Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Indeksy

Indeks WIG Budownictwo

 WIG BUDOWNICTWO - trend spadkowy 

 

 

 

 

Na indeksie budowlanym na początku roku zapowiadałem spadek tego indeksu do mniej więcej okolic 1400 p. I to się włąśnei dzieje. W międzyczasie notowania indeksu wyszły z kanału i zrobiona została klasyczna 38 % korekta ostatniej fali spadkowej. Wydaje się, że teraz rynek powraca do trendu spadkowego aby go finalnie zakończyć. 

Zakładam, że do końca roku powinniśmy zakończyć tę ostatnią już falę średnioterminowych spadków na indeksie sektora budowlanego. Powoli zbliżamy się więc do najlepszego miejsca do średnioterminowych a może nawet długoterminowych zakupów w tej branży.  

 

 

30 sierpnia 2019 r

 

 

Na indeksie budowlanym kolejne miesiące przyniosły nam kontynuację trendu spadkowego w kanale spadkowym. Aktualnie mamy konsolidację w okolicy poziomu 1900 p. 

Wiele wskazuje na to wskazuje, że indeks WiG Budownictwo spadnie do okolic strefy 1400-1300 p. i dopiero z tego miejsca nastąpi dynamiczna zmiana kierunku. To już niewiele i w tym roku winniśmy osiągnąć dołek w tej branży. Tym samym będą to idealne czasy do kupna spółek z branży budowlanej. Póki co na najbliższy czas oczekiwałbym nie na wzrosty ale na kontynaucję spadków na większości notowanych na giełdzie firm z tego sektora.

Spadek był długotrwały bo trwa już dwa lata więc Ci którzy nie rozumieją tego, że jak mawiał Warren Buffett pieniądz przechodzi od osób emocjonalnych do cierpliwych nie będą mieli już czym zainwestować. Ci zaś którzy wyszli na sygnałach sprzedaży i czekali cierpliwie dwa lata już niedługo będą przebierać w atrakcyjnych i niedowartościowanych spółkach z tego sektora jak w ulęgałkach. 

 

 

17 stycznia 2019 r

 

Spółki budolawne dały sporo zarobić na ostatniej tendencji wzrostowej gdzie indeks doszedł a nawet przekroczył opisywany tu ostatnio cel jakim były okolice 3500 p. Po utworzeniu szczytu indeks rozpoczął spadek schodząc nawet ponizej opisywanego wcześniej poziomu wsparcia z okolic 2500 p. Złamanie tej strefy to wejście spółek z tego indeksu do trendu spadkowego. Lwia częśąć tego spadku jest już za nami. Długie miesiące czekamy już na jakieś jaskółki zakończenia trendu spadkowego ale na dzisiaj jeszcze nic takiego nie nastąpiło. Po wyjściu z sygnałów kupna na firmach budowlanych nadal czekamy. 

W chwili obecnej rozważać mozemy dwa warianty. Pierwszy zakłada, że ten pięcioletni wzrost indeksu od 2012 do 2017 roku był tylko korektą pierwszej fali spadkowej i od 2107 roku wracamy do trendu spadkowego. 

Drugi wariant jest dużo bardziej pozytywny i zakłada, ze że w chwili obecnej korygujemy tę pięcioletnią falę wzrostową i moze się ona zakończyć albo w okolicy 1900 punktów albo w nieco bardziej negatywnym scenariuszu w okolicy dołka bessy - czyli przy 1300 p. Ewentualny trwały spadek poniżej 1300 p. zaneguje wariant optymistyczny na rzecz tego pierwszego mówiacego o powrocie do strukturalnej bessy. 

Najbliższe miesiące powinny być rozstrzygające i w pozytywnym wariancie mogłyby być doskonałą okazją dla wysypu sygnałów kupna w branży budowlanej. Na razie to tylko rozważania teoretyczne - na rozstrzygnięcia musimy jeszcze trochę poczekać. 

 

 

16 lipca 2018 r

 

Aktualizacja wykresu i uaktualnienie danych sygnalnych. 

W tym półroczu postawiliśmy ponownie na spółki z sektora budowlanego i bardzo dobrze ponieważ po prawie 4 miesiącach okazuje się, że jest to najmocniejszy indeks na naszym parkiecie. Na najsłabszy indeks typowaliśmy bankowy i tu także trafiliśmy w dziesiątkę.  To spółki z sektora budowlanego będą tworzyć listę 5 najlepszych sygnałów kupna w bieżącym półroczu. 

Jesli chodzi o indeks budowlany to pięknie pracuje wyrysowany wcześniej jako "potencjalny" kanał wzrostowy. Przełamaliśmy wskazany ostatnio opór przy 2250 co może dać wzrost do nowych szczytów lub nawet dużo więcej. Wybilismy opór wewnętrznej linii trendu z okolic 2500 p. i teraz kolejnym długofalowym celem pozostaje poziom okolic 3500 p. 

Zagrożeniem dla dynamiki obecnej tendencji wzrostowej będzie trwały spadek indeksu budowlanego poniżej poziomu 2500 p. Dopóki indeks utrzymuje sie powyżej tego pułapu mamy zdecydowane preferencje wzrostowe. 

Zauważyć należy spadek dynamiki tendencji wzrostowej indeksu co może wiązać się z kończeniem się pełnych struktur wzrostowych na niektórych spółkach z tego sektora. A jak widac jest to sektor dość wybredny bo na niektórych spółkach z tego grona zupełnie nie widać wzrostów. Spółki rosną w sposób zdecydowanie wybiórczy. 

Stop trendowy dla tego indeksu to spadek poniżej poziomu 2100 p. Pierwsza sugestia krótkoterminowej sprzedaży to spadek poniżej 2500 p. 

 

15 kwietnia 2015 r 

 

Aktualizacja wykresu i ocena sytuacji technicznej indeksu.  

Zmiana trendu spadkowego na wzrostowy została bardzo dobrze zidentyfikowana bo indeks spółek budowlanych cały czas kontynuuje swój trend wzrostowy i zachowuje się dużo mocniej niż pokrewny indeks spółek WIG Deweloperzy. Choć 2014 rok był delikatnie spadkowy dla tego indeksu to trzeba zauważyć, że spadki indeksu były niewielkie i co najważniejsze - nie zmieniło jak do tej pory ogólnie pozytywnego obrazu tego indeksu. Znajduje się on bowiem cały czas w trendzie wzrostowym. Aktualnie mamy okolice 2200 p i jeśli przełamany zostanie pułap 2250 p. to spodziewać się możemy wzrostu do co najmniej ostatniego szczytu o ile nie wyżej. 

Poziom stop dla aktualnego trendu wzrostowego to strefa okolic 1950-1900 p. i jej ewentualne złamanie zmieniłoby pozytywne postrzeganie spółek sektora budowlanego. 

Sytuacja techniczna i fundamnetalna spółek z tego sektora jest wyjątkowo zróżnicowana więc interesuje nas tylko część z firm. 

 

12 stycznia 2015 r 

Dzisiaj aktualizacja wykresu indeksu budowlanego. Moje ostatnie spostrzeżenia z lutego tego roku jak na razie w pełni sie realizują. Z dużym prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że na tym indeksie dołek jest juz za nami. I to jest scenariusz bardzo optymistyczny zakładający, że to co najgorsze juz minęło bezpowrotnie. Spadki były przecież masakryczne. 

Nakreślę też dwa nieco gorsze warianty które tak czy inaczej też prezentują się bardzo optymistycznie. 

Drugi, nieco gorszy  sceanriusz zakłada, że na indeksie firm budowlanych rozpoczyna się teraz powolne zbieranie akcji i może ono potrwac od kilkunastu miesięcy do nawet kilku lat. Akumulacja akcji przybieże klasyczną formacje litery L po czym rynek wybuchnie w górę. Moglibyśmy tutaj przyjąc jakiś dość wąski zakres wahań na tym indeksie, np. horyzont między 1400 a 3000 punktów. 

Trzeci wariant jest nieco bardziej pesymistyczny ale to raczej pod względem psychologicznym gdyż zakłada, że z obecnych poziomów zejdziemy na nowe dołki. Nowe ale pogłębione tylko nieznacznie. Byłby to bardziej psychologiczny straszak niż realny spadek. 

Teraz co w tej chwili indeks nam mówi ? Moim zdaniem pierwszy ruch w góre ma charakter kanału wzrostowego. Nie jest on jeszcze w pełni ukształtowany i dojrzały dlatego też teraz trzeba będzie obserwować charakter ruchu korekcyjnego. Jeśli spadki sięgną nie dalej niż do okolic strefy 1600-1650 to  w tym miejscu można zaryzykować sygnał kupna z krótkiim stopem poniżej 1550 p. Ewentualny spadek indeksu poniżej 1550 p. zasugeruje nam realizacje drugiego lub trzeciego z powyżej opisanych scenariuszy. 

Tyle jeśli o chodzia strategię i ocenę indkesu. Na indeksie mamy silny sygnał kupna ale kupować będziemy poszczególne spółki i tutaj decydować będą konkretyne sygnały dla poszczególnych walorów. Ocena indeksu ma dla nas jedynie charakter pomocniczy, kierunkowy. 

 

 

5 lipca 2013 r

Prawie 5 lat bessy w sektorze budowlanym. Inwestowanie, ba uparte inwestowanie i trzymanie się kurczowo swoich racji zniszczyło nie jeden portfel zbudowany na bazie "dobrych" firm z tego sektora. 

Od kilku miesięcy moją uwagę przykuwa właśnie ten indeks. Wydaje mi się coraz ciekawszy. Sytuacja techniczna tego indeksu nie jest jasna i klarowna ale na upartego możnaby było powiedzieć nawet, że dołek w tym sektorze już był. Ja nie wysuwam jeszcze takich wniosków ale powiem, że może już był rzeczywiście ale może dopiero będzie, za nie niedługo. Dlatego też bardzo uważnie pree przypatrywać się temu indkesowi gdyż jeśli pojaiw się dla mnie jakaś jednoznaczna konfiguracja która potwierdzi zmianę trendu to spółki z tego sektora będa liderami wzrostów i dadzą zarobić horrendalne pieniądze. Oczywiście nie wszystkie spółki z tego sektora będa kwalifikowały sie do dynamicznych wzrostów bo sytuacja niektórych z nich jest fatalna i te mogą wogole nie uczestniczyc w ewentualnej hossie sektora ale jeśli padnie sygnał zmiany trendu na wzrostowy to część ze spółek z tego sektora da olbrzmie zyski. 

Idealną sytuacją, życzeniową wręcz dla mnie byłaby taka w której po jeszcze jakiejś zwyżce mielibyśmy testowanie na tym indeksie dotychczasowego dołka. Spieszyć się nie ma potrzeby bo wszystko ma swój czas. Sytuacja powinna się rozstrzygnąć w ciągu kwartału najdalej dwóch. Giełda potrzebuje coraz to nowych liderów, kończy się liderowanie spółek sektora wydobywczego i chemicznego więc niebawem miejsce zwyciezców winien zając nowy sektor. Są duże szanse, że może to być sektor budowlany. Opinia o nim i perpsketywy są przecież w masowej (TERAZ !!!)  opinii jak najgorsze. Bez emocji - poczekajmy jeszcze troche i już niedługo powinny zajść tu bardzo interesujące zmiany. 

 

 

 

25 luty

Ostatnie zainteresowanie branżą budowlaną miało miejsce na poziomie 2300 p. i akurat był to dołek jednej z fal spadkowych. Indeks odbił do 3000 p. i na kilku spółkach dał nam zarobić na bardzo krótkoterminowych sygnałach kupna. I to wszystko. Niestety trend średnioterminowy nie uległ jak na razie żadnej zmianie i z każdym tygodniem mamy coraz to nowe dołki.

 

Spadki tego indeksu są wielce wymowne. Możemy mówić o zapaści całego sektora. Mówi się i to chyba całkiem możliwe, że niektóre spółki z tego sektora mogłyby zostać znacjonalizowane. Możliwe, że symbolicznie mógłby to być potencjalny punkt zwrotny, jest to jednak wybieganie w przyszłość. Stan bieżący jest nadal bez zmian. Trend spadkowy obowiązuje ale mamy świadomość, że spadek indeksu z okolic 12.000 p. do 1500 p. znamionuje bliskość zakończenia tendencji spadkowej.

Nas interesuje potencjalny sygnał kupna którego w tej chwili nadal brakuje. Ciekawe też jest jaki kształt przybierze odwrócenie trendu, litery V, litery U czy może litery L.  Strategia średnioterminowa - bez zmian - czekamy jakkolwiek z coraz większym zainteresowaniem przyglądamy się temu indeksowi.

 

 

17 lipca

Index firm z branży budolwnej prezentuje się chyba najgorzej ze wszystkich indeksów. W czasie odbicia które miało miejsce po osiiągnięciu dna bessy ciągle wykazywał on swoją słabość.

Kilka spółek z branży budowlnej zaczyna prezentowac się coraz lepiej i stąd moje zainteresowanie samym indeksem. Czy te spostzreżenia sa potwierzdane przez odwrócenie tendencji spadkowej na indeksie ? Niestety na chwile obecna nie ma jeszcze jasnej odpowiedzi. Wszystko rozbija się o potencjalne odwrócenie. Pisze potencjalne gdyż indeks znalazł się nad istotnym poziomem wsparcia i widzimy że robimy teraz jakiś ruch do góry, moż eto być zarówno krótka krótkoterminowa korekta jak i średnioterminowa zmiana. Niestety na razie nie mogę dać jednoznacznej odpowiedzii. Dlatego też musimy się koncentrowac na sygnałach płynących z samych spółek i dla bezpieczeństwa traktować je jako sygnały krótkoterminowe.

 

Musimy pamiętać o zasadzie że nigdy nie może być tak że nie spadnie jeszcze niżej i ta zasada winna być obowiążująca w czasie bessy. Pomimo tych zastrzeżeń warto uważnei obserwować spółki  ztego sektora gdyż potencjał do średnioterminowego odbicia może być bardzo duży.

Jako ciekawostkę podam że spadki na indeksie branży budowlnej rozpoczęły się po ... wydaniu decyzji o przyznaniu Polsce i Ukrainie mistrzostw Europy w piłce nożnej. Decyzja wydawałoby się fantastyczna dla firm z takiego sektora, mocna fundmanetalnie i powinny rosnąć. Okazało się że był to doskonały moement na sprzedaż tych akcji. To dowodzi przewagi jaką ma analiza techniczna nad fundamentalną.

 

poniżej wykres o kompresji dziennej

 

 

 

poniżej wykres długoterminowy

 Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)