Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

1. Banki czy kasyna ?

 

Wielki globalny kryzys finansowy XXI wieku 

 

Cyceron -  "pieniądz jest nerwem wojny"

 

Do niedawna - narażając sie na śmieszność - ostrzegałem członków naszego serwisu giełdowego, że można spodziewać się masowych bankructw banków. Dzisiaj zdecydowanie zmieniam swoją opinię i to w sposób bardzo jednoznaczny. Nie oczekuję już masowego upadku banków – spodziewam się załamania całego światowego systemu bankowego. Nie stanie się to zapewne za miesiąc ani za rok ale powinno stać się to najdalej w ciagu kilkunastu lat. Nowy światowy system finansowy powstały na gruzach aktualnego oparty będzie najprawdopodobniej na złocie ale zanim do tego dojdzie świat wywrócony zostanie do góry nogami. Oto dlaczego zmieniam zdanie. 

Po pierwszej odsłonie kryzysu finansowego w 2008 roku wprowadzono w Polsce rozporządzenie MF z 18 grudnia 2008 roku (Dziennik Ustaw nr 228) które miało za zadanie ukryć gigantyczne straty sektora bankowego. Przypomnijmy, straty sektora finansowego na świecie wyniosły około 700 bln dolarów. Aby je ukryć dokonano zmian w standardach obliczeniowych w międzynarodowych zasadach rachunkowości. Dzisiaj, po prawie 10 latach od tych zmian sektor bankowy znajduje się w zdecydowanie gorszej kondycji a jego finanse są o około 100 %  mocniej zlewarowane niż w 2008 roku.  

Upadek Lehman Brothers omal nie doprowadził do upadku całego systemu bankowego. Banki zamiast wyciągnąć z tego wnioski i zrobić restrukturyzację wespół z rządzącymi przerzuciły część kosztów na barki społeczeństwa a drugą część długów zamiotły pod dywan o czym informowałem w 2008 roku o potajemnym wprowadzeniu zasad kreatywnej księgowości do polskich banków  amerbroker.pl/  

Przez tych kilka lat - zamiast naprawy – sektor bankowy zaczął udzielać jeszcze bardziej ryzykownych kredytów i stawiać na wzrosty na giełdzie za pożyczone pieniądze. W zasadzie mamy do czynienia z recydywą graniczącą tym razem z mega hazardem czy nawet grą w ruletkę. Na dzień dzisiejszy większość z najważniejszych banków w Stanach Zjednoczonych jest zlewarowanych średnio o około 100 % więcej niż w pamiętnym kryzysowym roku 2008. Czy jesteście to państwo w stanie sobie wyobrazić ?  Dzisiaj banki są wielkimi KASYNAMI – większymi niż w 2008 roku !!  

 

Kryzys bankowy …  kolejna fala w drodze 

Komisja Europejska uznała, że zagrożone kryzysem banki mogą ratować swoje centrale bankowe transferując pieniądze ze swoich zagranicznych filii. Dokument nazywa się "Unijne ramy zarządzania w sytuacji kryzysu w sektorze finansowym". Oznacza to dokładnie to, że np. upadający hiszpański Santander czy włoskie Uni Credito mogą ratować swoje centrale czy oddziały w krajach macierzystych kosztem oszczędności Polaków. Czyli depozyty złożone w BZWBK czy PeKaO SA mogą zostać w świetle prawa legalnie wytranserowane do Rzymu czy Madrytu. Dobrze działające oddziały zagranicznych banków w Polsce będą ratowały bankrutujące placówki w swoich rodzimych krajach. Przepływ pieniędzy jak to określiła Komisja Europejska ma się odbywać na zasadach nierynkowych i nie uwzględniono żadnych mechanizmów rekompensaty dla kraju z którego pieniądze zostaną wytransferowane. Super – jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem. Czyli za ich kryzys i niegospodarność – zapłacimy my, Polacy, Czesi, Rumunii. 

Co to oznacza ? To oznacza, dokładnie to, że Unia Europejska i banki są już przygotowane pod względem prawnym na kolejną odsłonę kryzysu bankowego. Tym razem banki będą upadać masowo bo wytypowano już frajerów którzy za te upadki mają zapłacić. Warto zrobić przegląd swoich bankowych oszczędności póki jest jeszcze na to czas. 

Najciekawsze jest to, że w pierwszej dwudziestce największych banków w Polsce nadal jest tylko jeden jedyny który jeszcze w 40 % jest polskim bankiem i który nie będzie musiał transferować swoich depozytów za granicę. Jest to Bank PKO BP S.A. Dzięki Tuskowi i JP Morganowi skutecznie w ciągu ostatnich dziesięciu lat pozbywano się kolejnych pakietów akcji tego banku oddając go finansowym inwestorom zagranicznym. Jednak 40 % udział Skarbu Państwa i wybierany przez Polskę zarząd czyni ten bank póki co jeszcze nadal najbardziej bezpiecznym. Tak Polacy, "latajcie" po bankach i szukajcie tego który da wam 1 % więcej oprocentowania a finał tego będzie taki jak chce KE. Getin Banku nie biorę w ogóle pod rozwagę chociaż jest polskim bankiem, no ale chyba nie muszę nikomu pisać dlaczego.  

 

Grupa G20 – decyzje dotyczące systemu bankowego 

W ciągu tych ostatnich kilku lat nastąpiły duże zmiany w polskim sektorze bankowym. Warto może co nieco napisać bo w Polsce rzadko kiedy pojawiają się w mediach ważne informacje. Na szczycie G20 w Cannes włodarze tego świata świadomi katastrofy finansowej która ma niebawem nadejść ustalili, że będą starali się bronić niektóre z banków które mogą być w ich ocenie najbardziej zagrożone w kolejnej odsłonie kryzysu. Popatrzmy na tę listę z polskiego punktu widzenia. Wymieniono tam cztery ważne banki które mają swoje mocne filie w Polsce. Tak naprawdę są to banki które gdyby rzeczywiście upadły to spowodowałyby całkowite załamanie systemu finansowego w Polsce. Ba, a społeczne konsekwencje tego to byłby obraz nędzy i rozpaczy polskiego i tak już biednego społeczeństwa. 

Wymienione są tam między innymi: 

Unicredit Group - włoski bank który jest właścicielem banku PeKaO S.A. – gdyby upadł ten bank to mielibyśmy tragedię w sektorze msp gdyż PeKaO S.A.  posiada około 1/3 rachunków polskich przedsiębiorstw. Aż strach sobie wyobrazić jaki kataklizm by nastąpił gdyby wymiecione zostały rachunki tylu polskich firm. Wieść gminna niesie, że w 2008 roku brakowało dosłownie 2-3 dni aby ogłoszono upadłość tego banku w Polsce. 

Santander Bank - kolejny bank, tym razem z Hiszpanii. Wielki międzynarodowy gigant bankowy który 3 lata temu przejął od Irlandczyków sieć grupy Bank Zachodni WBK. Dzień w którym to się stało zasadniczo zmienił  ocenę ryzyka tego banku o czym mało kto sobie zdaje z tego sprawę. Dopóki właścicielem BZWBK  byli Irlandczycy to bank miał gwarancję stabilnego rozwoju i bezpieczeństwa depozytów. Wejście BZWBK do grupy Santander zdecydowanie zwiększa ryzyko w przypadku kolejnej odsłony kryzysu. To moim zdaniem największa negatywna zmiana. 

ING - właściciel dawnego Banku Śląskiego

Citigroup – właściciel dawnego polskiego Banku Handlowego 

Tak naprawdę zagrożony będzie każdy depozyt w każdym prawie zagranicznym banku. Im bank bardziej międzynarodowy, im ważniejszy tym większe zagrożenie. No cóż wszyscy się nie uratują większa część społeczeństwa musi stracić. Poza tym nie każdy uwierzy w to co tu przeczyta. 

 

Kto zapłaci za bankructwa banków - co mówi zmienione niedawno prawo ? 

Z analizy dotychczasowych zmian prawnych które zaszły w sektorze bankowym dochodzimy do jednego brutalnie i bezwzględnie prostego wniosku - bankierzy są juz przygotowani na kolejną odsłonę kryzysu bankowego. 

Czy przeciętny Polak zdaje sobie sprawę z tego kto zapłaci za bankructwa banków ? Chyba nie. Zobaczmy co mówi o tym zmienione niedawno prawo. Decyzje o których piszę zostały podjęte przed wakacjami jako ostatnia decyzja przez ustępujący parlament w Brukseli, przepisy zwane jako SRM – dotyczą restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji upadających banków. Ciekawe, prawda ? Tak ważna informacja dla całej Polski – ale w mediach znowu o tym cicho J Od tej decyzji parlamentu europejskiego ryzyko bankructwa banków zostało uspołecznione. Współczesny system uspołecznia straty a prywatyzuje zyski, skąd my to znamy ? Zrobiono tak jak chcieli tego bankowcy. 

Otóż straty banku będą pokrywane w pierwszej kolejności przez akcjonariuszy banku. Następnie zabrana zostanie część oszczędności właścicielom depozytów nie objętych gwarancjami !!  Dalej prawo mówi, że jeśli starty banku przekroczyłyby 8 % wartości wszystkich aktywów to wtedy upadający bank będzie wesprzeć się zewnętrznymi aktywami funduszu wspomagającego upadające banki.  

Zmienione zasady księgowości pozwalają także bankom na księgowanie niektórych aktywów finansowych według  ich wartości nominalnej. A to oznacza, że niezależnie od tego czy bank stracił w danej pozycji 10 czy 99 % wartości to i tak nie musi realnej straty księgować w oficjalnych bilansach. A to oznacza, że bilanse banków są fałszywe i nic nie warte. 

Czyli powiedzmy jasno, jeśli np. PeKaO S.A. znowu wykaże tak olbrzymie straty jako w 2008 roku lub jeszcze większe to jeśli byłby run na kasy i właściciele banku nie wyłożą kapitału do jego ratowania, to odpowiednie pieniądze zostaną zabrane z kont klientów posiadających rachunki w banku. 

Scenariusz cypryjski nie po to został przetrenowany aby bankowcy nie wyciagnęli z tego dla siebie odpowiednich wniosków. Bankowcy to nie idioci. Ciemne to są jedynie masy. Nie było buntów społecznych więc uznano, że można zmienić prawo tak aby w świetle prawa legalnie zagarnąć ludziom ich oszczędności. Powtarzam, prawnie będzie to jak najbardziej dopuszczalne II. Nie, przepraszam, to już jest możliwe. Czyli zmiana prawa przerzuciła ciężar ratowania banków z właścicieli banków na rzecz oszczędzających klientów banków.  

Bankructwa banków - pewne jak w banku  

W przypadku następnej odsłony kryzysu bankowego bądź pewien,  że posiadając pieniądze w banku możesz je bardzo szybko stracić – twoje lokaty mogą zostać zabrane na ratowanie innego upadającego banku. To niestety pewne jak w banku !!! Prawo to jest już obowiązujące dla całej EU. 

Fundusz restrukturyzacji i likwidacji banków w Europie dysponuje kwotą zaledwie 55 mld euro a pomoc dla upadających banków  w Europie w latach 2008-2011 wyniosła niecałe 300 mld euro i nie rozwiązała żadnego problemu. Za te pieniądze kupiono jedynie czas aby przerzucić przyszłe upadłości banków na społeczeństwo. Teraz po zmianach prawnych banksterzy są już przygotowani legislacyjnie do kolejnej odsłony kryzysu finansowego w postaci masowych upadków banków. A Ty - czy jesteś  także przygotowany na taki scenariusz ?  

Mamy wiele pytań bez odpowiedzi, także ze strony polskich władz rządowych. Jaki jest prawdziwy stan bilansów polskich banków komercyjnych będących filiami zagranicznych central  ? Co jest w nich tak tragicznego, że spanikowany minister Rostowski jeszcze w 2011 roku w trybie pilnym w dwa miesiące wycofał z tych tzw. komercyjnych ponad 23 mld zl  !  

Jeśli tylko cześć ludzi rzuci się na kasy banków aby wybrać swoje pieniądze to góra po kilku dniach banki albo w ogóle zawieszą możliwość pobrania jakiejkolwiek gotówki albo ogranicza wypłaty do śmiesznie niskich kwot typu 200-300  zł na tydzień.

Najciekawsze jest to, że władza robi wszystko aby każdy obywatel miał konto w banku i realizował wszystko za pomocą przelewów bezgotówkowych a banki robią wszystko aby właściciel pieniędzy nie miał pełnego prawa do dysponowania swoją gotówką. Jednym słowem przed nami upadłość manipulowana. Lepiej trzymać kasę w skarpecie. Za upadłe banki zapłacą wszyscy ale najmniej właściciele banków. 

Z tego co sprawdziłem to w niektórych krajach europejskich za napisanie tego artykułu groziłoby mi już 10 lat pozbawienia wolności. Wprowadzono bowiem zapisy do kodeksów karnych które za publikowanie informacji mogących doprowadzić do upadku banku lub naruszenia zasad bezpieczeństwa systemu bankowego przewidują taki właśnie wymiar kary. A w myśl zasady dajcie mi człowieka a paragraf się znajdzie to pod taki pargraf można próbować podciągnąć przecież i każdy niewinny i obiektywny artykuł. Nie dziwcie się więc państwo, że niedługo  może i w Polsce nikt was nie będzie w oficjalnych mediach informował o ryzyku posiadania lokaty czy konta w banku.

 

Źródła: Progress with Bank Restructuring and Resolution in Europe  IMF 2013 

 

Czy wiesz, że  

- każdego roku polski rząd oddaje zagranicznym bankom 50 miliardów złotych z tytułu spłaty samych odsetek od zaciągniętych kredytów? 

coroczna spłata 50 miliardów odsetek nie obejmuje spłaty kapitału od zaciągniętych przez rząd kredytów? Układ mafijno-bankowy który podpisali Polscy politycy w ostatnich latach pozwala nas regularnie doić za pomocą odsetek bez opcji pozbywania się długu. Zniewolenie permanentnie doskonałe. 

za te 50 miliardów złotych, które oddajemy zachodnim bankierom każdego roku można wybudować około 150 tysięcy dwupokojowych mieszkań w Warszawie? 

- albo za te 50 miliardów można wybudować co roku 2 tys. km autostrad ?  

 

 

Grzegorz Nowak 

serwis giełdowy amerbroker.pl 

 

Z uwagi na społeczny charakter tematu  ogólnodostępne artykuły zamieszczane na głównej stronie serwisu nie podlegają prawom autorskim. Można je publikować i przesyłać dowolnym osobom za podaniem źródła i bez prawa modyfikacji treści.  Komentarze

[2014-07-29] jag
Właśnie zaczęły się wypłaty BFG z upadłych SKOK-ów , ciekawe na ile starczy kasy , jeśli pozostałe SKOK-i się wysypią ?!

[2014-09-12] gosc
bzdury jakich mało - mamy jeden z najbezpieczniejszych systemów bankowych na świecie i jedną z najefektywniej działających nadzorów. To, że proces demontażu patologii SKOKów jest bardzo delikatny i powolny tylko to potwierdza.

[2014-09-21] z netu
Wg badan naukowcow ze szwajcarskiego uniwersytetu 60% korporacji na swiecie jest kontrolowanych przez 4-5 firm. Niewiele jest niezaleznych korporacji. Za reszte pociaga za sznurki pare osob.

[2014-10-02] swen
Zatem co lepsze - dług czy lokata?

[2014-10-29] Gość
Czy skup złota przez Szwajcarów faktycznie wywinduje kurs CHF , czy to jakaś zasłona dymna ?!Nie będą pilnować 1,20 do euro ?! Ktoś coś pootwierał na forex .

[2014-11-02] citi man
obejrzyjcie - aresztowania ludzi w stanach którzy próbowali zamknąć swoje konta w Citi Banku http://monitorpolski.wordpress.com/2011/10/16/oto-dlaczego-banki-w-usa-moga-splonac/

[2014-11-02] xyz
A Getin Noble Bank SA? To też polski bank

[2014-11-02] G Nowak
Jak napisałem w treści artykułu - o Getin Banku lub Getin Noble Banku nie wypowiadam się z powodów wiadomych wszystkim którzy mają IQ wyższe niz 20. Temat uważam za zamknięty.

[2014-11-03] Gość
JUŻ WIEM DLACZEGO NIEMCY PRZED WOJNĄ WYBUDOWALI TYLE AUTROSTRAD ... wsadzili żydowskich bankierów do kicia ...

[2014-11-03] Gość
wyplacalnosc bankow siega juz dna 5% :) jaki wariat trzyma tam jeszcze pieniadze :)

[2014-11-04] Gość
hm.. a jak się do tego mają TFI? są bezpieczniejsze od banków?

[2014-11-07] Gość
Panie Grzegorzu mam możliwość kupna złotej biżuterii w cenie złomu. Czy pana zdaniem jest to lepsza inwestycja niż zakup złotych sztabek?

[2014-11-07] G Nowak
@ gość, myślę, że zakup biżuterii nie jest najlepszym pomysłem chociaż nie znam wartości tej biżuteri i w tym konkretnym przypadku nie mogę zając stanowiska. Na kupno biżuterii trzeba amatora. Wyroby podlegaja modzie, coś co jest na topie dzisiaj za kilka lat może być w niełasce i będzie szansa na sprzedaż jedynie w cenie złomu. Dlatego ogólnie rzecz oceniając sztabki mają przewagę bo są certfikowane, wystandaryzowane i z tego między innymi powodu mają płynność.

[2014-11-07] G Nowak
No jak TFI mogą być bezpieczniejsze od banków skoro to zagraniczne banki sa właścicielami TFI ? TFI jest często maszynką wykorzystywania kasy naiwnych inwestorów w tzw. "nietrafione inwestycje" :). Jak pisałem wcześniej pieniądze TFI są zawsze wycofywane na szarym końcu w przypadku krachu. Przecież to pieniądz drobnych ciułaczy którzy nie mają zbyt dużego pojęcia o giełdzie więc taką sytuację zawsze mozna usprawiedliwić nagłym załamaniem rynku :) Prosze poszukać infromacji jak podczas krachu na giełdzie polski Pionier zamiast wyzbywać się akcji to inwestował bez zezwolenia łamiac polskie prawo w zagraniczne jednostki uczestnictwa swojego macierzystego funduszu w USA aby odkupić straty ustawionych transakcji innnych zaprzyjaznionych podmiotów. Wie ktos o tym ? Poszperajcie w necie to znajdziecie info

[2014-11-08] Grzegorz B.
50% gotówki w fizyczne złoto 50% gotówki w dolara 100% zaangażowania w poszerzanie inteligencji finansowej 0% zaufania do systemu ot najlepszy portfel Panie Grzegorzu czyż nie?:)

[2014-11-11] G Nowak
@ Grzegorz B. > lepiej bym tego podsumowania nie ujął

[2014-11-21] LL
Panie Grzegorzu, dlaczego odradza Pan zakup złomu złota? Mi sie to wydaje całkiem ciekawą opcją, po pierwsze złom jest nieco tańszy, po drugie, można go kupować dość anonimowo, po trzecie złoto jest w małych kawałkach, które w razie czego dość łatwo będzie wymienić na coś innego (na co wymieni Pan sztabkę choćby uncjową? na 2000 bochenków chleba?). Mi się wydaje, że posiadanie części zasobów w złomie nie jest złym pomysłem. Wspominał Pan, że wg Pana dołek na złocie jeszcze przed nami, czy oznacza to że nie warto zacząć powoli kupować małe ilości złota? Wspominał też Pan że złoto fizyczne w rzeczywistości ma większą wartość niż certyfikaty, gdyż po prostu istnieje, czy nie przemawia to za tym, żeby powoli zacząć anonimowo kupować złoto fizyczne? Moim zdaniem kupowanie anonimowe jest najbardziej kluczowym elementem.

[2014-11-30] G Nowak
@ LL, każdy ma swój rozum i musi go uzywać samodzielnie. Nie namawiam nikogo do niczego. Nie podzielam jedynie Pana opiini aby kupowac złoto w postaci złomu. Ma to związek z jego dalsza odsprzedażą. Ja w dobie chaosu nigdy bym nie odkupił od kogoś złomu złota. Prosze więc pomyśleć o odsprzedaży tego co Pan kupi. Osobiście owlę produkt wystandaryzowany i opatrzony certyfikatem gwarancji jakości. Zgadzam się natomaist, że złoto trzeba kupować anonimowo bo kupowanie oficjalne może narazić na duże ryzyko w przyszłości.

[2014-12-02] LL
Panie Grzegorzu, zgadzam się z Panem że złoto w sztabkach jest lepsze, ale mimo wszystko część złota zamierzam mieć w małych kawałkach - np złomu złota. A o zbyt niech się Pan nie martwi, naprawdę wielu ludzi przeżyło okupację dzięki złotym pierścionkom czy koliom. Pozdrawiam.

[2014-12-19] Bauli
Panie Grzegorzu, wspominał Pan w swoim artykule o PKO S.A. A co z Inteligo. Jego właścicielem jest w 100% PKO a system transakcyjny i obsługa wydaje się być przystępniejsza. Waham się w którym kierunku opuścić mbank.

[2014-12-29] Mireczek
Takie głupie pytanie: Gdzie można kupować złoto w sztabkach anonimowo? Z tego co widzę, to w PKO BP i innych sklepach internetowych trzeba podawać wszystkie dane. Jakoś przy takich zakupach nie mam ochoty być spisywany.

[2015-01-01] LL
Panie Grzegorzu, a co sądzi Pan o platynie? Cena podobna do złota, ale w ciągu 10 lat zdrożała najmniej z metali szlachetnych, jej wydobycie to tylko 1/15 wydobycia złota, ponadto bardzo duża część jest zużywana w przemyśle. Czy nie warto zainteresować się platyną?

[2015-03-25] awa
Weszłam na tą stronę przypadkiem (szukając jak doprowadzono do upadku BHP,Bank Śląski) ale bardzo się cieszę bo taka wiedza może być pomocna.Chciałabym zadać pytanie i z góry dziękuję za odpowiedź jeśli będzie taka możliwość. Interesuje mnie co będzie z kredytami hipotecznymi zaciągniętymi w upadającym banku?

[2015-04-21] Emil
@ G Nowak Jak Pan widzi sytuację banków obecnie? Czy ciągle PKO BP to jedyny w miarę bezpieczny bank? Jak zapatruje się Pan na bezpieczeństwo banków zagranicznych w Norwegii czy Szwajcarii. Wydaje mi się, że kiedyś polacał Pan właśnie jakiś norweski bank, który miał gwarancję norweskiego rządu, ale teraz chyba już go nie ma na polskim rynku. Może ktoś z czytelników bloga ma jakieś dobre rozwiązanie?

[2015-07-23] Gość
Dlaczego kupowanie złota nie anonimowo może narazić na duże ryzyko w przyszłości? to że ktos kupił nie znaczy że za rok bedzie miał to złoto. Moze go nie mieć z wielu względów...

[2015-07-25] gość gość
@gość A może będzie musiał udowadniać że: nie jest wielbłądem?

[2016-08-02] Gość
Jak teraz ma się sprawa? Z tego co słyszałem to "rząd polski" już tylnymi drzwiami przepchał tą dyrektywę? Czy to jest prawda słyszał Pan coś już o tym? Pzozdrawiam

[2017-01-07] Ambroży
Czyli kredytu hipotecznego w złotówkach lepiej nie brać? Już nie wiem co mam robić :( Pozdrawiam Pana....

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)