Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

5 najlepszych sygnałów kupna II połowy 2018 roku

 

 

Na drugie półrocze 2018 roku zakładaliśmy raczej dominację tendencji spadkowej a w najlepszym razie boczniaka. Stąd też nastawienie było na zarabianie na spadkach cen akcji. Istotnie, największe zyski osiągnięte zostały na podstawie sygnałów sprzedaży. Wzrosty miały charakter korekcyjny a więc i ruchy do góry charakteryzowały się szarpanymi formami.  

Polski rynek giełdowy nie rozpieszcza inwestorów kolejne półrocze z rzędu. Spółki które mają falowe trendy wzrostowe należą do wyjątków. Wzrosty najczęściej mają jedynie charakter korekcyjny a nie impulsowy. To sprawia, że preferowane są agresywne wejścia które wiążą się z dużo większym ryzykiem. Taka sytuacja powoduje, że tracą Ci którzy mają nastawienie na wzrosty indeksów giełdowych. 

Zachowanie indeksów odzwierciedla także 5 najlepszych sygnałów w naszym serwisie (nie licząc forexowych). Po pierwsze było ich zaledwie 5 i po raz pierwszy było blisko, że abonamenty na kolejne półrocze byłyby przedłużane gratisowo. Zasadą serwisu jest to aby nie szarpać się z rynkiem i nie dawać wątpliwych jakościowo sygnałów, a przynajmniej aby było ich jak najmniej. Bezpieczeństwo ponad wszystko. Lepiej jak klient jest niezadowolony gdy nie zarobi niż w sytuacji gdy straci na nieudanej inwestycji. 

Przewiduję, że bieżące półrocze, czyli pierwsza połowa 2019 roku będzie równie ciężka dla inwestorów. Zakładam, że to półrocze powinno być ogólnie pozytywne dla indeksów ale nie dla większości graczy giełdowych. Powód jest prosty - wzrosty indeksów napędzane są wybiórczo -2-3 sektorami a pozostałe sektory mają boczniaka. Jeśli się dobrze nie zidentyfikuje jaka branża jest "grana" przez grube ryby to będzie można nawet stracić na takim rynku. 

 

Sugeruję przygotować się na drugie półrocze 2019 roku - powinno być wyjątkowe i warto się dobrze przygotować na to co będzie się działo w drugiej połowie roku. 

 

Poniżej lista 5 najlepszych i jedynych w tym półroczu sygnałów powstałych w serwisie w drugiej połowie 2018 roku. 

 

 

 

1. LOTOS SA   

Wejście - klasyczny sygnał kupna powstaje po okresie prawie ośmiomiesięcznej konsolidacji po wybiciu oporu z okolic 61 zl. Wzrosty były kontynuowane przez kilka miesięcy a podwyższany był jedynie stop. 

Wyjście - agresywne zamknięcie pozycji w cenie 52 zl pośrodku tworzącej się formacji trójkąta. 

Zysk - Po dojściu ceny akcji do okolic 89 zł podjęta została decyzja o agresywnym zamknięciu pozycji i realizacji 45 % zysku. Po czasie okaząło się że kurs poszedł jeszcze trochę do góry bo zaliczył nawet okolice bliskie 100 zł. 

 

 

 

2. JSW  SA  

Wejście - klasyczny sygnał sprzedazy powstał po wybiciu kluczowego wsparcia z okolic 90 zł. Powstały  w ten sposób sygnał sprzedazy utrzymywany był przez prawie 6 miesięcy. 

Wyjście - Po przyspieszeniu dynamiki spadków do okolic 63 zł sygnał sprzedaży został agresywnie zamkniety co wiązało się z realizacją zysku. Po czasie okazało się, że miejsce zamknięcia było idealnym dołkiem ale tylko lokalnym gdyż kurs nadal jest w tendencji spadkowej chociaż minimum nie zostało specjalnie dużo poprawione. Lwia częśc z tego spadku została już jednak skonsumowana i teraz spółka nadaje się raczej jedynie do obserwacji niż do zagrania na dłuższy ruch falowy. 

Zysk - 30 % zysku w czasie dekoniunktury na giełdzie jest przyzwoitym osiągnięciem. W czasie powstawania sygnału panowała raczej powszechna zgoda co do dlaszego wzrostu ceny tych akcji. 

 

 

 

3. VISTULA  SA   

Wejście - sygnał kupna na Vistuli powstał po wybiciu oporu przy poziomie 3.60 zl. Okazał się trafny gdyż notowania kontynuowały wzrost i trzeba było tylko podwyższać poziom stop dla tej transakcji. 

Wyjście - zakładane było zamknięcie pozycji za pomocą tp przy poziomie ważnego oporu 5.50 zl.  Niefortunnie do zamknięcia sygnału zabrakło 5 groszy. Ten szczyt okazał się szczytem kończącym całego impulsu i notownaia zaczęły spadać wybijając stopa na pozimie 4.50 zl co automatycznie zamknęło pozycje. Po wybiciu stopa kurs dalej kontynuował przecenę. 

Zysk - zysk z transakcji wyniósł 25 %. 

 

 

 

4. CIGAMES SA  

Wejście - na tych akcjach sygnał kupna powstał po długich spadkach i po wybiciu oporu z okolic 1 zl. Okazało się, że miejsce do inwestycji zostało wybrane trafnie gdyż kurs w po kilku sesjach eksplodował w góre dając już teoretyczny zysk w wysokości 75 %. 

Wyjście - założenie było takie, że po korekcie akcje będa dalej kontynuowąły wzrost. Niestety rynek zadecydował inaczej i wybił stopa na poziomie 1.25 zl. Z bardzo dużego zysku zostało zaledwie 25 % a notownaia po wystopowaniu kontynuowały spadki do nowego minimum. 

Zysk - 25 % bardzo szybkiego zysku 

 

 

1. PKN SA    

Wejście - na tych akcjach zaliczyliśmy uprzednio piękny zysk otwierając pozycje na spadki po 132 zl a zamykając je po 86 zl w okolicy dołka. Zakładaliśmy co najmniej korekcyjny wzrost tych akcji do okolic 115 zl. Po kilku tygodniach konsolidacji pał piękny sygnał kupna po wybiciu oporu z okolic 90 zł. Istotnie - tak jak zakładaliśmy - kurs kontynuował wzrosty. 

Wyjście -  niestety w czasei trwania wzrostów miała miejsce bardzo mocna korekta która niefortunnie wybiła poziom stop przy cenie 95 zl. Po wybiciu stopa notowania dalej rosły do zakładanej strefy oporowej. Z uwagi na to, że drugi raz nie wchodzi się do tej samej rzeki ze względów emocjonalnych to pozostało nam jedynie obserowować ten wzrost. Ten deal był przykładem na to, że można dobrze zaprognozować, dobrze wejść i źle wyjść. Wszystko było logiczne, poprawne tylko zysk mały. 

Zysk - zysk wyniósł zaledwie 5 % 

 

 

 

Grzegorz Nowak 

serwis giełdowy amerbroker.pl 

 Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)