Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Gorące tematy

Biblioteka inwestora - dobre książki o giełdzie i inwestowaniu

 

 

Wojna o pieniadz - Biblioteka Inwestora

 

 

„Pozwólcie mi emitować i kontrolować pie­niądze kraju, a ja nie dbam o to, kto tworzy jego prawa” – Mayer Amschel Rothschild, założyciel potęgi finansowej rodziny Rothschildów. 
 
Skąd się biorą kryzysy finansowe? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba postawić kilka innych: kto kontroluje emisję waluty? Kto zyskuje na inflacji? Komu zależy na drukowaniu papierowego pieniądza bez pokrycia w złocie? Kto pragnie uzależniać ludzi od kredytów? Do kogo należy amerykańska Rezerwa Federalna? Po co stworzono Międzynarodowy Fundusz Walutowy? A przede wszystkim: w jaki sposób prowadzona jest globalna wojna o pieniądz?

Song Hongbing, chiński analityk finansowy, stara się odpowiedzieć na te pytania, spoglądając na świat zachodni z zewnątrz i usiłując dociec, w którym momencie ta dynamicznie rozwijająca się cywilizacja popełniła błąd, który doprowadził do dzisiejszego permanentnego kryzysu i rosnącego zadłużenia. Jego opowieść obejmuje ostatnie trzy wieki historii Europy i Ameryki, poczynając od założenia Banku Anglii w 1694 roku, poprzez dzieje rodziny Rothschildów i ich imperium finansowego, powołanie Rezerwy Federalnej, udział kół finansowych w inspirowaniu dwóch wielkich wojen światowych, rezygnację z parytetu złota, aż po kryzys naftowy lat siedemdziesiątych, klęskę „azjatyckich tygrysów” w latach dziewięćdziesiątych i ostatni kryzys finansowy na rynku nieruchomości USA. Przedstawiając dzieje powolnego upadku Zachodu polegającego na dobrowolnym oddawaniu się państw w niewolę banków, autor pragnie ostrzec Chiny i inne dynamicznie rozwijające się kraje Azji przed popełnieniem błędów, które mogą doprowadzić do utraty nie tylko dobrobytu, ale także suwerenności. Jednakże ta książka, pisana dla azjatyckiego czytelnika, może być również pouczająca dla nas. Choć bowiem popełniliśmy już wiele z błędów, o których pisze autor, zawsze jest nadzieja, że nie będziemy popełniać następnych.

Książka jest doskonała, ujawnia skrywane przez zachód tajemnice kontroli elit finansowych nad światem a poza tym prezentuje chiński punkt widzenia w walce o globalną hegemonię.

 

  

Analiza formacji na wykresach giełdowych - Biblioteka Inwestora

Thomas N. Bulkowski

Wydawnictwo Linia 2011

Warszawa 2011 

 

„Analiza formacji...” Bulkowskiego to rzeczywisty poradnik inwestora, kolejna książka będąca kompendium analizy technicznej. Czytając ją od A do Z, można temat, jakim jest spekulacja z wykorzystaniem analizy technicznej, opanować w sposób kompleksowy. W „Analizie...” znajdziemy niezwykle obszerny przegląd formacji technicznych, jest sporo miejsca poświęconego na omówienie ich skuteczności. Jest tutaj także sporo o psychologii, a także trochę o podstawowych zasadach inwestowania. To jest szczególnie cenne. Często inwestorzy zbyt dużą uwagę koncentrują na metodzie, na dogłębnym zbadaniu skuteczności konkretnych formacji, a zbyt małą wagę przykładają do takich spraw jak zarządzanie kapitałem czy też techniczne aspekty zawierania transakcji. 

Od razu należy jednak zaznaczyć, że ta książka raczej nie jest skierowana do absolutnie początkujących inwestorów. Mimo tego, że jest napisana prawie jak powieść, dosyć swobodnym językiem, często w formie dialogu między autorem i jego przyjacielem, jest jednak trochę skomplikowana i wymaga obycia z terminologią i slangiem giełdowym. 

Jest wiele takich książek jak „Analiza...” Bulkowskiego, które kompleksowo podejmują temat analizy technicznej. W takim przypadku zadaniem inwestora jest dokonanie właściwego wyboru. Często nie warto czytać wszystkich, gdyż nadmiar wiedzy i przegląd podejść różnych autorów szkodzi, zamiast pomagać. Jeżeli natomiast wybór padnie na Bulkowskiego, to będzie to dobry wybór.

 

 


TEORIA FAL ELLIOTTA -  Biblioteka Inwestora 

Autor:
 
Alfred J.Frost Robert R.Prechter
Wydawca:
 
WIG PRESS

 

 

 

 

 "Teoria fal Elliotta" zdobyła sobie w naszym kraju sporą popularność, mimo że polskiemu Czytelnikowi praktycznie niedostępne było dotąd podstawowe źródło, jakim jest praca Frosta i Pretchera, która znacznie poszerza naszą dotychczasową wiedzę na temat koncepcji fal. Mamy tu okazję poznać zarówno więcej niuansów teoretycznych, jak i przede wszystkim zastosowanie tej teorii w praktyce i to w nieznanej nam dotąd perspektywie czasowej. Także stosunkowo krótka historia polskiego rynku akcji potwierdza słuszność założeń koncepcji Elliotta, przez co lekturę tej książki można uznać za obowiązkową dla każdego inwestora w naszym kraju. 

 


"Dwa razy próbowałem już wcześniej zrozumieć teorię Elliotta, ale udało mi się to dopiero po lekturze tej książki. To z pewnością pierwsza książka na temat koncepcji Elliotta, którą mogę śmiało polecić innym. Opisane są tu wszystkie metody, którymi tak skutecznie posługiwał się Pretcher." 
The Professional Investor

"Wszyscy poważni analitycy powinni zawsze mieć pod ręką tę książkę... Dzięki niej można rozpocząć samodzielną analizę fal."
Futures 
 

 

Analiza Techniczna Rynków Finansowych  - Biblioteka Inwestora 

 

John J.Murphy

Wydawnictwo WIG-Press

Warszawa 1999

 

 

Analiza techniczna rynków finansowych Murphy'ego jest książką, która znana jest w środowisku inwestorów jako "Biblia analizy technicznej". Zawiera opisy wszystkich elementów analizy technicznej: teorię Dowa, analizę trendów, analizę formacji oraz analizę wskaźników. Książka szeroko opisuje praktyczne aspekty inwestowania, metody zarządzania kapitałem, podstawy analizy cykli oraz fal Elliotta. Znajdziemy w niej również słowniczek pojęć oraz definicje podstawowych i zaawansowanych wskaźników analizy technicznej. Mimo upływu lat dzieło Murphy’ego wciąż zawiera aktualne treści i z czystym sumieniem można ją polecić każdemu inwestorowi. Natomiast, jeżeli ktoś może o sobie powiedzieć, że jest inwestorem początkującym, powinien tę pozycję umieścić na liście lektur obowiązkowych. Pozwolę sobie dodatkowo wzmocnić moją, i tak bardzo pozytywną ocenę, sugerując, że jeśli mieliby Państwo możliwość zabrania ze sobą na bezludną wyspę tylko jednej książki z zakresu analizy technicznej, wybór powinien paść właśnie na "Biblię" Murphy'ego.  

 

 

Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów - Biblioteka Inwestora

Steve Nison

Wydawnictwo WIG-Press

Warszawa 1996

  

 

Pozycja obowiązkowa dla każdego inwestora kierującego się choć w części analizą techniczną. Autor w sposób kompleksowy, dogłębny i jednocześnie bardzo przystępny przedstawia w swojej książce wiedzę z zakresu świeć japońskich – od historii i zasad tworzenia wykresów, po skomplikowane formacje.

Po lekturze tej pozycji inwestor dostrzeże, jak duże znaczenie prognostycznie może mieć nawet jedna sesja i jak w praktyce należy odczytywać sygnały płynące ze zmiany kursu akcji. Jednym słowem - książka kompleksowo zaznajamia czytelnika z potężnym narzędziem, jakim są świece japońskie. Całość materiału bazuje na praktycznych przykładach, warto wspomnieć o niezwykle sugestywnych opisach formacji zaczerpniętych z nomenklatury japońskiej 

 

 

Inwestor jednosesyjny - Biblioteka Inwestora 

Jake Bernstein
Wydawnictwo Oficyna Ekonomiczna
Kraków 2006

  

 

„Inwestor jednosesyjny“ to poradnik inwestowania dla praktyków giełdowych – i to tych aktywnych inwestorów. To książka dla tych, których charakter nie dopuszcza nawet na myśl inwestycji „pod dywidendę“, a więc długoterminowej, na lata. To książka dla traderów, którzy zawierają dużo transakcji, nawet wielokrotnie w ciągu dnia. Książka ta zawiera opis ogromnej ilości metod i konkretnych technik inwestycyjnych, w 100% opartych na analizie technicznej. To co można powiedzieć bez wątpienia, to że książka ma charakter praktyczny. Jak każdej książki, również tej, nie należy traktować jako wyabsolutnionego źródła wiedzy, które wskaże dokładnie jak konkretnie inwestować. To bardziej nauka o tworzeniu metody inwestycyjnej. Mnogość przykładów pozwala wyrobić sobie zdanie na temat własnych preferencji odnośnie indywidualnych metod inwestycyjnych. Książkę tę zdecydowanie można polecić aktywnym inwestorom giełdowym i to zarówno zaawansowanym, doświadczonym praktykom jak i osobom początkującym. 

 

 

Trader Doskonały - Biblioteka Inwestora

Van K. Tharp

Wydawnictwo: Linia 2012

 

Nowa książka autora klasycznej już pozycji "Giełda, wolność i pieniądze". Van Tharp przedstawia w niej całościowy przepis na to, jak stać się skutecznym, zawodowym traderem. Jego system, stanowiący połączenie psychologii inwestowania i solidnych metod spekulacyjnych, ma umożliwić osiąganie optymalnych wyników inwestycyjnych zarówno w czasie wzrostów, jak i spadków.

Opierając się na wieloletnich doświadczeniach, Tharp opracował plan pozwalający skutecznie poruszać się po rynku. Jego podstawą jest psychologia - ale nie tylko psychologia spekulacji. Trader doskonały to bodajże pierwsza książka, która każe graczowi giełdowemu spojrzeć na grę na giełdzie w kontekście całego swojego życia - i własnej osobowości. Dopiero później przychodzi pora na staranne przygotowywanie biznesplanu ? bo spekulacja nie jest ani hazardem, ani sportem, lecz właśnie biznesem - na wybór systemu i na opracowanie strategii zarządzania wielkością pozycji.

Niemal na każdej stronie tej książki Tharp stawia zasadnicze pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć, jeśli chce się zostać traderem i odnieść sukces. 

 

Podstawy analizy technicznej  - Biblioteka Inwestora

Martin J.Pring

Wydawnictwo WIG-Press

Warszawa 1998

 

 

Książka jest napisana lekkim i bardzo przystępnym językiem. Zawiera szeroki, niemal encyklopedyczny przegląd różnych sposobów oceny technicznej strony rynku. Byłem pod wielkim wrażeniem tego, że w banalny sposób, oceniając wzory cenowe, a nie sprawozdania finansowe spółek, można łatwo pomnażać pieniądze. Miałem wrażeniem, że znam już sposób na giełdę. Dziś, po ponownym zajrzeniu do tej pozycji, zauważam już, że autor zawarł również niejedno sceptyczne zdanie o formacjach świecowych, trendach, zniesieniach Fibonacciego, budowie systemów mechanicznych itd. Sam autor zdaje się przyznawać, że to tylko podstawy, ale bez podstaw trudno pójść dalej. Książka, mimo że powstała dawno temu, to niesie informacje o tym, czym kierują się w wielkiej liczbie gracze techniczni do dziś, niezależnie od oceny użyteczności analizy technicznej zweryfikowanej w prawdziwej grze giełdowej. Tym żyje świat spekulacji giełdowych 

 

 

Geometria Fibonacciego - Biblioteka Inwestora

Paweł Danielewicz 

Wydawnictwo: WIG PRESS 2006

Praktyczny kurs inwestowania na rynkach finansowych. Po raz pierwszy na polskim rynku kapitałowym doświadczony makler transakcyjny przelał na papier swoje najskrytsze i niezwykle wartościowe tajemnice. 

Paweł Danielewicz - znawca tematyki współczynników i technik Fibonacciego, stworzył na przestrzeni kilku ostatnich lat, spójne, logiczne i niezwykle zyskowne podejście do inwestowania na rynkach finansowych. Prezentowana książka przedstawia w szczegółach tę unikalną i nowatorską metodologię. 
Autor niezbicie udowadnia, że bazując na kilkudziesięciu współczynnikach Fibonacciego, można z niespotykaną dotąd precyzją konstruować wiarygodne poziomy wsparć i oporów. 
Ceny płynnych walorów niesłychanie często "respektują" tego typu strefy cenowe na wykresach. Co więcej, jeśli na tak zbudowanym obszarze, ukształtuje sie dodatkowo pewien charakterystyczny układ fal, to prawdopodobieństwo wystąpienia punktu zwrotnego jest niemalże pewne. 
Te układy fal, to nieznane zupełnie w Polsce formacje cenowe, które autor wprowadza na nasz rodzimy grunt. Ich skuteczność przewyższa bezsprzecznie wskazania płynące z klasycznych formacji analizy technicznej. 
To nie jest książka teoretyczna. Prezentowana publikacja, to kompleksowy kurs tradingu w którym chronologicznie przedstawia się wszystkie elementy występujące w procesie inwestowania na rynkach finansowych. Autor wyjaśnia i szczegółowo omawia techniki inicjowania transakcji, metody ustawiania zleceń zabezpieczających, docelowe poziomy realizacji zysków, kwestie zarządzania wielkością pozycji. 
Wszystkie poruszane zagadnienia zilustrowane są przykładami z polskiego rynku kapitałowego i walutowego. Autor, krok po kroku, posiłkując sie 170 wykresami, precyzyjnie demonstruje tajniki swojej unikatowej metodologii.

 

 

Psychologia rynków finansowych - Biblioteka Inwestora

 

Tony Plummer
Wydawnictwo WIG-Press 
Warszawa 1995

 

 

Lektura „Psychologii...” nawet dla doświadczonych inwestorów może być pewnym zaskoczeniem. Rozpoczyna się ona do opisu osiągnięć nauki w dziedzinie zachowań zbiorowych. Dopiero na tej podbudowie, wykorzystując teorię cykli, autor zmierza do przełożenia wniosków z teorii zachowań zbiorowych na osiągnięcia analizy technicznej. Widać zamiłowanie do nieklasycznych metod analizy technicznej, bazujących na ciągu Fibonacciego, teorii Gana, czy też falach Elliotta. Na takiej podbudowie omawianie są podstawowe metody analizy technicznej. Opisy tych metod – w szczególności analizę formacji – czytelnik może co prawda znaleźć w innych książkach traktujących o analizie technicznej, jednak tego podejścia, uwzględniającego psychologię inwestowania i zachowania zbiorowe, nigdzie indziej znaleźć się nie da. Świetna pozycja, którą można polecić wszystkim inwestorom, zarówno początkującym, jak i doświadczonym. Jedyną jej wadą jest brak aktualności, gdyż oryginalna praca Plummera była wydana w 1989 r. 

 

 

 

Trader Vic Metody Mistrza Wall Street - Biblioteka Inwestora

 

Victor Sperandeo, T.Sulivan Brown

Dom Wydawniczy ABC

 

 

Książka Victora Sperandeo jest jedną z najbardziej znanych na świecie pozycji traktujących o inwestowaniu. Zawiera bogaty przegląd metod związanych z inwestowaniem, od szczegółów analizy technicznej poprzez przegląd metod analizy fundamentalnej, aż po sposoby analizy otoczenia politycznego rynku. Filozofię inwestowania Sperandeo cechuje podejście kompleksowe. Autor nigdy nie wysnuwa wniosków na podstawie pojedynczej przesłanki, izolowanego sygnału. Zawsze analizuje daną sytuację rynkową w kontekście makroekonomicznym, politycznym oraz długoterminowym. Jednakże w poszukiwaniu konkretnego sygnału na konkretnym walorze finansowym odwołuje się do analizy technicznej. Pewną wadą tej publikacji jest fakt, że jej pierwsze amerykańskie wydanie miało miejsce dopiero w 1991 roku, co oznacza, że autor pisał swoje dzieło w latach osiemdziesiątych. Niestety, dla czytelnika jest to bardzo, bardzo odczuwalne. Książka uległa wyraźnej dezaktualizacji. Niczym nie umniejsza to jej wartości, jeżeli chodzi o samą filozofię i kompleksowe podejście do inwestowania. Jednak opracowane i prezentowane przykłady są już nieaktualne i nie stanowią większej wartości. Zresztą sam autor pisze o prezentowanych metodach w taki sposób: "Największy błąd, jaki można popełnić, korzystając z dowolnej metody analizy technicznej, to zakochać się w niej. Każdy rynek jest w trakcie nieustannego procesu zmian, a każda metoda, która nie uwzględnia zmian w sensie fundamentalnym, wiedzie do błędów".

 

 

Zastosowanie Teorii Carolana i Fishera na rynku kapitałowym - Biblioteka Inwestora

 

Jerzy Nowakowski, Krzysztof Borowski

 

Wydawnictwo Diffin

 

Warszawa 2005

  

 

Nowoczesna i nietypowa analiza techniczna wymaga nowoczesnego i nietypowego podejścia. To wszystko gwarantuje książka Nowakowskiego i Borowskiego. Zawiera ona z jednej strony opis klasycznych metod analizy technicznej (teoria Dowa, analiza trendów, formacji oraz wskaźników), jak i metod uznanych za nowoczesną analizę techniczną: opis ciągu liczb Fibonacciego i jego zastosowania na rynkach finansowych, teorii fal Elliotta, zgodnie z tytułem książki opis metody okienek Carolana, sposoby wyznaczania punktów zwrotnych za pomocą metody Fishera oraz omówienie wybranych zagadnień teorii Ganna. Wszystkie te metody są potraktowane wnikliwie oraz ilustrowane ciekawymi przykładami. Książka jest zdecydowanie przeznaczona dla inwestorów zaawansowanych. Początkujący powinni sięgnąć po inną lekturę z tego zakresu, a po Zastosowanie Teorii Carolana i Fishera na rynku kapitałowym dopiero w celu uzupełnienia wiedzy. Lektura ta jest także godna polecenia dla osób zajmujących się analizą techniczną od strony naukowej, gdyż stanowi znakomite źródło bibliograficzne (ponad 650 pozycji dotyczących analizy technicznej).

 

 

FOREX włącz emocje włącz zyski. Przewodnik świadomego inwestora - Biblioteka Inwestora

Mikołaj Rylski

Wydawnictwo OnePress
2009

 

 

Długo oczekiwana książka autorstwa Mikołaja Rylskiego - bestseller - to pierwsza w Polsce publikacja na temat psychologii inwestowania na rynku walutowym FOREX. Napisana przez praktyka rynku, przystępnym i prostym językiem, czyta się z wielką przyjemnością. Jest ona esencją najistotniejszych psychologicznych uwarunkowań, dotyczących inwestowania w waluty, dodatkowo ubarwione licznymi przykładami i ćwiczeniami. Dzięki tej książce poznamy emocje utrudniające życie inwestorom, błędne przekonania, spowalniające budowę pokaźnych zysków oraz sposoby ich przezwyciężania. Charakterystyka rynku FOREX jest uzupełniona o krążące na jego temat liczne fakty i mity - dotyczące szybkich i spektakularnych bogactw oraz jeszcze szybszych i druzgocących bankructw. Głównymi cechami tego największego rynku finansowego na świecie - rynku wymiany walut, z dziennymi obrotami sięgającymi obecnie 3,2 biliona dolarów są: dźwignia finansowa, wyjątkowa płynność, handel pieniędzmi 24h na dobę oraz możliwość zarabiania na spadkach. Książka zawiera liczne wskazówki oraz odpowiedzi nurtujące każdego inwestora, m.in.: jak wyznaczać finansowe cele, jak poradzić sobie z emocjami oraz drogę od amatora do zawodowego inwestora. 

 

 

Najważniejsza rzecz - Biblioteka Inwestora

 

Howard Marks

MT Biznes

Warszawa 2012

 

 

Czy można się nauczyć sztuki inwestowania po choćby najbardziej wnikliwym przeczytaniu i przeanalizowaniu 238 stron fascynującej książki? Książki, którą nota bene, czyta się jak najlepszą powieść kryminalną. Na pewno nie! Dlatego, jak sam autor pisze,Najważniejsza rzecz… nie jest podręcznikiem. Howard Marks, prezes i jeden z założycieli Oaktree Capital Management, jest przede wszystkim głębokim myślicielem współczesnego rynku kapitałowego, a swoje wnikliwe analizy poddaje osądowi czytelnikom w licznych memorandach. Najważniejsza rzecz stanowi właśnie zbiór najistotniejszych myśli i przesłań w czterdziestoletniej karierze zarządzania inwestycyjnego autora zawartych w opublikowanych memorandach. Książkę można traktować jak swoistego rodzaju „notatkę dla pamięci” każdego inwestora, kilkanaście przykazań, o których dobry inwestor musi pamiętać zawsze.

 

Współczesny inwestor ma nieograniczone możliwości docierania do różnych informacji, stanowiących narzędzia jego pracy. Serwisy internetowe pełne są analiz popularności spółek i ich profili, notowań funduszy inwestycyjnych, kursów walut, analiz online, serwisów depesz rynkowych, a nawet kalkulatorów przychodów z inwestycji. Dla tych, którzy dobrze czują się w wirtualnej przestrzeni istnieją również blogi, gdzie odbywają się pasjonujące i emocjonujące dyskusje o wszystkim co wiąże się z giełdą. Rozliczne wydawnictwa prześcigają się z bogatą ofertą publikacji o tym, jak w prosty, niezawodny sposób stać się w krótkim czasie krezusem finansowym. Podręczniki podpowiadają wizjonerskie metody tworzenia modeli biznesowych, dzięki którym sukces staje się niemal pewny. Są autorzy, którzy prawdziwy sukces chcą odnieść dzięki lekcjom z Tory i innych starożytnych tekstów, jeszcze inni proponują w drodze do sukcesu korzystać z socjotechnik. We wszystkich tych źródłach informacji znajdziemy lepsze lub gorsze recepty na gwarantowany sukces. A w Najważniejszej rzeczy znajdziemy „najważniejszą rzecz”, czyli … podbudowę psychologiczną zarówno dla osiągania zwycięstw finansowych, jak i łagodnych upadków. 19 przykazań, 19 najważniejszych rzeczy, o których musi pamiętać wnikliwy inwestor, aby z każdej sytuacji wyjść obronną ręką. Bo dobry inwestor, to wcale nie ten, który ma na swoim koncie tylko dobre transakcje. Ale ten, który rozumie rynek, jego cykliczność, ma wyczucie tego, w którym punkcie wahadła jest w danym momencie firma, gospodarka, rynek, umie rozpoznać ryzyko i kontrolować je. Ale też potrafi znajdować okazje i docenia rolę szczęścia, przy czym nigdy nie zapomina, czego tak naprawdę chce i do czego dąży.

 

Te wszystkie dobre, a co najważniejsze mądre rady są omawiane na konkretnych przykładach sytuacji, które miały miejsce w niezbyt odległej przeszłości. Autor posiłkuje się głównie swoimi doświadczeniami w tym okresie, a na własnym koncie miał nie tylko same wzloty. Ma to ogromne znaczenie dla zrozumienia przesłania autora. Inwestorzy jeszcze doskonale pamiętają lata boomu i kryzys w ostatnich dwóch dekadach i dlatego łatwiej im będzie zrozumieć to, czego autor chce ich nauczyć, przed czym przestrzec. Bo choć nie jest to podręcznik, to jest to bardzo ważna książka dla każdego inwestora. Rzeczy najważniejszych dla wnikliwego inwestora odnajdziemy w niej bardzo wiele, ale tak naprawdę najważniejsza jest umiejętność postępowania w zgodzie nimi wszystkimi. A na pewno pomoże w tym każdemu, zarówno początkującemu jak i doświadczonemu inwestorowi, znajomość doskonale wytłumaczonych pojęć takich, jak: myślenie drugiego poziomu, wartości i jej relacji do ceny, kontrarianizmu oraz inwestowanie defensywne.

 

Zaufanie tysięcy osób, które powierzyły Howardowi Marksowi swój kapitał są bezspornym dowodem wyjątkowości jego osoby. Pracę Marksa docenili również wielcy świata biznesu, między innymi Warren Buffett, i Joel Greenblatt. Dołączam się do tego grona

 

 

 

Sztuka spekulacji po latach - Biblioteka Inwestora

 

Zenon Komar

Wydawnictwo Linia

Warszawa 2011

 

 

Jest całe pokolenie inwestorów, które wychowało się „na Komarze”. Oryginalna, „Sztuka spekulacji” ukazała się w 1993 roku i była pierwszą książką o inwestowaniu na giełdzie na rynku polskim. To właśnie tę książkę czytali pierwsi inwestorzy, którzy uczestniczyli najpierw mega hossie w latach 1993-94, a później w bolesnym krachu giełdowym po marcu 1994 r. Teraz po 18 latach ukazuje się uzupełnione wydanie pod tytułem „Sztuka spekulacji po latach”. Sformułowanie „uzupełnione” jest jednak tylko umowne. Nowa książka to dzieło wielokrotnie obszerniejsze niż pierwowzór z 1993 roku. To niczym porównanie Potopu z Janko Muzykantem Sienkiewicza. Nowa „Sztuka spekulacji po latach” to dzieło tak monumentalne, że początkującego inwestora może przerazić swoją objętością, zakresem podjętych tematów. Ktoś może z obawą zadać pytanie, czy na pewno to wszystko trzeba opanować, żeby zostać dobrym inwestorem? Na szczęście odpowiedź jest przecząca. Ze „Sztuki spekulacji” można i należy korzystać niczym z dobrej encyklopedii, sięgając do niej wybiórczo, regularnie się dokształcając. Oczywiście bez obaw można ją również przeczytać od deski do deski niczym powieść beletrystyczną, do czego szczególnie zachęca lekki język jakim cała książka jest napisana. Sztuka spekulacji jest napisana z pasją, z zaangażowaniem, którą autor zaraża czytelnika. Po pierwszych kilku stronach, wręcz nie sposób się oderwać.


„Sztuka spekulacji po latach” ma tę zaletę, że w zasadzie nie trzeba już sięgać po inne pozycje w celu uzupełnienia wiedzy. Można kupić jedną książkę i mieć zgromadzoną całą wiedzę o grze giełdowej w jednym miejscu. Jest tutaj wszystko, począwszy od psychologii rynków finansowych, elementów strategii inwestycyjnej, przez detale analizy technicznej, aż po wiedzę z inżynierii finansowej. Znajdziemy w tej książce wszystko to co jest potrzebne do sprawnego poruszania się po rynkach finansowych, do inwestycji, do spekulacji. Jednej rzeczy w tej książce nie znajdziecie, nie ma tutaj nic o wycenie spółek, o analizie fundamentalnej. Ale jak sama nazwa wskazuje nauczymy się z tej książki spekulacji, a nie długoterminowego inwestowania opartego na fundamentalnej wartości spółek.

 

 

Droga żółwia  - Biblioteka Inwestora

 

Curtis M.Faith

Wydawnictw Linia

Warszawa 2011

 

Ta książka to idealne połączenie opowieści (w pierwszej części książki) z praktyczną wiedzą z zakresu inwestowania. Tę opowieść mimo tego, że opartą na faktach czyta się jak najlepszą książkę beletrystyczną. „Droga żółwia” to fascynująca historia o graczach z lat 80-tych, którzy stosowali w swoich inwestycjach systemy transakcyjne. Mimo upływu lat i utraty skuteczności pierwotnie stosowanych systemów, książka stanowi znakomite źródło wiedzy na temat handlu algorytmicznego. Drugą część książki stanowi super poradnik dla graczy podchodzących do rynku w sposób systematyczny, wyszukujących nieefektywności pozwalające z tym rynkiem regularnie wygrywać. Każdy kto zajmuje się tematyką automatycznych systemów transakcyjnych, ich tworzeniem, optymalizacją oraz zastosowaniem musi tę książkę przeczytać. „Droga żółwia” to najlepsza książka o spekulacji jaka ostatnio pojawiła się na rynku polskim. Dla aktywnych inwestorów to pozycja wręcz obowiązkowa

 

 

Giełda Wolność i Pieniądze. Poradnik Spekulanta  - Biblioteka Inwestora

 

Van K.Tharp

Wydawnictwo WIG-Press

Warszawa 2000

 

Książka dr. Van Tharpa jest jedną z tych trzech książek (obok "Analizy technicznej rynków terminowych" Schwagera i "Komputerowej analizy rynków terminowych" LeBeau i Lucasa), która powinna stanowić pozycję obowiązkową dla inwestorów bardzo aktywnie grających na kontraktach terminowych. Książka zawiera dużą dawkę informacji, którą można określić mianem praktycznej. Czytelnik znajdzie w niej opis procedury tworzenia systemów transakcyjnych ze zwróceniem uwagi na wszystkie niezbędne elementy składające się na udaną inwestycję. Autor opisuje etap tworzenia systemów transakcyjnych, jednakże nie koncentruje się na technikaliach, a bardziej zwraca uwagę na często zaniedbywaną sztukę zarządzania kapitałem oraz, co chyba najbardziej istotne, na wpływ psychologii inwestora na całokształt zachowań giełdowych. Dr Tharp znany jest zresztą w środowisku inwestorskim jako specjalista od tematyki psychologii inwestowania, prowadzi jedne z najsłynniejszych na świecie seminariów dla inwestorów traktujących właśnie o wpływie psychologii na skuteczność spekulacji. Książkę tę można także potraktować jak wstęp do szerszego zainteresowania się tematyką systemów transakcyjnych z naukowego punktu widzenia.

 

 

Złudzenia inwestora  - Biblioteka Inwestora

Martin S.Fridson

Wydawnictwo WIG-Press

Warszawa 2000

 

To nie jest książka, którą można nazwać poradnikiem inwestora. Nikt nie nauczy się z tej książki inwestować. Jest to pozycja przeznaczona dla inwestorów, którzy posiadają już pewne doświadczenie i chcieliby nabrać dystansu do tego, co robią. Autor w znakomitym i często anegdotycznym stylu omawia takie kwestie jak skuteczność zastosowań różnych modeli formalnych, naśmiewa się wręcz ze skuteczności ratingów, dużo miejsca pozostawia na indywidualną refleksję czytelnika. Nie mówi wszystkiego wprost, pozwala działać wyobraźni inwestorów. Pod tym względem „Złudzenia inwestora“ zasługują na najwyższą notę. Jedyną wadą omawianej pozycji jest brak jej aktualności. Książka ukazała się w Polsce w 2000 roku i jest tłumaczeniem oryginału, który ukazał się w USA aż w 1993 roku, co oznacza, że był pisany najwcześniej na początku lat 90. Ten brak aktualności książki jest aż nadto wyczuwalny. Wszystkie przykłady, którymi posługuje się autor pochodzą najpóźniej
z początku lat 90. A zatem były to czasy, w których polski rynek giełdowy nie istniał. Od tamtej pory rynki finansowe bardzo się zmieniły. Mieliśmy do czynienia przynajmniej z kilkoma wielkimi hossami i conajmniej kilkoma krachami giełdowymi. Przede wszystkim handel na giełdach światowych stał się globalny i tego spojrzenia wyraźnie w „Złudzeniach inwestora“ brakuje

 

 

Szaleństwo, panika, krach. Historia kryzysów finansowych  - Biblioteka Inwestora

 

 

Charles P.Kindleberger 
Wydawnictwo WIG-PRESS 

 

Warszawa 1998

 

Charles P. Kindleberger podaje w wątpliwość fakt, iż działania inwestorów na rynkach finansowych są zawsze racjonalne. Stwierdza, że zdarza się ,iż inwestorzy podlegają zachowaniom stadnym, które przybierać mogą nawet postać szaleństwa. Autor dokładnie, a zarazem w ciekawy i zrozumiały sposób, przedstawia przyczyny, przebieg i mechanizmy kryzysów oraz środków, jakie mogą zostać podjęte do walki z nimi. Można zauważyć, że historia się powtarza, a mechanizmy są podobne bez względu na użyte instrumenty. Autor uświadamia, że to, co się dzieje teraz nie jest niczym wyjątkowym, jeśli chodzi o zachowania ludzkie. Opisuje również, jak kryzys w jednym kraju może przenieść się na inne kraje w bardzo szybkim tempie. Nie sposób nie wspomnieć o obszernym rozdziale traktującym o sposobach interwencji w warunkach kryzysu. Kindleberger poświęca również rozdział wnioskom z historii, zastanawiając się, czy faktycznie instytucje powołane w celu zapobiegania kryzysom – przede wszystkim organizacje międzynarodowe, spełniają swoje zadanie. W książce poruszono również kwestię słuszności istnienia instytucji pożyczkodawcy ostatniej instancji, który teoretycznie pozwala zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się kryzysu. Niewątpliwą zaletą tej książki jest fakt, że zawiera ona dużo szczegółowych informacji i skłania do przemyśleń, a przy tym lekko się czyta i w dobie obecnego kryzysu staje się pozycją bardzo na czasie. Autor nie zasypuje czytelnika wzorami, modelami, a zamiast tego opisuje zaistniałe sytuacje, przypisując im wiele ciekawych historycznych zdarzeń i faktów. Dodatkowo autor zebrał wszystkie większe kryzysy gospodarcze od 1618 roku wraz z okolicznościami ich powstania i źródłami finansowania w tabeli na końcu książki

 

 

Rozważny inwestor  - Biblioteka Inwestora

Maciej Rogala

 

Wydawnictwo EDINEM 

 

Warszawa 2009

 

 

Lokując pieniądze na rynku kapitałowym nie da się uniknąć strat. Straty te mogą przyjmować różną postać, począwszy od najbardziej oczywistej czyli utraty części kapitału, poprzez niewykorzystanie okazji inwestycyjnych, po brak możliwości zaspokojenia najważniejszych potrzeb finansowych.

Maciej Rogala stara się odpowiedzieć na pytanie dlaczego tracimy i proponuje kilka strategii inwestycyjnych, które są dostosowane do osiągnięcia celu, który może być różnie zdefiniowany. „Rozważny inwestor” zawiera wskazówki odnośnie możliwych decyzji inwestycyjnych w różnych warunkach rynkowych. Pozycja ta opisuje również powody oraz skutki jednej z najtrudniejszych decyzji inwestora, a mianowicie decyzji o wycofaniu się i „zaakceptowaniu” dużej straty. Autor w przystępny sposób, na podstawie swoich doświadczeń próbuje ustrzec czytelnika przed ponoszeniem strat przy inwestowaniu kapitału, poprzez odwoływanie się do zdrowych emocji, stosowanie zasady: żadnych prognoz i konsekwentne dążenie do określonego wcześniej punktu na mapie. Poradnik ten skierowany jest zarówno do inwestorów dopiero rozpoczynających swoją przygodę z giełdą jak i tych, którzy nie są zadowoleni ze swoich dotychczasowych poczynań na rynku kapitałowym

 

 

 

LICZBY FIBONACCIEGO NA GIEŁDZIE  - Biblioteka Inwestora

Autor:
 
Robert Fischer
Wydawca:
 
WIG PRESS

 

 

 

Autor książki jest specjalistą od projektowania programów komputerowych, służących wspomaganiu decyzji inwestycyjnych na rynkach finansowych. Swoje bogate doświadczenia wykorzystał do stworzenia jedynej w swoim rodzaju metody, łączącej fenomen liczb Fibonacciego z dyscypliną zautomatyzowanych systemów inwestycyjnych. Książka uczy nie tylko prognozowania punktów zwrotnych, ale również podejmowania właściwych decyzji, gdy punkt taki zostanie już zlokalizowany - co w praktyce bywa trudniejsze od samej prognozy. 
Koncepcja Fischera przedstawiana w tej książce jest próbą wykorzystania liczb Fibonacciego do stworzenia metody prognozowania zachowań rynku i dokonywania transakcji, która łączy w sobie aspekt ceny i czasu. "Proponuję zastąpienie podejścia elliottowskiego badaniem opartym wyłącznie na ciągu Fibonacciego bez zwracania uwagi na porządek fal" - pisze autor wskazując, że współczynnik Fibonacciego jest stały, podczas gdy porządek fal bywa mylący. Fischer stwierdza, nie bez racji, że teoria Elliotta pozostawia zbyt wiele miejsca dla dowolnych interpretacji, w związku z czym chce stworzyć koncepcję opartą o jasno określone reguły, pozwalającą na zautomatyzowanie transakcji.

 

 


ZNACZENIE WOLUMENU  - Biblioteka Inwestora

Autor:
 
Gichard W.Arms
Wydawca:
 
WIG PRESS

 

Wskaźniki stworzone przez Richarda Armsa, takie jak indeks Armsa, znany również jako TRIN, łatwość ruchu (Ease of Movement), czy equivolume, są najczęściej stosowanymi innowacjami technicznymi ostatnich lat i jednymi z najważniejszych, jakie wykorzystuje się na dzisiejszej Wall Street. Polskim analitykom i inwestorom wskaźniki te znane są choćby z programu komputerowego MetaStock, ale dopiero dzięki tej książce zyskują oni możliwość poznania ich znaczenia i sposobu interpretacji.

Wolumen jest drugim obok ceny podstawowym aspektem technicznym, służącym ocenie rynku. Dzięki narzędziom stworzonym przez Armsa dostarcza on informacji, które mają dla prognozowania zachowań rynku znaczenie równie istotne jak cena. Książka Armsa to coś więcej niż tylko omówienie szeregu wskaźników technicznych - to nowy wymiar analizy technicznej.

"Analitycy techniczni z początku niczym nie różnią się od zwykłych ludzi, a zmieniają się dopiero z biegiem czasu. Oni także zrazu wierzą, że logika i ciężka praca przyniosą zasłużoną nagrodę i że precyzyjne rozumowanie oparte na faktach zaprowadzi ich do krainy bogactwa i szczęścia. Dopiero po pewnym czasie zaczynają zdawać sobie sprawę, jeśli mają to szczęście, że logika jest zwodnicza i że droga do bogactw usłana jest ciałami tych, którzy starali się być logiczni. Prawdziwym analitykiem technicznym jest ten, kto uświadomił sobie, że rynek nie jest logiczny, lecz emocjonalny. Co więcej, sposób, by przejść cało ową drogę usłaną ciałami polega nie tyle na posługiwaniu się logiką, co na umiejętności wzniesienia się ponad nią."
Ze wstępu autora

"Arms w elegancki sposób łączy w tej książce wiele różnych aspektów analizy wolumenu... Każdy, kto chce wiedzieć jak określać siłę rynku, powinien zapoznać z tą pracą."
John Bollinger

"Analitycy i inwestorzy wiele skorzystają dzięki uważnej lekturze tej pracy i zastosowaniu zawartych w niej koncepcji. Książka ta stanowi podsumowanie dokonań geniuszu Richarda Armsa, laureata nagrody Market Technician Award za 1995 rok..."
Henry O. Pruden, profesor Golden Gate University, Dyrektor Instytutu Analizy Technicznej

 

 

OSCYLATORY  - Biblioteka Inwestora

Autor:
 
Mark Etzkorn
Wydawca:
 
WIG PRESS

 

 

Oscylatory, jedne z podstawowych narzędzi analizy technicznej, są wykorzystywane jako wskaźniki punktów zwrotnych na rynku. Autor tego opracowania, Mark Etzkorn, podejmuje gruntowną analizę powszechnie stosowanych oscylatorów miedzy innymi takich jak ROC, CCI, RSI czy MACD, oraz mniej znanych jak KaseCD, DeMarker, RWI czy RMI, które skonstruowano w ostatnich latach.

Etzkorn skupia się przede wszystkim na możliwościach wykorzystania tych narzędzi w praktyce inwestycyjnej przedstawiając przydatność poszczególnych oscylatorów w konkretnych sytuacjach rynkowych. W przystępny sposób omawia ich zalety i wady oraz wyniki testów porównawczych z innymi wskaźnikami technicznymi przeprowadzone dla różnych ram czasowych. Dzięki lekturze książki można się dowiedzieć, kiedy sygnały oscylatorów są szczególnie przydatne, a kiedy należy odwoływać się do innych wskaźników. Szczególnie cenne dla czytelnika będzie także omówienie szeregu nowych oscylatorów, które nie były dotąd prezentowane w dostępnych po polsku opracowaniach.

"Całościowe, realistyczne i zaktualizowane omówienie popularnych, choć często błędnie stosowanych wskaźników. Czytelnicy poznają nie tylko wzory i konwencjonalne sposoby interpretacji oscylatorów, ale co szczególnie istotne, dowiedzą się, w jaki sposób z nich korzystać w swojej praktyce analitycznej i inwestycyjnej."
Thomas A. Bierovic, Synergy Futures

"Etzkorn rzetelnie ocenia przydatność oscylatorów oddzielając fakty od mitów. Książkę te powinien przeczytać każdy, kto korzysta ze wskazań oscylatorów."
Jack D. Schwager

 

 

 

 

 

CYKLE GIEŁDOWE  - Biblioteka Inwestora

 

 

 

 

Autor:
 
Jake Bernstein
Wydawca:
 
WIG PRESS

 

Jedna z podstawowych pozycji w literaturze zachodniej dotyczących cykli oraz ich wykorzystywania w analizie rynku i skutecznym inwestowaniu. Autor omawia różne rodzaje cykli giełdowych oraz możliwości łączenia analizy cykli z innymi wskaźnikami w celu otrzymywania silnych i wiarygodnych sygnałów kupna lub sprzedaży. Książka przeznaczona jest dla przeciętnego inwestora i zawiera bardzo przystępnie przedstawioną praktyczną wiedzę o cyklach występujących na rynku. Również bardziej zaawansowani analitycy znajdą tu wiele interesujących informacji dotyczących charakterystyki cykli, psychologii inwestowania, a także zasad związanych z zarządzaniem pieniędzmi i ryzykiem. W przekonaniu autora, teoria i praktyka inwestycyjna oparta na cyklach jest podejściem samowystarczalnym i bardziej obiektywnym, aniżeli tradycyjna analiza techniczna, pozwalająca swoim użytkownikom na osiąganie relatywnie lepszych rezultatów na rynku.

Bernstein pokazuje jak:
- zlokalizować i wykorzystać "okienko czasowe"
- prognozować punkty zwrotne bez matematyki i komputerów
- łączyć z analizą cykli tradycyjne wskaźniki techniczne
- oceniać własne możliwości i predyspozycje
- zmienić niekorzystne nawyki i nauczyć się skutecznego inwestowania
- poznać tendencje sezonowe i "kluczowe daty" 

 

 


POZIOMY DINAPOLEGO  - Biblioteka Inwestora

Autor:
 
Joe DiNapoli
Wydawca:
 
WIG PRESS

 

 

 

Jak krótko określić zawartość tej książki ? To proste - wiedza na wagę złota.

 

 

Wyobraź sobie ile ważą banknoty, które zarabia profesjonalny inwestor stosując sprawdzoną strategię inwestycyjną. Masz przed sobą jasny i precyzyjny podręcznik otwierania, zamykania i zabezpieczania pozycji. Poznasz metody, które od kilkudziesięciu lat stosuje Joe DiNapoli - jeden z najbardziej cenionych praktyków rynku inwestycyjnego. Bez zbędnych opisów i nudnych teorii. Jeżeli inwestujesz w akcje, waluty lub towary i poważnie traktujesz zarabianie pieniędzy - te metody mogą zmienić Twoje życie. Czy istnieje druga taka książka ? Nie spotkałem. Czy warto ją przeczytać ? Tak.

 

 

Tomasz Korecki, EFIX Polska

 


 

Księga bessy - Biblioteka Inwestora

 

John Rotchild 

 

Wydawnictwo WIGG PRESS 

 

 

W piśmie "New Yorker" ukazał się niedawno satyryczny rysunek, na którym prezes firmy mówi do pracowników: "Ponieważ nie ma powodów do paniki, myślę, że rozsądnie będzie przygotować się do paniki". Tym człowiekiem mógłby być John Rothchild. W swojej książce Rothchild, jeden z najinteligentniejszych i najdowcipniejszych amerykańskich autorów piszących o giełdzie radzi, by inwestorzy zaczęli myśleć o dawno niewidzianym w tym kraju "rynku niedźwiedzia". 

Problem bessy nie jest problemem "czy?", ale "kiedy?" Wprawdzie w książce nie znajdujemy precyzyjnej odpowiedzi na drugie pytanie, ale autor przypomina nam, że najgorszego należy spodziewać się wtedy, gdy na rynku panuje powszechny optymizm. Rothchild opisuje historie największych i najbardziej dramatycznych "rynków niedźwiedzia". Z tych historycznych przykładów wynikają pewne wnioski, które powinniśmy mieć w pamięci. Poza radami, jak się zachować, gdy rynek skieruje się wreszcie w dół, znajdziemy tu opinie i prognozy tych analityków i komentatorów, którzy od dłuższego już czasu sceptycznie przyglądają się hossie lat dziewięćdziesiątych. Choć w pewnym momencie okaże się na pewno, że mieli oni rację. Problem w tym, że mieli rację za wcześnie. Dlatego sam autor nie ryzykuje prognozy, lecz przekonuje, że nawet w sytuacji, w której pewność i precyzja nie są osiągalne, można zachować się mądrze lub głupio. 


Recenzje:
Napisana żywym, pełnym anegdot językiem książka, którą powinni przeczytać zwolennicy koncepcji "kup i trzymaj", długoterminowych wzrostów gospodarki oraz wszyscy, którzy w ostatnich latach uważają, że Otwarte Fundusze Emerytalne potrafią "rządzić" rynkiem. Jak pokazał rok 2000 i 2001 - nie potrafią. Rothchild pokazuje, że podobne idee żywe były w USA za każdym razem, gdy rynek zbliżał się do krachu. Jak pokazała rzeczywistość, fundusze bez względu na wielkość nigdy nie były w stanie powstrzymać spadków.
Grzegorz Zalewski, 
www.futures.pl 
Pozycja wyjątkowa zważywszy, iż jej autorem jest członek rodziny Rothchildów, której szczególnie przedstawiać nie trzeba (jej perypetie oraz historia została przedstawiona chociażby w tryptyku "Wojna o Pieniądz" Song'a Hongbing'a). Z tej perspektywy należy przyjąć za pewnik, iż autor posiada informacje na temat największych bess ostatnich czasów, zaczerpnięte z wyjątkowo autopsyjnej pozycji. Niemniej, jak tego oczekiwalibyśmy nie dzieli się z nami w swej książce tymi szczegółami - jako dowód niech posłuży interpretacja tzw. krachu roku 1929, gdzie Autor opisuje jako jego przyczynę wszystkie czynniki świata, oprócz jednej najważniejszej - wezwania z dnia na dzień przez banki via maklerów wszystkich klientów/inwestorów posiadających 10% zabezpieczenia pod akcje do pokrycia brakujących 90%. Pytanie za sto punktów, kto jest i był właścicielem tych banków? A zatem historiograficznie pozycja jest niepełna, niemniej dla wielu ciekawych informacji i spostrzeżeń, o których nie mieliśmy pojęcia, warto ją posiadać.

 

 

 

PSYCHOLOGIA INWESTOWANIA - Biblioteka Inwestora 

 

Zawód - inwestor giełdowy. Psychologia rynków. Taktyka inwestycyjna. Zarządzanie portfelem 

 

dr Alexander Elder

Kraków 2006

 

Autor, giełdowy praktyk z wykształcenia psychiatra, w swej książce udziela wskazówek jak za pomocą gry na giełdzie uzyskać niezależność finansową. Wbrew pozorom jednak nie skupia się jedynie na  psychologii, ale podobny  nacisk kładzie również na dwa inne obszary: analizę rynku oraz zarządzanie kapitałem. Elder ukazuje, jak poszczególne formacje ukrywają w sobie stan ducha społeczeństwa oraz obrazują zachowanie tłumu. Autor opisuje również wskaźniki giełdowe, w tym opracowane przez siebie: Elder-ray i wskaźnik siły, które mogą stać się ciekawym wzbogaceniem naszej strategii inwestycyjnej. Wprowadza także pojęcie systemu inwestycyjnego, przedstawiając trzy z nich: systemy trzyekranowy i  paraboliczny oraz podstawy inwestowania przy wykorzystaniu kanałów cenowych. W końcu przybliża podstawy zarządzania ryzykiem, udowadniając jak istotną rolę pełni wyjście z rynku w odpowiednim momencie oraz ustawianie zleceń typu stop. Książka jest napisana przystępnym językiem, okraszona dużą dozą poczucia humoru. Dzięki temu czyta się ją z przyjemnością, a wiedza w niej zawarta „bezboleśnie” dociera do czytelnika

 

 


WIZJONERZY, SCEPTYCY, ŁOWCY OKAZJI... PROFILE PSYCHOLOGICZNE INWESTORÓW GIEŁDOWYCH

Autor:
 
Derrick Niederman
Wydawca:
 
WIG PRESS

 

Każdy gracz giełdowy musi nauczyć się obserwować samego siebie, by dowiedzieć się, w jaki sposób jego osobowość wpływa na jego decyzje inwestycyjne. Być może są osobowości, które gwarantują sukces, być może są takie, które skazują na przegraną. Jednak giełdowa kariera większości z nas nie jest prawdopodobnie rozstrzygnięta - dlatego trzeba nauczyć się, jak wykorzystać silne strony własnego profilu psychologicznego i jak zapanować nad stronami słabymi. 

Derrick Niederman pokazuje w swojej książce, że choć każdy człowiek jest inny, w konfrontacji z rynkiem okazuje się, że istnieje kilka podstawowych typów inwestorów: łowca okazji, wizjoner, inwestor przekorny, inwestor sentymentalny, sceptyk, spekulant i poszukiwacz przygód. Jeśli dowiemy się, do którego z nich należymy, będzie nam łatwiej wykorzystać naturalne predyspozycje i unikać naturalnych pokus. Być może dzięki tej książce zrozumiemy nasze największe giełdowe sukcesy oraz to, dlaczego sukcesów tych nie było więcej, a także - co ważniejsze - nasze największe porażki oraz niewykorzystane okazje. 

"Odłóż na chwilę Wall Street Journal i spójrz w lustro - radzi nam Niederman. Kluczem do sukcesu na giełdzie nie jest wiedza o współczynniku C/Z dla General Motors, ale wiedza o samym sobie. To fascynująca lektura."
John Rothchild, autor "Księgi bessy"

"Lektura książki Niedermana warta jest więcej niż sześć lat freudowskiej terapii psychoanalitycznej."
Randy Jones, Worth

 

Droga inwestora

 

Grzegorz Zalewski, Tomasz Zaleśkiewicz
Wydawnictwo Lisnia Sp. z o.o.

Warszawa 2011

 

W słynnej książce Van Tharpa „Giełda, wolność, pieniądze” jest taki rysunek, który pokazuje, że skuteczna spekulacja aż w 60% zależy od nas samych, od emocji, które odczuwamy i od tego, czy potrafimy je prawidłowo interpretować i kontrolować. Okazuje się, że takie „drobiazgi” jak metoda, czy zarządzanie kapitałem mają dużo mniejsze znaczenie od tego, czy jesteśmy w stanie pokonać nas samych i właściwie zareagować, często wbrew sobie, na spadkowym rynku, w sytuacji, gdy tracimy pieniądze. O tym wszystkim, czyli jak lepiej poznać samego siebie, jest właśnie książka Zalewskiego i Zaleśkiewicza.

„Droga inwestora” to dialog o emocjach, które na co dzień towarzyszą każdemu z nas. Chyba nie ma takiego inwestora, który w czasie hossy nie ulegałby euforii i nie zaczynał liczyć przyszłych, jeszcze nie osiągniętych zysków. Tak jak trudno znaleźć takiego, którego po gwałtownych spadkach nie dopadałoby zniechęcenie i rezygnacja. Poznajecie te stany swojego umysłu? Im wcześniej nauczycie się je prawidłowo rozpoznawać i reagować, tym lepiej dla Was, tym szybciej staniecie się po prostu lepszymi inwestorami

 

 

 INNE CIEKAWE POZYCJE

 

Ekonomia dla inwestorów giełdowych 

 

Tim Lee

Wydawnictwo WIG-Press

Warszawa 2000

 

Pozycja ta zaadresowana jest do osób chcących zrozumieć mechanizm gospodarki narodowej, szczególnie dla inwestorów średnio- i długoterminowych. Autor w sposób szczegółowy wyjaśnia zagadnienia ekonomiczne kluczowe dla działania rynków finansowych oraz wyposaża inwestorów w narzędzia ścisłej analizy. Teoretyczne zagadnienia naukowe ilustrowane są wieloma  przykładami przypadków z gospodarek całego świata. Wbrew tytułowi jest to jednak książka bardziej akademicka niż praktyczna. Prawie cała książka zawiera naukowe wyjaśnienia mechanizmów związanych z pojęciami makroekonomicznymi (np. PKB, deficyt sektora publicznego, bilans płatniczy, podaż pieniądza, kurs wymiany, polityka monetarna) oraz przedstawia klasyczne i monetarne teorie makroekonomiczne służące prognozowaniu gospodarczemu. Autor prezentuje również zasady Europejskiej Unii Gospodarczo-Walutowej oraz jej konsekwencje dla rynku kapitałowego. Najbardziej przydatną dla inwestora częścią książki jest ostatni, dziesiąty rozdział, w którym opisany jest wpływ wcześniej omówionych wskaźników na giełdę

 

 

Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym.

 

Benjamin Graham

Wydawnictwo Studio Emka

Warszawa 2007

 

Benjamin Graham to Guru wszystkich guru. Pierwsze wydanie niniejszej książki, niewątpliwie jednej z najważniejszych pozycji z zakresu inwestowania wartościowego, miało miejsce w 1949 roku. Mimo upływu przeszło pół wieku, treści zawarte w książce są wciąż aktualne. Zawiera ona kompleksowy zbiór zasad doboru spółek i ponadczasowych wskazówek inwestycyjnych skierowanych nie do spekulantów, a do inwestorów, stąd niewiele można tu znaleźć krótkoterminowych technik analizy papierów wartościowych. Autor identyfikuje tytułowego "inteligentnego inwestora" jako człowieka, który panuje nad swoimi emocjami, narzuca sobie cierpliwość, zdyscyplinowanie i gotowość do nauki. Jest realistą, który sprzedaje optymistom i kupuje od pesymistów. Jego filozofia "inwestowania wartościowego" - które chroni inwestorów przed podstawowymi błędami i uczy ich stosowania długofalowych strategii - od chwili pierwszego wydania uczyniła z Inteligentnego inwestora prawdziwą biblię giełdy papierów wartościowych. Najważniejszą cechą publikacji jest jej uniwersalność i ponadczasowość, co zapewniają liczne adnotacje i uaktualnienia uwspółcześniające ponadczasową wiedzę Grahama o inwestowaniu. Pozycja skierowana przede wszystkim do praktyków rynku. Wprowadzenie oraz komentarze do książki opracował sam Warren Buffet.

 

Droga na giełdę. Jak przygotować spółkę do emisji publicznej 

 

Praca zbiorow ekspertów BDO

Wydawnictwo Difin

Warszawa 2008

 

 Zacznijmy od tego, że nie jest to książka skierowana bezpośrednio do inwestorów indywidualnych – praktyków giełdowych. Jest to książka dla właścicieli spółek, którzy rozważają przeprowadzenie publicznej emisji akcji. Z punktu widzenia tej właśnie grupy czytelników, jest to pozycja rewelacyjna. Zawiera ona absolutnie wszystkie informacje, opisane w bardzo przystępy sposób, mówiące co po kolei należy zrobić, aby wprowadzić spółkę na giełdę. Z książki tej czytelnik dowie się wszystkiego o wymaganiach wobec spółki planującej IPO, w szczególności pozna koszty takiego wprowadzenia oraz jakie obowiązki spółka musi na siebie nałożyć. Duży nacisk w książce położony jest na omówienie rzeczywistych przypadków spółek już obecnych na giełdzie. Bardzo obszernie i z należytą uwagą przedyskutowany jest temat obowiązków informacyjnych spółek oraz sposobów postępowania w spółce przy tzw. informacjach poufnych.

Z punktu widzenia inwestora indywidualnego książka stanowi znakomite źródło wiedzy, szczególnie dla osób, które często uczestniczą w ofertach publicznych oraz tych, którzy angażują się kapitałowo jeszcze przed samym IPO

 

 

Kontrakty terminowe w praktyce 

Grzegorz Zalewski
Wydawnictwo WIG-Press 
Warszawa 2006

Trzecie już wydanie „Kontraktów” Zalewskiego jest prawdopodobnie najpopularniejszą polską książką o praktycznym inwestowaniu na rynkach finansowych, ze szczególnym uwzględnieniem rynku instrumentów pochodnych. Książkę należy traktować jako bezcenne źródło wiedzy dotyczącej realiów inwestowania na polskim rynku. To jest właśnie to, co odróżnia „Kontrakty” Zalewskiego od  popularnych zagranicznych pozycji poświęconych inwestowaniu na giełdzie (Murphy, Schwager, itp.). Tamte książki, mimo że są niezwykle cenne i interesujące, najczęściej bazują na przykładach z rynku amerykańskiego, co powoduje pewną naturalną barierę dla rodzimego czytelnika. Przykłady z książki Zalewskiego są w większości opracowane z zastosowaniem kontraktów terminowych na indeks WIG20 oraz innych instrumentów (np. kursy walut, które są powszechnie dostępne dla przeciętnego polskiego inwestora). To, co jest cenne i na co należy zwrócić uwagę w omawianej pozycji, to bardzo solidne potraktowanie tematu automatycznych systemów transakcyjnych, począwszy od etapów projektowania, aż po pomiar ryzyka i elementy zarządzania kapitałem. Bieżące wydanie zostało uzupełnione o informacje  dotyczące rynku Forex.

 

 

SUN TZU. Sztuka Wojny

Karen McCreadie

Wydawnictwo: Studio Emka 2012

Sztuka wojny uważana jest za podstawową lekturę dla światowych przedsiębiorców poszukujących mistrzowskiej strategii. Karen McCreadie z powodzeniem udało się przekształcić niewątpliwą mądrość zawartą w oryginalnym dziele, w interesujący dodatek do jednej z najwspanialszych książek w historii ludzkości. 

W książce Sun Tzu. Sztuka wojny Karen McCreadie dokonała błyskotliwej interpretacji 52 pomysłów i doświadczeń zebranych przez Sun Tzu w trzynastu działach związanych z prowadzeniem wojny. Książka ta nie jest substytutem oryginału. Jej celem jest zilustrowanie ponadczasowej wartości nadzwyczajnych spostrzeżeń Mistrza Sun przez odniesienie ich do konkretnych przypadków ze świata biznesu. 

Karen McCreadie autorka książek o szerokim spektrum tematycznym, od sprzedaży, szkoleń i zarządzania majątkiem, po równowagę między ciałem i umysłem oraz określenie profilu psychologicznego. Na potrzeby tej serii napisała "Napoleon Hill's Think and Grow Rich" oraz "George S. Clason's The Richest Man In Babylon".

 

 

Mała książeczka o inwestowaniu w wartość

Christopher H. Browne

Wydawnictwo: MT Biznes 2007

Wyobraź sobie, że 225 milionów ludzi stawia na rzut monetą. Wygrani pozostają w grze, a pozostali się wycofują. Po zaledwie 20 dniach gry wyłania się 215 zwycięzców - milionerów. Jeśli w tej grze zastąpić ludzi orangutanami, wyniki będą takie same: 215 futrzastych zwycięzców. A co, jeśli okaże się, że wszystkie najlepiej zarabiające orangutany pochodzą z tego samego zoo? Na giełdzie takim zwycięskim "zoo" jest szkoła inwestowania w wartość. Wywodzą się z niej największe legendy rynku kapitałowego, w tym Warren Buffett, Benjamin Graham i Christopher Browne, autor tej książki. Pomyśl o tym i przekonaj się, jak inwestowanie w wartość poprawi wyniki twojego portfela.

 

 

Systemy transakcyjne. Sekrety mistrzów 

 

Joe Krutsinger

Wydawnictwo: WIG PRESS 1999

 Autor książki – Joe Krustinger od wielu lat tworzy i testuje koncepcje systemów transakcyjnych. Z uwagi na to, że jego zdaniem sukces na rynku zależy od poprawnie zbudowanego systemu postanowił zadać pytania wybitnym traderom, czy w inwestowaniu posługują się systemami i w oparciu o jakie zasady są one budowane. Różnorodność wypowiedzi potwierdza znaną powszechnie zasadę, że nie ma systemu który byłby doskonały. Rozmówcy Krutsingera wielokrotnie podkreślają, że każdy powinien opracować taki system, który będzie pasował do jego konstrukcji psychicznej i opierał się na takich zasadach, jakie są mu najlepiej znane.


Różnice w poglądach dotyczą nie tylko budowy systemów. Jeden z rozmówców stwierdza “myślę, że ludzie nie są chyba poważni, jeśli starają się dokonywać transakcji na podstawie pięciominutowych wykresów”, po czym kilka stron dalej inny trader stwierdza: “zacząłem oglądać rynek w skali 5-minutowej, przy takim podejściu więcej dowiaduję się o rynku”. Dzięki tej książce zaczynamy doskonale rozumieć, dlaczego rynek jest tak różnorodny i dlaczego nie ma jednej recepty na sukces.

Pozycja ta jest przeznaczona, zarówno dla inwestorów początkujących, jak i profesjonalistów. Dla osób, które w działalności na rynku posługują się systemami i takimi, którzy inwestują intuicyjnie. Osobiście chciałbym polecić tę książkę decydentom z GPW odpowiedzialnym za kształt naszego rynku, aby zwrócili uwagę na to co piszą najlepsi o płynności i bezpieczeństwie rynków. I zadedykować im wypowiedź Josepha DiNapoli: “Siedzieliśmy w barze ze znajomym, a ja narzekałem na rynek pszenicy. Słuchaj – powiedział znajomy – powiem ci, jak postępować z pszenicą tak, że już nigdy nie stracisz na niej pieniędzy, ale ten sekret będzie kosztować 500 dolarów. Jeśli się nie sprawdzi, to zwracam ci 500 dolarów i dodaję jeszcze 500. Słysząc to natychmiast dałem mu te 500/ Spojrzał na mnie z głupawym uśmieszkiem i powiedział – W ogóle nie zajmuj się pszenicą. Nigdy nie odzyskałem swoich pieniędzy i nigdy też nie pojawiłem się na tym rynku.”

 

 

Błądząc po Wall Street 

 

Burton G. Malkiel

Wydawnictwo: WIG PRESS 2003

Jedna z najbardziej znanych książek o inwestowaniu na giełdzie. Nieustannie wznawiana i aktualizowana, pozostaje klasycznym wykładem teorii efektywności rynku. Według Malkiela ruchy cen na giełdzie są całkowicie losowe i nie dają się prognozować, a w aktualnym kursie odzwierciedlone są już wszystkie dostępne w jakikolwiek sposób informacje. 

Wynika stąd, że praca analityków giełdowych - technicznych i fundamentalnych - nie ma sensu. Nie oznacza to jednak, że sukces inwestycyjny jest wyłącznie kwestią przypadku. Autor - poza krytyką tradycyjnych metod analizy - proponuje jedyną jego zdaniem sensowną strategię opartą na teorii portfelowej i dostosowaniu ryzyka do sytuacji inwestora. 

Burton G. Malkiel jest profesorem na Uniwersytecie Princeton i byłym członkiem Rady Doradców Ekonomicznych. Poza tym zasiada w radach nadzorczych znanych korporacji, takich jak Vanguard Group of Investment Companies czy Prudential Insurance Company

 

 

Kontrakty terminowe i opcje

 

John Hull

Wydawnictwo: WIG PRESS 1998

Książka Hulla to obowiązkowa lektura dla wszystkich osób interesujących się instrumentami pochodnymi: graczy giełdowych, studentów, profesjonalistów. Omówione zostały tu między innymi ogólne zasady działania rynków terminowych, sposoby konstruowania i funkcjonowania kontraktów forward i futures, wykorzystanie kontraktów futures w transakcjach zabezpieczających (hedging), transakcje swap, zasady działania rynków opcji, strategie opcyjne, sposoby wyceny opcji (model dwumianowy i model Blacka-Scholesa) oraz możliwości zabezpieczeń portfelowych. 

Każdy z rozdziałów zakończony jest pytaniami i zadaniami sprawdzającymi stopień opanowania omawianego materiału, dzięki czemu książka ta będzie niezwykle pomocnym opracowaniem zarówno dla wykładowców, jak i tych, którzy chcą samodzielnie poznać omawiane tu zagadnienia. "Kontrakty terminowe i opcje" Johna Hulla to najbardziej znane na Zachodzie wprowadzenie w problematykę transakcji terminowych, które z roku na rok nabierają coraz większego znaczenia w świecie inwestycji i finansów, w tym również w naszym kraju

 

 



Komentarze

[2013-03-10] Aleks
Fajne książeczki, większość z nich też przeczytałem :)

[2015-10-31] jurek
Polecam jeszcze książkę "Cykl gospodarczy a ceny akcji" wyd. Absentia

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)