Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

1. INDEKS WIG SUROWCE

 WIG SUROWCE - notowania, skład indeksu, wykres od początku notowań  

 

  • Lubelski Węgiel Bogdanka SA 
  • Coal Energy SA
  • Jastrzębska Spółka Węglowa SA
  • KGHM Polska Miedź SA
  • New World Resources Plc
  • Sadovaya Group SA

 

Indeks WIG Surowce klasycznym kanałem spadkowym doszedł do poziomu 3300 punktów co stanowiło dołek z 2011 roku i zastopowało dynamiczną pzrecenę spółek z tgeo sektora. Wszystko co istotne widoczne na wykresie. 

 

 

18 luty 2015 r

Analizujac ostatnio indeks surowcowy podtrzymałem swoje negatywne nastawienie do spółek z tego sektora na cały 2014 rok. Rzeczywistość potwierdziła te przewidywania. Główne spółki z tej branży notują coraz niższe minima, w tym KGHM. Z kolei akcje niektórych spółek węglowych odkrywają kiepskie fundamentalne oblicze - vide JSW SA której akcje notują coraz to nowe historyczne minima a dołka nie widać. 

Krótkoterminowy obraz rynku tej branży nie pozostawia złudzeń i pozostaje nadal negatywny. 

Patrząc na wykres ceny miedzi i srebra - głównych produktów wytwarzanych przez naszego giganta KGHM - widać, że brak tam sygnałow zakończenia trendów spadkowych. Co najwyżej niedługo będziemy mogli mówić o jakiejś średnioterminowej korekcie na srebrze. Wykres ceny miedzi na razie także nie daje jeszcze sygnałów zakończenia spadku cen tego surowca. Sygnał sprzedaży na miedzi obowiązuje w serwisie od 455 $ i do dzisiaj nie został zamknięty. 

Oceniając sam wykres indeksu surowce widzimy kilka ważnych elementów. Po pierwsze olbrzymi opór w okolicy 4500 p. i dopóki nie zostanie on pokonany to nie ma mowy o zmianie tendencji spadkowej. Dopiero przebicie tego poziomu otworzy drogę na nowy wzrostowy trend. 

Średnioterminowo, możliwe, że obecna konsolidacja jest przyczynkiem do utworzenia prowzrostowej formacji H&S. Taki optymistyczny wariant może być rozpatrywany dopóki kurs indeksu nie zejdzie poniżej okolic 3800 p. Trwałe zejście poniżej tych wartości zaneguje ten wariant. Wówczas indeks pozostanie nadal spadkowy i będzie podązał w kierunku 3300 punktów. 

Na najbliższy czas na pewno nie można oczekiwać że spółki z tego sektora mogłyby być liderami wzrostów. Można spodziewać się raczej kontynuacji tendencji spadkowej.

Jeżeli chodzi o sam KGHM - to od poziomu 134 zl obowiązuje sygnał sprzedaży w serwisie i spodziewam się dalszej dynamicznej przeceny, zwłaszcza po złamaniu lokalnego wsparcia na poziomie 122 zl. Podtrzymuję ocenę wyrażoną na stronie głównej serwisu parę tygodni temu, że szczyt w tym roku na KGHM-ie jest już za nami. Dołek też raczej w tym roku nie powinien być pogłebiony. 

 

wykres WIG Surowce

źródło: serwis giełdowy amerbroker.pl 

wykres w interwale dziennym

 

12 listopada 2014 r.

Na indeksie surowcowym w skład którego wchodzi również KGHM ruch spadkowy uległ kontynuacji co zakładałem we wcześniejszej analizie. Krótki czas istnienia tego indkesu nie pozwala na pełne i dość jednoznaczne postawienie prognoz, możemy więc domniemywać, że indeks buduje bardzo szeroką konsolidację o delikatnym nachyleniu spadkowym. Dalsze ekstremalne ruchy pozwolą na zajęcie bardziej jednoznacznego stanowiska.

Kurs tego indeksu połamał wszystkie możliwe optymistycznie wyglądające linie wsparcia potencjalnych kanałów wzrostowych a dodatkowo siła relatywna tego indeksu względem szerokiego rynku jest wyjątkowo słaba. Ponadto, przy poziomie 5600 p. na początku tego roku mieliśmy na indeksie pułapkę hossy na którą udało się banksterom zapewne złapać bardzo dużą grupą inwestorów. Szczęsliwie nas w te sidła nie złapali bo w jak widac w publicznie dostępnych prognozach na ten rok zakładałem spadkowy rozwój sytuacji na tych akcjach. 

Aktualnie na wybranych akcjach tego sektora szukać można poziomów wsparcia z których możemy się spodziewać jakiegoś większego średnioterminowego wzrstowego odbicia które byłoby okazją do zajęcia spekulacyjnych pozycji. 

Tak czy inaczej na bieżący rok zaplanowlaiśmy, że spółki z branży surowcowej będą w naszej niełasce i rzeczywiscie nie cieszą się one naszym zainteresowaniem. Na drugą połowę tego roku mamy innego czarnego konia. 

 

Prognoza: ... dostępna jedynie w serwisie zamkniętym 

 

 

1 lipca 

 

Krótkoterminowy obraz wykresu spółek sektora surowcowego wskazuje dość jednoznacznie, że w najbliższym roku spółki reprezentujące ten indeks nie będą dawały swoim akcjonariusozm powodów do zadowolenia. Można się spodziewać że takie lokomotywy indeksu WIG20 jak KGHM o ile nie będą mieć tendencji spadkowej to w optymistycznym wariancie właścicieli tych akcji czeka tylko tendencja horyzontalna. 

Podobnie sytuacja dotyczy większości spółek wchodzących w skład tego indkesu. 

 

poniżej WIG SUROWCE - wykres dzienny 

źródło serwis giełdowy amerbroker.pl 

 

poniżej INDEKS WIG SUROWCE - wykres od początku notowań - horyzont tygodniowy

źródło serwis giełdowy amerbroker.pl 

 

  

15 marca 2013 

 Komentarze

[2015-06-30] doser
No i dołek z 2011 został przełamany.. Panie Grzegorzu, czy w kontekście narastających konfliktów globalnych, rosnącej roli państwa islamskiego, wyjścia Grecji z UE, czy są widoki na trend wzrostowy na surowcach (docelowo chciałbym uśrednić koszt zakupu JSW)?

[2015-08-25] G Nowak
Uśrednianie to bardzo zła maetoda inwestycji. Na JSW od początku notowąń jest cały czas trend spadkowy i do dzisiejszego dnia nie ma oznak jego zmiany

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)