Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Giełda

1. AD Line wskaźnik dla GPW

 

Szerokość rynku - nie inwestuj długoterminowo

 

Jednym z ciekawszych wskaźników giełdowych pokazujących nam aktualny stan giełdowej koniunktury jest wskaźnik AD Accumulation Distribution Line. Informuje on o bieżących ruchach akumulacyjnych lub dystrybucyjnych na giełdzie lub poszczególnych spółkach. Określa tzw. szerokość rynku czyli ilość spółek zaangażowanych w trend. Im szerokość rynku jest większa tym trend jest bardziej trwały.

Istnieją bardziej zmodyfikowane wersje tego wskaźnika które charakteryzują się lepszymi parametrami prognostycznymi potrzebnymi do praktycznego identyfikowania trendów o średnioterminowym, kilkumiesięcznym charakterze.

Według podstawowej metodologii wskaźnika AD Line kierunek ruchu cen (zniżkujący lub wzrastający) jest tym pewniejszy im większy jest towarzyszący temu ruchowi wzrost wolumenu. 

Jeżeli wraz ze wzrostem ceny akcji wzrasta wolumen  - tj. rośnie wartość wskaźnika, wzrasta akumulacja danego instrumentu - istnieje znaczące prawdopodobieństwo kontynuacji trendu zwyżkującego. 

Analogicznie, spadek cen połączony ze wzrostem obrotów powoduje spadek wartości wskaźnika i świadczy o zwiększonej dystrybucji - prawdopodobna jest wtedy kontynuacja spadku notowań danego papieru wartościowego. 

Wskaźnik służy do przewidywania zmian trendów na podstawie obserwacji dywergencji pomiędzy wykresem kursu akcji a przebiegiem wskaźnika. 

Kup i (nie) trzymaj 

Godnym odnotowania jest fakt, że wskaźnik AD Line od samego początku aż do dnia dzisiejszego przyjmuje wartości negatywne potwierdzając spadkowy trend jako dominujący w tym okresie. Stan tego wskaźnika możemy ocenić jako głęboko zaawansowany co sugerować może rychłą zmianę tendencji spadkowej na akumulacyjną bądź wzrostową. 

Co ciekawe, cały okres wzrostu indeksów giełdowych w latach 2003-2008 nie znajduje odzwierciedlenia we wzroście wskaźnika. Zachodzi tu szalenie negatywna dywergencja między wskaźnikiem a indeksami. Wykres w ujęciu tygodniowym jest cały czas spadkowy. Powyższa analiza dowodzi, że giełda w Warszawie w analizowanym okresie ostatnich 15 lat absolutnie nie sprzyja podstawowej strategii inwestycyjnej typu kup i trzymaj. Wręcz przeciwnie, trend giełdowy dla szerokiego rynku jest przez cały czas spadkowy a krótkie kilkumiesięczne wzrosty są jedynie przerywnikami a nie trendem dominującym. Jednym słowem rynek jest bardzo trudny i sztuką jest zidentyfikowanie kilku elementów dobrej inwestycji:  wybór sektora, spółek i średnioterminowego trendu rozumianego jako dobrego czasu do kupna akcji. 

 

Wskaźnik AD Line dla GPW od 16 kwietnia 1991 roku do dzisiaj czyli 15 września 2014 roku. 

  

Wykres o interwale tygodniowym, obejmuje wszystkie spółki notowane na GPW

 

Grzegorz Nowak 

serwis giełowy amerbroker.pl 

 

 

15 września 2014 r

 Komentarze

[2014-09-17] mazur
Jestem zszokowany tym wykresem. Znam ten wskaźnik ale nigdy by mi nie przyszło do głowy że tak wygląda wykresza za cały okres działania giełdy w Warszawie

[2014-09-17] PJ
moim zdaniem wynika to z tego ze w Polsce opylono smieci na gieldzie i nic nie warte akcje ludzie biora a one - co pokazuje wsk.AD L - nizkuja,pokazujac prawdziwa wartosc spolek,de facto przeszacowanych,PJ

[2014-09-23] mazmur
zmienisz skalę i nie będzie to tak tragicznie wyglądać. Niemniej trend na wskaźniku sugeruje również możliwość wyczerpania się możliwości kierunku. Można przyjąć, że odwróci się wreszcie. Może w najbliższym czasie? Zasada kupuj w dołku, sprzedaj na szczycie nadal obowiązuje!

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)