaru. Wówczas celem pozostaną obszary oporowe z okolic 17.50-70 $ i ich wybicie powinno wyzwolić mocny impet wzrostowy spowodowany paniką zamykanych pozycji spadkowych. 

Takiej projekcji sprzyja także bliskie prawdopodobieństwo zmiany tendencji na parze eurodolar. 

Poniżej aktualizacja wykresu. Wszystko inne bez zmian. Inwestorzy cierpliwie czekają na wybicie.  Natomiast poniżej jest także recepta dla giełdowych oszołomów i graczy ultrakrótkoterminowych którzy preferują skakanie jak na pchle. To nie jest serwis dla takich osób. Tu prezentowane są sygnały trendowe, tzw. pozycyjne i tu nie interesuje nas jednosesyjny zarobek ale szukamy takich instrumentów na których dostrzegamy zmianę trendu i albo pod taki ruch się podłączamy na dłuższy okres albo wybija nas stop. 

Mimo wszystko prezentuję poniżej wykresu receptę na maść dla takich graczy która pomaga przejść ze stadium skoczka do klasy inwestora. 

 

 

 

Recepta na maść dla niedoświadczonych graczy giełdowych którzy nie umieją czekać na powstanie sygnału na rynku. 

 

 

18 maja 2018 r

 

 

Na srebrze sytuacja jest trochę podbramkowa bo notowania naruszyły nam wsparcie z okolic 16.40 ale dynamicznego złamania tego wsparcia nie ma więc pozycje utrzymujemy. W zasadzie wsparciem jest cała strefa okolic 16.40-16.00 $ więc dopiero trwałe dynamiczne wybicie tego obszaru dałoby sygnał zwrotny. 

Sytuacja jest jednak o tyle niebezpieczna, że z tych okolic wsparcia powinniśmy mieć albo dołek i startować będziemy do nowej fali wzrostowej albo będziemy mieć tylko kilku-sesyjną korektę po której rynek zawróci i wybije dołek z 30 kwietnia. Taki scenariusz byłby negatywny i bylibyśmy zmuszeni do wycofania się rynku na jakiś czas aby odnowić pozycje na wzrosty zapewne na nieco niższym poziomie gdyż ocena średnioterminowa srebra nadal pozostanie pozytywna i projekcja wzrostu pozostaje także bez zmian. Potencjał spadku jest z kolei bardzo ograniczony. 

Póki co agresywny sygnał kupna nadal w mocy, a Ci którzy chcą czekać na bezpieczniejszy - klasyczny sygnał kupna, muszą czekać na wybicie oporu z okolic 17.50-17.70 $. Wybicie tego oporu to także przyzwolenie na sygnał kupna dla pozycji lewarowanych. 

 

 

 
 

1 maja 2018 r

 
 
Na srebrze na wczorajszej sesji mieliśmy wybicie z opisywanego ostatnio trójkąta górą co sugeruje, że niżej już raczej nie będzie. Najbliższym oporem pozostaje strefa okolic 17.50-70 $ i nie musi ona zostać wybita za pierwszym razem. Pierwszy atak, może być nieudany i może nastąpić z tego pułapu delikatna cofka po której nastąpi skuteczne wybicie oporu. Alternatywnie rynek może otworzyć się w jakiś dzień luką hossy która nie zostanie już zamknięta. 
 
Niezależnie od tego który z wariantów będzie rozgrywał rynek od momentu wybicia z trójkąta preferencje przeszły zdecydowanie na pro-wzrostowe scenariusze. Rozbicie strefy oporowej powinno skutkować bardzo dynamicznym i nagłym wzrostem który będzie napędzany paniką inwestorów zamykających pozycje spadkowe preferowane od 2011 roku do teraz. 
 
W takich sytuacjach istnieje duże ryzyko, że osoby które nie posiadają srebra na wzrosty będą „gonić” rynek kupując wysoko z ryzykiem nagłej korekty.  
 
Konkludując – cały czas utrzymujemy pozycje na wzrosty od 17 $ na instrumenty bez dźwigni finansowej a trwałe wybicie strefy oporowej 17.5-70 $ da sygnał kupna dla instrumentów z dźwignią. 
Czego spodziewam się na rynkach ? Kolejnej – tym razem majowej fali załamania na giełdach co przełoży się na wzrost ceny kruszców oraz co zdziwi wielu – prawdopodobnie także wzrostu wartości dolara. 
 
Stop - stopa dla otwartych pozycji wzrostowych podwyższamy na nieco poniżej 16.40 $ 
 
 
Jak inwestować w srebro ? 
 
Wbrew pozorom odpwoiedź na to pytanie nie jest łatwa. Srebro może być największym hitem inwestycyjnym w tym roku. Nie polecam jednak kupowania go w postaci fizycznej z bardzo prostego powodu. Otóż prowizja przy zakupie złota lub srebra w mennicach wynosi najmniej od około 5 do nawet kilkunastu procent. Przy sprzedaży analogicznie. Przy pełnej transakcji kupna i odsprzedaży daje nam to koszt który musi zostać odjęty od zysku w wysokości minimum 10 do 20-tu kilku procent. Jeśli ktoś zakupi jeszcze w nie najlepszym momencie to dodatkowo obniża to mocno zysk całkowity. 
 
Po drugie w mojej subiektywnej ocenie – to nie jest ostateczny dołek na rynku kruszców. Po - jak się spodziewam pięknym wzroście w tym roku, rynek metali szlachetnych powinien powrócić do długoterminowego trendu spadkowego i ostateczny dołek dopiero przed nami. Powyższe argumenty przemawiają zdecydowanie za tym aby kupić instrumenty papierowe naśladujące notowania srebra i złota na których prowizja przy zakupie wynosi 0,3 %, identycznie przy sprzedaży. 
 
Jakie instrumenty naśladują srebro i złoto ? 
 
Zdecydowanie sugeruję instrumenty typu ETF-y idealnie odwzorowujące ceny srebra lub złota. Takim ETF-em na srebro i bez dźwigni finansowej jest np. ETFS Physical Silver Shares dostępny w kilku domach maklerskich w Polsce. Jest wiele ETF-ów które mają małą 200 czy 300 % dźwignię ale o szczegóły warto pytać w swoich domach maklerskich. 
 
Jakich instrumentów pod żadnym pozorem nie kupować. Zdecydowanie NIE POLECAM żadnych certyfikatów emitowanych przez austriacki RCB czyli Raiffeisen Bank z tego powodu, że nie tylko zupełnie nie naśladuje on ceny instrumentu bazowego ale potrafi iść w przeciwnym kierunku.  Znanym  certyfikatem RCB na srebro jest RCSILAOpen a na złoto jest RCGLDAOpen. 
Jednym słowem można kupić w banku RCB certyfikat na wzrost ceny srebra, srebro wzrośnie np. o 50 % a na certyfikacie tego banku można stracić ze 20 %. Czy jest to świadoma manipulacja czyli jednym słowem oszustwo czy może tylko zwykła nieudolność pozostawiam ocenie inwestorów. Ja osobiście mam na ten temat jasno wyrobione zdanie. Wielokrotnie o tych praktykach informowaliśmy biuro prawne gpw, KNF a nawet UOKiK i instytucje te powinny wziąć pełną odpowiedzialność za wręcz 100 straty inwestorów na omawianych instrumentach. 

NIE POLCEAM zdecydowanie żadnych certyfikatów ING a zwłaszcza tzw. certyfikatów TURBO z bardzo dużą dźwignią finansową. Są one tak skonstruowane, że mało kto jest na nich w stanie zarobić. Mam na myśli zwłaszcza ustalane bez żadnych klarownych reguł tzw. „barier” przekroczenie których powoduje natychmiastowe wygaśniecie emisji, zamknięcie pozycji i olbrzymie straty. Niezbyt duża korekta może spowodować w efekcie wyzerowanie rachunku inwestora. Konkludując certyfikaty na srebro i zloto emitowane pzrez dwa ww. banki mogą być klasycznymi pułapkami typu "lokata z polisą" na niedoświadczonych inwestorów. 
 
Mamy więc tylko dwa sensowne instrumenty do zakupu srebra. ETF-y oraz kontrakty przeznaczone dla bardzo doświadczonych graczy operujących na rynkach z dźwignią finansową. 
 
Więcej informacji na temat ETF jest tutaj >> amerbroker.pl/
 
 
 
 

 

 

 

19 kwietnia 2018 r

 

Na srebrze ostatnie dwa miesiące to ruchy boczne w ramach zaznaczonego trójkąta. Niedługo zabraknie już miejsca na dalsze oscylacje w ramach opisywanego trójkąta więc lada chwila oczekiwałbym wybicia. Preferowane teoretyczne wybicie jest w górę. Jeśli tak się stanie to powinna to być rakieta napędzana zamykanymi pozycjami krótkimi które zgodnie z trendem spadkowym utrzymują inwestorzy trendowi przez ostatnie trzy lata. 

Najbliższy opór dający sugestię startu do góry to wybicie okolic 16.80 zl. a złamanie oporu z okolic 17.50 zl potwierdzi odpalenie rakiety w kierunku przeciwnym do trzyletniego trendu spadkowego. Po ewentualnym wybiciu oporu przy 17.50 będzie przyzwolenie na otwieranie pozycji lewarowanych. Do tego czasu utrzymujemy pozycje wzrostowe bez dźwigni finansowej. 

Minimum wzrostu w pierwszym etapie to okolice 20.50 -21 $. 

Konkludując - średnioterminowa projekcja nie uległa zmianie a zbliża się czas wybicia instrumentu z opisanego na wykresie trójkąta.

 

 

9 kwietnia 2018 r

 

Na rynku srebra generalnie bez zmian. Pozycja na wzrosty zajęta i od 3 tygodni wieją nudą. Oczekujemy odpalenia dynamicznego wzrostu. Kiedy takie odpalenie nastąpi - tego nie wiemy ani nas to specjalnie nie interesuje. Wiemy, że notowania są w idealnej strefie aby to się mogło już rozpocząć. Czy dotychczasowy dołek będzie nieco pogłębiony - czy już go nie będzie - jest to bez znaczenia dla inwestora który chce zarabiać a nie teoretyzować na temat różnorodnych wariantów.

Każdy musi sobie tylko wybrać odpowiedni instrument do zainwestowania wg swoich osobistych prefrencji uzależnionych od wielkości portfela, stopnia akceptacji ryzyka, horyzontu inwestycyjnego itp. 

Konkludując - srebro w średnim terminie - prognoza bez zmian - na zdecydowane dynamiczne wzrosty. Krótkoterminowo - oscylacje w zaznaczonym na wykresie trójkącie. 

Zachowanie srebra daje nam też prognozy dla rynku akcji. Oczywście każdy analityk czyta to inaczej chociaz wszyscy patrzą na ten sam wykres :) Na tym polega piękno inwestycji.  Mi srebro wskazuje, że na najbliższe tygodnie/miesiące indeksy akcyjne mogą spaść bardzo mocno. Na dzisiaj wstępnie oceniam, że taki np. WiG20 może spaść w okolice 1800 p. Jak będzie w rzeczywistości to będziemy to oceniać na bieżąco w serwisie ale zagrożenie tak mocnym spadkiem oceniam jako bardzo realne. 

Na dzisiaj pozycje w srebro zajęte są na instrumentach bez dźwigni, przyzwolenie na zajmowanie pozycji wzrostowych z dźwignią będzie po wybiciu oporu z okolic 17.50 $.  Po takim ewentualnym wybiciu oporu na rynku srebra spodziewam się odpalenia rakiet o duzej mocy :) Będzie to bardzo łatwe bo tzw. ulica jest jeszcze zafiksowana i chce zarabiać na akcjach a na kruszcach szlachetnych dominują pozycje na spadki. 

Dopóki takiego wybicia powyżej 17.50 $ nie będzie to ma prawo dominować marazm i testowanie ostatnich dołków. To caly czas okazja do zajmowania jak najlepszych pozycji na rynku srebra. 

 

 

25 marca 2018 r

 

 

Na srebrze średnioterminowo bez zmian, nadal widzę olbrzymi potencjał do wzrostu w perspektywie średnioterminowej. 

Dla tych którzy lubią formacje H&S widzimy odwróconą pro-wzrostową formację która kształtowała się na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy więc taki układ jest dla mnie dość wiarygodny. Jeśli nastąpi wybicie górą to spodziewać się możemy odpalenia wzrostowej rakiety na srebrze. Taki ruch potwierdza wiele innych narzędzi z analizy technicznej więc stawiam na to, że jest to bardzo wiarygodny scenariusz. 

Z kolei w ujęciu krótkoterminowym ostatni wzrost nie miał charakteru impulsu co oznacza, że śmiało możemy się spodziewać raz jeszcze zejścia w okolice 16 $. 

 

 

 

 

11 marca 2018 r

 

Wiele wskazuje na to, że ta dość rozległa w czasie korekta dzisiaj ma swój dołek. Generalnie wszystko bez zmian. Inwestowanie jest nudne - nadal utrzymujemy na srebrze pozycje wzrostowe, stop także bez zmian. 

 

 

1 marca 2018 r

 

 

Na srebrze tylko aktualizacja wykresu - reszta bez zmian. Krótkoterminowo wskaźniki dzienne są w obszarach mocnego wyprzedania co sugeruje możliwość gwałtownego zwrotu. Jeśli ma rosnąć to taki zwrot powinien w zasadzie już następować. Analogicznie - na podobnym wsparciu jest także złoto.

Utrzymujemy pozycje zgodnie z wcześniej opisanymi regułami. 

 

 

 

12 luty 2018 r

 

Na srebrze sytuacja prezentuje się zgodnie z wcześniejszymi założeniami. Nadal utrzymujemy pozycje wzrostowe od 17 $ i jest to zagranie agresywne obarczone dużym ryzykiem. 

Krótkoterminowo prawdopodobnie zakończyliśmy na ostatnim szczycie pierwszy impuls wzrostowy i jesteśmy w trakcie realizacji korekty tego impulsu. Dla zachowania tendencji wzrostowej i ważności naszej projekcji notowania nie powinny trwale spaść poniżej 16 $ gdyż taka sytuiacja zanegowałaby kontynuację wzrostów według prezentowanego scenariusza. Musielibysmy szukać alternatywnych rozwiązań. Najbardziej prawdopodobnym miejscem zakończenia spadków są okolice 16.50 $. 

Zagranie klasyczne - dla inwestorów akceptujących dużo mniejsze ryzyko to zakup dopiero po wybiicu oporu z okolic 18 $. 

Stop pozostaje bez zmian, nieco poniżej 16 $. 

 

4 luty 2018 r 

 

Srebro uznajemy za jeden z ciekawszych instrumentów do zagrania na wzrosty w 2018 r. 

Sygnał kupna na srebro powstał w serwisie na aktualnym poziomie 17 $. 

Agresywny sygnał kupna - 17 $. 

Klasyczny sygnał kupna powstanie po wybiciu oporu przy 18 $. Stop - nieco ponizej 16 $. 

Po ewentualnym wybiciu oporu z okolic 18 $ spodziewam się dynamicznego mocnego wzrostu cen srebra. Pozycja zajęta moze trochę przedwcześnie - bo metoda agresywną. Gracze bardziej ostrożni winni zajmować pozycje wzrostowe natychmiast po wybiciu oporu przy 18 $. 

 

 

 

 

 24 stycznia 2018 r

 

 

 

Spodziewany spadek nastąpił tylko wskazanego wsparcia z okolic 1240 $ po czym kurs zaczął rosnąć wybijając opó strefy 1290-1310 $ dając tym samym sygnał kupna dla złota. 

Najbliższy opór to strefa 1390-1400 $. Kolejny to okolice 1450 $. 

Złoto zgodnie z prognozami na 2018 r będzie jednym z lepszych celów inwestycyjnych. Nie będzie to jednak permanentny dynamiczny wzrost ale wzrosty będą przeplatane bardzo dużymi sekwencjami spadkowymi. 

W wersji minimalnej spodziewam sie w tym roku wzrostu cen złota do mniej więcej strefy 1500-1600 $ a w wersji bardzo optymistycznej - choć mało prawdopodobnej do okolic 1900 $. 

 

 

 

 

23 stycznia 2018 r

 

Na rynku złota sytuacja prezentuje się zgodnie z naszymi założeniami podanymi w prognozach na ten rok. Powtórzmy więc raz jeszcze, mamy srednioterminowego boczniaka ze wsparciem z okolic 1060 $ i oporem z okolic 1400 $. 

Prawdopodobnie aktualny szczyt z wrzesnia tego roku jest szczytem calego ostatniego odbicia i tym razem ponownie zaczniemy schodzić do dolnej granicy obszaru konsolidacji. 

Dla graczy krótkoterminowych jest to okazja do zagrania na spadki cen tego kruszcu. Jeśli kurs złota trwale spadnie poniżej 1290 $ ( a na to się zanosi) to padnie sygnał sprzedaży. Można więc ponownie zagrać na spadki cen złota. Stop powyżej 1320 $. Najbliższe wsparcie to 1240 $. 

Kupno złota będzie jedną z najlepszych życiowych inwestycji ale na to musimy jeszcze sporo poczekać to może byc nawet kwestia dużo więcej niż roku. 

 

 

 

27 wrzesnia 2017 r

 

 

Nasze prognozy na 2017 zakładają, że notowania złota w roku 2017 roku powinny poruszać się w przedziale średnioterminowej konsolidacji między wsparciem z okolic 1060 $ a oporem z okolic 1400 $. 

 

5 stycznia 2017 r

 
 
 
poniżej ostatnia analiza rynku złota z serwisu zamknietego: 
 
 
" Niestety moje obawy co do kontynuacji wzrostów na złocie w tym ruchu falowym sprawdziły się. I bardzo dobrze, bo zamknęliśmy agresywnie pozycje po 1342 $ i czekalismy prawie trzy miesiące na to co będzie dalej. Od wczoraj po złamaniu strategicznego wsparcia przy 1300 $ jesteśmy już na sygnale sprzedazy. 
 
Aktualnie możemy rozważać dwa scenariusze.
 
Pierwszy jest pesymistyczny dla złota i sugeruje, że średnioterminowa korekta na tym kruszcu zakończyła się i notowania powróca do trendu spadkowego a za jakiś czas ujrzymy nowe minima grubo poniżej 1000 $ za uncję. 
 
Drugi scenariusz jest bardziej optymistyczny i zakłada, że szczyt przy 1377 $ był szczytem ale tylko pierwszej fali wzrostowej w tej średnioterminowej korekcie i teraz jesteśmy w fazie większej korekty tych pierwszych wzrostów. Po jej zakończeniu rynek złota będzie kontynuował dalsze wzrosty. 
 
Osobiście jestem delikatnym zwolennikiem tej drugiej, optymistycznej opcji. 
 
Konkludujac, na razie trzymamy shorty i będziemy wypatrywać miejsca aby agresywnie zamknąć spadkowe pozycje. Trzeba będzie to zrobić również agresywnie, bo w przeciwnym wypadku na klasycznym stopie lwia część zysku zostanie zjedzona. Już na poczatku nowego roku sygnalizując kończenie trendu spadkowego pisałem, że na korekcie będzie bardzo trudno zarobić w sposób statyczny, na zasadzie kup i trzymaj. Muszą to być zagrania agresywne, wyprzedzające zachowanie w potencjalnych miejscach zwrotnych. 
 
Stopa na złocie ustawiamy na poziomie  ..... $. Najbardziej potencjalne poziomy zatrzymania spadku dla wersji drugiej to okolice strefy ..... $. Jesli rynek spadnie do tych okolic to będziemy starali się zamknąć pozycje spadkowe i ponownie otworzyć wzrostowe. Taki mamy scenariusz na dzień dzisiejszy. 
 
Analogiczna sytuacja techniczna dotyczy rynku srebra. 
 
 

 

6 października 2016 r

 

Analogicznie jak na złocie -  także na srebrze zakończylismy pierwszą falę bessy. Sygnał kupna na srebrze, na poziomie 14.80 $. 

Poczatek 2016 roku na srebrze to faza formuowania dna na tym metalu wokół okolic 14 $. Następnie byliśmy świadkami pierwszej podafli wzrostowej do okolic 16 $. W trakcie tego wzrostu trudno było ocenić czy jest to tak samo jak przez ostatnie dwa lata tylko korekta po której rynek powróci do kontynuacji spadków czy jest to początek korekcyjnje fali wzrostowej wyższego rzędu. Powstała po tym wzroście klasyczna korekta typu abc dała jasną sugestię, że rynek zakończył dwuletnią falę bessy i powstał agresywny sygnał kupna przy poziomie 14.80 $. Dalsze wzrosty to już konsekwencja wcześniejszych założeń. 

Na dzień dzisiejszy - w strefie okolic 22 $ mozliwe jest zakończenie pierwszego impulsu wzrostowego w ramach wzrostowej korekty wyższego rzędu korygującej dwa lata bessy. 

Z uwagi na korekcyjny charkater wzrostu metali szlachetnych jak złoto i srebro nagłe i dynamiczne wzrosty powinny być korygowane równie zaskakującymi i głębokimi korektami tych wzrostów. Nie będą to więc ruchy płynne o charakterze falowym, rynek będzie robił trzy kroki do przodu a następnie dwa do tyłu. A to oznacza, że kupno byle gdzie nie musi przynieść wymiernych zysków. Niemniej jednak rynek jest w fazie wzrostowej a pytaniem otwartym jest jedynie zasięg tych wzrostów. 

 

 

6 lipca 2016 

 
 
 
Powolutku, powolutku ale nadchodzi czas na zakupy złota. Szczyt ceny złota był w okolicy 1850 $ a sygnał sprzedaży trwa w serwisie nieprzerwanie od 1710 $ i niebawem ulegnie zamknięciu. 
 
Poniżej prezentuję w mojej subiektywnej ocenie dwa najbardziej prawdopodobne scenariusze dalszych prognoz cen złota. W chwili obecnej równoprawnych scenariuszy jest jeszcze kilka ale zaprezentowałem dwa najbardziej możliwe. Wydaje się, że projekcja rozrysowana kolorem niebieskim jest w tej chwili preferowana. 
 
Niezależnie od tego który z wariantów będzie realizowany ogłaszam alert na bliskie zakupy złota. I tego fizycznego dla zabezpieczenia posiadnych oszczędności i złota inwestycyjnego w postaci różnej i nic nie wartej maści certyfikatów, funduszy inwestycyjnych, ETF-ów itp. Dopóki cena złota nie przekroczy poziomu 2000 $ za uncję można spekulować na substytutach złota czyli na certyfikatach. Po przekroczeniu 2000 $ wszelkie instrumenty oparte na złocie zaczną bankrutować i staną się niewypłacalne. Złoto wejdzie w nową jakość, nie będzie rosnąć ale będzie skakać w górę po 15 czy 20 %. Mało tego, nie będzie można kupić fizycznego złota i będzie ono reglamentowane a handel nim będzie certyfikowany i notyfikowany. W grę wchodzić może nawet konfiskata złota przez instytucje państwowe. Kup, nie chwal sie tym, że masz złoto i siedź cicho. 
 
Złoto zamiast lokaty w banku !!
 
Jeżeli realizować się będzie preferowany przez mnie scenariusz to w tym roku, po ustanowieniu dołka spadkowej fali A spodziewam się wzrostu cen złota przez kilka/kilkanaście miesięcy – szczyt w 2016 roku. Następnie oczekuję znowu spadkowej fali C która po kolejnym średnioterminowym  spadku ustanowi dołek wyższego rzędu i rozpocznie kolejne ale tym razem Wieloletnie Wielkie i SPEKTAKULARNRE wzrosty które będą określane jako wielki come back - era złota jako pieniądza. Ale ten temat zaczniemy pewnie przerabiać około 2020 roku. 
 
Najprawdopodobniej dopóki złoto będzie w niełasce to przed nami ostatnia duża hossa na rynku akcji w USA w nowożytnej światowej gospodarce. Hossa wzmocniona wielkimi procesami inflacyjnymi stworzonymi przez rządy państw zachodnich i banki centralne jako konsekwencja krachu na rynku długu publicznego. Spowoduje to upadek mnóstwa banków a nawet walut takich jak euro a później także dolar. I to wszystko już w najbliższych kilku/kilkunastu latach.
 
Konkludując - krótkoterminowo oczekujemy zakończenia średnioterminowej spadkowej fali A na złocie aby spekulacyjnie kupić złoto na spodziewane wzrosty w ramach korekcyjnej fali B. Wzrosty będą prawdopodobnie miały charakter korekcyjny a więc będziemy poruszać się w rytmie tanga - trzy kroki do przodu i dwa do tyłu. Nie będzie to więc łatwy zarobek ale po ustanowieniu dołka spodziewam się w opisywanym wariancie wzrostu rzędu 30-40 %. później ostatnia spadkowa fala na złocie i rozpoczyna sie ERA ZŁOTA, złoto na powrót staje się pieniądzem. Gdyby miał być realizowany wariant oznaczony zieloną kreską to kolejnego dołka już nie będzie. Kto będzie miał gotówkę w banku – ten ją straci. Kto będzie miał złoto ten wygra. Przed nami czas na życiowe inwestycje. Mnie osobiście nie zdziwi za np. 20 lat kurs 1 uncji złota wart w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze 20 czy nawet 30 tysięcy dolarów. Tym bardziej jak zaczną się realizować w geopolityce wielkie wojenne projekty których się spodziewam. 
 
Nie trzymaj pieniędzy w banku – kup złoto 
 
Zabezpiecz swoją rodzinę. Nie wierz politykom. EU się sypie, islam buduje imperium, banki będą upadać i nie będziesz mógł nawet pobrać z banku swojej gotówki. Każdy papierowy pieniądz będzie tracił na wartości a jeśli przyjdzie do tego jeszcze inflacja to rządy doprowadzą do ubóstwa całe narody. W moim osobistym odczuciu na dzień dzisiejszy każdy posiadacz jakichś oszczędności winien mieć minimum 30 % swoich pieniędzy ulokowanych w fizycznym złocie i srebrze. Nie zachęcałem do kupowania złota jak kosztowało 1800 $ kiedy naganiały media i stado analityków. Zachęcam do kupowania niebawem, kiedy cena już jest atrakcyjna, kiedy większość analityków spodziewa się dalszych mocnych spadków. Nie naganiam, bo nie wskazuje firmy w której można kupić złoto. Sugeruję rozważyć, przemyśleć i ewentualnie zdecydować. 

 

 

  25 lipca 2015 r  

 

 

ZASTRZEŻENIA PRAWNE

 

Wszelkie informacje zawarte w serwisie giełdowym typu analizy, informacje na temat omawianych instrumentów publikowane są w oparciu o narzędzia analizy technicznej. Realizowane są w dobrej wierze i zgodnie z najlepszą wiedzą ich autorów. Treść tych publikacji ma cechy edukacyjne oraz informacyjne. Zawarte informacje są wyrazem osobistych poglądów ich autorów i nie stanowią rekomendacji do nabycia, zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek omawianych papierów wartościowych bądź innych instrumentów inwestycyjnych. Treść zamieszczanych analiz i innych publikacji jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów ich autorów i nie stanowi rekomendacji lub doradztwa w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).Komentarze

[2015-03-24] Martinez
kiedy będzie analiza?

[2015-04-05] Joshua
Ja również czekam więc podłączam się do pytania.

[2015-05-10] Gość
Ciekawy artykuł znanego komentatora,analityka i publicysty znawcy rynku metali szlachetnych odnośnie inwestowania w srebro fizyczne jak i poprzez zakup funduszy ETF,akcji firm związanych z wydobyciem srebra. http://www.hardassetsinvestor.com/columns-a-opinions/6876-silver-could-spike-10-in-a-day-in-global-collapse-scenario.html

[2015-05-10] Gość
Historia portfela z inwestycjami w ETFy związane z inwestycjami w srebro,złoto,ropę. http://www.weissresearchissues.com/PDF/trackrecords/GST_Track.pdf

[2015-05-26] Gość
Wszystkie metale szlachetne w tym roku polecą na południe-dlatego ,że dolar będzie się umacniał ,a po poniesieniu stóp% w pazdzierniku to mamy silny wzrost dolara /pln po 5zł/,oraz zjazd złota do 900 $

[2015-05-27] Gość
Złoto,a siła dolara. http://www.caseyresearch.com/articles/will-gold-win-out-against-the-us-dollar

[2015-06-04] Srebrożerca
Kiedy będzie analiza srebra? Plis?

[2015-07-26] wp
http://www.pb.pl/4232996,16492,analitycy-zloto-ponizej-1000-usd-za-kilka-tygodni - jak analitycy tak pisza to czarnowidztwo w pełni, czas kupowania już blisko

[2015-07-26] G Nowak
Na analize trzeba było czekać parę miesięcy ale chyba warto było :) W zamyśle miała być opublikowana w okolicy dołka więc jest.

[2015-07-26] Gość
Panie Grzegorzu, W przypadku zakupu złota fizycznie, jaką cenę uznać za atrakcyjną? 4100-4200 za 1oz? Jeszcze pozostaje kwestia jak USD/PLN będzie wyglądał w najbliższym czasie. .

[2015-07-27] GB
@Gość. Nie cena a wartość złota jest istotna, czyli fakt na jakie aktywa będziesz w stanie wymienić swoje złoto za 5, 10 lub 15 lat, bo o horyzoncie długo terminowym tu mówimy. Oczywiście średnio terminowo można na złocie po spekulować, ale liczy się wynik w dłuższym horyzoncie czasowym. Tak więc to czy 1 oz będzie jeszcze o 200 czy 300 zł tańsza, moim zdaniem nie ma większego znaczenia. Ci którzy kupią złoto w ogóle w najbliższym czasie, będą za parę lat bardzo zamożnymi ludźmi. Trzeba również pamiętać o srebrze. Mam wrażenie, że da zarobić równie dobrze jak złoto, a może i lepiej. Dzisiaj natomiast srebro jest bardzo tanie i każdy może sobie pozwolić na jego zakup. G Nowak napisał, że złoto będzie reglamentowane, tak więc drodzy Państwo, śpieszmy się kupować złoto...bo tak szybko "odchodzi":)

[2015-07-27] Gość
@GB - dziękuję za opinię. To prawda, 200-300 zł różnicy na 1 oz to nic w perspektywie długoterminowej. rozmawialiśmy już tu na temat wyboru Mennicy, w której najkorzystniej zakupić złoto/srebro. Osobiście skłaniam się ku mennicy skarbowej. jak najlepiej kupić złoto: osobiście z wizytą w Mennicy czy on line? jest jasnym, że nie chcę zostawić po sobie śladów: adres dostawy itp, bo jak wiadomo "licho" nie śpi. czy w przypadku zakupu w Mennicy wypełnia się jakieś formularze etc?

[2015-07-27] mak
"Nie ważne za ile kupuj u nas" ... GB, A pieniądze to co , wartości nie mają? Jak na razie chyba jakąś mają. Co istotne za niższą cenę możesz kupić więcej złota co uczyni Cię "w dłuższym horyzoncie czasowym" jeszcze bardziej bardzo bogatym ;) Osobiście uważam że narysowany dołeczek jest stanowczo za mały żeby złoty scenariusz mógł zostać zrealizowany. Za nim musiałby pojawić się jeszcze głębszy.

[2015-07-27] Gość
Miałem włamanie to mieszkania, zamki przecięli jak by były z papieru. I pomyśleć jak by tam były sztabki złota?

[2015-07-27] GerroN
Czytałem tysiące artykułów dotyczących tego jak za jakiś czas złoto/srebro z powrotem stanie się walutą światową. Wróci do łask i wszyscy którzy będą je mieli staną się naprawdę majętni. Nawet czyste srebro wyprzedzi pod względem stopy zwrotu złoto. Normalnie złote czasy! Natomiast nie mogłem znaleźć żadnego artykułu, który by mówił o tym, że gdy już nastanie kryzys, wojny, katastrofy to jak ja, jako przeciętny człowiek, nie mający za bardzo co włożyć go gara, bo oszczędności też się skończą będę chciał upłynnić złoto. Doczytałem jedynie, że nie należy się tym chwalić i siedzieć spokojnie, czekając na lepsze czasy. Dlatego zamierzam przeznaczyć 70% oszczędności z portfela na zakup złota w formie - tabliczki (combiBar 50 x 1g). A resztę 30% w postaci srebra. Najlepiej monet 1-dno uncjowych. Może kiedyś ktoś będzie chciał wymienić się na chleb za mojego srebrnego "liścia klonowego" lub "kostki" z tabliczki. To oczywiście wariant ostateczny, którego nie wykluczam. Ktoś myśli podobnie?

[2015-07-27] MG
@GerroN Bardzo dobre uwagi, tzn. "naganiacze" na metale wychwalają złoto tak naprawdę bez realnego odniesienia do sytuacji kryzysowych, a przecież jak się mówi "optymiści kupują złoto, pesymiści konserwy". Przygotować się należy wielotorowo, cóż z posiadania złota - jeżeli w czasie kryzysu wiele produktów będzie nie do kupienia (tzn. niedostępnych/nieprodukowanych), w skrajnym przypadku żywność. Uważam że w przypadku totalnego krachu cywilizacji żaden metal/pieniądz nie zachowa wartości, należy poczekać na wzrosty a potem wymienić na żywność/barter.

[2015-07-27] GB
@MG. Chyba nie do końca rozumiesz sens inwestycji w złoto i srebro. Metale szlachetne będą niedługo jedynymi aktywami, które pozwolą zachować realną wartość posiadanego majątku, czyli tego co masz teraz w portfelu (ogólnie rzecz ujmując). Jest rzeczą oczywistą, że metale szlachetne nie są celem inwestycyjnym samym w sobie tylko narzędziem inwestycyjnym do osiągnięcia celu, a więc faktycznym pieniądzem za który będzie można kupić w odpowiednim czasie znacznie przecenione inne aktywa. Jest zasada, kupuj gdy leje się krew, a gdy leje się krew większość aktywów traci na wartości, oprócz metali szlachetnych. Poczytaj trochę o cyklach i historii pieniądza. No i zasadnicze pytanie, za co kupisz te konserwy jeśli któregoś pięknego dnia się obudzisz i dowiesz że Twoje "pieniądze" są nic nie warte (hiperinflacja), albo i w ogóle nie będziesz miał do nich dostępu? a kupowanie konserw teraz by spożyć je za kilka lat to średni pomysł...:)

[2015-07-27] Apus
@GB Stary zdecyduj się: inwestycja czy lokata kapitału? Czy jedno, czy drugie, cena zakupu jest istotna, bo ewentualne przyszłe zyski (przy inwestycji) to tylko ewentualne przyszłe zyski, a zdolność płatnicza (przy lokacie) to też kwestia dyskusyjna (oszczędź wykładu o historycznych cyklach i przyrodzonej wartości, bo nic nie musi być takie, jak było, a żeby móc czymś zapłacić, trzeba to mieć: może przy pierwszej próbie wymiany dostaniesz kozikiem w brzuch, albo najpierw coś ci obetną, abyś powiedział, gdzie reszta). Ale wracając do ceny: 200-300 zł to dzisiaj co najmniej 5% ceny jednej uncji. Jak dla mnie sporo, zwłaszcza, że za tę "nic nieznaczącą" różnicę można kupić 3-4 uncje srebra.

[2015-07-27] GB
@Gosc. Najpierw zadzwoń i zapytaj czy mają w magazynie to co chcesz kupić. Jeśli nie to i tak trzeba złożyć zamówienie i je opłacić przed dostawą. Można iść do siedziby i wpłacić gotówkę biorąc paragon. Transakcje do 15 000 EUR są nierejestrowane, więc metale możesz kupić anonimowo. Odbioru można dokonać również osobiście. Pokazujesz paragon i zabierasz metale. Bez legitymowania.

[2015-07-27] MG
@GB Nie zrozumieliśmy się. Na początek to trzeba przyznać że wszystko zależy od zakładanego scenariusza na najbliższe kilka-kilkanaście lat, ogólnie postulowany przez znawców tematu konflikt zbrojny między mocarstwami tzn. klasyczna czy jądrowa wojna to wg. mnie optymistyczny scenariusz, jest jeszcze totalny upadek cywilizacji, scenariusz mad matrix. Skłaniam się ku temu gorszemu i moim zdaniem będzie to spowodowane przez zmiany klimatyczne w połączeniu z ekonomicznymi już niedługo, za 2-3 lata. Żeby trochę wyobrazić sobie jak wygląda temat warunków przetrwania w to można przeczytać np. https://marucha.wordpress.com/2015/06/23/rok-w-piekle-pamietnik-z-bosni/#more-51720 „Metale szlachetne będą niedługo jedynymi aktywami, które pozwolą zachować realną wartość posiadanego majątku, czyli tego co masz teraz w portfelu (ogólnie rzecz ujmując)” Rozumiem to jako zakres usług/towarów które możemy nabyć. Będzie tak jeszcze do jakiegoś większego krachu/wydarzenia który rozwali ten domek z kart i bardzo szybko zabraknie wszystkiego. Wtedy za złoto może nie dać się kupić się chleba/konserwy, a usługi staną się abstrakcją. „że metale szlachetne nie są celem inwestycyjnym samym w sobie tylko narzędziem inwestycyjnym do osiągnięcia celu, a więc faktycznym pieniądzem za który będzie można kupić w odpowiednim czasie znacznie przecenione inne aktywa” Zgodzę się jeżeli przez aktywa rozumiemy zbiór produktów materialnych, i ten odpowiedni czas jest przed chaosem. „No i zasadnicze pytanie, za co kupisz te konserwy jeśli któregoś pięknego dnia się obudzisz i dowiesz że Twoje "pieniądze" są nic nie warte (hiperinflacja), albo i w ogóle nie będziesz miał do nich dostępu? a kupowanie konserw teraz by spożyć je za kilka lat to średni pomysł...:)” Ja nie namawiam nikogo do trzymania pieniędzy w banku. Jest jasne że pieniądz/akcje/jakieś inne aktywa będą niedługo papierem, to jest oczywiste, wiec nawet o tym nie wspominam. Tylko pewnego pięknego dnia można się obudzić mając złoto i nie znaleźć chętnego na sprzedaż chleba albo innego towaru potrzebnego do przeżycia. Można się też obudzić w styczniu przy temperaturze -20 w nieogrzewanym lokalu i mieć przy sobie dobry spiwór kupiony dzisiaj. Uważam że złoto nie jest panaceum na wszystko wg. hurraoptymistycznej lansowanej wersji „zachowania wartości”. Co do kupna konserw to nie widzę przeszkód żeby to robić dzisiaj – co więcej ludzie w Polsce robią sobie dobrze zorganizowane zapasy – być może nawet Pana koledzy z pracy ;) ale nikt się tym nie chwali, o takich rzeczach rozmawia się z 1-2 max zaufanymi osobami.

[2015-07-28] GB
@MG. Cóż w taką polemikę nie będę wchodził, bo to raczej kwestia osobistych poglądów na otaczającą rzeczywistość, a każdy jakieś tam ma. Ekonomia jednak rządzi się swoimi prawami, a metale szlachetne w mojej ocenie odegrają w niej kluczową rolę w nadchodzących latach. Każdy musi w tym zakresie podjąć własne decyzje.

[2015-07-28] Dzola
Trochę złota i srebra się przyda, jednak najlepiej mieć własny lub najbliższych domek na skraju lasa. Jakaś zwierzyna domowa i dzika w pobliżu, maliny, jagody, owoce. Jakieś źródełko czystej wody. To w scenariuszu optymistycznym. W armagedonie pozostaje kapliczka i zdrowaśki, bo na nic zda się kruszec i żywność jeśli spełnią się proroctwa, że człowiek będzie szukał śladów stóp drugiego człowieka. Każdy przygotowuje się na swój sposób. Kto chce zachować życie na Ziemi, straci je, kto dba o życie wieczne, zachowa je. Wielokrotnie dyskutowaliśmy z Gregiem, że świat w obecnej formie, nie ma prawa przetrwać, że to nie kosmetyczne, ale strukturalne, systemowe przeobrażenia go czekają. To nadchodzi wielkimi krokami, widać to w falach światowych zachowań. Powodzenia w niedalekich wyborach swych zachowań. Dzola

[2015-07-28] Inwestor
@Dzola:nie mów tak o Różańcu, bo to modlitwa mocy i uwielbienia. Dla każdego koniec świata to jego śmierć - życie jest krótkie i ty też pomyśl o tym co potem...

[2015-07-28] odwajler
czy to mozliwe ze za kilka lat wartosc (nie cena tylko wartosc, siła nabywcza) jednej uncji wzrosnie nawet 10 razy ?

[2015-07-28] Gość
@Inwestor, nie myślę co potem, staram się działać, aby zasłużyć na potem. Między innymi Różańcem.

[2015-07-29] Gość
Końcem świata straszono jeszcze w czasach Chrystusa równie dobrze świat może istnieć następne 2000 lat nikt nie zna godziny tylko Ojciec.

[2015-07-29] Gość
@G Nowak: Nie ma co się podniecać dziesięcio- czy dwudziestokrotnymi wzrostami na złocie w przyszłym roku, po upadku dolara (czyli pęknięciu bańki na akcjach). To nie jest żaden zarobek. Spójrzcie na sprawę inaczej. Odwrotność pokazanego wykresu odzwierciedla po prostu dramatyczny spadek SIŁY NABYWCZEJ środków płatniczych, którymi się posługujemy. Złoto ma funkcję tezauryzacyjną. To jedynie sposób na przechowanie naszych oszczędności, bez utraty ich wartości, ale też bez szans na ich pomnożenie.

[2015-07-30] gawron
Dzien dobry, dziekuje za fajny wpis, wlasnie trader opisuje u siebie czemu inwestowal w zloto - po fali krytyki ktora go gdzies za to spotkala. Taka tylko ciekawostka. ja tam Panem Bogiem nie jestem, wiec nie wiem, ale chyba pan panie autor ma racje - o ile nie wprowadza jakiegos totalitarnego rzadu na calym swiecie bo wtedy wszystko bedzie mozliwe a logika nie bedzie miala znaczenia.

[2015-08-02] Gość
Witam kupiłem raz 1 uncje złota w Mennicy Polskiej w ogóle nie znałem się na tym i podawałem dane bo powiedzieli mi ze taka procedura jak radzicie co teraz zrobić nie przejmować się tym i trzymać sztabkę czy lepiej sprzedać i nabyć wszystko anonimowo?

[2015-08-05] perez
Czas zakupu złota rzeczywiście chyba nadchodzi, bo analitycy wieszczą dalsze spadki, a popyt chiński zamarł, ponieważ inwestorzy "zainwestowali się po 1700 i odczuli stratę"

[2015-08-05] jasiu
Załóżmy że zgromadzimy złoto i zrobi się chaos i co z nim zrobić? Jak będą kradzieże, włamania, bezprawie. pewnie nam to złoto i tak zabiorą, wiec takie przygotowania nie mają sensu.

[2015-08-05] G Nowak
@ gośc, a kto mówi o podniecaniu się 30 % wzrostem na złocie ? Poza tym pisałem o zbliżającej się inflacji na wielką skalę co jednoznacznie wskazuje na funkcję tezauryzacyjną czyli zachowanie stanu posiadanego kapitału. Nie wspomnę już o masowych upadkach banków. Pisze Pan, że inwestycja w złoto jest bez szans na pomnożenie. Nieprawda. Przecież zajmując własciwą pozycję na spadki w ciagu ostatnich dwóch lat z haczykiem bez lewarowania można było zarobić prawie 40 %. Zresztą sygnał sprzedaży jeszcze formalnie na złocie obowiązuje więc zarobki ze spadku mogą być nieco większe bo końcówka fali może zakończyć sie dynamiczną wyprzedażą połączoną z paniką. Złoto to i inwestycja i sposób na zachowanie stanu posiadania na cieżkie czasy. Trzeba tylko wiedzieć kiedy wejść, w którą stronę, jak podzielić sobie kapitał, czyli ile kupić i kiedy fizycznego złota a ile i kiedy i w jakiej formie kupić papiery wartościowe oparte o wycenę złota dla spekulacyjnego handlu. Nie trzeba iść ze stadem i kupować jak coś urosło 200 procent i media naganiają tylko kupować wtedy kiedy jest koniec fazy spadkowej cyklu korekcyjnego.

[2015-08-05] G Nowak
Dziwią mnie trocchę komentarze w stylu, że jak nadejdą cięzkie np. wojenne czasy to i złoto nie pomoże. Bzdura. Oczywiście że może pomóc, nie zawsze ale najczęściej tak. Za złoto mogę kupić żywność, medykamenty, broń dla obrony, życie, mogę kupić ludzi i ich usługi. Trywialne są takie gadki bo wiadomo, jak ktoś mądrze tu napisał, że nasze przygotownaia na ciężkie czasy winny iść wielotorowo. Jeżeli czasy będą najgorsze z możliwych czyli wojenne to trzeba mieć zaufanych ludzi którzy znają się na sposobach obrony i zabijania, trzeba umieć znaleźć żywność w lesie, trzeba wiedzieć jak oczyścić wodę z kałuży żeby się nadwała do picia, jak udzielić pierwszej pomocy przy chociażby złamaniu czy postrzale itp., itd. Osobiście nie sądzę, żeby takie czarne wojenne scenariusze były realizowane na terenie naszego kraju ale w Europie Zachodniej i na Bałkanach zdecydowanie tak. Właśnie świeżo wróciłem z krótkiego urlopu z Turcji, było "bombowo" :) a że byłem tam ostatnio z 10 lat temu to zauważam pewne zmiany które potwierdzają zdecydowanie kierunek zbliżającej się konfrontacji Europy z islamem. Jest się naprawdę czego bać bo moim zdaniem możemy oczekiwać wielkiej wojny religijnej u naszych granic. Trwający i rozwijający się konflikt Ukrainy z Rosją oceniam jako pryszcz który rozejdzie się po kościach. Najgorsze dla Europy będzie to co się będzie działo później.

[2015-08-05] gawron
konflikt z islamem bedzie, bo tak "przewidzial" albert pajk. A jak albert cos przewidzial, to sie to musi zdarzyc. W koncu pan pajk to nie byle kto przecie. I widac, ze wszystko idzie w te strone do tego usa chca "obronnie" bomabardowac syrie, bo widocznie maja za duzo uchodzcow przez granice amerykansko-syryjska. A poza tym stara baba wanga powiedziala, ze wszystko sie zacznie od upadku syrii. wiec zachod bedzie mial naprawde czadowo. Wszyscy sie uparli, pajk, wanga, a nawet rotszyldy. No bo jeden rokefeler drukuje pieniadze w usa drugi rotszyld w jewropie, no jak nie ma byc wojny jak oni wszyscy tak pieniadze drukuja?

[2015-08-05] gawron
@ GoscE tam adres im podales. Chcialem w tej mennicy kupic cos, bo mnie siostra prosila a sama malo sie na placeniu online zna i katastrofa. Oni zazyczyli sobie ode mnie dane, ktore podalem w banku aplikujac o karte Visa. Mialem im podac na jaki adres wydana jest karta visa, jaki w banku podalem adres imejl itd. rozumiesz? Toz to jacys totalniacy. Jeden mi tlumaczyl potem, ze to chodzi o moje dobro. Jasne, kupowalem ta karta w wielu miejscach na swiecie i jakos nie potrzebowali takich "zabezpieczen" zeby bylo dobrze.

[2015-08-05] asd
Woda z kałuży średni pomysł zwłaszcza że nie zawsze są, jak czyścić to z jakichś cieków bliżej lasu. A jak do domu niezbyt daleko to naciąć brzózkę odpowiednio i sok kapie - obejdzie się bez czyszczenia z pasożytów a szansa na biegunkę podobna :) Jak wojna nastanie to w mieście nie ma co siedzieć.

[2015-08-05] o, niebiosa ..
@ asd, kacapie to był przykładowy pomysł

[2015-08-06] Gość
To moze lepiej palmy posadzić to mleczka z kokosa sie napić. A propos panie Nowak tak straszy pan islamem a pojechales do Turcji, czytam i nie wierze. Dowcipas z pana.

[2015-08-06] GB
no i pisałem, że Mennica Polska to najgorszy z możliwych wyborów. Ponadto ta firma ma potężne kłopoty ze skarbówką, więc w zakresie handlu złotem będą zapewne wyskakiwali przed szereg i żądali od kupującego danych, których przepisy nie wymagają. Sugeruję aby kupować złoto u uznanych i sprawdzonych na rynku dealerów, przykłady już podawałem. Powtórzę raz jeszcze, transakcje do 15000 EUR nie powinny być rejestrowane bo prawo tego nie wymaga.

[2015-08-07] G Nowak
@ gość, ja nie strasze islamem, ja tylko opisuję swoje spostrzeżenia a pan może się ze mna zgadzać lub nie. Islam w Turcji na razie nie jest jeszcze niebezpieczny ale i tu w kilka lat może się to radykalnie zmienić. Poza tym nie należe do strachliwych osób ale do krajów arabskich już bym od tego roku nigdzie nie pojechał i nie sugerował nikomu takiej jazdy zwłaszcza z rodziną.

[2015-08-07] PawełnieGaweł
Witam, proponuję zapoznać się z raportem CIA - lub była to analiza politologa z USA - podobno wojna w przyszłości będzie toczyć się między katolicką Polską a Turcją. Dziwi mnie, że jeździ Pan do Tur, bo to strata mamony, zwłaszcza teraz w te upały, które mamy tu na miejscu gratis:)Biorąc pod uwagę cały potencjał, to Tur.jest najsilniejszym państwem w Europie. jej siłą jest religia i populacja. 80 milionów to nie 34! Uzbrojenie Tur a Pol to 3:1, dzietność, wyż demograficzny, więzi społeczne. Problem będą miały Niemcy, choć liczą one na asymilację Turków, jednak to się nie uda. Jak i Fr tak i ich zaleje półksiężyc.U Fr bardziej muzuł.z Afryki.Natomiast zwrócę uwagę na to, że niektórzy a nawet sporo muzułmanów nawraca się na autentyczny katolicyzm! jest to b.pozytywne.

[2015-08-07] Gość
@gawron właśnie ja się chciałem przed tym zabezpieczyć więc poszedłem z gotówką no i właśnie zażądali ode mnie danych osobowych ponieważ "polskie prawo nakazuje" nie znając się na tym się zgodziłem no bo myślałem ze faktycznie tak jest do teraz no i teraz pytanie czy lepiej im odsprzedać co się ma od nich i okupić się gdzie indziej czy raczej tak małymi ilościami raczej się nie przejmować ?

[2015-08-10] G Nowak
@ Jazda do Turcji to nie strata mamony, Turcja to prawdziwa "kopalnia" starożytnych zabytków. Tyle i takiej klasy zabytków nie widziałem nigdzie w Europie ani w Grecji, ani we Włoszech. Na raporty CIA nie patrzyłbym tak dogmatycznie, znam ten o którym Pan pisze i nie podzielam jego tez o tym, że w przyszłości Turcja będzie rywalizować z Polską. Sytuacja będzie nieco bardziej zagmatwana i skomplikowana. A nawracanie muzułamanów na katolicyzm to proponuje włożyć między bajki. Islam stoi u progu renesansu swojej religii w posatci wszechogarniającego panislamizmu.

[2015-08-10] gawron
@ Gosc http://dwagrosze.com/2015/03/wymiana-pieniedzy-1950-a-zloto.html

[2015-08-18] PawełnieGaweł
był Pan w Efezie? wrażenia?

[2015-08-18] PawełnieGaweł
był Panu Tutaj?: https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2014/01/21/slow-kilka-o-domku-maryi-historia-odkrycia-meryem-ana-na-podstawie-wizji-bl-a-k-emmerich/

[2015-08-20] b_art
Panie Grzegorzu, złoto zaczęło od prawie dwóch tygodni marsz na północ. Myśli Pan, że to już poważniejsze odbicie, czy tylko chwilowa korekta i na jesień spadki się pogłębią do 1000 USD?

[2015-08-20] GerroN
Dołączam się do pytania. Złoto od kilkunastu dni pnie się w górę, złamało kilka czerwonych kresek. Być może to chwilowe skoki, bo wzrósł popyt po rekordowo niskich cenach i w dodatku Chińczyki kupują duże ilości.

[2015-08-24] mak
Wiele wskazuje na to że jesteśmy u progu kolejnego kryzysu ?? Pan Nowak widział to pewnie o 3 tygodnie wcześniej ;) W takim wypadku złoto może pozwolić zarobić ... a raczej nie tracić

[2015-08-24] Zibi
Panie Nowak, wielki szacun dla Pana. Jako jeden z nielicznych anlityków wie Pan co mówi i nie boi się swoich prognoz. Dzięki za te skąpe prognozy ze strony głównej ale mądrzy ludzie i tak mogą z tego coś wydedukować. Jeszcze trochę zarobię i chyba się zapiszę do serwisu dla klientów. Samych trafnych prognoz życzę.

[2015-08-24] gawron
Czy Szmita ma cos do powiedzenia? Widac nie tylko ja uwazam, ze Rotszyldy sa wazniejsze anizeli jakies analizy. http://independenttrader.pl/386,czy_szmita_wyznacza_kolejny_krach_na_rynkach_finansowych.html

[2015-08-27] gawron
Panowie i panie. W Norge wyemitowali film po anzgielsku zatytulowany "the Forecaster" (na nasze mozna tak: prognosta) https://www.youtube.com/watch?v=iJNEjq7I5Is&hd=1 Facet przewiduje poczatek upadku systemu finansowego w pazdzierniku, a film powstal w 2014. W Norge nie pokazuja takich rzeczy bez powodu, w zwiazku z tym uwazam, ze i to tutaj nie jest bez powodu.

[2015-09-03] Carlito
Co do Pana Martina Armstronga i kryzysu to podaje On datę 2015.75; Uważam , że gdyby chodziło o jesień 2015 to data powinna być zapisana jako 2014.75 Raczej stawiam na jesień 2016

[2015-09-04] PawełnieGaweł
zadałem Panu pyt - wyżej

[2015-09-07] PawełnieGaweł
proszę o odp.oraz jak Pan ocenia potencjał Turcji - wg mnie są elastyczni i do dogadania w interesach, mniejsza biurokracja niż u nas, chłonny rynek, słabe technologie, silne więzi społeczne

[2015-09-13] Gość
He he kryzys to już był złoto ,ropa wychodza z xwiartki 14,09 i przez 7 lat bedą rosly nie mamy na to wplywu

[2015-09-22] GerroN
Jeżeli ktoś zamierza kupić metale szlachetne a waha się z decyzją teraz czy poźniej to polecam stronę metalelokacyjne.pl. Po zakupie interesującego nas metalu mamy 72h na zapłątę, gdy czas będzie dobiegał końca dostajemy maila o dokonanie wpłaty w ciągu 2 dni od daty wysłania tej wiadomości. To wtedy wiadomo - wysyłamy przelew Ekspresowy do 5000,00 PLN, który dochodzi w 15 minut koszt 5,00 PLN - opcja w mBanku. Praktycznie rzecz biorąc mamy 5 dni na dokonanie wpłaty. Nie znam innego serwisu, który oferowałby tak długi czas na namyślenie się w związku z zakupem złota. A co jeśli nie zapłacimy? Na stronie jest napisane, że po 72h - "W przeciwnym wypadku oferta Sprzedawcy nie jest wiążąca i zamówienie może zostać usunięte z systemu" Tak samo nie wydaję mi się, żeby dochodziło do jakiejś odpowiedzialności karnej z tego tytułu, ponieważ niczego nie podpisujemy, ale z pewnością będą wielkie trudności z ponownymi zakupami w tym sklepie. Moim zdaniem dobra opcja, jeżeli kurs złota jest na jakimś dołku i nie wiemy czy się on jeszcze pogłębi czy też nie. Ja skorzystałem dwa razy, jak na razie jestem zadowolony z zakupów.

[2015-10-15] emo
co sie dzieje ze zlotem w tym tygodniu? a raczej co sie dzieje z papirkowymi pieniedzmi? czyzby mialo sie okazac ile sa warte tyle co do podcierania...

[2015-11-06] Ixi
Coś nie widać tego rajdu w górę... Jak był trend spadkowy tak jest. Autora też widać coraz mniej.

[2015-11-07] Gość
Czy handlował ktoś z państwa z firmą Tavex?

[2015-11-15] GerroN
Nie zapłaciłem za towar na stronie metalelokacyjne.pl i zablokowali mi konto po 7 dniach. Więc uznaje, że gdy nie zapłacimy za towar to konto użytkownika zostaje zablokowane - takie są konsekwencje ;) Tak poza tym, złoto znowu spada poniżej 1100 USD i zastanawia mnie czy czekając na sygnały zakupu nie będzie przypadkiem tak, że będzie olbrzymi problem z jego nabyciem w fizycznej postaci? Mam na myśli, że okres oczekiwania będzie bardzo długi. Ja osobiście czekam na sygnał kupna ale martwi mnie to, że może pozostać mi tylko zakup "papierków". Pomijam kwestie "ustaleń Bilderberga", bo jest oczywista. W tej chwili czeka się u dealera 10-21 dni więc wszystko wygląda standardowo, ale co jeśli ewentualnie spadniemy poniżej 1000?

[2015-11-29] waldek
@ GerroN Co za bzdury piszesz,-złoto ,srebro można kupić od ręki w kilku punktach np.w Warszawie -Wrocławiu -Poznaniu.Z kąt takie dezinformacje?Wystarczy wejść na stronę sklepu lub zadzwonić.Dwa dni temu kupowałem 10 sztabek x 100 gram.po wejściu z ulicy i płacąc gotówką. Cena złota na pewno nie zatrzyma się na poziomie 1000$.Cały czas jest trend spadkowy.Są nawet prognozy ekspertów w tym temacie ,że cena osiągnie 400$,w co nie bardzo wierzę.Przy cenie 1900$ ,Citi Bank prognozował ,że za dwa lata osiągnie złoto cenę 5000$ ,od tamtej prognozy są spadki ponad 4 lata. Polecam ciekawe strony z codziennymi komentarzami ,prognozami,wykresami odnośnie metali. www.goldseek.com www.gold-eagle.com www.24hgold.com

[2015-12-05] GerroN
Właściwie masz racje, tylko ja tutaj czekam na sygnały kupna. Prognozy innych ekspertów oprócz "naszego" blogera nie potwierdzają się.

[2015-12-08] waldek
Odnośnie prognoz.-Przeczytałem przez ostatnie 3 miesiące z 500 artykułów,prognoz,wykresów,itp-,Nikt nie wie na 100% do jakiego poziomu spadną ceny ,które są manipulowane poprzez papierowe kontrakty.Może być tak ,że w najmniej spodziewanym momencie cena wystrzeli ,na nic tu kreski typu analizy techniczne,o tym zadecyduje dzień i jakieś wydarzenie.Na sygnał możesz jeszcze długo czekać,-ja obstawiam ,że przy 900$ można zacząć kupować np.akcje firm ,czy ETF-ów związanych z metalami,a fizyczne złoto notowane w złotym może przy 800$ kosztować tylko samo co dziś ,wszystko zależy od złotego ,a ten napewno będzie się osłabiał.

[2015-12-10] Gość
Witam, czy są dostępne instrumenty służące inwestowaniu w czasach wzrostu na złocie, które nie byłyby obarczone ryzykiem walutowym? Oczywiście mam na myśli zakupy za złotówki.

[2015-12-15] waldek
Kążdy instrument przeliczany jest do dolara,nawet ten wyrażony w złotym. Możesz kupić ETF-y za złotówki na Saxo Bank,wpłacając na konto polską walutę.Żeby uniknąć strat na różnicy kursu kupujesz taką samą ilość waluty/parę walutową USD-PLN/ jaką zainwestowałeś w dany instrument w PLN.Wtedy następuje wyrównanie i nie ma strat i ryzyka walutowego.Można kupić w Blac Rocku fundusz World Gold w w ZŁ-USD-EUR,który inwestuje w akcje kopalni wydobywających złoto,srebro,ale przy nabyciu jest opłata 3,5% od wartości nabycia ,opłaty za zarządzanie są bardzo niskie.Do nabycia w Deutsche Bank.Taniej jest zakup ETF-u.Ważne -Saxo nie wystawia PIT-8,a z rozliczeniem zwykły księgowy i doradca podatkowy nie daje rady,pomimo tego Saxo Bank z Dani przesyła do polskiego US saldo obrotów na rachunku jako zysk pomimo ,ze jest strata i wtedy trzeba walczyć i udawadniać ,że jest odwrotnie.

[2016-02-05] emo
@GNowak czy spodziewa sie Pan wzrostu $1200 wkrotce I ewentualnego zejscia na poziom nawet $200?

[2016-02-08] emo
@GBraun czy zgodnie z Panskim wykresem mamy teraz fale B, pozniej zejscie C i "szalone" wzrosty?

[2016-02-17] Gość
Witam, przez ile sesji jeszcze złoto ma szansę rosnąć?Trwa to już od początku lutego 2016 i kiedy , dokładnie w którym miesiącu osiągnie dołek?

[2016-02-29] Gość
Ogladajcie od 8:54 https://www.youtube.com/watch?v=svu2ORIETKA Wyglada na to ze dno na zlocie juz bylo i nie bedzie kolejnych spadkow. Co myslicie na temat tej analizy?

[2016-06-16] skalag
Panie Grzegorzu, przedstawil Pan dwa warianty dla zlota w powyzszym wykresie. Ktory wg Pana sie realizuje? Pzdr

[2016-07-06] G Nowak
@ emo, tak mamy teraz falę B zarówno na złocie jak na srebrze i kwestią otwartą jest jak wysoki szczyt nam zrobi. Szalone wzrosty zapewne dopiero po 2020 roku.

[2016-07-06] G Nowak
@ skalag, nie wiem który wariant się zrealizuje. To kwestia otwarta, delikatnie postawiłbym na wariant narysowany kreską niebieską ale jakie to ma znaczenie ? Ważne że dobrze określiliśmy dołek i trend jest wzrostowy co daje zarobić. Jeśli uda się zlokalizować szczyt to zamkniemy pozycje z zyskiem i będziemy zarabiać na spadkach. Gdybanie tworzy warianty, na wariantach się nie zarabia tylko na inwestycji pod konkretny sygnał.

[2016-07-13] emo
Dziekuje Panu G Nowak. Po dzisiejszym dniu nie ma juz watpliwosci.

[2016-07-17] Gość
A co wydarzyło się 13 lipca?

[2016-07-19] emo
@Gosc odbicie w dol

[2016-07-23] skalag
Panie Grzegorzu, dziekuje za odpowiedz. Pisze Pan ze nadchodza czasy bankructw bankow i implozja systemu finansowego zachodu. Dla mnie to brzmi jak wielka deflacja. A Pan mysli ze bedzie inflacja. Czy moglby Pan odniesc sie do tego problemu deflacji/inflacji lub tez hiperinflacji? Pzdr

[2016-10-07] Simon
Witam Panie Grzegorzu, dziekuje za update. Zawsze czekam na Panska opinie, moim zdaniem ostatnie spadki na zlocie spowodowane byly manipulacja amerykanskiego rynku. Ktos w pierwszej minucie po otwarciu rynku, zrzucil bardzo duza ilosc zlota na sprzedaz. Z tego co mi wiadomo Chinczycy maja swieto narodowe i gielda jest zamknieta caly tydzien. Jak narazie ceny zatrzymaly sie na 1250$ czyli dokladnie na 0.618 fibonacci natomiast 1212 to 0.5 fibo. Przypuszczam ze jutro czyli piatek rano (EDT) moze nastapic proba kolenej manipulacji i przebicia tego wsparcia. Wydaje mi sie tez ze Amerykanscy spekulanci nie moga czekac do poniedzialku poniewaz gielda w US otwiera sie najpozniej po Azji i Europie. Niestety w poniedzialek gdy chinczycy wroca na gielde cena moze szybko wzrosnac tak jak Pan mowi. Szczegolnie ze Chinczycy wykupuja mnostwo zlota, dlatego nie spodziewalbym sie spadkow po weekendzie ale raczej wzrosty. Ja osobiscie zastanawiam sie nad kupnem fizycznego srebra i zlota w najblizszym czasie poniewaz wybory w USA wzmoga niestabilnosc na rynku co moze sie przelozyc na wzrosty metali. W Europie ludzie nie spodziewali sie Brexitu, w US tez moze nastapic niespodzianka i wybory prezydenckie wygra Trump.

[2016-10-07] Simon
Mam na mysli takie cos: https://postimg.org/image/bqk9dwggx https://postimg.org/image/wyxxvbuxt Mala korekta, pozniej zejscie na 1160 i kosmos Co Pan o tym mysli?

[2016-10-09] Gość
Panie Grzegorz można prosić coś o walutach Funt i dolar austr

[2016-10-10] emo
@Simonja wlasnie w piatek wykupilem troche zlota ale w papierku, bo spodziewam sie odbicia, z tych samych powodow co opisales. Niestety na wiecej fizyka nie moge sobie pozwolic, gotowka potrzebna a I swieta tuz,tuz.

[2016-10-12] Gość
Przyłączam się do pytania o dolara AUD ...

[2016-11-02] Simon
@emo FED nie podniosl stop % natomiast cena podskoczyla do 0.618 fibo tak jak jest w moim drugim linku podanym prawie miesiac temu. Jezeli przewidywania sie potwierdza to teraz bedzie spadek w okolice 1160$/oz. W miedzy czasie wybory prezydenckie w USA sie odbeda i od nowego roku stopy w gore, gielda w dol. Wiec jezeli chcesz gotowke na swieta to juz teraz!

[2016-11-26] Thorgal
Złoto raczej na pewno poleci poniżej 1000. To co w Indiach zrobili z waluta ostatnio daje zdecydowanie impuls, że jak myślą o ograniczeniu importu to tak zrobią. http://m.bankier.pl/wiadomosc/Wladze-Indii-walcza-z-gotowka-Czy-zakaza-importu-zlota-7486265.html Takze to może być sygnał do szykowania się na zakupy. Rosja i Chiny skupują od paru lat budując rezerwy i nie wiadomo czy na stabilność waluty czy pod nadchodzącą wojnę. Chyba raczej to drugie.

[2016-11-27] Iwo
emo jak nie masz kasy na święta to sobie sprzedaj aktywa, a nie w złoto wkładasz i płaczesz, typowe zachowanie chciwca, mieć ciastko i zjeść ciastko.

[2016-12-15] Simon
Fed wlasnie podniosl stopy procentowe, pytanie jest co dalej sie stanie. Jak narazie lekki spadek ceny zlota. Jakies sugestie?

[2018-01-25] dar
A co Pan sądzi o zakupie ETF-ów na srebro np. z 3-krotną dźwignią, które oferuje Raiffeisen? Ryzykiem jest spadek ceny aktywa o 23,3%, co uruchomi SL wbudowanego w certyfikat (70% utraty kapitału). Czy lepiej nie ryzykować dźwigni i wziąć trackera (śledzącego cenę)?

[2018-02-08] Leszcz
Im więcej czytam o tych ETFach tym bardziej się ich boję...! Są naprawdę ryzykowne. O wiele lepiej po prostu otwierać kontrakty moim zdaniem, chociaż długoterminowo to spory koszt jest (rollover mam na myśli).

[2018-02-09] dar
@Leszcz Co masz na myśli Leszczu, czego się boisz? Czy tego, że przy np. 3-krotnej dźwigni łatwo skasować portfel, bo wystarczy, że cena wahnie się i spadnie o 23,3%, a wtedy uruchomi się stoploss, a nam zostanie tylko 30% kwoty, na która wykupiliśmy świadectwo? Czy boisz się, że pieniądze z banku wyparują, bo nie podlegają ochronie kapitału?

[2018-02-09] Gość
Srebro jest już znacznie poniżej 16,50. Czy to okazja do zakupu, jak ma wzrosnąć, czy raczej zanegowanie sygnału kupna ?

[2018-02-13] kent
czy mogę prosic o wytłumaczenie jak wyjść z certyfikatów RCCRUAOPEN ? mam ich pewna ilość a zostąły one wycofane z obrotu na GPW ?

[2018-02-14] dar
Panie Grześku kochany, jak to biedne srebro ma rosnąć, skoro postawił ma Pan droższego dolara do 3,70 zł, który pewnie skoryguje wszystkie rynki przynajmniej do marca, a może i maja. Przecież USD indeks jest silnie ujemnie skorelowany z cenami surowców. Niech Pan też zerknie na raport Commitment of Traders pokazujący, jak mocno spadło zaangażowanie tzw. managed money w pozycje długie na srebrze (patrz wykres do odnalezienia poprzez select product). www.cmegroup.com/tools-information/quikstrike/commitment-of-traders-agricultural.html Na srebro przyjdzie czas, ale najwcześniej za kilka tygodni i być może po cenie 15 dol. Swoją drogą, gdy tylko skończy się ostatecznie hossa na S&P, co zapewne stanie się latem/jesienią 2018, a najpóźniej 2019, to kto wie, czy nie zaczniemy na złocie i srebrze realizować gigantycznego 13-letniego RGR-a, który na interwale 1M już w tej chwili mocno straszy.

[2018-02-16] Gość
Chciałbym się mylić, ale wydaje mi się, że Dar ma rację. Jak na razie, przy 17 USD to trzeba srebro sprzedawać, a kupować po 15-16 USD. Miał być w promocji instrument, który rokuje największą szansę ma osiągnięcie zysku w danym miesiącu, a wygląda na kolejny cyklon nad zieloną wyspą.

[2018-02-18] Gość
To oczywiste, że bardzo prawdopodobne jest, iż dolar przynajmniej na jakiś czas przerwie ten dramatyczny spadek. I również bardzo prawdopodobne jest, że surowce (czyli złoto i srebro) wyceniane przecież w dolarach będą drożały tak długo, dopóki dolar się osłabia. Przewidywanie więc wzrostu ceny złota w stronę 1500$ i srebra do może nawet 25$ jest nietrudne, podobnie jak przewidywanie umocnienia dolara na fali korekty w stronę 3,70 zł. Dobrze więc byłoby, aby Pan Grzegorz nakreślił scenariusz uwzględniający przedziały czasowe tych ruchów. Bez tego zawsze będzie miał rację, a tylko my stracimy, stawiając na nie tego konia nie w tej kolejności, co potrzeba.

[2018-02-28] dar
Panie Grzegorzu, wzrosty na złocie i srebrze chyba musimy trochę przesunąć na później, dopóki nie eurodolar nie zrealizuje formacji korekcyjnej. To może potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy i dać pogłębienie lokalnych dołków nawet do 14$ na srebrze i 1260$ na złocie.

[2018-03-02] dar
Sercem popieram stawiane tu prognozy ...Ale wpierw dolar musi trwale wrócić do spadków, a na to chyba jeszcze za wcześnie, by to stwierdzić, bo po 14 miesiącach spadków na dolarze kto wie, dokąd zaprowadzi nas ew. korekta. Dla matematyków i geometrów polecam wykres mnożnikowy ceny złota i indeksu dolara (zbliża się wielkie wybicie z wieloletniej formacji flagi, pewnie po ogłoszeniu QE4 przez Trumpa) oraz wykres ilorazowy cen złota i srebra (obecnie maksymalnie wyprzedany) mówiący o aktualnej popularności srebra i o tym, jak bardzo może ono urosnąć.

[2018-03-05] Gość
Przyłączam się do pytania wyżej. Coś tu nie pasuje.

[2018-03-15] Inżynier
Jak rozumieć perspektywę średnioterminową dla dużych wzrostów. Tygodnie, czy miesiące ?

[2018-03-28] Leszcz
@dar: tego drugiego, że pieniądze wyparują.

[2018-03-28] Jaszak
Panie Grzegorzu, może pytanie i banalne, ale mimo wszystko dla pewności: co rozumie Pan przez terminy krótkookresowo, średniookresowo i długookresowo?

[2018-04-06] cb forum
Wspaniala robota! Jest to rodzaj informacji, ktore powinny byc udostepniane w calym Internecie. Dzieki

[2018-04-10] Miśka
GNowak co z wyjaśnieniem perspektywy średnioterminowej? Czy może Pan proszę na to odpowiedzieć?

[2018-04-10] Andrzej
Panie Grzegorzu ,jak mogę zainwestować w srebro mając rachunek maklerski w BOŚ ?Poleci Pan jakiś kontrakt albo spółkę która dobrze odzwierciedla ruchy srebra ? Z góry dziękuję

[2018-04-11] dar
Dobra, zamykamy wątek i zarabiamy pieniążki. Właśnie się wybija!

[2018-04-11] GNowak
@ dar, odnośnie wcześniejszego pytania, lepiej inwestować w ETF bez dźwigni a w instrumenty z dźwignią tak ja pisałem - dopiero po wybiciu oporów aktywujących sygnały kupna na instrumentach z lewarem.

[2018-04-11] GNowak
@ skalag, będą wojny i będzie inflacja a nawet hiperinflacja ale na wszystko przyjdzie czas. Na razie cieszymy się względnym pokojem i oby pozostało to jak najdłużej, oczywiście w Polsce bo Europa Zachodnia będzie jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie :) Refugees Welcome :)

[2018-04-11] GNowak
@ inżynier, Miską - moja projekcja zazwyczaj jest następująca. Perspektywa krótkoterminowa to kwestia od kilku godzin do kilkunastu dni. Średnioterminowa to perspektywa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Długoterminowa to od kilkunastu miesięcy do kilku lat.

[2018-04-11] GNowak
@ Andrzej, najpierw musi pan wiedzieć jaki stopień ryzyka Pan akceptuje, czy dźwignią czy bez dźwigni. Jeśli bez to pozostaje ETF bez dźwigni np. ETFS Physical Silver Shares. Jeśli dźwignią to trzeba dowiedzieć się jak duża ma to być dźwignia, np. info sa tutaj http://bossa.pl/edukacja/rynki-zagraniczne/etf/rodzaje-etf/etf-z-dzwignia/

[2018-04-11] GNowak
@ kent, odnośnie certyfikatów RCCRUAOPEN, sa to certyfikaty banku RCB który wielokrotnie w moim odczuciu manipuluje nie tylko cenami certyfikatów ale także nie spełnia roli market makera jaką powinien spełniać. Moja odpowiedź jest jedna. Nie polecam ŻADNYCH certyfikatów austriackich kombinatorów RCB ale także certyfikatów ING banku typu turbo. Inwestowanie w instrumenty obydwu tych firm prowadzi do klasycznego BANKRUCTWA.

[2018-04-12] dar
To był fałszywy alarm! Zawsze warto wyczekać na wykończenie knota i zamknięcie świecy. Czy aby kolejny nieudany atak na opór nie zwiastuje odwrotu od dmuchania wszelkich baniek i powrotu do silniejszego dolara już teraz?

[2018-04-19] Stary Wyga
Panie Nowak jestem pod wrażeniem Pana warsztatu analitycznego. Od kilku tygodni pisze pan o srebrze prognozując duże wzrosty no i chyba już się zaczęło. Wielu analityków musi Pana naśladować bo w ostatnim czasie widzę na różnych forach dużo informacji na temat wzrostu cen srebra. Jestem an wielu forach inwestorskich ale Pan krakał o hossie na srebrze jako pierwszy :) Moje gratulacje. Trzeba mieć łeb żeby po 7 latach spadku dać sygnał zmiany trendu. Chyba srebrna rakieta powoli odpala.. Jestem też na pokładzie i życzę wszystkim obrzydliwie dużego zarobku :)

[2018-04-19] Andrzej
Panie Grzegorzu bardzo dziękuję że dzieli się Pan wiedzą z nami bezpłatnie . Przyznam że od dawna Pana czytam i wiele się sprawdziło do tej pory . Pisałem wcześniej w jakie ETFy można zainwestować i podał Pan najciekawszy i najbardziej znany . Korzystam m.in. z Bossy dla akcji zagranicznych i ETFów ale odkąd weszło prawo Unijne Mifidy/kidy itp nie można zakupić wielu ETFów , m.in tego o którym Pan pisze . Znalazłem tylko jeden który pozwala z małym lewarem zainwestować w srebro ETFS 2x Daily Long Silver . Mógłby Pan coś o nim napisać ? Myślę ze trochę osób by to zainteresowało jeśli żaden inny nie jest dostępny . Mój poziom ryzyka jest spory i niewielki lewar dopuszczam , wolałbym ten co Pan polecił ale jeśli jest on niedostępny to może ten drugi jest sensowny ?

[2018-04-20] dar
A nie prościej po prostu otworzyć zlecenie na dowolnej platformie foreksowej? Odwzorowanie jest 1:1, swapów nie ma, dostęp do rynku non stop, nic tylko grać. Co prawda z dźwignią, ale zaangażowanie można wyregulować wielkością pozycji.

[2018-04-22] Leszcz
@dar: na jakiej platformie nie masz swapów? Ja używam FxPro i swap na longi jest konkretny! Na spread bettingu także.

[2018-04-23] Gość
certyfikat RCB nie naśladuje cen srebra, aha https://stooq.pl/q/?s=rcsilaopen.pl&d=20180419&c=10y&t=l&a=lg&b=1&r=xagpln

[2018-04-23] GNowak
@ gosc, nie tylko że certyfikat RCB nie odwzorowuje cen srebra to wystawca zastawił na kupujących dodatkowe pułapki. Inwestorzy z serwisu giełdowego amerbroker kontaktowali się z nawet z centralą w Wiedniu - mam zachowaną nadal korespondencję - i Wiedeń oznajmił, że w ramach certyfikatu kupowane są także inne niż srebro metale które mają wpływ na wycenę tego certyfikatu a nawet różne firmy które nie zajmują się produkcją srebra:) Poza tym emitent pełni funkcję animatora rynku na tych certyfikatów, kiedyś było nagminne, że na certyfikatach srebra w sytuacjach niekorzystnych dla RCB bank wycofywał całkowicie na kilka godzin nawet (mamy print screny) kwotowania. Dzisiaj zdarza się to już dużo rzadziej. Skanadal, informowaliśmy o tym gpw i nic. Przez tyle lat działalności i nić - skandal kwotowo zapewne większy od afery ambergold.

[2018-04-23] Horacy
@ G Nowak, Na stornie bossy jest taki ETF: SREBRO ETFS Physical Silver Shares, ISIN:US26922X1072, Waluta:USD, Giełda:USA. Czy to onacza, ze inwestujmey w USD? Jeśli tak, to trzeba wziąć także pod uwagę zmianę kursu dolara, co już jest kolejną zmienną. Czy mógłby Pan dla niewtajemniczonych rozwiną skrót ISIN: US26922X1072?

[2018-04-23] GNowak
@ Horacy, ISIN to International Securities Identification Number, czyli międzynarodowy numer identyfikacyjny papierów wartościowych, to takie techniczne oznaczenie papieru dla potrzeb rozrachunkowych. Skoro ETF jest notowany w US to oczywistym jest że jest w USD.

[2018-04-23] Leszcz
Skąd ten spadek na srebrze? Fałszywe wybicie i wracamy do konsolidacji?

[2018-04-24] Horacy
@ G Nowak definicja ISIN była dla mnie znana, miałem na myśli skrót liczbowy, czyli US26922X1072? Domyślam się, że nie ma ETF na srebro w PLN, przynajmniej nigdzie nie mogłem znaleźć. Czy byłby Pan uprzejmy napisać, jak realnie się inwestuje w ETF. Najważniejsze to chyba kwestia ich zamknięcia lub rolowania, jak to się odbywa oraz czy warto w jakiś sposób zabezpieczyć się przed zmianą kursu dolara?

[2018-04-24] Afirm
Horacy bardzo dobre pytanie. Panie Grzegorzu, jaki będzie sens wchodzenia w srebro z zyskiem nawet 30%, jak wszystko zje umocnienie dolara?

[2018-04-24] Leszcz
Afirm: umocnienie dolara akurat zwiększy zysk :)

[2018-04-25] Afirm
Błąd oczywisty.

[2018-04-25] Inżynier
Stary Wyga: Trader 21 (od kilku lat wygrywa jako najlepszy blog finansowy)już od wielu lat poleca inwestycje w srebro. Prognoza na 2017: 25 USD realne już w połowie 2017; prognoza na 2018 (z 18.01.2018): srebro przebija 25; artykuł z 20.03.2018 "Obiecujące perspektywy metali szlachetnych" : rajd metali w nadchodzących DNIACH! I jak nie było wzrostu ceny srebra, tak nie ma. Co więcej, jeżeli tyle argumentów od dłuższego czasu przemawia za wzrostem, a wzrostu nie ma, to dlaczego ma być teraz ??? Bardziej przychylałbym się do dzisiejszego komentarza na Stooq "złoto przykleja się..." :"Zwyczajowo im częściej rynek zacznie do danego poziomu wracać, tym szala przechyla się w kierunku jego sforsowania" Srebro wciąż wraca do ok. 16,20 czyli raczej zapomnijmy o srebrnej rakiecie.

[2018-04-25] dar
Jen (skorelowany ze złotem) idzie na 110-112. Złotu puścił kolejny poziom wsparcia, a stosunek złoto:srebro wrócił nad 80,0. Przesuwamy stopa dla srebra na niższy poziom?

[2018-04-25] ster
GNowak jaki jest sens kupna silver jak jest notowane w USD? Czy oby Pan nie idzie w zbyt ryzykowna grę? Bonus urodzinowy winieni być obarczony małym ryzykiem, a nie podwójnym.

[2018-04-26] woj
ster, roszczeniowość ludzka nie zna granic. Dostajesz coś za darmo. Jak Ci się nie podoba to... nie graj. Afirm, Horacy, poczytajcie najpierw trochę w internecie, gospodarzowi zostawcie wartość dodaną, żeby nie musiał się pierdołami zajmować.

[2018-04-26] Stary Wyga
Inżynier: Znam Tradera znam, wiem ze poleca od wielu lat srebro i złoto, polecał też srebro przy szczycie i złoto po 1900 $. Nie twierdze że nie ma racji ale nie jest to doradca dla mnie. Mój portfel to zaledwie kilkaset tysięcy, no nie więcej niż milion do inwestycji bo firmową gotówką nie inwestuję. Jeśli bym chciał inwestować jak proponuje trader to kupując złoto po 1900 $ za uncje to mógłbym na tym siedzieć już prawie 10 lat mając straty nawet blisko połowy portfela. To nie dla mnie i pewnie nie dla większości inwestorów. Mam za niedługo prawie 50 lat, nie stać mnie na to abym czekał na zyski z takiej inwestycji kolejne 30 lat. Gdybym miał wolnych kilkadziesiąt mln zl to nie miałbym nic przeciwko takiej strategii aby zainwestować z perspektywa na 30 lat. Przy ograniczonych zasobach czuje się bardziej spekulantem niż długoterminowym inwestorem. Akceptuje dużo małych strat i szukam najwyżej średnioterminowych sygnałów kupna. Na giełdzie walczę już blisko 20 lat i wiem jakie pułapki zastawiają grubasy na takich maluczkich jak my. Masz racje jak nie chce iść do góry to będzie raczej znowu spadać albo w konsolidacji ale wybicie z tej konsolidacji jest tylko kwestią czasu.

[2018-04-27] Ignac
Panie Grzegorzu, co Pan sądzi o srebrze, złocie? Fałszywy ruch, czy coś się szykuje?

[2018-04-27] Gość
Panie Grzegorzu, co z tym srebrem vs dollar?

[2018-04-28] Majkisz
Do Tradera21 miałbym dystans pisze ogolnikowo srebro i zloto pojdzie w gore w długim horyzoncie czasowym będzie miał rację:) . Prędzej Cynik9 z twonuggets dużo dużo bardziej merytoryczny. Jeżeli chodzi o AT to amerbroker mi najbardziej pasuje.

[2018-04-29] dar
Nie jest nakazane, że nim nadejdzie krach, na wszystkich rynkach utworzy się bańka. Wciąż takowa nie zapowiada się ani na kawie, ani na cukrze, czemu więc jakieś niebotyczne maksima miałyby być na srebrze? Niemniej jeśli rzeczywiście siła dolara jest tylko chwilowa, góra na parę tygodni, nie miesięcy, to myślę, że srebro z impetem pokona 17,50. Zwróćmy uwagę, co spowodowało ostatni tak dynamiczny odwrót od szczytu. No właśnie gwałtownie umacniający się dolar. Gdy ten czynnik zaniknie, droga do góra stanie otworem. Przy czym pozycje przy 16,40 należy zajmować już dziś, niżej nie będzie, ewentualnie stoploss przy 16,20. Polecam też najnowszy raport Commitment of Traders, z którego wynika, że wyprzedanie na srebrze już drugi tydzień z rzędu zaczyna maleć.

[2018-05-02] Leszcz
Wsparcie na 16.oo zadziałało i srebro odzyskuje straty. Osobiście kupiłem parę dni temu trochę ETFów bez lewara przy 16.4o za funty czyli jestem do przodu dzięki spadającemu GBPUSD. Zobaczymy jak się sytuacja rozwinie, planuję potrzymać do około 21 dolców.

[2018-05-02] Inżynier
Stary Wyga,Majkisz: Nie było moim zamiarem promowanie Trader 21, szczególnie, że sam uwierzyłem w to co pisze Trader 21 i kupiłem srebro na górce. Teraz w duchu kibicuję Panu Grzegorzowi, aby srebrna rakieta odpaliła, co pozwoliłoby mi sprzedać srebro bez strat. Niestety, na podstawie moich wieloletnich obserwacji rynku srebra wygląda, jakby ktoś celowo nie dopuszczał do wzrostu (pomimo wielu wskaźników sugerujących zmianę trendu)i już nie bardzo wierzę w kolejne zapowiedzi nadchodzącego wzrostu. Sprawdziłem Cynik9, ale to serwis zamknięty i brak dotępnych informacji, w przeciwieństwie do cyklicznych wpisów Trader 21 i teraz otwartego w promocji dla srebra serwisu Amerbroker.

[2018-05-02] Kacper
Ja też kupowałem teraz ETFy przy 16.40 $ bo te okolice aż do 16 $ to mocne wsparcie a nawet jak spadnie do 15 to tylko chwilowo, bo to są mega atrakcyjne ceny z perspektywy ostatnich kilkunastu lat. Nie liczę już inflacji. Nie ma co panikować tylko kupować bo to mega konsola w strefie spadkowej. Oczywiście jak Pan Nowak poleca kupować instrumenty bez dźwigni to i pampersa nie trzeba zakładać.

[2018-05-04] dar
A ja gotów jestem zmienić bycze nastawienie o 180 st. Jeszcze przedwczoraj byłem silnie przekonany, że zanim nastąpi krach długofalowym celem rynków po kilkumiesięcznej zwyżce dolara będzie powrót do ryzyka oraz dalsza hossa na euro, walutach EM i wszelkich surowcach (więc z szansą również dla srebra, cukru i kawy, gdzie dotąd nie wystąpiła). Wierzyłem w to, bo tak właśnie było przez kilkanaście przedkryzysowych miesięcy 2008 roku... Ale wpadło mi w ręce kilka forecastów (z różnych źródeł), z których wynika, że zwyżka na dolarze z uwagi na przepływy w stronę lepiej oprocentowanych obligacji USA i spodziewane spowolnienie (co widać na Baltic Dry Index i spadkach na S&P, WIG20 itp.) może potrwać najmniej 1-2 lata. Przez ten czas ma rządzić dolar, a surowce spadną przynajmniej o kilkanaście procent. Na przykład za rok w maju ropa ma kosztować 48$ (dziś 68$), pszenica 360 (dziś 540), miedź 5500 (6800), srebro 13,70 (16,40), WIG20 1900 (dziś 2250)... Prognozy wyglądają dość sensownie i robią duże wrażenie. Jeśli mają się spełnić, to zamiast spodziewać się wzrostów do 21$, może lepiej poszortować srebro na górkach? Niech pan Grzegorz też się wypowie...

[2018-05-04] GNowak
@ dar, wywołany do tablicy odpowiem tak. Moja odpowiedź jak zwykle jest bardzo prosta. Nie zajmuję się prognozami, przewidywaniem itp. - to wszystko jest nieważne. Mnie interesuje zarabianie na giełdzie. Wobec tego interesuje mnie sygnał kupna i stop i aby sygnał kupna był jak najbliżej poziomu stop bo to ogranicza potencjalną stratę. To wszystko. Snucie projekcji, prognoz itp nie ma znaczenia gdyż to jest rozumowe postrzeganie rzeczywistości giełdowej. To nie dla mnie. Mnóstwo lat zajęło mi oduczenie się takiej drogi oceny rynków finansów, bo to nie jest łatwe psychicznie. Psychika, rozum zawsze szuka argumentów, potwierdzeń itp. A to nie ma zupełnie znaczenia. ROZUMOWANIE nie tylko, że przeszkadza ale i szkodzi decyzjom inwestycyjnym. Dla mnie logika jest prosta, od jakiegoś poziomu jestem nastawiony na danym instrumencie byczo i gram na wzrosty. Spadek poniżej jakiegoś poziomu stop wręcz NATYCHMIAST zmienia moje nastawienie i diametralnie odwracam się na inwestowanie na spadki. Ot, cała filozofia. Wszystko leży w psychice. Rzecz jedynie w tym aby jak najlepiej zidentyfikować punkty zwrotne które odwracają trend. Poza tym stosuję zagranie agresywne, obarczone dużym ryzykiem oraz zagrania pasywne, klasyczne bardziej pewne. Na srebrze mamy zagranie agresywne i czekamy na to czy sygnał zostanie zanegowany czy utrzymany i potwierdzony wybiciem klasycznego oporu po którym powstanie sygnał kupna. Po prostu czekamy na to co zrobią wielcy gracze na tym rynku i będziemy podążać w ślad za nimi. Jedak nie za prognozami analityków czy przewidywaniami mediów bo to tylko informacyjny szum i bicie piany.

[2018-05-15] Inżynier
Panie Grzegorzu,Pana serwis różni sie od innych właśnie ze względu na bardzo jednoznaczne prognozy i przewidywania, typu bułka w Berlinie za milion euro. Co do ceny srebra, jeżeli mamy czekać, co zrobią wielcy gracze na tym rynku, to snucie projekcji jest jak najbardziej celowe, znacznie barwdziej celowe od analizy technicznej, która nie potrafi przewidzieć ukrytych planów rządzących światem. Dlaczego srebro nie może urosnąć pomimo tylu przesłanek wzrostu ? Niewatpliwie ktoś nie dopuszcza do wzrostu ceny, tylko po co ? Faktem jest, że ostatnio dealerzy metali, nie moga kupić fizycznego srebra w takiej ilości, jakiej by chcieli.

[2018-05-15] dar
@Inżynier Błagam, nie dobudowuj teorii spiskowych do bessy na srebrze... Kawa i cukier też nie potrafią urosnąć, choć tu przyczyna jest prozaiczna: kolejne urodzajne zbiory kawy oraz zniesienie kwot produkcyjnych na buraki cukrowe przez Europę. Kiedy chłodnym okiem spojrzysz na wykres cen srebra, dostrzeżesz, że od 2012 ten surowiec jest w trendzie spadkowym, zaś do dołka z 2008 roku na poziomie 8 1/2 dolara jest naprawdę jeszcze bardzo daleko. Z drugiej strony jeślibyś kilka dni temu kupił srebro po cenie 16,03, miałbyś w ciągu 3 dni całkiem ładny zarobek 80 centów... Trzeba regularnie obserwować wykresy i szukać okazji!

[2018-05-16] Leszcz
Coś to srebro nie chce rosnąć, znów w konsolidacji 16-17 dolców...

[2018-05-18] Inżynier
Dar: forum to służy do prezentowania różnych poglądów, a więc nie błagaj aby inni je zmienili na te, które uważasz za najlepsze. Nikt nie przekona mnie, że wielcy gracze podążają za trendem lub standardami analizy technicznej. Tak samo jak nie uwierzę w prognozy, że frank szwajcarski będzie wkrótce po 2 złote - bo tak wynika z jakiegoś wykresu, w oderwaniu od analizy sytuacji gospodarczej Szwajcarii.

[2018-05-18] dar
@Inżynier Każdy rynek w połowie tworzą czynniki fundamentalne, a w połowie stany psychiczne i percepcje inwestorów. Czasem do tego dołączają czynniki manipulacyjne, ale rzadko dominują w dłuższym okresie. Zgoda, to prawda, że analiza techniczna (np. oparta na falach Elliota) nie jest nauką ścisłą, lecz odzwierciedla właśnie stany psychiczne inwestorów: wiary, chciwości, utraty zaufania w otwartą pozycję, euforii, stadium przerażenia itp. Warto zdawać sobie z tego sprawę.

[2018-06-15] Inżynier
I jak wytłumaczyć dzisiejsze minus 3,4 % na srebrze i około minus 2% na złocie ? Nagle, przez ok. 3 godziny !

[2018-06-18] Marcin
EBC tak niespodziewanie namieszało na rynku, że nie wiem co dalej myśleć o złocie. Betonowe wsparcie 1310 zostało przebite. 1290 również.Perspektywy euro są fatalne na najbliższe tygodnie. Bez spodziewanych spadków na indeksach nie ma szans na wzrost złota. Nie miały już nastąpić w maju? Panie Grzegorzu prosiłbym o aktualizacje projekcji złota. Może być na zamkniętym serwisie. Pozdrawiam

[2018-07-07] dar
Dopóki dolar rośnie, złoto ma szansę na chwilowe lekkie odbicia (przeciętnie o 2 poziomy fibo) jedynie na wsparciach oraz sezonowo w grudniu, gdy zwykle rośnie na nie popyt... Dobrym prognostykiem cen złota jest odwrócony wykres USDJPY oraz odwrócony indeks dolara. Korelacja niemal perfekcyjna. A drugi truizm jest taki, że dopóki moda na inwestowanie w kruszec nie wróci, o srebrze pod niebiosa także możemy zapomnieć.

[2018-07-18] dar
Ubawił mnie ostatni wpis pana Grzegorza, cytuję: „5 czerwca 2918... Na rynku srebra bez zmian.” :DDD

[2018-07-19] Gość
Srebro wybiło stopy ustawione poniżej dołka konsolidacji. Co dalej ??? Zaakceptować i poszukać innej inwestycji, czy też odkupić srebro przy niższym poziomie ceny, czekając na wzrosty ?

[2018-07-23] Leszcz
Moim zdaniem teraz jest dobry moment na zakup złota i srebra, chyba już wszyscy sprzedający wyczesani.

[2018-08-25] ASP
@dar a mnie ubawiły twoje wcześniejsze nietrafione wpisy, nawet za niektóre przepraszałeś. Coś mam wrażenie, że jesteś typowym studentem, który trochę poczytał tu i tam, strzela ślepakami na lewo i prawo, raz trafisz i myślisz wtedy, ze jesteś wielki, a jak nie trafisz, to szybciutko przyznajesz racje mądrzejszy i strzelasz dalej. Gdy tylko ktoś mądrzejszy się pomyli, udajesz po raz kolejny mędrca i krytykujesz cynicznie. Sprawdź sobie prognozy Nowaka z kilku lat, porównaj ze swoimi i wtedy dopiero otwieraj paszczę, aby podzielić się z innymi twą wielką wiedzą skopiowaną od wybitnych analityków z onetu i wp.

[2018-09-02] Gość
Andrzej Pisula Czy Burmistrz Andrzej Pisula nienawidzi Zydów? -- https://www.facebook.com/andrzej.pisula.kazimierzdolny/

[2018-09-18] doser
Srebro zaliczyło zjazd w okolice 14$. Cena promocyjna, czy to już czas na zakupy?

[2019-03-14] dar
Panie Grzegorzu, to nie trzecia fala - przecież wykres srebra wyrysował RGR... linia szyi na 14,95. Jeśli się zrealizuje (np. przy dalszych dynamicznych spadkach na EURUSD) czyści to cały zysk, który wykres zbudował od 14,00. Pozdrawiam

[2019-05-18] dar
I co dalej, panie doktorze? Na srebrze wciąż jesteśmy w trendzie spadkowym, w dość wąskim, 6-letnim kanale, którego dolne ograniczenie wypada teraz na ok. 13,20$. Z drugiej strony właśnie kończymy korektę impulsu z ub. jesieni/zimy (100% ekspansji wypada na 14,22-14,37), zaś najbliższe price action jest na 14,31$. No chyba że ten ruch wzrostowy z jesieni to była tylko korekta spadków, a teraz wciąż będziemy spadać dalej... Jakie są Pańskie przeczucia, drogi Panie Grzegorzu? Czekamy na podpowiedź...

[2019-06-20] Leszcz
Złoto się wybiło z wieloletniej konsolidacji, niech no tylko się utrzyma na tym poziomie co teraz do weekendu i będzie to bardzo byczy sygnał :)

[2019-06-27] Kunta
Jaki jest sens kupowania srebra, gdy można je nabyć tylko w USD, a ten zje spadając zaraz wszelkie zyski.

[2019-07-19] Zyta
Pani Grzegorzu, dobre pytanie o ten zakup kruszców w USD. Można je w PLN kupować?

[2019-07-26] Szumal
Panie Grzegorzu, czy analiza techniczna na srebrze i/lub złocie ma sens i może być skuteczna gdy amerykańskie banki inwestycyjne cały czas manipulują cenami na comexie? https://www.justice.gov/opa/pr/merrill-lynch-commodities-inc-enters-corporate-resolution-and-agrees-pay-25-million

Obrazek do komentarza

[2019-08-27] Zyta
Panie Grzegorzu, ponawiam moje pytanie. Jaki sens ma zakup kruszców przy zmianach wyceny walut?

[2019-08-28] GNowak
@ Szumal, jak widać AT ma sens bo dołek wskazałem prawie idealnie po 9 latach spadków. Rynek srebra jest ustawiany przez 4 finansowych graczy i z tego p. widzenia w perspektywie krótkoterminowej jest ona manipulowany. Natomiast w ujęciu średnio i długoterminowym jak widać nie ma to już takiego znaczenia gdyż zmiana trendu powoduje kontynuację nowego trendu aż do momentu kolejnego sygnału.

[2019-08-28] GNowak
@ dar, wszystko bez zmian. sygnał kupna jest kontynuowany mamy zmianę trendu na wzrostowy i czekamy na dalsze duże wzrosty cen kruszców.

[2019-08-28] GNowak
@ Kunta, Zyta - no jest sens, bo przy nadchodzącej inflacji choćby to co starci Pani na walutach odzyska Pani w postaci rosnącej ceny kruszcu. Poza tym, ja nie jestem przekonany ile walut się ostanie za 10 lat po fali upadku banków jaka nas czeka w tej dekadzie. Za srebrna monetę przynajmniej będzie Pani mogła kupić michę zupy dla rodziny. Dodatkowo proszę sobie policzyć jaka jest różnica procentowa ruchu na walucie a jak olbrzymia będzie czy patrząc retrospektywnie - była w tym samym okresie fala wzrostowa na srebrze czy złocie. Konkluzja jest taka, że ruchy na walucie nie są w stanie zrekompensować dużych wzrostów cen na kruszcach. Warto więc wykorzystać hossę na kruszcach.

[2019-08-28] Es
Panie Grzegorzu, czy zdradzi Pan nazwe firmy, zajmująca się sprzedażą fizyczną zlota/srebra, która Pan nadmienia w dzisiejszym wpisie? Dziękuję

[2019-08-29] Szumal
Dziękuję za odpowiedź. Jak widać znów miał Pan rację - chylę czoła. Mam jeszcze jedno pytanie, choć pewnie poruszy Pan tą kwestię w prognozie średnioterminowej. Parę lat temu zakładał Pan wzrosty złota do 1500-1600$ w ramach fali B korekty spadków ze szczytu z 2011 r (co właśnie obserwujemy), a następnie spadek w ramach fali C poniżej dołka z 2015 r. Czy w chwili obecnej jest jeszcze prawdopodobieństwo takiego scenariusza, czy raczej dołek na poziomie 1050$ nie zostanie już pogłębiony? I jest jeszcze jedna kwestia która mnie nurtuje. Niejaki Song Hongbing, chyba we wszystkich swoich książkach dowodzi, że złoto monetarne jest wrogiem obecnego systemu finansowego i że USA będzie chciało za wszelką cenę nie dopuścić do wzrostu cen a tym bardziej rewaluacji złota. USA i dolara czeka oczywiście w przyszłości nieuchronny upadek lecz czy dziś jeszcze na to nie za wcześnie? Póki światowy hegemon ma jeszcze siłę wierzgać i kopać raczej nie będzie się biernie przyglądał jak upada dolar a złoto wraca na swoje miejsce. Pozdrawiam.

[2019-08-29] Szumal
I jeszcze jedno - nie wiem czy tak ma być ale nazwa albo link z nazwą firmy do zakupów fizycznych nie działa...

[2019-08-29] gaures
Srebro kupujcie w Norwegii bo bez VAT. Porownajcie ceny na tacex.pl i na tavex.no

[2019-08-29] Gość
ja bym kupił parę masterboxów srebra, proszę o namiary myślałem że będzie spadek jeszcze niżej na srebrze do 9$

[2019-09-01] Gajda
Panie Grzegorzu - prosze poprawic link do firmy oferujacej zakup srebra z niska marza, bo na razie rzeczywiscie zadnej reklamy Pan im nie robi, bo nikt nie wie o kogo chodzi...

[2019-09-02] Gość
Skoro waluty upadna to musi powstac cos nowego w zamian. Zaloze sie, ze wielcy juz dawno maja plan. Pytanie, czy beda nowe banknoty, czy jednak jakis swiatowy pieniadz elektroniczny...

[2019-09-04] GNowak
@ gość, myślę, że tak, plan już jest. Stawiam na to, że doprowadzą do sztucznego upadku pieniądza papierowego a później jako zbawcy zaproponują pieniądz elektroniczny i ludzie będą się cieszyć, że coś odzyskali z tego posiadali. Dlaczego pieniądz elektroniczny - bo nadchodzi era dyktatur i terroru a pieniądzem elektronicznym łatwo kontrolować społeczeństwa.

[2019-09-04] GNowak
@ Szumal, Gajda - linku nie umieszczam publicznie gdyż nie chcę aby mi ktoś zarzucał, że mam jakiś układ czy naganiam na zakup w danym miejscu dlatego też jest widoczny tylko w serwisie zamkniętym. A jest to firma która pobiera niecałe 2 % od zakupu lub sprzedaży gdzie an rynku są to prowizje od 5-6 do nawet 8-10 %. Sam przetestowałem dlatego mogę poddać pod rozwagę.

[2019-09-04] czr
czyli jednak warto zainwestować w kryptowaluty ? może chodzi o firmę z wiejskiej?

[2019-09-04] GNowak
@ czr, a skąd Pan wie jak zostanie utworzona kryptowaluta która będzie miała charakter uniwersalny ? Aktualnie większość kryptowalut jest utworzona i prowadzona przez mafie i służby specjalne, jak zdecydują, że trzeba zamknąć biznes to wyprowadzą kasę i taka kryptowaluta upadnie.

[2019-09-10] Włodek
Panie Nowak, wielkie dzięki za to srebro, sporo się odkułem bo odrobiłem dużo strat które miałem wcześniej na akcjach. Łebski z Pana gość, wielki szacun.

[2019-09-11] Volku
również z mojej strony wielkie podziękowania za prognozy na metalach !!!

[2019-09-16] Marek
Tylko złoto jest prawdziwym pieniądzem, papier to nic nie warty śmieć.

[2019-09-19] Gość
Witam, Panowie odnośnie wariantu pierwszego Panie Grzegorzu to i tak musiałby zostać nadbity szczyt z lipca 2016 na poziomie 21 $, gdyż na chwilę obecną można spodziewać się tamtego szczytu jako szczytu korekcyjnej fali b. Wnioskując tak czy siak cena aktualnie zmierza w okolice powyżej 21 $.

[2019-09-21] Gość
Czy może Pan odnieść sie jeszcze do Palladu który w tej chwili jest w mocnym trendzie wzrostowym.

[2019-12-04] Gość
Czy można prosić Panie Grzegorzu o aktualizację na kruszcach, mija kwartał od ostatniego wpisu. Pozdrawiam

[2019-12-09] Gość
Witam, mija kwartał od ostatniego wpisu, można prosić o aktualizację?

[2020-01-14] Szumal
Dzień dobry. Czy jest Pan w stanie stwierdzić, że zakończyliśmy już pierwszą fale wzrostową w nowym trendzie na kruszcach i rozpoczynamy korektę wzrostów zapoczątkowanych w 2018 r.? A może zakończyliśmy korektę wzrostową w wieloletnich spadkach od 2011 r. i czeka nas teraz ostatnia fala C?

[2020-02-21] Leszcz
Ale wystrzał! Pozdrawiam wszystkich szczęśliwych posiadaczy długich na Złocie lub Srebrze oraz posiadaczy akcji spółek wydobywczych :)

[2020-03-14] Leszcz
Dobrze że wyskoczyłem ze Srebra z zyskiem, w przyszłym tygodniu może być wodospad i poniżej 13 dolców. Wkrótce będą super okazje obkupić się po taniości w metale, cierpliwości...!

[2020-03-18] Gość
Coz sie moze stac, to co zawsze, przejecie realnego majatku za bezcen. Coraz wieksze scentralizowanie wladzy, produkcji wszelkich dobr w jednych rekach. Praktycznie wszystkiego co sie da. To musi troche potrwac, bo dzis robi sie wszystko w bialych rekawiczkach. Pewnie stopniowe wycofywanie gotowki o ile spoleczenstwa na to pozwola. Choc jak wymrze starsza generacja to mlodsi zaakceptuja bez problemu. Majac mozliwosc manipulacji surowcami, bez problemu mozna utrzymywac je na niskich poziomach. Wszystko wyglada na skoordynowane dzialanie obejmujace wiekszosc swiata. Ludzie beda pod butem i obawiam sie, ze sie to w znacznej mierze uda. Brak solidarnosci wsrod spoleczenstwa. Docelowo jak Pan pisze jeden rzad, jedna waluta, jedna religia. Takie plany to bardzo ambitne plany i nie sadze by sie udaly na caly swiat.

[2020-03-20] Leszcz
FED chce drukować nieograniczone ilości pieniądza i przeznaczać je na zakup firm... czy to już komunizm czy tylko narodowy socjalizm..?

[2020-03-20] Szumal
@ Gnowak do wpisu z 18.03. Może się np wydarzyć to, że spekulanci będą w panice likwidować pozycję w ETFach (brak płynności), plebs nie będzie kupował biżuterii bo nie będzie miał za co z powodu recesji gospodarczej (a większość światowego popytu na złoto kreowana jest przez przemysł jubilerski – ponad 50%), banki centralne chwilowo nie będą zainteresowane zwiększaniem rezerw bo będą miały na głowie ratowanie gospodarek i helicopter money, o zapotrzebowaniu przemysłowym nawet nie ma co mówić bo po pierwsze to mała część całkowitego popytu po drugie przemysł stanął. Popyt na zakup bulionu stanowiący ok 25% nie wypełni dostępnej podaży. Jak widać fundamentalnie spadek poniżej dołków z 2015 jest bardzo prawdopodobny. Najpierw deflacja i fala C a później hiperinflacja i nowe szczyty. https://www.gold.org/goldhub/research/gold-prices-swing-as-markets-sell-off#chart2

[2020-03-20] Gość
@Leszcz - No wystrzał, tylko że ja akurat siedziałem na krótkich i jakoś lepiej mi to wyszło.

[2020-03-22] Tadeusz
Sprzedaż fizycznego złota stoi https://youtu.be/0PgPtp57PE4

[2020-03-26] Pkk
Można zbydlęcić naród? Można i to w kilka dni. Skurwysyny powinny za to wisieć. Obyśmy doczekali prawdziwie wolnej niesyjonistycznej Rzeczypospolitej. Działać narodzie!

[2020-04-23] Gość
Czy myślicie, że obecna kataklizmy (susza, spalona tajga syberyjska) to właśnie elementy geo-inżynierii?

[2020-10-08] czr
będzie spadek srebra do 7,52$

[2020-11-08] es
Czyżby jednak ostatni gwizdek na zakup fizyka?

[2021-02-01] Gość
I jak Pan na te chwilę widzi rynek metali szlachetnych?

[2021-02-02] liczyrzepa
Panie Grzegorzu dlaczego Pan kupował akurat monety z mennicy australijskiej ?

[2021-02-02] GNowak
@ liczyrzepa, zazwyczaj kupuję monety emitowane w roku w którym kupuje. Jak kupuje świeżo wyprodukowane monety z półki to mam najmniejsze szanse na to, że trafi się tam jakaś fałszywka. Po drugie nie kupuje monet z tzw. "markowych" mennic bo tam przepłaca się 20-40 % za nic. Liczy się konkretna waga srebra i cena a mennica australijska jest pod tym względem najlepsza. Poza tym mają taką technologię produkcji która sprawia, że przy dotykaniu monety ręką moneta tak nie śniedzieje jak od innych producentów.

[2021-02-02] MG
@GNowak 2 luty 2021 "Jeśli nie będę się mylił i wszystko dobrze pójdzie to odkupię taki sam towar i dwa razy tyle poniżej 2000 za sztukę za mniej więcej rok." Nie uważa Pan że ewentualne konflikty zbrojne Chiny - Tajwan, Bliski Wschód wywindują cenę metalu fizycznego w tym roku? Wydaje mi się że na bazie strachu/zawirowań gospodarczych wiele osób ucieknie do fizyka płacąc nawet kosmiczne marże.

[2021-02-04] Gość
A miala byc wielka era metali. Rozumie, ze dopiero za rok, dwa zaczna sie wzrosty, skoro spodziewa sie Pan znacznych spadkow?

[2021-04-22] Gość
po kiego grzyba zastanawiać się nad złotem i srebrem skoro na akcjach z USA można zarabiać regularne 8% pa. bez większego trudu?

[2021-05-10] Gość
Panie Grzegorzu, jakaś aktualizacja w analizie metali szlachetnych, czy póki co założenia te same?

[2021-05-20] Gość
Póki tendencja (deprecjacja) na dolarze zostanie utrzymana, zyskiwać będą metale szlachetne i ogólnie surowce.

[2021-06-11] Gość
Panie Grzegorzu, czy w takim otoczeniu (wysoka inflacja, brak chęci podwyżki stóp procentowych przez banki centralne) nadal podtrzymuje Pan wersję, że czeka nas spadek cen metali? pozdrowienia

[2021-06-23] Silver gold
Wzrost na surowcach był tylko chwilowy i zwykłą dystrybucją lub też karmieniem kaczek. Potężna korekta na surowcach zbliża się wielkimi krokami. Czas na prawdziwą akumulacje po super cenach nadchodzi.

[2021-07-02] Gość
Pytanie czy PSLV.US Sprotta podaje wiarygodne dane i czy nie zmieni polityki ad hoc?

[2021-07-02] Baro
Wiele pisało się w tym serwisie o zakupie ziemi, jak zabezpieczenia bytu swojego i swojej rodziny. Co Pan o tym sądzi? Czy kataster nie zniweczy i tych planów?

[2021-07-03] gal anonim
Jezeli krach gospodarczy bedzie przed 1.1.2022 czyli wprowadzeniem w zycie traktatu Bazylea III Pana scenariusz dotyczacy spadku cen srebra i zlota bedzie bardzo prawdopodobny, w przeciwnym przypadku bedzie trudny do spelnienia.

[2021-08-03] Gość
logiką sie kierować ,lepiej na taczki wydać i rządy z bankami w trudzie za granicę wywieść niż złoto z srebrem do Kazastanu ewakuować,licze na syłki całego narodu,niestety armii juz nie ma

Obrazek do komentarza

[2021-08-12] GNowak
@ Baro, ziemia jako wartość spekulacyjna po obecnych cenach to chyba niezbyt trafiony pomysł ale jakieś siedlisko na wsi do życia z kawałkiem ziemi to pomysł jak najbardziej optymalny na dzisiejsze czasy. Ludziom w miastach będzie trudno przeżyć wobec tego co nadchodzi.

[2021-08-12] GNowak
@ MG, tak wiele osób ucieknie do fizyka bo papierowy zakup może się okazać kiedyś fikcją. Wydaje mi się, że to nie Chiny wywindują tylko ludzie z powodu hiperinflacji jaka czeka na nas za rogiem, na złotym, na dolarze czy na euro. To świadomy plan który jest realizowany przez elity od kilku lat.

[2021-08-13] Gość
Wydaje się, że właśnie dziś jest pkt zwrotny na detalach szlachetnych..

[2021-09-17] Gość
Test dna na goldzie, dolar index odpada od oporu i lecimy w górę? Hmm.. Czekamy

[2021-10-06] KaKaeS
Panie Grzegorzu jakie przewidywania do cen AG i AU w najbliższym półroczu?

[2021-11-10] Gość
Czyżby to już byl TEN moment?

[2021-11-19] You will see
@Gość, raczej nie. Daj sobie jeszcze z dwa trzy miechy. Zobaczysz, tego nie da się przegapić

[2022-02-24] Gość
..no to chyba się zaczęło..

[2022-05-20] gal Anonum
Srebro może zejść do 15 $ pytanie tylko po ile będzie dolar czyżby po 6 zł :-)

[2022-05-23] PiotrT
Zamiast ETF na srebro to chyba lepiej kupić KGHM (ot taki to "lewarowany" etf wg mnie).

[2022-05-27] Dzola
Możecie sobie pomnażać swe dobra ile chcecie, 100, 200 i więcej procent, tracąc na to całą życiową energię a na koniec i tak będą się liczyły "zdrowaśki". Powodzenia, z Panem Bogiem.

[2022-06-10] Antoni
Dzola chyba się pogubiłeś odrobinę. W religii katolickiej na koniec nie liczą się zdrowaśki, lecz czyny za życia. Pomnażanie dóbr, czyli talentów, jest również zgodne z katolicką filozofią życia.

[2022-07-15] XAG
Panie Grzegorzu chciałbym odnieść się do cytatu "zakup fizycznego kruszcu i opłata VAT-u oraz spreadu u brokerów który wynosi już 35 % czyni zakup o charakterze spekulacyjnym zupełnie nieopłacalnym" i zwrócić uwagę, że nie do końca tak jest. W dniu dzisiejszym najtańsze monety 1oz można zakupić za 115 pln przy cenie spot 88 pln co rzeczywiście daje spread 30%. Proszę natomiast zwrócić uwagę na ceny skupu u dealerów, które na dziś dzień wynoszą ok 100 pln. To zmniejsza nasz spread do ok 15%. Upraszczając można przyjąć że wzrost ceny spot o 15% pozwoli nie stracić na zakupie fizyka. Opcja nr 2 - kupno ETF. Kupujemy dziś po 18,5$ x 4,8 = ca. 88 pln. Załóżmy, że cena spot rośnie do 200 pln - daje nam to ok 113 pln zysku z ETF. Niestety od tego broker nalicza nam 19% złodziejskiego podatku Belki czyli 21,5 zł. 113 - 21,5 = 91,5 pln zysku. Gdy cena spot osiągnie 200 pln przy spreadzie 30% monety bedą sprzedawane przez dealerów za ok 260 zł a skupowane po ok 210 zł lub więcej. Przy takich cenach skupu i wejściu w fizyka po 115 pln mamy 95 zł zysku. Więcej niż na ETFie i ze srebrem w garści, które mamy pod kontrolą. Gdyby srebro zdrożało do 300 pln i więcej powyższe proporcje będą jeszcze korzystniejsze dla fizyka. ETF można rozważać pod krótkoterminową spekulacje przy założeniu kilkunastoprocentowych wzrostów a chyba nie o takie coś nam chodzi? Pozdrawiam i polecam do weekendowych przemyśleń ;)

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)