Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

>> Jak bezpiecznie zarabiać na walutach ?

 

Jak bezpiecznie grać na walutach ?

 

Spekulacje na rynku walutowym to nie hazard. Spekulowanie to taka sama sztuka jak zakup towaru handlowego we właściwym czasie z zamiarem zyskownej odsprzedaży.  Hazardem nazwałbym  sytuację podczas które wykorzystujemy bardzo dużą dźwignię finansową. Jeżeli ktoś jest świadomy funkcjonowania pewnych mechanizmów finansowych to zamiana swojego kapitału ze złotówek np. na dolara czy funta aby później zamienić to na norweską koronę nie jest spekulacją. Jest działaniem racjonalnym polegającym na wykorzystaniu wiedzy o mechanizmach zmiany trendów. Okazuje się, że frajerzy w sensie finansowym to wcale nie idioci. To bardzo często bardzo wysokiej klasy specjaliści w swoich dziedzinach zarabiający bardzo duże pieniądze ale nie mający zupełnie wiedzy finansowej. Jak pokazało nam życie np. casus kredyty we frankach czy „okazja” na opcjach walutowych serwowanych przez banki – to także właściciele, doskonali księgowi i menadżerowie najwyższej klasy w swoich specjalizacjach. Większość z nich poległa w konfrontacji z „ofertą” banków. Dlaczego – bo uwierzyła, że istniejący stan – np. mocna złotówka jest zjawiskiem trwałym oraz uwierzyła, że oferta bankowego sprzedawcy jest ofertą uczciwą. Niestety trendy mają to, że się zmieniają oferta bankowa jest tak zaplanowana żeby ci wcisnąć produkt a później martw się sam.

 

Dlaczego waluty spadają i drożeją ? 

Bo to naturalny mechanizm rynkowy wzbogacony we współczesnym świecie o manipulację takich instytucji jak banki centralne i rządy poszczególnych państw. Zasady spekulacji walutowej są bardzo proste. Każdy z tych wielkich graczy wie, że każdy oszukuje. I ty musisz mieć tego pełna świadomość aby nie zginąć w finansowej dżungli walutowej.

Każdy w życiu powinien stosować jedną prostą zasadę dotyczącą finansów. Jeżeli się nie znam na czymś – to tego nie dotykam – a zwłaszcza jeżeli jest to oferta bankowa lub funduszu inwestycyjnego. Druga zasada to permanentne poszerzanie swojej wiedzy finansowej aby móc to wykorzystywać samodzielnie. Prostym i stosunkowo bezpiecznym jest wykorzystywanie swojego kapitału na cykliczne przewalutowania. Jak widzimy trendy na walutach są stosunkowo bezpieczne (bez dźwigni) i pozwalają na spokojne wykorzystanie sporej części trendu na danej walucie.

 

Rachunki bankowe i kantory internetowe 

Czego potrzebuje przeciętny Kowalski aby zarabiać na trendach walutowych ?  Po pierwsze jakiegoś sygnału zmiany trendu. Po drugie bezpiecznego banku w którym ma otwarte internetowe konto walutowe w dolarze. Po trzecie otwarcia rachunku w dobrym internetowym kantorze walutowym. Bezpiecznym bankiem w Polsce mogę osobiście nazwać tylko Bank PKO BP S.A. Ja wiem, że standard obsługi pozostawia sporo do życzenia ale trzeba wybrać jakość albo bezpieczeństwo. Z całej rzeszy różnej maści kantorów internetowych wybrałbym tylko dwa najpotężniejsze które mają największe bezpieczeństwo. Pierwszy to cinkciarz a drugi to walutomat. Reszty nie brałbym zupełnie pod uwagę gdyż jest tam sporo firm typu krzak które co jakiś czas upadają i wtedy można stracić wszystko. Zbyt duże ryzyko. 

Na dzień dzisiejszy obydwa kantory mają porównywalną ofertę ale kiedy zawita do nas kolejna odsłona kryzysu bankowego to alternatywą jest tylko cinkciarz. Walutomat jest kapitałowo powiązany z grupą mbanku. Właścicielem mbanku jest niemiecki Commerzbank który tak samo jak Deutsche Bank mają na dzisiaj standard bezpieczeństwa porównywalny do tego jaki miał upadający z wielkim hukiem bank Bear Stearns. To nie jest żart – proszę poszperać w necie na temat standingu tych dwóch wydawałoby się solidnych niemieckich banków. W świecie bankierów utarło się już nawet powiedzenie Commerz Bad Bank.

 

Wymiana walut dla firm 

Najbardziej cenną rzeczą dla firm jest możliwość szybkiej i korzystnej finansowo wymiany walut. Banki wykorzystują tę sytuację i proponują wykupywanie szeregu niepotrzebnych często produktów zabezpieczających transakcje. Nie oferują 2 prostych rzeczy – identyfikacji trendu celem podążania zanim i identyfikacji punktów zwrotnych których przekroczenie zmieni trend. Dlaczego tak się dzieje ?  Z prostej przyczyny – taka wiedza u klienta to mniejszy zysk banku z tytułu skubania delikwenta. Tzw. doradca bankowy to w zdecydowanej większości zwykły sprzedawca.

Najlepszą opcją dla małych i średnich firm jest posiadanie własnego konta walutowego w bezpiecznym kantorze internetowym celem samodzielnego zakupu walut w najbardziej korzystnym dla siebie momencie rynkowym. 

Taki bezpieczny kantor internetowy pozwala na dokonanie zamiany waluty online przez 24 ha przez cały roboczy tydzień. Kiedyś sprawdzałem prowizje to wahały się między 1 a 2 grosze. Notowania walut i ich wycena odbywa się w oparciu o ruchy na forem. Jest to więc oferta najbardziej zbliżona do rynkowej.  Do spekulacji walutowych zachęcają często banki sugerując otwieranie konta walutowego celem przewalutowania w odpowiednim czasie dolara na złotego. Patrzyłem ostatnio na ofertę mbanku – takie przewalutowanie kosztuje od 7 do 9 groszy. To bandycka oferta i nie ma co nad nią pochylać czoła. Podobnie mają inne klasyczne banki. Odrzucam też chodzenie z torbami czy workiem banknotów do klasycznych kantorów. Tak można zamienić 10 tysięcy ale nie 100 czy 200. Poza tym większe transakcje umawia się telefonicznie a zdarza się, że właściciele niektórych kantorów powiązani są tak jak niektórzy policjanci z grupami przestępczymi. Kantor to niepotrzebne ryzyko utraty nie tylko kasy ale i życia.

 

Podatek od zysku z wymiany walut 

Zyski z fizycznego handlu walutami kiedyś nie podlegały opodatkowaniu. Traz osoba fizyczna która nie prowadzi działalności gospodarczej i wymienia waluty tylko na swoje potrzeby czyli np. do dokonywania swoich konsumpcyjnych potrzeb - nie jest zobligowana do zapłaty podatku i wykazywania takich operacji w zeznaniu podatkowym. Jeżeli jednak osoba fizyczna dokonuje wymiany walut w celu osiągnięcia spekulacyjnego zysku z tytułu rożnic kursowych i robi to często - ma obowiązek zapłaty 19 %- wego podatku od uzyskanego dochodu. 

Z tego co się orientuję, ci którzy uciekają od podatku z transakcji walutowych dokonują fizycznej operacji wymiany w kantorach. Słyszałem o osobach które robią tak nawet z bardzo dużymi kwotami z zaprzyjaźnionymi właścicielami kantorów. Zarabianie na wymianie walut przez firmy podlega opodatkowaniu i podmioty takie obligatoryjnie muszą wykazać takie zyski w księgach podatkowych.  

Kantory tak samo jak i inne instytucje finansowe mają obowiązek rejestracji transakcji finansowych równych lub wyższych 15 tysięcy euro miesięcznie. Dotyczy to także kilku pojedynczych transakcji o ile zajdzie uzasadnione podejrzenie, że miały one na celu podział na mniejsze kwoty celem uniknięcia rejestracji.

Niedługo te 15 tysięcy euro będzie śmiesznie niską kwotą. Informacje o takich operacjach zgłaszane są do Generalnego Inspektoratu Informacji Finansowej. W zamyśle ma to przede wszystkim pomagać w likwidacji prania brudnych pieniędzy. I ten powód mnie bardzo dziwi bo jak wiadomo największe pralnie to służby specjalne. W praktyce jest to kolejne narzędzie do utrzymywania totalnej kontroli nad społeczeństwem. Przed nami kolejne odcinki wojen walutowych. Warto się do tego przygotować aby nie tylko zabezpieczyć się przed realną utratą swoich oszczędności ale i wykorzystać takie okazjonalne ruchy do powiększenia swojego kapitału. Podstawowa konkluzja jest zatem taka. Trzeba posiadać przede wszystkim konto w bezpiecznym banku i rachunek walutowy w bezpiecznym kantorze internetowym aby szybko zrobić transakcje nie ruszając się sprzed komputera. Oczywiście najwyższe bezpieczeństwo bezpieczeństwo to także wymiana realnych kwot a nie inwestycje na dźwigni finnasowej. Zarabianie na walutach, na wymianie walut nie jest zarezerowane tylko dla banków może to robić każdy i mieć lepszy rezultat od samych bankowców. 

 

Grzegorz Nowak 

serwis giełdowy amerbroker.pl 

 Komentarze

[2014-11-11] Bywalec
Czy to oznacza że skoro właściel mbanku jest w katastrofalnej sytuacji to i mbank jest zagrożony ? Mam tam rachunek

[2014-11-11] G Nowak
@ Bywalec, to już sam musi Pan wyciagnąć wnioski. Moim zdaniem dopóki nie padnie jakiś znaczniejszy bank w strefie euro to nie ma paniki i sytuacja na pozór wydawać się będzie stabilna. Upadek znaczniejszego banku spowoduje zapewne zapewne gwałtowne wycofywanie kapitału przez zagraniczne banki działajace w Polsce ze swoich polskich fili bankowych celem ratowania central. Na takie operacje zezwala zmienione w 2014 r. europejskie prawo - wszystko będzie więc legalne. Proszę przeczytać artykuł Banki czy kasyna ? Dopóki nie padnie pierwszy duży bank i nie wywoła lawiny to taka pozorna stabilizacja może potrwać jeszcze nawet kilka lat. Taki artykuł dla ludzi myślących to cenne ostrzeżenie i tak to proszę traktować.

[2014-11-11] zbieracz złomu
No to zaskoczył Pan tym że Deutsche Bank i Commerzbank są w tak złej sytuacji. Przez myśl by mi to nie przeszło. Niemiecka solidność ...:)

[2014-11-11] G Nowak
@ zbieracz złomu, te dwa niemieckie banki zdaniem wielu ekspertów nie są w złej sytuacji tylko w tragicznej. Ich poziomn bezpieczeństwa przyrównuje się do podobnych wartości jakie miał przed upadkiem słynny Bear Stearns. Nie trzeba mi wierzyć, polecam poszukać info na angielskojęzycznych portalach finansowych a najlepiej na niemeickich jak ktoś zna germański.

[2014-11-11] Gość
Panie Grzegorzu, jaką opinię Pan posiada na temat rachunku mikroloty ? Jest oferowany w BOŚ, można operować wartością 0,01 lota co wydaje się być umiarkowanym ryzykiem. Marr

[2014-11-21] LL
Co do wymiany w kantorach to moim zdaniem w 2 osoby dość łatwo jest wymienić nawet 100 000 w ciągu miesiąca w dużym mieście gdzie jest wiele kantorów. Spready przy wyższych kwotach są podobne jak na cinkciarzu, a nie ma śladu po transakcji.

[2014-12-13] G Nowak
@ LL, jak ma Pan kogoś zaufanego w kantorze to fakt, można i w kantorze.

[2014-12-13] G Nowak
@ gośc, nigdy nie grałem na mikro lotach ale generalnie to zalezy od wielkości kapitału. Fachowcy oceniają, że bezpieczna inwestycja n aforex to taka która nie przekracza jednorazowo 2 % zainwestowanego kapitału.

[2015-01-05] Gość
Witam Panie Grzegorzu i od razu życzę pomyślności i trafnych sygnałów w nowym roku. Mam pytanie odnoście mobilnych wersji różnego rodzaju aplikacji do smartfonów lub tabletów, na których jest możliwość dokonywania operacji kupna/sprzedaży będąc np. w podróży służbowej lub nawet stojąc w korku w drodze do domu. Czy ma Pan coś sprawdzonego w tym celu? Czy jednak odpuścić sobie i grzecznie czekać aż będzie możliwość skorzystania z normalnego komputera?. Dla przykładu ostatnia aplikacja, którą znalazłem i która wydaje się być całkiem interesująca znajduje się pod poniższym linkiem: http://www.plus500.pl/. Pozdrawiam.

[2015-01-10] G Nowak
@ jestem staroświecki w tych sprawach, mam tylko to co jest mi rzeczywiście konieczne a nowinki technologiczne mnie nie interesują zupełnie. Mam dobry komp stacjonarny z bardzo dużą mocą obliczeniową dla programów giełdowych i laptop który biorę jak jestem gdzieś poza biurem. Nigdy nie miałem smartfona czy tabletu a najwyższy model tel jaki posiadam to nokia 6310i który nie ma nawet kolorowego wyświetlacza :) Nie jestem w tych sprawach kompetentny by doradzać.

[2015-01-24] majcy dosc skubnia
@ Nowak proszę o podpowiedz jak mogę obronić się przed następującym mechanizmem: dokonuje wymiany w kantorze on line za granica, gdzie dajmy na to wymieniam euro na dolary, za co place prowizje za wymianę waluty, następnie robię przelew do polskiego banku z zagranicy, uznanego przez Pana z najbezpieczniejszy czyli PKO BP, a oni tez za pobierają ode mnie opłatę, czyli ten u którego kupuje i u którego place skubie mnie. Jest jakiś sposób aby pozbyć się tych pasożytów, lub chociaż tego ostatniego? Z góry dziękuje za podpowiedz.

[2015-01-30] G Nowak
@ majacy dość skubania, sugerowałbym tak. Skoro ma Pan konto w pKO BP to trzeba teraz zalozyc rachunek u jednego z 2 najwiekszych kantorów internetowych na polskim rynku (cinkciarz lub walutomat - reszta to zbyt duże ryzyko) i pod tak założone konto podpiąc konto złotówkowe i dolarowe w Banku PKO BP. Po każdej wymianie np. w cinkciarzu przelewa pan złotówki po operacji z cinkciarza na konto złotówkowe a ewentualnie dolary na konto dolarowe w PKO BP. Mozna to robić internetowe siedząc np. w Singapurze.

[2015-03-30] Walutomat
Walutomat.pl nie jest powiązany kapitałowo z żadnym bankiem. Serwis powstał jako poznański start-up, jako pierwsza na świecie giełda walut. Stworzył go Tomasz Dudziak, współtwórca m.in. Allegro.pl. W 2013 r. Walutomat połączył się z poznańskim e-kantorem InternetowyKantor.pl i stworzył spółkę Currency One SA (currency-one.com).

[2015-06-19] Gandalf
Kompletnie bez żadnego ryzyka da się zarabiać na walutach w serwisie Amronet.pl, kupując taniej a sprzedając drożej. Dodatkowo można pozyskiwać środki poprzez program partnerski, zapraszając nowych użytkowników.

[2015-07-02] Grosik
Witam, a jak np. zarabiać na wymianie waluty w te i z powrotem z PLN na GBP lub EUR czekając po prostu jak kurs się zmienia gdzie założyć rachunek walutowy w PLN i np w GBP lub EUR żeby nie pobierali opłat lub prowizji za transakcję miedzy rachunkiem a kantorem Online. I do jakiej kwoty zarobku na takiej wymianie nie ponosi się kosztów związanych z tym 19% podatkiem.

[2015-09-07] rubiks
Ja sprawdzam na bieżąco kursy i przy korzystnym kupuję, a jak zdrożeją to sprzedaję i tak zarabiam a walutach.

[2015-11-10] Gość
nikt nie zarabia na walutach jak ktoś tutaj napisał, po prostu w e-kantorach kupuje się bo jest taniej (w końcu nie każdy wyrzuca na ulicę przysłowiową stówkę).. jak chcecie jeszcze taniej to możecie pójśc dalej i porównać ze sobą kursy w samych kantorach internetowych (oszczędność może 10zł bo za bardzo się nie różnią), jedna z porównywarek to kantrbox.pl

Obrazek do komentarza

[2015-11-18] Damian 137
Witam. Prosze o konkrety jak rozpoznac lub przewidziec zmieniajacy sie trend zeby w pore zakupic lub sprzedac walute?

[2015-12-29] adam
Jakbym miał polecać to osobiście mi leży dobrze firma Amronet (amronet.pl). Nic tu się nie wiesza, przelewy są szybkie, nie ma problemu też w razie jakiś wątpliwości z kontaktem z obsługą. Wszystko wyjaśniają na miejscu.

[2016-02-06] j.f
Łatwa intuicyjna obsługa i można przez 24 godz. na dobę korzystać z Amronet. Największy atut jest taki, że da się zarabiać na kupnie- sprzedaży waluty bez ryzyka, transakcje można nawet anulować.

[2016-02-14] Waldek
Całkiem fajny kantor. Dopiero niedawno w praktyce poznałem, ale jestem zadowolony. Spokojnie dorównują innym popularnym kantorom, a przelew dostałem nawet szybciej niż od jednego z konkurencyjnych.

[2016-04-07] Gość
Profesjonalną obsługę ma kantor prowadzę interesy w euro i dla mnie wymiana waluty jest kwestią podstawową, a tutaj zawsze mam dostęp do doradcy, jestem otoczony jako kl firmowy specjalną opieką

[2016-04-08] Jabka
Cinkciarz dosyć długo był na prowadzeniu jesli chodzi o wymianę walut, ale znowu ma problemy: http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/cinkciarz-opoznienia-w-realizacji-transakcji,633933.html. Osobiście wolę zaufać https://ekantor.pl/, bezpieczniejsza opcja!

[2016-05-06] luk
Witam, chciałbym zacząć zarabiać na wymianie walut pln na euro i odwrotnie mój bank macierzysty to WBK jakie kroki mam na początku podjąć bo jestem zielony w tym. Jeżeli chodzi o czas to nie muszę natychmiastowo zarobić mogę czekać np kilka miesiecy na odpowiedni kurs aby zarobić. Na wymianę mam około 100 tys zł. jakie są haczyki tego? proszę o podpowiedzi

[2016-06-14] Gość
Czy mozna zaryzykowaćtwierdzenie, ze jezeli ktos zawiera transkacje ktore nie przekraczają miesięcznie tych 15 tys euro to jest "bezpieczny" od skarbówki?

[2016-06-20] dav
Mam identyczny warunki i pytanie jak Luk. Prosze o odpowiedz

[2016-09-21] Gość
Kiedyś moja firma wymieniała walutę na Cinkciarz ale teraz wolę Kantor. super ceny i szybka realizacja zleceń. Warto zacząć swoją przygodę z kantorami on line od wymiany małej wartości aby się przekonać jak to wszystko wygląda

[2017-01-10] Gość
Tak właśnie zaczynałam- od małych sum,aż na dobre się przekonałam do e-kantorów. Polubiłam je, bo oszczędzam sporo kasy i czasu, a dodatkową są już pierwsze pieniądze z programu partnerskiego.

[2017-09-30] Janek
E-kantory są świetne, ponieważ umożliwiają błyskawiczną wymianę walut niemalże z każdego miejsca na świecie. Osobiście korzystam z usług takiego - jest on idealny dla każdego, kto ceni sobie czas i nie lubi czekać za pieniędzmi, ponieważ oferuje on błyskawiczne transakcje.

[2017-12-25] Gość
Nie jest tak różowo z PKO BP. Mam u nich konto walutowe w Euro i niezależnie czy przelewam pieniądze z zagranicznego konta, czy z konta w Alior kantorze, to PKO BP i tak mnie skubie pobierając prowizję. Może to i bezpieczny bank, ale tylko patrzą jakby Cie tu oskubac. Na chwilę obecną jedynym sposobem na ominięcie prowizji dla PKO BP jest osobista wpłata w banku.

[2019-02-19] Spekulant
Oczywiście da się z powodzeniem spekulować w kantorze internetowym. Nie zgadzam się jednak ze stwierdzeniem jakoby Cinkciarz i Walutomat były jedynymi godnymi polecenia kantorami. Z mojego doświadczenia wynika, że jeżeli Walutomat mimo prowizji jeszcze daje radę to Cinkciarz z kursami pozostał daleko w tyle. Na wypłatę czeka się kilka godzin. Nie polecam. Lepiej podzwonić po mniejszych kantorach a jak ma się wymieniać większe pieniądze to nawet spotkać się z właścicielem i porozmawiać. Ja znam jeden dobry kantor internetowy w którym można dostać bardzo niski spread rzędu 0,5 grosza, Kantor Ekspert. Wiarygodny, sprawdzony, działający od kilku lat kantor mający szybkie wpłaty i wypłaty.

[2019-04-03] andrzej
Teraz mamy dużo dobrych e-kantorów. Ja np. jestem bardzo zadowolony ze współpracy z Pluskantor.pl , z powodzeniem dorównuje tym bardziej popularnym, a może nawet je przewyższa, ponieważ poza korzystną wyminą waluty, nie obciążoną kosztem prowizji, płatność można regulować po dokonaniu transakcji. To świetne zabezpieczenie aby nie przegapić możliwie najlepszego kursu danej waluty.

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)