Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Czy styczeń na gpw będzie ?
wzrostowy
spadkowy
horyzontalny

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

--- Ciekawe wykresy --- okazjonalne bonusy

Poniższe wykresy i zawarte sugestie mają jedynie charakter osobisty, poglądowy i nie są rekomendacjami inwestycyjnymi i nie zawierają takich elementów inwestycyjnych jak poziom wejścia, stop i take profit. 

 

 

W miesiącu wrześniu, październiku i listopadzie kontynuowany jest jubileuszowy program analizy jednego instrumentu na głównej stronie serwisu. Tym razem jest to FW20 - czyli intrument odzwierciedlający zachowanie głównego indeksu WiG20. 

 

 

Od szczytu rynek spadł już 180 punktów i tzw. szybkie wskaźniki znajdują się w strefach mocnego wyprzedania. Taka sytuacja bardzo często powoduje korekcyjne wzrosty i nie powinno to nikogo dziwić. 

Celem takiego korekcyjnego wzrostu może być najbliższa strefa oporowa zlokalizowana w okolicy 2280 p. Po korekcie spodziewamy się kontynuacji tendencji spadkowej do wcześniej wskazanego mocnego obszaru wsparcia z okolic 2150 p. Dopiero tutaj rynek zdecyduje czy będzie większe korekcyjne odbicie i znowu na dół na nowe minima czy też może wykreuje się nam scenariusz jakiegoś większego ruchu wzrostowego. Na dzisiaj nie można tego jeszcze ocenić, będziemy się nad tym zastanawiać jeśli rynek znajdzie się w okolicy 2150 p. 

Stopa jak zwykle obniżamy na poziom otwarcia sygnału sprzedaży aby w przypadku ewentualnego zaskoczenia nie było straty na pozycji. 

 

11 grudnia 2018 r

 

 

Na kontrakcie na WiG20 powstał w piątek sygnał sprzedaży na poziomie 2300 p. i od tego momentu utrzymujemy pozycje na spadki. 

Preferencje oscylatorów technicznych dają już wskazania na kontynuację spadków. Jeśli rynek potwierdzi preferencje kolejną sesją spadkową to śmiało możemy spodziewać się kontynuacji wyprzedaży na rynku akcji naszego największego indeksu.   

Wstępny cel bez zmian i są to okolice 2150 p. 

 

 

 

9 grudnia 2018 r

 

Na wczorajszej sesji rynek naruszył wsparcie z okolic 2300 p. ale finalnie zostało ono obronione. Sytuacja na naszym parkiecie na dzisiaj zapowiada się ciekawie bowiem projekcja dla SP może być wzrostowa, dla DAX-a korekta w postaci stabilizacji a dla nas delikatne preferencje albo na spadki albo na stabilizacje w jakimś wąskim przedziale wahań np. w miedzy 2295 a 2335 p. 

Strategia pozostaje bez zmian. Trwałe wybicie wsparcia z okolic 2300 p. da sygnał sprzedaży. 

Najbliższy opór to okolice 2335 p. 

Najbliższe wsparcia to okolice 2295, 2277 i kolejne to 2250 p. 

Celem dla projekcji spadkowej po ewentualnym wybiciu wsparcia będą okolice 2150 p.

 

7 grudnia 2018 r

 

 

Wczorajsza i dzisiejsza sesje potwierdziły nam, że mamy opór w miejscu w którym zamknęliśmy pozycje na wzrosty czyli w okolicy 2350 p. Z kolei wsparcie kształtuje nam się w okolicy 2300 p. 

Pierwszy dzisiejszy atak sprzedaży na wsparcie zakończył się odbiciem z tego ważnego miejsca. Jeśli drugi atak doprowadzi do złamania tego wsparcia to tym samym uznajemy to za powstanie agresywnego sygnału sprzedaży ze standardowym stopem intraday. 

Jeśli taka sytuacja nastąpi to będzie to oznaczać, że rajd sw. Mikołaj już się zakończył i czeka nas powrót do agresywniejszej fali wyprzedaży. Tak zresztą wcześniej zakładaliśmy sytuując cel tego korekcyjnego wzrostu w okolicy 2350 p. Jak na razie rynek to potwierdza. 

Jeśli z kolei 2300 p. się obroni to oznaczać to może, że ruch wzrostowy nie był korekcyjny ale falowy i celem wzrostu mogą być okolice 2400 p. 

Na chwilę obecną delikatne preferencje są nadal po spadkowej stronie rynku i dlatego ustawiamy automatyczny poziom decyzyjny dla sygnału sprzedaży na 2300 p. Sygnał jest intraday-owy więc proszę zwracać uwagę pułapkę ewentualnego naruszenia wsparcia. Trzeba grać wokół tego poziomu elastycznie w trakcie sesji dopóki rynek nie spadnie znacząco poniżej tego miejsca. 

 

6 grudnia 2018 r

 

Na wczorajszej rynek dotarł do okolic strefy gdzie sugerowałem agresywne zamknięcie pozycji w okolicy 2350 p. Aby być precyzyjnym - zabrakło jedynie 2 punktów do tej strefy. Tym samym pozycje uznajemy za zamkniętą z rewelacyjnym jak na dzisiejsze czasy 148 punktowym zyskiem. Pozycja była otwierana po 2200 p. Jeśli ktoś grał po aptekarsku to przez dzisiejsze słabsze otwarcie ma zysk trochę mniejszy. 

Patrząc na wykres można powiedzieć, że rynek wygląda dość byczo ponieważ pojawiła się i luka hossy która została utrzymana do końca sesji i objęcie hossy. Jeśli z tego nie zrobi się wyspa odwrotu to wyglądać to może ciekawie dla byków. 

Niemniej jednak zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami szukamy teraz okazji do otwarcia pozycji na spadki. Całkiem możliwe, że dzisiejsze niższe otwarcie zostanie jeszcze zniwelowane i możliwe, że nastąpi kolejny atak na opór. Możliwe więc że takiej okazji otwarcia szortów będziemy dzisiaj szukać w trakcie sesji. 

 

5 grudnia 2018 r

 

 

W minionym tygodniu postawiliśmy na kontynuację wzrostów i istotnie rynek zachowuje się dość mocno. Zakładaliśmy korekcyjny wzrost kontraktu na indeks WiG20 do mniej więcej strefy okolic 2350-2388 p. 

Po dzisiejszym porannym dośc entuzjastycznym otwarciu jesteśmy już bardzo blisko osiągnięcia szczytu. Zakładam, że po utworzeniu szczytu rynek zacznie bardzo dynamicznie się załamywać. W związku z powyższym wstępnie zakładam, że na dzisiejszej lub jutrzejszej sesji zrobimy szczyt. Szacunkowy potencjał tego szczytu to wcześniej wspomniana strefa okolic 2350-2388 p. 

Rynek jak do tej pory realizuje zakładany scenariusz wzrostowego odbicia więc na najbliższy czas ustawiamy zlecenia tp aby zamknąć zyskownie nasze wzrostowe pozycje na poziomie okolic 2350 p. aby zrealizować piękny 150 punktowy zysk. Nawet jeśli wzrost będzie nieco większy to nas już to nie interesuje. 

Teraz interesować nas będzie znalezienie miejsca na otwarcie pozycji na spadki indeksu WiG20. Jeśli rynek pozwoli to zrobimy to agresywnie - jeśli nie to będziemy szukać miejsca dla szorta w sposób pasywny, w układach dziennych. 

Najbliższe opory: 2355, kolejny to 2388 p. 

Najbliższe wsparcia: 2300 a kolejne to 2275 p.

 

 

 

3 grudnia 2018 r

 

 

Wszystko bez zmian. Sygnał kupna od 2200 p. bez zmian. Stopy bez zmian, projekcja wzrostu także bez zmian.

 

29 listopada 2018 r

 

 

Na kontrakcie bez zmian, utrzymujemy pozycje na wzrosty ze stopem poniżej strefy wsparcia 2200-2190 p. Dopóki ta strefa nie zostanie pokonana to obowiązują preferencje pro-wzrostowe. 

Najbliższy opór to okolice 2277 p. a kolejny to 2330 p. 

Najbliższe wsparcie to okolice 2233 a kolejne to 2200 p. 

 

 

26 listopada 2018 r

 

Na wczorajszej sesji kurs doszedł do oporu z okolic 2237 p. po czym na dzisiaj spodziewałbym się spadku do mniiej więcej wsparcia z okolicy 2200 p. Poniżje tego poziomu ustawiamy zlecenia obronne stop tak aby razie czego nie było straty z pozycji. 

Oczywiście gracze krótkoterminowi intraday-owcy którzy zamykali pozycje wczoraj na podanym oporze mogą odnawiać longi w okolicy wsparcia z takim samym stopem. 

Ewentualne trwałe wybicie wsparcia z okolicy 2200 p. byłoby zapowiedzią powrotu do tendencji spadkowej. 

 

23 listopada 2018 r

 

Nasza pozycja na wzrosty wyleciała na stopie dając nam zaledwie parę symbolicznych punktów zysku. Mieliśmy dużego „niefarta” gdyż rynek spadł trochę więcej niż zakładałem i zaczął rosnąć. Wczorajsza sesja dała nam sygnał kupna w układach dziennych gdyż przekroczony został poziom oporu aktywujący sygnał kupna przy 2200 p. Jest to dość mocna sugestia kupna i kontynuacji ruchu w górę do strefy mniej więcej 2300-2350 p. 

 Uwagi na to, że sygnał kupna wszedł w układach dziennych to jednak bronić się musimy intraday. Proponuję stopa trochę poniżej 2190 p. gdyż w trakcie sesji może nastąpić korekta intra wczorajszego wzrostu i dobrze by było aby stop nie został wybity. Jeśli nastąpiłby trwały spadek poniżej 2200 p. byłoby to znowu złym prognostykiem bo mogłoby oznaczać, że rynek poprawi dotychczasowy dołek i dopiero pójdzie do góry. Dlatego trzeba reagować intraday jeżeli ma się pozycje na wzrosty.

Niestety – podkreślę to co pisałem ze dwa tygodnie temu – aktualny rynek jest wyjątkowo trudny do zagrań bo nie ma ruchów falowych które po wejściu sygnału dają 200-300 p. zysku. To co robimy aktualnie – czyli to na co rynek nam pozwala to tzw. „rzeźbienie rynku”. 

Jeśli dołek został już zrobiony to po wzroście do opisanej wyżej strefy oporowej czekać nas powinny bardzo mocne spadki. 

Najbliższy opór na dzisiaj to: 2237, kolejny to 2277 p.

 

Najbliższe wsparcie to: 2200 p. kolejne to 2150 p.  

 

22 listopada 2018 r

 

 
Na dzisiaj także dodatkowa lektura spółek które znalazły amatorów na krótką sprzedaż 
 
>>>  rss.knf.gov.pl/RssOuterView/faces/hspsList.xhtml
 
 .......................
 
Na kontrakcie wczorajsza sesja zakończyła się zwyżką. Bardzo mizerną bo nie ma jeszcze sygnałów, czy chociażby sugestii czy będzie ona miała swoją kontynuację czy tez poprawimy jeszcze dołek i dopiero pójdziemy do góry, w okolice 2300 p. 
 
Reasumując krótko - trzeba powiedzieć tak, wyjście powyżej 2200 p. da nam sugestię, ż dołek już był a z kolei spadek poniżej dzisiejszego dołka przy 2164 p. da sugestię że dołek nie został jeszcze zrobiony i trochę go poprawimy. Maksymalny spadek nie może przekroczyć okolic 2100 p. abyśmy mogli nadal rozważać wzrostowy mikołajkowy scenariusz dla rynków akcyjnych. Jeżeli rynek przekroczyłby to wsparcie wówczas trzeba byłoby zmienić scenariusz dla rynku na bajdzie negatywny. Na razie nie ma takiej potrzeby. 
 
 W związku z powyższym naszego stopa dla pozycji wzrostowych otwieranych po 2160 p. ustawiamy na 2164 p. – czyli poniżej dzisiejszego dołka intraday. Jeżeli rynek odbije się od oporu przy 2200 p. zacznie spadać to wybije nam stopa z symbolicznym zyskiem. Pierwszy atak na opór nie musi być udany. Bardziej agresywni gracze mogą zaryzykować tutaj realizację zysku aby zobaczyć czy warto odnowić pozycje po małej korekcie czy też po ewentualnym wybiciu stopa poczekać na dopuszczalne poprawienie dołka. Z uwagi na charakter powiadomień sygnalnych działających z parosekundowym opóźnieniem oczekujemy przy otwarciu pozycji że będzie ona najczęściej miała dłuższy, co najmniej kilkudniowy charakter a więc tak mały zysk nas nie interesuje i musimy założyć ewentualne wybicie stopa z zaledwie kilkoma punktami zysku. Tak trzeba jednak założyć jeśli chce się ugrać 100 lub więcej punktów. Rzadziej wchodzimy w rynek ale w bardziej pewnych sytuacjach z jak najkrótszym stopem. 
 
Najbliższe wsparcia: 2164, 2150, 2130. 
Najbliższe opory: 2200, 2237
 

 

20 listopada 2018 r

 

 

W piątek doczekaliśmy się testowania wsparcia z okolic 2150 p. po czym rynek delikatnie odbijał. 

Najbliższy opór to okolice 2200 p. i jego przebicie w ukłądach intraday da mocną sugestię wzrostu. 

Z kolei najbliższe istotne wsparcie to okolice 2150 p. Kolejne jest zlokalizowane w okolicy 2130 p. i ewentualne trwałe przebicie tego wsparcia negowąłoby nam szanse na kolejną falę wzrostową co okolic 2300 p. 

Sytuacja jest bardzo trudna na rynku gdyż mamy ruchy o dużej zwrotności i trudno na dzisija jeszcze określić ich charakter. Pisąłem o tym kilk asesji temu, że tak będzie i przestrzegałem aby nie angażować się w żadnym kierunku duża ilością kontraktów zanim rynek da szansę zidentyfikowac co jest trendem a co korektą. 

Na chwilę obecną mamy okolice 2160 p. i na tym poziomie otwieram agreswynie sygnał kupna z opcją dojścia do mniej więcej 2200 p. Zagranie jest wybitnie agresywne, jeśli nie będziemy mieć szczęścia to może nas wyrzucić przy ewentualnym testowaniu dołka i może ponownie iść do góry. 

Stop parę punktów poniżej piątkowego dołka. 

Generalnie oceniam, że strefa okolic 2150 2130 p. ma szansę na ustanowienie dołka, przynajmniej lokalnego. 

 

 

 
 

19 listopada 2018 r

 
 
 
Powoli dochodzimy do potencjalnego miejsca zakończenia korekty spadkowej. Wejście w rynek może być agresywne co wiąże się z dużo większym ryzykiem ale tez i możliwością złapania dołka. Drugi wariant jest klasyczny i polega na wybiciu oporu i powstaniu tym samym sygnału kupna ale na dużo wyższym poziomie. 
 
Najbliższe wsparcie potencjalnego zwrotu to okolice 2188 p. Najbliższy opór to okolice 2250 i przebicie tego oporu uznamy za powstanie klasycznego sygnału kupna. 
 
Na chwilę obecną nastawiamy się na możliwość zagrania agresywnego i otwarcie pozycji w okolicy wsparcia 2188 p. Gdyby jednak to wsparcie pękło to kolejne będzie dopiero w okolicy 2155 p. 
 
Jeżeli zdecydujemy się na otwarcie agresywnego sygnału kupna to stop musi być dość krótki co wiąże się z dużą możliwością wybicia takiej pozycji. Nie wykluczam że w takiej sytuacja będziemy podejmować kolejną próbę złapania zwrotu. Przy agresywnym otwieraniu pozycji takie zagrania są standardem. Nieraz udaje się złapać i utrzymać pozycje dopiero za drugim czy trzecim razem. 
 
Jeśli rynek nas zaskoczy nagłym zwrotem to poczekamy na ewentualne powstanie klasycznego sygnału kupna. 
 
 
 
 
 

14 listopada 2018 r

 

Na kontrakcie rynek zrealizował wczoraj szczyt pierwszej fali impulsu. Na dzisiaj mamy korektę całego wzrostu. Po jej zakończeniu spodziewać się należy kontynuacji tendencji wzrostowej w dłuższym horyzoncie czasowym.   

Najbliższe istotne wsparcia które mogą być dołkiem to okolice 2230 p. a kolejne to 2217 p. Nieco większy spadek to wsparcie z okolicy 2190 p. i to jest na dzisiaj dość szeroka strefa która ma szanse powstrzymać korektę ostatnich wzrostów. 

Strategia na najbliższy czas – identyfikacja miejsca zwrotnego spadkowej korekty aby otworzyć pozycje na wzrosty indeksu WiG20. Taki dołek może zostać zrealizowany dzisiaj lub na początku tygodnia. 

Jeżeli rynek będzie realizował ten pro-wzrostowy scenariusz w dłuższym terminie to oznaczać to będzie możliwości inwestycyjne na rynku akcji na wybranych spółkach.  

 

9 listopada 2018 r

 

Otwierana wczoraj pozycja została na dzisiejszej sesji wybita stopem na poziomie otwarcia pozycji co nie daje ani zysku ani starty. 

Tym samym rynek kontynuuje wzrost i albo będzie to fala wydłużona albo będzie składać się z większej ilości podfal niż standardowe pięć występujących najczęściej. 

Najbliższy opór dla kontraktu to okolice 2275 p i w tej strefie będziemy szukać ewentualnego przesilenia. Do tego pułapu dopuszczalna jest gra na  zwyżki w ujęciu krótkoterminowym gdyż jest dość prawdopodobne, że po wybiciu oporu z okolic 2240 p. kolejnym celem będzie właśnie opór z okolic 2275 p. 

Jeżeli zmieni się ewentualny trend na parze euro/dolar i jeżeli powstanie tam sygnał kupna to z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że korekcyjne wzrosty na giełdach potrwają także dłużej bo pewnie z kilka tygodni, może nawet do końca roku.  

W takim wypadku, na pierwszej korekcie wyższego rzędu trzeba będzie grać longi. Na razie czekamy na rozstrzygnięcia na innych rynkach co powinno pokazać drogę także rynkom akcyjnym.

7 listopada 2018 r

 

 

Okazało się, że pozycję na spadki otworzyliśmy po snajpersku, bo wszedł nam sam szczyt. Sytuacja nie jest jednak jeszcze przesądzona więc na razie nie możemy być jeszcze pewni swojego wariantu. Wydaje się, że impuls powinien już być zakończony ale pewności nie mamy, to tylko poszlaka bo rynek nie dał żadnego sygnału zwrotu. 

Może być jeszcze także testowanie szczytu i niefortunnie może nas wyrzucić paroma punktami z rynku. Takie retesty nieraz się zdarzają. No ale to jest rynek, ważne aby wyrzucało stopy bez straty. 

Zgodnie z zasadami, stopa obniżamy na poziom wejścia, a jak ktoś che mieć większą pewność, że nie wybije go podczas ewentualnego testu szczytu - to parę punktów powyżej 2241 p. 

Ważne, że wybraliśmy dobrze poziom strefy oporowej w której założyliśmy pozycje na spadki i rynek rzeczywiście się cofnął respektując ten obszar co daje nam teraz komfort decyzyjny. 

 

................................ .................

 

Przed chwilą stuknęło nam w opór 2241 p. a więc bardzo agresywny sygnał sprzedaży uważamy za otwarty.  Stop jak zwykle 23 p. intraday na początek a w przypadku spadku notowań o 20 p. stopa jak zwykle obniżamy na poziom wejścia  

 

6 listopada 2018 r

 

W minionym tygodniu rynek wybił nam stopa na poziomie otwarcia pozycji spadkowych i tym samym zanegował kontynuację spadków w dotychczasowym impulsie. Jako, że wcześniej sugerowałem możliwy odwrót więc wzrost nie powinien być zaskoczeniem. Sygnał został wybity na poziomie otwarcia a więc nie przyniósł ani zysku ani straty. 

Wydaje się, że aktualny ruch wzrostowy przybrał formę impulsu co daje nam sugestię, że po zakończeniu tego impulsu, może już dzisiaj/jutro powinniśmy zrobić korektę tego wzrostu i możemy kontynuować zwyżkę. Zwyżkę tę traktujemy nadal jako korektę spadku od szczytu z okolic 2330 p.  Tak rozumiana korekta może sięgnąć śmiało okolic 2238 p. Jednocześnie taki ruch mógłby też być klasycznym ruchem powrotnym do przełamanego kilka tygodni temu wsparcia formacji H&S.

Z tej strefy oporowej spodziewałbym się zawrotki i spadku. Może on być tylko korekcyjny i nastąpiłby dalszy wzrost po takiej korekcie. Drugi wariant zakłada, że okolice 2340 p. mogą być szczytem odbicia i możemy powrócić do tendencji spadkowej. 

Na dzisiaj jednoznacznei nie można jeszcze odpowiedzieć na pytanie o to który wariant będzie rozgrywał rynek bo szanse są dość wyrównane. Aby to ocenić, musimy posiłkować się analizą pary eurodolar oraz popatrzeć na notowania niektórych surowców. 

Najbliższe ważne opory: 2200 a kolejny najważniejszy to okolice 2238 p.

Najbliższe wsparcie: 2175 p. i kolejne to 2140 p.

 

Strategia na najbliższy czas. 

Po wyrzuceniu z rynku czekamy na podejście pod opór z okolic 2238 p. i tutaj spróbujemy otworzyć agresywnie szorta. Jest bardzo duża szansa na to, że te okolice mogą być szczytem aktualnego impulsu. Z tej strefy ma szanse być albo korekta albo zupełny odwrót. Jeśli uda nam się dobrze założyć pozycje które nie zostaną wybite to niezależnie od wariantu może to być albo idealne miejsce do otwarcia szorta albo w najgorszym wariancie – w przypadku dalszych wzrostów po korekcie wybije nam pozycje na poziomie wejścia, czyli bez strat.  

Uważam, że najbliższych kilka tygodni będzie bardzo trudnych na rynku z uwagi na to, że stworzyła nam się wielowariantowość możliwych opcji jakie może rozegrać rynek. W związku z tym sugeruję otwierać dużo mniejsze pozycje niż zwykle. 

 

 

5 listopada 2018 r

 

 

Na wczorajszej sesji rynek zaczął realizować wzrostową korektę. Najbliższym oporem dla tej korekty są okolice 2140 p. Kolejny opór to okolice 2175 p. 

Generalnie rynek ma szanse na dotarcie tylko do okolic pierwszego oporu ale jak patrzę na rynki zachodnie typu SP czy  DAX to tam potencjał do wzrostowej korekty jest znacznie większy niż na FW20.

Strategia bez zmian, stopa pozycyjnego utrzymujemy powyżej poziomu 2150 p. Jeżeli ktoś zamknął wcześniej pozycje intraday to może rozważyć agresywne odnowienie pozycji na pierwszym bądź drugim oporze z krótkim stopem powyżej oporu. 

Ruch wzrostowy traktujemy jako ruch korekcyjny.  

Najbliższe istotne wsparcie to okolice 2055 p. 

 

31 października 2018 r

 

 

WIG20 realizuje nadal wariant spadkowy i każde odbicie traktujemy jedynie jako korektę. Rynek dynamicznie łamie kolejne wsparcia co wskazywałoby na to, że mamy falę trzecią tego impulsu. Poszukując wsparcia i kolejnej wzrostowej korekty to następnym takim poziomem krótkoterminowego dołka mogą być okolice 2030 p. 

Po osiągnięciu tego pułapu możliwa byłaby kolejna wzrostowa korekta do mniej więcej okolic 2100 p. i dalej następne mocne spadki. 

Tak naprawdę złamanie wsparcia z okolic 2150 p. jest sygnałem zmiany trendu dla inwestorów pozycyjnych. Dopóki indeks utrzymywał się powyżej tego poziomu były szanse na kontynuację tendencji wzrostowej. Wybicie tego obszaru powoduje przejście preferencji na mocno spadkowe w średnim terminie. 

Ewentualną zmianę preferencji na pozytywne byłoby dopiero wybicie oporu przy 2150 co traktować by należało jako powstanie sygnału kupna. Na dzisiaj takie szanse są iluzoryczne. 

Strategia na poniedziałek jest następująca. Ci którzy utrzymują pozycje spadkowe trendowo od 2150 gdzie padł obowiązujący sygnał sprzedaży - powinni je utrzymywać nadal ze stopem na poziomie 2150 p. lub parę punktów powyżej. 

Ci którzy grają intraday-owo powinni uważać na wsparcia, najpierw w okolicy 2060 p. a kolejne na 2030 p. które może być dodatkowo krótkoterminowym punktem zwrotnym. W tych okolicach można pokusić się o częściowe zamknięcie pozycji aby je odnowić na ewentualnej wzrostowej korekcie. 

 

 

28 października 2018 r

 

 

 

Wczorajszy popołudniowy wzrost i dzisiejszy poranny wyskok do okolic oporu przy 2150 p. potwierdził, że ten wzrost jest tylko korektą w postaci zygzaka. Dalsza część sesji przynosi nam spadki które docierają powoli do kolejnego istotnego wsparcia o którym pisałem wczoraj – i są to okolice strefy 2100 p. 

Jeśli zostanie złamana ta bariera wsparcia to powinniśmy liczyć na czarny scenariusz dla giełdy w nieco dłuższym horyzoncie. W krótszym zaś możemy się za kilka sesji spodziewać korekcyjnego mocniejszego odbicia. 

Gdyby rynek złamał wsparcie przy 2100 to następne będzie w okolicy 2060 p. a kolejne w okolicy 2020 p. 

Mamy spore szanse na to, że 2100 p. się obroni i to oznaczałoby możliwość sporego odbicia w najbliższych tygodniach. O tym jak będzie zadecyduje jednak rynek. Ci którzy otwierali pozycje spadkowe na podbitce w okolicy 2150 p. gdzie padł sygnał sprzedaży powinni bronić się stopem najpóźniej na poziomie otwarcia pozycji lub parę punktów powyżej. Tu stawiamy stopa pozycyjnego dla aktualnego sygnału sprzedaży i pozycja może wylecieć na tym stopie bez zysku. 

Ja osobiście miałem małą pozycje którą zamykam właśnie po 2110 p. Jest weekend, potrzebny jest spokój, poza tym rynek jest już dość mocno wyprzedany co może skutkować korekcyjnym odbiciem. 

Można zamykać intradayowo realizując zysk na ważnym wsparciu albo najpóźniej trzeba ustawić stopa pozycyjnego na poziomie 2150 p. 

 

26 października 2018 r

 

Rynek zaskakuje w dniu dzisiejszym emocjonalnie inwestujących graczy. Po pierwsze mieliśmy pierwszą od bardzo długiego czasu lukę bessy na otwarciu sesji. Po wtóre luka ta jest w tej chwili domykana.

Aktualny wzrost traktujemy na chwilę obecną jako ruch powrotny do wyłamanego dzisiaj wsparcia z okolic 2150 p. Dopiero ewentualne trwałe wybicie strefy oporowej 2150-60 p. należałoby potraktować jako pułapkę na niedźwiedzie i sugestię wzrostów.

Tak więc okolice oporu sa dobrym miejscem do podejmowania decyzji o otwieraniu pozycji krótkich z małym stopem powyżej tej strefy. 

Dopóki rynek będzie przebywał poniżej 2150 p. to preferencje są zdecydowanie pro-spadkowe. 

Dopóki WiG20 i kontrakt na niego nie spadną trwałe poniżej 2100 p. to jest szansa na to, że aktualne spadki s tylko korektą. Jeżeli jednak rynek wybije to wsparcie to możemy spaść o jakieś 400-500 punktów w ciągu najbliższych miesięcy. 

Z tego wynika, że okolcie 2100 p. mogą być celem aktualnej tendencji spadkowej i z tego pułapu możemy mieć solidniejsze odbicie lub nawet dołek. Tak wygląda to przynajmniej teoretycznie. 

Proszę zauważyć, że ten poziom okolic 2100 p. bardzo ładnie koresponduje z kluczowym wsparciem na SP opisanym w dzisiejszej aktualizacji.  Jeżeli na obydwu rynkach zostaną złamane te wsparcia to będzie to mocna sugestia wejścia w bessę. Jeżeli się obronimy to na rynkach możemy zobaczyć nowe szczyty. Zwłaszcza na S&P.  

Strategia bez zmian, krótkoterminowo rynek jest już dość sporawo wyprzedany a więc celem są okolice wsparcia strefy 2100 p. Tu spodziewam się zmiany kierunku czyli tzw. zawrotki na znaczące odbicie. Gdyby jednak rynek złamał to najważniejsze wsparcie to będziemy musieli zmienić jego ocenę na negatywną. Na dzisiaj nie ma jeszcze takich przesłanek. 

 

25 października 2018 r

 

 

Na wczorajszej sesji rynek wybił nam stopa z agresywnego sygnału kupna co dało nam stratę około 25 punktów. Na chwilę obecną koncepcja agresywnego zagrania kontrariańskiego okazała się nieskuteczna. Prawdziwy okazał się wariant zagrania na szorty w okolicy podbicia do 2335 p. Takie są jednak zawsze dylematy inwestora, ja postawiłem na inny scenariusz. Subiektywnie wydawał mi się nieco bardziej prawdopodobny. To jest już jednak historią. 

Sytuacja na dzisiaj nadal jest taka, że okolice strefy 2150 p. są dość mocnym i ważnym wsparciem którego trwałe wybicie okazać się może katastrofalne dla polskiego rynku akcji. Jako margines błędu można uznać, liczyć się tu będzie intraday-owa strefa wsparcia 2150-2130 p. 

Z tej strefy wsparcia rynek, jeśli jej obrona okaże się skuteczna to rynek może gwałtownie zawrócić do góry i nie powinno nas to dziwić. 

W krótkim terminie złamanie wsparcia przy 2150 potraktujemy jako powstanie sygnału sprzedaży a ewentualne wybicie oporu z okolic 2230 p. potraktujemy jako powstanie sygnału kupna. 

Przy agresywnym podejściu aktualne wsparcie jest dobre dla agresywnego wejścia z bardzo krótkim stopem na ruch do góry lub co najmniej jakieś krótkoterminowe wzrostowe odbicie. 

 

Na dzisiaj czekam na powstanie klasycznego sygnału kupna gdyż prawdopodobieństwo obydwu wariantów jest porównywalne. 

 

24 października 2018 r

 

 

Na kontrakcie na WiG20 nadal mamy dość chaotyczne ruchy które nie wnoszą nic do kwestii kierunku dalszych notowań. 

Kluczowe wsparcie pozostaje bez zmian i jest zlokalizowane w okolicy strefy 2150 p. a kluczowy opór to okolice strefy 2235 p. Ewentualne trwale wybicie wsparcia lub oporu da albo klasyczny sygnał kupna albo sygnał sprzedaży.

My zajęliśmy pozycje na wzrosty z elastycznym stopem poniżej intraday-owego wsparcia strefy 2190-85 i w piątek wsparcie to zostało na krótko naruszone ale rynek szybko powrócił powyżej co oznacza na dzisiaj pułapkę założoną na niedźwiedzie. Wybicie nie było więc trwałe. 

Tym sam utrzymujemy nadal sygnał kupna od poziomu 2210 p. z takim samym elastycznym stopem. Jeśli ktoś został wyrzucony z rynku z powodu zbyt krótkiego stopa to winien moim zdaniem poczekać na powstanie klasycznego sygnału w układzie dziennym po zamknięciach sesji. 

Dotyczy to także ewentualne wejścia w kupno akcji – przyzwolenie będzie dopiero po trwałym wybiciu oporu z okolic 2235 p. 

Z kolei klasyczny sygnał sprzedaży powstanie także bez zmian – dopiero po zamknięciu poniżej wsparcia z okolic 2150 p.

 

 

 

22 października 2018 r

 

 

 

W ostatnich kilku dniach rynek konsoliduje się nad pasmem wsparcia 2185-2190 p. 

To dla nas potwierdzenie, że wybraliśmy dobry poziom stop gdyż jeżeli nastąpi trwałe wybicie wsparcia 2185-2190 to oznaczać to będzie kontynuację spadków do co najmniej 2150 p. a w przypadku złamania kluczowego wsparcia z okolic 2150 p. masakrę na rynku. Gdyż jak pisałem kilka dni temu – taki scenariusz grozi nawet spadkiem o około 400 punktów. 

Póki co utrzymujemy się jeszcze na rynku ale szala wskazań delikatnie przechodzi na preferencje złamania tego obszaru obronnego dla pozycji długich. 

Strategia na dzisiaj – stop nadal poniżej strefy 2185-90 p. 

 

Ewentualne trwałe wybicie 2185 daje sugestię spadku do co najmniej 2150 p. 

 

19 października 2018 r

 

 

 

Wczorajsza sesja w swojej porannej fazie przyniosła nam ruch wzrostowy do bardzo ważnego oporu, kluczowego wręcz oporu który zadecyduje o dalszych losach indeksów.

Pierwszy atak na ten opór okazał się - tak jak się tego spodziewałem – nieskuteczny. 

Spodziewałem się zejścia na dół które traktuję jeszcze jako korekcyjny spadek. Jeśli rynek osiągnie stabilizację na poziomie wczorajszego dołka i zacznie powoli iść do góry to będzie szansa na drugi atak na ten opór. Tym razem spodziewałbym się, że byłby to skuteczny atak. Jeżeli jednak kontrakt zacznie spadać w kierunku ważnego wsparcia z okolic 2150 p. i je złamie to zasadniczo zmieni to moje nastawienie i perspektywy dla rynku na negatywne. W takim przypadku wczorajszy wzrost traktować będziemy musieli jako tylko ruch powrotny do przełamanego wcześniej wsparcia. Po takim ruchu powrotnym możemy spodziewać się dynamicznych spadków. 

Tyle sytuacja techniczna. Strategia którą przyjęliśmy była wyprzedzająca i zakładała agresywne otwarcie longów na poziomie okolic 2210 p. Rynek poprawił trochę ten dołek i zatrzymał się w okolicy wsparcia przy 2190 p. testując je. Ewentualne trwałe złamanie tego wsparcia wyrzuci nas stopem z rynku. Jeżeli jednak się obroni to nadal jest spora szansa na kolejny atak na opór. 

Gracze nie akceptujący dużego ryzyka – muszą czekać na ewentualne powstanie sygnału kupna dopiero po wybiciu oporu z okolic 2235 p. 

Z kolei złamanie wsparcia z okolic 2150 p. otworzy nam automatycznie sygnał sprzedaży. Na najbliższy czas trzeba zachować sporo elastyczności i zagrywać mniejszymi pozycjami. 

 

Strategia na dzisiaj pozostaje bez zmian, utrzymujemy longi otwierane agresywnie po 2210 p. z elastycznym stopem poniżej 2190 p.  

 

18 października 2018 r

 

 

Poziom 2210 zaliczony a więc agresywny sygnał kupna uznaję za otwarty. Stop trochę poniżej 2190 p. 

Jak zwykle w przypadku wzrostu o jakieś 20-30 punktów stopa podwyższamy na poziom otwarcia pozycji. 

...........................

 

Tak jak się tego spodziewaliśmy notowania dotarły do okolic kluczowego oporu przy 2235 p. W tym miejscu rynek rozstrzygnie czy będzie kontynuował dalej spadki czy tez będziemy mieli do czynienia z wybiciem oporu i powstaniem sygnału kupna. 

Jeżeli ktoś jest zwolennikiem powrotu do tendencji spadkowej to właśnie tym miejscu gdzie teraz się znajdujemy ma okazję do otwarcia pozycji na spadki z kilkunastopunktowym stopem. Doskonała relacja ryzyko-zysk. 

W drugim wariancie osobiście zakładam, że pierwszy atak na ten opór może być nieskuteczny, rynek cofnie się korekcyjnie do np. 2210 p. po czym zawróci ponownie do góry i raz jeszcze zaatakuje szczyt, tym razem skutecznie. 

Patrząc na skalę pesymizmu, na chwilę obecną nieco bardziej prawdopodobny wydaje mi się wariant pro-wzrostowy. 

Można wybrać dwie metody wejścia na rynek w przypadku scenariusza zakładającego wejście rynku do fazy wzrostów. 

Pierwszy wariant jest bezpieczniejszy bo polega na tym, że czekamy na powstanie klasycznego sygnału kupna który powstanie po wybiciu opisywanego oporu. Podkreślam, ma to być wybicie a nie naruszenie oporu, opis powstawania sygnałów kupna jest sekcji >> dla zalogowanych. 

Drugi wariant jest agresywny i polega na agresywnym, czyli ryzykownym wejściu na rynek poprzez otwarcie pozycji długich na pierwszej korekcie po pierwszym nieudanym ataku na opór z okolic 2235 p.

Najbardziej optymalne miejsce do otwierania pozycji na wzrosty indeksu to strefa okolic od 2210 do nie więcej niż 2195 p. Krótkoterminowy elastyczny stop dla takiej strategii to kilka punktów poniżej 2190 p.

Mi osobiście bliższa jest ta bardziej ryzykowana strategia więc wybieram wariant nie czekania na wybicie oporu i powstanie klasycznego sygnału kupna tylko na agresywne wejście podczas korekcyjnego spadku w okolice 2210 p. lub nieco niżej. Stop nieco poniżej 2190 p. 

 

Jeżeli powstanie klasyczny sygnał kupna na kontrakcie na indeks WiG20 to tym samym po okresie długiej posuchy powinniśmy liczyć się z powstaniem sygnałów kupna na niektórych spółkach. Piszę niektórych gdyż rynek jak zwykle nie będzie rósł cały ale będą go ciągnęły wybrane spółki na których powstaną sygnały kupna. Aktualizacje i sygnały dla spółek jak zwykle w sekcji akcje. Chyba zaczyna się coś dziać więc może być szansa na zarobek nie tylko dla inwestorów grających na kontraktach ale także inwestujących na rynku akcyjnym. 

 

17 października 2018 r

 

 

Miniony tydzień zakończył się mocnymi spadkami na głównych rynkach akcyjnych.

Strefa okolic 2250-2100 może być miejscem potencjalnego zwrotu i zmiany kierunku średnioterminowego trendu i dlatego też zrealizowaliśmy solidny 80-punktowy zysk z pozycji otwieranych na spadki indeksu WiG20. 

Techniczna sytuacja na dzisiaj jest jeszcze niejednoznaczna. Rynek może teoretycznie zakończyć tu spadkową falę C w postaci kilkumiesięcznego zygzaka ale równie dobrze możemy kontynuować dalszy trend spadkowy. Dołek tego zygzaka może mieć miejsce w szerokiej strefie 2250-2100 p. Jest to jeszcze dość szeroki przedział i daje możliwości realizo9acji jeszcze kilku wariantów. 

Krótkoterminowo zarówno rynek polski jak zagraniczne giełdy mogą realizować małe korekty ostatnich mocnych spadków. Nasz FW20 może teoretycznie podejść nawet do okolic 2230 p. Jeżeli rynek istotnie tu podejdzie to w tej strefie będziemy podejmować decyzje albo o zakupach na wzrosty albo o odnowieniu pozycji na spadki indeksu WiG20. 

Właśnie okolice 2230 traktujemy jako potencjalny poziom decyzyjny o największym znaczeniu. Krótkoterminowo dopuszczamy wzrost do tej właśnie strefy i tu nastawiamy się na podejmowanie decyzji. Pozostałe ruchy traktujemy jako szum. 

 

Najbliższe istotne wsparcie to z kolei okolice 2150 p. 

 

 

15 października 2018 r

 

 

Kontrakty terminowe gpw na WiG20 > notowania - sygnały transakcyjne - futures 

 

Na aktualnym poziomie 2180  zamykamy dzisiaj agresywnie pozycje na spadki otwierane po 2260 p. i realizujemy dość mocno wypasiony zysk. Prawdopoodbnym jest, że rynek zamknie dzisiejszą małą lukę i mozliwe, że byłoby można zamknąć pozycje jeszcze lepiej ale nie będziemy już tego oczekiwać bo co innego będzie nas absorbować. 

Po głębszej analizie dopuszczam dwie sytuacje. Pierwsza zakłada, że rynek nadal będzie spadkowy a tak naprawdę prawdziwe spadki dopiero przed nami. Na dzisiaj natomiast możemy mieć w tym wariancie korekcyjny wzrost do strefy oporowej 2200-2210 po czym zawracamy na dół i kontynuujemy mocne spadki. 

Drugi wariant zakłada, że okolice 2150 p. mogą być dołkiem na którym zakończyliśmy realizację kilkumiesięcznego zigzaka i idziemy do góry. Scenariusz ten potwierdza fakt, że od okolic szczytu rynek zrealizował już klasyczny impuls spadkowy a popyt próbuje szukać dołka w okolicy równości fal spadkowych. 

Wobec powyższego na aktualnym poziomie notowań 2180  punktów zamykamy pozycje spadkowe realizując 80 punktów  zysku. 

Podczas najbliższych sesji ocenimy czy rynek rzeczywiście utworzy dołek na WiG20 oraz na jak wielu spółkach pojawią się sygnały kupna które mogłyby wspierać ten scenariusz. W zależności od oceny rynku na poszczególnych spółkach zdecydujemy który z walczących obozów będzie zwycięski i postaramy się do niego przyłączyć.  

Patrząc na skalę pesymizmu – całkiem możliwe, że trzeba będzie szukać sygnałów kupna na spółkach które mogłyby być liderami podczas udeptywania potencjalnego dołka. Po wielu wielu miesiącach posuchy na rynku akcji być może stoimy w obliczu zakończenia tendencji spadkowej w średnioterminowym horyzoncie. 

 

12 października 2018 r

 

 

 

Wczorajsza sesja zakończyła się sporym zjazdem na rynkach akcyjnych, w tym także na naszym WiG20 i na kontrakcie na ten indeks. 

Od poziomu 2260 p. utrzymujemy sygnał sprzedaży i trwa on nadal. 

W pozytywnym wariancie cały ruch spadkowy może się zatrzymać w okolicy wsparcia 2155 p. i z tej strefy moglibyśmy teoretycznie przynajmniej rozpocząć nową falę wzrostową. 

W wariancie negatywnym spadki dopiero się rozpoczynają i mogłyby potrwać jeszcze około 400-500 punktów. Na dzisiaj za wcześnie dywagować który z zaprezentowanych scenariuszy ma preferencje. Zresztą wiedza ta nie jest potrzebna do tego aby dobrze inwestować. 

Potrzebne są tylko właściwe sygnały kupna/sprzedaży i konsekwentne trzymanie się ich. Od kilku miesięcy – poza nielicznymi wyjątkami – nie inwestujemy w akcje oczekując właśnie na taką solidna przecenę na rynku giełdowym. Jeśli będzie realizowany wariant pozytywny to moment odwrócenia rynku powinien być już dość blisko. Jeśli negatywny to czeka nas jeszcze mała masakra na rynku akcji. 

Na razie zarabiamy na spadkach i to mocno. Stopa obniżamy na poziom okolic 2245 p. 

 

Najbliższe wsparcia dla kontraktu na WiG20 zlokalizowane są następująco: 2190 p. kolejne na 2155 p. i następne to okolice 2130 p. 

 

Najbliższy opór to okolice 2230 p. 

 

11 października 2018 r

 

 

Na wczorajszej sesji mieliśmy zapowiadaną wzrostową korektę, która dotarła do strefy oporowej 2260-70 p. po czym rynek powrócił do tendenjci spadkowej, czego się spodziewaliśmy.  

W nieco optymistyczniejszej wersji, z uwagi na fakt, że rynki zachodnie mogą mieć jeszcze trochę korekcyjnego potencjału to nasz FW20 nie od razu musi powrócić do zdecydowanych spadków. Możemy mieć jakąś małą konsolidację w zakresie np. 30 punktów począwszy od granicy oporu z okolic 2260 p. a wybicie wsparcia nastąpiłoby w takiej sytuacji powiedzmy dopiero za dwa dni. 

Generalnie sytuacja nie uległa zmianie. Dopóki nie zostanie trwale złamana strefa oporowa okolic 2260 p. to obowiązuje sygnał sprzedaży i pro-spadkowe preferencje. Dopiero trwałe wyjście powyżej tego pułapu zmieniłoby preferencje. 

Intraday-owo można założyć pułap krytyczny oporu nieco powyżej 2270 p. 

Stop na razie bez zmian, w przypadku złamania wsparcia z okolic 2230 p. obniżymy stopa na nieco niższy pułap.

 

10 pazdziernika 2018 r

 

 

 

Na wczorajszej sesji atak na opisywane wsparcie okazał się skuteczny i tym samym wszedł nam sygnał sprzedaży od złamanego poziomu wsparcia z okolic 2260 p. 

Najbliższy opór do którego teoretycznie mogłoby podejść korekcyjne odbicie to okolice 2270 p. 

Najbliższe wsparcie z którego może być korekcyjny wzrost to okolice 2230 p. Po ewentualnym ale prawdopodobnym złamaniu tego wsparcia kolejne znajduje się dopiero 2190 p. a następne jest zlokalizowane w okolicy 2150 p. 

W optymistycznym wariancie któryś z tych dwóch wymienionych poziomów wsparcia może zatrzymać spadki. 

Na dzisiaj preferencje są zdecydowanie po stronie sprzedających i spodziewamy się kontynuacji spadków.  

Stop dla pozycji spadkowych trochę powyżej oporu z okolic 2270 p. liczony po zamknięciach sesji. 

 

9 października 2018 r

 

 

 

Sytuacja techniczna na rynku pozostaje bez zmian, na dzisiaj tylko małe modyfikacje.

Za sygnał kupna uznamy wybicie oporu dziennego z okolic 2310 p.

Za sygnał sprzedaży uznamy wybicie strefy wsparcia z okolic 2260-2255 p. Są to jak zwykle klasyczne sygnały polegające na wybiciu wsparcia/oporu na zamknięcie sesji. Oczywiście reagować można już intraday-owo ale z odpowiednio elastycznym stopem w trakcie sesji dostosowanym do wielkości pozycji i miejsca otwarcia skorelowanego z najbliższym wsparciem/oporem.

O ile nie jest napisane inaczej to zawsze każda otwarta pozycja ma stopa nie przekraczającego 23 punkty. 

Intraday-owym oporem są okolice strefy 2280-90 p. i jeśli rynek trwale przekroczyłby ten poziom to będzie to sugestią zmiany kierunku na wzrostowy. Jeśli aktualne poranne ataki nie złamią wsparcia i rynek  zacznie zmierzać do góry to ten scenariusz uznam za bardzo prawdopodobny.

 

 

 

 

8 października 2018 r

 

Sytuacja na kontrakcie nadal bez zmian. Rynek jest w klasycznym boczniaku i dopiero wybicie oporu lub wsparcia da szanse na dłuższy ruch, może nawet falowy. 

Wygląda na to, że w dni parzyste wskazania są wzrostowe a w nieparzyste - spadkowe. Stąd nadal czekamy na powstanie sygnału przy przekraczaniu wsparcia lub oporu o których pisałem kilka dni temu. Dopóki tak się nie stanie to skazani jesteśmy na emocjonalną huśtawkę i chaotyczne ruchy. 

Jeśli wybite zostanie wsparcie z okolic 2260 p. to najbliższym kolejnym wsparciem mogą być okolice 2230 p a następnym okolice 2190 p. 

Jeżeli okolice 2190 byłyby docelowym poziomem spadku to z tej strefy może przyjść kolejna spora fala fala wzrostowa. Gdyby natomiast pękło wsparcie z okolic 2190 to możemy się spodziewać spadku rzędu nawet 400-500 punktów. 

Alternatywnie - jeśli obroni się poziom wsparcia z okolic 2260 p. to i z tego pułapu może być początek dużego ruchu do góry. 

Podsumowując - mamy więc dwa bardzo kluczowe wsparcia które mogą zadecydować o dalszym kierunku notowań kontraktu na indeks WiG20. Są to okolice 2260 p. i 2190 p. 

Czekamy na aktywację pasywnego sygnału wg wskazań opisanych w ostatnim wpisie. 

 

Aktywacja sygnału sprzedaży - trwałe wybicie wsparcia z okolic 2260 p. 

Aktywacja sygnału kupna - trwałe wybicie oporu z okolic 2325 p. 

 

5 października 2018 r

 

 

 

Notowania kontraktu pozostają nadal w zakresie wsparcia z okolic 2260 p. i oporu z okolic 2325 p. Wyjście poza zakres tych ograniczeń powinno uaktywnić dynamiczny ruch o dużo większym zakresie. 

Z uwagi na strukturę tych ruchów dopuszczam, że korekta może przybrać postać fali nieregularnej płaskiej i gdyby tak było w istocie to zmieniłoby nasze preferencje na pro-wzrostowe i wiązałoby się z szybkim wybiciem opisanego powyżej oporu oraz poprawienia dotychczasowego szczytu. Z uwagi na możliwość takiego scenariusza zmieniam strategię dla kontraktu. Pozycje spadkowe zamykamy na aktualnym poziomie 2297 p. co daje nam 7 punktów zysku. 

Jednocześnie oczekiwać będziemy na wybicie wsparcia lub oporu. Wybicie wsparcie automatycznie równoznaczne będzie z otwarciem pozycji na spadki a wybicie oporu to otwarcie pozycji na wzrosty indeksu WiG20. Na dzisiaj preferencje nieznacznie zmieniły się na korzyść byków, w zasadzie powiedziałbym, że jest to tylko remis z delikatnym wskazaniem. Dlatego też zmieniliśmy strategię na bardziej bezpieczną. 

 

3 pazdziernika 2018 r

 

 

 

Na wczorajszej sesji mieliśmy bardzo rzadko występującą bo trzecią próbę wybicia oporu, nawet został on nieznacznie intraday-owo naruszony ale zamknięcie było zdecydowanie poniżej oporu. Tym samym nadal utrzymujemy pozycje na spadki z tym samym poziomem stop. 

Można powiedzieć, ze w układach świecowych wczorajsza sesja zakończyła się bardzo negatywnie bo po próbie ataku zamknęliśmy się nisko. Nie jest to dobra wróżba na najbliższe sesje. Dodatkowo cały ten wzrost z pierwszej części sesji odbywał się na bardzo niskich obrotach.

 

2 października 2018 r 

 

 

 

Na kontrakcie na WiG20 nadal bez zmian. Od poziomu 2304 punkty utrzymujemy pozycje na spadki ze stopem powyżej strefy oporowej 2320-25 p. 

Ostatni tydzień na giełdzie miał scenariusz który opisałem wcześniej czyli grube ryby utrzymywały przez cały tydzień rynek w wąskim zakresie aby napełnić worek z nowo otwieranymi kontraktami na serii grudniowej. Zauważyć można było, że dość mocno zbierane były kontrakty na wzrosty indeksu. Daje to pozytywne nadzieje na to, że aktualny spadek nie musi być tak głęboki jak się może to na dzisiaj wydawać. 

W czwartek rynek po raz drugi atakował opór z okolic 2320-25 p. i tym razem także nieskutecznie. Taka sytuacja zazwyczaj grozi mocnym ruchem w przeciwnym kierunku. I dokładnie tak było w piątek. Kontrakt spadł do wsparcia z okolic 2260 p. po czym odbija korygując ten spadek. Najbardziej prawdopodobnym celem takiego korekcyjnego odbicia może być strefa okolic 2290-2300 p. po czym spodziewam się kontynuacji tendencji spadkowej. 

Najbliższy opór – strefa 2320-25

 

Najbliższe wsparcie – 2260 p. 

 

 

1 października 2018 r

 

 

 

Najbliższe wsparcie na dzisiaj dla kontraktu to okolice 2283 i z tego pułapu dopuszczalne jest odbicie. Opór i stop pozostają bez zmian.  

 

27 wrzesnia 2018 r

 

 

Sytuacja techniczna na dzisiejszy dzień pozostaje bez zmian. Od poziomu 2304 p. utrzymujemy pozycje na spadki z opisanym wcześniejszej stopem powyżej 2320-25 p. 

Na wczorajszej sesji mieliśmy jeszcze jeden ruch do góry do okolic oporu 2320 po czym rynek zaczął zniżkować. Potwierdza to wagę tego oporu i jego techniczne znaczenie dla dalszego kierunku notowań. Ci którzy otworzyli pozycji nieco później mieli szansę na jeszcze lepsze otwarcie pozycji na spadki indeksu WiG20 bo mają krótszego stopa. 

 

Najbliższe wsparcie także pozostaje bez zmian i są to okolice 2260 p. Ewentualne złamanie tego wsparcia powinno zdynamizować spadki. Niekoniecznie musi stać się to już dzisiaj. 

26 wrzesnia 2028 

 

 

Rozpoczynamy nowe rozdanie z kontraktami serii grudniowej oznaczonej FW20Z1820. Poniedziałkowa sesja nie dała nam możliwości zajęcia pozycji na spadki indeksu WiG20 gdyż indeks powoli jeszcze podbijany jest do góry. 

Naszym celem jest otwarcie pozycji na spadki jak najbliżej krytycznego oporu z okolic 2320 p. gdyż wtedy będziemy mieć komfortowa sytuację na wypadek gdybyśmy nie mieli racji i rynek wybiłby ten opór który jednocześnie jest stopem,  który ustawiamy jak zwykle trochę powyżej takiego oporu. Pozycji nie otwieramy nigdy pośrodku konsolidacji ale staramy się zawsze otwierać je jak najbliżej wsparcia lub oporu gdyż to w praktyce ogranicza potencjalne straty. 

Rozpoczynamy nowe rozdanie na rynku i zazwyczaj jest tak, że pierwszy tydzień jest tygodniem straconym podczas którego grubasy trzymają rynek w jakiejś konsolidacji aby naładować do wora pozycji. Pytaniem dla nas jest to aby odkryć jaki kierunek wybierają grube ryby. Ostatni tydzień przed rozliczeniem odczytaliśmy bardzo dobrze gdyż postawiliśmy na to że City of London będzie grało na zwyżki o pozwoliło nam to sporo zarobić. Miejmy nadzieję że i tym razem właściwie zinterpretujemy rynek. 

Aktualnie, na stan poranny kontrakt podchodzi pod okolice 2300-4 p. i poziom ten uznaję za poziom otwarcia pozycji na spadki indeksu WiG20 ze stopem powyżej strefy oporowej 2320-25 p. Zagranie jest bardzo agresywne a więc nosi znamiona zwiększonego ryzyka kierunkowego. Niemniej jednak jest bardzo rozsądne bo ogranicza potencjalne ryzyko zwiększonego stopa gdybyśmy zajmowali pozycje z niższych pułapów. Jeśli rynek podejdzie jeszcze trochę wyżej i komuś uda się zajać jeszcze lepszą pozycję, czyli jak najbliżej oporu to tym lepiej bo stop będzie mniejszy. 

Dopóki rynek na zamknięcie sesji nie wybije opisanej strefy oporowej to gramy na spadki. Jeśli takie wybicie nastąpiłoby to będziemy musieli zweryfikować swoją ocenę sytuacji rynkowej.

 

Wsparcie – 2260

Opór strefa 2320-25 p.

 

 

  

25 wrzesnia 2018 r

 

 

 

Na dzisiejszej sesji dzień cudów czyli 3 wiedźm. Może być spokojnie ale może być ciągnięcie rynku w którąś ze stron przez dużych graczy. Wydaje się, że takim logicznym kierunkiem w którym grubasy mogłyby pociągnąć rynek jest wzrost do okolic mniej więcej 2285-2295 p. W bardziej optymistycznym wariancie nawet trochę wyżej bo do okolic 2320 p. Zazwyczaj, z uwagi na procedurę wyznaczania ceny w dniu dzisiejszym "kreowanie" rynku trwa w ostatniej godzinie przed zamknięciem sesji. Do tego można dołożyć z godzinę-dwie na przygotowanie rynku pod taki scenariusz. 

W takim dniu jak dzisiaj jeśli nie jesteśmy na rynku to nie zajmujemy juz pozycji bo zazwyczaj naszym celem jest "złapanie" ruchu o charakterze średnioterminowym. Indywidualnie można próbować podbierać longi w miejscach osłabienia rynku. 

W przyszłym tygodniu będziemy szukać miejsca na zmianę kierunku ruchu indeksów.

 

21 wrzesnia 2018 r

 

 

Na kontrakcie rynek respektuje opór z okolic nieco powyżej 2270 p. gdzie wczoraj zamknęliśmy wzrostowe pozycje. Z tego obszaru dzisiaj mieliśmy lokalną korektę do poziomu 2254 p. po czym rynek odbija już do góry. Czy jest to już koniec korekty i idziemy w okolice 2290 ?  Możliwe że tak jest ale do końca nie mozna mieć takiej pewności. Najbliższe wsparcie jest w okolicy 2250 p. i z okolic tej strefy dopuszczam ruch w okolice 2290-2300 p. 

Ewentualny spadek poniżej 2220 p. zaneguje opisywany tu powyżej pozytywny scenariusz i da sugestię powrotu do tendencji spadkowej. 

Powyższy techniczny opis może być pomocny do krótkoterminowego intradayowego rozegrania pozycji na 20-40 p i jest on aktualny dopóty dopóki nie zostanie złamane wsparcie z okolic 2220 p.  

 

20 wrzesnia 2018 r

 

 

Dzisiaj właśnie przed chwilą dotknęliśmy poziomu 2270 p. gdzie umieściłem poziom tp. Tym samym na tym poziomie zamykamy otwierane po 2233 pozycje na wzrosty indeksu WiG20. 

Pozycja dała zarobić 37 punktów. 

Najprawdopodobniej wzrost będzie docelowo większy, zakładam, że wzrost może dojść do okolic 2295 p. a w bardzo pozytywnym wariancie może nawet dojść do okolic 2320 p. 

Jak będzie - zobaczymy. Na teraz pozostajemy bez pozycji i będziemy oczekiwac na jakieś sygnały z rynku zapowiadające szzczyt odbicia gdyz na tę chwilę aktualne wzrosty traktujemy jedynie jako korekcyjne odbicie.  

 

19 wrzesnia 2018 r

 

 

Z uwagi na fakt, że mamy ostatni tydzień przed dniem 3 wiedźm to notowania w tym tygodniu mogą mieć chaotyczny i nie zawsze zrozumiały charakter. Ma to jednak swoją logikę dużych inwestorów. 

Wydaje się, że skoro ten kwartał rozpoczął się od dołka i cały czas rynek rósł to duzi inwestorzy winni na naszym przynajmniej rynku doprowadzić w piątek notowania do jak najwyższego pułapu. Tyle zdroworozsądkwoe rozumowanie - jak będzie - zobaczymy w praktyce. 

 

Stopa dla otwartych pozycji na wzrosty utrzymujemy poniżej wczorajszego dołka. 

 

18 wrzesnia 2018 r

 

 

Stop dla pozycji krótkich na dzisiaj to trochę poniżej 2210 p.  

 

17 wrzesnia 2018 r 

 

Dzisiaj na aktualnym poziomie 2233 p. otwieramy pozycje na wzrosty indeksu WiG20. Pozycja zostaje otwarta bardzo agresywnie co oznacza bardzo duże ryzyko. 

Stop intraday dla tak otwartej pozycji jest trochę poniżej 2220 p. Ewentualny trwały spadek poniżej tego wsparcia oznaczać może kontynuację deprecjacji nawet do okolic 2180 p. 

Jeśli wsparcie nie zostanie wybite to wstępny cel to  70-90 p. 

 

14 wrzesnia 2018 r

 

 

Dzisiaj na aktualnym poziomie 2281 p.  zamykamy pozycje na spadki indeksu otwierane po 2320 p.

Zysk z pozycji wynosi 39 p. 

 

 

10 wrzesnia 2018 r

 

 

POLIMEX >> prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Spółka kosztowała w szczycie 640 zl a dzisiaj 3 z groszami. Są chętni na zakup ? 

Od półtorej roku jesteśmy tylko obserwatorami tych akcji. Czekamy cierpliwie na sygnał dobrej zmiany :) Tego, że będzie dobra zmiana możemy być pewni. Ba, jesteśmy już coraz bliżej takowej. Tylko trochę cierpliwości w czekaniu na sygnał. Jak mawiał wielki mistrz giełda to miejsce gdzie pieniądze przepływają od ludzi pobudzonych emocjonalnie do cierpliwych inwestorów. 

 

 

13 lipca 2018 r

 

 

DAX  >> prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Na DAX-ie otworzyliśmy bardzo agresywnie pozycje na spadki tego indeksu na poziomie 13.060 p. i aktualnie notowania odpadają w pożądanym kierunku. 

Stopa możemy delikatnie obniżyć na poziom odrobinę powyżej 13.000 p. i czekamy na rozwinięcie tendencji spadkowej. Zaprezentowane kilka tygodni temu w serwisie zamkniętym scenariusze nadal są aktualne. 

Obecny spadek może być jedynie ruchem korekcyjnym który skoryguje ostatnie zwyżki do mniej więcej strefy 12.200-12.000 punktów po czym rynek zawróci aby realizować następną falę wzrostową wielkiej hossy. 

W drugim przypadku spadek rozpoczyna korektę spadkową wyższego rzędu o średnioterminowym horyzoncie i docelowy spadek niemieckiego indeksu wyniesie mniej więcej 15-20 %. Czyli scenariusz ten zakłada całkiem solidny krach. Aby ten wariant się zrealizował to DAX musi złamać wsparcie przy poziomie 11.800 p. 

Jeśli niemiecki indeks złamie to wsparcie to inwestorów czeka mega zysk z pozycji krótkich. Przypominam, że dużo większe zyski są z gry na spadki niż na wzrosty. Poza tym, rynek rosnie wolno a spada dramatycznie szybko. Jeśli wsparcie zostałoby obronione to zysk będzie dużo mniejszy i w pewnym momencie trzeba będzie odwrócić pozycje na wzrostowe. 

W mojej subiektywnej ocenie dużo większe szanse realizacji ma ten drugi scenariusz, bardziej pesymistyczny. Rynek stoi w naprawdę kluczowym miejscu i czeka na strategicznie ważne rozstrzygnięcia. 

 

 

 

 

28 maja 2018 r

 

 

 

PKN ORLEN >> prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Na PKN-ie spokojnie czekamy na rozstrzygniecie sytuacji ponieważ mamy bardzo klarowny układ który jednoznacznie wskaże nam w jakim kierunku powinien podążać ten walor.

Przejdźmy do konkretów. Otóż zaledwie miesiąc temu zamknęliśmy pozycje na spadki realizując 35 % zysku przy cenie 86 zl. W tym czasie czekaliśmy na to co zrobi kurs, czy będą jakieś sugestie z rynku. Na dzisiaj jeszcze nie ma ale mamy bardzo jednoznaczne kryteria które mogą nam, dać takie sugestie. Jak do tej pory spadki przybrały postać ruchu w postaci trzech fal. To oznacza, że okolice 85 zl mogły być dołkiem klasycznego układu korekcyjnego abc po którym rynek ponownie wybije do góry realizując nowa falę wzrostową. Aby tak się stało - musi zostać wybity opór strefy 90-93 zl. Jesli tak się stanie to mamy otwartą drogę na nowe szczyty. 

Drugi scenariusz jest zgoła odmienny. Zakłada, że okolice 85 zl sa dopiero dołkiem trzeciej fali spadkowej a obecne odbicie jest fala nr 4  po o której nastąpi nowy dołek i dopiero po jego ustanowieniu będziemy mieć wzrost - ale tylko korekcyjny. 

Obydwa scenariusze mają radykalnie odmienne - chociaż w obydwu jesteśmy blisko dołka. Jeśli rynek zacznie realizować scenariusz pierwszy to założenia są bardzo optymistyczne. Jeśli jednak do gry wejdzie wariant nr dwa to najbliższe wzrosty będą tylko korektą i będą świadczyć o tym, że na rynku tych akcji rozpoczął się średnioterminowy scenariusz korekcyjny. Na chwilę obecną sytuacja nie jest jeszcze rozstrzygnięta. moje osobiste wskazania są delikatnie po stronie scenariusza bardziej optymistycznego. 

Decyzyjne konkluzje są następujące. 

Jeśli kurs trwale wybije strefę oporową z okolic 90-93 zl to uznajemy to automatycznie za powstanie sygnału kupna. Jeśli tak się nie stanie to oczekujemy na nowe dołki w postaci ostatniej fali spadkowej poprzedzające korektę ostatnich spadków. 

W chwili obecnej akcje PKN ORLEN pod względem technicznym należą do jednych z najbardziej klarownych pod względem potencjalnego sygnału kupna.

 

 

 

16 maja 2018 r

 

 

11 BIT  >> prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

sygnał kupna od 215 zl , zamknięte agreswynie po 505 zl, zysk - 135 %  

 

Kto się zdecydował kupić 11 bit może się uważać za szczęściarza. Cena osiągnęła wczoraj szczyt na poziomie 520 zl, dzisiaj kurs chodzi po 505 zl i na tym poziomie decyduję o agresywnym zamknięciu sygnału kupna powstałego na poziomie 215 zl po wybiciu oporu konsolidacyjnego. 

Przy okazji sugeruję zwrócić wszystkim uwagę na ten prosty fakt który bardzo często powtarzam. Im dłuższa konsolidacja tym mocniejsze wybicie. I na przykładzie tej spółki rynek potwierdził to dokładnie. 

Dlaczego zamykamy pozycję na tych akcjach na tym poziomie ? 

Bo spółka jest dość mała i jest na topie a obrót nie jest powalający co w przypadku rozpoczęcia wyrzucania akcji przez grubszego inwestora rynek może się załamać i spadać bez większego obrotu. Po wtóre kurs wzrósł bo inwestorzy kupują marzenia, czyli projekcje dobrych wyników. 

Po trzecie kurs utworzył już lukę startu, lukę ucieczki i lukę wyczerpania co grozi utworzeniem szczytu. 

Po czwarte na wczorajszej sesji pojawiły się mega obroty, najwyższe chyba w historii notowań tej spółki, czyli ktoś kupuje marzenia o super zysku z nowej gry a ktoś realizuje już zysk. 

Po piąte na bardzo kiepskim rynku realizujemy super zysk w wysokości 135 %. 

Formalnie sygnału sprzedaży na tych akcjach nadal nie ma i ma prawo dalej rosnąć, stad zamknięcie jest agresywne czyli liczymy się z tym, że wzrost moze być kontynuowany. Po prostu zakładamy, ze jest to czas na realizację zysku i jest to potencjalnie dobre miejsce do utworzenia szczytu. 

 

 

 15 maja 2018 r

 

LOTOS  SA  >> prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Analiza cen akcji spółki LOTOS SA jest bardzo prosta. Cena powinna iść do NIEBA. Tyllko i wyłącznie do nieba, żadnych spadków. 

Powód iście fundamentalny. Otóż po raz pierwszy w historii spółki giełdowe z gpw a są nimi Energa i właśnie LOTOS SA otrzymały wsparcie prosto z nieba. 

Dzięki decyzji arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia ksiądz kanonik Grzegorz Stolczyk został archidiecezjalnym duszpasterzem Grupy Lotos SA. 

Żenujące, nie wiem czy się śmiać czy płakać. A oto poniżej sam bohater ... czy w najbliższym czasie możemy spodziewać się specjalnej darmowej emisji akcji dla kanonika  ? Takimi decyzjami PiS sam sobie zasłuży na wylotke w następnych wyborach. 

 

 

 

17 kwietnia 2018 r

 

 

PKN ORLEN SA > prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Na PKN zamknęliśmy agresywnie pozycję na wzrosty po 132 zl i jednocześnie po 132 zl otworzyliśmy pozycje na spadki. Zagranie było bardzo agresywne a więc i z dużym ryzykiem. 

Jak do tej pory realizuje się nasz scenariusz i aktualnie mamy raczej ostatnią spadkową falę zwaną falą C. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to zakończenie spadków w okolicy 80 zl. 

W tej strefie zamkniemy tez najpewniej agresywnie nasze pozycje spadkowe realizując zyski. Wydawało się, że rynek dojdzie do okolic 80 zl już na poczatku tego tygodnia ale chyba będziemy musieli jeszcze trochę poczekać na finalizację spadków. Póki co trend spadkowy na tych akcjach nie został jeszcze  zanegowany. 

Stopa mozemy śmiało obnizyć na 110 zl 

 

 

 

18 luty 2018 r

 

sWIG80  > miedź   > prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Oto główny winowajca spadku cen większości spółek z tzw. szerokiego rynku - indeksu sWIG80. Proszę zauwazyć, że od marca aż do grudnia na giełdzie de facto dominowały spadki na indeksie małych spółek. Niestety większość inestorów traciła zamiast zyskiwać. Także i my zamykaliśmy zyskowne transakcje na wiosnę. Słuszność takiego podejścia pokazuje zaprezentowany poniżej wykres. 

Osobiście spodziewałem się tego i pisałem o tym wielokrotnie w serwisie zamknietym, że spadki potrwają mniej więcej do końca roku. Zniżkom oparł się jak na razie jedynie indeks największych spółek który póki co - utrzymał swój stan posiadania. 

Analizując indeks sWIG80 dochodzimy do wniosku, ze ostatnio utworzony dołek ma szansę okazać się dołkiem wielomiesięcznej tendencji spadkowej i indeks średnich spółek może powrócić do nowego trendu wzrostowego. Warunkiem dla takiego scenariusza jest utrzymanie tego dołka. Dodatkowo wspiera go pokazana linia trendu wzrostowego. 

Początek Nowego 2018 roku może więc okazać się dobrym czasem do selekcji spółek pod kolejną falę wzrostową. Warto więc zwrócić baczną uwagę na to jakie spółki i na jakich poziomach cenowych generować będą sygnały kupna.

Czas oczekiwania na kolejne okazje kończy się, nadchodzi czas polowania. 

 

 

 10 grudnia 2017 r

 

Copper > miedź   > prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Na miedzi powoli zbliżamy się do zakończenia impulsu wzrostowego. Agresywny sygnał kupna powstał przy poziomie wsparcia dość długiej konsolidacji przy 247 $. Na dzisiaj cena metalu oscyluje wokół 320 $. 

Aktualnie na miedzi możemy rozpatrywać generalnie dwa warianty. Pierwszy jest bardziej negatywny i zakłada, że szczyt na tym metalu został już osiągnięty przy poziomie 325 $ i rozpoczęła się już korekta całego impulsu. 

Drugi scenariusz jest bardziej optymistyczny i zakłada, ze najprawdopodobniej szczyt wzrostu przypadnie w strefie 325-340 $ i tu zrealizujemy zyski zamykając agresywnie sygnał kupna trwający od 7 maja. 

Niezależnie od tego który wariant będzie realizowany musimy podnieść stopa na poziom nieco poniżej 315 $, na tzw. EOD. W chwili obecnej czekamy albo na wybicie stopa albo na wyśrubowany zysk poprzez agresywne zamknięcie we wskazanej powyżej strefie. 

 

 

 

 

 

 24 października 2017 r

 

POLIMEX  > prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

W pół roku banki zmasakrowały spółkę. Może wiosna odwróci nieco sytuację ale generalnie jest pozamiatane po bankowym bezprawiu na nowych emisjach akcji. 

 

 

20 października 2017 r

 

DAX > prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

 

Strefa okolic 12.670-12.700 p. jest strefą potencjalnego szczytu i zwrotu na DAX-ie. Stuknęło 12.670 p. więc zarykujemy i otwieramy bardzo agresywny sygnał sprzedaży po 12.670 p. z dość krótkim stopem którego po spadku o 30 p. obniżamy jak zwykle na poziom otwarcia pozycji. 

Jest to zagranie wysoce agresywne więc może nam wybić tego stopa. Jeśli wybije trwale to dobrze bo będzie to oznaczało, ze ruch wzrostowy może być kontynuowany do okolic 12.720 p. 

Za otwarciem pozycji przemawia fakt, że na wykresach godzinowych od kilku dni tworzy się potencjalna formacja klina zwyżkującego który o ile będzie dokończony to powinien skutkować rozpoczęciem sporych spadków. 

 

 

 

27 wrzesnia 2017 r

 

MASŁO > prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Ciekawym rynkiem w ostatnim czasie jest rynek masła. Ceny tego produktu w Polsce wzrosły w ciągu ostatniego roku o 70 %. Dla konsumentów jest to spory szok. Analogiczna sytuacja występuje na rynkach światowych.  Jakie są przyczyny takiej sytuacji ? 

Przyczyny rynkowe to jak zwykle klasyczna spekulacja. Nałożyło się to także na przyczyny czysto konsumpcyjne. Zwiększył się znacząco popyt na masło w USA, Chinach a nawet Rosji. Bardzo ciekawe jest to dlaczego jest tak duży popyt na masło. Otóż w coraz większej ilości stanów w USA zakazuje się spożywania tłuszczów trans typu margaryny, z dodatkiem tzw. utwardzalnych olejów roślinnych itp. Dlaczego ? Z bardzo prostej przyczyny. Tłuszcze trans są ZAKAZANE gdyż generują mnóstwo śmiertelnych chorób w tym miażdżyce, choroby krążeniowe i przede wszystkim są głównym źródłem powstawania raka. Jednym słowem jest to klasyczna trucizna. Ludzie stają się coraz bardziej świadomi i wbrew koncernom lansującym tłuszcze trans wracają do klasycznego masła i smalcu. Oto główna przyczyna wzrostu cen tych produktów. 

BARDZO WAZNE !! Czy kupując w Polsce masło rzeczywiście dostajesz masło ? Otóż najczęściej zdecydowanie NIE. Ponad 70 % tego co jest nazwane masłem nie jest masłem gdyż zawiera tłuszcz ale przede wszystkim roślinny a tłuszcz mleczny jest jedynie dodatkiem. Czytajcie uważnie zawartość gdyż jeśli tego nie robicie to trujecie siebie i swoje dzieci. Omijajcie zupelnie jakieś wynalazki – miksy tłuszczowe typu Kamy, Ramy i Palmy – to 100 % trucizny. Nie wiem dlaczego są dopuszczone do obrotu. To skandal.

Masło na którym nie jest napisane ile % tłuszczu jest tłuszczem mlecznym a ile roślinnym – omijajcie z daleka gdyż jest to produkt zmanipulowany. Prawdziwe masło winno zawierać minimum 80 % tłuszczu mlecznego i ŻADNYCH roślinnych. Jedyne naturalne i zdrowe tłuszcze dla człowieka to małso, smalec czy olej kokosowy - oczywiscie bez kosnerwantów i utrwalaczy, ale ten jest mocno w Polsce podrabiany na bazie trującego dla człowieka oleju palmowego. 

Osobiście od wielu lat staram sie jeść produkty tylko naturalne więc polecam masło które wiem,  że jest 100 % dobre. To >> Osełka górska – masło extra. Zawartość tłuszczu 83 % - TYLKO mleczny. Sobik Sp. z o.o ze Skoczowa.

 

Analiza techniczna cen masła

Poniżej wykres tygodniowy obrazujący notowania cen masła wyrażane w dolarach. Jak widzimy ostatnie 5 lat to trend wzrostowy gdzie kurs porusza się w kanale wzrostowym którego wsparciem są okolice 190 $ a oporem okolice 350 $. Aktualne cena to okolice 240 $ i mamy wyraźną tendencję wzrostową. W najbliższych miesiącach śmiało możemy spodziewać się wzrostu cen masła nawet do okolic 350 $. Aktualny krótkoterminowy spadek zapewne wykorzystywany jest przez spekulantów do zakupów i zagrań na dalsze wzrosty. Jednym słowem taniej raczej nie będzie, jeśli już to tylko chwilowo. Tendencja spadkowa może się rozpocząć dopiero po dojściu do górnej strefy oporu kanału wzrostowego. Jednym słowem nadal warto grać na wzrosty cen masła.  

 

 

 

19 wrzesnia 2017 r

 

 

BANK PKO BP SA  - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

Na akcjach PKO BP wczoraj osiągnęliśmy zakładany poziom tp co oznacza zaksięgowanie zysków. Spodziewaliśmy się krótkiego ruchu więc zysk wyniósł zaledwie 10 %. 

W średnim terminie wygląda na to, że kończy sie struktura pięciofalowego impulsu i teraz należałoby oczekiwać korekty całej fali wzrostowej od 21.50 do 37 zl.

Alternatywnie - impuls będzie dłuższy niż klasyczny pięciofalowy. 

 

 

 

5 maja 2017 r

 

 

 

 

BANK PKO BP SA  - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Na poziomie 34 zl aktywował się nam sygnał kupna na akcjach PKO BP. Wcześniej pozycje kupowane po 25 zl zamknęliśmy po 35 zl realizując zysk i spodziewając sie szczytu. Istotnie był to szczyt ale niższego rzędu. 

Z układu falowego można wywnioskować, że realizowana jest najprawdopodobniej ostatnia piąta fala wzrostowa z zasięgiem wzrostu odpowiadającym w najgorszym razie poziomowi ostatniego szczytu. Mogą to być jednak okolice 37 - 38 zl. 

Jeśli struktura pieciofalowa wzrostu zostanie zachowana to nie zapowiada się zbyt imponujący wzrost a jest to jedynie deal dość krótkoterminowy. Po utworzeniu szczytu obecnej struktury wzrostowej można spodziewać się korekty całego wzrostowego impulsu od dołka z okolic 22 zl. Spadki byłyby więc dość solidne i byłyby okazją do odnowienia pozycji na wzrosty. 

W związku z tym, że teoretycznie na zbyt wielkie wzrosty nie można tu liczyć to na poziomie 37 zł ustawiam take profit a stop na poziomie 32.50, po wzroście kursu stopa podnosimy na poziom 34 zl aby w przypadku nagłego załamania nie było straty. 

 Na poniższym wykresie widać piękną modelową strukturę impulsu wzrostowego. 

 

 

 

27 kwietnia 2017 r

 

MIRBUD - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

aktywacja sygnału kupna od 0.85 zl, zamknięcie po 1.60 - zysk 90 %

 

Decyzja o zamknięciu pozycji na poziomie 1.60 zl dała nam 90 % zysku. Pisałem ostatnio, że strefa okolic 1.60-1.80 jest strefą sprzedaży i szczyt istotnie został ustanowiony nawet na poziomie 1.90 zl ale już bez naszego udziału. Kurs runął na dół z luką bessy i aktualnie sytuacja prezentuje się następująco. 

Krótkoterminowo kurs osiągnął już bardzo mocne wyprzedanie co może skutkować silnym odbiciem. Okolcie 1.10 są miejsce na taka korektę idealne. Niestety nie liczę już z tymi akcjami na większe zyski a wzrosty potraktujemy  tylko jako odreagowanie ostatniej fali spadków. Tym samym, przynajmniej na razie, nie spodziewam się nowej fali wzrostowej. Dlaczego ? Z prostej przyczyny spadki zostały zrobione na ogromnym obrocie co świadczy o tym, ze jakieś duże, mocne ręce uznały, że z jakiegoś powodu należy sie tych akcji wyzbyć. Powód nie jest nam potrzebny - po obrotach widzimy, że ktoś taki powód ma i pewnie jest bardziej poinformowany niż my.  Obroty mówią wszystko a jeśli je umieścimy w strukturze falowej to wtedy interpretacja wykresu staje się bardziej prosta. 

Taka wzrostowa korekta może sięgnąć obszaru od 1.35 do nawet 1.60 zl w bardzo optymistycznym wariancie. Osobiście bardziej spodziewam się wzrostu do obszaru strefy 1.35-1.45 zl i gdybym miał te akcje jeszcze to na pewno w tej strefie bym się ich pozbył. 

Średnioterminowo wskaźniki sugerują rozpoczęcie układu spadkowego i po jakiejś korekcie winien on być kontynuowany. Nie wykluczam, że kurs zechce zbudować średnioterminowy trend boczny ze wsparciem z okolic 0.60 zl i oporem z okolic strefy 1.90 zl. Mamy więc do obserwacji potencjalnie bardzo zyskowną formację. Prawdopodobnie na co najmniej najbliższy kwartał spółka ta cieszyć się brakiem naszego zainteresowania. Jak akcje zostaną przemieloną tzn. ci którzy je kupowali powyżej 1.60 sprzedadzą je za kilka miesięcy w panice to dopiero ponownie zainteresujemy się tymi walorami. Taki proces trwa najczęściej wiele miesięcy. 

 

 

 

26 kwietnia 2017 r

 

 

GB INDEX - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Ciekawie zrobiło się na funcie brytyjskim.  Otóż długa konsolidacja która przybrała postać trójkąta zakończyła się wybiciem oporu z tej konsolidacji. 

To oznacza, że ruch mierzony może dotrzeć nawet do okolic 30 punktów. To z kolei oznacza, że średnioterminowo korekta wzrostowa na brytyjskim funcie moze być większa i moze potrwac nawet ze 2-3 miesiące, np. do wyborów parlamentarnych. Zresztą sama informacja o przedwczesnych wyborach była właśnie katalizoatorem wybicia. 

W związku z powyższym na chwilę obecną para funtPLN jest najciekawsza do zagrania na osłabienie złotego. Polacy z UK będa mieć szanse na sprzedaż funta po atrakcyjniejszych cenach. Przypominam, że długoterminowo funt brytyjski ma zdecydowany trend spadkowy a każdy wzrost należy wykorzystywac na sprzedaż tej waluty. 

Najsilniejszy może być funt brytyjski do austalijskiego dolara gdyż akurat index dolara autralijskiego w tym samym czasie złamał swój średnioterminowy trend wzrostowy. To dobra sugestia do zagrania dla inwestorów forexowych. 

 

 

20 kwietnia 2017 r

 

 

MIRBUD SA - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Sygnał kupna po wybiciu oporu wielomiesięcznej konsolidacji przy poziomie 0.85 zl i systematycznie podnosimy stopa. Dzisiaj na poziom okolic 1.35 zl aczkolwiek kurs ekstremalnie wykupiony i nadaje się już do agresywnego zamknięcia celem realizacji zysku. Strefa aktualnych notowań z okolic 1.60-1.80 zl ma szanse stać się szczytem dla tej fali wzrostowej. 

 

 

2 marca 2017 r

 

Mały wykaz aktualnej sytuacji na niektórych spółkach, zwłaszcza w sektorze bankowym. 

 

ALIOR BANK SA - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

Agresywny sygnał kupna powstały przy 45 zl - zamkniety dzisija przy poziomie 67.50 - zysk 50 %. Czy pójdzie wyżej, mozliwe ale tu jest ważny opór i warto zrealizowac zysk. Możliwe, ze będzie dobry do odnowienia kupna po większej korekcie. 

 

 

 

Bank PKO BP SA - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Sugestia kupna od 25 zl, sygnal kupna od 28 zl, sygnał trwa, stop automatycznie podwyższany.

 

 

 

Bank PeKaO SA - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Sygnał kupna od 125 zl, nadal trwa, stop systematycznie podwyższany. 

 

 

 

GPW  SA - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Sygnał kupna trwał od 35 zl, zamkniety dzisiaj agresywnie po 48 zl, zysk 35 %. Mały potencjał wzrostu na tych akcjach jest jeszcze dopuszczalny jakkolwiek warto zrealizować całkiem przyzwoity zysk na ważnym oporze. 

 

 

 

PGE SA - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Sygnał kupna przy 10.50 na wybiciu z pro-wzrostowej formacji głowy z ramionami. Stop podniesiony na poziom wejścia. 

Jest to w tej chwili najlepsza spółka z najgorszej branży na giełdzie, bardzo ryzykowna ale szansa na jakiś zarobek jeszcze jest. Najwyżej wybije stopa, straty nie będzie. Poziomy potencjlanych stref oporowych zaznaczone. 

 

 

13 luty 2017 r 

 

 

JSW SA - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Kolejna szansa dla niedźwiedzi na akcjach JSW SA. Zamknięcie sesji poniżej 81 zl wygeneruje sygnał sprzedaży który może przerodzić sie w średnioterminową korektę ostatniej długiej fali wzrostowej. 

 

 

6 grudnia 2016 r

 

Ropa naftowa - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania

 

Na rynku ropy naftowej po zanotowaniu dołka z okolic 39 $ mamy cały czas tendencję wzrostową. Ma ona jednak charakter bardzo złożony. Od końca października po łamaniu wsparcia z okolic 49 $ powstał sygnał sprzedaży który trwał do okolic 43 $ gdzie zostały zrealizowane zyski i sygnał sprzedazy został ponownie odnowiony po 49 $. 

Na chwilę obecną preferowany jest dalszy spadek cen ropy naftowej. Jeśli cena ropy naftowej spadnie poniżej 42 $ to może zrealizować się pro-spadkowa formacja H&S z zasięgiem nawet do okolic 32 $. 

Na dzisiaj jest to dość prawdopodobny wariant. Stop dla pozycji spadkowych na ropie to poziom otwarcia pozycji spadkowych czyli 49 $. W przypadku realizacji scenariusza spadkowego stop będzie sukcesywnie obniżany. Ewentualny wzrost powyżej 39 $ zaneguje opisywany powyżej scenariusz. 

 

 

 26 listopada 2016 r

 

JSW SA - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Dotychczasowe sugestie spadku cen na JSW SA zakończyły się jedynie krótkoterminowymi korektami. Ostatni impuls wzrostowy przybrał charakter klasycznego kanału wzrostowego którego wsparciem są okolice 80 zł a oporem okolice 95 zł 

Dopóki kurs akcji tej firmy nie spadnie poniżej 79 zł to preferencje są po stronie kontynuacji wzrostów. Spadek poniżej tego poziomu dałby jednak sugestię prawdopodobnie do bardzo szybkiej ale dynamicznej przeceny. Na dzień pisania tej analizy takich sugestii brak.

Rynek w ujściu średnioterminowym jest jednak ekstremalnie wykupiony co jest ostrzeżeniem, że w każdej chwili na rynku tych akcji może nastąpić mocna korekta całego impulsu wzrostowego począwszy od minimów notowań. 

Oceniając rynek z perspektywy czynników fundamentalnych w otoczeniu JSW SA zaszły bardzo istotne zmiany gdyż ceny węgla, a zwłaszcza węgla koksującego wzrosły w ostatnich kilku miesiącach o ponad połowę. Jeśli w najbliższych miesiącach ceny tego surowca utrzymały by tylko obecne poziomy to nie powinien dziwić wzrost ceny akcji JSW o kolejnych kilkadziesiąt procent. 

 

Niemniej jednak dla utrzymania poprawności zdrowego trendu większa, średnioterminowa korekta byłaby bardzo zdrowym objawem i motorem do ewentualnej kontynuacji wzrostów. 

 

 

25 listopada 2016 

 

 

JSW SA - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Kurs akcji tej spółki wszedł prawie w hiperbole zwyżkującą co często jest ostrzeżeniem przed dużą korektą. Większość wskaźników średnioterminowych od dawna wykazuje już bardzo duży poziom wykupienia rynku. Załamanie rynku jest zazwyczaj bardziej emocjonalne niż wzrosty. Na spółkach ktore weszły w hiperbolę szybciej i łatwiej jest zarobić jak ceny spadają niż jak powolnie rosną. 

Objęcie bessy które pojawiło się na szczycie akcji JSW można potraktować jako bardzo agresywny sygnał sprzedaży po 54.40 zł ze stopem powyżej 56.50 zl. Potencjalna strata bardzo mała a potencjalny zysk może być duży. 

Jeśli sesja zamknie sie ponizej istotnego poziomu 52.90 to kolejna sesja może być już z luką bessy. Rynek został rozgrzany bardzo mocnymi wzrostami więc jeśli to już jest korekta wyższego rzędu to spadek winien być też bardzo szybki, gwałtowny. Jest szansa na duży i szybki zarobek. Kurs trzykrotnie w ostatnich dwóch dniach testował poziom 52.90 zl  ale go nie złamał. Wsparcie pękło dzisiaj intrday generując pierwszy duży spadek ale do utrzymania sygnału sprzedaży potrzebne jest zamknięcie poniżej tego wsparcia. 

 

 

28 wrzesnia 2016 r

 

 

Funt brytyjski - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Wykres funta brytyjskiego w relacji do dolara amerykaśńkiego od końca 2007 roku porusza się w zdecydowanym trendzie spadkowym i nie widać na razie szans na zmianę tego stanu. Krótkoterminowo kurs tej pary walut ukształtował bardzo ładną fromację trójkąta która jest formą korekty wcześniejszych spadków. Po wypełnieniu całej formacji funt powinien złamać wsparcie z okolic 1.29 i powinien wejść w kolejną mocną falę osłabienia brytyjskiej waluty. 

Jeśli formacja ma się wypełnić to brakuje jednej fali wzrostowej która mogłaby sięgnąć okolic 1.33 i po jej realizacji oczekiwałbym mocnego ruchu falowego celem kontynaucji deprecjacji funta. Stop dla koncepcji spadkowych jest powyżej 1.3450. 

 

 

26 września 2016 r

 

Kawa  - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Rąbek tajemnicy jak w praktyce powstają sygnały w serwisie na podstawie rynku kawy z ostatnich kilku miesięcy. 

Na rynku kawy od początku roku mieliśmy próbę odwrócenia długoterminowej tendencji spadkowej. Kilkumiesięczna stabilizacja kurs w okolicy 112 $ uwiarugodniła pierwszy agresywny sygnał kupna kupna który powstał przy 120 $. Miejsce okazało się trafione a kurs poszybował do 155 $. Agresywny sygnał zamknięcia pozycji powstał przy 153 $ co dało nam 27 % zysku. 

Podczas trwania korekty powstał kolejny agresywny sygnał kupna po 142 $, trochę przedwczesnie bo cena kawy spadła jeszcze do okolic 136 $ ale stop nie został wybity a po zakończeniu korekty kurs ponownie ruszył do góry powyżej 160 $. Przy tej cenie ponownie zamknęliśmy agresywnie pozycję realizując 13 % zysk. Łączny zysk w tym półroczu z operacji długich na kawie wyniósł 50 %. 

Co teraz  ? 

Na dzisiaj preferencje są po stronie kontynuacji tendencji spadkowej rozpoczętej od wczorajszej sesji od poziomu 160 $. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem można założyć że kurs ulegnie korekcie do okolic bliskich 135 $ i jesli tak się stanie to zadecydujemy czy ponownie dokonac zakupu instrumentów opartych o kawę. 

Od wczorajszej sesji preferencje są po stronie otwierania pzoycji spadkowych z krótkim stopem powyżej wczorajszego szczytu. Do tej pory na kawie sygnały pracowały wręcz idelanie i to te które powstawały w sposób agresywny. 

 

 

23 września 2016 r

 

INTEGER PL SA - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Wykres akcji tej firmy to klasyczny przykład pokazujący siłę trendu. Ignorowanie sygnału sprzedaży może się wiążać z utratą olbrzymich majątków w zaledwie kilka miesięcy. Kurs systematycznie spada od szczytu z okolic ponad 320 zł do zaledwie 20 zł na dzisiaj. Masakra. Każda konsolidacja to wybicie dołem. 

Trend to trend i warto rozumieć te podstawową zasadę inwestycyjną i inwestować według niej. 

Aktualnie, mimo tak niskiej ceny nadal brak sygnałów do zmiany trendu na wzrostowy. Mozliwa jest jednak próba budowania jakiejś rozległej konsolidacji która w przyszłosci będzie podstawą pod bardzo mocne korekcyjne wzrosty tej masakrycznej fali spadkowej. 

 

 

19 września 2016 r

 

FW20 - prognozy - analiza techniczna - wykres - notowania 

 

Notowania największego polskiego indeksu giełdowego WIG20 nie rozpieszczają inwestorów. Dołek z czerwca z okolic 1662 p. był tylko dołkiem lokalnym. Sygnał kupna na tym indeksie padł w serwisie na poziomie 1750 p. i zakończył się na pzoiomie 1850 p. ze 100 punktowym zyskiem. Od poziomu 1850 p. obowiązuje cały czas sygnał sprzedazy dla naszego flagowego indeksu. Będąc świadomym takiego potencjalnego zachowania się indeksów sygnały kupna podane zostały tylko na niewielu spółkach, tych najbardziej płynnych i zostały zamknięte agresywnie aby zrealizować zysk. 

Wrzesień nie zapowiada się najlepiej dla rynku akcji - w mojej subietywnej ocenie powinien być bardzo zmienny ale kierunkowo z tendencją spadkową. Jesli się komuś uda dobrze trafić w dołek to zyski winien traktowac jako krótkoterminowe i szybko je realizować. Taki scenariusz dostrzegam na dzisiaj na zdecydowanej większości spółek. 

 

 

29 sierpnia 2016 

 

 

Funt Brytyjski - prognozy - analiza techniczna - wykresy - notowania 

 

Od poziomu 5.75 na tej parze powstał sygnał sprzedaży dla funta i trwa on nadal. 

Mamy sytuację zdecydowanego umacniania złotego - analogicznie jak na innych parach złotowych. Po zapowiadanej małej korekcie mieliśmy kolejne mocne osłabienie funta do złotego. Co ciekawe - kurs złotego zaczął się osłabiać wcześniej niż do dolara. Trendy główne są identyczne ale krótkoterminowo mieliśmy małe rozbieżności. 

Aktualnie kurs znowu jest w małych technicznym dołku i można oczekiwać kolejnego małego korekcyjnego osłabienia złotego po czym kurs funta winien znowu wrócić do trendu spadkowego. 

Odnoszę wrażenie, że docelowo bardzo prawdopoodbnym miejscem dołka na tej parze może być strefa okolic 4.80-5.00. Gdyby tak było w istocie, to tutaj, po korekcie okaże się jaki charakter i znaczenie prognostyczne będą miały dalsze struktury falowe na tej parze walut. 

Sygnał sprzedaży nadal w mocy. Na korektach nadal preferencje po stronie otwierania shortów na funta.

 

 

 

 

20 marca 2016 r

 

PGNiG SA - analiza techniczna - wykresy - notowania

 

Na akcjach PGNiG przez pół roku mieliśmy konsolidację której ograniczeniami były: strefa wsparcia z okolic 6 zł i strefa oporu z okolic 7 zl. Przez cały ten czas sugerowana była krótkoterminowe inwestycje zalecające kupowanie w okolicy 6 zł i spekulacyjną sprzedaż w okolicy 7 zł. 

Tak długotrwała konsolidacja okazał się dystrybucją a więc więc spodziewać się możemy, że i spadek musi być przyzwoity.  

Sygnał sprzedaży padł w serwisie przy poziomie 6 zł. Krótkoterminowo – dopuszczalny jest ruch powrotny. Najbliższe wsparcia przy których można rozważać agresywne zamykanie pozycji otwieranych na spadki to  amerbroker.pl/

 

 

8 grudnia 2015 r

 

PGE SA - analiza techniczna - wykresy - notowania 

 

Od poziomu 18.50 zl w serwisie padł sygnał sprzedaży i zarabiamy na spadkach na rynku tych akcji. Na dzisiaj bez zmian. Sygnał spadkowy nadal w mocy jakkolwiek na wskaźnikach tej spółki widać bardzo mocne pozytywne dywergencje. Mogą one zapowiadać większą korektę na tych walorach. Złamana została też linia oporu kanału spadkowego a dzisiejszy spadek możemy potraktować nawet jako ruch powrotny. Parę plusów jest ale szeroki rynek jest generalnie do bani więc dywergencje na pojedynczej spółce mogą się złamać i po takim złamaniu może być paliwo do dalszej fali spadkowej. 

Agresywni gracze którzy mają pozycje proszę mieć na uwadze ten walor i ewentualnie agresywnie realizować zysk. Na wzrostowej podbitce odnawiamy pozycje. Pasywny stop dla pozycji spadkowych to wzrost powyżej 15 zl. 

Historyczny dołek dla tych akcji to 12 zł i jest szansa na test tego poziomu. 

 

 

22 października 2015 r

 

ALIOR BANK - analiza techniczna - wykres - notowania 
 
Bez zbędnych emocji, "beztrędzie", klasyczny boczniak zgodnie z sugestiami sprzed wielu miesięcy. Gra w oparciu o zasady opisane w serwisie dla takich schematów. 
 
 
 
 
 

21 października 2015 

 
 
Żeby mieć właściwą ocenę rynku trzeba wzorem starożytnych wodzów wejść podczas bitwy na pagórek aby lepiej kontrolować sytuację. Wejdźmy więc na taki pagórek abyśmy i my mieli lepszą perspektywę tego co się dzieje na rynku kiedy leje się krew. Z pagórka widać aż trzy mogą mieć kontynuację formacje techniczne. 
 
Gracze akcyjni trendowi serwisu giełdowego od kwietnia/maja nudzili się popijając kawkę i cieszyli się zrealizowanymi zyskami a teraz okazało się, że czekanie się opłaciło, sygnały sprzedazy były trafne i od teraz oczekiwać można na informacje o tym kiedy pojawią się kolejne sygnały kupna. Czy będą to aktualne okolice czy też dopiero okolice poziomu 1500 punktów na indeksie WIG20. 
 
Poniżej wykres indeksu WIG20 w ujęciu długoterminowym. Proszę zwrócić uwagę, że wczoraj zatrzymaliśmy się w miejscu bardzo nieprzypadkowym. Na wsparciu kilkuletniej formacji trendu horyzontalnego między 2000 a 2650 punktów. Na wykresie widzimy trzy długoterminowe formacje techniczne dające nam sugestie w jakim kierunku rynek może się dalej podążać …amerbroker.pl/
 

 

 

25 sierpnia 2015 roku

 

Giełda w Turcji - XU100 - wykres - notowania - prognozy - fundusze tureckie w odwrocie - komentarze i analizy - indeksy tureckiej giełdy

 

Giełda turecka - abstrahując od czynników politycznych zauważyć wypada, że przy poziomie 85000 punktów na indeksie XU100 powstał sygnał sprzedaży. Najbliższe potencjalne poziomy wsparcia/zwrotu to okolice 60.000 punktów lub 40.000 punktów. Sygnał sprzedaży w mocy od 85.000 punktów - zobaczymy jak głęboko się rozwinie. Stop dla sygnału sprzedaży to szczyt świecy z 18 maja. 

 

 

7 czerwca 2015

 

Przedwczoraj na gazie wszedł nam agresywny sygnał kupna Natomiast od ostatniego dołka wykształciła nam sie już struktura wzrostowa w postaci pierwszej wzrostowej piatki oznaczonej na wykresie. 

To bardzo dobry omen. Bo to oznacza, że w tej chwili winniśmy mieć delikatną korektę tych wzrostów w postaci zaznaczonej na wykresie fali abc. Z tego wynika, że po takiej korekcie winna być co najmniiej jeszcze jedna kolejna fala do góry która może wybić wcześniej opisany sygnał. Jeśli struktura wzrostowa przyjmie postać impulsu wtedy będziemy mogli mówić o odwróceniu trendu średnioterminowego i o potencjalnym wzroście cen gazu ziemnego nawet do okolic 4-4.50 $. 

Z uwagi na dość czytelną trukturę pierwszej wzrostowej piątki bezpieczniej jest wejść teraz na korekcie po 2.50 i  po spodziewanym wzroście można będzie się w najgorszym wypadku stopować na poziomie wejścia gdyby okazało się, że kurs nie robi wzrostowej korekty wyższego rzędu a jedynie jakaś korekcine w dotychczasowym stylu.

W związku z powyższym daję agresynwy sygnał kupna po 2.53 ze stopem poniżej ostatniego dołka. Po ewentualnym wzroście powyżej 2.70 stopa jak zwykle podnosimy w okolkice poziomu wejścia. 

Jeżeli układ jest poprawny to spadek nie powinien być raczej głębszy niż okolice 2.50 gdyż w tej strefie jest szczyt fali pierwszej niższego rzędu co oznaczałoby zachodzenie na jedynkę. 

Kreska pomarańczowa oznacza najbardziej prawdopodobny scenariusz dalszych ruchów na tym instrumencie. 

 

Gaz Naturalny - wykres 1 H , amerbroker.pl 

 

22 kwietnia 2015 r

 

Inwestycje w złoto > prognozy - notowania - wykres - handel złotem 

Począwszy od 2013 roku, od spadku poniżej 1710 $ za uncję złoto jest w serwisie amerbroker.pl ciągle na sygnale sprzedaży. Zarabiamy na spadku ceny tego kruszcu. Trend spadkowy jest bardzo mocno zaawansowany i w niedługim czasie sygnał sprzedaży powinien ulec zamknięciu. Zbliża się czas realizacji zysków z pozycji spadkowych i niebawem czas kupno zlota - na otwieranie pozycji na średnioterminowe korekcyjne wzrosty. Prawdziwa era złota dopiero przed nami, handel złotem inwestycyjnym w Polsce nabierze znaczenia dopiero po kolejnej odsłonie kryzysu finansowego którego masowymi ofiarami zostaną posiadający oszczędności w bankach. Niebawem dylematy typu - kupno złotych monet czy sztabki złota, jak i gdzie kupić zloto kiedy jego cena będzie najniższa na rynku. Na razie sugerujemy handel złotem online ale zbliża się już czas na życiową inwestycję - zakup fizycznego zlota i srebra zamiast pieniądza trzymanego w niepewnym banku. 

Orientacyjne, potencjalnie docelowe miejsce zamknięcia spadkowych pozycji to na dzisiaj szeroka strefa okolic 1050-950 $ za uncję. Oczywiście to opinia aktualna tylko na dzisiaj i może ulec zmianie ale w tej chwili tak to wygląda. 

Kurs ceny złota oscyluje od wielu miesięcy w ładnym kanale spadkowym z opcją dynamicznego przyspieszenia spadków i wybicia kanału dołem aby zakończyć pierwszy średnioterminowy impuls spadkowy. 

 

serwis giełdowy amerbroker:  wykres złota, notowania on line, daily

 

9 marca 2015 r

 

CRB Commodity INDEX - notowania - wykres - prognozy surowców 

 

CRB Index jest najważniejszym wskaźnikiem dla 17 towarów handlowanych na światowych giełdach surowcowych. W zakres notowań tego indeksu wchodzi cała gama różnorodnych surowców, jak np.: kakao, kawa, bawełna, sok pomarańczowy, miedź, gaz ziemny, olej opałowy, ołów, cynk, bawełna, zboża, kauczuk, masło, tekstylia, skóry bydlęce itp. Od kilku lat indeks ten jest cały czas w zdecydowanym trendzie spadkowym. Jego ostatnie notowania z okolic 220 p. to zaledwie 20 punktów od historycznego dna z załamania z 2008 roku. 

Widoczne na wykresach wielu surowców układy techniczne sugerują, że na części z towarów przemysłowych w bliskim już czasie mogą diametralnie odwrócić się długoterminowe trendu spadkowe. Oczywiście nie będzie dotyczyć to wszystkich surowców ale znaczącą ilość zaliczanych do tego indeksu.  

Ten wykres mógłbym zadedykować wielu inwestorom z syndromem ADHD którzy już od 2-3 lat co chwila chcieli wchodzić na rynek surowcowy czy to w zboża, czy w miedź albo w permanentnie spadające złoto czy srebro. Wystarczyło "spokojnie" poczekać 2-3 lata na bliską zmiane trendu i kupować na dołku :) 

Odpowiedzi na to w jakie surowce wchodzić, kiedy i przy jakich poziomach cenowych je kupować da nam dopiero analiza poszczególnych towarów. Indeks daje nam sugestie wyboru czasu inwestycji i bezpiecznego kierunku w którym podążamy mijając po drodze spoconych inwestorów z ADHD gnających w przeciwną stronę.

 

 

18 luty 2015 r

 

WIG BANKI - notowania - wykres - prognozy i opinie 

Chociaż odradzam inwestowania w banki to jednak krótkoterminowe spekulacje są jak najbardziej dopuszczalne. Indeks grupujący sektor bankowy znalazł się w bardzo ciekawym miejscu. Wykres powie więcej niż tysiąc słów - dla techników wszystko jest jasne i dalszy komentarz jest zbyteczny.  

 

Źródło: serwis giełowy amerbroker.pl - wykres WIG Banki, interwał dzienny. 

 

9 luty 

 

Dolar amerykański - prognoza - wykres - kurs - prognozy dolara 2015 - cena

 

Na poziomie cenowym 3.70 zł na parze dolar złoty 2 lutego aktywował się w serwisie sygnał sprzedaży a to oznacza, że od tego momentu obowiązuje tewndencja spadkowa dolara co w konsekwencji stawia preferencje po stronie dalszego osłabiania dolara do złotego. 

Na chwilę obecną szukając miejsc potencjalnego zwrotu na dolarze znaleźć można kilka teoretycznych poziomów zakończenia osłabiania dolara. Kolejno są to: okolice 3.50, następnie 3.30 a następnie 2.80 zł.  

Opisywane tu wyżej poziomy na dzisiaj mają wyłącznie charakter poglądowy i tylko tak należy je traktować. Operujemy na „żywym” rynku i to my musimy być elastyczni i reagować na sytuację jaką tworzy rynek. Wszystkie projekcje traktujemy więc tylko jako potencjalne możliwości a nie jako pewny plan czy rozkład jazdy.

Sygnał sprzedaży dolara będzie aktualny do czasu aż na wykresie nie wytworzy się układ techniczny który zasugeruje nam zamknięcie sygnału sprzedaży dolara i powstanie kolejnego sygnału kupna. 

Ciekawostka - indeks dolarowy dotarł po zamknięciach w układzie liniowym na interwale kwartalnym dokładnie do poziomu linii oporu opisywanego poniżej trójkąta.

 

 

Serwis giełdowy amerbroker.pl - wykres dolar PLN, interwał dzienny 

 

 

6 luty 2015 r 

 

Funt brytyjski - prognoza - wykres - kurs -prognozy funta brytyjskiego - cena

 

Na prośbę Polaków z brytyjskiej emigracji umieszczam w ogólnodostępnej sekcji ogólną ocenę pary walutowej Funt brytyjski - PLN. Ocena dotyczy horyzontu średnioterminowego więc pomijam krótkoterminowe sygnały układów dziennych które są inne, bardziej szczegółowe od tych tutaj prezentowanych.

Pierwszy wniosek jest następujący. Kurs funta brytyjskiego porusza się zupełnie inaczej w relacji do złotego niż pozostałe pary walutowe. 

Kurs funta do złotego porusza sie od 2008 roku we wzrostowym kanale trendowym którego wsparciem na dzisiaj są okolice 4.80 a oporem 6.30 złotych, wewnętrzna - oporowa linia trendu to okolice 5.90 i jeżeli zostanie ten poziom pokonany to następnym punktem są właśnie okolice 6.30 zl. I to jest długoterminowy układ który będzie funkcjonował aż do jego technicznej negacji. Ewentualne wybicie oporu przy 6.30 otworzyłoby drogę do powstania hiperboli zwyżkującej która negowałaby omawiane tutaj wzrostowe projekcje na rzecz irracjonalnej hiperboli zwyżkującej. 

Pierwsze istotne średnioterminowe wsparcie którego przełamanie byłoby bardzo negatywne dla dalszych pro wzrostowych projekcji tej pary walutowej znajduje się na poziomie 5.20 zl. Jeśli ewentualnie kurs trwale spadłby poniżej 5 zł to wtedy mieć będziemy do czynienia ze zmianą średnioterminowego trendu umacniania funta i funt będzie się osłabiał do złotego. Scenariusz mało prawdopodobny ale warto ten poziom znać. 

Wskazane powyżej poziomy średnioterminowych oporów i wsparć należy traktować jako potencjalne punkty zwrotne i w oparciu o nie można dokonywać spekulacyjnych zakupów lub sprzedaży walut. O konkretnych szczegółowych sygnałach kupna i sprzedaży decydują zawsze dzienne układy techniczne. Na dzisiaj rozpiętość potencjalnych wahań układów średnioterminowych wynosi około 30 % co stanowi dobrą podstawę do spekulacyjnych transakcji. 

 

serwis giełdowy amerbroker.pl - wykres funt PLN - interwał tygodniowy 

 

 

4 lty 2015 r 

 

Ropa naftowa - prognozy cen ropy - notowania - wykres 

 

Na rynku ropy od początku spadków mieliśmy już 5 miejsc które zaznaczone są jako potencjalne sygnały zwrotne. Chociaż wydawało się, że korekcyjne odbicie winno być już wcześniej to jednak żaden ze wskazanych w serwisie poziomów nie aktywował sygnału kupna więc trend spadkowy był kontynuowany. Dopiero piątkowa świeca z 30 stycznia diametralnie zmieniła obraz rynku.

Ostatnia miesięczna stabilizacja nad poziomem 44 $ daje bardzo duże szanse na zak...ończenie obecnego impulsu spadkowego. Taki wariant sugerują też wskaźniki technicznych gdyż na części z nich wyrysowały się klasyczne pro wzrostowe dywergencje.

Piątkowa świeca ma charakter świecy wybijającej więc warto po raz pierwszy po tak długim spadku zaryzykować agresywnym sygnałem kupna dla ropy z elastycznym stopem poniżej dna świecy wybijającej. Najdalej 1-2 dolary. Trwałe wyjście powyżej najbliższego oporu strefy 49-50 $ potwierdzi zakończenie impulsu spadkowego na wskazanym poziomie 44 $ i potwierdzi sygnał kupna powstały przy poziomie 46 $.

Historyczny dołek na ropie ?

Co dalej z rynkiem ropy ? Jak to najczęściej bywa może być kilka scenariuszy.
Jeden z nich to tylko klasyczne odbicie jako fala "b" w trwającym impulsie spadkowym i po jej zakończeniu powrót do tendencji spadkowej jako fala "c" z opcją utworzenia nowego dna w strefie 20-30 $.

Inny scenariusz to definitywne zakończenie spadków na ropie i rozpoczęcie nowej fali wzrostowej która za jakiś czas wyniesie nas na nowe maksima w okolicy 180 $.
Możliwe jest także budowanie jakiejś średnioterminowej platformy konsolidacyjnej pod przyszłe wybicie – w przypadku rynku ropy na którym rozgrywana jest światowa walka globalnych mocarstw – jest to raczej mało prawdopodobne.

Nieważne który z wariantów będzie przez rynek realizowany - nawet jeśli będzie tylko np. 20 dolarowe odbicie to i tak agresywne wejście i poziom stop pozwolą na zachowanie zysku z połowy tego wzrostu.

 

 

 

3 luty 2015  

 
Prognozy euro waluta 2015 - eur/pln - kurs - wykres 
 
Średnioterminowy status waluty -  poziom saktywacji sygnału sprzedaży - 4.25 
 
Zgodnie z ostatnim wskazaniem w serwisie giełdowym aktywował nam się sygnał sprzedaży na poziomie 4.25 zl. Mieliśmy sugerowany ruch powrotny do przebitego wsparcia przy 4.25 zl i od tego momentu to wsparcie staje się dla nas już oporem. 
 
Zarabiamy na spadku ceny euro do złotego i utrzymujemy te pozycje aż do odwołania. Postawiliśmy na mało prawdopodobny wariant osłabienia euro, zostało to potwierdzone przebiciem poziomu sygnalnego i czekamy na dalsze mocne osłabienie euro. 
 
Poziom stop nadal na tym samym poziomie co ostatnio.  Dalszy spadek kursu euro-waluty pozwoli nam obniżyć poziom stop. Na dzisiaj, potencjalny docelowy poziom spadku euro to okolice 3.80 zl. Na bieżąco będziemy monitorować i ewentualnie modyfikować swoje nastawienie.  
 
Najbliższe istotne wsparcie do pokonania to 4.15 zł i do pełni technicznego szczęścia brakuje nam złamania tego własnie wsparcia. 
 

 

 

2 luty 2015 roku

 

Prognozy kursu euro do franka szwajcarskiego - wykres - kurs - frank do euro

 

Dzisiaj prezntacja historyczna wykresu kursu euro do franka szwajcarskiego. Prosze zauważyć, że przez wiele lat kurs przebywał nad poziomem 1.50 po złamaniu tego wsparcia kolejnym poziomem równowagi okazał się sztucznie utrzymywany poziom 1.20. Na dzisiaj nie ma żadnych przesłanek ani na niebie ani na ziemi wskazujących na długoterminową zmianę trendu na tej parze walut. 

Dopóki kurs euro frank nie wybije się trwale ponad poziom 1.20 mamy zdecydowane preferencje po stronie dalszego osłabiania euro wobec franka. 

 

źródło: serwis giełdowy amerbroker.pl   wykres: frank szwajcarski-euro, interwał miesięczny 

 

Krótkoterminowo jednak sytuacja prezentuje się arcyciekawie dla tzw. szybkich spekulantów. W otrzymanym od brokera zestawieniu pozycji klientowskich zwróciłem uwagę na to co lubie najbardziej. 

Relacja EURCHF - tylko 1.8 % pozycji klientów otwartych jest na spadek euro do franka, doskonała informacja dla graczy grających kontrariańsko. Większość nigdy nie może mieć na giełdzie racji bo gdyby zarabiała większość to z torbami poszłyby banki inwestycyjne, a to jest niemozliwe. 

 

Wykaz pozycji klientów 

 

28 stycznia 2015 

 

Korona norweska - prognoza - wykres - kurs -prognozy kursu korony norweskiej  

Chyba sporo Polaków pracuje w Norwegii bo miałem kilka emaili z zapytaniem kiedy najlepiej kupować i sprzedawać korone norweską. Relacja korony norweskiej do złotego to dla inwestora bajka. W prosty sposób można zarobić prawie 50 %. 

Po wielkim osłabieniu polskiej waluty do norweskiej korony kurs tej pary walut ustabilizował się w tzw. klasycznym boczniaku, czyli trendzie horyzontalnym w którym wsparciem są okolice 0.40 i jest to strefa kupna tej waluty a oporem są okolice 0.60 i jest to strefa sprzedaży tej waluty. 

Wyjście kurs poza wskazne powyżej ograniczenia uruchomi bardzo silny ruch wybijający. Dopóki kurs porusza się we wskazanym przedziale można spekulować na tej parze walutowej "od bandy do bandy". 

 

 

Prognozy kursu JENA - wykres - trend -  kurs jen do złotego 

Dostałem kilka pytań odnośnie oceny pary walutowej YEN PLN więc umieszczam wykres z bardzo krótką i ogólną oceną techniczną. Chyba kiedyś banki naganiały small biznes na na kredyty w japońskiej walucie więc pewnie stąd te obawy. 
 
Długoterminowo kurs porusza się najprawdodpodobniej w wielkim trójkącie rozszerzającym się którego ograniczeniami są: wsparcie przy poziomie 1.60 i opór przy poziomie okolic 4.80. 
 
Krótkoterminowo kurs znalazł solidne wsparcie w okolicy 2.80 i dał sygnały dalszego umocnienia japońskiej waluty wobec złotego. Dopóki wspomniane wsparcie nie padnie to zakładać należy dalsze osłabianie złotego. 
 
Gdyby w przyszłości kurs złamał wsparcie z okolic 2.80 i dotarł ponownie w okolice w okolice 1.60 to poziom ten uznać należałoby za wielką okazję inwesytycjną bo z tego poziomu możnaby było spodziewać się wielkiego osłabienia złotego do jena. Ten poziom można byłoby potraktować też jako okazje do przewalutowania kredytu na złotego. 
 

 

 

25 stycznia 2015 r

Kurs euro usd – prognozy kursu - euro zloty 2015 - wykres i notowania 

Dokładnie we wpisie z 9 października prezentowałem poniżej wykres indeksu dolara amerykańskiego US dolar Indeks na którym pokazywałem proces budowania wieloletniej formacji trójkąta zapowiadającego wielki wzrost wartości dolara w przypadku wybicia z tej formacji górą. Dzisiaj publikuję dla odmiany wykres paru euro dolar która na przestrzeni ostatnich kilku lat także buduje formację trójkąta. 

Możemy uznać, że budowa trójkąta trwa tu od 2006 roku, czyli około 8 lat. To całkiem wiarygodne narzędzie oceny trendu. Na rynek nie możemy patrzeć wybiórczo. Ciekawe spostrzeżenie jest takie, że na wspomnianym wieloletnim wykresie indeks dolara amerykańskiego kurs dochodzi właśnie do oporu wynikającego z tej formacji. Z kolei na wykresie pary euro dolar kurs euro dochodzi do okolic 1.2100 gdzie zlokalizowane są okolice wsparcia wynikające z tworzonego 8 lat trójkąta. Dojście do ważnych średnioterminowych wsparć skutkuje najczęściej krótkotrwałym ruchem korekcyjnym w przeciwnym kierunku. Z analizy technicznej wiemy jednak, że im formacja dłużej budowana tym wybicie jest wiarygodniejsze i ma bardziej trwały średnioterminowy charakter.

 

Kurs euro dolar wykres – trend -  euro PLN – prognozy - kurs złotego 2015

Przed nami ciekawe rozstrzygnięcia. Na obecnych poziomach okolic 1.21 na parze euro dolar możemy zaryzykować, że dojdzie do jakiegoś odbicia do okolic np. 1.2800 . Mogłoby się to stać do styczniowego posiedzenia EBC - 21 stycznia na którym możemy spodziewać się rozpoczęcia procesu osłabiania euro przez Europejski Bank Centralny w postaci kopiowania decyzji FED. Czyli rozpoczęcie programu QE – aby pobudzić europejską gospodarkę poprzez zainicjowanie procesów inflacji w strefie euro. 

Na wykresie zaznaczyłem dwie skrajne opcje prognostyczne dla kursu euro do dolara. Pierwsze, zakłada co najmniej małe odbicie, np. do okolic 1.27-1.2800 i jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz. Tym bardziej, że kurs tej pary walut funkcjonuje już od jakiegoś czasu na sporych pozytywnych dywergencjach które zapowiadają możliwość dynamicznej zmiany kierunku notowań euro. Zielona kreska – to wariant życzeniowy raczej, zakładający kontynuację ruchów w ramach dotychczasowego trójkąta. Wyjście kurs pary euro dolar poniżej wsparcia trójkąta zapowiada ruch w kierunku 1:1 albo jeszcze niżej.  

Długoletnie trendy konsolidacyjne w ramach opisywanych tu powyżej trójkątów na indeksie dolara oraz na parze euro dolar sugerują nam wielkie rozstrzygnięcia i olbrzymie ruchy na wielu parach walutowych co jednych doprowadzi do olbrzymich zysków a innych do bankructw. Czasy zapowiadanych przeze mnie wielkich wojen walutowych nieuchronnie zbliżają się wielkimi krokami. amerbroker.pl/

 

Wykres - para euro dolar - notowania w ramach 8 letniego trójkąta 

źródło: serwis giełdowy amerbroker.pl  

 

29 grudnia 2015

 

"Doktor miedź" w niełasce inwestorów 

 

Od dwóch lat zniknęła pozytywna korelacja między miedzią a wzrostem indeksów giełdowych. Zazwyczaj wzrost cen miedzi oznaczał jednoczesny wzrost kursów cen akcji. Korelacja była tak trwała i pewna, że kursy miedzi były prognostykiem tego co będzie się działo na giełdach a o samej miedzi mówiono, że ma doktorat z ekonomii. 

Od 2012 roku ceny miedzi spadają a rosną rynki giełdowe. Długoletnia korelacja przestała działać. Wielu inwestorów jest zdezorientowanych utrwalonym schematem bo miedź przestała już pełnić funkcje barometru giełdowej koniunktury. Pantha rei. 

Kurs ceny miedzi - wykres - notowania - prognozy - trend 

Począwszy od 2011 roku do dzisiaj cena miedzi spadła już o 40 % a indeks S&P wzrósł w tym samym czasie o ponad 50 %.

Dość podobna sytuacja jest na polskim rynku. Kurs akcji KGHM cały czas jest w trendzie spadkowym i na razie brak oznak jego odwrócenia. Szeroki rynek w tym samym czasie zachowuje trend horyzontalny. 

 

poniższy wykres prezentuje notowania indeklu S&P - linia czarna, notowania ceny miedzi - linia czerwona, notowania subindeksu Philadelphia Semiconductor - linia zielona. 

Źródło wykresu - Bloomberg 

 

15 grudnia 

 

KGHM SA - notowania - prognozy - trendy - wykres

 

Sygnał sprzedaży bez zmian od poziomu 134 zl, mieliśmy wprawdzie spodziewaną korektę ostatnich spadków i w analizach dotyczących indeksu sugerowałem możliwy krótkoterminowy wzrost do okolic nawet 130 zl. Istotnie, do tych okolic dotarł kurs i dalej spodziewam się kontynuacji spadku w postaci bardziej zdecydowanej fali spadkowej. Spadek powinien nabrać dynamiki po wybiciu krótkoterminowego wsparcia z okolic 122 zl. Dopóki tak się nie stanie to możliwe jest krótkie pajacowanie kursu nad tym poziomem. 

Prognozy akcji dla KGHM okresla stan techniczny indeksu surowce który jest opublikowany na głównej stronie serwisu i jak zakładaliśmy na ten rok szczyt odbicia został już na KGHM-ie zrobiony. Teraz powrót do głównej tendencji spadkowej. Indeks surowce w żaden sposób nie potwierdza pozytywnych projekcji dla wszystkich spółek surowcowych. Chyba, że dla otwierających pozycje na spadki. amerbroker.pl/

Prognoza - kontynuacja trendu spadkowego a w zasadzie zwiększenie dynamiki spadków po złamaniu 122 zl

 

 

 

Osaczona przez sankcje Rosja znajduje się w długoterminowym trendzie spadkowym który przybrał postać kanału. Jesteśmy właśnie na jego dolnej linii, która ma szanse chronić ceny rosyjskich akcji przed gwałtownym załamaniem. Z tego miejsca dopuszczalne jest więc jakieś odbicie w ramach opisanej formacji. O zmianie trendu spadkowego nie ma na razie mowy. 

 

wykres rosyjskiego indeksu RTS 

 

 

 

14 listopada 2014

Ropa naftowa - notowania - prognozy - trendy

 

Na dzisiaj ciekawie prezentuje się wykres ropy naftowej. Po dynamicznym spadku z okolic 108 $ za baryłkę do poziomu wsparcia okolic 79 $ - tegoroczny dołek na ropie uznaję raczej za zrealizowany a przynajmniej największą lwią część spadku za zakończoną.  

W zależności od tego jaki kształt przyjmie aktualna pospadkowa konsolidacja i spodziewane odbicie to dopuszczam testowanie dołka lub ewentualne jego nieznaczne poprawienie. Poziom 78-77 $ nie powinien w tym roku zostać raczej przekroczony. 

Trend na ropie - spodziewana krótkoterminowa zmiana średnioterminowego trendu spadkowego na korekcyjny wzrostowy, dopuszcza krótkoterminowe korekcyjne odbicie. Certyfikaty inwestycyjne RCSCRAOpen i RCCRUAOpen na ropę naftową notowane na gpw nie są najlepszym instrumentem do spekulacji na tym surowcu z uwagi na - delikatnie mówiąc - duży stopień "dowolności" ustalania kursów przez emitenta - czyli RAIFFEISEN CENTROBANK. 

Peak Oil przed nami więc przyszly rok zapowiada sie na ropie bardzo ciekawie bo powinniśmy na nim mieć dołek absolutny w strefie 20-40 $ a rok 2016 ma szanse być rokiem szoku na ropie naftowej. Firmy działające na rynku ropy lub takie których core business oparty jest na ropie powinny poświęcić 2015 rok na przygotowanie się na rok 2016 bo nieprzygotowane mogą zbankrutować, np. firmy transportowe.  Na razie wszystko wygląda na standardowe ruchy. 

 

wykres poniżej - wykres poglądowy bez sygnałów inwestycyjnych typu wejście, stop

Forex ropa - Crude Oil Future - serwis giełdowy amerbroker.pl 

 

 

29 października 2014 

 

Identyfikacja trójkąta i zajęcie pozycji z uwagi na dobry stosunek ryzyko - zysk była strzałem mistrzowskim. Zakładana cena realizacji zysku została osiągnięta. Kurs spadł nawet nieco poniżej 81 $. Odważnym gratuluję szybkiego zysku. 

Na razie na zajęcie pozycji na wzrosty brak przyzwolenia. Dopiero ewentualne wyjście powyżej wskazanych w opisie ropy poziomów w sekcji surowce da sugestię do rozpoczęcia dużej korekty. Dopóki tak się nie stanie scenariusz spadkowy ma dalsze chociaż coraz mniejsze już preferencje. 

 

Crude Oil - 15 min, price 80.40 $

 

 

16 października 2014 

Ropa naftowa - bonus  

Z ciekawych rzeczy - dla forexowców na ropie buduje nam się najprawdopodobniej formacja trójkata z którego zdecydowanie większe szanse są na wybicie kontynuacyjne dołem i tym samym utworzenie ostatniej piątej fali spadkowej z docelowym poziomem spadku okolic 82-81 $. 

Zainteresowani mogą spróbować zagrać shorta przy oporze górnej linii trójkata - okolice 85.60 z krótkim stopem powyżej 85.90 - czyli super konfiguracja jeśli chodzi o relacje zysk - ryzyko. 

Wsparcie dolnej linii trójkąta to okolice 84.40 $. Powodzenia w zagraniach.  

 

Crude Oil - 15 min , price 85,55 $

 

14 października 2014 

Indeks dolara - bardzo ciekawy wykres 

Kurs indeksu dolarowego dotarł do opisywanego od kilku już lat górnego ograniczenia trójkąta i tym samym teraz należy spodziewać się dużego cofnięcia dolara a następnie ponownego ruchu do góry który tym razem powinien wybić dotychczasowy opór i kontynuować dalej marsz do góry.

Dlaczego rośnie i będzie rósł dolar ?

Kapitały spekulacyjne będą nadal powracać do USA z powodu rozszerzania wojny na Ukrainie i z powodu walki z państwem islamskim i będą dalej paliwem wzrostu amerykańskich giełd w długim terminie. Będą także czynnikiem umacniania się dolara do euro i innych ważniejszych walut. Szczyt tego umacniania powinien nastąpić za kilka lat w momencie upadku eurowaluty. 

Krótkoterminowo grającym na walutach suegeruję bliskie krótkoterminowe zamykanie pozycji związanych ze wzrostem dolara i USD INDEX. 

Srednioterminowy sygnał kupna nadal pozostawiam w mocy chociaż spodziewać się można sporej korekty dolara na linii najbliższego średnioterminowego oporu. Krótkoterminowo dopuszczam jeszcze mały wzrost na wykresie tygodniowym i korekty na dolarze. 

 

US Dollar Index - wykres notowania 

 

9 października 2014 

 

Nowy wątek gdzie będę zamieszczał bardzo krótkoterminowe grafiki z ciekawymi wykresami spółek, walut czy surowców. Narzędzie przeznaczone dla osób bardzo doświadczonych na rynku forex.

Wiele osób korzysta z technik z tzw. motylami. Wzorów jest wiele i są one zarówno prospadkowe jak i prowzrostowe. Ci którzy znają temat wiedzą o co chodzi. Ci którzy chcą poznać - literatura na ten temat jest dostępna w internecie.

Podając te wykresy będę krótko opisywał czy motyl jest prowzrostowy czy prospadkowy oraz gdzie jest poziom graniczny dla danego motyla po którym sugestia wynikająca z formacji staje się nieaktualna. Nie będę uwzględniał motyli o krótkich horyzontach czasowych typu 5, 10, 15 czy 30 minut gdyż dość często się nie sprawdzają. Występują często ale ich wiarygodność jest dość problematyczna. Niemniej jednak takie formacje pojawiające się w horyzoncie czasowym typu: 1 godzina, 4 godziny czy na wykresach dziennych mają wysoką sprawdzalność. Oprócz sugestii płynących z analizy klasycznej mogą być więc ważnym dodatkowym narzędziem służącym do dokonywania transakcji. Uwaga - ważność takiego motyla o horyzoncie dziennym może być nawet kilku czy kilkunastodniowa. Motyle sugeruję traktować nie jako samodzielne narzędzie ale jako wspomagające inne analizy i prognozy zamieszczane w opisach poszczególnych instrumentów w serwisie.

 * osoby korzystające z serwisu proszę sobie zaznaczyć na dole karty funkcję dodaj do "ulubionych"  lub "informuj mnie o zmianach w tym artykule (e-mail)" i kiedy pojawi się nowa informacja lub zmiana na wskazany emaial będa przychodzić powiadomienia. 

....................................................................................

 

GOLD - stop - 1781.50 - wykres dzienny, Bearis Batterfly

 

 

Na dzisiaj interesujący wykres zen złota na których ukształtował się prospadkowy motyl na wykresie dziennym. Poziomem granicznym dla tej formacji jest 1781.50. Ewentualne przekroczenie tego poziomu anuluje znaczenie formacji. Najlepsza strategia to wyczekiwanie na dojście cen do najbliższych okolic poziomu granicznego i zajęcie pozycji zgodnie z suegstią z bliskim stopem nieco powyżej poziomu granicznego.

 

14 września 2012 r.

 

 

 Komentarze

[2014-10-15] artek
Motyl na złocie pięknie wskazał koniec trendu wzrostowego i jak tu nie wierzyć analizie technicznej

[2014-10-17] Gość
Na gold jesteśmy o wiele dalej, jak pójdziemy mniej więcej wg projekcji, powstanie potencjalny pro wzrostowy motyl http://fotodyl.pl/75bd26ca97

[2014-10-20] Gość
coś chyba nie weszło http://fotodyl.pl/1c875b175f/

[2014-11-06] Gość
jakoś nie widać odbicia - chyba koalicja anty-rusów chce ich wykończyć bez jednego wystrzału - jak spadnie do 40 czy 50$/b to finanse Rusów będą w destrukcji absolutnej. I oby tak się stało ;-)

[2014-11-11] abel
Póki co to w destrukcji jest Twój tok rozumowania..... Magnaci rosyjscy będący u władzy śmieją się z nieudolnych podchodów zachodu

[2014-11-13] Gość
i co podtrzymuje Pan swój komentarz Panie Grzegorzu? Taniej nie będzie? Czy na ropie polityka nie jest ważniejsza niż AT, to taka sama broń jak każda inna i zapewne USA w porozumieniu z Arabią Saudyjską chcą wykończyć putera.

[2014-11-14] G Nowak
@ gość, taniej jest, dopuszczalem testowanie dołka i jego nieznaczne poprawienie. Zresztą spodziewam się dołka na ropie w przyszłym roku w strefie okolic 20-40 $. Następnie ostrej jazdy ropy w górę ze szczytem w okolicach poniżej 200 $ w 2016 roku. Spadek mnie więc generalnie nie zaskakuje natomiast liczyłem na jego kontynuacje po większym odbiciu. Tak czy inaczej kończymy pełną strukturę spadkową po której możemy spodziewać się znacznego odbicia.

[2014-11-23] gaugan
@Gosc Potera powiadasz? A wiesz, ze powtarzasz po innych? Tak sie w ogole sklada, ze aby cos mowic to warto sie uczyc historii. Pan H, z wasikiem, ten pan on ladnie sie ukladal z finansjera. A pan P - przynajmniej jak na razie - on gra przeciwko tamtym.

[2014-11-27] Gość
Chyba jednak dna nie widać, leci generalnie jak kamień, w myśl starej zasady tend is your friend nie ma sensu tego dotykać. AS i USA chyba rozdają karty po całości na tym rynku a wspominane przez Pana obicie już za nami - to że było krótkie i wątłe tylko potwierdza tezę o sile tego trendu. pozdr.

[2014-12-01] student
Panie Grzegorzu, do ilu mogą spaść akcje KGHM ?

[2014-12-05] Gość
Gra na ubicie rusów idzie w najlepsze, jak bardzo by nie nie zaklinać rzeczywistości to odbicia na ropie jak nie było tak nie ma. Wykończą putera to przestaną nawalać i tyle w temacie;-)

[2014-12-07] Gość
Witam, polecam do obejrzenia ciekawych webinarów z wolumenu: "Wprowadzenie do szkolenia z Wolumenu" http://nm.globalnyinwestor.pl/l/24/681/476/

[2014-12-13] G Nowak
@ student, a kto to wie ? Jest sygnał sprzedazy więc dopóki nie ma zmiany na sygnał kupna to może lecieć teoretycznie nawet do 60-80 zl. Tak jak ropa, bez żadnej korekty. To rzadkie ale zdarza się. Zwłaszcza jeśli decyduje wielka polityka. A tak bardziej serio to najprawdopodobniej takie potencjalne miejsce spadku jest gdzieś między 60 a 80 zl na KGHM-ie. Zdecyduje zmiana sygnału.

[2014-12-13] G Nowak
@ gość, no i Zachód rzeczywiście ubije rusów ekonomicznie aż zacznie się tam wojna domowa która zniszczy ten kraj. To może kilka lat potrwac ale zapewne będa chcieli ograniczyć Rosję do terytorium etnicznego do Uralu. Pytanie zasadnicze - czy Chińczyk na to pozwoli, przeciez częśc to jego historyczne roszczenia.

[2014-12-15] Lehman
Witam, Możliwa będzie jeszcze korekta świąteczno-noworoczna do poziomu 122,00? Zakładając rajd mikołajkowy.

[2014-12-16] Wolny wybór
Tak jak pisałem wcześniej a Pan nie publikował ; , ropa jedzie aż miło a z nią RTS i USDRUB (ten akurat w drugą stronę) i na pochybel rusom, mogli siedzieć w domach a tak to ich rozwalą, a najlepsze jest to,że bez jednego wystrzału i to ich własną bronią. Kto mieczem wojuje ten ... wiadomo. WolnyWybór

[2014-12-16] Gość
takie fajne rzecz się dzieją na USDRUB może warto coś napisać ?

[2014-12-30] Cynik
Moim zdaniem na zaprezentowanych wykresach jest za mała ilość średnich ruchomych, a tak na poważnie proponuję zetrzeć się z pojęciem czym jest cena oraz tendencja. Prognozowanie proponuję pozostawić wróżkom, bo możecie mi wierzyć do zarabiania jest to zbędne. Zapewne tego nie przepuści powodowany swą narcystyczną ułomnością, niemniej jednak życzę powodzianina w stawianiu wróżb. Cynik

[2014-12-30] realista
@cynik daj na luza, załóż swojego bloga i pisz o śrubkach jak ci się nie podoba

[2015-01-04] MT
Dzięki za podpowiedzi zwykłym ludziom.Prosimy o dalszą opiekę i życzymy wszystkiego dobrego w 2015 roku.

[2015-01-18] zwykłyczłowiek
dzięki Panu mam na narty i dobrą wyżerkę

[2015-01-26] Christo
Panie Grzegorzu, czyli korona norweska jest w trendzie spadkowym w okolice 0,40 zł?

[2015-01-26] G Nowak
@ Christo, nie jest w trendzie bocznym

[2015-01-26] rozdarty
Szykuje sie teraz jakas korekta na dolarze ? Kupować czy lepiej poczekać ?

[2015-01-29] Gość
Kwestia koncentracji pozycji, czyli jak rozumiem 98% klientów indywidualnych gra na umocnienie EUR vs CHF , tak? Przyznam, że to dość nielogiczne, ciekawe czy z uwagi na zmienność, na tym rynku, wynik nie jest zafałszowany przez znikomą liczbę otwartych pozycji na tej parze. Piotrek

[2015-01-30] G Nowak
@ gość piotrek, te dane pokazują jedynie ilość a nie jakość osób które inwestują na parze frank - euro. Te 90 % graczy może mieć mniej postawionej kasy niż 5 dużych banków inwestycyjnych :)

[2015-02-02] Gość
czyli czeka nas umocnienie EURO w stosunku do CHF, tak coś mi się wydaje że -0,75% w wydaniu SNB to raczej nie koniec obniżek. Jak zobaczymy -1,5% lub -2% to ludziska sami będą uciekać od CHF.

[2015-02-02] Gość
test

[2015-02-02] Bungi
Witam Panie Grzegorzu Czy mógłby Pan zrobić analizę Złota na najbliższe kilka lat techniczną i ewentualnie dodać od siebie sytuację geopolityczną wpływającą na ten surowiec

[2015-02-03] Gość
Duże banki inwestycyjne grają za pośrednictwem jakiegoś naszego krajowego brokerka? coś mi się tu nie spina? @amator

[2015-02-04] G Nowak
@ Bungi, analiza złota będzie niebawem w odrębnym wątku

[2015-02-04] G Nowak
@ rozdarty, szczegółowe sygnały techniczne są w serwisie zamkniętym dostępnym dla osób które wykupują abonament więc na forum publicznym takie informacje z oczywistych względów nie mogą sie pojawiać, jedynie ewentualnie z opóźnieniem.

[2015-02-04] G Nowak
@ gość, a jakie duże banki inwestycyjne grają za pośrednictwem naszego krajowego brokera ? Sam jestem ciekaw z czego pan to wydedukował ?.

[2015-02-04] Gość
z Pana opisu, cyt. " ... te dane pokazują jedynie ilość a nie jakość osób które inwestują na parze frank - euro. Te 90 % graczy może mieć mniej postawionej kasy niż 5 dużych banków inwestycyjnych :) ... " oraz wcześniejszego opisu cyt. " .. W otrzymanym od brokera zestawieniu pozycji klientowskich zwróciłem uwagę na to co lubie najbardziej. ..." Zasadne wydaje się pytanie odnośnie tego co Pan opisuje, jaki duży bank inwestycyjny gra za pośrednictwem naszego brokerka ? @mator

[2015-02-04] Gość
Do G.Nowak.Posiadam spore oszczednosci w euro.Wymieniac teraz na dolary badż inna walute a potem na złoto czy poczekać?

[2015-02-04] Bungi
Panie Grzegorzu. CO Pan myśli u USDCAD w długim terminie? Wg mnie. Jest wyjątkowa okazja do zagrania na shorty. Na interwale misięcznym Jesteśmy wg mnie w dwójce spadkowej i właśnie jest jej koniec. Również na tym samym interwale jesteśmy w pkt. D Nietoperza spadkowego. Wrzuciłby Pan swoją analizę UC?

[2015-02-09] G Nowak
@ Bungi, shorty na zielonym ofszem ale raczej nie długo tylko srednioterminowo bo w długim terminie, po korekcie, zielony będzie dalej rósł do dolara kandyjskiego.

[2015-02-09] G Nowak
@ gośc, nadal nie wiem o czym Pan pisze, co ma Pan na mysli, jak duży bank inwestycyjny gra za pośrednictwem naszego brokera ? Skąd Pan to wydedukował, nic nie kumam. Przeciez ja nie podawałem nigdzie info, że są to dane od polskiego brokera.

[2015-02-09] Gość
J@rek Niech Pan napisze, że na tych Bankach to shorta trzeba grać bo inaczej to wszyscy kupią ;-)

[2015-02-09] G Nowak
@ Jarek, do pewnego poziomu preferencje rzeczywiście są po stronie shorta ale od pewnego poziomu preferencje są po stronie wzrostów :)

[2015-02-10] Gość
Patrząc na wykresy poszczególnych składników (BZWBK, PKO BP , mBK ) dla WIGBanki przyznam, że konkluzja raczej spadkowa. J@rek

[2015-02-12] Gość
ja bym radził się zainteresować indexem RTS, jest ewidentny sygnał kupna, wcześniej była klasyczna V a teraz wybicie z W górą, rynek jest skrajnie wyprzedany, obecnie zbliżamy się do lini trendu spadkowego i na pewno będzie korekta - idealny czas zeby się zapakować. olbrzymi potencjał wzrostu. polecam Quercus Rosja, ja już kupiłem wcześniej i jestem na plusie :)

[2015-02-19] Gość
witam mam pytanie o platformę de giro czy warto na niej założyć konto czy jest to jakaś być może firma ściema. Żółtodziób Giełdowy

[2015-02-20] Gość
Niestety ludziom bojącym sie dźwigni, pozostaje tylko raffainsen z certyfikatami gdzie pobiera zlodziejskl spread bliski 10% na zbożach a potem gdy trzeba realizować zyski bank nie wystawia zleceń animatora i nie ma komu sprzedac

[2015-02-20] Bartek
Witam Jeszcze raz chciał bym zapytać sie o platformę do zleceń : DE GIRO. czy warto z nich korzystać bo mają bardzo niskie prowizje czy raczej z jakicś powodów Państwo odradzacie. Bartek

[2015-02-20] G Nowak
@ Bartek, ja nie znam tej platformy więc nic mądrego nie mogę powiedzieć.

[2015-02-23] Adam
Ropa zakończyła chyba korektę, wygląda na to, że leci na nowe minima. Adam

[2015-03-04] Gość
USD chyba właśnie potwierdza kierunek, z tego, że korekta była dość płytka wnioskuje, iż ruch będzie raczej mocny.

[2015-03-09] Gość
witam czy mozna prosic o aktualizacje pary usd/pln dziekuje

[2015-03-09] G Nowak
aktualizacja zrobiona dzisiaj przed 10 rano

[2015-03-09] Gość
w serwisie otwartym czy płatnym?

[2015-03-11] LL
Panie Grzegorzu, skoro cena złota ma poszybować w kosmos, to dlaczego tzw. zachód (Banksterzy, którzy powinni być najlepiej poinformowani) złota się pozbywa, a wschód je kupuje. Czy Ci, którzy rządzą całą światową finansjerą postradali zmysły, czy po prostu są głupi? Czy mógłby Pan to krótko wyjaśnić? Pozdrawiam.

[2015-03-11] Fred
@LL długoterminowo nadal obowiązuje trend spadkowy. Banksterzy dobrze wiedzą kiedy trzeba będzie otworzyć pozycję długą jak i uzupełnić rezerwy sztabami. Do początku nowej hossy jeszcze daleko, a zapowiadana średnioterminowa korekta wzrostowa pewnie wyniesie cenę w okolice (strzelam) 1500-1600$.

[2015-03-11] Gość
Fred,w jednym się zgadzam a mianowicie"długoterminowo nadal obowiązuje trend spadkowy".Korekty spadków nie widzę,co nie znaczy,że jej nie będzie ponieważ to tylko mój punkt widzenia. Swoją tezę opieram na: 1.Analiza techniczna-od ok.połowy 2013 r. jesteśmy w formacji trójkąta zniżkującego,który potwierdza trend spadkowy złota.Po potwierdzeniu przebicia dołem nastąpi ostra jazda w dół w okolice 800$/oz. Wówczas nastąpi znacząca korekta a być może odwrócenie trendu 2.Jesteśmy w latach deflacyjnych.Jest to niejako nowa jakość,szczególnie po latach większej lub mniejszej inflacji. Czas drogich surowców dopiero przed nami a pewnie szybko to nie nastąpi,gdyż spadki surowców nastąpiły stosunkowo niedawno. 3.Era drogiego dolara nie sprzyja wzrostowi cen złota. Ja osobiście jestem zapakowany w $ i trzymam go do końca 2016,potem sprzedaż i kupno złota niezależnie od ceny,choć jak napisałem cena złota powinna być niższa jak obecnie. Sumując: $ na północ,złoto na południe potem na odwrót. Taki jest mój punkt widzenia i sam ryzykuję swoje pieniądze a $ kupiłem stosunkowo późno ,bo po 3,50 pozdrawiam.

[2015-03-12] G Nowak
@ LL, snuje pan rozważania zupełnie teoretyczne i nieprzydatne do inwestowania chociaż te pytania racjonalne. Nie wiem, może mają inny plan, może są tak pewni swojej siły militarnej a może chcą jeszcze potrzymać ze 203 lata złoto na niskim poziomie i wtedy sie obkupić. Nie mam pojęcia. Wiem, że jak padnie sygnał kupna to trzeba będzie brać złoto bo to pewność i bezpieczeństwo większe niż najlepszy bank.

[2015-03-12] LL
Panie Grzegorzu, dziękuję za odpowiedź. Teoretyczne rozważania nie są niczym złym. Rozumiem że jak padnie sygnał, to trzeba kupować, ale czy nie warto mieć z tyłu głowy jakieś możliwe rozwiązania tej sprawy w przyszłości? Interesuje mnie to choćby z czystej ciekawości. Na wielu portalach można spotkać opinie, że złoto na powrót stanie się walutą i wystrzeli w kosmos i że Chiny i Rosja przechytrzą cały świat skupując je teraz z rynku. Ja mam co do tego spore wątpliwości, bo uważanie banksterów za półgłówków to spory błąd. Poza jeśli założymy, że banksterzy celowo pozbywają się złota, to możemy zakładać że jest możliwość manipulacji ręcznej tym rynkiem, co czyni inwestowanie zupełnie nieprzewidywalnym. Napisał Pan, że być może zachód chce zwalić złoto i je odkupić - po pierwsze zwalanie ceny nie spowoduje, że Chińczycy zaczną je wyprzedawać, bo to byłby absurd. Po drugie jeśli będą chcieli zwalać cenę, to sygnały techniczne mogą na niewiele się zdać wobec ręcznego sterowania. Myślałem, że po prostu ma Pan na ten temat jakąś opinię, która mogłaby coś rozjaśnić.

[2015-03-15] Gość
[2015-02-12] Gość ja bym radził się zainteresować indexem RTS, jest ewidentny sygnał kupna, Moim zdaniem RTS będzie jeszcze spadał,-dlatego ,że na jego notowania ma i będzie miał wpływ drogi dolar,który przekłada się na notowania rubla,dopóki rubel traci to wraz z nim RTS.Dlaczego kupować drogie w opłatach polskie i kiepskie fundusze ,jak można poprzez platformę transakcyjną wybranego brokera samemu inwestować z mniejszymi opłatami i bez podatku belki,a do tego służą fundusze ETF -na wzrost indeksu RTS ,ETF RUSL, a na spadek ETF RUSS,lub nie lewarowany /bez dżwigni /RSX,ERUS.

[2015-03-18] Maksior
Panie Grzegorzu, tak odnosnie handlu fizycznym zlotem - jak ocenilby pan oferte strony www.gold.de? Nie jestem pewien, ale w Niemczech zloto "chodzi" chyba bez VAT-u...?

[2015-03-20] perez
@Maksior W Polsce złoto również nie jest obłożone podatkiem VAT. Moim zdaniem w obrocie złotem fizycznym ważne jest teraz zachowanie anonimowości (czyli generalnie trzeba udać się z gotówką w kwocie poniżej 15kEUR do dealera). Jeżeli wybierasz się na wycieczkę do Niemiec, kwestia wyboru wiarygodnego dealera. W Polsce długo działa i ma niskie marże e-numizmatyka.

[2015-03-23] Maksior
@perez, dzieki za informacje. Porownywalem ceny w PL i DE i u nas wychodzilo mi ciut wyzej, ale moze to wahania EURPLN takie byly albo mimo wszystko marze u nas biora wyzsza z powodu nizszych obrotow...

[2015-03-30] Bungi
Panie Grzegorzu czy mógłby Pan rozpocząć i prowadzić nowy watek w dziale WALUTY ? Chodzi o pare walutowa USDNOK. Mam oczywiscie na mysli dzial platny. Wg mnie to bardzo dobre narzędzie do inwestycji w rope. Chcialem tez poznac Pana opinie na ten temat.wg mnie Sa dwie Zalety: 1 kurs korony jest jak kurs rubla - zalezny od swojej gospodarki opartej w wiekszosci o kurs ropy. 2. Brak rolowania instrumentu. A moze wg Pana jest jakas inna para z korona norweska, która lepiej sie do tego nadaje?

[2015-04-01] informatyk
Pana serwis jest dużo bardziej popularny niż blog Kasi Tusk. Ona ma 80 tysięcy odsłon na miesięc a Pan 150 tysięcy. Nic tylko pogratulować. Tym bardziej że ona ma nazwisko :)

[2015-04-03] G Nowak
@ Bungi, ok, w sekcji waluty utworzony został nowy temat - pozostałe waluty i tam będą będa prezentowane jakieś okazyjne sygnały na inne ciekawe waluty. Norweska korona została tma już dzisiaj umieszczona. Istotnie może to być ciekawa alternatywa z uwagi na ropę. Rubla do norweskiej korony bym jednak nie porównywał :) bo to róznica klas.

[2015-04-03] G Nowak
@ informatyk, hm, nie wiedziałem, to miło że aż tyle osób korzysta z serwisu. Tym bardziej, że nigdzie nie jest reklamowany. Ja też mam nazwisko :) !! no ale nie takie co pomaga, fakt :)

[2015-04-03] G Nowak
@ Maksior, z tego co ja wiem na złoto inwestycyjne w całej Europie nie ma VAT-u. Podatek VAT na srebro inwestycjne jest za to w całej Europie za wyjątkiem Estonii. http://europa.eu/legislation_summaries/taxation/l31012_pl.htm

[2015-04-23] gawron
W Norwegii nie ma podatku VAT takze: http://www.silverinvest.no/info-kontakt/poste-restante-1.html znaczy dla tych monet, ktore maja nominal: In Norway there is no Value Added Tax, VAT, on gold- or silver coins where the value is written on the coin. It will typically say "1 dollar / 50 dollar / 1 euro" on the coin, and it should be possible to use the coin to pay with in the country where it is made. On bars and rounds where the value is not written on the coin, you will have to pay 25% VAT in Norway.

[2015-04-26] inwestor
22 kwietnia 2015 r Inwestycje w złoto > prognozy - notowania - wykres - handel złotem Sam komentarz nie wnosi żadnych konkretów,a chciałbym wiedzieć dlaczego i na jakiej podstawie wysuwa Pan takie wnioski ,że złoto ,srebro zaczną rosnąć po dojściu do ceny określonej w tym komentarzu.

[2015-05-01] Gość
Panie Przegorzu, można liczyć na małą analizę JPY/PLN? Jak na moje oko JPY jest na początku pasa startowego (no chyba że mam zeza ;). Pozdrawiam.

[2015-05-29] G Nowak
@ inwestor, to, że zasugerowałem spadki cen złota do wskazanej strefy wychodzi mi z analizy. Przecież nie będę opisywał narzędzi z których wyciagam takie wnioski, kazdy ma inne. Jedni podejmuja decyzji na podstwie takich narzędzi, inni kupują bo im sie wydaje że tak ma być a jeszcze inni bo tak powiedzieli im w TVN. Na razie nie zaszły żadne istotne elemnty abym musiał zmienić swoje prognozy odnośnie spadku cen złota. Przed nami ostatnia dynamiczna fala spadku cen złota a później mocne wzrosty korygujące cały spadkowy impuls począwszy od szczytu.

[2015-07-13] Gość
Witam, panie Grzegorzu może pan powie coś na temat spółki FLUID co tam się dzieję. Pozdrawiam Jacek

[2015-08-05] pokonajrynekpl
Złoto spada, bo po luzowaniu nie widać presji inflacyjnej. Bardziej zauważalne są tendencje deflacyjne. Ciekawie wygląda za to sytuacja na zachodnich indeksach. Zastanawiam się czy nie jesteśmy blisko poważniejszej korekty. No chyba, że ta konsolidacja zostanie za taką uznana.

[2015-08-28] ann
bardzo dobra strona, ciekawa i inna od wszystkich, przy czym ma Pan spore wyczucie rynku (myślę, że to doświadczenie, intuicja, bo nie tylko analiza techniczna), dziękuję

[2015-09-07] Gość
http://m.money.pl/wiadomosci/artykul/nord-stream-ii-co-oznacza-dla-polski,117,0,1897077.html

[2015-09-12] Gość
szkoda że Pan Nowak nic nie pisze, kiedyś był bardziej aktywny

[2015-09-24] pokonajrynekpl
Dzięki ann. Pewnie masz rację i jest w tym szczypta wszystkiego, a przede wszystkim pasja.

[2015-10-26] Gość
Pana Nowaka chyba bardziej interesuje polityka niż giełda

[2015-12-23] Gość
LL odpowiedź na Twoje pytanie jest bardzo prosta. Władcy prawdziwi banków mają mnóstwo złota,ziemi i twardej wartości. Ich władza zabrania zachodnim bankom i państwom mieć takie zabezpieczenie żeby w momencie bankructwa ich bogactwo na zachodzie było jeszcze większe w porównaniu z otaczającą ich biedą.To jest kompletnie oczywiste i wie o tym każdy kto grał w monopol :).

[2016-03-20] Gość
Czyli, jeśli dobrze rozumię, najlepiej trzymać się teraz PLN ?

[2016-08-11] gosc
[2016-08-11]Krystyna @Pan G.Nowak.Pana prognozy co do funta śię sprawdziły.W tej chwili funt jest bardzo słaby.W związku tą sytuacją mam pytańia.Czy wymieńiać funta na bieżąco na złotóki? Czy może w najbiższych miesiącach czeka nas wybićie w górę.Proszę o odpowiedz na ile to możliwe,gdyż mnóstwo Polaków pracujących w UK z tego powodu głowy bolą.Pozdrawiam

[2016-10-06] F
Witam, Panie Grzegorzu, świetna intuicja co do GBPUSD, co prawda nie bylo fali wzrostowej, kurs ruszyl mocno w dół po Pana wpisie. Przynaje że podłączyłem sie do ruchu. Pewnie już Pan więcej nie skomentuje sytuacji, ciekawy jestem kiedy ta spadki się zatrzymaja, bo sentyment jest na tyle słaby, w mediach huczy więc, chyba mozna się niedługo spodziewać odwrotu. Pozdrawiam, ukłony.

[2017-02-24] es
hmm.. CDR w ciekawym układzie..

[2017-03-22] Gość
Mirbud dzisiaj ma ładnym plusie

[2017-09-21] Rafik
Panie Grzegorzu, co ma Pan na myśli pisząc, że oleje roślinne są trujące. Z tego co czytałem rzepakowy, słonecznikowy, z czarnuszki, wiesiołka i inne wręcz odwrotnie. Ważne, żeby były nierafinowane, tłoczone na zimno i z pierwszego tłoczenia. Czyżby się mylił?

[2017-09-21] G Nowak
@ Rafik, szkodliwe są tzw. tłuszcze trans czyli utwardzane oleje roślinne i są one dodatkiem do wszelkiego rodzaju margaryn, palm, podrabianego masła i innych tłuszczów do smarowania. Sam użytkuję dużo np. oleju lnianego tłoczonego na zimno z pierwszego tłoczenia czy z czarnuszki. Ważne jest także to, że wszelkie oleje roślinne są dobre (o ile są bez dodatków) ale nigdy nie wolno na nich czegokolwiek smażyć bo podczas smażenia wytrącają się również bardzo szkodliwe związki chemiczne, silnie rakotwórcze (akroleina i akryloamid). Za wyjątkiem oleju kokosowego.

[2017-09-23] Rafik
Panie Grzegorzu, czy dobrze zrozumiałem, żeby nie smażyć także na olejach roślinnych płynnych, np. rzepakowy kujawski ?

[2017-09-26] G Nowak
@ Rafik, dokładnie tak, olej rzepakowy nadaje się doskonale do spożywania na surowo, np. do sałatek ale nigdy do smażenia bo jest wtedy trucizną. Zresztą tak samo jak każdy inny podgrzewany olej.

[2017-09-30] as
W tych czasach wszystko jest szkodliwe, przetworzone. Co chwila trąbią niedawno o jajkach, które zwierały substancje niszczące nerki i jakimś cudem wjechały do Polski i szczęść sprzedano a cześć wycofano. O szkodliwym mięsie wieprzowym i drobiowym. O owocach i warzywach nafaszerowanych chemią. Więc wszystko szkodzi. A najwięcej chyba tabletki i syropy, które nam wciskają na przeziębienie i reklamują w tv 100 razy dziennie już od sierpnia. I liczą zyski.

[2017-10-23] Adam
@as wszystko jest szkodliwe i dlatego długość życia jest najwyższa w historii. ADAM

[2017-10-24] G Nowak
@ as, istotnie dzisiaj bardzo trudno znaleźć dobrą czyli zdrową żywność. Dotyczy to także warzyw które w masowych uprawach są faszerowane chemią i zamiast pomagać szkodzą. Sam od co najmniej kilkunastu już alt nie jem nigdy np. kurczaków - najgorszej trucizny, nie dość, ze faszerowane hormonami wzrostu żeby rosły szybko to jeszcze dostają mnóstwo antybiotyków żeby nie zdychały. To wszystko przechodzi na człowieka, później nie działają leki, są problemy z krążeniem, miażdżycą i na bank nowotwory.

[2017-10-24] G Nowak
@ Adam, używanie pojęć "wszystko" i "zawsze" świadczy o bardzo dużym stopniu ułomności intelektualnej gdyż życie i tematy najczęściej nie są ani czarne ani białe ale mają mnóstwo odcieni szarości. Twierdzenie, że długość życia jest najdłuższa w historii jest propagandowym banałem i manipulacją BiG Farmy choćby tylko z tego powodu, że "drzewniej" nie brano do statystyk zupełnie pod uwagę olbrzymiej umieralności niemowląt przy porodach.

[2017-12-23] mama
coś o szkodliwości tłuszczów trans: http://korzystamyznatury.pl/tluszcze-trans-niebezpieczne-dla-zdrowia/

[2017-12-26] Znachor
@Adam adaś banialuki piszesz że długość życia jest najdłuższa w historii, to także propaganda koncernów z BIG Farma aby uzasadnić swoją działalność: http://sekrety-zdrowia.org/zyjemy-dluzej-klamstwo/

[2018-05-15] xxx
statystki i rankingi mają swoje ułomności i zalety. Można tak dobrać grupę, czy ranking aby osiągnąć zamierzony cel... z drugiej strony to że aktualnie śmiertelność wśród dzieci jest niższa i wśród kobiet rodzących, i zmniejszyła się (dość znacznie) ilość osób które umierają na czarną ospę jest raczej niepodważalnym faktem. Ciężko jest też oceniać na co w Średniowieczu umierali ludzie i czy był to rak czy nie... bo z reguły (o ile nie padli od miecza, czy trucizny) to ich śmierć była przypisywana np. duchom nieczystym.

[2018-06-19] Gość
Panie Grzegorzu jakie maslo Pan teraz poleca, gdyz z Sobika zniknal napis "tylko mleczny". Nie wiemy w takim razie co sie zmienilo w recepturze.

[2018-09-11] Thorgal
Z tym polimexem to nie wiadomo, bo jak się dogadają z GE to coś wystrzeli, a jak nie to zostana w okolicach 1-2 PLN przez dłuższy czas. GE wie ze są na kroplowce i w długach wiec zarobić tez im nie da za bardzo a pierwsze przetargi przestrzelili o 30% niż GE w bloki elektrowni ;).. Prawda jest ze dopóki PiS jest u władzy to upaść im nie da łatwo jako jedna ze strategicznych spółek budujących w energetyce. Pytanie jak długo ...

[2018-09-17] Gość
Dzień dobry. Przymierzam się do gry na kontraktach i mam problem z pewną rozbieżnością. A mianowicie, na portalu mamy analizy i sygnały indeksu WIG20. Na GPW są 4 serie kontraktów na WIG20 i żaden z nich idealnie nie odzwierciadla ceny samego indeksu i zwykle wszystkie reagują z opóźnieniem na ruchy samego WIG20. W jaki sposób przełożyć sygnały otwarcia czy zamknięcia a także SL na którychś z kontraktów? Czy któryś z kontraktów lepiej odzwierciedla ruchy WIG20?

[2018-09-18] GNowak
Zawsze najbliżej cenę indeksu odzwierciedla aktualna seria kontraktów. Podawane sygnały dotyczą właśnie aktualnej serii kontraktów. Tutaj jest opis nomenklatury nazewniczej dla wszystkich 4 serii kontraktów: http://amerbroker.pl/?go=content&action=show&id=427

[2018-09-19] Gość
Czy w takim razie poziomy wejścia, wyjścia i SL ustawiać na aktualnej serii kontraktów dokładnie wg zaleceń na portalu?

[2018-10-12] Gość
Dziękuję Panie Grzesiu za prowadzenie wątku W20 w dostępnym dla ogółu miejscu.Prośba,proszę na wykresie oznaczyć domniemanego zygzaka,o którym ostatnio Pan pisał,powiedzmy jako (A?)(B?)(C?). Jestem ciekaw Pańskiego spojrzenia na taką możliwość. Pozdrawiam

[2018-10-19] Lasky
Panie Nowak, chyba i Pan uległ już wszędobylskiemu marketingowi. Gdy trafi Pan z ruchem indeksu pisze Pan, "jak przewidywałem, skłaniam się itd.", gdy Pan nie trafi pojawia się "otworzyliśmy, zamknęliśmy, czekamy itp." Skąd pojawił się ten zbiorowy bohater ruchów?

[2018-10-25] GNowak
@ Lasky, istotnie pisze raz tak raz tak ale to nie ma zadnego merytorycznego znaczenia.

[2018-11-22] Lasky
Właśnie o to chodzi, że nie ma żadnego znaczenia, co Pan napisze, sam Pan to najlepiej ujął.

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)