Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2020 r
w 2021 r
w 2022 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

--- Ciekawe wykresy --- okazjonalne bonusy

Poniższe wykresy i zawarte sugestie mają jedynie charakter osobisty, poglądowy i nie są rekomendacjami inwestycyjnymi i nie zawierają takich elementów inwestycyjnych jak poziom wejścia, stop i take profit. 

  

 

 

 

Zamknięcie wczorajszej sesji było zbyt blisko poziomu 2175 p. aby można było uznać to za wybicie oporu i powstanie nawet krótkoterminowego sygnału kupna. Mimo tego, że intradayowo było lepiej. 

Zobaczymy jaki będzie charakter dzisiejszych spadków i ewentualnie podejmiemy decyzję czy zająć jakąś pozycję intradayowo. 

W układach dziennych bez zmian. Wybicie 2175 otwiera przynajmniej krótkoterminowy sygnał kupna a ewentualne wybicie wsparcia z okolic 2150 p. otwiera sygnał sprzedaży. Poziomy istotnych wsparć i oporów także bez zmian. 

 

18 października 2019 r

 

 

Na ostatnich sesjach rynek zaklinował się w wąskim przedziale którego wsparciem są okolice 2150 p. a oporem okolice 2175 p. 

Ewentualne trwałe wybicie oporu potraktujemy jako sygnał kupna a wybicie wsparcia z okolic 2150 p. potraktujemy jako sygnał sprzedaży. 

W średnim terminie nadal bez zmian - nadal obowiązuje trend spadkowy. Ewentualne wybicie opisanego powyżej oporu skutkowałoby rozciągnięciem się korekty w czasie na rzecz bardziej złożonego układu technicznego. 

Opory: 2175, 2200, 2230 p. 

Wsparcia 2150, 2130, 2085 

 

17 października 2019 r

 

 

 

Piątkowa sesja wybiła nam stopem na 2150 p.  pozycje spadkowe otwierane po 2175 p. Tym samym zysk z pozycji wyniósł 25 p

Na dzisiaj pozostajemy bez pozycji gdyż rynek nie jest jednoznaczny. Z obecnych poziomów można rozpatrywać kilka wariantów i musimy poczekać aż się to zredukuje do bardziej prawdopodobnych opcji. 

 

 

 

14 października 2019 r 

 

 

 

Ewentualne wybicie oporu z okolic wczorajszego szczytu - 2150 oznaczać będzie wybicie stopa ale longa nie otwieramy gdyby taki ruch nastąpił. 

 

11 października 2019 r

 

 

Na wczorajszej sesji rynek zaatakował nieudanie opór z okolic 2150 p. i powoli odpada. Wydaje się, ze kolejnego ataku już raczej nie powinno być. 

Stop dla pozycji spadkowych otwieranych po 2175 p. pozostaje bez zmian. Ostrzeżeniem dla szortów byłoby już wybicie 2160 p. Na chwilę obecną na taki ruch się nie zanosi. Gramy swoje - czekamy na rozstrzygnięcie, zwłaszcza na spadki na niektórych bankach. 

 

10 października 2019 r

 

 

Na kontrakcie na indeks WiG20 sytuacja nie uległa zmianie. W piątek zapowiadałem wystąpienie wzrostowej korekty i aktualnie jesteśmy w trakcie jej realizacji. Jak ktoś zamykał pozycje spadkowe to będzie miał szanse na ich odnowienie na nieco wyższym poziomie. 

Celem korekty powinna być strefa oporu 2140-50 p. ale jeśli ma dalej spadać to poziom 2170-75 nie powinien zostać przekroczony po zamknięciach sesji. I tu ustalamy stopy trendowe dla pozycji spadkowych.

 

 

7 października 2019 r

 

 

Pięknie się posypało ale to nie koniec i z korektami jeszcze trochę potrwa i niektórych będzie mocno bolało. O godzinie 9.30 ogłoszony ma być wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych. Będzie albo przyspieszenie spadków albo wzrostowa korekta. To nie ma znaczenia bo spadki już się technicznie rozpoczęły i powinny być kontynuowane - nieważne czy z korektą czy bez. 

Sygnał sprzedaży bez zmian. Stopa obniżamy na poziom nieco powyżej 2160 p. 

Najbliższy opór to 2137 p. a kolejny to 2160 p. 

Najbliższe wsparcie to 2100 p. a kolejne to 2055 p.

 

3 października 2019 r

 

Wreszcie pękło wsparcie z okolic 2158 p. Aktualnie notowania kontraktu zatrzymały się na intradayowym wsparciu 2135 p. Jego trwałe wybicie to sugestia spadku do okolic dołka przy 2050 p. 

Z uwagi na jutrzejszą decyzję trybunału TSUE w sprawie kredytów bankowych nastawiamy się na spadki cen akcji firm z tego sektora. W sekcji akcje amerbroker.pl/  podane zostały aktualne miejsca zamknięcia pozycji spadkowych i miejsc zakończenia spadków na poszczególnych spółkach z tej branży. Na akcjach banków jesteśmy bliscy zakończenia blisko dwuletniego korekcyjnego zygzaka.

Powoli zbliża się czas na sygnały kupna i zakupy po rewelacyjnych cenach. Piszę to po raz pierwszy od prawie dwóch lat.  Jak ktoś wytrzymał i nie potracił kasy na falstarty to będzie mega okazja na tanie zakupy. Zbliża się czas aktywności inwestorskiej. Jak mawiał W Buffett giełda to miejsce gdzie kapitał przechodzi od niecierpliwych do inwestorów cierpliwych.  

Stopa na kontrakt na WiG2 obniżamy jak zwykle na poziom otwarcia sygnału. 

Najbliższe wsparcie to okolice 2135 p. a kolejne to 2115 p.  

 

2 października 2019 r 

 

 

Sytuacja na indeksie WiG20 pozostaje bez zmian. Utrzymujemy kontrakt otwarty na poziomie 2175 p. na spadki ze stopem powyżej 2200 p. 

Złamanie kolejnego wsparcia z okolic 2158 p. potwierdzi nam spadkowy scenariusz na indeksie WiG20. Ewentualne wybicie oporu powyżej 2200 p. zasugeruje nam z kolei, że aktualny wzrost przybrałby strukturę pięciofalową i należałoby zrewidować projekcję na nieco bardziej optymistyczną na najbliższe tygodnie. 

Bieżący tydzień powinien być wyjątkowym tygodniem dla sektora bankowego gdyż w czwartek będziemy o wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych. Negatywny dla banków wyrok - a takiego można się spodziewać może spowodować załamanie się wyceny sektora bankowego. Tym samym zrealizować się nam może scenariusz przyspieszenia spadku indeksów. Takie oczekiwane spadki na bankach mogą się okazać wyjątkową okazją do kupna tych firm na dłuższy okres. Dlatego też w sekcji akcje  amerbroker.pl/  dla poszczególnych banków wskazane zostaną potencjalne miejsca do agresywnego zakupu akcji z tego sektora. 

 

 

30 wrzesnia 2019 r

 

 

 

Stopy dla pozycji spadkowych bez zmian. Sytuacja na rynku także nie uległa zmianie. 

 

26 wrzesnia 2019 r

 

 

Wczorajsza sesja zatrzymała się na wsparciu z okolic 2155 p. po czym rynek dzisiaj realizuje odbicie. Standardowo możepodejść pod okolice pierwszego oporu przy poziomie 2180 p. 

Aby wzrost traktować jako korektę nie powinniśmy jednak trwale przekroczyć 2200 p. i trochę powyżej tego pułapu ustawiamy stopy. 

 

24 wrzesnia 2019 r

 

 

Na kontrakcie zgodnie ze wskazaniami z ostatnich wpisów notowania są poniżej 2175 p. a więc wchodzi nam sygnał sprzedaży na tym poziomie ze standardowym stopem. 

Dotychczasowy wzrost przybrał postać klasycznej trójfalowej formy a więc preferencja póki co jest spadkowa. Jest wprawdzie jeszcze szansa na to, że aktualny spadek może być korekcyjny a po nim zobaczymy jeszcze jedną falę wzrostową w ramach ruchu klasycznie pięciofalowego ale taki wariant musiałby oznaczać dużo bardziej optymistyczny scenariusz w układzie średnioterminowym. Na razie rozpatrujemy go wyłącznie hipotetycznie i zaznaczony został na wykresie jako alternatywa. 

Najbliższe ważne wsparcie to okolice 2155 i jeżeli ono pęknie na zamknięcie dnia to będzie to zdecydowana sugestia rozpoczęcia ostatniej fali spadkowej na rynku o czym pisałem tu już wielokrotnie. Po tej fali powinniśmy mieć dużo optymizmu i radości bo spodziewam się, że rozpocznie się nowy wzrostowy trend na gpw. 

 

 

 

24 wrzesnia 2019 r

 

 

 

Cały czas spokojnie czekamy na ewentualne powstanie sygnału sprzedaży który padnie po złamaniu wsparcia z okolic 2175 p. Wydawałoby się, że to już lada chwila ale musimy pamiętać, że ten tydzień kończy nam rozliczenie wrześniowej serii kontraktów. Jeśli grube ryby zaplanowały sobie zwyżkę do piątkowego rozliczenia to własnie tak będzie i żadne zaklinania rzeczywistości nie pomogą. 

Dzisiaj mamy także ważne informacje z FED w sprawie stóp procentowych. Oporem dla S&P pozostaje strefa 3050-70 p. i może być szybko i na krótko łatwo osiągnięta. 

 

Na naszym kontrakcie strefa oporowa pozostaje bez zmian i jest to 2215-20 p. 

Wsparcia to 2175 i kolejne to 2150 p. 

Osobiście spodziewałbym się testowania przez nasz kontrakt wsparcia w okolicach 2175 p. i jeśli wsparcie to zostanie złamane to traktować to będziemy jako powstanie sygnału sprzedaży. Jeżeli jednak wsparcie się obroni top jest szansa na kolejną zwyżkę powyżej 2220 p. 

 

18 września 2019 r

 

 

 

Miniony tydzień to stabilizacja indeksów przy szczytowych poziomach aktualnego wzrostowego odbicia. 

Strefa okolic 2200-2215  p. pozostaje na dzisiaj nadal strefą potencjalnego szczytu. Dopiero trwałe wybicie 2258 p. zmusiłoby nas do rewizji prognoz na nieco bardziej optymistyczne. Póki co pozostajemy przy dotychczasowym schemacie. 

Wczoraj byliśmy świadkami wyjątkowego wydarzenia w historii trwającej już 18 lat wojny światowej. Ta wojna powoli eskaluje i na razie jest tak powolna, że mało kto zauważa, że ona już trwa. Otóż zmasowany atak dronów z Jemenu na instalacje naftowe doprowadził do natychmiastowego wstrzymania połowy wydobycia Arabii Saudyjskiej. Niesamowita rzecz - dobrze zaplanowany atak przez drony może doprowadzić do światowego kryzysu ekonomicznego w jedną noc. Spodziewam się, że kolejnym etapem na tym światowym teatrze wojny będzie rozpylenie przez drony broni chemicznej lub bakteriologicznej w następstwie czego momentalnie zginie dziesiątki lub setki milionów ludzi. Czołgi i samoloty mogą okazać się anachronizmem. No ale na ten scenariusz możemy chyba jeszcze sporo poczekać aż nastąpi prawdziwa eskalacja konfliktu. Końcowa faza takiej wojny nie powinna być dłuższa niż jeden góra trzy miesiące. Oczywiście jest to czarny scenariusz i oby się nie zrealizował ale widzimy jak bardzo jest realny. 

Wracamy do giełdy. Strategia na najbliższe dni prezentuje się następująco. Dopóki indeks przebywa powyżej 2175 p. to możliwe jest delikatne nadbijanie szczytu lub stabilizacja a tej strefie.

Ewentualne wybicie wsparcia z okolic 2175 p. na zamknięcie sesji uznamy za otwarcie sygnału sprzedaży.

 

 

 

16 września 2019 r

 

 

Dotychczasowe ruchy na kontrakcie wskazują, że strefa okolic 2200 p. jest b ważną strefą oporowa i póki co rynek nie radzi sobie z jej pokonaniem. Może to być więc szczyt odbicia ale jak na razie to tylko przypuszczenie gdyż technicznie sygnałów zwrotu jeszcze nie ma. Takowe jak zwykle pojawiają się na niższych poziomach i są pewniejsze aczkolwiek przez to mniej zyskowne. 

Agresywne podejście sugerowałoby z kolei otwarcie w strefie 2200 p. szorta ze stopem powyżej 2225 p. Byłoby to jednak bardzo agresywne zagranie. Na razie sobie odpuszczam taki wariant. Może w trakcie sesji coś się zmieni i będziemy reagować. 

Jeśli rozpocznie się spadek od 2200 p. to może mieć albo charakter odwrotu albo może być tylko korekcyjny. Pierwsze wsparcie dla takiego spadku to okolice 2170 p. a drugie to 2145 p. 

Dzisiaj ważne dane makroekonomiczne które mogą mocno rozruszać rynki. Zwłaszcza na forexie. Warto o tym pamiętać i posprawdzać stopy. 

 

12 wrzesnia 2019 r

 

 

Na wczorajszej sesji kontrakt wybił nam stopa i tym razem zaliczyliśmy małą stratę w wysokości 15 punktów. To co istotne to fakt, że za pierwszym uderzeniem pękł opór przy 2150 p. co nie pozwoliło nam zastosować sprawdzonej metody na obniżenie stopa na poziom otwarcia pozycji. 

Rynek zatrzymał się tym razem na oporze z okolic 2175 p. Analizując po wczorajszej sesji wskaźniki techniczne oceniam, że jest spora szansa na to, że ten wzrostowy ruch korekcyjny może być większy niż wstępnie zakładałem. Spodziewałem się odbicia albo do strefy 2150 albo 2175 p. Wydaje się, ze może to być kolejny opór z okolic 2200 p. 

Sygnału zakończenia tendencji wzrostowej na razie nie ma ale też jak będzie to będzie to gwałtowny zwrot. Strategia na najbliższe dni jest taka, ze czekam aż rynek wyrysuje technicznie sugestie o możliwości potencjalnego zwrotu i wtedy podejmiemy decyzję albo o ponownym agresywnym zagraniu na szorta albo o pasywnym sygnale sprzedaży jeśli przekroczenie zostanie jakieś bardzo istotne wsparcie sygnalizacyjne. 

Najbliższy opór to 2175, kolejny to 2200 p.

Najbliższe wsparcie to 2150 p. 

 

10 wrzesnia 2019 r

 

 

 

akurat mamy kontrakt po 2150 p. więc zaryzykujemy otwarcie szorta z 15 p. stopem intraday

..................................

 

Rynek kontraktu terminowego na indeks WiG20 cały czas jest w fazie wzrostowej korekty. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to jej zakończenie albo w strefie oporowej 2150 p. albo nieco wyżej w okolicy 2175 p. 

Po zakończeniu odbicia spodziewam się jeszcze jednej - prawdopodobnie ostatniej już fali spadkowej w tym impulsie. 

Strategia pozostaje bez zmian i jak sie zapali strefa 2145-50 intraday to automatycznie uznajemy to za agresywne otwarcie sygnału sprzedaży z 15 p. stopem intraday. Jeśli nam się nie uda za pierwszym razem to najpewniej będziemy podejmować drugą próbę otwarcia szorta w okolicy 2175 p. 

 

Najbliższy opór 2150 p. a kolejny to 2175 p. 

Najbliższe wsparcie to okolice 2080 p. 

 

 

 

 

9 wrzesnia 2019 r

 

 

 

Na kontrakcie cały czas rozgrywany jest opisany tu dwa tygodnie temu scenariusz korekty do 2150 p. Na dzień dzisiejszy mam tylko wątpliwość czy zrobiony wczoraj szczyt finalnie kończy odbicie i wracamy już do tendencji spadkowej czy może wczoraj zakończyliśmy dopiero pierwszą część odbicia w postaci fali a. Alternatywnie może być jeszcze rozgrywana wersja z budowanym klinem. 

A więc na aktualnym poziomie mamy tego rodzaju dylematy. Dlatego też nie zagrałem wczoraj agresywnie otwierając szorta na wskazanym oporze. Czy było to słuszne zobaczymy post factum. 

W każdym razie jesteśmy bliscy odnowienia pozycji na spadki. 

Proszę o zapoznanie się z aktualizacjami wykresów branżowych gdyż na wielu z nich zbliżamy się do bardzo ciekawych miejsc zwrotnych. 

 

 

3 wrzesnia 2019 r

 

 

Rynek obronił opisywane tu wcześniej kluczowe wsparcie z okolic 2045 p. po czym odbija na północ. Wzrosty te traktujemy tylko jako korekcyjne i oczekujemy na odnowienie pozycji na spadki indeksów. 

Takim celem dla kontraktu na indeks WiG20 mogą być cały czas okolice 2160 p. 

Najbliższy kluczowy opór którego najpewniej z marszu indeks nie pokona to okolice 2095 p. Po małej korekcie intraday kolejny atak może już być udany. To informacja dla graczy krótkoterminowych. 

Srednioterminowo spokojnie czekamy na finalizację wzrostowej podbitki aby zająć pozycje spadkowe. 

 

30 sierpnia 2019 r

 

 

 

 

Dotychczasowe korekty miały płaski charakter po czym rynek kontynuuje spadki w kierunku wsparcia 2045 p. Najprawdopodobniej dopiero odbicie od tego wsparcia może mieć nieco dłuższy wymiar ale niekoniecznie pod względem skali odbicia. Po prostu jesteśmy w trakcie ostatniej fali spadkowej bessy i po jej zakończeniu w tym półroczu będzie czas najlepsze od lat zakupy akcji. Póki co rynek w najgorszym wariancie może zejść nawet do okolic 1600 p. Na dzisiaj rynek nie przejawia chęci do realizacji aż tak wielkich rozmiarów tragedii ale mamy jeszcze kilka miesięcy na sfinalizowanie fali spadkowej. Miejmy nadzieję, że ostateczny dołek będzie na sporo wyższym poziomie. 

Najbliższe wsparcie to okolice 2045 p. 

Najbliższy opór to okolice 2135 p. i jest duża szansa na to, że w tym roku ten poziom nie zostanie pokonany. 

Strategia średnioterminowa pozostaje bez zmian. Czekamy na sfinalizowanie dołka i odbicie aby odnowić pozycje na dalsze spadki indeksów. 

 

 

26 sierpnia 2019 r

 

 

 

Na kontrakcie na główny indeks na razie nadal bez zmian. Czekamy na ewentualną dalszą podbitkę aby móc odnowić pozycje na spadki. Niestety póki co każdy większy ruch do góry kończy się zasypywaniem rynku. Cóż, trzeba cierpliwie czekać. Ostatni tydzień wakacyjnych obrotów i powinno się też polepszyć w kwesti dynamiki rynku. 

 

Najbliższy istotny opór to okolice 2135 p. i jeśli zostanie wybity to powinno otworzyć drogę do wzrostów do mniej więcej strefy 2185 p. 

Najbliższe istotne wsparcie to okolice 2084 p. a kluczowe to 2045 p.

 

22 sierpnia 2019 r

 

 

Końcówka minionego tygodnia przyniosła nam najpierw objęcie hossy aby następnego dnia pojawiło się objęcie bessy. Takich cudów dawno nie widziałem i świadczy to o dużym rozchwianiu rynku. W takich sytuacjach trzeba trzymać się trendu dopóki nie zostanie on zanegowany. 

Na dzisiaj sytuacja prezentuje się podobnie jak to opisywałem tydzień temu. Możemy mieć potencjalny dołek z którego spodziewać się można sporego odbicia całej ostatniej fali spadkowej. 

Drugi wariant zakłada, że zanim to odbicie nastąpi to przetestujemy kluczowe wsparcie  z okolic 2040-30 p. 

Ewentualne wyjście intraday powyżej 2090 p. da nam sugestię rozgrywania wariantu pierwszego. 

Z uwagi na to, że gramy z trendem to czekamy na podbicie rynku aby odnowić pozycje na spadki gdyż w średnim terminie nadal obowiązuje trend spadkowy dopóty dopóki nie zostanie zanegowany.  

Najbliższe wsparcie to 2072 p. a kolejne to 2044 p. 

Najbliższe opory: 2105 kolejny to 2120 p. 

 

 

19 sierpnia 2019 r

 

 

Na ostatniej sesji po 2095 p. wszedł nam sygnał sprzedaży. Moim zdaniem mamy bardzo duże szanse na to, że  sygnał ten nie będzie miał trwałego charakteru dlatego też ustawiamy dla niego stopa na poziomie 2095 intraday. 

Z uwagi na krótkotrwały charakter ostatnich swingów cały czas dopuszczam z obecnych poziomów dużą wzrostową korektę do okolic 2200 p. Ewentualny intradayowy wzrost powyżej 2110 p. da sugestię, że taki scenariusz może być właśnie realizowany. 

Jednym słowem rynek jest na takim etapie, że krótkoterminowy potencjał spadkowy jest niewielki, o ile już nie uległ wyczerpaniu a znaczniejsze odbicie może przyjść w każdej chwili. Wskaźniki techniczne są zlokalizowane na dość ekstremalnie niskich poziomach co także sugeruje powyższą ocenę. 

Konkluzja jest zatem taka, że na zagrania na spadki jest za późno a na zagrania na wzrosty za wcześnie gdyż to co możemy w tej chwili dopuszczać to jedynie dużą korektę ostatnich spadków. I jeśli takowa nastąpi to będziemy szukać miejsca do odnowienia pozycji na spadki. Czyli strategia nie ulega zmianie a wszystko inne to tylko emocje. 

Stop intraday dla aktualnego sygnału sprzedaży na poziomie wejścia sygnału - 2095 p. 

 

16 sierpnia 2019 r

 

 

Na wczorajszej sesji mieliśmy spore odbicie i nie powinno ono nikogo dziwić gdyż takiego korekcyjnego wzrostu się spodziewałem. Ba, zakładałem nawet, że może ono podejść nawet do okolic 2200 p. 

Dopuszczam więc sytuację w której zrobiliśmy dopiero pierwszą falę takiego odbicia. 

Na dzisiaj rynek prezentuje się następująco. Ewentualny spadek poniżej dołka z przedwczorajszej sesji uznamy za otwarcie sygnału sprzedaży - 2095 p. 

Jeżeli będzie kontynuowane wzrostowe odbicie to spokojnie czekamy na dalszy wzrost aby odnowić pozycje na spadki na wyższym poziomie, prawdopodobnie w okolicy strefy 2200 p. 

Na wczorajszej sesji powstało na wykresach świecowych bardzo ładne objęcie hossy które teoretycznie powinno zapowiadać dalsze wzrosty. Oczywiście objęcie hossy wyrysował wujek Donald Trump :) 

 

14 sierpnia 2019 r

 

 

W minionym tygodniu zrealizowaliśmy 180 punktowy zysk z pozycji otwieranych na spadki indeksu zamykając je na poziomie 2110 p. Scenariusz średnioterminowy pozostaje bez zmian i jest on nadal spadkowy. Przynajmniej na dzisiaj nie powodów do jego zmiany. 

W krótkim terminie możemy rozważać dwa nieco odmienne scenariusze. Pierwszy zakłada, że okolcie 2100 p. mogą być lokalnym dołkiem z którego możemy spodziewać się jakiegoś większego odbicia ostatnie fali spadkowej, np. do okolic 2200 p. I na ten wariant zagraliśmy zamykając agresywnie pozycje spadkowe aby je odnowić na wzrostowej korekcie. 

Drugi scenariusz zakłada, że rynek nie zrobi z aktualnych poziomów żadnej korekty i będzie kontynuował spadki do istotnej strefy wsparcia z  okolic 2030 p. Jeżeli rynek będzie rozgrywał tę prognozę to nie otwieram już sygnału sprzedaży a zagrywać można będzie tylko intradayowo do wskazanej strefy. 

Najbliższe wsparcie to 2102 p., kolejne to 2080 i najważniejsze to strefa okolic 2030-40 p.

 

Najbliższy opór to 2155 p. a kolejny to 2190 p. 

 

 

12 sierpnia 2019 r

 
 
 
 
Na wczorajszej sesji na poziomie 2110 p. agresywnie zamknęliśmy pozycje spadkowe realizując tłuste, wypasione zyski w wysokości 180 punktów.  
 
Na dzisiaj rozważać możemy następujące scenariusze. Pierwszy zakłada, ze wczorajszy dołek nie zostanie już poprawiony i rozpoczynamy korektę dotychczasowego impulsu spadkowego. Jeśli tak się nadzieje, to z założenia nie gramy przeciwko trendowi i nie otwieramy pozycji na wzrosty tylko czekamy na wzrost aby odnowić pozycje na spadki. 
 
Drugi wariant zakłada, że wczorajsze zamknięcie pozycji było trochę przedwczesne i właściwy dołek aktualnej fali spadkowej nastąpi dopiero w okolicy 2030 punktów. Jeśli będzie realizowany ten scenariusz to rynku raczej nie będziemy gonić, można będzie jedynie krótkoterminowo intradayowo zagrywać na spadki do wskazanej strefy okolic 2030 p. 
 
Proszę zwrócić uwagę, ż sygnały powstają w serwisie stosunkowo rzadko ale jak wejdą to zyski są naprawdę olbrzymie. Nie skaczemy jak pchły na kołnierzu tylko spokojnie czekamy na wejście sygnału. Taka strategia wynika z faktu, że mamy świadomość iż trzeba szukać sygnałów średnioterminowych bo w boczniakach które trwają 70-80 % czasu inwestorzy najczęściej tracą. 
 
Krótkoterminowo wzrostowa korekta na naszym parkiecie jest bardzo prawdopodobna i zwiastują ją także zbliżające się korekty na złocie i srebrze. 

 

8 sierpnia 2019 r

 

 

Mamy godz. 15.50 i poziom 2110 p. i na tym poziomie zamykam agresywnie obowiązujący od 2290 p. sygnał sprzedaży. Sygnał dał 180 punktów zysku. Czyli jeden tylko kontrakt ustawiony wg opisywanych tu reguł dał zarobić 3600 zl. Tym którzy tak zagrali gratuluję gdyż w okolicy 2300 p. nastroje były bardzo bycze i trudno było mentalnie podjąć decyzję o zagraniu na spadki indeksu. Gra się jednak nie wg tego co się myśli i przewiduje ale wg tego co pokazuje rynek - i to jest bardzo trudne pod względem psychologicznym. 

 

Okolice 2110-2100 p. mogą być lokalnym dołkiem ze sporym obiciem, finalny dołek dla tej fali spadkowej może być dopiero w okolicy strefy 2030 p. 

.....................

 

Dla aktualnego sygnału sprzedaży istniejącego od 2290 p. ustawiamy stopa intraday na poziomie 2170 p. 

Jeśli stop nie zostanie wybity to jest szansa na powstanie jeszcze jednego dołka mniej więcej z 40-50 punktów poniżej wczorajszego zamknięcia. 

Po ustanowieniu finalnego dołka spodziewam się znaczniejszej korekty ostatnich spadków i najpewniej potraktujemy to jako okazję do odnowienia pozycji na spadki indeksów. 

Całkiem możliwe, że będzie to dopiero po rozpoczęciu najazdu "świata demokratycznego" na Iran. Wiele bowiem na to wskazuje, że już wrzesień może przynieść wichry wojny. Polscy politycy już przebierają nóżkami aby wysłać naszych żołnierzy na krwawą wojnę ku chwale Wielkiego Izraela i niezwyciężonej armii amerykańskiej. 

 

7 sierpnia 2019 r

 

 

Miniony tydzień dostarczył nam wreszcie wybicia z prawie półtoramiesięcznej konsolidacji jaka miała miejsce w strefie okolic 2300 p. 

 
Już tydzień temu w poniedziałek 29 lipca rano pisałem, że " Konkludując - ewentualny trwały spadek poniżej 2290 p. na zamknięcie sesji może dać sygnał sprzedaży". Tego dnia rynek zamknął się na 2286 p. a więc kluczowe wsparcie zostało jedynie naruszone zaledwie 4 punktami. To samo miało miejsce we wtorek, rynek zamknął się na poziomie 2287 p. Potwierdzenie sygnału sprzedaży przyszło dopiero w środę gdyż sesja zamknęła się 2266 p. Taki spadek ma już trwały charakter i sugeruje głębszą przecenę. Tak zazwyczaj bywa po wybiciu z jakiejś większej konsolidacji. 
 

Poniżej kilka usystematyzowanych zdań na temat właściwego rozumienia powstających w serwisie sygnałów dla kontraktów na WiG20. 

Wybicie strefy oporowej lub strefy wsparcia nigdy nie traktujemy jako poziomu punktowego ale zawsze piszę o tym jako o strefie gdyż zazwyczaj jest to strefa która może być i często jest naruszana. Zwłaszcza w sezonie letnim o zmniejszonej aktywności. Poziom aktywacji sygnału liczony jest zawsze od wskazanej istotnej strefy wsparcia lub oporu. Potwierdzeniem złamania takiego wsparcia lub jego obrony jest zamknięcie na koniec dnia.

Sygnał powstaje i jest wiarygodny jeśli, najlepiej łamie wsparcie i przejawia się to powstaniem dużej świecy, najlepiej z co najmniej 10 punktowym zamknięciem poniżej wskazanego w ten sposób wsparcia. Jest idealnie i sygnał zyskuje wtedy dużą wiarygodność jeśli takie trwałe złamanie kluczowego wsparcia realizowane jest na znacząco zwiększonych obrotach. Pamiętajmy – obroty potwierdzają trend. 

Powstające tu sygnały nie są mechaniczne, czyli nie tworzy je system sztucznej inteligencji. Tworzy je człowiek analizujący wiele danych po zakończeniu sesji. Dlatego też zdarza się, że kilkupunktowe zamknięcie na koniec sesji jest nieraz traktowane jako jedynie naruszenie i wymaga potwierdzenia złamania wsparcia na jednej z kolejnych sesji. Jest to więc absolutnie subiektywna ocena stanu rynku. 

Tak powstające sygnały najczęściej mają charakter średnioterminowy – co w tym przypadku oznacza, że jeśli sygnał powstanie to ma szanse na trwanie przez co najmniej kilka tygodni do nawet kilku miesięcy. Takich sygnałów nie można używać do intradayowego scalpingu. Celem takiego średnioterminowego sygnału jest wychwycenie jak największego ruchu falowego, tzw. trendowego. Nie zawsze rynek na to pozwala gdyż – przypominam, że statystycznie rynek przez 70-80 % czasu przebywa tydzień konsolidacjach. Zaledwie około 25 % czasu na giełdach to ruchy falowe które pozwalają jednym zarabiać fortuny a innym pustoszą portfele. 

Ważne - przy zajmowaniu pozycji ZAWSZE obowiązuje 23 punktowy stop – chyba, że  w bieżącym opisie jest napisane inaczej. Zawsze jest to też stop liczony po zamknięciach sesji – chyba, że w konkretnym opisie jest to opisane inaczej. 

Przy takim sygnale otwierać pozycję można dwojako. 

W trakcie sesji kiedy powstaje sygnał i jest to opcja dla bardzo doświadczonych inwestorów którzy umieją intradayowo szybko otwierać i zamykać pozycje w zależności od tego jak zmienia się rynek. Mam tu przede wszystkim na myśli tzw. intradayowe pułapki wybicia poniżej/powyżej wskazanej kluczowej strefy aktywującej powstanie sygnału. Nie są to wcale rzadkie przypadki gdy rynek potrafi przebić wskazany poziom aktywacji sygnału na godzinę a później szybko koryguje to wahnięcie i na koniec sesji cena zamyka się w strefie oporu/wsparcia. To są tzw. intradayowe pułapki wybicia. 

Drugi wariant – bardziej bezpieczny – polega na otwieraniu pozycji albo w dniu powstania sygnału na zamknięcie sesji albo w dniu następnym, np. na często występującym tzw. ruchu powrotnym do kluczowego wsparcia lub oporu. 

Ja osobiście wolę stosować wariant pierwszy, bardziej ryzykowny gdyż jeśli sygnał powstanie to daje mi to dużą przewagę na rynku. Żeby stosować ten wariant trzeba mieć dużo czasu i śledzić rynek przynajmniej w miarę na bieżąco. Wadą tej metody jest to,  że jeśli intradayowo powstaje tylko pułapka wybicia to rynek niweluje to już w trakcie sesji i na takie wybicie trzeba szybko reagować zamykając pozycje z małą stratą jeszcze zanim będzie zamknięcie sesji gdyż obronione wsparcie to doskonałe miejsce do zawrócenia rynku w przeciwnym kierunku. Doświadczeni praktycy rynku wiedzą, że nie ma bowiem lepszego sygnału niż negacja wcześniejszego sygnału. 
 
Teraz kilka słów odnośnie bieżącej sytuacji rynkowej. Powstały tu sygnał sprzedaży na kontrakt na WiG20 w negatywnym bardzo scenariuszu może rozwinąć się nawet w naprawdę długi ruch falowy z celem w strefie 1900-1600 p. z perspektywą realizacji nawet do końca roku. Czy będzie aż tak czarno – tego nigdy nie wiemy i nie musimy wiedzieć gdyż do skutecznego grania nie jest nam ta wiedza potrzebna ponieważ pozycje chronią poziomy stop. Zawsze powtarzam, że dzisiejsze prognozy mogą być nic nie warte jutro. Dobry inwestor reaguje na to co pokazuje rynek a nie inwestuje wg prognoz. 
 
W bardzo optymistycznym wariancie okolice 61 % zniesienia w strefie 2190 p. mogą być dołkiem bieżącej fali spadkowej i mogą rozpocząć nową falę wzrostową. W takim scenariuszu spadek od szczytu z poziomu 2330 p. traktować będziemy jako falę nr 2 po pierwszym impulsie wzrostowym liczonym od 2127 p. właśnie do szczytu przy 2330 p. 
 
Na chwilę obecną pomijam warianty pośrednie gdyż jest ich za dużo choć najpewniej właśnie któryś z nich może być realizowany. W krótkim terminie strefa okolic 2190 p. może być lokalnym dołkiem z którego może nastąpić większe 30-40 p. odbicie, podkreślam „może” ale nie musi gdyż wystarczy nawet kilka godzin lub dzień stabilizacji i korekty płaskiej po której rynek może kontynuować marsz na dół. Dlatego też na tę chwilę podchodzę do rynku pasywnie i utrzymuję na razie piątkowego stopa na poziomie 2260 p. 
 
Najbliższe istotne wsparcie to 2190 p. 
Najbliższy istotny opór to 2250 p. 
 

 

 

 

5 sierpnia 2019 r

 

 

Jak do tej pory korekty były płaskie a sygnał sprzedaży ładnie się rozkręca. W strefie okolic 2190-2200 spodziewam się dołka aktualnej fali spadkowej. Po ustanowieniu dołka dopuszczam około 40 punktowe odbicie a następnie powrót do tendencji spadkowej i ten scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. 

Na horyzoncie jest też wariant dopuszczający i taki scenariusz, ze okolice 2200 p. ( ewent. 2100 p.) mogą być dołkiem ostatecznym po czym rynek pójdzie w nową hossę. Na dzisiaj dla mnie jest to mało prawdopodobny scenariusz. Ciągle podtrzymuję tezę, że w tym półroczu powinniśmy zobaczyć dołek ostateczny kończący długotrwałą bessę na warszawskim parkiecie. Dołek ten widzę jednak na dużo niższym poziomie. 

Optymistyczne jest to, że przyszły rok ma szanse rozpoczynać piękne wzrosty na naszej giełdzie. Po długotrwałym trzepaniu inwestorów i ich zniechęceniu do giełdy dużymi krokami nadchodzi czas na co najmniej średnioterminowe zakupy. 

Konkludując - pozycje otwierane po 2290 p. na spadki można w okolicy 2200-2190 p. agresywnie zamykać aby je odnowić na nieco wyższym poziomie na spodziewanej korekcie albo można obniżyć stopa na poziom 2260 p. 

Ja na tę chwilę dla prowadzonej pozycji obniżam stopa na 2260 p. - jeśli rynek da powody w trakcie sesji by zmienić tę decyzję to będzie aktualizacja. Koniec tygodnia często pasuje na utworzenie dołka. 

 

2 sierpnia 2019 r

 

 

Na wczorajszej sesji wszedł nam sygnał sprzedaży po 2290 p. Po pierwszym spadku rynek zatrzymał się na pierwszym ważnym wsparciu w okolicy 2260 p. Teraz można spodziewać się wzrostowej korekty tego spadku do mniej więcej 2287 p. 

Po korekcie liczyłbym na dalszy spadek w okolice 2220 p. 

Handel na giełdzie ma wakacyjny charakter a więc musimy uwzględniać także to, że naruszenia wsparć i oporów mogą być większe niż w standardowym handlu. 

 

30 lipca 2019 r

 

 

 

Niestety miniony tydzień nie wniósł nam nic nowego do postrzegania rynku. Poraża także skala obrotów która ma wakacyjny charakter a to z kolei powoduje, ze sygnały powstające przy tak niskich obrotach są mało wiarygodne. 

Zapewne nadchodzący tydzień będzie miał podobny charakter. Ewentualnie środa  może wyzwolić większe emocje związane danymi płynącymi z FED, zwłaszcza na walutach.

 

Konkludując - ewentualny trwały spadek poniżej 2290 p. na zamknięcie sesji może dać sygnał sprzedaży. Dopóki tak się nie stanie to rozgrywać możemy jakaś formę konsolidacji przy utworzonych wcześniej szczytach. 

Najbliższe wsparcie to 2260 p. a kolejne to 2220 p. 

Najbliższy ważny opór to okolice 2340 p. 

 

 

29 lipca 2019 r

 

 

Na wczorajszej sesji mieliśmy małe obsunięcie na rynkach a na naszym kontrakcie doszło takze do naruszenia wsparcia z okolic 2290 p. Podobna sytuacja ma miejsce na głównych rynkach światowych. 

Konkludując nadal pozastajemy w konsolidacji i czekamy na rozstrzygnięcie co do kierunku ruchu indeksów. Ostatnie wskazania sygnalne nadal aktualne. 

 

26 lipca 2019 r

 

 

Miniony tydzień zwiększył nieco zakres wahań kontraktu na indeks ale do wybicia oporu w układach dziennych nie doszło. W piątek naruszony został opór ale klasycznego wybicia jeszcze nie było. Generalnie czwartek przyniósł nam objęcie hossy, piątek lukę hossy i próbę wybicia oporu sygnalizacyjnego. Czyli zapowiada się bardzo optymistycznie.  Do pełni szczęścia brakuje potwierdzenia wybicia z konsolidacji na wysokim obrocie. Albo jest to początek czegoś bardzo dobrego dla byków albo pułapka. 

Z uwagi na powstałą lukę hossy musimy ją traktować jako byczy bastion. Powstała ona w przedziale 2302-2294 p. Dopóki rynek nie złamie luki to nasze preferencje lokujemy po wzrostowej stronie. Ewentualne złamanie luki to mocna sugestia odwrotu od tendencji wzrostowej. Każdy spadek w okolcie 2302 p. traktować można jako miejsce do otwierania longów z krótkim stopem poniżej luki hossy 2294 p. - w ujęciu intradayowym. Z kolei zejście kontraktu poniżej 2294 p. można traktować jako okazje do otwierania szortów ze stopem powyżej piątkowej sesji.  

Ja podejdę bardziej zachowawczo i za sygnał kupna uznam wybicie oporu 2315 p. a za sygnał sprzedaży spadek poniżej 2290 p. w układach dziennych. 

Bardzo ważne będzie dla nas zachowanie się indeksu SP w najbliższych dniach i to sytuacja na tym szerokim rynku da nam podpowiedź w jakim kierunku może zmierzać i nasz parkiet. Za chwile aktualizacja SP ze wskazaniem kluczowych poziomów. 

Najbliższe ważne wsparcie to 2290 p. kolejne to 2260 p. 

Najbliższy ważny opór to 2340 p.

 

 

 

22 lipca 1735 roku wg kalendarza koptyjskiego - jedynego kalendarza który nie został zmanipulowany i pokazuje prawdziwą datę 

 

 

Na wczorajszej sesji rynek wybrał rozwiązanie z bardzo płytką korektą i zatrzymał się intradayowo nad wsparciem 2250 po czym dynamicznie ruszył do góry wybijając stopa na poziomie otwarcia sygnału. Czyli bez zysku ale i bez straty. 

Jeśli dzisiejsza sesja zamknie się powyżej szczytu przy 2315 p. to trzeba będzie uznać, że padnie sygnał kupna. Jakkolwiek jestem dość sceptycznie nastawiony do jego trwałości - ale jak zwykle liczą się fakty a nie nastawienie.  Możliwe, że rynek zatrzymałby się w okolicy 2350 p. 

Na rynku amerykańskim SP jeszcze nie testował wsparcia z okolic 2950 p. co daje szansę na taki test w przyszłym tygodniu. 

Konkludując - patrzymy dzisiaj na poziom 2315 który może uruchomić sygnał kupna.  

 

19 lipca 2019 r

 

 

Na wczorajszej sesji po długiej stabilizacji wokół okolic 2300 p. wszedł nam sygnał sprzedaży po 2280 p. 

Teraz możemy spodziewać się kontynuacji spadków. Najbliższe wsparcie to okolice 2250 p. Kolejne to 2220 p.  i 2190 p. 

Jeżeli S&P obroni okolice wsparcia 2950 p. to pomaszeruje dalej do góry do okolic 3200 p. który jak pisałem od kilku już lat jest celem hossy dla tego indeksu. Przy takim założeniu korekta na naszym rynku mogłaby się zakończyć dość płytko - mniej więcej w strefie 2250-2220 p. i zawracamy do góry. 

Jeżeli jednak S&P złamie wsparcie z okolic 2950 p. to nasz rynek czeka bardzo duża przecena. 

Powyższe rozważania są o tyle istotne, że będą rzutować na nasz rynek i na strategię zamknięcia pozycji spadkowych. 

Konkludując - utrzymujemy pozycje spadkowe ze stopem trochę powyżej poziomu otwarcia sygnału sprzedaży aby w przypadku potencjalnego zwrotu nie było straty. Na poszczególnych spółkach gdzie są sygnały kupna pilnujemy wskazanych stopów. 

 

18 lipca 2019 r

 

 

W minionym tygodniu na rynku trwał ciąg dalszy wakacyjnej nudy. Notowania kontraktu pozostawały cały czas powyżej poziomu 2280 p. i tym samym utrzymuje się nadal tendencja wzrostowa. 

Strategia dla tego rynku pozostaje bez zmian. Ewentualny spadek na zamknięcie sesji poniżej kluczowego wsparcia z okolic strefy 2280 p. otworzy nam automatycznie sygnał sprzedaży. Dopóki rynek jest powyżej tego pułapu możliwe są dalsze aczkolwiek niewielkie wzrosty w górę. Najbliższym poziomem oporu jest strefa okolic 2345 p. 

Jeżeli chodzi o rynek akcji to jak widzimy jest on bardzo zróżnicowany gdyż są spółki których nie warto dotykać i nawet trwają na nich sygnały sprzedaży ale są i takie na których trwają sygnały kupna. Pilnujemy wskazanych poziomów stop dla poszczególnych akcji opisanych w serwisie w sekcji akcje. 

Wsparcia 2278 p. i kolejne to 2255 p. 

Opory: 2245 p. 

 

 

15 lipca 2019 r

 

 

Na kontrakcie na WiG20 bez zmian. Trwa stabilizacja a ruchy są nieznaczne. Na wczorajszej sesji ponownie obroniło się wsparcie aktywujące sygnał sprzedaży. Tym samym możliwy jest kolejny atak na opór z okolic 2350 p. Ewentualne wybicie wczorajszego szczytu potwierdzi ten krótkoterminowy byczy scenariusz i da przyzwolenie na zagrania na wzrosty do wskazanego oporu. 

Średnioterminowe podejście bez zmian. Ewentualne zamknięcie sesji poniżej 2280 p. otworzy nam sygnał sprzedaży. 

11 lipca 2019 r

 

 

Miniony tydzień nie przyniósł nam żadnych zmian w postrzeganiu rynku. Trwa stabilizacja przy szczytach. 

Zamknięcie sesji poniżej 2280 p. uznamy za powstanie sygnału sprzedaży. Dopóki tak się nie stanie to możliwa jest dalsza stabilizacja wraz z delikatnym nadbijaniem dotychczasowego szczytu. Teoretycznie – okienko zmiany tendencji na spadkową pozycjonuje się dopiero w przedostatnim tygodniu lipca. Czy rynek wytrzyma do tego czasu – zobaczymy.

Jeśli padnie sygnał sprzedaży to może on znieść indeks WiG20 w okolice 2200 p. gdzie zlokalizowane jest istotne wsparcie. Aby tak się stało to musimy spaść poniżej 2280 a później poniżej 2255 p. Spokojnie czekamy na powstanie sygnału sprzedaży. 

Jeśli chodzi o spółki to generalnie interesuje nas tylko sektor amerbroker.pl/ na którym powstały sygnały kupna. Resztę spółek – poza wyjątkami traktujemy po macoszemu.  

Wsparcia to 2278, 2255  

Opór 2340 p.

 

 

 

9 lipca 2019 r

 

 

Z uwagi na to, że dzisiejsza sesja w US będzie skrócona i jutrzejszej nie będzie w ogóle to można domniemywać, że nasz rynek będzie dusił się we własnym sosie. Czyli generalnie stawiam na trwanie w konsolidacji. Możliwym scenariuszem będzie pogłębienie korekty lub przynajmniej testowanie wczorajszych dołków.  

Ewentualny spadek poniżej 2275 na koniec sesji uznamy za powstanie sygnału sprzedaży. Dopóki tak się nie stanie to preferencje są nadal delikatnie prowzrostowe - mimo tego, że wzrosty traktujemy nadal jako tylko korekcyjne.
 
Jeśli chodzi o spółki to pilnujemy tych na których są sygnały kupna. Wątpliwe i dwuznaczne walory nas nie interesują na takim rynku. 
 
Wsparcie na dzisiaj to 2275 p , kolejne to 2245 p. 
Opór to 2335 p. 
 

3 lipca 2019 r

 

 

Wczorajsza sesja była bardzo dziwna bo najpierw „grube ryby” w inwestycyjnym żargonie „odcięły jaja” grającym na spadki ustawiając b wysokie otwarcie i utrzymując ten wysoki poziom przez większość sesji. W karnecie widac było sztuczne setki ustawiane na kupno aby powstrzymywały otwieranie szortów. Kiedy szorty zostały pozamykane to rozpoczęto ostry rajd na dół w kierunku b ważnego wsparcia z okolic 2280 p. Bardzo prawdopodobne, że niedługo zaliczymy test tego wsparcia.

Wczorajsza sesja pozostawiła bardzo negatywne sugestie ale czy to już był szczyt tej wzrostowej korekty – tego nie można jeszcze jednoznacznie stwierdzić. 

W moim subiektywnym odczuciu rynek ma szanse być jeszcze utrzymywany przez 2-3 tygodnie zanim się definitywnie odwróci. Możliwe, że tylko z niższego poziomu. 

W każdym razie ewentualny spadek poniżej wsparcia przy 2280 p. na koniec dnia uznamy za powstanie sygnału sprzedaży. Jeśli tak się nie stanie i pułap ten się obroni to dalej preferencje są delikatnie pro-wzrostowe wybranymi spółkami. Jest jeszcze parę spółek które wykazują możliwość kontynuacji korekcyjnej zwyżki ci będzie sprzyjało indeksom. 

Najbliższy ważny opór to 2335 p.

 

Najbliższe ważne wsparcie to 2280 p. kolejne 2245 p.

 

 

 

2 lipca 2019 r

 

 

Oczy inwestorów zwrócone są dzisiaj na giełdy w USA po ważnym spotkaniu szefów rządów US i Chin na G20. Pisałem wcześniej że po takim komunikacie możemy mieć albo solną kontynuację hossy do 3200 p. na S&P albo szczyt i mocną średnioterminowa korektę rzędu 25 %. Osobiście stawiałem na ten drugi wariant. 

Na poniedziałkowe poranne otwarcie rynek nas zaskoczył gdyż komunikat który wyszedł ze spotkania jest taki, iż panowie są optymistycznie nastawieni i postanowili wznowić negocjacje. Bez wątpienia jest to pozytyw który określa sentyment na poniedziałek ale czy będzie z tego coś więcej ? 

Wysokie otwarcie na naszym kontrakcie nie budzi pozytywnych skojarzeń na tym poziomie indeksu. W związku z powyższym dzisiejsza poniedziałkowa analiza zostaje przesunięta na jutro gdyż na takim rynku jest totolotek i ogromne emocje a my staramy się unikać takich elementów. 

 

Wydaje się, że poziom korekty na złocie może wyznaczać szczyt optymizmu na rynkach akcji, czyli na złocie czekamy na to co opisałem w piątek, na wskazany poziom do odnowienia pozycji wzrostowych na tym kruszcu na realizowanej właśnie korekcie. Wyznaczony poziom kupna pozostaje bez zmian. 

 

1 lipca 2019 r

 

 

Za nami kolejna sesja w tle z boczniakiem. Kontrakt spadł do wskazanego wsparcia po czym odbija do oporu. Tym samym nie wszedł sygnał sprzedaży i dopóki nie wejdzie to preferencje ma kontynuacja wzrostów. Przynajmniej teoretycznie. Cierpliwie czekamy na informacje o skutkach rozmów G20 z Azji które pojawią się po weekendzie i te informacje winny mocno rozruszać rynek. 

Bardzo ciekawie zachowują się spółki z sektora energetycznego >> amerbroker.pl/. Polecam zapoznać się z analizą tej branży bo mamy z niego wysyp sygnałów kupna na wybranych spółkach i wygląda to obiecująco, wbrew projekcjom dotyczących szerokiego rynku. Czyli następuje podmiana liderów, w trend spadkowy wchodzą spółki z branży deweloperów gier a zastępuje je nowy sektor. I tak w boczniaku z tendencją spadkową możemy trwać do końca roku. Zmienią się tylko liderzy rynku. 

Jeśli chodzi o kontrakty to można domniemywać, że w tym tygodniu nie wydarzy się nic nadzwyczajnego ale już kolejny tydzień może przynieść dynamiczne zmiany po informacjach o fiasku rozmów gospodarczo-celnych miedzy US a Chinami ze szczytu G20. 

Poziom aktywacji sygnału sprzedaży nadal aktualny. 

 

27 czerwca 2019 r

 
 
 

Na dzień dzisiejszy przede wszystkim zapraszam do zapoznania się z najwazniejszą prawdopodobnie analizą indeksu S&P w tym roku. Ważną nie tylko dla rynku amerykańśkiego ale i dla innych giełd,  w tym takze dla warszawskiego parkietu >> amerbroker.pl/.  Przed nami w lipcu będą potężne ruchy na giełdach. Warto się do tego przygotować już teraz i poznać ograniczenia wynikające z ważnych poziomów wsparć jak i oporów aby wiedzieć kiedy pociąg ruszy.  

Wczorajsza sejsa była bardzo dobra technicznie dla naszego parkietu gdyż wskazała nam miejsce którego przekroczenie otworzyłoby nam klasyczny sygnał sprzedaży. Jest to strefa wsparcia 2263 p. i jeśli rynek zamknie się poniżej tego pułapu na zakmięcie sesji to automatycznie uznajemy to za powstanie sygnału sprzedaży. Dopóki rynek pozostaje powyzej tej strefy to dopuszczam pajacowanie które może potrwac nawet do końca tego tygodnia bo jak wiemy jest to czas zbierania do wora kontraktów na nowej serii aby wyznaczyć kierunek jazdy. W jedną sejsę sie tego nie zrobi więc dużym graczom potrzebny jest czas na akumulację pozycji. 

Na razie odpuszczamy agresywne otwarcie pozycji i czekamy czy wejdzie klasyczny sygnał sprzedaży przy wskazanym wyżej pułapie. 

 

Najbliższy opór 2288 p

Najbliższe wsparcie 2263 p. i 2228 p. 

 

25 czerwca 2019 r

 

 

 

Na kontrakcie na WiG20 mieliśmy w piątek zakończenie serii M a od dzisiaj wiodącą jest seria U. Duzi globalni gracze podtrzymali osiągnięte zdobycze i zainkasowali zyski. 

Zazwyczaj pierwszy tydzień nowej serii to utrzymanie rynku na stabilnych poziomach aby pozbierać kontraktów z nowej serii. Nie ma się więc co spieszyć, poczekajmy trochę aby zobaczyć jakie sygnały popłyną z rozgrywania nowej serii. Dzisiaj po południu będzie ciekawa aktualizacja wykresu SP – będzie to bardzo interesująca analiza gdyż amerykański szeroki rynek stoi na rozdrożu i przełamanie ważnych poziomów wyznaczy kierunek dla tego indeksu na kilka najbliższych miesięcy. Prawdopodobnie do końca roku. 

W chwili obecnej rozpatrywać możemy teoretycznie dwa warianty na kontraktach. Pierwszy – optymistyczny - zakłada, że utworzony w ubiegłym tygodniu szczyt jest tylko lokalnym szczytem po którym teraz będziemy mieć korektę do strefy 2250-2230 p. i rynek ponownie powróci do wzrostów. 

Drugi scenariusz jest pesymistyczny i zakłada, że osiągnęliśmy szczyt całego odbicia po czym rynek powróci do spadków jako dominującej tendencji. 

Wydaje mi się, że na dzisiaj szanse są równoznaczne, mniej więcej po połowie. Osobiście raczej bym obstawiał, że grube ryby będą chciały utrzymać jeszcze na jakiś czas rynek na względnie wysokich poziomach aby pootwierać kosze kontraktów na nowej serii na nowy kierunek jazdy. Tydzień-dwa wystarczą na takie działanie. Dlatego też spodziewam się w tym tygodniu sporej zmienności na rynkach ale w dość wąskim zakresie  np. między 2288 a 2228 p. 

Najbliższy opór to 2288 p. 

Najbliższe wsparcia to: 2250 i 2228 p. 

 

 

24 czerwca 2019 r 

 

 

Wczorajsza sesja przyniosła nam chwilowy spadek do opisywanego wsparcia przy poziomie 2277 p. i wsparcie to sie obroniło. Na dzisiejszej sesji widać już zapowiadaną reakcję na dzień 3 wiedźm - czyli ktoś kto połozył grubą kase na podciągnięcie rynku będzie chciał go utrzymać do rolziczenia serii M. 

Jutro tj. w środe będą bardzo ciekawe infromacje z FED na temat polityki pieniężnej. Rynki europejskie zareagują na to w czwartek. Niestety warszawski parkiet z uwagi na święto Bożego Ciała dopiero w piątek czyli dodatkowo w dzień trzech wiedźm. W piątek na naszym parkiecie może być nagła zawrotka i może być hardcorowo. Lepiej się pozamykać z instrumentami z dźwignią przed takim rozpoznaniem aby nie było niespodzianki. 

Do rozliczenia serii M pozostajemy na kontrakcie bez pozycji. 

 

18 czerwca 2019 r

 

Miniony tydzień przyniósł kontynuację zwyżki jakkolwiek nadbicia szczytu nie były już znacząco duże. Strefa okolic 2300 p. ma szansę stać się szczytem obecnej fali wzrostowej. 

Normalny rytm notowań w bieżącym tygodniu zakłócać będzie dzień trzech wiedźm w najbliższy piątek. 

Złamanie wsparcia z okolic 2277 uznamy za powstanie sygnału sprzedaży ze standardowym 23 p. stopem. Jeśli taki sygnał wejdzie do gry to w celem będzie kolejne wsparcie z okolic 2252 p. W bardzo optymistycznym wariancie taka spadkowa korekta mogłaby się zatrzymać gdzieś w strefie okolic 2250-2220 p. 

W negatywnym scenariuszu po zakończeniu obecnej fali wzrostowej rynek winien powrócić d trendu spadkowego. Z uwagi na podciąganie rynku przed dniem trzech wiedźm na dzisiaj w ten prosty scenariusz nie za bardzo wierzę. Najpewniej do wygaśnięcia tej serii kontraktów rynek będzie utrzymywany na jak najwyższych poziomach i to zarówno na SP jak i na naszym warszawskim parkiecie. Przynajmniej tak wstępnie zakładam.  

Tydzień zapowiada się raczej na nudnym utrzymaniu poziomów do dnia rozliczenia czerwcowej serii kontraktów. 

 

 

 

17 czerwca 2019 r

 

 

 

Na wczorajszej sesji mieliśmy jednak trochę za mało szczęścia bo niewiele ale nam wybiło stopem pozycje spadkowe. Kontrakt otwierany był po 2290 p. a poszło stopem po 2303 p. Strata wynosi 12 p. Wprawdzie otwarcie kontraktu nastąpiło przy szczycie po czym rynek się cofnął do wsparcia ale jednak niefortunnie nadbił szczyt wyrzucając nas z rynku.  

Najciekawsze jest jednak to, że ta strefa 2290-2320 p. jest mega ważną strefą oporową. Cały czas zakładam jeszcze zwrot z tej strefy. Dopiero jej trwałe wybicie wymusiłoby szukania alternatywnych scenariuszy np. cały wzrost traktować można by było jako formację ABCD z dużo większym zasięgiem niż okolice 2300 p. bo nawet 2450 ale taki scenariusz burzyłby postrzeganie średnioterminowe. Na razie nie jest w grze. 

Najbliższa strefa oporowa to 2320 p.

Najbliższe strefy wsparcia to 2278 p. , kolejna to 2253 p. 

Rynek jest ekstremalnie wykupiony i szukanie szczytu jest logiczne. Racjonalnym na dzisiaj jest szukanie szczytu jak najbliżej oporu 2320 p. ze stopem najdalej przy 2331 p.  Jeśli będzie jeszcze jedna próba ataku na 2320 p. to potraktuję to jako okazję na szorta z krótkim stopem. Będzie gorzej jeśli rynek wczoraj zrobił szczyt i będzie powoli opadał w kierunku wsparcia przy 2278 p. 

Zobaczymy w trakcie sesji na co pozwoli rynek.

 

14 czerwca 2019 r

 

 

 

Na rynku sytuacja bez zmian. Bardzo prawdopodobne, że wczoraj został już szczyt utworzony a jeśli nie to niewiele do niego brakuje. Przy takim założeniu rynek nie powinien trwale wybić 2325 p. 

Najbliższe wsparcia: 2270 p. i 2245 p.

Najbliższy opór 2290 p. i 2325 p.

 

Musimy też mieć na uwadze, że zbliża się szybko dzień trzech wiedźm i to powinno mieć duży wpływ na kierunek indeksów. Poza tym znowu chyba mamy rozbieżność bo SP daje sugestie dalszego marszu w górę a na naszym rynku wzrosty traktuję jako korektę.   

 

Na aktualnym poziomie 2290 p. ryzykuję i otwieram bardzo agresywnego szorta z krótkim stopem powyżej wczorajszego szczytu na kontrakcie. Jeśli rynek będzie chciał poprawić szczyt to może nas wyrzucić z tej pozycji a jeśli szczyt już był wczoraj to sytuacja będzie komfortowa. Miejsce do otwarcia szorta jest logiczne i klarowne pozostaje jedynie pytanie o łut szczęścia. 

 

12 czerwca 2019 r

 

 

Kontrakt na WiG20 przebywa w górnych strefach zakładanego odbicia. Niemniej jednak w piątek brakowało mi sygnałów słabości rynku dlatego agresywne wejście zostało przełożone na początek bieżącego tygodnia. 

Okolice 2300-20 p. nadal są takim cezusem który będzie rozstrzygał czym jest ten wzrostowy ruch. Obszar ten nie powinien zostać wybity w cenach zamknięcia a intradayowo mógłby zostać wybity do okolic 2320 p. na zasadzie euforii zwieńczającej cały wzrostowy impuls. 

Decyzje o miejscu do ewentualnego agresywnego zaangażowania trzeba będzie podjąć zapewne w trakcie dzisiejszej lub jutrzejszej sesji. 

Jeśli nie uda się wyczuć szczytu wówczas ewentualny sygnał sprzedaży powstanie po spadku notowań kontraktu poniżej 2250 p.

 

 

 

10 czerwca 2019 r

 

 

Wczorajsza sesja dostarczyła dużo emocji za sprawą wybuchu optymizmu na akcjach telekomów z powodu podwyżek cen abonamentów. To wystarczyło na eksplozję i na niewidziane dawno dwucyfrowe wzrosty. Tym samym indeksy kontynuowały wzrosty do zapowiadanych stref  oporów. 

Początek przyszłego tygodnia będzie rozstrzygający o losach koniunktury na parkietach. Także S&P dotarł do bliskich stref oporowych z okolic 2877 p. i powinien już zawracać jeśli mają być kontynuowane spadki. To maksymalny zasięg jak na korektę. Gdyby został wybity to nastąpi zmiana preferencji ze spadkowych na wzrostowe. 

Na kontrakcie na indeks WiG20 doszliśmy już prawie do opisywanej wcześniej strefy oporowej. Myślę, że najprawdopodobniej zostanie ona jednak jeszcze dzisiaj nieco wybita i rynek ustanowi szczyt na linii trendu spadkowego w okolicy 2290-2300 p. 

Jeśli dzisiaj nastąpi taki wzrost to będziemy agresywnie otwierać szorty jak najbliżej okolic 2300 p. ze standardowym stopem intraday. Otwarcie szortów w tym miejscu da nam komfort w tym sensie, że nawet gdybyśmy nie mieli racji to zazwyczaj jest tak, że pierwszy atak na taki szczyt jest nieudany, i po cofce mógłby nastąpić ewentualnie drugi atak a wtedy stopa będziemy mieć na poziomie wejścia aby nie było straty. Czyli strategia bez zmian – szukamy kluczowych miejsc które decydują o ewentualnej zmianie kierunku. Zawsze są to największe emocje, euforia lub strach. 

Dopóki notowania będą poniżej 2300 p. cały czas preferencje są bez zmian i są pro-spadkowe. Dopiero trwałe wybicie tego obszaru zmusiłoby nas do zmiany preferencji na bardziej optymistyczne scenariusze. W tym obszarze ogniskuje się kilka ważnych punktów oporowych wynikających z różnych narzędzi technicznych - ma więc ono wielkie znaczenie. 

Ważne wsparcie na dzisiaj to 2225 p. i ewentualne przekroczenie tego wsparcia w układach dziennych dałoby klasyczny sygnał sprzedaży co raczej dzisiaj nie powinno się wydarzyć. 

Z kolei najbliższy opór to miejsce w którym nastąpiło wczorajsze zamknięcie – 2258 p. Kolejny ważny opór który ma szansę być jeszcze dzisiaj testowany to strefa okolic 2290-2300 p. To miejsce do agresywnego otwierania pozycji na spadki indeksu.  

Jeśli spadki mają być realizowane to raczej nie będzie to od razu pionowa ściana na dół. Spodziewam się jakiejś przynajmniej małej konsolidacji między 2290 a 2250 p. na początku przyszłego tygodnia. Gdyby po takiej konsoli rynek wybił w górę to wtedy zmieniamy strategię na bardziej optymistyczną na najbliższe tygodnie. Póki co wszystko pozostaje bez zmian. 

 

7 czerwca 2019 r

 

 

Na wczorajszej sesji obronił się poziom opisywanego wsparcia i to daje szanse bykom na kontynuację odbicia. Przypominam, że minimum zostało zrealizowane a możliwe jest maksimum w okolicy 2275 p. 

Aby tak się stało musi najpierw zostać rozbity opór z okolic 2255 p. Szanse na taki scenariusz są duże bo otoczenie nasze rynku jest także wzrostowe. 

Strategia pozostaje bez zmian. Krótkoterminowe zagrania intradayowe w obydwie strony - od opisywanych wsparć do oporów a średnioterminowo czekamy na powstanie sygnału sprzedaży. 

Pasywny sygnał sprzedaży powstanie gdy kurs zamknie się poniżej 2210 p. a jeśli rynek podejdzie pod opór z okolic 2275 p. to w tej strefie będziemy starali się znaleźć miejsce do otwarcia szortów w sposób agresywny. Ostatnie poziomy wsparć i oporów są nadal aktualne.

 

6 czerwca 2019 r

 

 

Wydarzeniem wczorajszego dnia była mocno wzrostowa sesja i takiej korekty się właśnie spodziewałem. Minimum zostało zrealizowane a maksimum to jeszcze jedna wzrostowa sesja w nieco mniejszym wymiarze niż ta wczorajsza. Pytanie tylko czy to maksimum będzie. 

Na naszym rynku po porannym otwarciu widać, że echo wczorajszego wzrostu jest żadne. I tak powinno być - jest na pewno dezorientacja czy rynki nadbiją jeszcze maksima korekty czy to już wystarczy. Nie musimy tego wiedzieć aby dobrze rozegrać sytuację. 

Strategia jest następująca. Trwałe wybicie istotnego wsparcia przy 2210 p. uznamy za powstanie sygnału sprzedaży w układach dziennych. Oczywiście mozna zagrywać intardayowo ale trzeba jak zwykle być elastycznym gdyż w trakcie sesji mogą zdarzyć się tylko naruszenia a nie wybicia. 

W moim odczuciu jesteśmy już gotowi do zawrotki ale potwierdzeniem tego musi być wybicie wsparcia przy 2210 p. Jeśli wsparcie się obroni to możliwy jest ruch na 2275 p. i trzeba mieć to na uwadze. 

 

Najbliższe kluczowe wsparcie to 2210 p. , kolejne 2150 p. 

Najbliższy opór to 2255, kolejne 2275 p.

 

 

5 czerwca 2019 r

 

 

Wczorajsza sesja przyniosła nam spodziewane nadbicie dotychczasowego szczytu do poziomu 2249 p. Dodatkowo sesja zakończyła się małym knotem który będzie teraz w tej strefie pełnił zaporę podażową. 

Sesja w USA z kolei zakończyła się na małym minusie i możliwe, że na tym rynku nastąpi jakieś choćby małe korekcyjne odbicie. Jeśli nie dopiero okolice 2700-10 p. mogą stać się lokalnym dołkiem. Zasadnicze pytanie jest teraz o to, jak się zachowa w takiej sytuacji nasz polski rynek. Czy w przypadku ewentualnej korekty w USA my nadbijemy jeszcze trochę szczyt np. do okolic 2275 p. czy tez wręcz przeciwnie, możemy już startować na dół realizując kolejną mocną falę spadkową. Niestety odpowiedzi na to pytanie nie mam ale musimy postarać się  zidentyfikować ważne techniczne wsparcia i opory które pozwolą nam na odnowienie pozycji spadkowych. Idealnie byłoby gdybyśmy dotarli w okolice 2275 p. gdyż jest to doskonała strefa do utworzenia szczytu. Jeśli jednak tak sie nie stanie to będziemy musieli reagować w sposób pasywny - podczas spadków indeksu, podczas przełamywania wsparć. 

Z uwagi na wczorajsze nadbicie szczytu zmieniły się nieco najbliższe ważne wsparcia. Pierwszym technicznym intradayowym wsparciem są okolcie 2230 i jeżeli pęknie ta strefa to szybko powinniśmy zejść w okolice ważnego wsparcia dziennego przy 2210 p. Ewentualne złamanie tego wsparcia to dość mocna sugestia zwrotu. Obrona wsparcia to możliwość kontynuacji wzrostów nawet do okolic 2275 p. 

Jednym słowem korekta może albo już została zakończona na wczorajszej sesji albo do jej wykończenia pozostało już bardzo niewiele. Na chwilę obecną za wcześnie jednak na podejmowanie pewniejszej decyzji. Możliwe, że w trakcie sesji przyjdą jakieś bardziej wiążące rozstrzygnięcia. 

 

4 czerwca 2019 r

 

 

Na kontrakcie na WiG20 rynek wykonuje wzrostową korektę której się spodziewaliśmy. Notowania doszły już do minimalnej strefy takiej korekty i działo się to wbrew spadkom na amerykańskim SP co było dziwną praktyką. 

Skoro minimalny zasięg korekty został już zrealizowany to teraz oczekiwać możemy albo już powrotu do tendencji spadkowej albo do poprawienia zasięgów bieżącej korekty. W moim subiektywnym odczuciu ten drugi wariant ma nieco większe szanse realizacji gdyż amerykański SP wykazuje możliwość korekcyjnego odbicia po ostatniej serii spadków. Jeśli tak się istotnie stanie to na parkiecie za oceanem możemy mieć do czynienia z 2-3 dniową korektą mniej więcej do okolic 2800 p.  Taka sytuacja wspierałaby na pewno nasz parkiet i mogłaby powiększyć także zasięg dotychczasowych wzrostów. Czy tak jednak będzie – zobaczymy gdyż trend ma zawsze pierwszeństwo przed korektą. 

Strategia inwestycyjna pozostaje bez zmian. Czekaliśmy na wzrostową korektę która właśnie się realizuje a teraz czekamy na sygnał osłabienia rynku aby odnowić pozycje na spadki. Ewentualny trwały spadek poniżej 2205 p. dawałby mocne sugestie, że jest już po korekcie i wracamy do spadków. Dopóki jesteśmy powyżej tego poziomu jest nadal szansa na poprawienie szczytów korekty. 

Najbliższe opory to: 2255 i 2275

Najbliższe wsparcia to: 2230 i kluczowe 2205

 

 

 

2 czerwca 2019 r

 

 

Na rodzimym parkiecie trwa wzrostowa korekta i taki wariant dopuszczaliśmy oczekując na większą podbitkę i odnowienie pozycji na spadki. Londyńscy kierownicy naszego giełdowego interesu wybrali sobie jednak dziwny czas na korektę gdyż rynek amerykański – tak jak opisywałem ostatnio SP idzie jak po sznureczku na dół do okolic 2700 p. a nasz parkiet ma chaotyczne wyskoki do góry. 

Najciekawsze jest to, że wzrostowa korekta na naszym parkiecie nie jest chyba jeszcze zakończona i osobiście nie zdziwiłaby mnie kontynuacja zwyżki z celem w okolicy oporu przy 2275 p. Zresztą pisze o tym poziomie nie po raz pierwszy. Oczywiście poranne otwarcie dzisiaj reakcji na spadek rynków światowych winno minusowe ale jak będzie później to okaże się od wariantu jaki rynek wybierze. 

Na dzisiaj wydaje się, że możemy rozgrywać dwa scenariusze. 

Pierwszy zakłada, że rynek trwa w boczniaku którego oporem są okolice 2230 p. a wsparciem okolice 2150 p. Jeżeli po niskim porannym otwarciu złamiemy lokalne wsparcie z okolic 2200 p. to jest bardzo duża szansa, że będzie rozgrywany taki właśnie wariant.

Z kolei drugi scenariusz bazuje na tym, że poranne niższe otwarcie obroni się na intradayowym wsparciu z okolic 2200 p. po czym rynek zacznie docelowo rosnąć nawet do okolic 2275 p. 

Z powyższej analizy nie można dać sygnału na dłuższy termin dlatego opis techniczny jest wskazaniem dla indywidualnych graczy którzy grają intradaywo aby zamykali i otwierali pozycje na wskazanych istotnych poziomach technicznych. W trakcie takich korekt zawrotki i wywalanie stopów to norma. Jeśli ktoś gra to musi się zadowolić 20-30 p. zysku i szybko zamykać pozycje na oporze lub wsparciu. 

Średnioterminowo – czekamy na ewentualną większą podbitkę i odnowienie pozycji spadkowych. 

Najbliższe opory to 2230 p. i 2255 a kolejny to 2275 p.

 

Najbliższe wsparcia to: 2200 p. i kolejne to 2150 p. – ewentualne wybicie tego wsparcia potraktujemy jako otwarcie sygnału sprzedaży.

Z dotychczasowego spadku zgarnęliśmy prawie 90 % fali spadkowej zyskując 200 p. więc nie ma potrzeby skakania jak pchła na kołnierzu aby zarobić kilkanaście punktów na dużym ryzyku jak jest obecnie. Spokojnie czekamy na okazję którą wcześniej czy później da znowu rynek. Okazję o dużym stopniu pewności. 

Póki co rynek jest nadal pro-spadkowy. 

 

31 maja 2019 r

 

 

Na rynku zaczyna być coraz ciekawiej i dziwniej. Wczorajsza sesja na S&P daje nam zdecydowaną sugestię, że złamane zostało wsparcia przy 2810 p. i rynek amerykański szybkim tempem winien być niedługo w okolicy 2700p. Korekta była tu bardzo płytka. 

Natomiast nasz lokalny WiG20 cały czas trwa w korekcyjnym boczniaku. Korekta jest tez dosyć płaska, jak do tej pory zniesienie nie sięgnęło nawet klasycznego 38 %. Pytaniem pozostaje jak zachowa się polski rynek w sytuacji mocnych spadków których się spodziewamy na SP ? Czy wbrew rynkom światowym dokończymy korektę czy to już wszystko na co stać nasz parkiet ? Odpowiedź wydaje się dość oczywista. Jedyną szansa dla naszego rynku jest to, że SP może  wykonać jakiś ruch powrotny do wybitego wczoraj oporu co dałoby ewentualnie szansę na jakąś kolejną podbitkę na polskim parkiecie ale gdyby taki ruch istotnie wystąpił to traktowałbym go wybitnie krótkoterminowo, na jedną góra dwie sesje. 

Najbliższe lokalne wsparcie to 2170 a później kluczowe wsparcie przy 2150 p. i jeśli pęknie to lecimy na nowe dołki.

Najbliższy opór to znane już 2230 p. 

Ewentualne złamanie wsparcia przy 2150 potraktujemy jako otwarcie sygnału sprzedaży z minimalnym celem w okolicy 2100 p. 

Strategia jest taka, że spokojnie jeszcze czekamy na możliwość ewentualnej podbitki indeksu ale jeśli takowej nie będzie to w wejdzie do gry zły scenariusz – czyli otwarcie sygnału sprzedaży po złamaniu wsparcia. Dlaczego zły ? Bo najlepiej jest otwierać pozycje na spadki kiedy rynek rośnie, gdy jest przed ważnym oporem. Wtedy potencjalna strata jest mała a potencjalny zysk znacznie zwiększony. Z kolei otwieranie pozycji na spadki po dużej fali spadkowej i na wsparciu  jest zawsze ryzykowne gdyż taki sygnał nie musi być bardzo długi ale raczej bardziej chaotyczny co wiąże się z wybijaniem stopów. 

 

29 maja 2019 r

 

 

 

Na kontrakcie na WiG20 sytuacja pozostaje bez zmian. Utworzyliśmy dołek fali spadkowej w okolicy 2150 p. i rynek w sposób nieudolny wykonuje korektę w rytmie 3 kroki do przodu a następnie dwa do tyłu. 

Minimalny zakres tej korekty widziałbym w strefie oporu 2230 p. a maksymalny gdzieś w strefie okolic 2275 p. Możliwe, że rynek wybierze środkowy opór z okolicy 2255 p. Jak będzie – zobaczymy. W górę sygnału kupna nie ma gdyż byłoby to zagranie przeciwko trendowi. Jak podjedziemy wyżej to będziemy szukać miejsca na odnowienie pozycji na spadki indeksu. Czyli strategia bez zmian.  

Kluczowe wsparcie także bez zmian – 2150 p.

 

 

27 maja 2019 r

 

 

Wczorajsze notowania to ostra „jazda bez trzymanki”. Takie są jednak korekty, może być zygzak, może być korekta płaska czy płaska nieregularna. Na dzisiaj nie ulega wątpliwości, że nie ma na naszej giełdzie nikogo z dużym kapitałem kto zatrzymałby spadki. W związku z powyższym każdy wzrost nadal traktujemy jedynie jako korektę która jest szansą do wyzbycia się akcji. W czarnym scenariuszu  tak najprawdopodobniej będzie do końca roku. Później zaświeci słoneczko nad naszym parkietem. 

Po analizie wczorajszej sesji, mimo panicznego spadku nadal zakładam, że jesteśmy trakcie korekty ostatnich spadków. Cały czas jest szansa na korektę płaską. Dopiero ewentualne wybicie wsparcia z okolic 2150 p. otworzyłoby drogę do kolejnej fali spadkowej. 

Strategia pozostaje bez zmian. Czekamy najprawdopodobniej kolejną wzrostową falkę na której będziemy szukać miejsca do odnowienia pozycji na spadki indeksu WiG20. Gracze krótkoterminowi mogą zgrywać intardayowo na wzrosty trzymając spust na enter co uwidoczniła dobitnie wczorajsza sesja. To jest powód dlatego tak rzadko daję sygnał kupna jeśli wzrost traktujemy tylko jako korektę. 

Najbliższy krótkoterminowy opór dla kontraktu to okolice 2288 p. Kolejny ważny opór 2230 p a następne to 2255 i 2275 p.

Wsparcie to 2150 p. 

Na SP złamane zostało krótkoterminowe wsparcie z okolic 2835 p. a rynek zatrzymał się teraz nad kluczowym wsparciem 2810 p. i z tego poziomu dopuszczalne jest nawet jakieś 2-3 sesyjne odbicie w najbardziej optymistycznym wariancie nawet do okolic 2870 p. Tak wysoko być nie musi ale podaję zakres maksymalny. Jeśli takie odbicie będzie to da to szansę naszemu rynkowi na wykończenie wzrostowej korekty.   

Jak pęknie na SP 2810 p.  a wg mnie wygląda na dzisiaj, że jest to tylko kwestią czasu to czerwona fala rozleje się na wszystkie parkiety. 

 

 

24 maja 2019 r 

 

 

Za nami emocjonujący dzień który wprowadza dużo zamętu. Na uwagę zasługuje zwłaszcza dysonans między wskazaniami jakie płyną z indeksu SP gdzie po ewentualnym złamaniu wsparcia z okolic 2835 p. indeks winien mocno się posypać a naszym Wig20 który wybijając opór dał sugestię do kontynuacji wzrostowej korekty. Albo któryś z rynków oszukuje albo będziemy chwilowo zmierzać w przeciwnych kierunkach. 

Najbliższym kluczowym wsparciem dla kontraktów na WiG20 pozostają okolcie 2190 p. i dopóki rynek tego nie złamie to obowiązuje preferencja na kontynuację wzrostowej korekty. 

Najbliższe opory które mogą zatrzymywać korektę to: 2215, 2230, 2255 i 2275 p. 

Za sygnał sprzedaży uznalibyśmy dopiero trwały spadek wybijający wsparcie z okolic 2150 p. 

Strategia pozostaje bez zmian. Intradaywo zagrywamy na krótkie odcinki na wzrosty, otwierając pozycje jak najbliżej wsparcia i realizujemy zyski w strefach oporowych i jest to strategia tylko dla agresywnych i doświadczonych graczy. 

 

Docelowo czekamy na zakończenie wzrostowej korekty i odnowienie pozycji na spadki. 

 

23 maja 2019 roku

 

 

Ostatnia pozycja otwierana agresywnie na spadki po 2180 została dzisiaj wybita stopem na poziomie 2201 p. co dało nam tym razem stratę w wysokości 21 punktów. 

Najbliższym oporem jest strefa okolic 2215 p. i jeżeli zostanie wybita to rynek będzie zmierzał do okolic 2275 p. Ta strefa oporowa może zatrzymać wzrostową korektę i po jej zakończeniu rynek winien powrócić do tendencji spadkowej. Na dzisiaj pytaniem pozostaje jedynie to jak wysoko zajdzie aktualnie rozpoczęta korekta ostatniej dużej fali spadkowej, czy będą to okolice 2275 p. czy może jeszcze trochę wyżej.

Z uwagi na fakt, że zazwyczaj nie gramy przeciwko rynkowi to sygnału kupna nie podaję. Gramy zawsze z trendem a nie przeciwko niemu. Jeśli ktoś jest agresywnym graczem to może intradayowo próbować łapać longi. 

Najbliższe wsparcie do którego rynek może się cofnąć to okolice 2195-2200  p. Po takiej ewentualnej cofce spodziewałbym sie ataku na opór przy 2215 i ewentualne sforsowanie go mogłoby dac duży ruch w okolice 2275 p.  W okolicach tej strefy będziemy najprawdopodobniej szukać miejsca na odnowienie pozycji na spadki indeksów. 

Najbliższe opory to 2215 p. a kolejny to 2275 p. 

 

22 maja 2019 r

 

 

 

Poniedziałkowa cotygodniowa analiza techniczna tym razem we wtorek z uwagi na mój powrót z kilkudniowego urlopu. Od piątku do dzisiaj nic ciekawego jednak się nie działo.

Od naszego ostatniego agresywnego zamknięcia pozycji rynek kreśli na FW20 trend boczny który całkiem możliwe, że jest trójkątem. Jeśli istotnie potwierdzi się, że jest to trójkąt to mamy zdecydowane statystyczne przesłanki aby sądzić że będzie to wybicie dołem. 

Na wykresach godzinowych wyraźnie widać, że wsparcie tej konsolidacji to okolice 2150 p. a opór to okolice 2195. 

Jeśli rynek wyszedłby górą z tej konsolidacji i sforsowałby 2215 to możemy śmiało uznać, że rozpoczyna się większa średnioterminowa fala korekcyjna która miałaby za zadanie skorygować ostatnie dość mocne spadki. Szanse na taki scenariusz na dzisiaj uważam za mniejsze. O wszystkim zadecydują jak zwykle fakty czyli  to czy przełamany zostanie opór czy wsparcie. 

Jeżeli rynek wyjdzie z tej konsolidacji dołem to oznaczać to będzie kontynuację aktualnej fali spadkowej. Docelowo mogłaby się ona zakończyć albo zaledwie nieco poniżej wsparcia obecnej konsolidacji – czyli w okolicy 78 % zniesienia przy 2140 p. albo – dopiero w okolicy 2100 p. Na dzisiaj trudno to rozstrzygać bo nie ma ku temu technicznych przesłanek. Zapewne rozstrzygnięcie przyjdzie z zachodu. Jeśli pęknie wsparcie na SP (zaraz będzie aktualizacja) to oznaczać to będzie dużo dłuższe spadki także i na naszym rynku. Jeśli jednak wsparcie się obroni na amerykańskim szerokim rynku to całkiem możliwe, że wybicie konsolidacji na polskim rynku będzie tylko chwilowe na zasadzie fałszywego wybicia. Nie bawimy się w przewidywania tylko jak zwykle będziemy reagować na to co będzie robił rynek. Na prognozach się nie zarabia tylko na decyzjach. 

Z uwagi na fakt, że nieco większe preferencje kładę na wybicie dołem z opisywanej konsolidacji to przed niecałą godziną odnowiliśmy kontrakty na spadki indeksu WiG20 na poziomie 2180 p. ze stopem nieco powyżej 2201 p. Powodem takiej decyzji jest fakt powstania trójkąta i jego statystycznych wybić w takich sytuacjach oraz bliskość stopa co powoduje, że w przypadku gdyby rynek wybił nawet górą to potencjalna strata jest stosunkowo mała. 

Najbliższe opory: 2195, 2215 i 2275 p. 

Najbliższe wsparcia to: 2150, 2140 p. 2100 p. 

Gdyby rynek miał ruszyć do góry na średnioterminową korektę to zaraz pojawią się uaktualnienia analizy technicznej poszczególnych najciekawszych spółek. Wbrew pozorom są dwie branże które mogą iść do góry wbrew szerokiemu rynkowi. Sztuką będzie teraz wyłapać najciekawsze miejsca to agresywnego kupna – ale szczegółowe informacje to już na poszczególnych spółkach.

Na spadkach zarabiać będziemy teraz na wybranych spółkach z branży bankowej i producentów gier. Z kolei na wzrosty - do wspomnianej wcześniej branży ..... dołączam teraz branżę ....   oraz prawdopoodbnie branże amerbroker.pl/

 

 

 

.............................

Na aktualnym poziomie 2180 odnawiamy szorta. Stop nieco powyżej 2201

 

W ciągu godziny pojawi się cotygodniowa poniedziałkowa analiza techniczna kontraktu na indeks WiG20  wraz z uzasadnieniem zajętej pozycji. 

 

21 maja 2019 r

 

 

Na razie na polskim rynku mamy odbicie zdechłego kota. Tymczasem amerykański SP zrealizował minimum odbicia i w zasadzie mógłby już zawracać. Jeśli tak się stanie to jak zachowa się nasz parkiet po odbiciu zdechłego kota ?  Czy zerwie się podłoga ? 

Wygląda na to, że albo poprawimy dołek robiąc pułapkę na niedźwiadki i dopiero u nas zacznie się korekta albo jeśli rynki zachodnie złamią wsparcia to u nas zapadnie się podłoga. O wzrostach nie ma co marzyć dopóki nie pojawią się obroty - a tych nie widać. Nie ma zainteresowania nawet kapitału walizkowego z zagranicy aby zrobić większą wzrostową korektę. Póki co korekta przybrała bardzo płaski charakter. Pamiętajmy, że stabilizacja to też forma korekty. 

Na chwilę obecną pozostajemy nadal bez decyzji. Możliwe, że coś się wyjaśni po otwarciu giełd w US. Na razie po realizacji zysków z pozycji spadkowych zajmujemy się parzeniem kawy. 

 

16 maja 2019 r

 

 

Na wczorajszej sesji zamknęliśmy na ważnym wsparciu z okolic 2155 p. pozycje otwarte po 2355 p. realizując wyjątkowo duży 200 punktowy zysk. Przypominam, że jeden punkt kosztuje 20 zl co oznacza, że grając tylko jednym kontraktem można było zarobić na tym sygnale 4 tysiące złotych. 

Po zamknięciu naszych pozycji spadkowych pojawiły się informacje o fiasku negocjacji handlowych między USA i Chinami co spowodowało lawinę na giełdzie amerykańskiej. Jednym słowem giełdy wystraszyły inwestorów przyzwyczajonych od 10 lat amerykańskiej hossy do tego, że nie ma się czego obawiać. S&P zatrzymał się na ważnym wsparciu z okolic 2800 p. 

Na naszym parkiecie na WiG20 zatrzymaliśmy się na wsparciu z okolic 2155 p. i z tego wsparcia może być wzrostowa korekta która w swym maksymalnym zasięgu mogłaby dojść nawet do okolic 2270 p. Taka korekta może być z tego poziomu ale nie musi, może być z niższego pułapu. Na pewno nie jest to koniec spadków aktualnego impulsu spadkowego. Taki koniec może być w czarnym scenariuszu dopiero nieco powyżej 2000 p. 

Aby z obecnych poziomów mogła rozwinąć się większa korekta wzrostowa nawet do okolic 2275 p. to musiałby zostać pokonany najpierw pierwszy opór z okolic 2210 p. Jeśli tak by się stało to oznaczałoby to sugestię większej korekty i możliwość kolejnego dobrego otwarcia pozycji na spadki indeksów. Szans na taki scenariusz na dzisiejszy poranek daję zaledwie 60 %. Moze sytuacja się poprawi po otwarciu giełd w US ale na chwilę obecną mamy silny trend spadkowy i taki ma zawsze preferencje. Dlatego też zazwyczaj nie otwieramy pozycji na korektach przeciwko trendowi aby nie kopać się z koniem gdyż wiadomo kto wygra. 

Konkludując. Po realizacji wypasionych zysków na wczorajszej sesji spokojnie czekamy i obserwujemy rynek. Jeśli da nam szansę odnowić pozycje na spadki w okolicy 2275 p. to będzie super – jeśli nie będziemy się zastanawiać czy wchodzić ponownie do pędzącego pociągu czy odpuścić sobie bo lwia część spadku w tej fali została już zrealizowana i szukanie zysku na siłę nigdy nie popłaca. To tyle odnośnie inwestorów kontraktowych. 

Inwestorzy akcyjni winni być szczęśliwi, że nie dali się podpuścić na kupno akcji i zachowali pieniądze aby zakupić walory po dużo niższej cenie. Sztuka spekulacji polega na nudnym wielomiesięcznym czekaniu na okazje.

 

14 maja 2019 r

 

 

Rynek dotknął nam 2155 a więc zakładany poziom został osiągnięty i tym samym zamknęliśmy agresywnie sygnał sprzedaży otwierany po 2355 p. 

Zysk z pozycji wynosi wypasione równe 200 p. Na razie czekamy na to co będzie dalej ale najprawdopodobniej będziemy starali się odnowić pozycje na spadki na wzrostowej korekcie.

 

.........................

 

Miniony tydzień charakteryzował się dynamicznymi spadkami. Rynek spadł finalnie w okolice 2180 p. i teoretycznie mógłby już zaliczyć dołek bieżącej fali spadkowej. Skoro jednak złamane zostało wsparcie z okolic 2200 p. to najprawdopodobniej celem dla tego impulsu są okolice wsparcia 2150 p. 

Dlatego też w związku z powyższym przyjmujemy następującą strategię na początek tygodnia. Aktualną pozycje spadkową zamkniemy w następujący sposób. Jeśli rynek nie będzie kontynuował spadków to ustawiamy stopa intraday na poziomie 2230 p. i wyjście powyżej uznamy za pasywną realizację zysków z pozycji spadkowych. 

 

Jeśli zaś pogłębimy spadek to realizujemy zyski z pozycji spadkowych w sposób agresywny w strefie 2155-2160 p. Gdyby sytuacja w poniedziałek miała się jakoś radykalnie zmienić to w trakcie sesji będzie uaktualnienie, także odnośnie otwarcia ewentualnego longa. 

 

 

12 maja 2019 r 

 

 

 

Rynek jest w silnym trendzie spadkowym i już osiągnęliśmy poziom wsparcia z okolic 2200 p. Jeśli z tych okolic nastąpi odbicie to może ono sięgnąć albo poziomu okolic 2250 albo 2275 p. Rynek w krótkim terminie jest dość mocno wyprzedany więc mała wzrostowa korekta nie powinna nikogo dziwić. 

Jeśli jednak rynek złamie z hukiem wsparcie przy 2200 p. to kolejne istotne jest dopiero w okolicy 2150 p. 

Od poziomu 2355 p. utrzymujemy pozycje na spadki a stopa dzisiaj obniżamy na 2290 p.

 

9 maja 2019 r

 

 

Rynek potwierdza w sposób zdecydowany trend spadkowy. Wczoraj dynamika spadku przybrała na sile a to oznacza, że kreślimy najprawdopodobniej falę trzecią w trójce. Swój finał może ona znaleźć w strefie wsparcia 2205 p. a następnie znowu spodziewam się jakiejś małej korekcyjnej podbitki w okolice 2275 p. Po zakończeniu tej korekty liczę na powrót do tendencji spadkowej. 

Jak wcześniej pisałem w którejś z cotygodniowych analiz poniedziałkowych – spodziewałem się na giełdach pozytywnego sentymentu do mniej więcej połowy maja a później rynek powraca do spadków. Finalny dołek może być osiągnięty albo na przełomie 3 i 4 kwartału albo w czwartym kwartale tego roku. I to będzie prawdziwa okazja do zarobku. Przez ostatnie półtora roku rynek naprawdę nie rozpieszcza inwestorów. Wzrosty są bardzo selektywne i mają krótkotrwały charakter. To nie jest jeszcze czas hossy aczkolwiek ta nieuchronnie się zbliża na naszym warszawskim parkiecie. 

Pozytywny sentyment był do początku maja i co miało rosnąć to urosło a co miało stabilizację to znaczy, że był okazja na wyrzucenie akcji i to też należy traktować jako plus. Wczorajsza sesja jest najprawdopodobniej jaskółką tego co będzie się działo na parkietach latem. Wczorajsza sesja to także odpowiedź dlaczego w tym półroczu było znowu tak mało sygnałów kupna. Powstały one jedynie na najmniej ryzykownych walorach które miały duże szanse na wzrost. 

Zakładam, że miesiącem delikatnej wzrostowej korekty może być lipiec, łatwo to zrobić na małych wakacyjnych obrotach. 

Krótkoterminowo – rynek może złapać krótkoterminowy dołek nad poziomem okolic 2205 p. i zrobić korektę nawet do okolic strefy 2275 p. Utrzymujemy sygnał sprzedaży od 2355 p. ze stopem nad poziomem 2320 p. Gracze posiadający bardziej krótkoterminowy horyzont inwestycyjny mogą realizować zyski nad opisaną strefą wsparcia i próbować odnowić pozycje w okolicy 2275 p. 

 

Ja preferuję średnioterminowy sygnał inwestycyjny, czekałem na niego przez ostatnie 2-3 miesiące i zakładam, ze da zarobić wyjątkowo dużo. 

 

8 maja 2019 r

 

 

 

„Sell in May and go away”
 
Na kontraktach terminowych ostatniego kwietnia wszedł nam sygnał sprzedaży po 2355 p. i spodziewam się kontynuacji tego ruchu. W okolicy 2300 p. możemy mieć do czynienia z lokalnym dołkiem i korektą, jednak jeśli stop nie zostanie wybity to zdecydowanie stawiam na dalsze spadki. Do potwierdzenia tego scenariusza potrzeba kilku dni notowań z normalnymi obrotami a nie ze scenariusza długiego majowego weekendu. Z uwagi na to, że sygnał padł 30 kwietnia to pierwszych kilka sesji rozpoczynającego się tygodnia powinno zdecydowanie potwierdzić lub zaprzeczyć trend spadkowy. 
 
Jeśli trend spadkowy zostanie potwierdzony to mniej więcej od połowy maja spodziewam w czarnym wariancie spadków,  które z małymi korektami potrwają do końca roku. Mam tutaj na myśli przede wszystkim rynek amerykański. Jeżeli taki scenariusz się potwierdzi to nie zakładam aby parkiet w Warszawie zachowywał się w odmienny sposób skoro podczas wzrostów w USA ciągle wykazuje słabość. 
 
Druga połowa roku to najprawdopodobniej pasmo ostrych konfliktów na Bliskim Wschodzie między Turcją, Iranem, USA i Izraelem o poszerzenie strefy wpływów.  Kluczem nadal pozostaje podbój Syrii i exodus Palestyńczyków. To odpowiedź na pytanie co mogłoby być przyczyną tak negatywnego scenariusza dla rynków giełdowych. 
 
Koniec drugiej połowy roku wstępnie postrzegam jako wyjątkową okazję do zakupów akcji na historycznych dołkach. 
 
Konkludując. Utrzymujemy sygnał sprzedaży od poziomu 2355 p. ze stopem powyżej 2360 p.

 

 

5 maja 2019 r

 

 

Tak jak się tego spodziewałem - ubiegły tydzień nie wniósł absolutnie nic nowego w notowaniach na naszym rodzimym rynku. Kluczowe wsparcie zostało obronione. Także długi majowy weekend również nie powinien spowodować jakichś istotnych zmian które mogłyby wnieść coś ciekawego do postrzegania rynku.  

Przypomnijmy, poruszamy się w boczniaku którego wsparciem są okolice 2355 p. a oporem strefa okolic 2440 p. Do końca długiej majówki nie powinniśmy wyjść poza ten zakres. Gdyby jednak jakimś cudem złamane zostało wsparcie przy 2355 p. to automatycznie uznajemy to za powstanie sygnału sprzedaży. 

Zakładam jednak, że prawdziwe zmiany przyjdą w okolicy 15 maja. Do tego czasu jest czyszczenie portfeli.

 

 

29 kwietnia 2019 r

 

 

Po długim świętowaniu startujemy od nowa na naszym rodzimym parkiecie. Z uwagi na to, że w ostatnich dniach przed świętami praktycznie nic się nie działo co mogłoby zmienić układ sił na parkiecie to rozpoczynamy z tymi samymi założeniami. 

Jeśli kurs trwale wybije wsparcie z okolic 2355 to automatycznie uznajemy to za powstanie sygnału sprzedaży. Dopóki tak się nie stanie to preferencje są po stronie ruchu bocznego miedzy 2350 p. a 2440 p.

 

 

23 kwietnia 2019 r 

 

Na rynku kontraktu mamy kompletny chaos i dlatego jesteśmy poza rynkiem. Kontrakt na przemian wybija raz krótkoterminowe opory dając sygnały siły aby następnego dnia wszystko oddać z nawiązką. W takiej sytuacji musimy poczekać na wybicie sygnałów o średnioterminowym znaczeniu. Najpewniej nie stanie się to do majówki.

Nie jesteśmy robotami więc nie musimy codziennie otwierać pozycji. Staramy się wybrać miejsce do otwierania pozycji tam gdzie mamy największe szanse na zysk. 

Najbliższych krótkoterminowych intrdayowych spekulacji rezygnujemy na rzecz tych najbliższych dłuższym horyzoncie. 

Jeśli więc indeks zamknie się poniżej wsparcia 2355 p. uznamy to automatycznie za powstanie sygnału sprzedaży. Z kolei ewentualne wybicie oporu przy 2415 p. dałoby sygnał kupna. 

 

Na najbliższych kilka dni generalnie zalecam jednak spacerki na łonie natury, parki, lasy i generalnie zieleń gdyż kontakt z naturą dodaje sił i pozytywnej energii. To także najlepszy lekarz dla zmarnowanego stresem ciała oraz umęczonej giełdowymi strategiami duszy. 

 

 

18 kwietnia 2019 r

 

 

Po wczorajszym testowaniu dołka rynek powinien dzisiaj odbić do góry jak oparzony i wyjść powyżej 2380 p. gdzie jest zlokalizowana pierwsza strefa oporu. Niestety tak się nie stało i siły starczyło zaledwie na ruch trochę powyżej 2370 p. to oznacza, że należy ostrożnie podchodzić do pozycji długich gdyż może zostać wybite wsparcie przy 2350 p. co dałoby sygnał sprzedaży. Nic nie jest jeszcze przesądzone ale takie ryzyko należy brać pod uwagę bardzo poważnie. 

W związku z powyższym zamykam agresywnie obowiązujący od 2353 p. sygnał kupna na aktualnym poziomie 2365 p. co daje nam 12 p. zysku

Ci którzy są przekonnai o kontynuacji wzrostu winni ustawić najpóźniej stopa na poziomie otwarcia pzoycji aby w razie czego nie było straty. 

Wiele wskazuje na to, że będzie jak pisałem, małe obroty, naruszenia ważnych poziomów i wsparć i tak zapewne do końca długiego majowego weekendu. W tym czasie rynek będzie wypuszczał pojedynczych harcowników na zasadzie korekcyjnego wystrzału do góry. 

Ewentualne zamknięcie sesji poniżej 2350 p. uznamy za otwarcie sygnału sprzedaży. Proszę być przygotowanym na chaos i naruszenia ważnych poziomów. Takie zachowanie winno implikować wielkość otwieranych pozycji na dużo mniejsze niż zazwyczaj. 

 

16 kwietnia 2019 r 

 

 

 

Kontrakt jest na poziomie okolic wsparcia 2350 p. więc zaryzykuję i odnawiam longa na poziomie 2353 p. 

stop 15 p. intraday

.................

W minionym tygodniu na parkiecie mieliśmy marazm na indeksach indeksach kontraktach. Oscylacje były mizerne i absolutnie nie zmieniły technicznej oceny rynku. Zamknęliśmy kontrakt z małym 30 punktowym zyskiem oczekując na to jakie ewentualne sugestie mogą popłynąć z rynku. 

Najbliższym wsparciem dla kontraktu są okolice strefy 2355-50 a kolejnym okolcie 2330 p. 

Spadek kontraktu na zamknięcie sesji poniżej 2350 p. uznamy za wybicie wsparcia i powstanie sygnału sprzedaży. Z kolei obrona tego wsparcia to szansa na kontynuację delikatnie pro-wzrostowego marazmu do mniej więcej połowy maja.

Jeśli nie powstanie sygnał sprzedaży to są zdecydowanie większe szanse na utrzymywanie obecnych nieco wyższych poziomów. Rynek będzie jednak szarpany. Jedne akcje będą spadać a inne będą mieć chwilowe wyskoki do góry które będą miały korekcyjny charakter. 

Dopiero trwałe wybicie oporu przy 2420 zdecydowanie polepszyłoby techniczny obraz rynku. 

Jeśli rynek dojdzie jeszcze paroma punktami do wsparcia przy 2350 p. to chyba zaryzykujemy i podbierzemy longa ze stopem poniżej tego wsparcia. 

Przed nami trudne dni także z powodu zmniejszającego się obrotu przed świętami. Jeśli nie padnie sygnał sprzedaży a są na to małe szanse to generalne preferencje są na marazm z delikatnym pro-wzrostowym nastawieniem. 

 

 

15 kwietnia 2019 r

 

 

 

Na kontrakcie mieliśmy od szczytu impuls spadkowy a skoro takie mam założenie to aktualny wzrost winien być tylko korektą po której powinien nastąpić co najmniej jeszcze jeden impuls spadkowy. W związku z powyższym na aktualnym poziomie okolic 2380 p. zamykam agresywnie obowiązujący od 2350 p. sygnał kupna co daje nam 30 p. zysku. 

 

Korci aby otworzyć na tym poziomie szorta ale sytuacja na rynku jest dość mocno zagmatwana więc na razie się wstrzymuję z otwieraniem nowych pozycji.  

 

9 kwietnia 2019 r

 

 

Miniony tydzień dostarczył nam szalonych emocji. Rynek amerykański jak zwykle w formie natomiast zupełnie inaczej zachowuje się giełda w Warszawie. Najpierw został dynamicznie wybity opór 2350p. co dało nam sygnał kupna. Z kolei końcówka tygodnia to równie dynamiczna zawrotka w bliskie okolice wsparcia przy 2350-45 p. Na najbliższe tygodnie przydałaby się nam większa stabilizacja. Jest jeszcze parę spółek które wykazuje tendencję do zrobienia większej wzrostowej korekty ostatnich spadków ale żeby tak się stało to indeks musi mieć co najmniej stabilizację. 

Jeśli sygnał kupna ma zostać utrzymany to rynek nie może spaść na zamknięcie sesji poniżej strefy 2350-45 p. 

Wsparcia: 2350-45 p.

Opór: 2380, a kolejne to 2420 p.

 

Utrzymujemy sygnał kupna ze stopem trochę poniżej strefy wsparcia na koniec sesji. 

 

 

8 kwietnia 2019 r

 

 

Po bardzo mocnym wybiciu oporu aktywującego sygnał kupna rynek utworzył szczyt w okolicy 2415 p. i jest to prawdopodobnie szczyt pierwszego wzrostowego impulsu. Teraz oczekiwałbym na korektę tego impulsu. 

Najbliższe wsparcie do okolice 2380 p. i jeśli rynek jest silny to w tej okolicy winien zrealizować dołek korekty i powrócić do wzrostów. W nieco mniej optymistycznym wariancie możemy testować wybity opór przy 2350 p. który teraz winien stanowić wsparcie. 

Na dzisiaj nie możemy określić czym jest ten wzrost. To dopiero pierwszy impuls wzrostowy gdzie po jego korekcie spodziewać się powinniśmy jeszcze co najmniej jednego. 

Na dzień dzisiejszy nie oceniam tego jako początku nowej dużej fali wzrostowej, to raczej rynek buduje jakąś bardziej złożoną formę korekty. Tak jak pisałem wczoraj – nawet w takim wariancie można spodziewać się utrzymania pozytywnego sentymentu do połowy maja. Wiele spółek pokazuje, że ma jeszcze potencjał do wzrostowej korekty. Niemniej jednak nie będą to proste okazje do zarabiania bo najczęściej są to ruchy korekcyjne. 

Najbliższy opór to okolice 2415 p.

Najbliższe wsparcia to 2380 p. a kolejne kluczowe to 2350 p.

 

 

Utrzymujemy sygnał kupna ze stopem poniżej 2350 p. na zamknięcie sesji. 

 

4 kwietnia 2019 r

 

 

Na wczorajszej sesji rynek wybił nam poziom stop na poziomie otwarcia sygnału sprzedaży i jednocześnie aktywowany został sygnał kupna na 2350 p. 

Uznać należy, ż rynek buduje jakiś inny wariant niż ten który wcześniej prezentowałem. To oznacza, że wzrostowa tendencja może potrwać śmiało nawet do połowy maja. Czym jest ten nowy scenariusz zobaczymy po pierwszej korekcie jak zakończy się obecny impuls wzrostowy. A może się on zakończyć w strefie 2400-2430 p. 

Najbliższy opór to 2400 p. a kolejny to 2430 p.

Najbliższe wsparcie to okolice 2350 p. 

 

Stop dla pozycji wzrostowych nieco poniżej 2350 p. 

 

3 kwietnia 2019 r

 

 

 

Na kontrakcie sytuacja pozostaje bez zmian. Od poziomu 2350 p. mamy sygnał sprzedaży i dopóki notowania przebiegają poniżej tego pułapu to preferencje są po stronie kontynuacji wyprzedaży.

Poziom ten to stop dla pozycji spadkowych. Ewentualne trwale wybicie tej strefy oporowej to automatyczne otwarcie sygnału kupna. 

Najbliższy opór to 2350 p. a kolejny to 2380 p.

 

Najbliższe wsparcie to 2290 p. a kolejne to 2270 p. 

 

 

1 kwietnia 2019 r

 

W piątek minionego tygodnia wszedł nam sygnał sprzedaży na poziomie 2350 p. i dzisiejsze poranne otwarcie potwierdza scenariusz spadkowy przynajmniej do końca bieżącego tygodnia. 

Krótkoterminowo rynek może zrobić po kiepskim poniedziałkowym otwarciu wzrostową korektę nawet do okolic 2330 p. po czym spodziewam się zwrotu i kontynuacji tendencji spadkowej. Minimalny zakres spadków oceniam na jakieś 100 punktów. W pozytywnym wariancie przewiduję spadki do końca tego tygodnia. 

Stopa możemy dzisiaj obniżyć na parę punktów powyżej 2350 p. 

Najbliższe wsparcie wyznacza dzisiejsze otarcie – czyli okolice 2312 p. Kolejne jest na poziomie 2290 p., następne 2270 i 2250 p. To są poziomy z których rynek może wyznaczać dołki i inicjować małe korekcyjne odbicia. 

Najważniejszy opór to okolice 2325 p. i w bardziej negatywnym wariancie odbicie może sięgnąć tylko tych okolic. 

Po zakończeniu spadków aktualnie rozpoczętej fali spadkowej spodziewam się sporej fali wzrostowej. Prawdopodobnie może to być ostatnia fala wzrostowa w tym roku o takim zakresie.

 

 

 

 

25 marca 2019 r

 

 

Jeśli nie zostanie złamane wsparcie przy 2350 p. to najbardziej prawdopodobny scenariusz na najbliższy czas to boczniak w zakresie 2350-2390 p.  

Trwałe wybicie wsparcia to sygnał sprzedaży - tu bez zmian. 

 

22 marca 2019 r

 

 

Bardzo prawdopodobne, że na wczorajszej sesji kurs zrealizował cały impuls wzrostowy i jeśli istotnie tak jest to oznacza to, że od teraz powinniśmy zacząć realizować falę spadkową. 

W podobnej sytuacji jest indeks SP. Z uwagi na wykupienie większości wskaźników technicznych istnieje możliwość zmiany nastawienia na rynku.  

Dlatego też ewentualne trwałe wybicie najbliższego wsparcia z okolic 2350 p. uznamy za powstanie sygnału sprzedaży ze stopem powyżej ostatniego szczytu. Reagować można intradayowo ale elastycznie bo o ewentualnym powstaniu sygnału zadecyduje jak zwykle zamknięcie sesji na koniec dnia. 

 

20 marca 2019 r

 

 

Miniony tydzień zakończył się małym cudem polegającym na wywózce niedźwiedzi z okazji dnia trzech wiedźm. Było wyraźnie widać co potrafią grubasy na giełdzie. 

Jak to zwykle bywa, ostatnie dni przed dniem 3 wiedźm oraz pierwszy tydzień po wiedźmach to najczęściej ruchy chaotyczne, mało techniczne gdyż duzi gracze ładują towar do wora aby wywieźć inwestycyjną większość na manowce. W takich sytuacjach zazwyczaj warto powstrzymać się od inwestycji. 

Oczywiście piątkowej optymistycznej sesji nie możemy rozpatrywać bez kontekstu dnia rozliczeń kontraktów więc trzeba poczekać na to czy rynek będzie kontynuował ten wyskok. 

Bardzo możliwe, że w negatywnym wariancie okolice strefy oporowej 2360-80 staną się oporem nie do sforsowania po czym rynek zawróci na dół. Jeżeli jednak rynek utrzyma się powyżej tego pułapu to będzie to oznaczać możliwość budowania jakiejś innej struktury której jeszcze nie znamy. 

Bardzo ważne jest to co teraz stanie się na SP w okolicy 2840 p. gdyż jest to ważna strefa oporowa. Jej ewentualne wybicie da sugestię do testowania szczytu na amerykańskim indeksie. To by najpewniej przedłużyło stabilizację horyzontalno-wzrostową także na naszym WiG20. Możliwe, że nawet na jakieś 2 miesiące. Wówczas selektywnie wybrane spółki dałyby szansę na wzrosty. Reszta najpewniej będzie w uśpieniu. 

 

Konkludując – na razie patrzymy co się będzie działo na kontraktowym polu. 

 

 

 

19 marca 2019 r

 

 

Dzisiaj jest dzień 3 wiedźm  a więc w praktyce wszystko się może zdarzyć, każdy wariant dozwolony. Grube ryby będą rozgrywać sesję pod kątem swoich interesów. Zwłaszcza ostatnie godziny sesji będą tymi które zadecydują o wycenie kontraktów bieżącej serii. 

Ci którzy inwestują na rynku lewarowanym – sugeruję pilnować pozycji i stopów.  

Nie podoba mi się początek dzisiejszej sesji więc zamykam kontrakt po 2333 p. Całkiem możliwe, ze końcówka sesji będzie inna ale teraz nerwówka jest bardzo duża.  Tym razem jest mała strata na pozycji w wysokości 12 p.  

 

15 marca 2019 r

 

W ciągu ostatnich dwóch sesji rynek kontraktu chaotycznie „trzepał” inwestorów w jedną i drugą stronę. Takie pajacowanie wynika z tego że mamy ostatnie dni przed jutrzejszym dniem trzech wiedźm i jak widać to duzi gracze rozdają karty rolując sobie pozycje z aktualnej serii H na serię M. Racjonalności  w tych ruchach doszukiwać się nie można. 

Z uwagi na to, że początek serii H rozpoczynał się na noworocznym szczycie indeksu to można domniemywać, że duzi gracze SA zapakowani w pozycje na spadki. To z kolei oznaczałoby, że pod jutrzejsze zamknięcie serii będą raczej grać raczej na jak najniższe zamknięcie serii marcowej. W takiej sytuacji całkiem prawdopodobne jest, że jutrzejsze zamknięcie może być wybiciem ostatnich dołków. 

Jeśli chodzi o techniczną „gdybologię” z wczorajszej sesji to możliwe, że tworzy nam się w ostatnich kilku sesjach mały trójkąt i gdyby istotnie tak było to doskonale wpisywałby się on w korekcyjnego zygzaka z oporem z okolic 2320 p. po czym preferencje byłyby na wybicie dołków.

 

Z powodu powyższych przesłanek ponownie otwieram szorta na nowej już serii na poziomie 2321 p. z krótkim intradayowym stopem na poziomie niewiele powyżej 2340 p. Trochę to wbrew moim zasadom aby grać pod zawieje wynikającą z dnia 3 wiedźm ale zaryzykuję bo stop jest stosunkowo mały. 

 

14 marca 2019 r

 

 

Wczorajsze zamknięcie sesji w US z pewnością da optymistyczne otwarcie także na naszym parkiecie. Na chwilę obecną możemy przyjąć że lokalny dołek który zakładałem na nieco niższym poziomie może być już za nami. Czyli w takim układzie czekałaby nas wzrostowa korekta. W klasycznym scenariuszu może ona sięgnąć okolic 2340 p. a w bardziej optymistycznym nawet okolic 2380 p. 

W związku z powyższym na aktualnym pułapie otwarcia   2316 p  zamykamy obowiązujący od 2368 p. sygnał sprzedaży. Zysk z sygnału nam się trochę zmniejszył i wynosi 52 punkty 

 

12 marca 2019 r

 

 

Na naszym krajowym głównym indeksie wszystkie sugestie z piątkowej sesji pozostają w mocy. Oczekujemy na pogłębienie spadków do wskazanej strefy a następnie dość prawdopodobna jest albo konsolidacja miedzy 2250-70 działającym jako wsparcie i oporem z okolic 2340 p. Z drugiej strony dopuszczalne jest też przyspieszenie dynamiki spadków. Dopóki rynek będzie poniżej oporu z okolic 2340 p. zdecydowane preferencje są po spadkowej stronie. 

Jeśli rynek da jakieś sugestie boczniaka i zrobi lokalny dołek w omawianym zakresie to prawdopodobne jest agresywne zamknięcie pozycji spadkowych celem realizacji zysków. W takiej sytuacji czekać będziemy na odnowienie pozycji na spadki w strefie oporowej. 

 

 

11 marca 2019 r

 

Na wczorajszej sesji przetrzymaliśmy pozycje na spadki indeksu i wygląda na to, że dzisiaj powinien czekać nas jeszcze piękniejszy dzień. 

W średnim terminie sytuacja na naszym parkiecie jest pro-spadkowa i to jest jasne od dłuższego czasu kiedy w porannych komentarzach od dawna byłem sceptycznie nastawiony do rynku byka. W krótkim terminie mamy jednak dylemat kiedy jak najlepiej zamknąć pozycje spadkowe aby zrealizować zyski i aby je odnowić na nieco wyższym poziomie na wzrostowej korekcie. 

Zazwyczaj stosuję zasadę, że kiedy dobrze zidentyfikujemy trend to nie gramy pod prąd – no chyba że ktoś chce lub czuje się sam lepszy od rynku. Ja tak się nie czuję bo ponad 20 lat doświadczenia inwestycyjnego nauczyło mnie pokory do rynku. To rynek jest mądrzejszy i pod prąd staram się nie grać bo można szybko stracić portfel. 

Tak więc na dzisiaj tematem jest znalezienie lokalnego dołka pod możliwe odbicie. Jak zwykle inwestor ma dwa wyjścia. Albo utrzymuje pozycje aż do momentu sygnału zmiany trendu albo stara się realizować zyski na panice aby odnowić pozycje spadkowe na euforii. Ja stosuję obydwie metody ale częściej tę drugą. Jej wadą jest to że szukając lokalnego dołka i jeśli on nie nastąpi a będzie wodospad to można się pozbawić dużo większych zysków. 

Niemniej jednak na dzisiaj będziemy starali się poszukać takie ewentualnego lokalnego punktu zwrotnego. Tyle pokazuje indeks WiG20, dopuszcza możliwość złapania dołka i jakiejś korekty. Rynek kilku największych spółek na których utrzymujemy sygnały sprzedaży dają nam jednak zupełnie inne sugestie. Wnioski płynące  z zachowania głównych wskaźników technicznych tych spółek zdecydowanie wskazują, że do twardego dołka jeszcze spora droga. 

Jak wiemy największym oszustem na rynku jest zawsze indeks gdyż najłatwiej nim zamanipulować dużym graczom. Dlatego też analizować i prognozować indeks jest o wiele trudniej niż wykres konkretnej spółki. Stąd większą wiarę dajemy jak zwykle wnioskom płynącym z wykresów poszczególnych spółek. 

Zasadnicza konkluzja jest zatem następująca. Jeśli rynek złapie dołek, to będzie on tylko lokalny a po korekcyjnej podbitce powinniśmy spodziewać kontynuacji tendencji spadkowej. 

Poniżej wczorajszego dołka jest niestety aż kilka wsparć wynikających z różnych metod analizy rynku co niestety nie ułatwia projekcji bo najlepiej gdy kilka wsparć jest zgrupowanych w wąskim przedziale.  

Zatem możemy zlokalizować wsparcia w okolicy 2290 p. następnie 2270 p i kolejne w okolicy 2250. Intuicyjnie postawiłbym na możliwość utworzenia lokalnego dołka w strefie 2270-2250 p. – o ile oczywiście taki będzie - :) przynajmniej ja zakładam taki wariant. Niezaleznie od scenariusza sytuację mamy komfortową.

Na dzisiaj stopa trendowego mozna obniżyć na poziom troche ponad 2345 p.

 

8 marca 2019 r

 

 

Wygląda na to, że rynki zachodnie podążają w zakładanym przez nas kierunku a to oznacza, że nie zamykamy dzisiaj pozycji na spadki indeksów gdyż spodziewamy się pogłębienia tej tendencji. 

....................

 

Na kontrakcie na WiG20 na razie wszystko bez zmian. Utrzymujemy pozycje na spadki indeksu od 2368 p. 

Po wczorajszej spadkowej sesji w US nie będzie to dzisiaj łatwy dzień z powodu bardzo bliskich ważnych wsparć na naszym Wig-u 20. Wprawdzie nasz polski rynek wykazywał się systematycznie słabości względem giełd zachodnich niemniej jednak np. na SP nie mamy jeszcze postawionej kropki. To może się stać już na najbliższych sesjach ale dopóki tam nie zostanie potwierdzony sygnał to u nas nie musi być wodospadu. 

Osobiście spodziewam się, że w strefie 2270-2330 może na naszym WiG20 powstać bardzo duża zmienność na najbliższych sesjach. Dlatego też kontrakty na spadki trzeba by było już na dzisiaj mieć a nie dzisiaj je otwierać. To stawia nas w komfortowej sytuacji gdyż nie wykluczam że na bardzo mocnym osłabieniu/panice dzisiaj lub jutro możemy agresywnie zamykać pozycje spadkowe realizując zysk. Pytaniem jest tylko poziom tego zamknięcia. Mogą to być okolice 2310 lub może strefa okolic 2270 p. Przed sesją nie znam odpowiedzi na to pytanie ale sam utrzymuje pozycje spadkowe więc jestem żywo zainteresowany aby je jak najlepiej zamknąć aby ewentualnie odnowić je na nieco wyższym poziomie jeśli uda się zidentyfikować lokalny dołek. 

 

Czekamy – będziemy reagować na to co się będzie działo w trakcie sesji i jeśli uda się zrozumieć dobrze to co „rysuje” rynek to w trakcie sesji pójdzie powiadomienie o tym co robimy z istniejącym od 2368 p. kontraktem na spadki. 

 

7 marca 2019 r

 

 

Miniony tydzień niewiele zmienił w postrzeganiu rynku. Nadal utrzymujemy pozycje na spadki. Stop także bez zmian. 

Najbliższe poziomy wsparcia także bez zmian. Pierwszy to 2330 p. a później opisywana strefa 2310-2295. p

 

 

3 marca 2019 r

 

 

 

Na kontrakcie bez zmian. Utrzymujemy sygnał sprzedaży od 2368 p. z tym samym stopem. Wczoraj złamaliśmy krótkoterminowe wsparcie z okolic 2350 p. i sprzedaż przyspieszyła. Jeśli padnie kolejna strefa wsparcia przy 2310-2295 p. to do spadku dołączy większa liczba spółek przyspieszając dynamikę ruchu spadkowego. Aż się prosi aby wskazać sektor bankowy który wisi nad przepaścią od miesięcy. 

Najbliższy opór to okolice 2357 p. i jest to miejsce do ewentualnego wzrostowego odbicia.

 

28 luty 2019 r

 

 

Wczorajsza sesja nie przyniosła wybicia kluczowego oporu okolic 2380-90 p. a zamknięcie sesji jedynie naruszyło poziom 2368 p. więc nadal utrzymujemy pozycje na spadki wg tych samych zasad co wczesniej. 

Jeśli pęknie intradayowe wsparcie z okolic 2350 p. to dynamika spadków powinna przyspieszyć. 

 

26 luty 2019 r

 

 

Na piątkowej sesji podsumowującej miniony tydzień mieliśmy ponad-standardowy jak przystało na korekcyjny wzrost z czwartkowego dołka. Niemniej jednak opisywana tu projekcja nie uległa zmianie. Notowani wybiły opisywany poziom stop tylko w układzie intradayowym a nie na zamknięciu sesji – co jest czynnikiem rozstrzygającym. 

Na dzień dzisiejszy spodziewam się możliwości jeszcze jednego ataku na obszar oporu strefy 2380-90. Dopiero wybicie tej strefy zanegowałoby preferowany jeszcze na dzisiaj sygnał sprzedaży. Z kolei ewentualne trwałe wybicie tego oporu dałoby nam sygnał kupna. 

Na chwilę obecną nadal utrzymujemy sygnał sprzedaży z dotychczasowym stopem.

 

Strefa kluczowego wsparcia także pozostaje bez zmian. 

 

 

25 luty 2019 r

 

 

WiG20 idealnie dotarł do wskazanej tu wcześniej strefy oporowej 2365-80 po czym zanurkował na dół. Zazwyczaj staramy się grać z trendem a więc nie otwieraliśmy pozycji na ten korekcyjny wzrost tylko czekaliśmy aż nastąpi i od poziomu 2367 p. utrzymujemy pozycje na spadki indeksu. 

Dzisiaj - jak zwykle w takich sytuacjach stopa możemy obniżyć na poziom nieco powyżej poziomu otwarcia pozycji aby nie było straty gdyby rynek starał się nas czymś zaskoczyć. 

Najbliższa strefa wsparcia dla kontraktu jest dość szeroka i wynosi 2310-2290 p. Tu rynek może popajacować trochę, zrobić jakąś korekcyjną podbitkę a później oczekuję złamania tego wsparcia i przyspieszenia dynamiki spadków. 

Poza wyjątkami - nie jest teraz czas na kupno i trzymanie akcji. Dlatego też w takich sytuacjach zarabia się na spadkach. Czas na akcje a dokładnie na zakup akcji w totalnym dołku po którym, przyjdzie hossa ma szansę być dokładnie w tym roku. Najpierw musi jeszcze inwestorów, zwłaszcza tych najbardziej wytrwałych przetrzepać, wytrzepać i zniechęcić totalnie do giełdy i dopiero zacznie się rynek byka.

Wstępnie zakładam, że taki dołek może być właśnie w tym roku. Dodam tylko, że nie ma innych lepszych instrumentów do spokojnego zarabiania jak akcje. Rzecz tylko w tym aby nieraz poczekać rok nieraz dwa aż zacznie się prawdziwy rynek byka na którym rosło będzie prawie wszystko co jest na giełdzie. Inwestorom brakuje tylko tej cierpliwości. Przez brak cierpliwości wchodzi się na ogromnym ryzyku aby zarobić 10-15 % na przewidywany korekcyjny ząbek. Gdy okazuje się, że taki ząbek się nie realizuje albo jest ale 30 % niżej niż zakładaliśmy to jest problem i nie ma czym grać jak nadchodzi prawdziwy rynek byka. 

Stop dla pozycji spadkowych - powyżej 2368 p. na koniec sesji.

 

22 luty 2019 r

 

 

Na kontrakcie na WiG20 po realizacji zysków z pozycji krótkich na poziomie 2320 p. czekaliśmy na przewidywane odbicie do strefy oporowej 2365-80 p.

Aktualnie doczekaliśmy się odbicia i mamy notowania po 2367 p. i na tym poziomie odnawiamy agresywnego szorta ze stopem nieco powyżej 2390 p. Bliskość ważnego poziomu stop daje dobrą relację zysk/ryzyko.

Całkiem możliwe, że początek jutrzejszej sesji może być jeszcze trochę lepszy do otwarcia szorta ale równie dobrze rozważać można szybkie odpadnięcie od oporu. Jesteśmy już w strefie minimum spodziewanego wzrostowego odbicia co upoważnia do zajęcia pozycji. 

Ewentualne wybicie stopa zmieniłoby nam preferowaną projekcję pro-spadkową na pro-wzrostową na najbliższy czas.  

Ewentualne wybicie tego oporu dałoby nam także automatyczny sygnał kupna. 

 

20 luty 2019 r

 

 

Po piątkowej realizacji zysku z pozycji na spadki pozostajemy aktualnie bez pozycji i oczekujemy na dotarcie notowań do strefy oporowej 2365-85 punktów. 

W tej strefie najprawdopodobniej odnowimy pozycje na spadki indeksu gdyż w chwili obecnej bieżący wzrosty traktujemy jedynie jako ruch korekcyjny. Dopiero ewentualne trwałe wybicie opisanej tu powyżej strefy oporowej zmusiłoby nas do rewizji projekcji. 

Najbliższy opór 2365 p. , kolejny 2394 p.

Najbliższe wsparcie to 2330p. kolejne to 2310 i 2290 p.

 

 

 

18 luty 2019 r

 

Po analizie wczorajszych notowań dochodzę do konkluzji, że całkiem możliwe, iż tworzy nam się jakiś bardziej złożony układ pro-spadkowy. Złożony w tym znaczeniu, że nie będzie to prosty spadek ale tendencja spadkowa przeplatana znaczącymi korektami wzrostowymi. Gdyby tak było w istocie to będzie to oznaczało, że zarobić na spadku dadzą tylko zagrania wysoce agresywne bo jeśli ktoś będzie otwierał pozycje jak rynek będzie już dawał czytelne sygnały spadku to będzie to oznaczało, że niedługo po tym będzie jakiś korekcyjny zwrot do góry który albo wyrzuci na poziomie wejścia albo da nawet stratę jeśli ktoś będzie utrzymywał zbyt długo pozycję. Czyli jednym słowem najprawdopodobniej może tworzyć nam się jakiś trójkąt o charakterze średnioterminowym. Od lat powtarzam, że na trójkątach zarobić coś graniczy z cudem – czyli mogą być bardzo ciężkie czasy dla inwestorów w najbliższych tygodniach. Otwieranie pozycji będzie wymagało bardziej intuicji niż klasycznego sygnału.

Krótkoterminowo można zakładać, że strefa okolic wsparcia 2310-2290 p. może ustanowić lokalny dołek z którego dopuszczalny jest spory ruch korekcyjny.

Wczoraj pisałem, że negatywny wariant zakłada spadek nawet do okolic 2100 p. To dzisiaj nadmienię, że wariant mega pozytywny dopuszcza utworzenie dołka i rozpoczęcie nowej fali wzrostowej. Niestety wariantów pośrednich jest jeszcze więcej. 

Konkludując – na aktualnym poziomie 2320 p. czyli w strefie wsparcia okolic 2300 p. realizujemy zysk i zamykamy agresywnie pozycje spadkowe otwierane po 2378 p. Zysk z sygnału wyniósł 58  punktów. Z uwagi na fakt, że uznajemy, iż preferencje są spadkowe, to nie otwieramy pozycji na wzrosty (przeciwko rynkowi) tylko czekamy na ewentualną korektę wzrostowa aby odnowić pozycje na spadki w okolicy mniej więcej strefy 2365 p.

 

Jeśli ktoś chce zagrać trendowo licząc na załamanie rynku od razu to stopa winien ustawić na poziomie okolic 2330 p. 

 

15 luty 2019 r

 

 

 

Na kontrakcie od 2378 p. utrzymujemy nadal pozycje spadkowe. Stopa jak zwykle po takim obsunięciu obniżamy na poziom otwarcia pozycji aby w najgorszej sytuacji nie było straty z pozycji. Oczekujemy na kontynuację spadków i aby tak się stało to musi zostać złamane wsparcie z okolic 2330 p. Dopóki tak się nie stanie istnieją jeszcze teoretyczne szanse na realizację jakichś innych bardziej optymistycznych scenariuszy. 

Najbliższy istotny opór to okolice 2365 p. - i jeśli mają być spadki to nie powinien on zostać trwale wybity. 

Najbliższe ważne wsparcie to okolice 2330 p a kolejne to okolice 2300 p. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z opisywanym tu wcześniej scenariuszem to w negatywnym wariancie docelowy spadek może sięgnąć okolic 2100 p. 

Wszystkim którzy zagrali na spadki PGNiG gratuluję, przypominam, że sygnał sprzedaży padł tu kilka dni temu przy poziomie 7.50 zl. Najbliższym wsparciem są tu okolice 6.70 zl. Mamy prawdopodobnie zmianę trendu i warto przytrzymać pozycje spadkowe  na dłużej. 

 

14 luty 2019 r

 

 

Ostatnie ruchy na kontrakcie począwszy od 8 lutego możemy potraktować jako klasyczną korektę abc po pierwszym spadkowym impulsie. Przy takim założeniu w dniu wczorajszym i dzisiejszym możemy  dokończyć wzrostową falę "c". Jej celem może być strefa okolic 2395 p. ale nie więcej niż 2406 p. Trwałe wyjście powyżej 2405 dałoby nam bowiem sugestię, że rynek chce dalej rosnąć i zmusiłoby to nas do rewizji pro-spadkowej projekcji. Na dzisiaj jest ona nadal preferowana. 

W ujęciu krótkoterminowym bardziej agresywni gracze mogą pokusić sie o chwilowe zamknięcie pozycji aby je odnowić w okolicy strefy 2395-2400 p. Krótkoterminowym oporem są okolice 2385 p. i wybicie tego oporu dałoby sugestię wzrostu o kolejne 10-15 punktów. 

Mocne wsparcie pozostaje takie same i są to okolice 2360 p.  

Sygnał sprzedaży pozostawiam bez zmian, stop nieco powyzej 2406 p.  

 

13 luty 2019 r

 

 

Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią, poranne wzrostowe otwarcie traktujemy jako dobre miejsce do otwarcia pozycji na spadki indeksu. Na aktualnym poziomie 2377 p. otwieramy więc szorta ze standardowym stopem 23 p.  

 

11 luty 2019 r

 

 

Na kontrakcie na indeks WiG20 przez ponad miesiąc mieliśmy nudną męczącą i fałszywą dla inwestorów stabilizację indeksu w bardzo wąskim zakresie zmian ale powyżej ważnego oporu z okolic 2360 p. Indeks oscylował nawet nieco powyżej okolic 2400 p. co dawało nadzieję na to, że ruch wybijający będzie mieć swoją kontynuację.  Jednym słowem drogi inwestorze – idzie hossa. Niestety to tylko emocje i skutek szumu informacyjnego jaki powstał w mediach. 

Piątkowa sesja rozwiewa te marzenia (w moim subiektywnym odczuciu). Cały ruch wzrostowy rozpoczęty w listopadzie do ostatniego szczytu z ubiegłego tygodnia nie jest impulsem a to sugeruje, że jest to formacja korekcyjna a nie wzrostowa. Bowiem jak wiemy nie każdy wzrost jest hossą. Jeśli moja ocena rynku jest poprawna to niebawem powinniśmy zobaczyć kolejny impuls spadkowy z nowym dołkiem sporo poniżej 2100 p. 

W związku z powyższym wstrzymałem się z sygnałem kupna który miałby charakter ruchu o dłuższym horyzoncie. Na dzisiaj uznaję, że formalny sygnał sprzedaży powstanie po złamaniu wsparcia z okolic 2360 p. Zdecydowanie stawiam na złamanie tego wsparcia na początku bieżącego tygodnia.   

Jeśli poranne poniedziałkowe notowania rozpoczną się jakimś małym wzrostem do strefy okolic oporu 2380-90 to tutaj daję zdecydowany agresywny sygnał sprzedaży z tradycyjnym 23 p. stopem na wejściu.  

Potwierdzeniem wejścia rynku w fazę spadkową będzie złamanie wsparcia przy 2360 p. i dojście do kolejnej strefy popytowej w okolicy 2330 p. Na taki właśnie scenariusz stawiam po nieudanej próbie wybicia oporu z okolic 2400 p. w minionym tygodniu.

 

 

 

10 luty 2019 r

 

Na kontrakcie na WiG20 nadal mamy konsolidację w strefie oporowej której oporem są okolice 2435 p. a wsparciem okolice 2360 p. 

To co ciekawe to zamknięcie miesiąca lutego na wykresach świecowych dało objęcie hossy. Zobaczymy czy zyska to potwierdzenie w postaci wybicia oporu i kontynuacji wzrostu. Więcej ciekawych rzeczy dzieje się na poszczególnych spółkach niż na indeksie. 

 

Najbliższe opory: 2400, 2435 p

Najbliższe wsparcia: 2360, 2333

 

 

4 luty 2019 r

 

W minionym tygodniu rynek formalnie wybił strefę oporową z o okolic 2390 p. co niby dawało sygnał kupna jako wybicie oporu wynikającego z omawianego tu wcześniej trójkąta. Niestety nie było właściwego impetu jaki powinien towarzyszyć takiemu wybiciu stąd uznałem, że trzeba poczekać co rynek pokaże dalej, jednym słowem czy dalsze zachowanie potwierdzi takie wybicie. Sytuacja jest dość wyjątkowa i rzadko spotykana na naszym parkiecie. 

W dniu dzisiejszym w poniedziałek mamy spadek kontraktu na indeks WiG20 większy niż klasyczna korekta po takim wybiciu. 

W związku z aktualną sytuacją na rynku podchodzimy do sygnałów w sposób pasywny a to oznacza, że ewentualny sygnał sprzedaży powstanie wtedy gdy kontrakt zamknie się poniżej 2360 p. (plus/minus 10 p.) na koniec sesji. Jeśli tak się stanie to otworzy nam to sygnał sprzedaży do budowy jakiejś innej struktury która w chwili obecnej nie jest jeszcze klarowna. 

Jeżeli rynek obroni to wsparcie to może kontynuować wzrosty, tak więc miejsce to jest ważna zwłaszcza dla tych którzy chcą zajmować pozycje na wzrosty z krótkim stopem poniżej tego wsparcia. 

Dla mnie osobiście sytuacja nie jest jednoznaczna więc podchodzę do rynku w sposób pasywny a nie agresywny. Jakkolwiek wydaje się, że aktualne spadki mają póki co charakter korekcyjny to jednak trudno na dzisiaj jeszcze oszacować zarówno potencjalną strukturę i charakter zarówno wzrostu i spadku. 

Najbliższe krytyczne wsparcie: 2360 p. 

Najbliższy ważny opór: 2435p.

 

 

 

 

 

28 stycznia 2019 r

 

W minionym tygodniu mieliśmy stagnację wokół strefy oporowej zaznaczonego na wykresie trójkąta. Rynek nawet trochę naruszał ten opór ale nie miał siły aby go zdecydowanie wybić. 

Na bieżący tydzień sytuacja prezentuje się następująco. Ewentualny spadek poniżej 2360 p. na koniec sesji potraktujemy jako automatyczny sygnał sprzedaży w okładach dziennych. W zasadzie strefa wsparcia jest dość szeroka i rozciąga się od okolic 2360-2345 p. Dopiero trwałe wybicie tej strefy dałoby sygnał zmiany kierunku na spadkowy. 

Jeśli spadki zatrzymają się w tej strefie i nastąpi odwracanie ku górze to wówczas musielibyśmy zastanowić się nad rewizją dotychczasowej projekcji gdyż świadczyłoby to możliwości wybicia się rynku w górę. 

Przez ostatnie tygodnie rynek nas nie rozpieszcza i utrzymuje w nudnej konsolidacji. Dynamiczne ruchy winny zakończyć ten marazm.

 

 

21 stycznia 2019 r

 

 

Na kontrakcie na WiG20 przez ostatni tydzień mieliśmy ruchy w bardzo wąskim zakresie zmienności pod linią oporu opisywanego wcześniej trójkąta. Do wybicia jednak nie doszło. 

Tym samym nadal istnieje możliwość kontynuacji ruchów w opisywanym trójkącie. 

Ewentualny spadek poniżej 2310 p. na koniec dnia uznamy za powstanie sygnału sprzedaży na naszym flagowym indeksie. Na taki scenariusz istnieje duża szansa gdyż krótkoterminowe wskaźniki techniczne są w obszarach wykupienia co zazwyczaj sygnalizuje albo ruchy w kierunku przeciwnym albo co najmniej korektę w postaci konsolidacji.

Jeśli sygnał sprzedaży wejdzie to spodziewać się będę spadku do okolic 2100 p. Jeżeli zaś rynek złapie dno w okolicy dzisiejszego porannego dołka ze strefy 2320 to jest szansa na kontynuację wzrostów i wybicie z trójkąta górą. A w zasadzie to już nie byłby najpewniej budowany trójkąt tylko jakaś inna struktura. 

Najbliższa strefa oporowa to 2366-2390 p.

 

Strefy wsparcia: 2320, 2290

 

 

14 stycznia 2019 r

 

 

Miniony tydzień nie przyniósł na naszym parkiecie żadnych rozstrzygnięć  co do dalszego kierunku. Mamy jednak już wyraźne sugestie, że druga połowa stycznia powinna przynieść początek jakichś bardziej optymistycznych scenariuszy. Ostatnie dni mijającego tygodnia nadal były pod znakiem chaosu i nagłych zwrotów. 

Na dzisiaj rynek dotarł w okolice stref oporowych i raczej nie powinien ich z marszu pokonać. Pierwsza strefa to okolice 2315 p. i tu rynek "pajacuje" od otwarcia sesji. Gdyby ta strefa została pokonana to celem winien być dużo ważniejszy obszar z okolic 2345-65 p. i ta strefa byłaby celem tego ruchu po którym osobiście stawiałbym na kolejne cofnięcie rynku a po jego zakończeniu mocny ruch do góry w drugiej połowie stycznia. 

Opory: 2315, i następnie strefa 2345-65. 

Wsparcia: 2330, 2315. 

Strategia jest następująca. Jeśli rynek podejdzie pod drugą opisaną powyżej strefę oporowa to jeśli się uda to spróbujemy założyć szorty na parę sesji. 

Jeśli rynek zacznie odpadać z bieżących poziomów to poczekamy na utworzenie dołka i będziemy starać się znaleźć miejsce do zajęcia pozycji długich. Oczywiście mam tu na myśli zajęcie pozycji nie krótkoterminowych ale o dłuższym horyzoncie czasowym, tzw. średnioterminowych. 

 

 

 

7 stycznia 2018 r

 

 

Pierwszy dzień nowego roku podobnie jak i ostatnie dwie sesji starego zaprezentowały bardzo chaotyczne ruchy na naszym giełdowym indeksie od wzorującym zachowanie WiG20. 

Nie ma się co dziwić, gdyż prawie żelazną regułą jest to, że pierwszy tydzień po wejściu nowej serii wielcy inwestorzy "trzepią" przez tydzień rynek i ładują kontrakty do wora na dłuższą wycieczką aż do rozliczenia nowej serii. Takie ruchy są więc zazwyczaj bardzo chaotyczne nim wykrystalizowany zostanie nowy kierunek. Dlatego też na razie czekamy na zajęcie dogodnej pozycji. 

Wstępnie zakładam, że w II połowie stycznia powinniśmy rozpocząć kierunek wzrostowy. Pytaniem na dzisiaj jest jedynie to, czy taki ruch zostanie zainicjowany z aktualnych poziomów czy może dopiero z okolic 2100 p. ? Na tę chwilę nie znamy jeszcze na to pytanie odpowiedzi stąd rezerwa co do otwarcia nowej pozycji. 

W dniu 3 wiedźm ostatnia pozycja została niestety niefortunnie wybita stopem dając małą stratę. Na dzisiaj czekamy na chwilę w której będziemy rozumieć co robi rynek i wówczas postaramy się otworzyć nową pozycję na serii H mając nadzieję na dłuższy ruch. 

Ujęcie krótkoterminowe. Najprawdopodobniej rynek od kilku miesięcy buduje nam formację trójkąta. Jeśli istotnie się to potwierdzi to wyjaśnia także chaotyczne zachowanie rynku WiG20 przez ostatnie miesiące. Jak większość doświadczonych inwestorów wie - w trójkącie bardzo trudno cokolwiek ugrać i najczęściej inwestorzy tracą na takich formacjach. Opór tego dość rozległego w czasie trójkąta to okolice 2360 p. a wsparcie to okolice 2100 p. 

W drugiej połowie stycznia spodziewam się zwrotu na większości rynków. W tym także na rynku akcyjnym. Więcej na ten temat pojawi się w prognozach na 2019 rok. Pierwsza połowa roku winna być raczej pozytywna gdyż spodizewam się trendu bocznego. Prawdopodobnie w drugiej połwoie roku nastąpi przyspieszenia załamania rynku i powstanie średnioterminowego dołka na naszej giełdzie. Całkiem mozliwe, że w wariancie optymistycznym będzie to dołek o charakterze kilkuletnim i może to  rozpocząć wielka falę wzrostową w kolejnym roku. Psychologicznie wydaje się to racjonalne gdyż rynek przez ostatnich kilka lat w Warszawie trwał w dość szerokim boczniaku, jeśli jest on korekcyjny to może być to zapowiedzią dynamicznych wzrostów naszej giełdy. 

Rok 2019 r zapowiada się moim zdaniem na wyjątkowy trudny na giełdach stąd życzę wszystkim racjonalnych, ostrożnych ale i zyskownych inwestycji.

 

 

 

3 stycznia 2018 r

 

Dzisiaj dzień 3 wiedźm więc na rynku mogą wystąpić dziwne ruchy spowodowane planami  dużych graczy. W związku z tym naszą pozycję stopujemy trochę poniżej strefy 2270-65 p. na koniec dnia. W przypadku utrzymania pozycji rolujemy ja na następną serię. 

 

Z okazji Bożego Narodzenia życzę wszystkim Spokojnych Radosnych pełnych miłości i rodzinnej atmosfery świąt. 

 

21 grudnia 2018 

 

Na wczorajszej sesji kurs dotarł do wskazanego wcześniej oporu z okolic 2355 p. po czym po nocnych informacjach okołorynkowych z US rozpoczynamy poranek ze spadkową luką. 

Dobrym miejscem mogącym zastopować ten spadek sa okolice 2290 p. 

Opory: 2355 p.

Wsparcia: 2290 p.  i kolejne to 2220 p. 

Stopa ustawiamy na poziomie okolic otwarcia pozycji wzrostowych tak aby w ewentualnym negatywnym wariancie nie było straty. 

 

20 grudnia 2018 r

 

 

Na wczorajszej sesji rynek obronił wsparcie kontraktu na WiG20 z okolic 2270 p. po czym zgodnie z naszymi prognozami ruszył do góry.  Na razie nie ma żadnych zmian, stop nadal na tym samym poziomie, docelowy poziom wzrostu także bez zmian - w okolicy 2400 p. a później spodziewamy się załamania rynku.  

 

19 grudnia 2018 r

 

Na naszym kontrakcie sytuacja pozostaje bez zmian. Otworzyliśmy agresywny sygnał kupna na kontrakcie po 2285 p. ze stopem trochę poniżej 2270 p. 

Na chwilę obecną możliwe jest, że piątkowe zamknięcie jest dołkiem od którego rynek zacznie rosnąć albo w nieco bardziej negatywnym wariancie może to być korekta której dołek sięgnie okolic kilka punktów poniżej piątkowego dołka (2280) po czym ruszamy do góry. 

Po głębszej weekendowej analizie dochodzę do wniosku, że jeżeli pozycja wzrostowa nie zostanie wybita to ruch może osiągnąć okolic trochę powyżej 2400 p. Byłby technicznym zwieńczeniem końca fali korekcyjnej abc zaznaczonej na wykresie. Po takim zakończeniu moglibyśmy śmiało powrócić do rozpoczęcia nwoej fali spadkowej z celem w okolicach 1800-1700 p. 

Alternatywnie - aktualnie mieliśmy dołek i idziemy na nowe średnioterminowe wzrosty - mimo wszystko wariant ten ma na dzisiaj minimalne szanse realizacji. 

W bardzo negatywnym wariancie - złamanie wsparcia z okolic 2270 p. zaneguje warianty pozytywne. 

Wsparcia: 2275 , 2220 p. 

Opory: 2355. 2390 p.

 

 

17 grudnia 2018 r

 

Na wczorajszej sesji rynek wybił nam pozycje spadkowe otwierane po 2300 p. na poziomie wejścia co zjadło nam piękny 80 punktowy "teoretyczny" zysk ale i zmusza nas to do rewizji projekcji gdyż poziom 2300 p. był i jest ważny dla kontraktu. Wprawdzie jego wybicie było intradyowym naruszeniem gdyż zamknięcie sesji  nastąpiło tylko nieznacznie powyżej 2300 i trzeba taką sytuację zinterpretować subiektywnie jeśli rynek nie daję jednoznacznego rozstrzygnięcia. 

Ja oceniam to subiektywnie jako zmianę tendencji spadkowej na wzrostową. W związku z powyższym na aktualnym poziomie 2285 p. otwieram pozycję na wzrosty traktując to jako agresywny sygnał kupna. W moim odczuciu taka sytuacja zmienia co najmniej krótkoterminowo sytuację na preferencje pro-wzrostowe. Wprawdzie wcześniej zakładałem dołek spadków na mniej więcej koniec stycznia ale to rynek ma zawsze rację a rzecz w tym aby go dobrze zinterpretować. Na giełdzie nie można grać wg prognoz i trzymać się swoich "wczorajszych" racji tylko jeśli zajdzie taka okoliczność to trzeba natychmiastowo zmieniać swoje nastawienie do rynku. Wydaje się, że taka sytuacja ma właśnie miejsce. Jeśli pozycja się dzisiaj utrzyma na zamknięcie sesji to rynek powinien już później to potwierdzać. 

Stop poniżej 2270-75 p. ważny na koniec sesji. 

Wsparcia: 2275 a kolejne to 2220 p. 

Opory: 2355 i 2390 p. 

 

14 grudnia 2018 r

 

 

Od szczytu rynek spadł już 180 punktów i tzw. szybkie wskaźniki znajdują się w strefach mocnego wyprzedania. Taka sytuacja bardzo często powoduje korekcyjne wzrosty i nie powinno to nikogo dziwić. 

Celem takiego korekcyjnego wzrostu może być najbliższa strefa oporowa zlokalizowana w okolicy 2280 p. Po korekcie spodziewamy się kontynuacji tendencji spadkowej do wcześniej wskazanego mocnego obszaru wsparcia z okolic 2150 p. Dopiero tutaj rynek zdecyduje czy będzie większe korekcyjne odbicie i znowu na dół na nowe minima czy też może wykreuje się nam scenariusz jakiegoś większego ruchu wzrostowego. Na dzisiaj nie można tego jeszcze ocenić, będziemy się nad tym zastanawiać jeśli rynek znajdzie się w okolicy 2150 p. 

Stopa jak zwykle obniżamy na poziom otwarcia sygnału sprzedaży aby w przypadku ewentualnego zaskoczenia nie było straty na pozycji. 

 

11 grudnia 2018 r

 

 

Na kontrakcie na WiG20 powstał w piątek sygnał sprzedaży na poziomie 2300 p. i od tego momentu utrzymujemy pozycje na spadki. 

Preferencje oscylatorów technicznych dają już wskazania na kontynuację spadków. Jeśli rynek potwierdzi preferencje kolejną sesją spadkową to śmiało możemy spodziewać się kontynuacji wyprzedaży na rynku akcji naszego największego indeksu.   

Wstępny cel bez zmian i są to okolice 2150 p. 

 

 

 

9 grudnia 2018 r

 

Na wczorajszej sesji rynek naruszył wsparcie z okolic 2300 p. ale finalnie zostało ono obronione. Sytuacja na naszym parkiecie na dzisiaj zapowiada się ciekawie bowiem projekcja dla SP może być wzrostowa, dla DAX-a korekta w postaci stabilizacji a dla nas delikatne preferencje albo na spadki albo na stabilizacje w jakimś wąskim przedziale wahań np. w miedzy 2295 a 2335 p. 

Strategia pozostaje bez zmian. Trwałe wybicie wsparcia z okolic 2300 p. da sygnał sprzedaży. 

Najbliższy opór to okolice 2335 p. 

Najbliższe wsparcia to okolice 2295, 2277 i kolejne to 2250 p. 

Celem dla projekcji spadkowej po ewentualnym wybiciu wsparcia będą okolice 2150 p.

 

7 grudnia 2018 r

 

 

Wczorajsza i dzisiejsza sesje potwierdziły nam, że mamy opór w miejscu w którym zamknęliśmy pozycje na wzrosty czyli w okolicy 2350 p. Z kolei wsparcie kształtuje nam się w okolicy 2300 p. 

Pierwszy dzisiejszy atak sprzedaży na wsparcie zakończył się odbiciem z tego ważnego miejsca. Jeśli drugi atak doprowadzi do złamania tego wsparcia to tym samym uznajemy to za powstanie agresywnego sygnału sprzedaży ze standardowym stopem intraday. 

Jeśli taka sytuacja nastąpi to będzie to oznaczać, że rajd sw. Mikołaj już się zakończył i czeka nas powrót do agresywniejszej fali wyprzedaży. Tak zresztą wcześniej zakładaliśmy sytuując cel tego korekcyjnego wzrostu w okolicy 2350 p. Jak na razie rynek to potwierdza. 

Jeśli z kolei 2300 p. się obroni to oznaczać to może, że ruch wzrostowy nie był korekcyjny ale falowy i celem wzrostu mogą być okolice 2400 p. 

Na chwilę obecną delikatne preferencje są nadal po spadkowej stronie rynku i dlatego ustawiamy automatyczny poziom decyzyjny dla sygnału sprzedaży na 2300 p. Sygnał jest intraday-owy więc proszę zwracać uwagę pułapkę ewentualnego naruszenia wsparcia. Trzeba grać wokół tego poziomu elastycznie w trakcie sesji dopóki rynek nie spadnie znacząco poniżej tego miejsca. 

 

6 grudnia 2018 r

 

Na wczorajszej rynek dotarł do okolic strefy gdzie sugerowałem agresywne zamknięcie pozycji w okolicy 2350 p. Aby być precyzyjnym - zabrakło jedynie 2 punktów do tej strefy. Tym samym pozycje uznajemy za zamkniętą z rewelacyjnym jak na dzisiejsze czasy 148 punktowym zyskiem. Pozycja była otwierana po 2200 p. Jeśli ktoś grał po aptekarsku to przez dzisiejsze słabsze otwarcie ma zysk trochę mniejszy. 

Patrząc na wykres można powiedzieć, że rynek wygląda dość byczo ponieważ pojawiła się i luka hossy która została utrzymana do końca sesji i objęcie hossy. Jeśli z tego nie zrobi się wyspa odwrotu to wyglądać to może ciekawie dla byków. 

Niemniej jednak zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami szukamy teraz okazji do otwarcia pozycji na spadki. Całkiem możliwe, że dzisiejsze niższe otwarcie zostanie jeszcze zniwelowane i możliwe, że nastąpi kolejny atak na opór. Możliwe więc że takiej okazji otwarcia szortów będziemy dzisiaj szukać w trakcie sesji. 

 

5 grudnia 2018 r

 

 

W minionym tygodniu postawiliśmy na kontynuację wzrostów i istotnie rynek zachowuje się dość mocno. Zakładaliśmy korekcyjny wzrost kontraktu na indeks WiG20 do mniej więcej strefy okolic 2350-2388 p. 

Po dzisiejszym porannym dośc entuzjastycznym otwarciu jesteśmy już bardzo blisko osiągnięcia szczytu. Zakładam, że po utworzeniu szczytu rynek zacznie bardzo dynamicznie się załamywać. W związku z powyższym wstępnie zakładam, że na dzisiejszej lub jutrzejszej sesji zrobimy szczyt. Szacunkowy potencjał tego szczytu to wcześniej wspomniana strefa okolic 2350-2388 p. 

Rynek jak do tej pory realizuje zakładany scenariusz wzrostowego odbicia więc na najbliższy czas ustawiamy zlecenia tp aby zamknąć zyskownie nasze wzrostowe pozycje na poziomie okolic 2350 p. aby zrealizować piękny 150 punktowy zysk. Nawet jeśli wzrost będzie nieco większy to nas już to nie interesuje. 

Teraz interesować nas będzie znalezienie miejsca na otwarcie pozycji na spadki indeksu WiG20. Jeśli rynek pozwoli to zrobimy to agresywnie - jeśli nie to będziemy szukać miejsca dla szorta w sposób pasywny, w układach dziennych. 

Najbliższe opory: 2355, kolejny to 2388 p. 

Najbliższe wsparcia: 2300 a kolejne to 2275 p.

 

 

 

3 grudnia 2018 r

 

 

Wszystko bez zmian. Sygnał kupna od 2200 p. bez zmian. Stopy bez zmian, projekcja wzrostu także bez zmian.

 

29 listopada 2018 r

 

 

Na kontrakcie bez zmian, utrzymujemy pozycje na wzrosty ze stopem poniżej strefy wsparcia 2200-2190 p. Dopóki ta strefa nie zostanie pokonana to obowiązują preferencje pro-wzrostowe. 

Najbliższy opór to okolice 2277 p. a kolejny to 2330 p. 

Najbliższe wsparcie to okolice 2233 a kolejne to 2200 p. 

 

 

26 listopada 2018 r

 

Na wczorajszej sesji kurs doszedł do oporu z okolic 2237 p. po czym na dzisiaj spodziewałbym się spadku do mniiej więcej wsparcia z okolicy 2200 p. Poniżje tego poziomu ustawiamy zlecenia obronne stop tak aby razie czego nie było straty z pozycji. 

Oczywiście gracze krótkoterminowi intraday-owcy którzy zamykali pozycje wczoraj na podanym oporze mogą odnawiać longi w okolicy wsparcia z takim samym stopem. 

Ewentualne trwałe wybicie wsparcia z okolicy 2200 p. byłoby zapowiedzią powrotu do tendencji spadkowej. 

 

23 listopada 2018 r

 

Nasza pozycja na wzrosty wyleciała na stopie dając nam zaledwie parę symbolicznych punktów zysku. Mieliśmy dużego „niefarta” gdyż rynek spadł trochę więcej niż zakładałem i zaczął rosnąć. Wczorajsza sesja dała nam sygnał kupna w układach dziennych gdyż przekroczony został poziom oporu aktywujący sygnał kupna przy 2200 p. Jest to dość mocna sugestia kupna i kontynuacji ruchu w górę do strefy mniej więcej 2300-2350 p. 

 Uwagi na to, że sygnał kupna wszedł w układach dziennych to jednak bronić się musimy intraday. Proponuję stopa trochę poniżej 2190 p. gdyż w trakcie sesji może nastąpić korekta intra wczorajszego wzrostu i dobrze by było aby stop nie został wybity. Jeśli nastąpiłby trwały spadek poniżej 2200 p. byłoby to znowu złym prognostykiem bo mogłoby oznaczać, że rynek poprawi dotychczasowy dołek i dopiero pójdzie do góry. Dlatego trzeba reagować intraday jeżeli ma się pozycje na wzrosty.

Niestety – podkreślę to co pisałem ze dwa tygodnie temu – aktualny rynek jest wyjątkowo trudny do zagrań bo nie ma ruchów falowych które po wejściu sygnału dają 200-300 p. zysku. To co robimy aktualnie – czyli to na co rynek nam pozwala to tzw. „rzeźbienie rynku”. 

Jeśli dołek został już zrobiony to po wzroście do opisanej wyżej strefy oporowej czekać nas powinny bardzo mocne spadki. 

Najbliższy opór na dzisiaj to: 2237, kolejny to 2277 p.

 

Najbliższe wsparcie to: 2200 p. kolejne to 2150 p.  

 

22 listopada 2018 r

 

 
Na dzisiaj także dodatkowa lektura spółek które znalazły amatorów na krótką sprzedaż 
 
>>>  rss.knf.gov.pl/RssOuterView/faces/hspsList.xhtml
 
 .......................
 
Na kontrakcie wczorajsza sesja zakończyła się zwyżką. Bardzo mizerną bo nie ma jeszcze sygnałów, czy chociażby sugestii czy będzie ona miała swoją kontynuację czy tez poprawimy jeszcze dołek i dopiero pójdziemy do góry, w okolice 2300 p. 
 
Reasumując krótko - trzeba powiedzieć tak, wyjście powyżej 2200 p. da nam sugestię, ż dołek już był a z kolei spadek poniżej dzisiejszego dołka przy 2164 p. da sugestię że dołek nie został jeszcze zrobiony i trochę go poprawimy. Maksymalny spadek nie może przekroczyć okolic 2100 p. abyśmy mogli nadal rozważać wzrostowy mikołajkowy scenariusz dla rynków akcyjnych. Jeżeli rynek przekroczyłby to wsparcie wówczas trzeba byłoby zmienić scenariusz dla rynku na bajdzie negatywny. Na razie nie ma takiej potrzeby. 
 
 W związku z powyższym naszego stopa dla pozycji wzrostowych otwieranych po 2160 p. ustawiamy na 2164 p. – czyli poniżej dzisiejszego dołka intraday. Jeżeli rynek odbije się od oporu przy 2200 p. zacznie spadać to wybije nam stopa z symbolicznym zyskiem. Pierwszy atak na opór nie musi być udany. Bardziej agresywni gracze mogą zaryzykować tutaj realizację zysku aby zobaczyć czy warto odnowić pozycje po małej korekcie czy też po ewentualnym wybiciu stopa poczekać na dopuszczalne poprawienie dołka. Z uwagi na charakter powiadomień sygnalnych działających z parosekundowym opóźnieniem oczekujemy przy otwarciu pozycji że będzie ona najczęściej miała dłuższy, co najmniej kilkudniowy charakter a więc tak mały zysk nas nie interesuje i musimy założyć ewentualne wybicie stopa z zaledwie kilkoma punktami zysku. Tak trzeba jednak założyć jeśli chce się ugrać 100 lub więcej punktów. Rzadziej wchodzimy w rynek ale w bardziej pewnych sytuacjach z jak najkrótszym stopem. 
 
Najbliższe wsparcia: 2164, 2150, 2130. 
Najbliższe opory: 2200, 2237
 

 

20 listopada 2018 r

 

 

W piątek doczekaliśmy się testowania wsparcia z okolic 2150 p. po czym rynek delikatnie odbijał. 

Najbliższy opór to okolice 2200 p. i jego przebicie w ukłądach intraday da mocną sugestię wzrostu. 

Z kolei najbliższe istotne wsparcie to okolice 2150 p. Kolejne jest zlokalizowane w okolicy 2130 p. i ewentualne trwałe przebicie tego wsparcia negowąłoby nam szanse na kolejną falę wzrostową co okolic 2300 p. 

Sytuacja jest bardzo trudna na rynku gdyż mamy ruchy o dużej zwrotności i trudno na dzisija jeszcze określić ich charakter. Pisąłem o tym kilk asesji temu, że tak będzie i przestrzegałem aby nie angażować się w żadnym kierunku duża ilością kontraktów zanim rynek da szansę zidentyfikowac co jest trendem a co korektą. 

Na chwilę obecną mamy okolice 2160 p. i na tym poziomie otwieram agreswynie sygnał kupna z opcją dojścia do mniej więcej 2200 p. Zagranie jest wybitnie agresywne, jeśli nie będziemy mieć szczęścia to może nas wyrzucić przy ewentualnym testowaniu dołka i może ponownie iść do góry. 

Stop parę punktów poniżej piątkowego dołka. 

Generalnie oceniam, że strefa okolic 2150 2130 p. ma szansę na ustanowienie dołka, przynajmniej lokalnego. 

 

 

 
 

19 listopada 2018 r

 
 
 
Powoli dochodzimy do potencjalnego miejsca zakończenia korekty spadkowej. Wejście w rynek może być agresywne co wiąże się z dużo większym ryzykiem ale tez i możliwością złapania dołka. Drugi wariant jest klasyczny i polega na wybiciu oporu i powstaniu tym samym sygnału kupna ale na dużo wyższym poziomie. 
 
Najbliższe wsparcie potencjalnego zwrotu to okolice 2188 p. Najbliższy opór to okolice 2250 i przebicie tego oporu uznamy za powstanie klasycznego sygnału kupna. 
 
Na chwilę obecną nastawiamy się na możliwość zagrania agresywnego i otwarcie pozycji w okolicy wsparcia 2188 p. Gdyby jednak to wsparcie pękło to kolejne będzie dopiero w okolicy 2155 p. 
 
Jeżeli zdecydujemy się na otwarcie agresywnego sygnału kupna to stop musi być dość krótki co wiąże się z dużą możliwością wybicia takiej pozycji. Nie wykluczam że w takiej sytuacja będziemy podejmować kolejną próbę złapania zwrotu. Przy agresywnym otwieraniu pozycji takie zagrania są standardem. Nieraz udaje się złapać i utrzymać pozycje dopiero za drugim czy trzecim razem. 
 
Jeśli rynek nas zaskoczy nagłym zwrotem to poczekamy na ewentualne powstanie klasycznego sygnału kupna. 
 
 
 
 
 

14 listopada 2018 r

 

Na kontrakcie rynek zrealizował wczoraj szczyt pierwszej fali impulsu. Na dzisiaj mamy korektę całego wzrostu. Po jej zakończeniu spodziewać się należy kontynuacji tendencji wzrostowej w dłuższym horyzoncie czasowym.   

Najbliższe istotne wsparcia które mogą być dołkiem to okolice 2230 p. a kolejne to 2217 p. Nieco większy spadek to wsparcie z okolicy 2190 p. i to jest na dzisiaj dość szeroka strefa która ma szanse powstrzymać korektę ostatnich wzrostów. 

Strategia na najbliższy czas – identyfikacja miejsca zwrotnego spadkowej korekty aby otworzyć pozycje na wzrosty indeksu WiG20. Taki dołek może zostać zrealizowany dzisiaj lub na początku tygodnia. 

Jeżeli rynek będzie realizował ten pro-wzrostowy scenariusz w dłuższym terminie to oznaczać to będzie możliwości inwestycyjne na rynku akcji na wybranych spółkach.  

 

9 listopada 2018 r

 

Otwierana wczoraj pozycja została na dzisiejszej sesji wybita stopem na poziomie otwarcia pozycji co nie daje ani zysku ani starty. 

Tym samym rynek kontynuuje wzrost i albo będzie to fala wydłużona albo będzie składać się z większej ilości podfal niż standardowe pięć występujących najczęściej. 

Najbliższy opór dla kontraktu to okolice 2275 p i w tej strefie będziemy szukać ewentualnego przesilenia. Do tego pułapu dopuszczalna jest gra na  zwyżki w ujęciu krótkoterminowym gdyż jest dość prawdopodobne, że po wybiciu oporu z okolic 2240 p. kolejnym celem będzie właśnie opór z okolic 2275 p. 

Jeżeli zmieni się ewentualny trend na parze euro/dolar i jeżeli powstanie tam sygnał kupna to z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że korekcyjne wzrosty na giełdach potrwają także dłużej bo pewnie z kilka tygodni, może nawet do końca roku.  

W takim wypadku, na pierwszej korekcie wyższego rzędu trzeba będzie grać longi. Na razie czekamy na rozstrzygnięcia na innych rynkach co powinno pokazać drogę także rynkom akcyjnym.

7 listopada 2018 r

 

 

Okazało się, że pozycję na spadki otworzyliśmy po snajpersku, bo wszedł nam sam szczyt. Sytuacja nie jest jednak jeszcze przesądzona więc na razie nie możemy być jeszcze pewni swojego wariantu. Wydaje się, że impuls powinien już być zakończony ale pewności nie mamy, to tylko poszlaka bo rynek nie dał żadnego sygnału zwrotu. 

Może być jeszcze także testowanie szczytu i niefortunnie może nas wyrzucić paroma punktami z rynku. Takie retesty nieraz się zdarzają. No ale to jest rynek, ważne aby wyrzucało stopy bez straty. 

Zgodnie z zasadami, stopa obniżamy na poziom wejścia, a jak ktoś che mieć większą pewność, że nie wybije go podczas ewentualnego testu szczytu - to parę punktów powyżej 2241 p. 

Ważne, że wybraliśmy dobrze poziom strefy oporowej w której założyliśmy pozycje na spadki i rynek rzeczywiście się cofnął respektując ten obszar co daje nam teraz komfort decyzyjny. 

 

................................ .................

 

Przed chwilą stuknęło nam w opór 2241 p. a więc bardzo agresywny sygnał sprzedaży uważamy za otwarty.  Stop jak zwykle 23 p. intraday na początek a w przypadku spadku notowań o 20 p. stopa jak zwykle obniżamy na poziom wejścia  

 

6 listopada 2018 r

 

W minionym tygodniu rynek wybił nam stopa na poziomie otwarcia pozycji spadkowych i tym samym zanegował kontynuację spadków w dotychczasowym impulsie. Jako, że wcześniej sugerowałem możliwy odwrót więc wzrost nie powinien być zaskoczeniem. Sygnał został wybity na poziomie otwarcia a więc nie przyniósł ani zysku ani straty. 

Wydaje się, że aktualny ruch wzrostowy przybrał formę impulsu co daje nam sugestię, że po zakończeniu tego impulsu, może już dzisiaj/jutro powinniśmy zrobić korektę tego wzrostu i możemy kontynuować zwyżkę. Zwyżkę tę traktujemy nadal jako korektę spadku od szczytu z okolic 2330 p.  Tak rozumiana korekta może sięgnąć śmiało okolic 2238 p. Jednocześnie taki ruch mógłby też być klasycznym ruchem powrotnym do przełamanego kilka tygodni temu wsparcia formacji H&S.

Z tej strefy oporowej spodziewałbym się zawrotki i spadku. Może on być tylko korekcyjny i nastąpiłby dalszy wzrost po takiej korekcie. Drugi wariant zakłada, że okolice 2340 p. mogą być szczytem odbicia i możemy powrócić do tendencji spadkowej. 

Na dzisiaj jednoznacznei nie można jeszcze odpowiedzieć na pytanie o to który wariant będzie rozgrywał rynek bo szanse są dość wyrównane. Aby to ocenić, musimy posiłkować się analizą pary eurodolar oraz popatrzeć na notowania niektórych surowców. 

Najbliższe ważne opory: 2200 a kolejny najważniejszy to okolice 2238 p.

Najbliższe wsparcie: 2175 p. i kolejne to 2140 p.

 

Strategia na najbliższy czas. 

Po wyrzuceniu z rynku czekamy na podejście pod opór z okolic 2238 p. i tutaj spróbujemy otworzyć agresywnie szorta. Jest bardzo duża szansa na to, że te okolice mogą być szczytem aktualnego impulsu. Z tej strefy ma szanse być albo korekta albo zupełny odwrót. Jeśli uda nam się dobrze założyć pozycje które nie zostaną wybite to niezależnie od wariantu może to być albo idealne miejsce do otwarcia szorta albo w najgorszym wariancie – w przypadku dalszych wzrostów po korekcie wybije nam pozycje na poziomie wejścia, czyli bez strat.  

Uważam, że najbliższych kilka tygodni będzie bardzo trudnych na rynku z uwagi na to, że stworzyła nam się wielowariantowość możliwych opcji jakie może rozegrać rynek. W związku z tym sugeruję otwierać dużo mniejsze pozycje niż zwykle. 

 

 

5 listopada 2018 r

 

 

Na wczorajszej sesji rynek zaczął realizować wzrostową korektę. Najbliższym oporem dla tej korekty są okolice 2140 p. Kolejny opór to okolice 2175 p. 

Generalnie rynek ma szanse na dotarcie tylko do okolic pierwszego oporu ale jak patrzę na rynki zachodnie typu SP czy  DAX to tam potencjał do wzrostowej korekty jest znacznie większy niż na FW20.

Strategia bez zmian, stopa pozycyjnego utrzymujemy powyżej poziomu 2150 p. Jeżeli ktoś zamknął wcześniej pozycje intraday to może rozważyć agresywne odnowienie pozycji na pierwszym bądź drugim oporze z krótkim stopem powyżej oporu. 

Ruch wzrostowy traktujemy jako ruch korekcyjny.  

Najbliższe istotne wsparcie to okolice 2055 p. 

 

31 października 2018 r

 

 

WIG20 realizuje nadal wariant spadkowy i każde odbicie traktujemy jedynie jako korektę. Rynek dynamicznie łamie kolejne wsparcia co wskazywałoby na to, że mamy falę trzecią tego impulsu. Poszukując wsparcia i kolejnej wzrostowej korekty to następnym takim poziomem krótkoterminowego dołka mogą być okolice 2030 p. 

Po osiągnięciu tego pułapu możliwa byłaby kolejna wzrostowa korekta do mniej więcej okolic 2100 p. i dalej następne mocne spadki. 

Tak naprawdę złamanie wsparcia z okolic 2150 p. jest sygnałem zmiany trendu dla inwestorów pozycyjnych. Dopóki indeks utrzymywał się powyżej tego poziomu były szanse na kontynuację tendencji wzrostowej. Wybicie tego obszaru powoduje przejście preferencji na mocno spadkowe w średnim terminie. 

Ewentualną zmianę preferencji na pozytywne byłoby dopiero wybicie oporu przy 2150 co traktować by należało jako powstanie sygnału kupna. Na dzisiaj takie szanse są iluzoryczne. 

Strategia na poniedziałek jest następująca. Ci którzy utrzymują pozycje spadkowe trendowo od 2150 gdzie padł obowiązujący sygnał sprzedaży - powinni je utrzymywać nadal ze stopem na poziomie 2150 p. lub parę punktów powyżej. 

Ci którzy grają intraday-owo powinni uważać na wsparcia, najpierw w okolicy 2060 p. a kolejne na 2030 p. które może być dodatkowo krótkoterminowym punktem zwrotnym. W tych okolicach można pokusić się o częściowe zamknięcie pozycji aby je odnowić na ewentualnej wzrostowej korekcie. 

 

 

28 października 2018 r

 

 

 

Wczorajszy popołudniowy wzrost i dzisiejszy poranny wyskok do okolic oporu przy 2150 p. potwierdził, że ten wzrost jest tylko korektą w postaci zygzaka. Dalsza część sesji przynosi nam spadki które docierają powoli do kolejnego istotnego wsparcia o którym pisałem wczoraj – i są to okolice strefy 2100 p. 

Jeśli zostanie złamana ta bariera wsparcia to powinniśmy liczyć na czarny scenariusz dla giełdy w nieco dłuższym horyzoncie. W krótszym zaś możemy się za kilka sesji spodziewać korekcyjnego mocniejszego odbicia. 

Gdyby rynek złamał wsparcie przy 2100 to następne będzie w okolicy 2060 p. a kolejne w okolicy 2020 p. 

Mamy spore szanse na to, że 2100 p. się obroni i to oznaczałoby możliwość sporego odbicia w najbliższych tygodniach. O tym jak będzie zadecyduje jednak rynek. Ci którzy otwierali pozycje spadkowe na podbitce w okolicy 2150 p. gdzie padł sygnał sprzedaży powinni bronić się stopem najpóźniej na poziomie otwarcia pozycji lub parę punktów powyżej. Tu stawiamy stopa pozycyjnego dla aktualnego sygnału sprzedaży i pozycja może wylecieć na tym stopie bez zysku. 

Ja osobiście miałem małą pozycje którą zamykam właśnie po 2110 p. Jest weekend, potrzebny jest spokój, poza tym rynek jest już dość mocno wyprzedany co może skutkować korekcyjnym odbiciem. 

Można zamykać intradayowo realizując zysk na ważnym wsparciu albo najpóźniej trzeba ustawić stopa pozycyjnego na poziomie 2150 p. 

 

26 października 2018 r

 

Rynek zaskakuje w dniu dzisiejszym emocjonalnie inwestujących graczy. Po pierwsze mieliśmy pierwszą od bardzo długiego czasu lukę bessy na otwarciu sesji. Po wtóre luka ta jest w tej chwili domykana.

Aktualny wzrost traktujemy na chwilę obecną jako ruch powrotny do wyłamanego dzisiaj wsparcia z okolic 2150 p. Dopiero ewentualne trwałe wybicie strefy oporowej 2150-60 p. należałoby potraktować jako pułapkę na niedźwiedzie i sugestię wzrostów.

Tak więc okolice oporu sa dobrym miejscem do podejmowania decyzji o otwieraniu pozycji krótkich z małym stopem powyżej tej strefy. 

Dopóki rynek będzie przebywał poniżej 2150 p. to preferencje są zdecydowanie pro-spadkowe. 

Dopóki WiG20 i kontrakt na niego nie spadną trwałe poniżej 2100 p. to jest szansa na to, że aktualne spadki s tylko korektą. Jeżeli jednak rynek wybije to wsparcie to możemy spaść o jakieś 400-500 punktów w ciągu najbliższych miesięcy. 

Z tego wynika, że okolcie 2100 p. mogą być celem aktualnej tendencji spadkowej i z tego pułapu możemy mieć solidniejsze odbicie lub nawet dołek. Tak wygląda to przynajmniej teoretycznie. 

Proszę zauważyć, że ten poziom okolic 2100 p. bardzo ładnie koresponduje z kluczowym wsparciem na SP opisanym w dzisiejszej aktualizacji.  Jeżeli na obydwu rynkach zostaną złamane te wsparcia to będzie to mocna sugestia wejścia w bessę. Jeżeli się obronimy to na rynkach możemy zobaczyć nowe szczyty. Zwłaszcza na S&P.  

Strategia bez zmian, krótkoterminowo rynek jest już dość sporawo wyprzedany a więc celem są okolice wsparcia strefy 2100 p. Tu spodziewam się zmiany kierunku czyli tzw. zawrotki na znaczące odbicie. Gdyby jednak rynek złamał to najważniejsze wsparcie to będziemy musieli zmienić jego ocenę na negatywną. Na dzisiaj nie ma jeszcze takich przesłanek. 

 

25 października 2018 r

 

 

Na wczorajszej sesji rynek wybił nam stopa z agresywnego sygnału kupna co dało nam stratę około 25 punktów. Na chwilę obecną koncepcja agresywnego zagrania kontrariańskiego okazała się nieskuteczna. Prawdziwy okazał się wariant zagrania na szorty w okolicy podbicia do 2335 p. Takie są jednak zawsze dylematy inwestora, ja postawiłem na inny scenariusz. Subiektywnie wydawał mi się nieco bardziej prawdopodobny. To jest już jednak historią. 

Sytuacja na dzisiaj nadal jest taka, że okolice strefy 2150 p. są dość mocnym i ważnym wsparciem którego trwałe wybicie okazać się może katastrofalne dla polskiego rynku akcji. Jako margines błędu można uznać, liczyć się tu będzie intraday-owa strefa wsparcia 2150-2130 p. 

Z tej strefy wsparcia rynek, jeśli jej obrona okaże się skuteczna to rynek może gwałtownie zawrócić do góry i nie powinno nas to dziwić. 

W krótkim terminie złamanie wsparcia przy 2150 potraktujemy jako powstanie sygnału sprzedaży a ewentualne wybicie oporu z okolic 2230 p. potraktujemy jako powstanie sygnału kupna. 

Przy agresywnym podejściu aktualne wsparcie jest dobre dla agresywnego wejścia z bardzo krótkim stopem na ruch do góry lub co najmniej jakieś krótkoterminowe wzrostowe odbicie. 

 

Na dzisiaj czekam na powstanie klasycznego sygnału kupna gdyż prawdopodobieństwo obydwu wariantów jest porównywalne. 

 

24 października 2018 r

 

 

Na kontrakcie na WiG20 nadal mamy dość chaotyczne ruchy które nie wnoszą nic do kwestii kierunku dalszych notowań. 

Kluczowe wsparcie pozostaje bez zmian i jest zlokalizowane w okolicy strefy 2150 p. a kluczowy opór to okolice strefy 2235 p. Ewentualne trwale wybicie wsparcia lub oporu da albo klasyczny sygnał kupna albo sygnał sprzedaży.

My zajęliśmy pozycje na wzrosty z elastycznym stopem poniżej intraday-owego wsparcia strefy 2190-85 i w piątek wsparcie to zostało na krótko naruszone ale rynek szybko powrócił powyżej co oznacza na dzisiaj pułapkę założoną na niedźwiedzie. Wybicie nie było więc trwałe. 

Tym sam utrzymujemy nadal sygnał kupna od poziomu 2210 p. z takim samym elastycznym stopem. Jeśli ktoś został wyrzucony z rynku z powodu zbyt krótkiego stopa to winien moim zdaniem poczekać na powstanie klasycznego sygnału w układzie dziennym po zamknięciach sesji. 

Dotyczy to także ewentualne wejścia w kupno akcji – przyzwolenie będzie dopiero po trwałym wybiciu oporu z okolic 2235 p. 

Z kolei klasyczny sygnał sprzedaży powstanie także bez zmian – dopiero po zamknięciu poniżej wsparcia z okolic 2150 p.

 

 

 

22 października 2018 r

 

 

 

W ostatnich kilku dniach rynek konsoliduje się nad pasmem wsparcia 2185-2190 p. 

To dla nas potwierdzenie, że wybraliśmy dobry poziom stop gdyż jeżeli nastąpi trwałe wybicie wsparcia 2185-2190 to oznaczać to będzie kontynuację spadków do co najmniej 2150 p. a w przypadku złamania kluczowego wsparcia z okolic 2150 p. masakrę na rynku. Gdyż jak pisałem kilka dni temu – taki scenariusz grozi nawet spadkiem o około 400 punktów. 

Póki co utrzymujemy się jeszcze na rynku ale szala wskazań delikatnie przechodzi na preferencje złamania tego obszaru obronnego dla pozycji długich. 

Strategia na dzisiaj – stop nadal poniżej strefy 2185-90 p. 

 

Ewentualne trwałe wybicie 2185 daje sugestię spadku do co najmniej 2150 p. 

 

19 października 2018 r

 

 

 

Wczorajsza sesja w swojej porannej fazie przyniosła nam ruch wzrostowy do bardzo ważnego oporu, kluczowego wręcz oporu który zadecyduje o dalszych losach indeksów.

Pierwszy atak na ten opór okazał się - tak jak się tego spodziewałem – nieskuteczny. 

Spodziewałem się zejścia na dół które traktuję jeszcze jako korekcyjny spadek. Jeśli rynek osiągnie stabilizację na poziomie wczorajszego dołka i zacznie powoli iść do góry to będzie szansa na drugi atak na ten opór. Tym razem spodziewałbym się, że byłby to skuteczny atak. Jeżeli jednak kontrakt zacznie spadać w kierunku ważnego wsparcia z okolic 2150 p. i je złamie to zasadniczo zmieni to moje nastawienie i perspektywy dla rynku na negatywne. W takim przypadku wczorajszy wzrost traktować będziemy musieli jako tylko ruch powrotny do przełamanego wcześniej wsparcia. Po takim ruchu powrotnym możemy spodziewać się dynamicznych spadków. 

Tyle sytuacja techniczna. Strategia którą przyjęliśmy była wyprzedzająca i zakładała agresywne otwarcie longów na poziomie okolic 2210 p. Rynek poprawił trochę ten dołek i zatrzymał się w okolicy wsparcia przy 2190 p. testując je. Ewentualne trwałe złamanie tego wsparcia wyrzuci nas stopem z rynku. Jeżeli jednak się obroni to nadal jest spora szansa na kolejny atak na opór. 

Gracze nie akceptujący dużego ryzyka – muszą czekać na ewentualne powstanie sygnału kupna dopiero po wybiciu oporu z okolic 2235 p. 

Z kolei złamanie wsparcia z okolic 2150 p. otworzy nam automatycznie sygnał sprzedaży. Na najbliższy czas trzeba zachować sporo elastyczności i zagrywać mniejszymi pozycjami. 

 

Strategia na dzisiaj pozostaje bez zmian, utrzymujemy longi otwierane agresywnie po 2210 p. z elastycznym stopem poniżej 2190 p.  

 

18 października 2018 r

 

 

Poziom 2210 zaliczony a więc agresywny sygnał kupna uznaję za otwarty. Stop trochę poniżej 2190 p. 

Jak zwykle w przypadku wzrostu o jakieś 20-30 punktów stopa podwyższamy na poziom otwarcia pozycji. 

...........................

 

Tak jak się tego spodziewaliśmy notowania dotarły do okolic kluczowego oporu przy 2235 p. W tym miejscu rynek rozstrzygnie czy będzie kontynuował dalej spadki czy tez będziemy mieli do czynienia z wybiciem oporu i powstaniem sygnału kupna. 

Jeżeli ktoś jest zwolennikiem powrotu do tendencji spadkowej to właśnie tym miejscu gdzie teraz się znajdujemy ma okazję do otwarcia pozycji na spadki z kilkunastopunktowym stopem. Doskonała relacja ryzyko-zysk. 

W drugim wariancie osobiście zakładam, że pierwszy atak na ten opór może być nieskuteczny, rynek cofnie się korekcyjnie do np. 2210 p. po czym zawróci ponownie do góry i raz jeszcze zaatakuje szczyt, tym razem skutecznie. 

Patrząc na skalę pesymizmu, na chwilę obecną nieco bardziej prawdopodobny wydaje mi się wariant pro-wzrostowy. 

Można wybrać dwie metody wejścia na rynek w przypadku scenariusza zakładającego wejście rynku do fazy wzrostów. 

Pierwszy wariant jest bezpieczniejszy bo polega na tym, że czekamy na powstanie klasycznego sygnału kupna który powstanie po wybiciu opisywanego oporu. Podkreślam, ma to być wybicie a nie naruszenie oporu, opis powstawania sygnałów kupna jest sekcji >> dla zalogowanych. 

Drugi wariant jest agresywny i polega na agresywnym, czyli ryzykownym wejściu na rynek poprzez otwarcie pozycji długich na pierwszej korekcie po pierwszym nieudanym ataku na opór z okolic 2235 p.

Najbardziej optymalne miejsce do otwierania pozycji na wzrosty indeksu to strefa okolic od 2210 do nie więcej niż 2195 p. Krótkoterminowy elastyczny stop dla takiej strategii to kilka punktów poniżej 2190 p.

Mi osobiście bliższa jest ta bardziej ryzykowana strategia więc wybieram wariant nie czekania na wybicie oporu i powstanie klasycznego sygnału kupna tylko na agresywne wejście podczas korekcyjnego spadku w okolice 2210 p. lub nieco niżej. Stop nieco poniżej 2190 p. 

 

Jeżeli powstanie klasyczny sygnał kupna na kontrakcie na indeks WiG20 to tym samym po okresie długiej posuchy powinniśmy liczyć się z powstaniem sygnałów kupna na niektórych spółkach. Piszę niektórych gdyż rynek jak zwykle nie będzie rósł cały ale będą go ciągnęły wybrane spółki na których powstaną sygnały kupna. Aktualizacje i sygnały dla spółek jak zwykle w sekcji akcje. Chyba zaczyna się coś dziać więc może być szansa na zarobek nie tylko dla inwestorów grających na kontraktach ale także inwestujących na rynku akcyjnym. 

 

17 października 2018 r

 

 

Miniony tydzień zakończył się mocnymi spadkami na głównych rynkach akcyjnych.

Strefa okolic 2250-2100 może być miejscem potencjalnego zwrotu i zmiany kierunku średnioterminowego trendu i dlatego też zrealizowaliśmy solidny 80-punktowy zysk z pozycji otwieranych na spadki indeksu WiG20. 

Techniczna sytuacja na dzisiaj jest jeszcze niejednoznaczna. Rynek może teoretycznie zakończyć tu spadkową falę C w postaci kilkumiesięcznego zygzaka ale równie dobrze możemy kontynuować dalszy trend spadkowy. Dołek tego zygzaka może mieć miejsce w szerokiej strefie 2250-2100 p. Jest to jeszcze dość szeroki przedział i daje możliwości realizo9acji jeszcze kilku wariantów. 

Krótkoterminowo zarówno rynek polski jak zagraniczne giełdy mogą realizować małe korekty ostatnich mocnych spadków. Nasz FW20 może teoretycznie podejść nawet do okolic 2230 p. Jeżeli rynek istotnie tu podejdzie to w tej strefie będziemy podejmować decyzje albo o zakupach na wzrosty albo o odnowieniu pozycji na spadki indeksu WiG20. 

Właśnie okolice 2230 traktujemy jako potencjalny poziom decyzyjny o największym znaczeniu. Krótkoterminowo dopuszczamy wzrost do tej właśnie strefy i tu nastawiamy się na podejmowanie decyzji. Pozostałe ruchy traktujemy jako szum. 

 

Najbliższe istotne wsparcie to z kolei okolice 2150 p. 

 

 

15 października 2018 r

 

 

Kontrakty terminowe gpw na WiG20 > notowania - sygnały transakcyjne - futures 

 

Na aktualnym poziomie 2180  zamykamy dzisiaj agresywnie pozycje na spadki otwierane po 2260 p. i realizujemy dość mocno wypasiony zysk. Prawdopoodbnym jest, że rynek zamknie dzisiejszą małą lukę i mozliwe, że byłoby można zamknąć pozycje jeszcze lepiej ale nie będziemy już tego oczekiwać bo co innego będzie nas absorbować. 

Po głębszej analizie dopuszczam dwie sytuacje. Pierwsza zakłada, że rynek nadal będzie spadkowy a tak naprawdę prawdziwe spadki dopiero przed nami. Na dzisiaj natomiast możemy mieć w tym wariancie korekcyjny wzrost do strefy oporowej 2200-2210 po czym zawracamy na dół i kontynuujemy mocne spadki. 

Drugi wariant zakłada, że okolice 2150 p. mogą być dołkiem na którym zakończyliśmy realizację kilkumiesięcznego zigzaka i idziemy do góry. Scenariusz ten potwierdza fakt, że od okolic szczytu rynek zrealizował już klasyczny impuls spadkowy a popyt próbuje szukać dołka w okolicy równości fal spadkowych. 

Wobec powyższego na aktualnym poziomie notowań 2180  punktów zamykamy pozycje spadkowe realizując 80 punktów  zysku. 

Podczas najbliższych sesji ocenimy czy rynek rzeczywiście utworzy dołek na WiG20 oraz na jak wielu spółkach pojawią się sygnały kupna które mogłyby wspierać ten scenariusz. W zależności od oceny rynku na poszczególnych spółkach zdecydujemy który z walczących obozów będzie zwycięski i postaramy się do niego przyłączyć.  

Patrząc na skalę pesymizmu – całkiem możliwe, że trzeba będzie szukać sygnałów kupna na spółkach które mogłyby być liderami podczas udeptywania potencjalnego dołka. Po wielu wielu miesiącach posuchy na rynku akcji być może stoimy w obliczu zakończenia tendencji spadkowej w średnioterminowym horyzoncie. 

 

12 października 2018 r

 

 

 

Wczorajsza sesja zakończyła się sporym zjazdem na rynkach akcyjnych, w tym także na naszym WiG20 i na kontrakcie na ten indeks. 

Od poziomu 2260 p. utrzymujemy sygnał sprzedaży i trwa on nadal. 

W pozytywnym wariancie cały ruch spadkowy może się zatrzymać w okolicy wsparcia 2155 p. i z tej strefy moglibyśmy teoretycznie przynajmniej rozpocząć nową falę wzrostową. 

W wariancie negatywnym spadki dopiero się rozpoczynają i mogłyby potrwać jeszcze około 400-500 punktów. Na dzisiaj za wcześnie dywagować który z zaprezentowanych scenariuszy ma preferencje. Zresztą wiedza ta nie jest potrzebna do tego aby dobrze inwestować. 

Potrzebne są tylko właściwe sygnały kupna/sprzedaży i konsekwentne trzymanie się ich. Od kilku miesięcy – poza nielicznymi wyjątkami – nie inwestujemy w akcje oczekując właśnie na taką solidna przecenę na rynku giełdowym. Jeśli będzie realizowany wariant pozytywny to moment odwrócenia rynku powinien być już dość blisko. Jeśli negatywny to czeka nas jeszcze mała masakra na rynku akcji. 

Na razie zarabiamy na spadkach i to mocno. Stopa obniżamy na poziom okolic 2245 p. 

 

Najbliższe wsparcia dla kontraktu na WiG20 zlokalizowane są następująco: 2190 p. kolejne na 2155 p. i następne to okolice 2130 p. 

 

Najbliższy opór to okolice 2230 p. 

 

11 października 2018 r

 

 

Na wczorajszej sesji mieliśmy zapowiadaną wzrostową korektę, która dotarła do strefy oporowej 2260-70 p. po czym rynek powrócił do tendenjci spadkowej, czego się spodziewaliśmy.  

W nieco optymistyczniejszej wersji, z uwagi na fakt, że rynki zachodnie mogą mieć jeszcze trochę korekcyjnego potencjału to nasz FW20 nie od razu musi powrócić do zdecydowanych spadków. Możemy mieć jakąś małą konsolidację w zakresie np. 30 punktów począwszy od granicy oporu z okolic 2260 p. a wybicie wsparcia nastąpiłoby w takiej sytuacji powiedzmy dopiero za dwa dni. 

Generalnie sytuacja nie uległa zmianie. Dopóki nie zostanie trwale złamana strefa oporowa okolic 2260 p. to obowiązuje sygnał sprzedaży i pro-spadkowe preferencje. Dopiero trwałe wyjście powyżej tego pułapu zmieniłoby preferencje. 

Intraday-owo można założyć pułap krytyczny oporu nieco powyżej 2270 p. 

Stop na razie bez zmian, w przypadku złamania wsparcia z okolic 2230 p. obniżymy stopa na nieco niższy pułap.

 

10 pazdziernika 2018 r

 

 

 

Na wczorajszej sesji atak na opisywane wsparcie okazał się skuteczny i tym samym wszedł nam sygnał sprzedaży od złamanego poziomu wsparcia z okolic 2260 p. 

Najbliższy opór do którego teoretycznie mogłoby podejść korekcyjne odbicie to okolice 2270 p. 

Najbliższe wsparcie z którego może być korekcyjny wzrost to okolice 2230 p. Po ewentualnym ale prawdopodobnym złamaniu tego wsparcia kolejne znajduje się dopiero 2190 p. a następne jest zlokalizowane w okolicy 2150 p. 

W optymistycznym wariancie któryś z tych dwóch wymienionych poziomów wsparcia może zatrzymać spadki. 

Na dzisiaj preferencje są zdecydowanie po stronie sprzedających i spodziewamy się kontynuacji spadków.  

Stop dla pozycji spadkowych trochę powyżej oporu z okolic 2270 p. liczony po zamknięciach sesji. 

 

9 października 2018 r

 

 

 

Sytuacja techniczna na rynku pozostaje bez zmian, na dzisiaj tylko małe modyfikacje.

Za sygnał kupna uznamy wybicie oporu dziennego z okolic 2310 p.

Za sygnał sprzedaży uznamy wybicie strefy wsparcia z okolic 2260-2255 p. Są to jak zwykle klasyczne sygnały polegające na wybiciu wsparcia/oporu na zamknięcie sesji. Oczywiście reagować można już intraday-owo ale z odpowiednio elastycznym stopem w trakcie sesji dostosowanym do wielkości pozycji i miejsca otwarcia skorelowanego z najbliższym wsparciem/oporem.

O ile nie jest napisane inaczej to zawsze każda otwarta pozycja ma stopa nie przekraczającego 23 punkty. 

Intraday-owym oporem są okolice strefy 2280-90 p. i jeśli rynek trwale przekroczyłby ten poziom to będzie to sugestią zmiany kierunku na wzrostowy. Jeśli aktualne poranne ataki nie złamią wsparcia i rynek  zacznie zmierzać do góry to ten scenariusz uznam za bardzo prawdopodobny.

 

 

 

 

8 października 2018 r

 

Sytuacja na kontrakcie nadal bez zmian. Rynek jest w klasycznym boczniaku i dopiero wybicie oporu lub wsparcia da szanse na dłuższy ruch, może nawet falowy. 

Wygląda na to, że w dni parzyste wskazania są wzrostowe a w nieparzyste - spadkowe. Stąd nadal czekamy na powstanie sygnału przy przekraczaniu wsparcia lub oporu o których pisałem kilka dni temu. Dopóki tak się nie stanie to skazani jesteśmy na emocjonalną huśtawkę i chaotyczne ruchy. 

Jeśli wybite zostanie wsparcie z okolic 2260 p. to najbliższym kolejnym wsparciem mogą być okolice 2230 p a następnym okolice 2190 p. 

Jeżeli okolice 2190 byłyby docelowym poziomem spadku to z tej strefy może przyjść kolejna spora fala fala wzrostowa. Gdyby natomiast pękło wsparcie z okolic 2190 to możemy się spodziewać spadku rzędu nawet 400-500 punktów. 

Alternatywnie - jeśli obroni się poziom wsparcia z okolic 2260 p. to i z tego pułapu może być początek dużego ruchu do góry. 

Podsumowując - mamy więc dwa bardzo kluczowe wsparcia które mogą zadecydować o dalszym kierunku notowań kontraktu na indeks WiG20. Są to okolice 2260 p. i 2190 p. 

Czekamy na aktywację pasywnego sygnału wg wskazań opisanych w ostatnim wpisie. 

 

Aktywacja sygnału sprzedaży - trwałe wybicie wsparcia z okolic 2260 p. 

Aktywacja sygnału kupna - trwałe wybicie oporu z okolic 2325 p. 

 

5 października 2018 r

 

 

 

Notowania kontraktu pozostają nadal w zakresie wsparcia z okolic 2260 p. i oporu z okolic 2325 p. Wyjście poza zakres tych ograniczeń powinno uaktywnić dynamiczny ruch o dużo większym zakresie. 

Z uwagi na strukturę tych ruchów dopuszczam, że korekta może przybrać postać fali nieregularnej płaskiej i gdyby tak było w istocie to zmieniłoby nasze preferencje na pro-wzrostowe i wiązałoby się z szybkim wybiciem opisanego powyżej oporu oraz poprawienia dotychczasowego szczytu. Z uwagi na możliwość takiego scenariusza zmieniam strategię dla kontraktu. Pozycje spadkowe zamykamy na aktualnym poziomie 2297 p. co daje nam 7 punktów zysku. 

Jednocześnie oczekiwać będziemy na wybicie wsparcia lub oporu. Wybicie wsparcie automatycznie równoznaczne będzie z otwarciem pozycji na spadki a wybicie oporu to otwarcie pozycji na wzrosty indeksu WiG20. Na dzisiaj preferencje nieznacznie zmieniły się na korzyść byków, w zasadzie powiedziałbym, że jest to tylko remis z delikatnym wskazaniem. Dlatego też zmieniliśmy strategię na bardziej bezpieczną. 

 

3 pazdziernika 2018 r

 

 

 

Na wczorajszej sesji mieliśmy bardzo rzadko występującą bo trzecią próbę wybicia oporu, nawet został on nieznacznie intraday-owo naruszony ale zamknięcie było zdecydowanie poniżej oporu. Tym samym nadal utrzymujemy pozycje na spadki z tym samym poziomem stop. 

Można powiedzieć, ze w układach świecowych wczorajsza sesja zakończyła się bardzo negatywnie bo po próbie ataku zamknęliśmy się nisko. Nie jest to dobra wróżba na najbliższe sesje. Dodatkowo cały ten wzrost z pierwszej części sesji odbywał się na bardzo niskich obrotach.

 

2 października 2018 r 

 

 

 

Na kontrakcie na WiG20 nadal bez zmian. Od poziomu 2304 punkty utrzymujemy pozycje na spadki ze stopem powyżej strefy oporowej 2320-25 p. 

Ostatni tydzień na giełdzie miał scenariusz który opisałem wcześniej czyli grube ryby utrzymywały przez cały tydzień rynek w wąskim zakresie aby napełnić worek z nowo otwieranymi kontraktami na serii grudniowej. Zauważyć można było, że dość mocno zbierane były kontrakty na wzrosty indeksu. Daje to pozytywne nadzieje na to, że aktualny spadek nie musi być tak głęboki jak się może to na dzisiaj wydawać. 

W czwartek rynek po raz drugi atakował opór z okolic 2320-25 p. i tym razem także nieskutecznie. Taka sytuacja zazwyczaj grozi mocnym ruchem w przeciwnym kierunku. I dokładnie tak było w piątek. Kontrakt spadł do wsparcia z okolic 2260 p. po czym odbija korygując ten spadek. Najbardziej prawdopodobnym celem takiego korekcyjnego odbicia może być strefa okolic 2290-2300 p. po czym spodziewam się kontynuacji tendencji spadkowej. 

Najbliższy opór – strefa 2320-25

 

Najbliższe wsparcie – 2260 p. 

 

 

1 października 2018 r

 

 

 

Najbliższe wsparcie na dzisiaj dla kontraktu to okolice 2283 i z tego pułapu dopuszczalne jest odbicie. Opór i stop pozostają bez zmian.  

 

27 wrzesnia 2018 r

 

 

Sytuacja techniczna na dzisiejszy dzień pozostaje bez zmian. Od poziomu 2304 p. utrzymujemy pozycje na spadki z opisanym wcześniejszej stopem powyżej 2320-25 p. 

Na wczorajszej sesji mieliśmy jeszcze jeden ruch do góry do okolic oporu 2320 po czym rynek zaczął zniżkować. Potwierdza to wagę tego oporu i jego techniczne znaczenie dla dalszego kierunku notowań. Ci którzy otworzyli pozycji nieco później mieli szansę na jeszcze lepsze otwarcie pozycji na spadki indeksu WiG20 bo mają krótszego stopa. 

 

Najbliższe wsparcie także pozostaje bez zmian i są to okolice 2260 p. Ewentualne złamanie tego wsparcia powinno zdynamizować spadki. Niekoniecznie musi stać się to już dzisiaj. 

26 wrzesnia 2028 

 

 

Rozpoczynamy nowe rozdanie z kontraktami serii grudniowej oznaczonej FW20Z1820. Poniedziałkowa sesja nie dała nam możliwości zajęcia pozycji na spadki indeksu WiG20 gdyż indeks powoli jeszcze podbijany jest do góry. 

Naszym celem jest otwarcie pozycji na spadki jak najbliżej krytycznego oporu z okolic 2320 p. gdyż wtedy będziemy mieć komfortowa sytuację na wypadek gdybyśmy nie mieli racji i rynek wybiłby ten opór który jednocześnie jest stopem,  który ustawiamy jak zwykle trochę powyżej takiego oporu. Pozycji nie otwieramy nigdy pośrodku konsolidacji ale staramy się zawsze otwierać je jak najbliżej wsparcia lub oporu gdyż to w praktyce ogranicza potencjalne straty. 

Rozpoczynamy nowe rozdanie na rynku i zazwyczaj jest tak, że pierwszy tydzień jest tygodniem straconym podczas którego grubasy trzymają rynek w jakiejś konsolidacji aby naładować do wora pozycji. Pytaniem dla nas jest to aby odkryć jaki kierunek wybierają grube ryby. Ostatni tydzień przed rozliczeniem odczytaliśmy bardzo dobrze gdyż postawiliśmy na to że City of London będzie grało na zwyżki o pozwoliło nam to sporo zarobić. Miejmy nadzieję że i tym razem właściwie zinterpretujemy rynek. 

Aktualnie, na stan poranny kontrakt podchodzi pod okolice 2300-4 p. i poziom ten uznaję za poziom otwarcia pozycji na spadki indeksu WiG20 ze stopem powyżej strefy oporowej 2320-25 p. Zagranie jest bardzo agresywne a więc nosi znamiona zwiększonego ryzyka kierunkowego. Niemniej jednak jest bardzo rozsądne bo ogranicza potencjalne ryzyko zwiększonego stopa gdybyśmy zajmowali pozycje z niższych pułapów. Jeśli rynek podejdzie jeszcze trochę wyżej i komuś uda się zajać jeszcze lepszą pozycję, czyli jak najbliżej oporu to tym lepiej bo stop będzie mniejszy. 

Dopóki rynek na zamknięcie sesji nie wybije opisanej strefy oporowej to gramy na spadki. Jeśli takie wybicie nastąpiłoby to będziemy musieli zweryfikować swoją ocenę sytuacji rynkowej.

 

Wsparcie – 2260

Opór strefa 2320-25 p.

 

 

  

25 wrzesnia 2018 r

 

 

 

Na dzisiejszej sesji dzień cudów czyli 3 wiedźm. Może być spokojnie ale może być ciągnięcie rynku w którąś ze stron przez dużych graczy. Wydaje się, że takim logicznym kierunkiem w którym grubasy mogłyby pociągnąć rynek jest wzrost do okolic mniej więcej 2285-2295 p. W bardziej optymistycznym wariancie nawet trochę wyżej bo do okolic 2320 p. Zazwyczaj, z uwagi na procedurę wyznaczania ceny w dniu dzisiejszym "kreowanie" rynku trwa w ostatniej godzinie przed zamknięciem sesji. Do tego można dołożyć z godzinę-dwie na przygotowanie rynku pod taki scenariusz. 

W takim dniu jak dzisiaj jeśli nie jesteśmy na rynku to nie zajmujemy juz pozycji bo zazwyczaj naszym celem jest "złapanie" ruchu o charakterze średnioterminowym. Indywidualnie można próbować podbierać longi w miejscach osłabienia rynku. 

W przyszłym tygodniu będziemy szukać miejsca na zmianę kierunku ruchu indeksów.

 

21 wrzesnia 2018 r

 

 

Na kontrakcie rynek respektuje opór z okolic nieco powyżej 2270 p. gdzie wczoraj zamknęliśmy wzrostowe pozycje. Z tego obszaru dzisiaj mieliśmy lokalną korektę do poziomu 2254 p. po czym rynek odbija już do góry. Czy jest to już koniec korekty i idziemy w okolice 2290 ?  Możliwe że tak jest ale do końca nie mozna mieć takiej pewności. Najbliższe wsparcie jest w okolicy 2250 p. i z okolic tej strefy dopuszczam ruch w okolice 2290-2300 p. 

Ewentualny spadek poniżej 2220 p. zaneguje opisywany tu powyżej pozytywny scenariusz i da sugestię powrotu do tendencji spadkowej. 

Powyższy techniczny opis może być pomocny do krótkoterminowego intradayowego rozegrania pozycji na 20-40 p i jest on aktualny dopóty dopóki nie zostanie złamane wsparcie z okolic 2220 p.  

 

20 wrzesnia 2018 r

 

 

Dzisiaj właśnie przed chwilą dotknęliśmy poziomu 2270 p. gdzie umieściłem poziom tp. Tym samym na tym poziomie zamykamy otwierane po 2233 pozycje na wzrosty indeksu WiG20. 

Pozycja dała zarobić 37 punktów. 

Najprawdopodobniej wzrost będzie docelowo większy, zakładam, że wzrost może dojść do okolic 2295 p. a w bardzo pozytywnym wariancie może nawet dojść do okolic 2320 p. 

Jak będzie - zobaczymy. Na teraz pozostajemy bez pozycji i będziemy oczekiwac na jakieś sygnały z rynku zapowiadające szzczyt odbicia gdyz na tę chwilę aktualne wzrosty traktujemy jedynie jako korekcyjne odbicie.  

 

19 wrzesnia 2018 r

 

 

Z uwagi na fakt, że mamy ostatni tydzień przed dniem 3 wiedźm to notowania w tym tygodniu mogą mieć chaotyczny i nie zawsze zrozumiały charakter. Ma to jednak swoją logikę dużych inwestorów. 

Wydaje się, że skoro ten kwartał rozpoczął się od dołka i cały czas rynek rósł to duzi inwestorzy winni na naszym przynajmniej rynku doprowadzić w piątek notowania do jak najwyższego pułapu. Tyle zdroworozsądkwoe rozumowanie - jak będzie - zobaczymy w praktyce. 

 

Stopa dla otwartych pozycji na wzrosty utrzymujemy poniżej wczorajszego dołka. 

 

18 wrzesnia 2018 r

 

 

Stop dla pozycji krótkich na dzisiaj to trochę poniżej 2210 p.  

 

17 wrzesnia 2018 r 

 

Dzisiaj na aktualnym poziomie 2233 p. otwieramy pozycje na wzrosty indeksu WiG20. Pozycja zostaje otwarta bardzo agresywnie co oznacza bardzo duże ryzyko. 

Stop intraday dla tak otwartej pozycji jest trochę poniżej 2220 p. Ewentualny trwały spadek poniżej tego wsparcia oznaczać może kontynuację deprecjacji nawet do okolic 2180 p. 

Jeśli wsparcie nie zostanie wybite to wstępny cel to  70-90 p. 

 

14 wrzesnia 2018 r

 

 

Dzisiaj na aktualnym poziomie 2281 p.  zamykamy pozycje na spadki indeksu otwierane po 2320 p.

Zysk z pozycji wynosi 39 p. 

 

 

10 wrzesnia 2018 r

 

 

POLIMEX >> prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Spółka kosztowała w szczycie 640 zl a dzisiaj 3 z groszami. Są chętni na zakup ? 

Od półtorej roku jesteśmy tylko obserwatorami tych akcji. Czekamy cierpliwie na sygnał dobrej zmiany :) Tego, że będzie dobra zmiana możemy być pewni. Ba, jesteśmy już coraz bliżej takowej. Tylko trochę cierpliwości w czekaniu na sygnał. Jak mawiał wielki mistrz giełda to miejsce gdzie pieniądze przepływają od ludzi pobudzonych emocjonalnie do cierpliwych inwestorów. 

 

 

13 lipca 2018 r

 

 

DAX  >> prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Na DAX-ie otworzyliśmy bardzo agresywnie pozycje na spadki tego indeksu na poziomie 13.060 p. i aktualnie notowania odpadają w pożądanym kierunku. 

Stopa możemy delikatnie obniżyć na poziom odrobinę powyżej 13.000 p. i czekamy na rozwinięcie tendencji spadkowej. Zaprezentowane kilka tygodni temu w serwisie zamkniętym scenariusze nadal są aktualne. 

Obecny spadek może być jedynie ruchem korekcyjnym który skoryguje ostatnie zwyżki do mniej więcej strefy 12.200-12.000 punktów po czym rynek zawróci aby realizować następną falę wzrostową wielkiej hossy. 

W drugim przypadku spadek rozpoczyna korektę spadkową wyższego rzędu o średnioterminowym horyzoncie i docelowy spadek niemieckiego indeksu wyniesie mniej więcej 15-20 %. Czyli scenariusz ten zakłada całkiem solidny krach. Aby ten wariant się zrealizował to DAX musi złamać wsparcie przy poziomie 11.800 p. 

Jeśli niemiecki indeks złamie to wsparcie to inwestorów czeka mega zysk z pozycji krótkich. Przypominam, że dużo większe zyski są z gry na spadki niż na wzrosty. Poza tym, rynek rosnie wolno a spada dramatycznie szybko. Jeśli wsparcie zostałoby obronione to zysk będzie dużo mniejszy i w pewnym momencie trzeba będzie odwrócić pozycje na wzrostowe. 

W mojej subiektywnej ocenie dużo większe szanse realizacji ma ten drugi scenariusz, bardziej pesymistyczny. Rynek stoi w naprawdę kluczowym miejscu i czeka na strategicznie ważne rozstrzygnięcia. 

 

 

 

 

28 maja 2018 r

 

 

 

PKN ORLEN >> prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Na PKN-ie spokojnie czekamy na rozstrzygniecie sytuacji ponieważ mamy bardzo klarowny układ który jednoznacznie wskaże nam w jakim kierunku powinien podążać ten walor.

Przejdźmy do konkretów. Otóż zaledwie miesiąc temu zamknęliśmy pozycje na spadki realizując 35 % zysku przy cenie 86 zl. W tym czasie czekaliśmy na to co zrobi kurs, czy będą jakieś sugestie z rynku. Na dzisiaj jeszcze nie ma ale mamy bardzo jednoznaczne kryteria które mogą nam, dać takie sugestie. Jak do tej pory spadki przybrały postać ruchu w postaci trzech fal. To oznacza, że okolice 85 zl mogły być dołkiem klasycznego układu korekcyjnego abc po którym rynek ponownie wybije do góry realizując nowa falę wzrostową. Aby tak się stało - musi zostać wybity opór strefy 90-93 zl. Jesli tak się stanie to mamy otwartą drogę na nowe szczyty. 

Drugi scenariusz jest zgoła odmienny. Zakłada, że okolice 85 zl sa dopiero dołkiem trzeciej fali spadkowej a obecne odbicie jest fala nr 4  po o której nastąpi nowy dołek i dopiero po jego ustanowieniu będziemy mieć wzrost - ale tylko korekcyjny. 

Obydwa scenariusze mają radykalnie odmienne - chociaż w obydwu jesteśmy blisko dołka. Jeśli rynek zacznie realizować scenariusz pierwszy to założenia są bardzo optymistyczne. Jeśli jednak do gry wejdzie wariant nr dwa to najbliższe wzrosty będą tylko korektą i będą świadczyć o tym, że na rynku tych akcji rozpoczął się średnioterminowy scenariusz korekcyjny. Na chwilę obecną sytuacja nie jest jeszcze rozstrzygnięta. moje osobiste wskazania są delikatnie po stronie scenariusza bardziej optymistycznego. 

Decyzyjne konkluzje są następujące. 

Jeśli kurs trwale wybije strefę oporową z okolic 90-93 zl to uznajemy to automatycznie za powstanie sygnału kupna. Jeśli tak się nie stanie to oczekujemy na nowe dołki w postaci ostatniej fali spadkowej poprzedzające korektę ostatnich spadków. 

W chwili obecnej akcje PKN ORLEN pod względem technicznym należą do jednych z najbardziej klarownych pod względem potencjalnego sygnału kupna.

 

 

 

16 maja 2018 r

 

 

11 BIT  >> prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

sygnał kupna od 215 zl , zamknięte agreswynie po 505 zl, zysk - 135 %  

 

Kto się zdecydował kupić 11 bit może się uważać za szczęściarza. Cena osiągnęła wczoraj szczyt na poziomie 520 zl, dzisiaj kurs chodzi po 505 zl i na tym poziomie decyduję o agresywnym zamknięciu sygnału kupna powstałego na poziomie 215 zl po wybiciu oporu konsolidacyjnego. 

Przy okazji sugeruję zwrócić wszystkim uwagę na ten prosty fakt który bardzo często powtarzam. Im dłuższa konsolidacja tym mocniejsze wybicie. I na przykładzie tej spółki rynek potwierdził to dokładnie. 

Dlaczego zamykamy pozycję na tych akcjach na tym poziomie ? 

Bo spółka jest dość mała i jest na topie a obrót nie jest powalający co w przypadku rozpoczęcia wyrzucania akcji przez grubszego inwestora rynek może się załamać i spadać bez większego obrotu. Po wtóre kurs wzrósł bo inwestorzy kupują marzenia, czyli projekcje dobrych wyników. 

Po trzecie kurs utworzył już lukę startu, lukę ucieczki i lukę wyczerpania co grozi utworzeniem szczytu. 

Po czwarte na wczorajszej sesji pojawiły się mega obroty, najwyższe chyba w historii notowań tej spółki, czyli ktoś kupuje marzenia o super zysku z nowej gry a ktoś realizuje już zysk. 

Po piąte na bardzo kiepskim rynku realizujemy super zysk w wysokości 135 %. 

Formalnie sygnału sprzedaży na tych akcjach nadal nie ma i ma prawo dalej rosnąć, stad zamknięcie jest agresywne czyli liczymy się z tym, że wzrost moze być kontynuowany. Po prostu zakładamy, ze jest to czas na realizację zysku i jest to potencjalnie dobre miejsce do utworzenia szczytu. 

 

 

 15 maja 2018 r

 

LOTOS  SA  >> prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Analiza cen akcji spółki LOTOS SA jest bardzo prosta. Cena powinna iść do NIEBA. Tyllko i wyłącznie do nieba, żadnych spadków. 

Powód iście fundamentalny. Otóż po raz pierwszy w historii spółki giełdowe z gpw a są nimi Energa i właśnie LOTOS SA otrzymały wsparcie prosto z nieba. 

Dzięki decyzji arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia ksiądz kanonik Grzegorz Stolczyk został archidiecezjalnym duszpasterzem Grupy Lotos SA. 

Żenujące, nie wiem czy się śmiać czy płakać. A oto poniżej sam bohater ... czy w najbliższym czasie możemy spodziewać się specjalnej darmowej emisji akcji dla kanonika  ? Takimi decyzjami PiS sam sobie zasłuży na wylotke w następnych wyborach. 

 

 

 

17 kwietnia 2018 r

 

 

PKN ORLEN SA > prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Na PKN zamknęliśmy agresywnie pozycję na wzrosty po 132 zl i jednocześnie po 132 zl otworzyliśmy pozycje na spadki. Zagranie było bardzo agresywne a więc i z dużym ryzykiem. 

Jak do tej pory realizuje się nasz scenariusz i aktualnie mamy raczej ostatnią spadkową falę zwaną falą C. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to zakończenie spadków w okolicy 80 zl. 

W tej strefie zamkniemy tez najpewniej agresywnie nasze pozycje spadkowe realizując zyski. Wydawało się, że rynek dojdzie do okolic 80 zl już na poczatku tego tygodnia ale chyba będziemy musieli jeszcze trochę poczekać na finalizację spadków. Póki co trend spadkowy na tych akcjach nie został jeszcze  zanegowany. 

Stopa mozemy śmiało obnizyć na 110 zl 

 

 

 

18 luty 2018 r

 

sWIG80  > miedź   > prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Oto główny winowajca spadku cen większości spółek z tzw. szerokiego rynku - indeksu sWIG80. Proszę zauwazyć, że od marca aż do grudnia na giełdzie de facto dominowały spadki na indeksie małych spółek. Niestety większość inestorów traciła zamiast zyskiwać. Także i my zamykaliśmy zyskowne transakcje na wiosnę. Słuszność takiego podejścia pokazuje zaprezentowany poniżej wykres. 

Osobiście spodziewałem się tego i pisałem o tym wielokrotnie w serwisie zamknietym, że spadki potrwają mniej więcej do końca roku. Zniżkom oparł się jak na razie jedynie indeks największych spółek który póki co - utrzymał swój stan posiadania. 

Analizując indeks sWIG80 dochodzimy do wniosku, ze ostatnio utworzony dołek ma szansę okazać się dołkiem wielomiesięcznej tendencji spadkowej i indeks średnich spółek może powrócić do nowego trendu wzrostowego. Warunkiem dla takiego scenariusza jest utrzymanie tego dołka. Dodatkowo wspiera go pokazana linia trendu wzrostowego. 

Początek Nowego 2018 roku może więc okazać się dobrym czasem do selekcji spółek pod kolejną falę wzrostową. Warto więc zwrócić baczną uwagę na to jakie spółki i na jakich poziomach cenowych generować będą sygnały kupna.

Czas oczekiwania na kolejne okazje kończy się, nadchodzi czas polowania. 

 

 

 10 grudnia 2017 r

 

Copper > miedź   > prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Na miedzi powoli zbliżamy się do zakończenia impulsu wzrostowego. Agresywny sygnał kupna powstał przy poziomie wsparcia dość długiej konsolidacji przy 247 $. Na dzisiaj cena metalu oscyluje wokół 320 $. 

Aktualnie na miedzi możemy rozpatrywać generalnie dwa warianty. Pierwszy jest bardziej negatywny i zakłada, że szczyt na tym metalu został już osiągnięty przy poziomie 325 $ i rozpoczęła się już korekta całego impulsu. 

Drugi scenariusz jest bardziej optymistyczny i zakłada, ze najprawdopodobniej szczyt wzrostu przypadnie w strefie 325-340 $ i tu zrealizujemy zyski zamykając agresywnie sygnał kupna trwający od 7 maja. 

Niezależnie od tego który wariant będzie realizowany musimy podnieść stopa na poziom nieco poniżej 315 $, na tzw. EOD. W chwili obecnej czekamy albo na wybicie stopa albo na wyśrubowany zysk poprzez agresywne zamknięcie we wskazanej powyżej strefie. 

 

 

 

 

 

 24 października 2017 r

 

POLIMEX  > prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

W pół roku banki zmasakrowały spółkę. Może wiosna odwróci nieco sytuację ale generalnie jest pozamiatane po bankowym bezprawiu na nowych emisjach akcji. 

 

 

20 października 2017 r

 

DAX > prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

 

Strefa okolic 12.670-12.700 p. jest strefą potencjalnego szczytu i zwrotu na DAX-ie. Stuknęło 12.670 p. więc zarykujemy i otwieramy bardzo agresywny sygnał sprzedaży po 12.670 p. z dość krótkim stopem którego po spadku o 30 p. obniżamy jak zwykle na poziom otwarcia pozycji. 

Jest to zagranie wysoce agresywne więc może nam wybić tego stopa. Jeśli wybije trwale to dobrze bo będzie to oznaczało, ze ruch wzrostowy może być kontynuowany do okolic 12.720 p. 

Za otwarciem pozycji przemawia fakt, że na wykresach godzinowych od kilku dni tworzy się potencjalna formacja klina zwyżkującego który o ile będzie dokończony to powinien skutkować rozpoczęciem sporych spadków. 

 

 

 

27 wrzesnia 2017 r

 

MASŁO > prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Ciekawym rynkiem w ostatnim czasie jest rynek masła. Ceny tego produktu w Polsce wzrosły w ciągu ostatniego roku o 70 %. Dla konsumentów jest to spory szok. Analogiczna sytuacja występuje na rynkach światowych.  Jakie są przyczyny takiej sytuacji ? 

Przyczyny rynkowe to jak zwykle klasyczna spekulacja. Nałożyło się to także na przyczyny czysto konsumpcyjne. Zwiększył się znacząco popyt na masło w USA, Chinach a nawet Rosji. Bardzo ciekawe jest to dlaczego jest tak duży popyt na masło. Otóż w coraz większej ilości stanów w USA zakazuje się spożywania tłuszczów trans typu margaryny, z dodatkiem tzw. utwardzalnych olejów roślinnych itp. Dlaczego ? Z bardzo prostej przyczyny. Tłuszcze trans są ZAKAZANE gdyż generują mnóstwo śmiertelnych chorób w tym miażdżyce, choroby krążeniowe i przede wszystkim są głównym źródłem powstawania raka. Jednym słowem jest to klasyczna trucizna. Ludzie stają się coraz bardziej świadomi i wbrew koncernom lansującym tłuszcze trans wracają do klasycznego masła i smalcu. Oto główna przyczyna wzrostu cen tych produktów. 

BARDZO WAZNE !! Czy kupując w Polsce masło rzeczywiście dostajesz masło ? Otóż najczęściej zdecydowanie NIE. Ponad 70 % tego co jest nazwane masłem nie jest masłem gdyż zawiera tłuszcz ale przede wszystkim roślinny a tłuszcz mleczny jest jedynie dodatkiem. Czytajcie uważnie zawartość gdyż jeśli tego nie robicie to trujecie siebie i swoje dzieci. Omijajcie zupelnie jakieś wynalazki – miksy tłuszczowe typu Kamy, Ramy i Palmy – to 100 % trucizny. Nie wiem dlaczego są dopuszczone do obrotu. To skandal.

Masło na którym nie jest napisane ile % tłuszczu jest tłuszczem mlecznym a ile roślinnym – omijajcie z daleka gdyż jest to produkt zmanipulowany. Prawdziwe masło winno zawierać minimum 80 % tłuszczu mlecznego i ŻADNYCH roślinnych. Jedyne naturalne i zdrowe tłuszcze dla człowieka to małso, smalec czy olej kokosowy - oczywiscie bez kosnerwantów i utrwalaczy, ale ten jest mocno w Polsce podrabiany na bazie trującego dla człowieka oleju palmowego. 

Osobiście od wielu lat staram sie jeść produkty tylko naturalne więc polecam masło które wiem,  że jest 100 % dobre. To >> Osełka górska – masło extra. Zawartość tłuszczu 83 % - TYLKO mleczny. Sobik Sp. z o.o ze Skoczowa.

 

Analiza techniczna cen masła

Poniżej wykres tygodniowy obrazujący notowania cen masła wyrażane w dolarach. Jak widzimy ostatnie 5 lat to trend wzrostowy gdzie kurs porusza się w kanale wzrostowym którego wsparciem są okolice 190 $ a oporem okolice 350 $. Aktualne cena to okolice 240 $ i mamy wyraźną tendencję wzrostową. W najbliższych miesiącach śmiało możemy spodziewać się wzrostu cen masła nawet do okolic 350 $. Aktualny krótkoterminowy spadek zapewne wykorzystywany jest przez spekulantów do zakupów i zagrań na dalsze wzrosty. Jednym słowem taniej raczej nie będzie, jeśli już to tylko chwilowo. Tendencja spadkowa może się rozpocząć dopiero po dojściu do górnej strefy oporu kanału wzrostowego. Jednym słowem nadal warto grać na wzrosty cen masła.  

 

 

 

19 wrzesnia 2017 r

 

 

BANK PKO BP SA  - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

Na akcjach PKO BP wczoraj osiągnęliśmy zakładany poziom tp co oznacza zaksięgowanie zysków. Spodziewaliśmy się krótkiego ruchu więc zysk wyniósł zaledwie 10 %. 

W średnim terminie wygląda na to, że kończy sie struktura pięciofalowego impulsu i teraz należałoby oczekiwać korekty całej fali wzrostowej od 21.50 do 37 zl.

Alternatywnie - impuls będzie dłuższy niż klasyczny pięciofalowy. 

 

 

 

5 maja 2017 r

 

 

 

 

BANK PKO BP SA  - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Na poziomie 34 zl aktywował się nam sygnał kupna na akcjach PKO BP. Wcześniej pozycje kupowane po 25 zl zamknęliśmy po 35 zl realizując zysk i spodziewając sie szczytu. Istotnie był to szczyt ale niższego rzędu. 

Z układu falowego można wywnioskować, że realizowana jest najprawdopodobniej ostatnia piąta fala wzrostowa z zasięgiem wzrostu odpowiadającym w najgorszym razie poziomowi ostatniego szczytu. Mogą to być jednak okolice 37 - 38 zl. 

Jeśli struktura pieciofalowa wzrostu zostanie zachowana to nie zapowiada się zbyt imponujący wzrost a jest to jedynie deal dość krótkoterminowy. Po utworzeniu szczytu obecnej struktury wzrostowej można spodziewać się korekty całego wzrostowego impulsu od dołka z okolic 22 zl. Spadki byłyby więc dość solidne i byłyby okazją do odnowienia pozycji na wzrosty. 

W związku z tym, że teoretycznie na zbyt wielkie wzrosty nie można tu liczyć to na poziomie 37 zł ustawiam take profit a stop na poziomie 32.50, po wzroście kursu stopa podnosimy na poziom 34 zl aby w przypadku nagłego załamania nie było straty. 

 Na poniższym wykresie widać piękną modelową strukturę impulsu wzrostowego. 

 

 

 

27 kwietnia 2017 r

 

MIRBUD - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

aktywacja sygnału kupna od 0.85 zl, zamknięcie po 1.60 - zysk 90 %

 

Decyzja o zamknięciu pozycji na poziomie 1.60 zl dała nam 90 % zysku. Pisałem ostatnio, że strefa okolic 1.60-1.80 jest strefą sprzedaży i szczyt istotnie został ustanowiony nawet na poziomie 1.90 zl ale już bez naszego udziału. Kurs runął na dół z luką bessy i aktualnie sytuacja prezentuje się następująco. 

Krótkoterminowo kurs osiągnął już bardzo mocne wyprzedanie co może skutkować silnym odbiciem. Okolcie 1.10 są miejsce na taka korektę idealne. Niestety nie liczę już z tymi akcjami na większe zyski a wzrosty potraktujemy  tylko jako odreagowanie ostatniej fali spadków. Tym samym, przynajmniej na razie, nie spodziewam się nowej fali wzrostowej. Dlaczego ? Z prostej przyczyny spadki zostały zrobione na ogromnym obrocie co świadczy o tym, ze jakieś duże, mocne ręce uznały, że z jakiegoś powodu należy sie tych akcji wyzbyć. Powód nie jest nam potrzebny - po obrotach widzimy, że ktoś taki powód ma i pewnie jest bardziej poinformowany niż my.  Obroty mówią wszystko a jeśli je umieścimy w strukturze falowej to wtedy interpretacja wykresu staje się bardziej prosta. 

Taka wzrostowa korekta może sięgnąć obszaru od 1.35 do nawet 1.60 zl w bardzo optymistycznym wariancie. Osobiście bardziej spodziewam się wzrostu do obszaru strefy 1.35-1.45 zl i gdybym miał te akcje jeszcze to na pewno w tej strefie bym się ich pozbył. 

Średnioterminowo wskaźniki sugerują rozpoczęcie układu spadkowego i po jakiejś korekcie winien on być kontynuowany. Nie wykluczam, że kurs zechce zbudować średnioterminowy trend boczny ze wsparciem z okolic 0.60 zl i oporem z okolic strefy 1.90 zl. Mamy więc do obserwacji potencjalnie bardzo zyskowną formację. Prawdopodobnie na co najmniej najbliższy kwartał spółka ta cieszyć się brakiem naszego zainteresowania. Jak akcje zostaną przemieloną tzn. ci którzy je kupowali powyżej 1.60 sprzedadzą je za kilka miesięcy w panice to dopiero ponownie zainteresujemy się tymi walorami. Taki proces trwa najczęściej wiele miesięcy. 

 

 

 

26 kwietnia 2017 r

 

 

GB INDEX - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Ciekawie zrobiło się na funcie brytyjskim.  Otóż długa konsolidacja która przybrała postać trójkąta zakończyła się wybiciem oporu z tej konsolidacji. 

To oznacza, że ruch mierzony może dotrzeć nawet do okolic 30 punktów. To z kolei oznacza, że średnioterminowo korekta wzrostowa na brytyjskim funcie moze być większa i moze potrwac nawet ze 2-3 miesiące, np. do wyborów parlamentarnych. Zresztą sama informacja o przedwczesnych wyborach była właśnie katalizoatorem wybicia. 

W związku z powyższym na chwilę obecną para funtPLN jest najciekawsza do zagrania na osłabienie złotego. Polacy z UK będa mieć szanse na sprzedaż funta po atrakcyjniejszych cenach. Przypominam, że długoterminowo funt brytyjski ma zdecydowany trend spadkowy a każdy wzrost należy wykorzystywac na sprzedaż tej waluty. 

Najsilniejszy może być funt brytyjski do austalijskiego dolara gdyż akurat index dolara autralijskiego w tym samym czasie złamał swój średnioterminowy trend wzrostowy. To dobra sugestia do zagrania dla inwestorów forexowych. 

 

 

20 kwietnia 2017 r

 

 

MIRBUD SA - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Sygnał kupna po wybiciu oporu wielomiesięcznej konsolidacji przy poziomie 0.85 zl i systematycznie podnosimy stopa. Dzisiaj na poziom okolic 1.35 zl aczkolwiek kurs ekstremalnie wykupiony i nadaje się już do agresywnego zamknięcia celem realizacji zysku. Strefa aktualnych notowań z okolic 1.60-1.80 zl ma szanse stać się szczytem dla tej fali wzrostowej. 

 

 

2 marca 2017 r

 

Mały wykaz aktualnej sytuacji na niektórych spółkach, zwłaszcza w sektorze bankowym. 

 

ALIOR BANK SA - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

Agresywny sygnał kupna powstały przy 45 zl - zamkniety dzisija przy poziomie 67.50 - zysk 50 %. Czy pójdzie wyżej, mozliwe ale tu jest ważny opór i warto zrealizowac zysk. Możliwe, ze będzie dobry do odnowienia kupna po większej korekcie. 

 

 

 

Bank PKO BP SA - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Sugestia kupna od 25 zl, sygnal kupna od 28 zl, sygnał trwa, stop automatycznie podwyższany.

 

 

 

Bank PeKaO SA - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Sygnał kupna od 125 zl, nadal trwa, stop systematycznie podwyższany. 

 

 

 

GPW  SA - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Sygnał kupna trwał od 35 zl, zamkniety dzisiaj agresywnie po 48 zl, zysk 35 %. Mały potencjał wzrostu na tych akcjach jest jeszcze dopuszczalny jakkolwiek warto zrealizować całkiem przyzwoity zysk na ważnym oporze. 

 

 

 

PGE SA - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Sygnał kupna przy 10.50 na wybiciu z pro-wzrostowej formacji głowy z ramionami. Stop podniesiony na poziom wejścia. 

Jest to w tej chwili najlepsza spółka z najgorszej branży na giełdzie, bardzo ryzykowna ale szansa na jakiś zarobek jeszcze jest. Najwyżej wybije stopa, straty nie będzie. Poziomy potencjlanych stref oporowych zaznaczone. 

 

 

13 luty 2017 r 

 

 

JSW SA - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Kolejna szansa dla niedźwiedzi na akcjach JSW SA. Zamknięcie sesji poniżej 81 zl wygeneruje sygnał sprzedaży który może przerodzić sie w średnioterminową korektę ostatniej długiej fali wzrostowej. 

 

 

6 grudnia 2016 r

 

Ropa naftowa - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Na rynku ropy naftowej po zanotowaniu dołka z okolic 39 $ mamy cały czas tendencję wzrostową. Ma ona jednak charakter bardzo złożony. Od końca października po łamaniu wsparcia z okolic 49 $ powstał sygnał sprzedaży który trwał do okolic 43 $ gdzie zostały zrealizowane zyski i sygnał sprzedazy został ponownie odnowiony po 49 $. 

Na chwilę obecną preferowany jest dalszy spadek cen ropy naftowej. Jeśli cena ropy naftowej spadnie poniżej 42 $ to może zrealizować się pro-spadkowa formacja H&S z zasięgiem nawet do okolic 32 $. 

Na dzisiaj jest to dość prawdopodobny wariant. Stop dla pozycji spadkowych na ropie to poziom otwarcia pozycji spadkowych czyli 49 $. W przypadku realizacji scenariusza spadkowego stop będzie sukcesywnie obniżany. Ewentualny wzrost powyżej 39 $ zaneguje opisywany powyżej scenariusz. 

 

 

 26 listopada 2016 r

 

JSW SA - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Dotychczasowe sugestie spadku cen na JSW SA zakończyły się jedynie krótkoterminowymi korektami. Ostatni impuls wzrostowy przybrał charakter klasycznego kanału wzrostowego którego wsparciem są okolice 80 zł a oporem okolice 95 zł 

Dopóki kurs akcji tej firmy nie spadnie poniżej 79 zł to preferencje są po stronie kontynuacji wzrostów. Spadek poniżej tego poziomu dałby jednak sugestię prawdopodobnie do bardzo szybkiej ale dynamicznej przeceny. Na dzień pisania tej analizy takich sugestii brak.

Rynek w ujściu średnioterminowym jest jednak ekstremalnie wykupiony co jest ostrzeżeniem, że w każdej chwili na rynku tych akcji może nastąpić mocna korekta całego impulsu wzrostowego począwszy od minimów notowań. 

Oceniając rynek z perspektywy czynników fundamentalnych w otoczeniu JSW SA zaszły bardzo istotne zmiany gdyż ceny węgla, a zwłaszcza węgla koksującego wzrosły w ostatnich kilku miesiącach o ponad połowę. Jeśli w najbliższych miesiącach ceny tego surowca utrzymały by tylko obecne poziomy to nie powinien dziwić wzrost ceny akcji JSW o kolejnych kilkadziesiąt procent. 

 

Niemniej jednak dla utrzymania poprawności zdrowego trendu większa, średnioterminowa korekta byłaby bardzo zdrowym objawem i motorem do ewentualnej kontynuacji wzrostów. 

 

 

25 listopada 2016 

 

 

JSW SA - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Kurs akcji tej spółki wszedł prawie w hiperbole zwyżkującą co często jest ostrzeżeniem przed dużą korektą. Większość wskaźników średnioterminowych od dawna wykazuje już bardzo duży poziom wykupienia rynku. Załamanie rynku jest zazwyczaj bardziej emocjonalne niż wzrosty. Na spółkach ktore weszły w hiperbolę szybciej i łatwiej jest zarobić jak ceny spadają niż jak powolnie rosną. 

Objęcie bessy które pojawiło się na szczycie akcji JSW można potraktować jako bardzo agresywny sygnał sprzedaży po 54.40 zł ze stopem powyżej 56.50 zl. Potencjalna strata bardzo mała a potencjalny zysk może być duży. 

Jeśli sesja zamknie sie ponizej istotnego poziomu 52.90 to kolejna sesja może być już z luką bessy. Rynek został rozgrzany bardzo mocnymi wzrostami więc jeśli to już jest korekta wyższego rzędu to spadek winien być też bardzo szybki, gwałtowny. Jest szansa na duży i szybki zarobek. Kurs trzykrotnie w ostatnich dwóch dniach testował poziom 52.90 zl  ale go nie złamał. Wsparcie pękło dzisiaj intrday generując pierwszy duży spadek ale do utrzymania sygnału sprzedaży potrzebne jest zamknięcie poniżej tego wsparcia. 

 

 

28 wrzesnia 2016 r

 

 

Funt brytyjski - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Wykres funta brytyjskiego w relacji do dolara amerykaśńkiego od końca 2007 roku porusza się w zdecydowanym trendzie spadkowym i nie widać na razie szans na zmianę tego stanu. Krótkoterminowo kurs tej pary walut ukształtował bardzo ładną fromację trójkąta która jest formą korekty wcześniejszych spadków. Po wypełnieniu całej formacji funt powinien złamać wsparcie z okolic 1.29 i powinien wejść w kolejną mocną falę osłabienia brytyjskiej waluty. 

Jeśli formacja ma się wypełnić to brakuje jednej fali wzrostowej która mogłaby sięgnąć okolic 1.33 i po jej realizacji oczekiwałbym mocnego ruchu falowego celem kontynaucji deprecjacji funta. Stop dla koncepcji spadkowych jest powyżej 1.3450. 

 

 

26 września 2016 r

 

Kawa  - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Rąbek tajemnicy jak w praktyce powstają sygnały w serwisie na podstawie rynku kawy z ostatnich kilku miesięcy. 

Na rynku kawy od początku roku mieliśmy próbę odwrócenia długoterminowej tendencji spadkowej. Kilkumiesięczna stabilizacja kurs w okolicy 112 $ uwiarugodniła pierwszy agresywny sygnał kupna kupna który powstał przy 120 $. Miejsce okazało się trafione a kurs poszybował do 155 $. Agresywny sygnał zamknięcia pozycji powstał przy 153 $ co dało nam 27 % zysku. 

Podczas trwania korekty powstał kolejny agresywny sygnał kupna po 142 $, trochę przedwczesnie bo cena kawy spadła jeszcze do okolic 136 $ ale stop nie został wybity a po zakończeniu korekty kurs ponownie ruszył do góry powyżej 160 $. Przy tej cenie ponownie zamknęliśmy agresywnie pozycję realizując 13 % zysk. Łączny zysk w tym półroczu z operacji długich na kawie wyniósł 50 %. 

Co teraz  ? 

Na dzisiaj preferencje są po stronie kontynuacji tendencji spadkowej rozpoczętej od wczorajszej sesji od poziomu 160 $. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem można założyć że kurs ulegnie korekcie do okolic bliskich 135 $ i jesli tak się stanie to zadecydujemy czy ponownie dokonac zakupu instrumentów opartych o kawę. 

Od wczorajszej sesji preferencje są po stronie otwierania pzoycji spadkowych z krótkim stopem powyżej wczorajszego szczytu. Do tej pory na kawie sygnały pracowały wręcz idelanie i to te które powstawały w sposób agresywny. 

 

 

23 września 2016 r

 

INTEGER PL SA - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Wykres akcji tej firmy to klasyczny przykład pokazujący siłę trendu. Ignorowanie sygnału sprzedaży może się wiążać z utratą olbrzymich majątków w zaledwie kilka miesięcy. Kurs systematycznie spada od szczytu z okolic ponad 320 zł do zaledwie 20 zł na dzisiaj. Masakra. Każda konsolidacja to wybicie dołem. 

Trend to trend i warto rozumieć te podstawową zasadę inwestycyjną i inwestować według niej. 

Aktualnie, mimo tak niskiej ceny nadal brak sygnałów do zmiany trendu na wzrostowy. Mozliwa jest jednak próba budowania jakiejś rozległej konsolidacji która w przyszłosci będzie podstawą pod bardzo mocne korekcyjne wzrosty tej masakrycznej fali spadkowej. 

 

 

19 września 2016 r

 

FW20 - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Notowania największego polskiego indeksu giełdowego WIG20 nie rozpieszczają inwestorów. Dołek z czerwca z okolic 1662 p. był tylko dołkiem lokalnym. Sygnał kupna na tym indeksie padł w serwisie na poziomie 1750 p. i zakończył się na pzoiomie 1850 p. ze 100 punktowym zyskiem. Od poziomu 1850 p. obowiązuje cały czas sygnał sprzedazy dla naszego flagowego indeksu. Będąc świadomym takiego potencjalnego zachowania się indeksów sygnały kupna podane zostały tylko na niewielu spółkach, tych najbardziej płynnych i zostały zamknięte agresywnie aby zrealizować zysk. 

Wrzesień nie zapowiada się najlepiej dla rynku akcji - w mojej subietywnej ocenie powinien być bardzo zmienny ale kierunkowo z tendencją spadkową. Jesli się komuś uda dobrze trafić w dołek to zyski winien traktowac jako krótkoterminowe i szybko je realizować. Taki scenariusz dostrzegam na dzisiaj na zdecydowanej większości spółek. 

 

 

29 sierpnia 2016 

 

 

Funt Brytyjski - prognozy - analiza techniczna - wykresy - notowania 

 

Od poziomu 5.75 na tej parze powstał sygnał sprzedaży dla funta i trwa on nadal. 

Mamy sytuację zdecydowanego umacniania złotego - analogicznie jak na innych parach złotowych. Po zapowiadanej małej korekcie mieliśmy kolejne mocne osłabienie funta do złotego. Co ciekawe - kurs złotego zaczął się osłabiać wcześniej niż do dolara. Trendy główne są identyczne ale krótkoterminowo mieliśmy małe rozbieżności. 

Aktualnie kurs znowu jest w małych technicznym dołku i można oczekiwać kolejnego małego korekcyjnego osłabienia złotego po czym kurs funta winien znowu wrócić do trendu spadkowego. 

Odnoszę wrażenie, że docelowo bardzo prawdopoodbnym miejscem dołka na tej parze może być strefa okolic 4.80-5.00. Gdyby tak było w istocie, to tutaj, po korekcie okaże się jaki charakter i znaczenie prognostyczne będą miały dalsze struktury falowe na tej parze walut. 

Sygnał sprzedaży nadal w mocy. Na korektach nadal preferencje po stronie otwierania shortów na funta.

 

 

 

 

20 marca 2016 r

 

PGNiG SA - analiza techniczna - wykresy - notowania

 

Na akcjach PGNiG przez pół roku mieliśmy konsolidację której ograniczeniami były: strefa wsparcia z okolic 6 zł i strefa oporu z okolic 7 zl. Przez cały ten czas sugerowana była krótkoterminowe inwestycje zalecające kupowanie w okolicy 6 zł i spekulacyjną sprzedaż w okolicy 7 zł. 

Tak długotrwała konsolidacja okazał się dystrybucją a więc więc spodziewać się możemy, że i spadek musi być przyzwoity.  

Sygnał sprzedaży padł w serwisie przy poziomie 6 zł. Krótkoterminowo – dopuszczalny jest ruch powrotny. Najbliższe wsparcia przy których można rozważać agresywne zamykanie pozycji otwieranych na spadki to  amerbroker.pl/

 

 

8 grudnia 2015 r

 

PGE SA - analiza techniczna - wykresy - notowania 

 

Od poziomu 18.50 zl w serwisie padł sygnał sprzedaży i zarabiamy na spadkach na rynku tych akcji. Na dzisiaj bez zmian. Sygnał spadkowy nadal w mocy jakkolwiek na wskaźnikach tej spółki widać bardzo mocne pozytywne dywergencje. Mogą one zapowiadać większą korektę na tych walorach. Złamana została też linia oporu kanału spadkowego a dzisiejszy spadek możemy potraktować nawet jako ruch powrotny. Parę plusów jest ale szeroki rynek jest generalnie do bani więc dywergencje na pojedynczej spółce mogą się złamać i po takim złamaniu może być paliwo do dalszej fali spadkowej. 

Agresywni gracze którzy mają pozycje proszę mieć na uwadze ten walor i ewentualnie agresywnie realizować zysk. Na wzrostowej podbitce odnawiamy pozycje. Pasywny stop dla pozycji spadkowych to wzrost powyżej 15 zl. 

Historyczny dołek dla tych akcji to 12 zł i jest szansa na test tego poziomu. 

 

 

22 października 2015 r

 

ALIOR BANK - analiza techniczna - wykres - notowania 
 
Bez zbędnych emocji, "beztrędzie", klasyczny boczniak zgodnie z sugestiami sprzed wielu miesięcy. Gra w oparciu o zasady opisane w serwisie dla takich schematów. 
 
 
 
 
 

21 października 2015 

 
 
Żeby mieć właściwą ocenę rynku trzeba wzorem starożytnych wodzów wejść podczas bitwy na pagórek aby lepiej kontrolować sytuację. Wejdźmy więc na taki pagórek abyśmy i my mieli lepszą perspektywę tego co się dzieje na rynku kiedy leje się krew. Z pagórka widać aż trzy mogą mieć kontynuację formacje techniczne. 
 
Gracze akcyjni trendowi serwisu giełdowego od kwietnia/maja nudzili się popijając kawkę i cieszyli się zrealizowanymi zyskami a teraz okazało się, że czekanie się opłaciło, sygnały sprzedazy były trafne i od teraz oczekiwać można na informacje o tym kiedy pojawią się kolejne sygnały kupna. Czy będą to aktualne okolice czy też dopiero okolice poziomu 1500 punktów na indeksie WIG20. 
 
Poniżej wykres indeksu WIG20 w ujęciu długoterminowym. Proszę zwrócić uwagę, że wczoraj zatrzymaliśmy się w miejscu bardzo nieprzypadkowym. Na wsparciu kilkuletniej formacji trendu horyzontalnego między 2000 a 2650 punktów. Na wykresie widzimy trzy długoterminowe formacje techniczne dające nam sugestie w jakim kierunku rynek może się dalej podążać …amerbroker.pl/
 

 

 

25 sierpnia 2015 roku

 

Giełda w Turcji - XU100 - wykres - notowania - prognozy - fundusze tureckie w odwrocie - komentarze i analizy - indeksy tureckiej giełdy

 

Giełda turecka - abstrahując od czynników politycznych zauważyć wypada, że przy poziomie 85000 punktów na indeksie XU100 powstał sygnał sprzedaży. Najbliższe potencjalne poziomy wsparcia/zwrotu to okolice 60.000 punktów lub 40.000 punktów. Sygnał sprzedaży w mocy od 85.000 punktów - zobaczymy jak głęboko się rozwinie. Stop dla sygnału sprzedaży to szczyt świecy z 18 maja. 

 

 

7 czerwca 2015

 

Przedwczoraj na gazie wszedł nam agresywny sygnał kupna Natomiast od ostatniego dołka wykształciła nam sie już struktura wzrostowa w postaci pierwszej wzrostowej piatki oznaczonej na wykresie. 

To bardzo dobry omen. Bo to oznacza, że w tej chwili winniśmy mieć delikatną korektę tych wzrostów w postaci zaznaczonej na wykresie fali abc. Z tego wynika, że po takiej korekcie winna być co najmniiej jeszcze jedna kolejna fala do góry która może wybić wcześniej opisany sygnał. Jeśli struktura wzrostowa przyjmie postać impulsu wtedy będziemy mogli mówić o odwróceniu trendu średnioterminowego i o potencjalnym wzroście cen gazu ziemnego nawet do okolic 4-4.50 $. 

Z uwagi na dość czytelną trukturę pierwszej wzrostowej piątki bezpieczniej jest wejść teraz na korekcie po 2.50 i  po spodziewanym wzroście można będzie się w najgorszym wypadku stopować na poziomie wejścia gdyby okazało się, że kurs nie robi wzrostowej korekty wyższego rzędu a jedynie jakaś korekcine w dotychczasowym stylu.

W związku z powyższym daję agresynwy sygnał kupna po 2.53 ze stopem poniżej ostatniego dołka. Po ewentualnym wzroście powyżej 2.70 stopa jak zwykle podnosimy w okolkice poziomu wejścia. 

Jeżeli układ jest poprawny to spadek nie powinien być raczej głębszy niż okolice 2.50 gdyż w tej strefie jest szczyt fali pierwszej niższego rzędu co oznaczałoby zachodzenie na jedynkę. 

Kreska pomarańczowa oznacza najbardziej prawdopodobny scenariusz dalszych ruchów na tym instrumencie. 

 

Gaz Naturalny - wykres 1 H , amerbroker.pl 

 

22 kwietnia 2015 r

 

Inwestycje w złoto > prognozy - notowania - wykres - handel złotem 

Począwszy od 2013 roku, od spadku poniżej 1710 $ za uncję złoto jest w serwisie amerbroker.pl ciągle na sygnale sprzedaży. Zarabiamy na spadku ceny tego kruszcu. Trend spadkowy jest bardzo mocno zaawansowany i w niedługim czasie sygnał sprzedaży powinien ulec zamknięciu. Zbliża się czas realizacji zysków z pozycji spadkowych i niebawem czas kupno zlota - na otwieranie pozycji na średnioterminowe korekcyjne wzrosty. Prawdziwa era złota dopiero przed nami, handel złotem inwestycyjnym w Polsce nabierze znaczenia dopiero po kolejnej odsłonie kryzysu finansowego którego masowymi ofiarami zostaną posiadający oszczędności w bankach. Niebawem dylematy typu - kupno złotych monet czy sztabki złota, jak i gdzie kupić zloto kiedy jego cena będzie najniższa na rynku. Na razie sugerujemy handel złotem online ale zbliża się już czas na życiową inwestycję - zakup fizycznego zlota i srebra zamiast pieniądza trzymanego w niepewnym banku. 

Orientacyjne, potencjalnie docelowe miejsce zamknięcia spadkowych pozycji to na dzisiaj szeroka strefa okolic 1050-950 $ za uncję. Oczywiście to opinia aktualna tylko na dzisiaj i może ulec zmianie ale w tej chwili tak to wygląda. 

Kurs ceny złota oscyluje od wielu miesięcy w ładnym kanale spadkowym z opcją dynamicznego przyspieszenia spadków i wybicia kanału dołem aby zakończyć pierwszy średnioterminowy impuls spadkowy. 

 

serwis giełdowy amerbroker:  wykres złota, notowania on line, daily

 

9 marca 2015 r

 

CRB Commodity INDEX - notowania - wykres - prognozy surowców 

 

CRB Index jest najważniejszym wskaźnikiem dla 17 towarów handlowanych na światowych giełdach surowcowych. W zakres notowań tego indeksu wchodzi cała gama różnorodnych surowców, jak np.: kakao, kawa, bawełna, sok pomarańczowy, miedź, gaz ziemny, olej opałowy, ołów, cynk, bawełna, zboża, kauczuk, masło, tekstylia, skóry bydlęce itp. Od kilku lat indeks ten jest cały czas w zdecydowanym trendzie spadkowym. Jego ostatnie notowania z okolic 220 p. to zaledwie 20 punktów od historycznego dna z załamania z 2008 roku. 

Widoczne na wykresach wielu surowców układy techniczne sugerują, że na części z towarów przemysłowych w bliskim już czasie mogą diametralnie odwrócić się długoterminowe trendu spadkowe. Oczywiście nie będzie dotyczyć to wszystkich surowców ale znaczącą ilość zaliczanych do tego indeksu.  

Ten wykres mógłbym zadedykować wielu inwestorom z syndromem ADHD którzy już od 2-3 lat co chwila chcieli wchodzić na rynek surowcowy czy to w zboża, czy w miedź albo w permanentnie spadające złoto czy srebro. Wystarczyło "spokojnie" poczekać 2-3 lata na bliską zmiane trendu i kupować na dołku :) 

Odpowiedzi na to w jakie surowce wchodzić, kiedy i przy jakich poziomach cenowych je kupować da nam dopiero analiza poszczególnych towarów. Indeks daje nam sugestie wyboru czasu inwestycji i bezpiecznego kierunku w którym podążamy mijając po drodze spoconych inwestorów z ADHD gnających w przeciwną stronę.

 

 

18 luty 2015 r

 

WIG BANKI - notowania - wykres - prognozy i opinie 

Chociaż odradzam inwestowania w banki to jednak krótkoterminowe spekulacje są jak najbardziej dopuszczalne. Indeks grupujący sektor bankowy znalazł się w bardzo ciekawym miejscu. Wykres powie więcej niż tysiąc słów - dla techników wszystko jest jasne i dalszy komentarz jest zbyteczny.  

 

Źródło: serwis giełowy amerbroker.pl - wykres WIG Banki, interwał dzienny. 

 

9 luty 

 

Dolar amerykański - prognoza - wykres - kurs - prognozy dolara 2015 - cena

 

Na poziomie cenowym 3.70 zł na parze dolar złoty 2 lutego aktywował się w serwisie sygnał sprzedaży a to oznacza, że od tego momentu obowiązuje tewndencja spadkowa dolara co w konsekwencji stawia preferencje po stronie dalszego osłabiania dolara do złotego. 

Na chwilę obecną szukając miejsc potencjalnego zwrotu na dolarze znaleźć można kilka teoretycznych poziomów zakończenia osłabiania dolara. Kolejno są to: okolice 3.50, następnie 3.30 a następnie 2.80 zł.  

Opisywane tu wyżej poziomy na dzisiaj mają wyłącznie charakter poglądowy i tylko tak należy je traktować. Operujemy na „żywym” rynku i to my musimy być elastyczni i reagować na sytuację jaką tworzy rynek. Wszystkie projekcje traktujemy więc tylko jako potencjalne możliwości a nie jako pewny plan czy rozkład jazdy.

Sygnał sprzedaży dolara będzie aktualny do czasu aż na wykresie nie wytworzy się układ techniczny który zasugeruje nam zamknięcie sygnału sprzedaży dolara i powstanie kolejnego sygnału kupna. 

Ciekawostka - indeks dolarowy dotarł po zamknięciach w układzie liniowym na interwale kwartalnym dokładnie do poziomu linii oporu opisywanego poniżej trójkąta.

 

 

Serwis giełdowy amerbroker.pl - wykres dolar PLN, interwał dzienny 

 

 

6 luty 2015 r 

 

Funt brytyjski - prognoza - wykres - kurs -prognozy funta brytyjskiego - cena

 

Na prośbę Polaków z brytyjskiej emigracji umieszczam w ogólnodostępnej sekcji ogólną ocenę pary walutowej Funt brytyjski - PLN. Ocena dotyczy horyzontu średnioterminowego więc pomijam krótkoterminowe sygnały układów dziennych które są inne, bardziej szczegółowe od tych tutaj prezentowanych.

Pierwszy wniosek jest następujący. Kurs funta brytyjskiego porusza się zupełnie inaczej w relacji do złotego niż pozostałe pary walutowe. 

Kurs funta do złotego porusza sie od 2008 roku we wzrostowym kanale trendowym którego wsparciem na dzisiaj są okolice 4.80 a oporem 6.30 złotych, wewnętrzna - oporowa linia trendu to okolice 5.90 i jeżeli zostanie ten poziom pokonany to następnym punktem są właśnie okolice 6.30 zl. I to jest długoterminowy układ który będzie funkcjonował aż do jego technicznej negacji. Ewentualne wybicie oporu przy 6.30 otworzyłoby drogę do powstania hiperboli zwyżkującej która negowałaby omawiane tutaj wzrostowe projekcje na rzecz irracjonalnej hiperboli zwyżkującej. 

Pierwsze istotne średnioterminowe wsparcie którego przełamanie byłoby bardzo negatywne dla dalszych pro wzrostowych projekcji tej pary walutowej znajduje się na poziomie 5.20 zl. Jeśli ewentualnie kurs trwale spadłby poniżej 5 zł to wtedy mieć będziemy do czynienia ze zmianą średnioterminowego trendu umacniania funta i funt będzie się osłabiał do złotego. Scenariusz mało prawdopodobny ale warto ten poziom znać. 

Wskazane powyżej poziomy średnioterminowych oporów i wsparć należy traktować jako potencjalne punkty zwrotne i w oparciu o nie można dokonywać spekulacyjnych zakupów lub sprzedaży walut. O konkretnych szczegółowych sygnałach kupna i sprzedaży decydują zawsze dzienne układy techniczne. Na dzisiaj rozpiętość potencjalnych wahań układów średnioterminowych wynosi około 30 % co stanowi dobrą podstawę do spekulacyjnych transakcji. 

 

serwis giełdowy amerbroker.pl - wykres funt PLN - interwał tygodniowy 

 

 

4 lty 2015 r 

 

Ropa naftowa - prognozy cen ropy - notowania - wykres 

 

Na rynku ropy od początku spadków mieliśmy już 5 miejsc które zaznaczone są jako potencjalne sygnały zwrotne. Chociaż wydawało się, że korekcyjne odbicie winno być już wcześniej to jednak żaden ze wskazanych w serwisie poziomów nie aktywował sygnału kupna więc trend spadkowy był kontynuowany. Dopiero piątkowa świeca z 30 stycznia diametralnie zmieniła obraz rynku.

Ostatnia miesięczna stabilizacja nad poziomem 44 $ daje bardzo duże szanse na zak...ończenie obecnego impulsu spadkowego. Taki wariant sugerują też wskaźniki technicznych gdyż na części z nich wyrysowały się klasyczne pro wzrostowe dywergencje.

Piątkowa świeca ma charakter świecy wybijającej więc warto po raz pierwszy po tak długim spadku zaryzykować agresywnym sygnałem kupna dla ropy z elastycznym stopem poniżej dna świecy wybijającej. Najdalej 1-2 dolary. Trwałe wyjście powyżej najbliższego oporu strefy 49-50 $ potwierdzi zakończenie impulsu spadkowego na wskazanym poziomie 44 $ i potwierdzi sygnał kupna powstały przy poziomie 46 $.

Historyczny dołek na ropie ?

Co dalej z rynkiem ropy ? Jak to najczęściej bywa może być kilka scenariuszy.
Jeden z nich to tylko klasyczne odbicie jako fala "b" w trwającym impulsie spadkowym i po jej zakończeniu powrót do tendencji spadkowej jako fala "c" z opcją utworzenia nowego dna w strefie 20-30 $.

Inny scenariusz to definitywne zakończenie spadków na ropie i rozpoczęcie nowej fali wzrostowej która za jakiś czas wyniesie nas na nowe maksima w okolicy 180 $.
Możliwe jest także budowanie jakiejś średnioterminowej platformy konsolidacyjnej pod przyszłe wybicie – w przypadku rynku ropy na którym rozgrywana jest światowa walka globalnych mocarstw – jest to raczej mało prawdopodobne.

Nieważne który z wariantów będzie przez rynek realizowany - nawet jeśli będzie tylko np. 20 dolarowe odbicie to i tak agresywne wejście i poziom stop pozwolą na zachowanie zysku z połowy tego wzrostu.

 

 

 

3 luty 2015  

 
Prognozy euro waluta 2015 - eur/pln - kurs - wykres 
 
Średnioterminowy status waluty -  poziom saktywacji sygnału sprzedaży - 4.25 
 
Zgodnie z ostatnim wskazaniem w serwisie giełdowym aktywował nam się sygnał sprzedaży na poziomie 4.25 zl. Mieliśmy sugerowany ruch powrotny do przebitego wsparcia przy 4.25 zl i od tego momentu to wsparcie staje się dla nas już oporem. 
 
Zarabiamy na spadku ceny euro do złotego i utrzymujemy te pozycje aż do odwołania. Postawiliśmy na mało prawdopodobny wariant osłabienia euro, zostało to potwierdzone przebiciem poziomu sygnalnego i czekamy na dalsze mocne osłabienie euro. 
 
Poziom stop nadal na tym samym poziomie co ostatnio.  Dalszy spadek kursu euro-waluty pozwoli nam obniżyć poziom stop. Na dzisiaj, potencjalny docelowy poziom spadku euro to okolice 3.80 zl. Na bieżąco będziemy monitorować i ewentualnie modyfikować swoje nastawienie.  
 
Najbliższe istotne wsparcie do pokonania to 4.15 zł i do pełni technicznego szczęścia brakuje nam złamania tego własnie wsparcia. 
 

 

 

2 luty 2015 roku

 

Prognozy kursu euro do franka szwajcarskiego - wykres - kurs - frank do euro

 

Dzisiaj prezntacja historyczna wykresu kursu euro do franka szwajcarskiego. Prosze zauważyć, że przez wiele lat kurs przebywał nad poziomem 1.50 po złamaniu tego wsparcia kolejnym poziomem równowagi okazał się sztucznie utrzymywany poziom 1.20. Na dzisiaj nie ma żadnych przesłanek ani na niebie ani na ziemi wskazujących na długoterminową zmianę trendu na tej parze walut. 

Dopóki kurs euro frank nie wybije się trwale ponad poziom 1.20 mamy zdecydowane preferencje po stronie dalszego osłabiania euro wobec franka. 

 

źródło: serwis giełdowy amerbroker.pl   wykres: frank szwajcarski-euro, interwał miesięczny 

 

Krótkoterminowo jednak sytuacja prezentuje się arcyciekawie dla tzw. szybkich spekulantów. W otrzymanym od brokera zestawieniu pozycji klientowskich zwróciłem uwagę na to co lubie najbardziej. 

Relacja EURCHF - tylko 1.8 % pozycji klientów otwartych jest na spadek euro do franka, doskonała informacja dla graczy grających kontrariańsko. Większość nigdy nie może mieć na giełdzie racji bo gdyby zarabiała większość to z torbami poszłyby banki inwestycyjne, a to jest niemozliwe. 

 

Wykaz pozycji klientów 

 

28 stycznia 2015 

 

Korona norweska - prognoza - wykres - kurs -prognozy kursu korony norweskiej  

Chyba sporo Polaków pracuje w Norwegii bo miałem kilka emaili z zapytaniem kiedy najlepiej kupować i sprzedawać korone norweską. Relacja korony norweskiej do złotego to dla inwestora bajka. W prosty sposób można zarobić prawie 50 %. 

Po wielkim osłabieniu polskiej waluty do norweskiej korony kurs tej pary walut ustabilizował się w tzw. klasycznym boczniaku, czyli trendzie horyzontalnym w którym wsparciem są okolice 0.40 i jest to strefa kupna tej waluty a oporem są okolice 0.60 i jest to strefa sprzedaży tej waluty. 

Wyjście kurs poza wskazne powyżej ograniczenia uruchomi bardzo silny ruch wybijający. Dopóki kurs porusza się we wskazanym przedziale można spekulować na tej parze walutowej "od bandy do bandy". 

 

 

Prognozy kursu JENA - wykres - trend -  kurs jen do złotego 

Dostałem kilka pytań odnośnie oceny pary walutowej YEN PLN więc umieszczam wykres z bardzo krótką i ogólną oceną techniczną. Chyba kiedyś banki naganiały small biznes na na kredyty w japońskiej walucie więc pewnie stąd te obawy. 
 
Długoterminowo kurs porusza się najprawdodpodobniej w wielkim trójkącie rozszerzającym się którego ograniczeniami są: wsparcie przy poziomie 1.60 i opór przy poziomie okolic 4.80. 
 
Krótkoterminowo kurs znalazł solidne wsparcie w okolicy 2.80 i dał sygnały dalszego umocnienia japońskiej waluty wobec złotego. Dopóki wspomniane wsparcie nie padnie to zakładać należy dalsze osłabianie złotego. 
 
Gdyby w przyszłości kurs złamał wsparcie z okolic 2.80 i dotarł ponownie w okolice w okolice 1.60 to poziom ten uznać należałoby za wielką okazję inwesytycjną bo z tego poziomu możnaby było spodziewać się wielkiego osłabienia złotego do jena. Ten poziom można byłoby potraktować też jako okazje do przewalutowania kredytu na złotego. 
 

 

 

25 stycznia 2015 r

Kurs euro usd – prognozy kursu - euro zloty 2015 - wykres i notowania 

Dokładnie we wpisie z 9 października prezentowałem poniżej wykres indeksu dolara amerykańskiego US dolar Indeks na którym pokazywałem proces budowania wieloletniej formacji trójkąta zapowiadającego wielki wzrost wartości dolara w przypadku wybicia z tej formacji górą. Dzisiaj publikuję dla odmiany wykres paru euro dolar która na przestrzeni ostatnich kilku lat także buduje formację trójkąta. 

Możemy uznać, że budowa trójkąta trwa tu od 2006 roku, czyli około 8 lat. To całkiem wiarygodne narzędzie oceny trendu. Na rynek nie możemy patrzeć wybiórczo. Ciekawe spostrzeżenie jest takie, że na wspomnianym wieloletnim wykresie indeks dolara amerykańskiego kurs dochodzi właśnie do oporu wynikającego z tej formacji. Z kolei na wykresie pary euro dolar kurs euro dochodzi do okolic 1.2100 gdzie zlokalizowane są okolice wsparcia wynikające z tworzonego 8 lat trójkąta. Dojście do ważnych średnioterminowych wsparć skutkuje najczęściej krótkotrwałym ruchem korekcyjnym w przeciwnym kierunku. Z analizy technicznej wiemy jednak, że im formacja dłużej budowana tym wybicie jest wiarygodniejsze i ma bardziej trwały średnioterminowy charakter.

 

Kurs euro dolar wykres – trend -  euro PLN – prognozy - kurs złotego 2015

Przed nami ciekawe rozstrzygnięcia. Na obecnych poziomach okolic 1.21 na parze euro dolar możemy zaryzykować, że dojdzie do jakiegoś odbicia do okolic np. 1.2800 . Mogłoby się to stać do styczniowego posiedzenia EBC - 21 stycznia na którym możemy spodziewać się rozpoczęcia procesu osłabiania euro przez Europejski Bank Centralny w postaci kopiowania decyzji FED. Czyli rozpoczęcie programu QE – aby pobudzić europejską gospodarkę poprzez zainicjowanie procesów inflacji w strefie euro. 

Na wykresie zaznaczyłem dwie skrajne opcje prognostyczne dla kursu euro do dolara. Pierwsze, zakłada co najmniej małe odbicie, np. do okolic 1.27-1.2800 i jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz. Tym bardziej, że kurs tej pary walut funkcjonuje już od jakiegoś czasu na sporych pozytywnych dywergencjach które zapowiadają możliwość dynamicznej zmiany kierunku notowań euro. Zielona kreska – to wariant życzeniowy raczej, zakładający kontynuację ruchów w ramach dotychczasowego trójkąta. Wyjście kurs pary euro dolar poniżej wsparcia trójkąta zapowiada ruch w kierunku 1:1 albo jeszcze niżej.  

Długoletnie trendy konsolidacyjne w ramach opisywanych tu powyżej trójkątów na indeksie dolara oraz na parze euro dolar sugerują nam wielkie rozstrzygnięcia i olbrzymie ruchy na wielu parach walutowych co jednych doprowadzi do olbrzymich zysków a innych do bankructw. Czasy zapowiadanych przeze mnie wielkich wojen walutowych nieuchronnie zbliżają się wielkimi krokami. amerbroker.pl/

 

Wykres - para euro dolar - notowania w ramach 8 letniego trójkąta 

źródło: serwis giełdowy amerbroker.pl  

 

29 grudnia 2015

 

"Doktor miedź" w niełasce inwestorów 

 

Od dwóch lat zniknęła pozytywna korelacja między miedzią a wzrostem indeksów giełdowych. Zazwyczaj wzrost cen miedzi oznaczał jednoczesny wzrost kursów cen akcji. Korelacja była tak trwała i pewna, że kursy miedzi były prognostykiem tego co będzie się działo na giełdach a o samej miedzi mówiono, że ma doktorat z ekonomii. 

Od 2012 roku ceny miedzi spadają a rosną rynki giełdowe. Długoletnia korelacja przestała działać. Wielu inwestorów jest zdezorientowanych utrwalonym schematem bo miedź przestała już pełnić funkcje barometru giełdowej koniunktury. Pantha rei. 

Kurs ceny miedzi - wykres - notowania - prognozy - trend 

Począwszy od 2011 roku do dzisiaj cena miedzi spadła już o 40 % a indeks S&P wzrósł w tym samym czasie o ponad 50 %.

Dość podobna sytuacja jest na polskim rynku. Kurs akcji KGHM cały czas jest w trendzie spadkowym i na razie brak oznak jego odwrócenia. Szeroki rynek w tym samym czasie zachowuje trend horyzontalny. 

 

poniższy wykres prezentuje notowania indeklu S&P - linia czarna, notowania ceny miedzi - linia czerwona, notowania subindeksu Philadelphia Semiconductor - linia zielona. 

Źródło wykresu - Bloomberg 

 

15 grudnia 

 

KGHM SA - notowania - prognozy - trendy - wykres

 

Sygnał sprzedaży bez zmian od poziomu 134 zl, mieliśmy wprawdzie spodziewaną korektę ostatnich spadków i w analizach dotyczących indeksu sugerowałem możliwy krótkoterminowy wzrost do okolic nawet 130 zl. Istotnie, do tych okolic dotarł kurs i dalej spodziewam się kontynuacji spadku w postaci bardziej zdecydowanej fali spadkowej. Spadek powinien nabrać dynamiki po wybiciu krótkoterminowego wsparcia z okolic 122 zl. Dopóki tak się nie stanie to możliwe jest krótkie pajacowanie kursu nad tym poziomem. 

Prognozy akcji dla KGHM okresla stan techniczny indeksu surowce który jest opublikowany na głównej stronie serwisu i jak zakładaliśmy na ten rok szczyt odbicia został już na KGHM-ie zrobiony. Teraz powrót do głównej tendencji spadkowej. Indeks surowce w żaden sposób nie potwierdza pozytywnych projekcji dla wszystkich spółek surowcowych. Chyba, że dla otwierających pozycje na spadki. amerbroker.pl/

Prognoza - kontynuacja trendu spadkowego a w zasadzie zwiększenie dynamiki spadków po złamaniu 122 zl

 

 

 

Osaczona przez sankcje Rosja znajduje się w długoterminowym trendzie spadkowym który przybrał postać kanału. Jesteśmy właśnie na jego dolnej linii, która ma szanse chronić ceny rosyjskich akcji przed gwałtownym załamaniem. Z tego miejsca dopuszczalne jest więc jakieś odbicie w ramach opisanej formacji. O zmianie trendu spadkowego nie ma na razie mowy. 

 

wykres rosyjskiego indeksu RTS 

 

 

 

14 listopada 2014

Ropa naftowa - notowania - prognozy - trendy

 

Na dzisiaj ciekawie prezentuje się wykres ropy naftowej. Po dynamicznym spadku z okolic 108 $ za baryłkę do poziomu wsparcia okolic 79 $ - tegoroczny dołek na ropie uznaję raczej za zrealizowany a przynajmniej największą lwią część spadku za zakończoną.  

W zależności od tego jaki kształt przyjmie aktualna pospadkowa konsolidacja i spodziewane odbicie to dopuszczam testowanie dołka lub ewentualne jego nieznaczne poprawienie. Poziom 78-77 $ nie powinien w tym roku zostać raczej przekroczony. 

Trend na ropie - spodziewana krótkoterminowa zmiana średnioterminowego trendu spadkowego na korekcyjny wzrostowy, dopuszcza krótkoterminowe korekcyjne odbicie. Certyfikaty inwestycyjne RCSCRAOpen i RCCRUAOpen na ropę naftową notowane na gpw nie są najlepszym instrumentem do spekulacji na tym surowcu z uwagi na - delikatnie mówiąc - duży stopień "dowolności" ustalania kursów przez emitenta - czyli RAIFFEISEN CENTROBANK. 

Peak Oil przed nami więc przyszly rok zapowiada sie na ropie bardzo ciekawie bo powinniśmy na nim mieć dołek absolutny w strefie 20-40 $ a rok 2016 ma szanse być rokiem szoku na ropie naftowej. Firmy działające na rynku ropy lub takie których core business oparty jest na ropie powinny poświęcić 2015 rok na przygotowanie się na rok 2016 bo nieprzygotowane mogą zbankrutować, np. firmy transportowe.  Na razie wszystko wygląda na standardowe ruchy. 

 

wykres poniżej - wykres poglądowy bez sygnałów inwestycyjnych typu wejście, stop

Forex ropa - Crude Oil Future - serwis giełdowy amerbroker.pl 

 

 

29 października 2014 

 

Identyfikacja trójkąta i zajęcie pozycji z uwagi na dobry stosunek ryzyko - zysk była strzałem mistrzowskim. Zakładana cena realizacji zysku została osiągnięta. Kurs spadł nawet nieco poniżej 81 $. Odważnym gratuluję szybkiego zysku. 

Na razie na zajęcie pozycji na wzrosty brak przyzwolenia. Dopiero ewentualne wyjście powyżej wskazanych w opisie ropy poziomów w sekcji surowce da sugestię do rozpoczęcia dużej korekty. Dopóki tak się nie stanie scenariusz spadkowy ma dalsze chociaż coraz mniejsze już preferencje. 

 

Crude Oil - 15 min, price 80.40 $

 

 

16 października 2014 

Ropa naftowa - bonus  

Z ciekawych rzeczy - dla forexowców na ropie buduje nam się najprawdopodobniej formacja trójkata z którego zdecydowanie większe szanse są na wybicie kontynuacyjne dołem i tym samym utworzenie ostatniej piątej fali spadkowej z docelowym poziomem spadku okolic 82-81 $. 

Zainteresowani mogą spróbować zagrać shorta przy oporze górnej linii trójkata - okolice 85.60 z krótkim stopem powyżej 85.90 - czyli super konfiguracja jeśli chodzi o relacje zysk - ryzyko. 

Wsparcie dolnej linii trójkąta to okolice 84.40 $. Powodzenia w zagraniach.  

 

Crude Oil - 15 min , price 85,55 $

 

14 października 2014 

Indeks dolara - bardzo ciekawy wykres 

Kurs indeksu dolarowego dotarł do opisywanego od kilku już lat górnego ograniczenia trójkąta i tym samym teraz należy spodziewać się dużego cofnięcia dolara a następnie ponownego ruchu do góry który tym razem powinien wybić dotychczasowy opór i kontynuować dalej marsz do góry.

Dlaczego rośnie i będzie rósł dolar ?

Kapitały spekulacyjne będą nadal powracać do USA z powodu rozszerzania wojny na Ukrainie i z powodu walki z państwem islamskim i będą dalej paliwem wzrostu amerykańskich giełd w długim terminie. Będą także czynnikiem umacniania się dolara do euro i innych ważniejszych walut. Szczyt tego umacniania powinien nastąpić za kilka lat w momencie upadku eurowaluty. 

Krótkoterminowo grającym na walutach suegeruję bliskie krótkoterminowe zamykanie pozycji związanych ze wzrostem dolara i USD INDEX. 

Srednioterminowy sygnał kupna nadal pozostawiam w mocy chociaż spodziewać się można sporej korekty dolara na linii najbliższego średnioterminowego oporu. Krótkoterminowo dopuszczam jeszcze mały wzrost na wykresie tygodniowym i korekty na dolarze. 

 

US Dollar Index - wykres notowania 

 

9 października 2014 

 

Nowy wątek gdzie będę zamieszczał bardzo krótkoterminowe grafiki z ciekawymi wykresami spółek, walut czy surowców. Narzędzie przeznaczone dla osób bardzo doświadczonych na rynku forex.

Wiele osób korzysta z technik z tzw. motylami. Wzorów jest wiele i są one zarówno prospadkowe jak i prowzrostowe. Ci którzy znają temat wiedzą o co chodzi. Ci którzy chcą poznać - literatura na ten temat jest dostępna w internecie.

Podając te wykresy będę krótko opisywał czy motyl jest prowzrostowy czy prospadkowy oraz gdzie jest poziom graniczny dla danego motyla po którym sugestia wynikająca z formacji staje się nieaktualna. Nie będę uwzględniał motyli o krótkich horyzontach czasowych typu 5, 10, 15 czy 30 minut gdyż dość często się nie sprawdzają. Występują często ale ich wiarygodność jest dość problematyczna. Niemniej jednak takie formacje pojawiające się w horyzoncie czasowym typu: 1 godzina, 4 godziny czy na wykresach dziennych mają wysoką sprawdzalność. Oprócz sugestii płynących z analizy klasycznej mogą być więc ważnym dodatkowym narzędziem służącym do dokonywania transakcji. Uwaga - ważność takiego motyla o horyzoncie dziennym może być nawet kilku czy kilkunastodniowa. Motyle sugeruję traktować nie jako samodzielne narzędzie ale jako wspomagające inne analizy i prognozy zamieszczane w opisach poszczególnych instrumentów w serwisie.

 * osoby korzystające z serwisu proszę sobie zaznaczyć na dole karty funkcję dodaj do "ulubionych"  lub "informuj mnie o zmianach w tym artykule (e-mail)" i kiedy pojawi się nowa informacja lub zmiana na wskazany emaial będa przychodzić powiadomienia. 

....................................................................................

 

GOLD - stop - 1781.50 - wykres dzienny, Bearis Batterfly

 

 

Na dzisiaj interesujący wykres zen złota na których ukształtował się prospadkowy motyl na wykresie dziennym. Poziomem granicznym dla tej formacji jest 1781.50. Ewentualne przekroczenie tego poziomu anuluje znaczenie formacji. Najlepsza strategia to wyczekiwanie na dojście cen do najbliższych okolic poziomu granicznego i zajęcie pozycji zgodnie z suegstią z bliskim stopem nieco powyżej poziomu granicznego.

 

14 września 2012 r.

 

 

 Komentarze

[2014-10-15] artek
Motyl na złocie pięknie wskazał koniec trendu wzrostowego i jak tu nie wierzyć analizie technicznej

[2014-10-17] Gość
Na gold jesteśmy o wiele dalej, jak pójdziemy mniej więcej wg projekcji, powstanie potencjalny pro wzrostowy motyl http://fotodyl.pl/75bd26ca97

[2014-10-20] Gość
coś chyba nie weszło http://fotodyl.pl/1c875b175f/

[2014-11-06] Gość
jakoś nie widać odbicia - chyba koalicja anty-rusów chce ich wykończyć bez jednego wystrzału - jak spadnie do 40 czy 50$/b to finanse Rusów będą w destrukcji absolutnej. I oby tak się stało ;-)

[2014-11-11] abel
Póki co to w destrukcji jest Twój tok rozumowania..... Magnaci rosyjscy będący u władzy śmieją się z nieudolnych podchodów zachodu

[2014-11-13] Gość
i co podtrzymuje Pan swój komentarz Panie Grzegorzu? Taniej nie będzie? Czy na ropie polityka nie jest ważniejsza niż AT, to taka sama broń jak każda inna i zapewne USA w porozumieniu z Arabią Saudyjską chcą wykończyć putera.

[2014-11-14] G Nowak
@ gość, taniej jest, dopuszczalem testowanie dołka i jego nieznaczne poprawienie. Zresztą spodziewam się dołka na ropie w przyszłym roku w strefie okolic 20-40 $. Następnie ostrej jazdy ropy w górę ze szczytem w okolicach poniżej 200 $ w 2016 roku. Spadek mnie więc generalnie nie zaskakuje natomiast liczyłem na jego kontynuacje po większym odbiciu. Tak czy inaczej kończymy pełną strukturę spadkową po której możemy spodziewać się znacznego odbicia.

[2014-11-23] gaugan
@Gosc Potera powiadasz? A wiesz, ze powtarzasz po innych? Tak sie w ogole sklada, ze aby cos mowic to warto sie uczyc historii. Pan H, z wasikiem, ten pan on ladnie sie ukladal z finansjera. A pan P - przynajmniej jak na razie - on gra przeciwko tamtym.

[2014-11-27] Gość
Chyba jednak dna nie widać, leci generalnie jak kamień, w myśl starej zasady tend is your friend nie ma sensu tego dotykać. AS i USA chyba rozdają karty po całości na tym rynku a wspominane przez Pana obicie już za nami - to że było krótkie i wątłe tylko potwierdza tezę o sile tego trendu. pozdr.

[2014-12-01] student
Panie Grzegorzu, do ilu mogą spaść akcje KGHM ?

[2014-12-05] Gość
Gra na ubicie rusów idzie w najlepsze, jak bardzo by nie nie zaklinać rzeczywistości to odbicia na ropie jak nie było tak nie ma. Wykończą putera to przestaną nawalać i tyle w temacie;-)

[2014-12-07] Gość
Witam, polecam do obejrzenia ciekawych webinarów z wolumenu: "Wprowadzenie do szkolenia z Wolumenu" http://nm.globalnyinwestor.pl/l/24/681/476/

[2014-12-13] G Nowak
@ student, a kto to wie ? Jest sygnał sprzedazy więc dopóki nie ma zmiany na sygnał kupna to może lecieć teoretycznie nawet do 60-80 zl. Tak jak ropa, bez żadnej korekty. To rzadkie ale zdarza się. Zwłaszcza jeśli decyduje wielka polityka. A tak bardziej serio to najprawdopodobniej takie potencjalne miejsce spadku jest gdzieś między 60 a 80 zl na KGHM-ie. Zdecyduje zmiana sygnału.

[2014-12-13] G Nowak
@ gość, no i Zachód rzeczywiście ubije rusów ekonomicznie aż zacznie się tam wojna domowa która zniszczy ten kraj. To może kilka lat potrwac ale zapewne będa chcieli ograniczyć Rosję do terytorium etnicznego do Uralu. Pytanie zasadnicze - czy Chińczyk na to pozwoli, przeciez częśc to jego historyczne roszczenia.

[2014-12-15] Lehman
Witam, Możliwa będzie jeszcze korekta świąteczno-noworoczna do poziomu 122,00? Zakładając rajd mikołajkowy.

[2014-12-16] Wolny wybór
Tak jak pisałem wcześniej a Pan nie publikował ; , ropa jedzie aż miło a z nią RTS i USDRUB (ten akurat w drugą stronę) i na pochybel rusom, mogli siedzieć w domach a tak to ich rozwalą, a najlepsze jest to,że bez jednego wystrzału i to ich własną bronią. Kto mieczem wojuje ten ... wiadomo. WolnyWybór

[2014-12-16] Gość
takie fajne rzecz się dzieją na USDRUB może warto coś napisać ?

[2014-12-30] Cynik
Moim zdaniem na zaprezentowanych wykresach jest za mała ilość średnich ruchomych, a tak na poważnie proponuję zetrzeć się z pojęciem czym jest cena oraz tendencja. Prognozowanie proponuję pozostawić wróżkom, bo możecie mi wierzyć do zarabiania jest to zbędne. Zapewne tego nie przepuści powodowany swą narcystyczną ułomnością, niemniej jednak życzę powodzianina w stawianiu wróżb. Cynik

[2014-12-30] realista
@cynik daj na luza, załóż swojego bloga i pisz o śrubkach jak ci się nie podoba

[2015-01-04] MT
Dzięki za podpowiedzi zwykłym ludziom.Prosimy o dalszą opiekę i życzymy wszystkiego dobrego w 2015 roku.

[2015-01-18] zwykłyczłowiek
dzięki Panu mam na narty i dobrą wyżerkę

[2015-01-26] Christo
Panie Grzegorzu, czyli korona norweska jest w trendzie spadkowym w okolice 0,40 zł?

[2015-01-26] G Nowak
@ Christo, nie jest w trendzie bocznym

[2015-01-26] rozdarty
Szykuje sie teraz jakas korekta na dolarze ? Kupować czy lepiej poczekać ?

[2015-01-29] Gość
Kwestia koncentracji pozycji, czyli jak rozumiem 98% klientów indywidualnych gra na umocnienie EUR vs CHF , tak? Przyznam, że to dość nielogiczne, ciekawe czy z uwagi na zmienność, na tym rynku, wynik nie jest zafałszowany przez znikomą liczbę otwartych pozycji na tej parze. Piotrek

[2015-01-30] G Nowak
@ gość piotrek, te dane pokazują jedynie ilość a nie jakość osób które inwestują na parze frank - euro. Te 90 % graczy może mieć mniej postawionej kasy niż 5 dużych banków inwestycyjnych :)

[2015-02-02] Gość
czyli czeka nas umocnienie EURO w stosunku do CHF, tak coś mi się wydaje że -0,75% w wydaniu SNB to raczej nie koniec obniżek. Jak zobaczymy -1,5% lub -2% to ludziska sami będą uciekać od CHF.

[2015-02-02] Gość
test

[2015-02-02] Bungi
Witam Panie Grzegorzu Czy mógłby Pan zrobić analizę Złota na najbliższe kilka lat techniczną i ewentualnie dodać od siebie sytuację geopolityczną wpływającą na ten surowiec

[2015-02-03] Gość
Duże banki inwestycyjne grają za pośrednictwem jakiegoś naszego krajowego brokerka? coś mi się tu nie spina? @amator

[2015-02-04] G Nowak
@ Bungi, analiza złota będzie niebawem w odrębnym wątku

[2015-02-04] G Nowak
@ rozdarty, szczegółowe sygnały techniczne są w serwisie zamkniętym dostępnym dla osób które wykupują abonament więc na forum publicznym takie informacje z oczywistych względów nie mogą sie pojawiać, jedynie ewentualnie z opóźnieniem.

[2015-02-04] G Nowak
@ gość, a jakie duże banki inwestycyjne grają za pośrednictwem naszego krajowego brokera ? Sam jestem ciekaw z czego pan to wydedukował ?.

[2015-02-04] Gość
z Pana opisu, cyt. " ... te dane pokazują jedynie ilość a nie jakość osób które inwestują na parze frank - euro. Te 90 % graczy może mieć mniej postawionej kasy niż 5 dużych banków inwestycyjnych :) ... " oraz wcześniejszego opisu cyt. " .. W otrzymanym od brokera zestawieniu pozycji klientowskich zwróciłem uwagę na to co lubie najbardziej. ..." Zasadne wydaje się pytanie odnośnie tego co Pan opisuje, jaki duży bank inwestycyjny gra za pośrednictwem naszego brokerka ? @mator

[2015-02-04] Gość
Do G.Nowak.Posiadam spore oszczednosci w euro.Wymieniac teraz na dolary badż inna walute a potem na złoto czy poczekać?

[2015-02-04] Bungi
Panie Grzegorzu. CO Pan myśli u USDCAD w długim terminie? Wg mnie. Jest wyjątkowa okazja do zagrania na shorty. Na interwale misięcznym Jesteśmy wg mnie w dwójce spadkowej i właśnie jest jej koniec. Również na tym samym interwale jesteśmy w pkt. D Nietoperza spadkowego. Wrzuciłby Pan swoją analizę UC?

[2015-02-09] G Nowak
@ Bungi, shorty na zielonym ofszem ale raczej nie długo tylko srednioterminowo bo w długim terminie, po korekcie, zielony będzie dalej rósł do dolara kandyjskiego.

[2015-02-09] G Nowak
@ gośc, nadal nie wiem o czym Pan pisze, co ma Pan na mysli, jak duży bank inwestycyjny gra za pośrednictwem naszego brokera ? Skąd Pan to wydedukował, nic nie kumam. Przeciez ja nie podawałem nigdzie info, że są to dane od polskiego brokera.

[2015-02-09] Gość
J@rek Niech Pan napisze, że na tych Bankach to shorta trzeba grać bo inaczej to wszyscy kupią ;-)

[2015-02-09] G Nowak
@ Jarek, do pewnego poziomu preferencje rzeczywiście są po stronie shorta ale od pewnego poziomu preferencje są po stronie wzrostów :)

[2015-02-10] Gość
Patrząc na wykresy poszczególnych składników (BZWBK, PKO BP , mBK ) dla WIGBanki przyznam, że konkluzja raczej spadkowa. J@rek

[2015-02-12] Gość
ja bym radził się zainteresować indexem RTS, jest ewidentny sygnał kupna, wcześniej była klasyczna V a teraz wybicie z W górą, rynek jest skrajnie wyprzedany, obecnie zbliżamy się do lini trendu spadkowego i na pewno będzie korekta - idealny czas zeby się zapakować. olbrzymi potencjał wzrostu. polecam Quercus Rosja, ja już kupiłem wcześniej i jestem na plusie :)

[2015-02-19] Gość
witam mam pytanie o platformę de giro czy warto na niej założyć konto czy jest to jakaś być może firma ściema. Żółtodziób Giełdowy

[2015-02-20] Gość
Niestety ludziom bojącym sie dźwigni, pozostaje tylko raffainsen z certyfikatami gdzie pobiera zlodziejskl spread bliski 10% na zbożach a potem gdy trzeba realizować zyski bank nie wystawia zleceń animatora i nie ma komu sprzedac

[2015-02-20] Bartek
Witam Jeszcze raz chciał bym zapytać sie o platformę do zleceń : DE GIRO. czy warto z nich korzystać bo mają bardzo niskie prowizje czy raczej z jakicś powodów Państwo odradzacie. Bartek

[2015-02-20] G Nowak
@ Bartek, ja nie znam tej platformy więc nic mądrego nie mogę powiedzieć.

[2015-02-23] Adam
Ropa zakończyła chyba korektę, wygląda na to, że leci na nowe minima. Adam

[2015-03-04] Gość
USD chyba właśnie potwierdza kierunek, z tego, że korekta była dość płytka wnioskuje, iż ruch będzie raczej mocny.

[2015-03-09] Gość
witam czy mozna prosic o aktualizacje pary usd/pln dziekuje

[2015-03-09] G Nowak
aktualizacja zrobiona dzisiaj przed 10 rano

[2015-03-09] Gość
w serwisie otwartym czy płatnym?

[2015-03-11] LL
Panie Grzegorzu, skoro cena złota ma poszybować w kosmos, to dlaczego tzw. zachód (Banksterzy, którzy powinni być najlepiej poinformowani) złota się pozbywa, a wschód je kupuje. Czy Ci, którzy rządzą całą światową finansjerą postradali zmysły, czy po prostu są głupi? Czy mógłby Pan to krótko wyjaśnić? Pozdrawiam.

[2015-03-11] Fred
@LL długoterminowo nadal obowiązuje trend spadkowy. Banksterzy dobrze wiedzą kiedy trzeba będzie otworzyć pozycję długą jak i uzupełnić rezerwy sztabami. Do początku nowej hossy jeszcze daleko, a zapowiadana średnioterminowa korekta wzrostowa pewnie wyniesie cenę w okolice (strzelam) 1500-1600$.

[2015-03-11] Gość
Fred,w jednym się zgadzam a mianowicie"długoterminowo nadal obowiązuje trend spadkowy".Korekty spadków nie widzę,co nie znaczy,że jej nie będzie ponieważ to tylko mój punkt widzenia. Swoją tezę opieram na: 1.Analiza techniczna-od ok.połowy 2013 r. jesteśmy w formacji trójkąta zniżkującego,który potwierdza trend spadkowy złota.Po potwierdzeniu przebicia dołem nastąpi ostra jazda w dół w okolice 800$/oz. Wówczas nastąpi znacząca korekta a być może odwrócenie trendu 2.Jesteśmy w latach deflacyjnych.Jest to niejako nowa jakość,szczególnie po latach większej lub mniejszej inflacji. Czas drogich surowców dopiero przed nami a pewnie szybko to nie nastąpi,gdyż spadki surowców nastąpiły stosunkowo niedawno. 3.Era drogiego dolara nie sprzyja wzrostowi cen złota. Ja osobiście jestem zapakowany w $ i trzymam go do końca 2016,potem sprzedaż i kupno złota niezależnie od ceny,choć jak napisałem cena złota powinna być niższa jak obecnie. Sumując: $ na północ,złoto na południe potem na odwrót. Taki jest mój punkt widzenia i sam ryzykuję swoje pieniądze a $ kupiłem stosunkowo późno ,bo po 3,50 pozdrawiam.

[2015-03-12] G Nowak
@ LL, snuje pan rozważania zupełnie teoretyczne i nieprzydatne do inwestowania chociaż te pytania racjonalne. Nie wiem, może mają inny plan, może są tak pewni swojej siły militarnej a może chcą jeszcze potrzymać ze 203 lata złoto na niskim poziomie i wtedy sie obkupić. Nie mam pojęcia. Wiem, że jak padnie sygnał kupna to trzeba będzie brać złoto bo to pewność i bezpieczeństwo większe niż najlepszy bank.

[2015-03-12] LL
Panie Grzegorzu, dziękuję za odpowiedź. Teoretyczne rozważania nie są niczym złym. Rozumiem że jak padnie sygnał, to trzeba kupować, ale czy nie warto mieć z tyłu głowy jakieś możliwe rozwiązania tej sprawy w przyszłości? Interesuje mnie to choćby z czystej ciekawości. Na wielu portalach można spotkać opinie, że złoto na powrót stanie się walutą i wystrzeli w kosmos i że Chiny i Rosja przechytrzą cały świat skupując je teraz z rynku. Ja mam co do tego spore wątpliwości, bo uważanie banksterów za półgłówków to spory błąd. Poza jeśli założymy, że banksterzy celowo pozbywają się złota, to możemy zakładać że jest możliwość manipulacji ręcznej tym rynkiem, co czyni inwestowanie zupełnie nieprzewidywalnym. Napisał Pan, że być może zachód chce zwalić złoto i je odkupić - po pierwsze zwalanie ceny nie spowoduje, że Chińczycy zaczną je wyprzedawać, bo to byłby absurd. Po drugie jeśli będą chcieli zwalać cenę, to sygnały techniczne mogą na niewiele się zdać wobec ręcznego sterowania. Myślałem, że po prostu ma Pan na ten temat jakąś opinię, która mogłaby coś rozjaśnić.

[2015-03-15] Gość
[2015-02-12] Gość ja bym radził się zainteresować indexem RTS, jest ewidentny sygnał kupna, Moim zdaniem RTS będzie jeszcze spadał,-dlatego ,że na jego notowania ma i będzie miał wpływ drogi dolar,który przekłada się na notowania rubla,dopóki rubel traci to wraz z nim RTS.Dlaczego kupować drogie w opłatach polskie i kiepskie fundusze ,jak można poprzez platformę transakcyjną wybranego brokera samemu inwestować z mniejszymi opłatami i bez podatku belki,a do tego służą fundusze ETF -na wzrost indeksu RTS ,ETF RUSL, a na spadek ETF RUSS,lub nie lewarowany /bez dżwigni /RSX,ERUS.

[2015-03-18] Maksior
Panie Grzegorzu, tak odnosnie handlu fizycznym zlotem - jak ocenilby pan oferte strony www.gold.de? Nie jestem pewien, ale w Niemczech zloto "chodzi" chyba bez VAT-u...?

[2015-03-20] perez
@Maksior W Polsce złoto również nie jest obłożone podatkiem VAT. Moim zdaniem w obrocie złotem fizycznym ważne jest teraz zachowanie anonimowości (czyli generalnie trzeba udać się z gotówką w kwocie poniżej 15kEUR do dealera). Jeżeli wybierasz się na wycieczkę do Niemiec, kwestia wyboru wiarygodnego dealera. W Polsce długo działa i ma niskie marże e-numizmatyka.

[2015-03-23] Maksior
@perez, dzieki za informacje. Porownywalem ceny w PL i DE i u nas wychodzilo mi ciut wyzej, ale moze to wahania EURPLN takie byly albo mimo wszystko marze u nas biora wyzsza z powodu nizszych obrotow...

[2015-03-30] Bungi
Panie Grzegorzu czy mógłby Pan rozpocząć i prowadzić nowy watek w dziale WALUTY ? Chodzi o pare walutowa USDNOK. Mam oczywiscie na mysli dzial platny. Wg mnie to bardzo dobre narzędzie do inwestycji w rope. Chcialem tez poznac Pana opinie na ten temat.wg mnie Sa dwie Zalety: 1 kurs korony jest jak kurs rubla - zalezny od swojej gospodarki opartej w wiekszosci o kurs ropy. 2. Brak rolowania instrumentu. A moze wg Pana jest jakas inna para z korona norweska, która lepiej sie do tego nadaje?

[2015-04-01] informatyk
Pana serwis jest dużo bardziej popularny niż blog Kasi Tusk. Ona ma 80 tysięcy odsłon na miesięc a Pan 150 tysięcy. Nic tylko pogratulować. Tym bardziej że ona ma nazwisko :)

[2015-04-03] G Nowak
@ Bungi, ok, w sekcji waluty utworzony został nowy temat - pozostałe waluty i tam będą będa prezentowane jakieś okazyjne sygnały na inne ciekawe waluty. Norweska korona została tma już dzisiaj umieszczona. Istotnie może to być ciekawa alternatywa z uwagi na ropę. Rubla do norweskiej korony bym jednak nie porównywał :) bo to róznica klas.

[2015-04-03] G Nowak
@ informatyk, hm, nie wiedziałem, to miło że aż tyle osób korzysta z serwisu. Tym bardziej, że nigdzie nie jest reklamowany. Ja też mam nazwisko :) !! no ale nie takie co pomaga, fakt :)

[2015-04-03] G Nowak
@ Maksior, z tego co ja wiem na złoto inwestycyjne w całej Europie nie ma VAT-u. Podatek VAT na srebro inwestycjne jest za to w całej Europie za wyjątkiem Estonii. http://europa.eu/legislation_summaries/taxation/l31012_pl.htm

[2015-04-23] gawron
W Norwegii nie ma podatku VAT takze: http://www.silverinvest.no/info-kontakt/poste-restante-1.html znaczy dla tych monet, ktore maja nominal: In Norway there is no Value Added Tax, VAT, on gold- or silver coins where the value is written on the coin. It will typically say "1 dollar / 50 dollar / 1 euro" on the coin, and it should be possible to use the coin to pay with in the country where it is made. On bars and rounds where the value is not written on the coin, you will have to pay 25% VAT in Norway.

[2015-04-26] inwestor
22 kwietnia 2015 r Inwestycje w złoto > prognozy - notowania - wykres - handel złotem Sam komentarz nie wnosi żadnych konkretów,a chciałbym wiedzieć dlaczego i na jakiej podstawie wysuwa Pan takie wnioski ,że złoto ,srebro zaczną rosnąć po dojściu do ceny określonej w tym komentarzu.

[2015-05-01] Gość
Panie Przegorzu, można liczyć na małą analizę JPY/PLN? Jak na moje oko JPY jest na początku pasa startowego (no chyba że mam zeza ;). Pozdrawiam.

[2015-05-29] G Nowak
@ inwestor, to, że zasugerowałem spadki cen złota do wskazanej strefy wychodzi mi z analizy. Przecież nie będę opisywał narzędzi z których wyciagam takie wnioski, kazdy ma inne. Jedni podejmuja decyzji na podstwie takich narzędzi, inni kupują bo im sie wydaje że tak ma być a jeszcze inni bo tak powiedzieli im w TVN. Na razie nie zaszły żadne istotne elemnty abym musiał zmienić swoje prognozy odnośnie spadku cen złota. Przed nami ostatnia dynamiczna fala spadku cen złota a później mocne wzrosty korygujące cały spadkowy impuls począwszy od szczytu.

[2015-07-13] Gość
Witam, panie Grzegorzu może pan powie coś na temat spółki FLUID co tam się dzieję. Pozdrawiam Jacek

[2015-08-05] pokonajrynekpl
Złoto spada, bo po luzowaniu nie widać presji inflacyjnej. Bardziej zauważalne są tendencje deflacyjne. Ciekawie wygląda za to sytuacja na zachodnich indeksach. Zastanawiam się czy nie jesteśmy blisko poważniejszej korekty. No chyba, że ta konsolidacja zostanie za taką uznana.

[2015-08-28] ann
bardzo dobra strona, ciekawa i inna od wszystkich, przy czym ma Pan spore wyczucie rynku (myślę, że to doświadczenie, intuicja, bo nie tylko analiza techniczna), dziękuję

[2015-09-07] Gość
http://m.money.pl/wiadomosci/artykul/nord-stream-ii-co-oznacza-dla-polski,117,0,1897077.html

[2015-09-12] Gość
szkoda że Pan Nowak nic nie pisze, kiedyś był bardziej aktywny

[2015-09-24] pokonajrynekpl
Dzięki ann. Pewnie masz rację i jest w tym szczypta wszystkiego, a przede wszystkim pasja.

[2015-10-26] Gość
Pana Nowaka chyba bardziej interesuje polityka niż giełda

[2015-12-23] Gość
LL odpowiedź na Twoje pytanie jest bardzo prosta. Władcy prawdziwi banków mają mnóstwo złota,ziemi i twardej wartości. Ich władza zabrania zachodnim bankom i państwom mieć takie zabezpieczenie żeby w momencie bankructwa ich bogactwo na zachodzie było jeszcze większe w porównaniu z otaczającą ich biedą.To jest kompletnie oczywiste i wie o tym każdy kto grał w monopol :).

[2016-03-20] Gość
Czyli, jeśli dobrze rozumię, najlepiej trzymać się teraz PLN ?

[2016-08-11] gosc
[2016-08-11]Krystyna @Pan G.Nowak.Pana prognozy co do funta śię sprawdziły.W tej chwili funt jest bardzo słaby.W związku tą sytuacją mam pytańia.Czy wymieńiać funta na bieżąco na złotóki? Czy może w najbiższych miesiącach czeka nas wybićie w górę.Proszę o odpowiedz na ile to możliwe,gdyż mnóstwo Polaków pracujących w UK z tego powodu głowy bolą.Pozdrawiam

[2016-10-06] F
Witam, Panie Grzegorzu, świetna intuicja co do GBPUSD, co prawda nie bylo fali wzrostowej, kurs ruszyl mocno w dół po Pana wpisie. Przynaje że podłączyłem sie do ruchu. Pewnie już Pan więcej nie skomentuje sytuacji, ciekawy jestem kiedy ta spadki się zatrzymaja, bo sentyment jest na tyle słaby, w mediach huczy więc, chyba mozna się niedługo spodziewać odwrotu. Pozdrawiam, ukłony.

[2017-02-24] es
hmm.. CDR w ciekawym układzie..

[2017-03-22] Gość
Mirbud dzisiaj ma ładnym plusie

[2017-09-21] Rafik
Panie Grzegorzu, co ma Pan na myśli pisząc, że oleje roślinne są trujące. Z tego co czytałem rzepakowy, słonecznikowy, z czarnuszki, wiesiołka i inne wręcz odwrotnie. Ważne, żeby były nierafinowane, tłoczone na zimno i z pierwszego tłoczenia. Czyżby się mylił?

[2017-09-21] G Nowak
@ Rafik, szkodliwe są tzw. tłuszcze trans czyli utwardzane oleje roślinne i są one dodatkiem do wszelkiego rodzaju margaryn, palm, podrabianego masła i innych tłuszczów do smarowania. Sam użytkuję dużo np. oleju lnianego tłoczonego na zimno z pierwszego tłoczenia czy z czarnuszki. Ważne jest także to, że wszelkie oleje roślinne są dobre (o ile są bez dodatków) ale nigdy nie wolno na nich czegokolwiek smażyć bo podczas smażenia wytrącają się również bardzo szkodliwe związki chemiczne, silnie rakotwórcze (akroleina i akryloamid). Za wyjątkiem oleju kokosowego.

[2017-09-23] Rafik
Panie Grzegorzu, czy dobrze zrozumiałem, żeby nie smażyć także na olejach roślinnych płynnych, np. rzepakowy kujawski ?

[2017-09-26] G Nowak
@ Rafik, dokładnie tak, olej rzepakowy nadaje się doskonale do spożywania na surowo, np. do sałatek ale nigdy do smażenia bo jest wtedy trucizną. Zresztą tak samo jak każdy inny podgrzewany olej.

[2017-09-30] as
W tych czasach wszystko jest szkodliwe, przetworzone. Co chwila trąbią niedawno o jajkach, które zwierały substancje niszczące nerki i jakimś cudem wjechały do Polski i szczęść sprzedano a cześć wycofano. O szkodliwym mięsie wieprzowym i drobiowym. O owocach i warzywach nafaszerowanych chemią. Więc wszystko szkodzi. A najwięcej chyba tabletki i syropy, które nam wciskają na przeziębienie i reklamują w tv 100 razy dziennie już od sierpnia. I liczą zyski.

[2017-10-23] Adam
@as wszystko jest szkodliwe i dlatego długość życia jest najwyższa w historii. ADAM

[2017-10-24] G Nowak
@ as, istotnie dzisiaj bardzo trudno znaleźć dobrą czyli zdrową żywność. Dotyczy to także warzyw które w masowych uprawach są faszerowane chemią i zamiast pomagać szkodzą. Sam od co najmniej kilkunastu już alt nie jem nigdy np. kurczaków - najgorszej trucizny, nie dość, ze faszerowane hormonami wzrostu żeby rosły szybko to jeszcze dostają mnóstwo antybiotyków żeby nie zdychały. To wszystko przechodzi na człowieka, później nie działają leki, są problemy z krążeniem, miażdżycą i na bank nowotwory.

[2017-10-24] G Nowak
@ Adam, używanie pojęć "wszystko" i "zawsze" świadczy o bardzo dużym stopniu ułomności intelektualnej gdyż życie i tematy najczęściej nie są ani czarne ani białe ale mają mnóstwo odcieni szarości. Twierdzenie, że długość życia jest najdłuższa w historii jest propagandowym banałem i manipulacją BiG Farmy choćby tylko z tego powodu, że "drzewniej" nie brano do statystyk zupełnie pod uwagę olbrzymiej umieralności niemowląt przy porodach.

[2017-12-23] mama
coś o szkodliwości tłuszczów trans: http://korzystamyznatury.pl/tluszcze-trans-niebezpieczne-dla-zdrowia/

[2017-12-26] Znachor
@Adam adaś banialuki piszesz że długość życia jest najdłuższa w historii, to także propaganda koncernów z BIG Farma aby uzasadnić swoją działalność: http://sekrety-zdrowia.org/zyjemy-dluzej-klamstwo/

[2018-05-15] xxx
statystki i rankingi mają swoje ułomności i zalety. Można tak dobrać grupę, czy ranking aby osiągnąć zamierzony cel... z drugiej strony to że aktualnie śmiertelność wśród dzieci jest niższa i wśród kobiet rodzących, i zmniejszyła się (dość znacznie) ilość osób które umierają na czarną ospę jest raczej niepodważalnym faktem. Ciężko jest też oceniać na co w Średniowieczu umierali ludzie i czy był to rak czy nie... bo z reguły (o ile nie padli od miecza, czy trucizny) to ich śmierć była przypisywana np. duchom nieczystym.

[2018-06-19] Gość
Panie Grzegorzu jakie maslo Pan teraz poleca, gdyz z Sobika zniknal napis "tylko mleczny". Nie wiemy w takim razie co sie zmienilo w recepturze.

[2018-09-11] Thorgal
Z tym polimexem to nie wiadomo, bo jak się dogadają z GE to coś wystrzeli, a jak nie to zostana w okolicach 1-2 PLN przez dłuższy czas. GE wie ze są na kroplowce i w długach wiec zarobić tez im nie da za bardzo a pierwsze przetargi przestrzelili o 30% niż GE w bloki elektrowni ;).. Prawda jest ze dopóki PiS jest u władzy to upaść im nie da łatwo jako jedna ze strategicznych spółek budujących w energetyce. Pytanie jak długo ...

[2018-09-17] Gość
Dzień dobry. Przymierzam się do gry na kontraktach i mam problem z pewną rozbieżnością. A mianowicie, na portalu mamy analizy i sygnały indeksu WIG20. Na GPW są 4 serie kontraktów na WIG20 i żaden z nich idealnie nie odzwierciadla ceny samego indeksu i zwykle wszystkie reagują z opóźnieniem na ruchy samego WIG20. W jaki sposób przełożyć sygnały otwarcia czy zamknięcia a także SL na którychś z kontraktów? Czy któryś z kontraktów lepiej odzwierciedla ruchy WIG20?

[2018-09-18] GNowak
Zawsze najbliżej cenę indeksu odzwierciedla aktualna seria kontraktów. Podawane sygnały dotyczą właśnie aktualnej serii kontraktów. Tutaj jest opis nomenklatury nazewniczej dla wszystkich 4 serii kontraktów: http://amerbroker.pl/?go=content&action=show&id=427

[2018-09-19] Gość
Czy w takim razie poziomy wejścia, wyjścia i SL ustawiać na aktualnej serii kontraktów dokładnie wg zaleceń na portalu?

[2018-10-12] Gość
Dziękuję Panie Grzesiu za prowadzenie wątku W20 w dostępnym dla ogółu miejscu.Prośba,proszę na wykresie oznaczyć domniemanego zygzaka,o którym ostatnio Pan pisał,powiedzmy jako (A?)(B?)(C?). Jestem ciekaw Pańskiego spojrzenia na taką możliwość. Pozdrawiam

[2018-10-19] Lasky
Panie Nowak, chyba i Pan uległ już wszędobylskiemu marketingowi. Gdy trafi Pan z ruchem indeksu pisze Pan, "jak przewidywałem, skłaniam się itd.", gdy Pan nie trafi pojawia się "otworzyliśmy, zamknęliśmy, czekamy itp." Skąd pojawił się ten zbiorowy bohater ruchów?

[2018-10-25] GNowak
@ Lasky, istotnie pisze raz tak raz tak ale to nie ma zadnego merytorycznego znaczenia.

[2018-11-22] Lasky
Właśnie o to chodzi, że nie ma żadnego znaczenia, co Pan napisze, sam Pan to najlepiej ujął.

[2018-12-13] Zosia
Szachownica dziękuję za twój trud i chęć podzielenia się z nami twoimi przemyśleniami. Radosnych Świąt i Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku życzę.

[2018-12-18] Szumal
Panie Grzegorzu, czy ostatnie ruchy na indeksie S&P nie zwiastują jakieś recesji lub chociaż głębokiej korekty? Czy nie znajdujemy się w pkt zwrotnym w którym rynek zdecyduje, że ostatnie spadki to tylko średnioterminowa korekta albo w alternatywnej opcji zmiana trendu i początek bessy? Czy jest szansa na jakąś analizę dedykowaną temu indeksowi albo może poruszy Pan ten temat w prognozach na 2019? Pozdrawiam.

[2019-04-25] dar
Wleję w codzienne komentarze o WIG-u trochę pesymizmu. Drogi dolar (a będzie jeszcze droższy) nie jest dobrym środowiskiem dla odbicia giełd rynków wschodzących. Refleksję mam taką, że od początku roku mamy już za sobą piąty miesiąc szalonych wzrostów giełd krajów rozwiniętych (S&P 500 i DAX), czemu towarzyszy solidny spadek rentowności obligacji USA. Jednak korekta wzrostowa na obligacjach USA kiedyś dobiegnie do końca (myślę że za kilka miesięcy) i wtedy może nas czekać ponowne odwrócenie trendu na rentownościach, które tym razem poszybują dużo wyżej, w stronę ponad 3%-4%. Dzień pivotu będzie sygnałem do rozpoczęcia długotrwałych spadków na giełdach i przyspieszenia umacniania się dolara (na indeksie może nawet 100-104?). W tych warunkach WIG20 nie ma szans na cokolwiek. To już lepiej grać na spadki na DAX-ie, gdy ten ulegnie odwróceniu. Jeśli w sezonie 2019 to właśnie rentowności obligacji będą rozdawać karty, również na srebrze nie będzie czego szukać. Bo teraz gdy giełdy idą w górę - kruszce (co widać) przestają być atrakcyjnym walorem. I podobnie będzie, gdy trend na rentownościach znów wróci do znaczących wzrostów. Wszyscy uciekną do dolara (oczywiście do czasu), a wszelkie surowce (poza ropą) stanieją. Tyle na nadchodzące miesiące. Pozdrawiam.

[2019-04-30] Michaelo2020
b.celne analizy. Ciekawe też są Pana wypowiedzi na temat Platformy Obywatelskiej, której lider, Pan Tusk musiał uciekać w przebraniu do Strasburga hehe:) Mam nadzieję, że Polacy ponownie wyślą ich na zieloną trawkę.

[2019-06-16] Gość
Na Polimexie ostatnio trochę się dzieje, ale kurs ciągnie jakby w odwrotną stronę od oczekiwań. Jako lokalny patriota zastanawiam się czy wpis Gospodarza jest nadal aktualny, czy raczej kierunek do 1pln?

[2019-07-18] Szumal
Pan Grzegorz w dzisiejszym komentarzu (18.07) miał chyba na myśli poziom 2950 na S&P?

[2019-08-05] Nitas
Panie Grzegorzu, wrzucił Pan jakieś tłumaczenie z google? Nic z tego nie da się zrozumieć. "W trakcie sesji kiedy powstaje sygnał i jest to opcja dla bardzo doświadczonych inwestorów którzy intradayowo szybko otwierać tydzień zamykać pozycje tydzień zależności od tego jak zmienia się rynek. Mam tu przede wszystkim na myśli tzw. Intradayowe pułapki wybicia poniżej/powyżej wskazanej kluczowej strefy aktywującej powstanie sygnału. Nie są to wcale rzadkie przypadki gdy rynek potrafi przebić wskazany poziom aktywacji sygnału na godzinę a później szybko koryguje to wahnięcie i na koniec sesji cena zamyka się w strefie oporu/wsparcia. To są tzw. Intradayowe pułapki wybicia."

[2019-08-07] GNowak
@ Nitas, w trakcie pisania tekstu w serwisie coś się zrobiło nie tak i tam gdzie były w tekście spójniki itp system pozamieniał to na jakieś dowolne wyrazy, zwłaszcza na wyraz "tydzień". Nie czytałem przed opublikowaniem i puściłem w eter ale po 5 minutach sam zauważyłem o co chodzi i już to poprawiłem. Przepraszam za kłopot.

[2019-08-08] stary wyga
Panie Nowak to jest niesamowite, wczoraj zamknął pan szorta po 2110 p. dokładnie co do punktu na samym dołku. Jestem pod wrażeniem.

[2019-08-08] Nitas
Bez urazy, ale względu na poszanowanie czytelnika warto przeczytać wpierw, co się publikuje.

[2019-08-14] MS
A nie miało być 2095? Czy 2195 jest poprawnie?

[2019-08-26] KLP
Panie Grzegorzu, może banalne dla Pana pytanie, ale zastanawiam się, jak to możliwe, że przed nami hossa na giełdzie, a w gospodarce recesja na horyzoncie?

[2019-08-27] inwestorek
w jednym zdaniu zawarł Pan dwie sprzeczne tezy: T1:w tym półroczu będzie czas najlepsze od lat zakupy akcji. T2 Najbliższy opór to okolice 2135 p. i jest duża szansa na to, że w tym roku ten poziom nie zostanie pokonany. musi się Pan zdecydować bo to się wzajemnie wyklucza. inwestorek

[2019-08-28] GNowak
@ inwestorek. Ja tu nie widzę nic sprzecznego i wykluczającego się. Spodziewam się historycznego dołka w tym półroczu na giełdzie i zakładam jednocześnie, że wskazany opór w tym roku nie zostanie pokonany. Dołek będzie jednocześnie wielką okazją inwestycyjną. Nie wiem na razie czy będzie przy poziomie 1800 czy może 1600 p. Nie ma tu żadnej sprzeczności. Jest sugestia dalszych spadków i powstanie dołka który będzie super okazją do zakupów.

[2019-09-18] GNowak
@ KLP, giełda zawsze wyprzedza to co będzie się działo w realnej gospodarce. Po wtóre spodziewam się recesji w gospodarce zachodniej ale w polskiej raczej tylko spowolnienia.

[2019-09-18] Franek
Na nowej serii wszystko się wyjaśni.

[2019-09-19] Adam
nie z Jemenu tylko z Iranu. Koszt dla gosp. światowej żaden, a wyprostowanie sytuacji zajmie mniej niż dwa tygodnie. Bliski Wschód od zarania dziejów był niespokojnym rejonem, do czego dołożyliśmy też skutecznie swoje 5 gorszy. Oni w zakresie rozwoju społecznego są na trochę innym poziomie - powiedzmy jak Europa w pierwszej połowie 20 wieku. Z uwagi na wyższą dynamikę i precyzję działań wojskowych ewentualny konflikt nie będzie specjalni długi - zapewne kilka miesięcy najdalej pół roku. Nieskuteczna polityka nacisków Trumpa rodem z pisadkownicy nie przenosi żadnych efektów jest przeciw-skuteczna. To się skończy wraz z Trumpem - czyli za rok. Przyjdzie jakiś demokrata (oby na miarę Obamy) i znów będzie normalnie. ADAM

[2019-10-01] czr
w jakie polskie ETFy warto wchodzić?

[2019-10-11] Tomek
Ostatnio znowu konsola na rynku

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)