Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

5 najlepszych sygnałów kupna I połowy 2022 roku

 

 

 

Minęło kolejne półrocze i czas na kolejne podsumowanie sygnałów transakcyjnych. Pierwsza połowa 2022 roku zapisała się dość mocnymi spadkami na głównych polskich indeksach giełdowych. Dla przykładu indeks WiG20 stracił blisko 30 %. 

Od wielu miesięcy uważaliśmy, ze wzrosty są tylko korekcyjne i stawialiśmy zarówno na spadki warszawskich indeksów jak i na spadki najbardziej płynnych akcji z indeksu WiG20. Kiedy padły konkretne sygnały sprzedaży to zanotowaliśmy bardzo duże zyski na wielu spółkach a na kolejnych sygnały sprzedaży obowiązują nadal bo oczekujemy zdecydowanego pogłębienia trendów spadkowych na jesieni 2022 r. może nawet w postaci systemowego krachu na rynkach finansowych. To co dodaje wiarygodności sygnałom to fakt, że w tym półroczu sygnały sprzedaży powstały wyłącznie na najbardziej płynnych walorach na polskiej giełdzie. 

Jednak największy zysk, dodajmy, zysk spektakularny odnotowaliśmy na akcjach spółki Lubawa i wyniósł on 258 %. Był to chyba drugi tak wybitnie rekordowy zysk na przestrzeni kilkunastu lat działalności serwisu giełdowego. 

 

A poniżej jak zwykle wykaz 5 najlepszych sygnałów transakcyjnych za minione półrocze. 

 

1. LUBAWA SA   

Wejście - sygnał kupna na tych akcjach powstał w sposób agresywny przy poziomie cenowym 1.12 zł jeszcze w końcówce 2021 roku. Sygnał powstał w ostatniej fazie trwania kilkumiesięcznej korekty spadkowej po pierwszym wzrostowym impulsie. Zakup był w strefie najniższych wartości cenowych dla tych akcji. Stop dla pozycji ustawiony był pod poziomem 1.00 zl. Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie cena akcji wystrzeliła w kosmos. 

Wyjście - po spektakularnych i irracjonalnych wzrostach w atmosferze amoku wojennego cena akcji biła kolejne rekordy osiągając absurdalnie wysokie poziomy cenowe. Wytrzymaliśmy ciśnienie sygnał zamknięcia pozycji pojawił się na ostatniej wzrostowej sesji przy poziomie równych 4.00 zł. Na kolejnej sesji handel odbywał się nawet po 5 zł ale zamknięcie sesji było już na minusie. Zrealizowaliśmy więc zysk w prawie idealnym miejscu. Do chwili obecnie trwa na rynku tych akcji tendencja spadkowa i mamy nadzieję odnowić pozycje na wzrosty ale po bardziej atrakcyjnych cenach niż są aktualnie. Kwestia cierpliwości. 

Zysk - zamknięcie pozycji po 4.00 zł dało fenomenalny zysk w wysokości 258 % w ciągu niecałych 4 miesięcy z czego sam wzrost trwał zaledwie tydzień.  Rynek przez ostatnich kilka lat przyzwyczaił do średniego zysku między 30 a 60 % a tu rewelacyjnie zidentyfikowany koniec korekty i dobrze wykorzystana okazja rynkowa. 

 

2.  CD PROJEKT SA  

 

Wejście - na akcjach CDPROJEKTU od końca 2020 r gramy tylko zgodnie z trendem a trend od tamtego czasu zidentyfikowaliśmy jako spadkowy. W związku z powyższym wybicie wsparcia przy 180 zł potraktowaliśmy jako powstanie sygnału sprzedaży. Poziom stop został utrzymany i przez kilka kolejnych miesięcy cena notowała kolejne minima. 

Wyjście - zamknięcie pozycji spadkowych miało charakter agresywny i nastąpiło w końcu czerwca przy cenie 94 zł.  Nie oceniamy że jest to koniec trendu spadkowego na tych akcjach ale dopuszczalny jest znaczniejszy ruch korekcyjny w okolice 120 zł i jeśli rzeczywiście taki wzrost nastąpi byłby okazją do odnowienia pozycji na spadki tych akcji. Jeśli rynek ucieknie notując dalsze minima to nie będziemy go gonić. 

Zysk - pozycja dała zarobić 48 % 

 

 

 

3.  PKO BP SA  

 

Wejście - analogicznie jak na większości spółek z WiG20, także notowania akcji banków postrzegaliśmy bardzo negatywnie i szukaliśmy najlepszego miejsca do założenia pozycji na spadki ceny akcji tego czołowego banku. Za taki poziom uznaliśmy wybicie wsparcia przy 47.50 zł. Rzeczywiście, po wybiciu kurs podszedł do tego pułapu respektując techniczną zasadę, że dotychczasowe wsparcie po złamaniu staje się oporem i notowania rozpoczęły serię dynamicznych spadków.  

Wyjście - przyspieszenie dynamiki spadków zazwyczaj świadczy o końcówce tendencji i zgodnie z tą zasadą w trakcie panicznej sesji wyprzedaży zamknęliśmy agresywnie pozycje przy poziomie 32.90 zł. Pozycja została zamknięta agresywnie nie dlatego, że widzieliśmy koniec trendu spadkowego ale dlatego, że spodziewaliśmy się z dużym prawdopodobieństwem mocniejszego korekcyjnego odbicia które dałoby szansę na odnowienie pozycji spadkowych na wyższym poziomie cenowym. Istotnie, takie odbicie maiło miejsce i od poziomu 38 zł ponownie obowiązuje sygnał sprzedaży na akcji tego banku i trwa on do chwili obecnej. Najpewniej kolejne zyski zostaną zrealizowane w drugiej połowie tego roku. 

Zysk - zysk był szybki i sygnał dał zarobić 32 % 

 

 

 

4.   KGHM SA  

 

Wejście - w poprzednim półroczu zysk na akcjach KGHM wynikał tylko z pozycji spadkowych gdyż taki obowiązuje trend na rynku tych akcji a zwyczajowo inwestujemy tylko z trendem a nie przeciwko trendowi. Gra przeciwko trendowi to jak kopanie się z koniem - wiadomo kto wygra. A więc na spodziewanej wzrostowej korekcie wyższego rzędu otworzyliśmy sygnał sprzedaży przy cenie 170 zł ze stopem powyżej szczytu przy 181 zl. Sygnał się obronił i rozpoczęła się mała spadkowa lawina. Jak wyprzedaż przyspiesza a wskaźniki stochastyczne sa w skrajnym wyprzedaniu to wiadomo - często może być spora korekta takiego ruchu. Zgodnie z powyższym przy poziomie 119 zł zamknęliśmy agresywnie sygnał sprzedaży realizując pokaźny zysk. Takie korekcyjne odbicie znowu miało miejsce i ponownie od pułapu 147 zł jesteśmy na sygnale sprzedaży który obowiązuje do chwili obecnej. Jeśli trend spadkowy zostanie zachowany to najpewniej będziemy realizować zyski z tych pozycji w drugiej połowie tego roku.  Na dzisiaj uznaję za bardzo prawdopodobne uznaję, że taki kolejny dołek może być w strefie 70-50 zł. 

Wyjście - zamknięcie pzoycji nastąpiło przy poziomie 119 zł przy bardzo mocnym technicznym wyprzedaniu wskaźników techniczncyh.  

Zysk - sygnał dał zarobić 30 % 

 

 

 

5.   FW20 

 

Wejście - kontrakt na indeks WiG20 najwyższe notowania miał na początku stycznia przy poziomie 2318 p. a zamknięcie notowań w ostatnim dniu czerwca miało miejsce przy poziomie 1696 p. co oznacza, że trzymający akcje na wzrosty średnio stracili niecałe 30 %. 

Grając na spadki indeksu zarobiliśmy w tym samym czasie łącznie ponad 427 punktów. Łącznie były to zaledwie 4 otwarte pozycje z czego trzy były zyskowne a jedna stratna około 20 punktów, wyleciała na tzw. stopie. Co ważne zagrania były otwierane tylko zgodnie z trendem, czyli na spadki indeksu. Realizując zyski z pozycji spadkowych nie otwieraliśmy pozycji na korekcyjne wzrosty tylko czekaliśmy na wzrostowe podbitki aby przy ekstremalnie wykupionych wskaźnikach technicznych odnowić pozycje na spadki indeksu. 

Jeśli przyjmiemy, że ktoś operował w tym okresie tylko jednym kontraktem to korzystając z powstałych w serwisie sygnałów zysk na jednym kontrakcie w minionym półroczu wyniósł 8540 zł. W tym samym czasie indeks WiG20 zanotował prawie 30-procentową stratę. 

Zysk - na 1 kontrakcie 8540 zl 

 

 

Grzegorz Nowak 

serwis giełdowy amerbroker.pl 

 

  Komentarze

[2022-07-31] Jacek W
Gram tylko na wzrosty i dzięki Lubawie nieźle się obłowiłem to był mega sygnał i dzięki za powstrzymanie mnie przed zakupem na kolejny wzrost którego nie było :) emocjonalnie było bardzo gorąco

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)