Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

2. Certyfikaty na ropę naftową

 

RCSCRAOpen - Brent Crude Oil - certyfikat na spadek ceny ropy naftowej 


Certyfikaty na ropę to typowe produkty strukturyzowane notowane na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie. Zarabiamy na giełdzie inwestując w certyfikaty strukturyzowane oparte na ropie naftowej. Aktualnie na warszawskiej giełdzie notowane są dwa takie certyfikaty na ropę. RCSCRAOpen - Brent Crude Oil  i jest to certyfikat na spadek cen ropy naftowej.

Kiedy spodziewamy się spadków ceny ropy naftowej - kupujemy ten certyfikat i w przypadku spadku ceny ropy - cena certyfikatu rośnie i zarabiamy na spadku. 

Certyfikat naśladuje zmiany ceny najbliższej serii kontraktów terminowych na Brent Crude Oil notowanych na giełdzie Intercontinental Exchange w Londynie. Po wygaśnięciu danej serii kontraktów następuje rolowanie instrumentu bazowego na kolejną serię z najbliższym terminem wygaśnięcia.  

Jest to tzw. certfikat "Open-end" - czyli bez terminu zapadalności co w praktyce oznacza, że notowania mają charakter ciągły. Spread animatora między ofertą kupna i sprzedaży na certyfikacie wynosi 2 % a najmniejsza wielkość oferty animatora zapewniająca płynność na rynku to 1000 sztuk. Liczba certyfikatów w obrocie wynosi 50.000 sztuk.

 

RCCRUAOpen - Brent Crude Oil Open-End Index Certificate - certyfikat na wzrost ceny ropy naftowej 

 

Inwestycje w ropę naftową może przybrać postać inwestycji w zyski z czarnego złota za pomocą RCCRUAOpen. Emitentem certyfikatu jest austriacki bank Raiffeisen Centrobank AG. Certyfikaty na wzrost ceny ropy naftowej notowane są w systemie notowań ciągłych na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie. 

Certyfikaty na wzrost ceny ropy naftowej są także certyfikatami otwartego - Brent Crude Oil Open-End Index Certificate co oznacza, że nie mają terminu zapadalności. Płynność certyfikatów zapewnia animator. Zgodnie z informacją emitenta umożliwia bezpośredni udział w stosunku 1:1 w rozwoju instrumentu bazowego bez opłat za zarządzanie. 

 

Certyfikaty - ryzyko inwestycyjne !!!

Z uwagi na nagminne i naganne praktyki stosowane przez emitentów certyfikatów na powyższe działania i brak odpowiedniej reakcji władz giełdy oraz instytucji nadzorujących publiczny obrót papierami wartościowymi jak KNF a także UOKiK, z dniem dzisiejszym serwis giełdowy amerbroker.pl metodycznie zawiesza wydawanie sygnałów kupna i sprzedaży na certyfikatu RCSCRAOpen jako instrumentu najbardziej narażonego na giełdowe manipulacje.

Niestety stosunek ryzyka do potencjalnego zysku przemawia zdecydowanie na niekorzyść inwestora w związku z czym zaprzestajemy jego analizy pod kątem technicznych sygnałów inwestycyjnych. Ponadto spodziewając się potencjalnego szczytu notowań ceny ropy naftowej do absurdalnie horrendalnych i nigdy historycznie nie notowanych poziomów (peak oil 2016 rok) analizę tego instrumentu uważamy za bezcelową. Przynajmniej do 2016 roku. 

 

Grzegorz Nowak 

serwis giełdowy amerbroker.pl

 

Certyfikaty na rope - opis, notowania i wykresy

 

poniżej długoterminowy wykres RCSCRAopen - od początku notowań tych certyfikatów 

wykres RCSCRAOpen - źródło - serwis giełdowy amerbroker.pl

 

 

 

powyżej wykres RCCRUAOpen od początku notowań tych certyfikatów

wykres RCCRUAOpen - źródło - serwis giełdowy amerbroker.plKomentarze

[2016-11-13] Gość
To gdzie ten peak oil , horrendalny i nigdy nie notowany ? ;

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)