Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

> Banki czekają na wytyczne w sprawie przejmowania lokat swoich klientów

 

Zagraniczne banki w Polsce - największym ryzykiem dla klientów 
 
 
Polska oraz kilka innych krajów EU otrzymała w ostatnich dniach od Komisji Europejskiej 2 miesiące na wdrożenie dyrektywy pozwalające bankom bezkarne przejęcie oszczędności ich klientów w sytuacji gdy bankowi grozić będzie upadłość. Miało to charakter tzw. "podatku ratunkowego". Dyrektywy UE umożliwić mają realizację scenariuszy przetrenowanych na Cyprze. 
 
Przypomnijmy, w myśl zaprojektowanych przez Brukselę scenariuszy upadający bank w pierwszej kolejności przejmie pieniądze wierzycieli i akcjonariuszy a następnie przejmie pieniądze z lokat swoich klientów. Szczegóły tego bandyckiego procederu opisywane były rok temu tutaj amerbroker.pl/
 
Jeśli Polska nie przygotuje wewnętrznych przepisów regulujących sposób przejmowania pieniędzy klientów banków wówczas zostanie pozwana przed Trybunał Sprawiedliwości i będziemy musieli zapłacić olbrzymie kary za brak przepisów w tym względzie.  
 
Czarne scenariusze przybliżają się w szybkim tempie. To co jeszcze rok temu wydawało się fikcją powoli staje się rzeczywistością. Trzymanie pieniędzy w jakimkolwiek zagranicznym banku w Polsce staję największym ryzykiem. Jeśli już ktoś chce lub musi trzymać pieniądze alternatywą jest PKO BP lub banki spółdzielcze. Warto powoli przyzwyczaić się na najbardziej nieprawdopodobne scenariusze jakie będą miały miejsce w Polsce i Europie w ciagu najbliższych kilku lat. Ratujcie swoje pieniądze póki jest jeszcze czas. 
 
Grecka lekcja dla Polaków 
 
Dla nas Polaków z dzisiejszej greckiej lekcji płynie bardzo ważna nauka z której powinniśmy wyciągnąć wnioski na najbliższe ciężkie lata dla sektora bankowego. Otóż z półoficjalnych wypowiedzi oficjelów bankowych wynika, że EBC w ciągu kilku dni wsparł sektor greckich banków i przesłał fizycznych prawie 50 miliardów euro do greckiego systemu bankowego gdyż Grecy rozpoczęli masowy run na banki. Aby banki nie upadły EBC wysyłał wagony zadrukowanego papieru z nadrukiem euro. Dlaczego ? Z bardzo prostej przyczyny - bo w każdym systemie bankowym jest najwyżej 10 % fizycznej gotówki zdeponowanej w bankach. Reszta to matrix – czyli zapis elektroniczny. Wniosek jest więc taki, jeśli np. w przyszłym czy kolejnym roku zacznie padać jakiś pierwszy ważny bank w Europie – to szanowny Polaku wal śmiało do swojego banku aby wypłacić pieniądze bo fizycznej gotówki w banku starczy tylko dla tych którzy będą pierwsi. System się trzyma tylko dlatego, że tylko niektórzy w tym samym czasie chcą wypłacić swoje pieniądze. Jeśli powstanie panika - system pada. 
 
Dokładnie w polskim systemie bankowym jest tyle fizycznej gotówki, że starczy dla wypłacenia wszystkim depozytariuszom dla najwyżej JEDNEGO  upadającego banku z pierwszej piątki.  Warto o tym pamiętać na najbliższych 5 bardzo trudnych lat dla EU i całego systemu bankowego.

 

Warte przeczytania: bezpieczeństwo pieniądza gotówkowego amerbroker.pl/

Ciekawostka: esencja współczesnej bankowości www.youtube.com/watch

 

Grzegorz Nowak

serwis giełdowy amerbroker.plKomentarze

[2015-06-28] strach sie bać
Powoli zostaje wprowadzany zakaz transakcji gotowkowych, jak juz jest we Francji albo Danii, transakcje doo 1000€, reszta tylko przelewem. Kraza pogloski w internecie, ze zamierzaja zlikwidowac oczywiscie powoli, transakcje gotowkowe, czyli automatycznie trzeba miec pieniadze w banku, bo inaczej niczego nie kupisz, a potem krach, bank plajtuje... wszystkko super przemyslane....

[2015-06-28] Angol
Teraz nie ma sie co dziwic że Anglia chce opuścic unie

[2015-06-28] zapobiegliwy
Ja od kilku miesiecy regularnie wyjmuje kase z banków

[2015-06-28] starszy pan
Chcieliście niemieckiej unii no to macie unie

[2015-06-28] Paweł
Ile mamy czasu Panie Grzegorz?

[2015-06-28] GB
no to złoto i dolary zostają i wszystko do banku ziemskiego. Czekamy na sygnały.

[2015-06-29] łukasz
Panie Grzegorzu, ile mamy czasu na ratowanie w swoich gospodarstwach domowych tego co się da i zakup sadzonek ziemniaków?:)

[2015-06-29] Stasiek
Premier Kopaczka dzisiaj: "Nasze banki są bezpieczne"

[2015-06-29] xyz
chwila BOŚ to jeszcze też Polski bank... chyba że coś przeoczyłem.

[2015-06-29] xm
Szanowni Rodacy! wcześniej czeki i przelewy, lata 80 i 90 rozwój elektronicznej kasy (karty kredytowe), trwa przyzwyczajanie społeczeństw, ostatnimi czasy karty, smartelefony - płatności bezdotykowe, teraz wycofanie/reset gotówki, zostaną tylko płatności elektroniczne (z cyklu - mamy cię), a ostatnia faza to serio! 13 rozdział księgi Objawienia (chip) - kto nie ma znamienia ten nie sprzeda i nie kupi. Ale tego nie możemy przyjąć na rękę lub czoło bo po nas. Nie wiem dlaczego ale prawdopodobnie to coś będzie miało wpływ na nasze emocje, empatie itp (zombie zrobią z nas?). O tym jesteśmy przestrzegani i wszystko układa się w całość. Najpierw zrobią kryzys, upadek walut, a później zaproponują chip z wsadem darmowej gotówki o nazwie "coś tam". Pamiętajcie o tym zanim się zaszczepicie tym ścierwem. To dlatego tak informatyzują całe kraje w wi-fi aby wiedzieć gdzie jesteś i aby było bezgotówkowo on-line!

[2015-06-29] Chris
Panie Grzegorzu, czy w obliczu powyższych, nadchodzących wielkimi krokami faktów (upadki banków zagranicznych) mają podstawy do obaw również kredytobiorcy kredytów hipotecznych w PLN w spółkach córkach zagranicznych grup kapitałowych (np. rzesza ludzi posiadających kredyty w Banku Pekao SA - UniCredit Group)? Będzie Pan uprzejmy rzucić nieco światła w paru zdaniach na to zagadnienie?

[2015-06-30] kk
Ostrzezenie + ING + https://www.youtube.com/watch?v=E090mTDcaU0

[2015-07-01] GerroN
Narodowy Bank Polski bardzo mocno już ingeruje w transakacje gotówkowe. Obecnie według prawa firmy mogą gotówkowo rozliczać transakcje do 15 tysięcy euro. Natomiast NBP proponuje by wprowadzić limit zaledwie 1 tysiąca Propozycja została zawarta w Programie Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego na lata 2014–2020, który został przyjęty przez Radę ds. Systemu Płatniczego działającą przy NBP. Innymi słowy trzeba wyciągać gotówkę kiedy się tylko da i chować w skarpetach, bo mogą wprowadzić bardzo szybko limity lub zakazy do jakieś kwoty, przy której wyższa wypłata będzie traktowana jak "kradzież".

[2015-07-03] Gość
http://grzegorzbraun.pl/

[2015-07-03] Gość
http://www.biztok.pl/waluty/cejrowski-sytuacja-w-grecji-to-niemiecki-plan-na-koniec-euro_a21687

[2015-07-09] Gość
To teraz lepiej mieć kredyt w banku niż lokatę. Bo jak masz kredyt w banku to bank ma problem, a jak lokatę to Ty masz problem.

[2015-07-13] perez
@ Gość. Kredyty nie są umarzane w przypadku bankructwa banku - wchodzą w skład masy upadłościowej. Kasyno nie może przegrać...

[2015-07-14] GB
@perez. Otóż może przegrać i przegrywa. Rzeczywiście po ogłoszeniu upadłości banku syndyk ma wierzytelność wobec kredytobiorcy. Wystarczy jednak, aby kredytobiorca ogłosił upadłość konsumencką, a syndyk może się pożegnać ze swoją wierzytelnością. Obecne prawo o upadłości konsumenckiej pozwala na takie rozwiązanie, tak więc da się i z takiego problemu wyjść. Oczywiście kosztem tego rozwiązania dla kredytobiorcy jest utrata mieszkania (które de facto i tak jest banku), no ale później ma się czystą kartę i problem z głowy.

[2015-07-16] Apus
Może nie w temacie, ale mała ciekawostka: http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/bitcoin-to-wynalazek-na-miare-maszyny,155,0,1857691.html http://www.businessinsider.com/bnp-paribas-bitcoin-blockchain-securities-firms-redundant-2015-7 . Do tej pory miałem dość olewczy stosunek do bitcoina - ni to pies, ni wydra, ale po tym artykule trochę zgłębiłem temat - skoro banki wtykają w to kulfon, musi coś tam śmierdzieć. Na pierwszy rzut oka wygląda, że skoro bitcoin to forma zapłaty za użyczenie komputera do rozwiązania jakiegoś problemu, ktoś dostaje zapłatę w prawdziwym (nie kryptowalucie) pieniądzu za przedstawienie uzyskanego rozwiązania, bo nie wierzę, że chodzi tu o altruistyczne podejście. Chociaż, kto wie.... Mimo wszystko, przyznam, że nie do końca ogarniam ideę bitcoina. Brak nadzoru i możliwości ingerencji ze strony rządów oraz skończona liczba jednostek w obiegu przedstawione są jako zalety, ale to na dobrą sprawę, czym to się różni od gwarancji banków centralnych? Co, jeśli z jakichś przyczyn, bitcoin przestanie być akceptowany? Kolesie, którzy go nakupią za prawdziwe (albo jak kto woli "prawdziwe") dolce lub zety zostaną z ręką w nocniku. Co o tym myślicie?

[2015-07-16] Apus
No, może nie w tym żadnej machinacji, ale to wciąż wygląda jak tulipanowe szaleństwo. Z drugiej strony, głównym czynnikiem kreującym wartość bitcoina jest wiara ludzi, że to ma wartość. I w gruncie rzeczy, takie subiektywne przekonanie o wartości kryptowaluty niczym nie różni się od wsparcia, z którego wynika wartość dzieł sztuki, drogich (w tym w przeliczeniu na pieniądze) samochodów czy złota.

[2015-07-17] Al
do Apus: wg konstytucji USA jedynym pieniądzem może być/jest złoto i srebro ... bo mają np. wartość same w sobie, a nie bo ktoś napisze sobie cyferki na banknocie/papierze. Polecam "złoty wywiad" z Ronem Paulem na youtubie.

[2015-07-17] Apus
@Al Konstytucja to też tylko papierek. Owszem, w porównaniu do zniszczenia pieniądza fiducjarnego trzeba znacznie więcej zachodu, aby ją zmienić lub unieważnić, ale to wciąż tylko literki na papierze. I a propos tego słynnego USA: w 1933 rząd skonfiskował wszystkie złote monety ((kolekcjonerskie numizmaty wyłączywszy). OK - nie skonfiskował, ale odkupił po sztywnej cenie. A jak wygląda współczesna (dobra, sprzed kilkunastu lat) praktyka - historia człowieka, który powoływał się na konstytucyjne zapisy i nie odprowadzał podatku od sprzedaży złotych i srebrnych monet i sztabek: http://the-moneychanger.com/answers/the_most_dangerous_man_in_the_mid_south - jego punkt widzenia (robi z siebie biednego misia, choć to cwaniak pierwszej wody - przy czym, to akurat mi nie przeszkadza) i http://caselaw.findlaw.com/us-6th-circuit/1210816.html - jak to widzi United States Court of Appeals.

[2015-07-17] Apus
@Al Wartość samą w sobie mają też obrazy Rembrandta albo Picassa, a złoto i srebro mają wartość samą w sobie z tego samego powodu - bo ludzie wierzą w i akceptują tę wartość. OK, dzieł sztuki i metali szlachetnych nie da się zrównać w każdej płaszczyźnie: są o wiele płynniejsze i powszechnie akceptowane, ale mimo wszystko ich wartość nie pochodzi od Boga, z Kosmosu czy z innych niezależnych od człowieka źródeł - to wiara w wartość czyni je wartościowymi (pomijam zastosowania przemysłowe). Ale wracając do bitcoina: o co w tym chodzi?

[2015-07-18] Gość
teraz promują Petru i nasza polska NP a raczej Nowe PO. Ciekawe czy Petru to mason illuminat ?

[2015-07-20] sabka
Okropne czasy nastaly,nie ma na to ratunku chyba. Nigdy mi UE nie odpowiadala,bo to grabiezcy!

[2015-07-20] Pabloinwestor
Ojciec Daniel Galus - to polecam, to wam pomoże, święty pustelnik,Polak z krwi i kości.

[2015-07-20] Pablo
Mówię poważnie - kapłan na miarę o.Pio. Uważam, że kwestia materii jest przesądzona - demon przez swoje narzędzia zniszczył ekonomię i lokalne gospodarki. Dlatego poważnie tym bardziej dlatego myślmy o tym, co już niebawem nas czeka - wieczności. Jak pooglądacie o.Daniela Galusa i pojedziecie tam na Przeprośną Górkę pod Częstochowę w dniu spotkań lub do jego pustelni na Mszę, to zobaczycie, że Bóg go wybrał. To wielki dar dla kraju, nieodkryty.

[2015-08-12] Gość
http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/zarzad-komisaryczny-w-sk-banku-w-wolominie,70,0,1877830.html

[2016-01-08] Gość
Bitcoin to ewenement. Nie imają się go podatki i giełdowe spekulacje. Po wzroście ceny do prawie 700 dol. i gwałtownym spadku w ciągu zaledwie kilkunastu minut o 80% (sprzedaż ponad 6000 btc przez jednego usera wartych ponad 3 mln dol) znalazły się osoby, które chciały zarobić poprzez spekulacje na BTC lecz sprawa jest trudna dzięki innym kryptowalutom wymiennym na BTC. Faktycznie może się wydawać że wystarczy wyłączyć prąd i po bogactwie lecz nawet po długotrwałej trwającej lata przerwie w dostawie energii(np. w skutek działania wojny) BTC można odzyskać poprzez podłączenie komputerów z backupem portfeli do sieci (nawet mała sieć z kilkoma kopiami portfeli) i suma zebrana przez użytkownika wraca z powrotem (w kopii zapasowej jednego usera zapisane są dane reszty userów. Potrzebne jest potwierdzenie od innych o sumie zebranych BTC). Pozostaje kwestia spieniężenia. Dopóki będzie istniała krypto-społeczność nie będzie z tym problemu bo sam bitcoin choć nazwany walutą w cale nią nie jest. Jest to rodzaj niefizycznego grantu/nagrody za udostępnianie mocy obliczeniowej chmurze BTC i w cale nie trzeba go kupować i zawsze znajdzie się chętny do przechowania gotówki w ten sposób. Ciężko to wytłumaczyć a co dopiero sobie wyobrazić ale mimo złych prognoz z każdej strony jakoś BTC rośnie w siłę (cena się wacha lecz ilość podmiotów akceptujących BTC stale rośnie). Wyobraźcie sobie teraz reset gotówki. Nie będzie euro, dolara, złotówki a BTC zostanie na zawsze.

[2016-02-13] Gość
http://niezalezna.pl/76246-polacy-martwia-sie-o-swoje-konta

[2016-03-10] mbank bankrut ?
Pojawia się coraz więcej głosów zapewniajacych że banki sa bezpieczne, ciekawie wygląda panika klientów mbanku http://biznes.onet.pl/wiadomosci/finanse/jakubiak-zjawisko-celowego-wywolywania-paniki-wsrod-klientow-bankow-moze-narastac/rsltdk

[2016-03-18] Kamil
Przynajmniej 3 duże banki są zagrożone upadłością http://gf24.pl/banksterzy-padaja-w-ciszy/

[2016-04-25] Gość
To są kwiatki rządów PO i PSL. Ale dopiero je ludzie ocenią jak odczują na własnej skórze, a najgorsze to to, że często zwalą na PIS, że stało się to za ich rządów. A prawda jest taka, że to efekt katastrofalnego (potwornie dużego) zadłużenia wyrządzonego przez bandę PO-PSL. Pomyście 4 biliony długu - tyle wyrządzili! Stanowi to jeśli sami odpowiednio policzycie dużo więcej niż zarobiliście wszyscy przeciętni Polacy razem przez te osiem lat. Zwróćcie uwagę ile zarabia się przeciętnie i ile przeciętnie osób pracuje w rodzinie i jak to dobrze w ten sposb policzycie złapiecie się za głowę i POwiecie - takiej bandy to świat nie widział i zarządacie żeby ich wsystkich POpowieszać.

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)