Indeksy
INDEKS WIG PALIWA
WIG PALIWA - notowania, skład indeksu, wykres od początku notowań
- Grupa Duon
- Exillon Energy
- Kulczyk Oil Ventures Inc
- Grupa Lotos
- MOL
- PGNiG
- PKN
Aktualny stan indeksu WiG Paliwa prezentuje się następująco. Otóż 12 XII 2017 r przy poziomie 8.690 p. utworzony został szczyt długoterminowej struktury wzrostowej po czym rynek wszedł w fazę korekty tych wzrostów która trwa do dzisiaj i przybrała formę spadkwoego zygzaka. Zrobiona już została korekcyjna fala "a" i "b" a teraz rynek kreśli spadkową falę "c". Wstępnie koniec fali "c" mógły mieć miejsce gdzieś w okolicy 5000 punktów po czym rynek powinien wejść w kolejną wielką hossę.
Tak wygląda długoterminowa projekcja dla sektora paliwowego.
19 wrzesnia 2019 r
Ostatnia analiza spółek z tego sektora sugerowała istnienie długoterminowego trendu wzrostowego i średnioterminową konsolidację o lekkim nachyleniu spadkowym. Zaprezentowany poniżej wykres ostatnich miesięcy potwierdza dokładnie taki scenariusz.
Krótkoterminowy wykres ilustruje nam że osttanie miesiące miały charakter konsolidacyjny. Potwierdzony został opór w okolicy 3400 p. oraz wsparcie z okolic 2950 p. To oznacza, ze wybicie któregoś z tych newralgicznych poziomów da sygnał do dużego ruchu. Moja osobista ocena jest taka, że delikatną przewagę techniczną zyskuje opcja wybicia oporu i kontynuacji wzrostów. Gdyby istotnie rynek potwierdził wybicie to docelowymi oporami mogą być następujące poziomy: 4000 p. a kolejny jest zlokalizowany w okolicy 4500 p. Alternatywą dla tej koncepcji jest kontynuacja budowy opisanego tu i pokazanego na wykresie boczniaka. Czekamy na rozstrzygnięcia.
wykres WIG Paliwa
źródło: serwis giełdowy amerbroker.pl
wykres o interwale dziennym
12 listopada 2014 r.
Indeks WIG Paliwa - wykres giełdowy indeksu wskazuje podobnie jak na WIG MEDIA wieloletnią tendencję wzrostową o charakterze wyzszego rzędu. Wszystkie duże spadki spółek zaliczanych do sektora paliwowego miały charakter jedynie korekt.
Wsparcie dla wzrostowej linii trendu kanału przebiega na dzień dzisiejszy w okolicy 1800 punktów. Wewnętrzna linia trendu to okolice 3500 punktów a opór kanału wzrostowego to okolice 4900-5000 punktów.
Ważne spółki wchodzące w skład tego sektora dochodzą też już do istotnych dla siebie poziomów oporu i tutaj na poszczególnych spółkach w części zamknietej serwisu podane są już agresywne poziomy zamknięcia otwieranych na sygnałach kupna wcześniej pozycji - dotyczy to liderów tego sektora - PGNIG i PKN oraz poziomy stop dla ostatecznego wyjścia z inwestycji pozycyjnych.
Co ciekawe - po analizie wykresu spólek z tego sektora oraz poszczególnych spółek wchodzących w skład indeksu widać analogię dla wyznaczanych potencjalnych miejsc zwrotnych. Dowodzi to trafności podawanych w serwisie sygnałów dla konkretnych frim z tej branży.
Chociaż indeks sektora ma tendencję wzrostową to jednak widzimy, że jak to zwykle bywa nie wszystkie spółki z danej branży mają tendencję wzrostową, zgodną z tendencją sektora - czego przykładem jest tutaj Kulczyk Oil Ventures który w średnioterminowym układzie ma preferencje nadal po stronie spadkowej.
źródło serwis giełdowy amerbroker.pl
historyczny wykres WIG Paliwa od początku notowań
17 marca 2013