Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

1. INDEKS WIG INFORMATYKA

 

 

Analiza techniczna jest piekna. Prawie 2 lata temu, podczas ostatniego wpisu z 17 marca 2013 roku podana była sugestia budowy trendu bocznego z docelowym miejscem oporowym 1450-1650 punktów. I właśnie jestesmy w minimalnym zakresie tych wartości. Realizowaliśmy boczniaka o delikatnie wzrostowej tendencji która może być w negatywnym wariancie tylko wzrostowym ruchem korekcyjnym po wielkim spadku lub w wersji pozytywnej akumulacją przed wielkim wybiciem w górę. Ważne jest to, że przez prawie dwa lata stabilnie poruszaliśmy się do góry. 

Aktualnie zbliżamy się do decydujących rozstrzygnięć w tym sektorze. Inwestowanie "na indeks" w tej branży nie jest jednak zbyt racjonalne gdyż duża ilość spółek z tego sektora, jest podobnie zróżnicowana pod względem atrakcyjności inwestycyjnej jak w branży budowlanej. Niemniej jednak jakieś zręby sugestii mogą być dla niektórych pomocne.

Indeks dochodzi do wskazanej 2 lataemu strefy krytycznej - albo po jednoznacznym przebiciu oporów przyspieszy i nabierze dynamiki wzrostów albo zachowa się zgodnie ze wskazania kanału trendowego i powróci do wartości kontynuacyjnych pro wzrostowego boczniaka. 

 

 

12 stycznia 2015 r 

 

WIG  INFORMATYKA - notowania, skład indeksu, wykres od początku notowań 

 

 • ASSECO Business Solutions SA  
 • ASSECO POLAND SA 
 • ASSECO South Eastern Europe SA
 • ATM SA 
 • ATM Systemy Informatyczne SA
 • Calatrava Capital SA
 • CD Projekt SA
 • City Interactive SA
 • Comarch SA
 • Comp SA
 • Infovide-Matrix SA
 • Macrologic SA
 • NTT System SA 
 • PC Guard SA 
 • Qumak SA 
 • SIMPLE SA 
 • SYGNITY SA 
 • Wasko SA 

 

Indeks WIG INFORMATYKA ma już na naszej giełdzie bardzo długą historię a więc można o nim też dużo powiedzieć. Prezentuje sie na tyle ciekawie, że poniżej wstawiłem dwa wykresy tego indkesu. Na samym dole wykres o najdłuższym miesięcznym horyzoncie pokazującym cała historię notowań spółek tego indeksu oraz wyżej - wykres tygodniowy pokazujący historię notowań od 2008 roku. 

Wykres o interwale miesięcznym jest o tyle ciekawy że pokazuje spólki sektora technologicznego podlegały już trzykrotnie w historii naszej giełdy dynamicznej hossie, w tym jednej tzw. internetowej oraz dynamicznym spadkom. Cechą charakterystyczną tego sektora jest bardzo dynamiczny wzrost po sygnałach kupna i jeszcze szybszy spadek a później dość długotrwałe okresy nijakie, horyzontalne. 

Co ciekawe prognostycznie - wszystkie spadki wyznaczyły nam bardzo solidną linię wsparcia która określa długoterminowy trend na rynku tych akcji jako wzrostowy. Na dzień dzisiejszy linia ta znajduje się w okolicach 900 punktów. 

Po zaliczeniu 4 lata temu ostatniego dołka rynek buduje trend boczny, zwany horyzontalnym który możemy określić jako akumulację pod przyszle wybicie. 

Zanim to jednak nastąpi czekają nas jeszcze zapewne długie miesiące konsolidacji o delikatnie wzrostowym nachyleniu co pokazuje kolejny wykres o interwale tygodniowym. Na tym wykresie widzimy, że ostatnie 4 lata to budowanie delikatnego kanału wzrostowego którego wsparciem są okolice 950 punktów a oporem strefa 1450-1650 punktów. Ewentualne przebicie tej strefy powinno wyzwolić duży potencjał wzrostu generując tym samym sygnał kupna o charakterze średnioterminowym. 

Tyle mówi nam wykres sektora informatycznego uśredniający niejako zachowanie wszystkich spółek. A jest to sektor reprezentowanyprzez duzą ilość spółek i to bardzo bardzo zróżnicowanych. Zarówno pod względem core business jak i sytuacji fundamentalnej poszczególnych walorów. Są tu spółki które są na prostej pochyłej zmierzającej do bankructwa jako i takie które są po obiecującej restrukturyzacji czy też takie które są aktualnie na topie a których gwiazdy bardzo blakną. Tak więc pomimo optymistycznych wniosków płynących z analizy samego indeksu to decydować tu powinny konkretne sygnały kupna które pojawiać się będą na konkretnych akcjach.  

Wykres jak cyganka - zawsze prawdę ci powie - a sygnały kupna to kwestia interpretacji przez analityka. Ten sam wykres a różne interpretacje i inne sygnały - tak jak u cyganki :) 

Grzegorz Nowak 

serwis giełdowy amerbroker.pl 

 

 

opracowanie serwis giełdowy amerbroker.pl

powyżej wykres WIG INFORMATYKA, interwał tygodniowy 

 

opracowanie serwis giełdowy amerbroker.pl  

powyżej wykres WIG INFORMATYKA od początku notowań, interwał miesięczny

 

17 marca 2013 

 Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)