Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Czy kwiecień na gpw będzie ?
wzrostowy
spadkowy
horyzontalny

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

--- Prognozy giełdowe na 2017 rok

 

 

Rok 2017 charakteryzował będzie się dalszym rozpadem Unii Europejskiej, wzmożonymi aktami terrorystycznymi w Europie oraz wojnami ze światem islamskim. W aspekcie ekonomicznym możemy spodziewać się bardzo dużych wahań na rynku walut oraz nowych szczytów na indeksach giełdowych w USA a zaraz po nich prawdopodbnie krachu na rynku akcji.  

 

Świat

Świat przygotowuje się do wielkiej wojny. Główne mocarstwa już od kilku lat zajmują przyczółki do konfliktu zbrojnego w pełnej skali. Trwa zajmowanie najważniejszych strategicznych obszarów pod względem militarnym i surowców strategicznych. Podejmowane są próby testowania nowych sojuszy. Niwelowana jest systematycznie przewaga potęgi militarnej i ekonomicznej USA w relacji do Chin. Rosja chwilowo staje się coraz mocniejsza i pręży muskuły szukając swojej szansy w nowym podziale świata.

Najbardziej widowiskowym elementem zachodzących zmian jest upadek znaczenia i potęgi militarnej USA. Widząc to Stany Zjednoczone za rządów Baranka Obamy dążyły do szybkiego rozstrzygnięcia militarnego gdyż każdy kolejnej rok dramatycznie osłabiał prestiż i znaczenie US. Pierwszym celem Ameryki w globalnej konfrontacji było uporządkowanie spraw w Europie zanim podjęta zostanie próba generalnej konfrontacji z Chinami. Zagrożeniem dla USA były podejmowane przez elity europejskiej władzy próby dogadania się z Rosją i stworzenia jednego wielkiego obszaru gospodarczo-politycznego od Atlantyku po Władywostok który stałby się w niedalekiej przyszłości super graczem i groźnym konkurentem dla Ameryki.

Dla Europy Zachodniej  przewidziano wojnę domową poprzez zaimportowanie jej i zasponsorowanie islamskich imigrantów. Plan jest w trakcie realizacji. Skonfliktowana i spalona Europa nie będzie stanowić dla jankesów żadnego zagrożenia.

Aby podporządkować sobie Rosję uznano, że zorganizuje się na jej obrzeżach mały konflikt wojenny na terenie Ukrainy i Polski. Celem amerykańskiej polityki Obamy i niedoszłej p. Hilary Clinton była mała zwycięska wojna z Rosja na terenie Polski i Ukrainy aby przekonać Rosję do udziału po stronie USA w ostatecznym konflikcie z Chinami. Spalona, skrwawiona i bezbronna już Polka i Ukraina miała stać się łupem Rosji a na resztkach miało powstać kadłubowe państwo polsko-ukraińskie zarządzane przez elity narodu wybranego, coś na kształt Judeopolonii. Państwa Europy Środkowej i Wschodniej miały zostać poświęcone na ołtarzu sojuszu amerykańsko-rosyjskiego przeciwko Chinom. Niestety plan ten poszedł dzięki Bogu do kosza po zwycięstwie Donalda Trumpa. Niestety nie wiemy jaki plan ma Trump. Wiemy na pewno, że dąży do rozstrzygnięcia konfliktu z Chinami i nie jestem gołąbkiem pokoju.

Z uwagi na swoje położenie Polska jest potencjalnie jednym z kluczowych satelickich krajów dla USA na najbliższe lata. Nadchodzącą zawieruchę możemy jak nigdy w historii wykorzystać do budowy wielkiego imperium krajów Międzymorza. Jeśli nam się to uda to ta palona przez setki lat ziemia zazna dobrobytu i pokoju co najmniej na 300-500 lat. Polska będzie więc albo wielka albo nie będzie jej wcale jeśli Polacy nie zrozumieją o co toczy się geopolityczna gra i dadzą się podpuścić do przedwczesnej wojny z Rosją. To dlatego służby specjalne USA dokonały w Polsce zmiany władzy z za pomocą „taśm prawdy”w restauracji Sowa. Wyeliminowano jawnie niemiecko-żydowskie PO Tuska na amerykańsko-żydwoskie PiS. Prawdziwych polskich rządów Polacy jeszcze się nie doczekali dlatego i obecnej i przyszłym rządom trzeba będzie patrzeć na ręce i masowo reagować na ich działania. Czyli albo popierać jeśli będzie taka potrzeba albo się sprzeciwiać. Masowy nacisk lub opór społeczeństwa ma kluczowe znaczenie.

 

Europa chwilowo skręca na prawo

Skutkiem wprowadzanej w państwach Europy Zachodniej masowej lewackiej indoktrynacji jest polityka multi-kulti która doprowadzi te kraje do biedy, totalitaryzmu i wojen domowych. Najbardziej światłe części społeczeństw tych krajów zaczynają dostrzegać nadchodzące zjawiska i podejmują próby odsunięcia lewicowych formacji od władzy. Powiewy tego przebudzenia części społeczeństwa widać we Francji, w Niemczech Włoszech czy choćby Holandii. Myli się jednak ten kto uważa, że masy rozumieją zachodzące procesy i pokojowo zmienią układ sił politycznych w tych krajach. Moim zdaniem to nie jest już możliwe. Owszem, możemy mówić o chwilowym odrodzeniu się części tych społeczeństw i porzuceniu fałszywej anty-ludzkiej ideologii socjalistycznej ale oceniam, że będą to tylko chwilowe przebłyski.

Niestety lewacka propaganda przejęła wszystkie sfery życia społecznego i zawładnęła już nieodwracalnie społeczeństwami tych krajów. Lewackie elity mają wszystkie największe środki masowego oddziaływania, media, instytucje kultury, szkolnictwo i naukę. Mają władze, banki, kontrolują wszelkie instytucje finansowe, mają zabezpieczony system ustrojowy, prawny i posiadają siły przymusu które bezwzględnie wykorzystają do obrony swoich interesów jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.  Niestety Europa Zachodnia jest nie do odzyskania. Wielopoziomowa i wszechobecna indoktrynacja ideologii lewackiej doprowadziła już do takich podziałów, że obywatele jednego narodu będą prowadzić świętą wojnę przeciwko innym grupom obywateli, np. bojówki lewackie antify szalejące po niemieckich miastach kontra obrońcy prawa szariatu itp. Policja nie ma już nad tym pełnej kontroli.

Widmo biedy, wojen i zamieszek jest tylko kwestią czasu. Wolność dla tych biednych ludzi będzie tylko marzeniem. Oczywiście dla tych bardziej świadomych. Celem korporacji kontrolujących rządy krajów Europy Zachodniej jest doprowadzenie do takiego chaosu poprzez np. walki z imigrantami aby odebrać ludziom prawa i swobody obywatelskie i dla „dobra obywateli” wprowadzić dyktaturę która zaprowadzi porządek.

Im bardziej w Niemczech przewagę zaczną zdobywać partie narodowe tym gorzej będzie kształtować się sytuacja dla Polski. Celem polityki niemieckiej i rosyjskiej będą bowiem działania służące zapobieżeniu powstania jakiejkolwiek unii bałtycko-czarnomorskiej. Ideałem byłoby aby delikatną przewagę miało tam lewactwo bo tylko ono jest stanie w ciągu kilku lat doprowadzić do katastrofy gospodarczej Niemcy.

 

Holandia Francja i Niemcy

 

Holandia - wybory ma szanse wygrać anty-imigrancka i anty-unijna partia Wolności Geerta Wildersa. Wyniki wyborów w Holandii mogą spowodować w Europie szok i chaos. Wybory te i ich konsekwencje zmieniłyby totalnie zarówno Europę jak i świat. Nie zdziwię się jeśli jedną z pierwszych decyzji nowej władzy w Holandii będzie referendum w sprawie wystąpienia z UE.

Francja – wybory we Francji ma szansę wygrać Marie Le Pen. Jeśli tak się stanie to Francja może powoli wycofywać się ze wspólnoty europejskiej. Gdyby w istocie tak się stało to będzie to definitywny koniec unii która pogrąży się w chaosie, państwa członkowskie powrócą do swoich starych walut a w gospodarce królować będzie inflacja i protekcjonizm. Nawet jeśli wygrana we Francja będzie dla partii prawicowych to niewiele to zmieni docelowo. Proszę zapoznać się z programami tzw. partii prawicowych we Francji. Ich prawicowość jest tylko w sferze ideologicznej, gospodarkę postrzegają nie jako partie wolnościowe ale jak socjaliści. Tak więc potencjalne zmiany będą krótkotrwałe i powierzchowne.

Niemcy – wybory w Niemczech mogą odsunąć od władzy kanclerz Merkel ale jeśli wybory wygrają socjaliści z alkoholikiem i analfabetą Schulcem na czele to Niemcy rozpoczną marsz w kierunku chaosu w tym kraju. Lewica ma w Niemczech bardzo mocne i trwałe fundamenty i nie ma szans na to aby została usunięta z życia politycznego. Z drugiej strony racjonalna i najmłodsza część niemieckiego społeczeństwa widząc konsekwencje lewackich rządów w postaci propagowania idei multi-kultui mocno sympatyzuje z ruchami prawicowymi o nazistowskim zabarwieniu. Jeśli do tego dodamy miliony islamskich imigrantów nie identyfikujących się z państwem niemieckim a nawet wrogo do niego nastawionymi to już niedługo możemy spodziewać się w tym kraju wojny domowej. Niemcy, Francja i Włochy czy Szwecja. Kraje te staną się jednymi z najbardziej niebezpiecznych krajów w Europie i Polacy w absolutnie żaden sposób nie powinni trwale wiązać swojego życia w tych krajach. Wręcz przeciwnie należy czynić wszystko aby przygotować się do natychmiastowego opuszczenia tych krajów na okoliczność rozpoczęcia rewolty.

Białoruś – będzie jednym krajów w którym zaczną rozgrywać się najciekawsze wydarzenia. Białoruś może stać się kolejnym obszarem konfliktu między NATO a Rosją. Możemy się spodziewać próby miękkiej okupacji Białorusi przez Rosję co może w konsekwencji za kilka lat doprowadzić do podziału tego kraju. Nie zdziwi mnie jeśli Rosja podejmie próby odsunięcia od włądzy w miarę neutralnego Łukaszenki i powołania jakiegoś rządu marionetkowego albo może posunąć się do przygotowań do pełzającej partyzanckiej wojny domowej. Białoruś jest w sferze oddziaływań strategii tzw. „ruskiego miru” i musimy się liczyć w najbliższych kilku latach z próbami nawet inkorporacji wschodnich terenów Białorusi. 

Ukraina – konflikt na wschodnich terenach Ukrainy pozostaje uśpiony ale będzie chwilami odmrażany. Rosja wybrała bardzo skuteczny sposób rozwiązania kwestii ukraińskiej. Odsunięto otwarty konflikt i kosztowny najazd i ewentualną okupację tego kraju na rzecz tzw. kontrolowanego pokoju i podejmowania różnych prób ingerencji na Ukrainie. Konsekwencje takiej polityki będą takie, że państwo ukraińskie będzie coraz słabsze, następować będzie coraz większy podział między bogatą oligarchią a coraz biedniejszym społeczeństwem. Skutkiem takiego stanu może być kolejny Majdan który zmieni pro-amerykańskie wołdze na rzecz pro-rosyjskich. Takie są przynajmniej intencje Rosji i są one moim zdaniem całkiem racjonalne.

Macedonia – to kraj w którym w ciągu ostatnich kilku lat znany dobrodziej i „filantrop”, „geniusz rynków finansowych”, obrońca i sponsor imigrantów do Europy zainwestował bardzo duże pieniądze. Już chyba wszyscy wiedzą, że mamy na myśli sponsora Fundacji Batorego, koszernej gazety dla Polaków i ojca wiele innych antypolskich inspiracji.

Czas inwestycji w Macedonii już za nami – teraz czas zbierania owoców tych inwestycji. Celem Wielkiego Filantropa który sponsoruje tam różne zwalczające się grupy społeczne jest doprowadzenie do ostrych konfliktów społecznych w tym kraju. Czas na zainicjowanie małej wojny domowej w tym kraju między mniejszością albańską, grecką i większością słowiańską. Dlaczego to takie ważne ? Dlatego, że upadek tego słabego państwa macedońskiego, chaos i wojna domowa doprowadzi do tego, że otwarte zostaną dla imigrantów wrota do Europy przez tzw. szlak bałkański. Wysiłkiem między innymi Węgier, Polski czy generalnie Grupy Wyszechradzkiej szlak ten został zamknięty co bardzo nie spodobało się „Wielkiemu Sponsorowi” i myślę, że już w tym roku możemy mieć do czynienia z próbami doprowadzenia do upadku słabego państwa macedońskiego poprzez rozpalenie ognia pod bałkańskim kotłem stosunków etnicznych. W chwili obecnej trwa zaawansowany sponsoring irredenty albańskiej przeciwko ludności słowiańskiej. Głównym aktorem tych działań jest sponsor fundacji Otwarte Społeczeństwo – Macedonia. Finałem walk może też być podział Macedonii. Część dostanie się do lansowanej Wielkiej Albanii a cześć do Bułgarii.

Iran – po krótkim okresie iluzji podporządkowania sobie Teheranu za czasów Obamy odnoszę wrażenie, że zmienia się zasadniczo retoryka względem tego kraju na rozwiązanie wojenne. Lobby izraelskie naciska na wyeliminowanie zagrożenia ze strony Persów poprzez opcję militarną. Jeśli się nie będą mylił w ocenach to już w tym roku może być budowana propagandowa narracja przeciwko temu krajowi która uzasadni późniejszy militarny atak na Iran. Jakieś masowe naloty dywanowe lotnictwa Izraela i USA na wystarczyłyby na jego wyeliminowanie z późniejszej gry.

Turcja – oto rośnie przyszłe imperium które zawojuje Europę. Oto kraj który upokorzył Amerykę i wcale się z tym nie kryje. W minionym roku siły wywiadowcze USA podjęły nieudaną próbę odsunięcia od władzy prezydenta Erdogana.  Celem było przejęcie kontroli nad potężną armią turecką i skierowanie jej na wojny w amerykańskich interesach. Jednym z rozważanych kierunków była Rosja. Amerykańska propaganda do dzisiaj wmawia nam, że pucz ten zorganizował sam Erdogan aby wprowadzić w kraju dyktaturę. Fakty są jednak takie, że w puczu brały udział elitarne jednostki, przede wszystkim  lotnictwa które szkolone były w USA i częściowo w NATO. Jednostki które brały udział w puczu były najbardziej infiltrowane przez wywiad amerykański. Skutkiem tej nieudolnej próby dokonania puczu w Turcji jest to, że Turcja zdecydowanie odsuwa się od strategicznej współpracy z USA. W sensie dyplomatycznym wymierza nawet ciosy Ameryce jawnie ją lekceważąc i ignorując. Ameryka straciła sojusznika w nadzwyczaj strategicznym miejscu na świecie. Erdogan zaś zaczyna budować istotnie dyktaturę pod szyldem przywrócenia Turcji do islamskich korzeni. Ten manewr pozwoli mu za kilka lat zaopiekować się całym radykalnym islamskim światem arabskim aby jego ostrze skierować na inwazję na Europę. Już dzisiaj możemy się zakładać za ile lat stanie się to faktem. Turcja jest pierwszym wielkim wyłomem w dotychczasowej architekturze bezpieczeństwa pod szyldem PAX Americana. A to dopiero początek tego co czeka Europę za kilkanaście lat.

 

Prognozy ekonomiczne i finansowe na 2017

 

Prognozy giełdowe na 2017 r

 

 

Index S&P 500 - prognozy 

Tak jak w minionych latach zakładałem wzrost najwazneijszego amerykańskiego indeksu szerokiego rynku tak i w tym roku stawiam zdecydowanie na nowe szczyty na S&P. Wzrosty nabierają tempa i po drodze może być jakaś znaczna spadkowa korekta wyższego rzędu. Niemniej jednak dopuszczam sytuacje w której szczyt notowań hossy na tym rynku będzie w strefie 3.000-3.300 punktów. Po takiej euforii spodziewam się potężnego krachu na rynku akcji który rozleje się na cały świat. Pytanie zasadnicze jest takie - czy szczyt będzie jeszcze w tym roku czy przybierze postać hiperboli i będzie miał miejsce dopiero w 2018 roku. 

 

Prognozy dla WIG20 

Przez ostatnie trzy lata stawiałem na budowanie trendu horyzontalnego na giełdzie w zakresie 1.600-2500 punktów. Poczatek tgeo roku zastał nas w dolnej częsci tej konsolidacji a więc czas na dojście do oporu z okolic 2.500 punktów. Aktualne wzrosty nie traktujmy więc jako wielkiej hossy bo na razie jest to tylko mocna tendencja wzrostowa w ramach średnioterminowej konsolidacji. Dopiero ewentualne trwałe złamanie tego oporu uzasadniłoby tezy o tym, że polski rynek akcji znajdować się w długoterminowej hossie. Na razie od kilku lat mamy rynek dla wytrawnychi i doświadczonych graczy którzy potrafią wykorzystać średnioterminową zmienność na rynku i nie są długoterminowymi inwestorami. 

 

Deutsche Bank – to bankrut podtrzymywany na pewno do jesieni do wyborów w Niemczech. Czy ewentualny upadek tego olbrzyma zaplanowany jest po to aby odpalić pod koniec roku kolejną falę kryzysu gospodarczego ? Jeśli zdetonowana zostanie bomba pod nazwą Deutsche Bank to upadek tego banku uruchomi finansową apokalipsę i bedzie to broń masowego razenia która zmiecie system bankowy nie tylko w Europie. Już na jesieni 2016 roku na pewien czas Deutsche Bank wstrzymal wydawanie zlota swoich depozytariuszy. Z uwagi na zaangażowanie tego banku na rynku derywatów na całym świecie nie ma takich pieniędzy które mogłyby uratowac DB. Jego upadek uruchomi nie lawinę ale potężne tsunami w całym sektorze bankowym. 

 

Prognozy walutowe 2017

 
Proces podziału Unii Europejskiej bardzo mocno wpłynie na zawirowania głównych walut światowych oraz także na polską walutę. Możemy spodziewać się dużych oscylacji na tym rynku. Będa okazję do wielkich zarobków jak i do olbrzymich strat. Dotyczyć to będzie zarówno inwestorów spekulacyjnych jak i przdsiębiorców którzy nie zabezpieczyli właściwie swoich transakcji handlowych. 
 
Prognozy kursu euro 2017
 
Aksamitny podział EU najbardziej wpłynie na kurs notowań europpejskiej waluty. Z technicznego punktu widzenia dopuszczalny jest bardzo szeroki zakres notowań tej waluty względem dolara. Dopuszczam notowania w zakresie 1.16 do 1.00. 
 
 
Prognozy kursu dolara 2017
 
Dolar do chwili obecnej nadal znajduje się w długoterminowej tendencji wzrostowej i na dzień dzisiejszy brak symptomów zakończenia tego trendu, jakkolwiek potencjał wzrostu staje się coraz mniejszy. Wyrażane jest to choćby stanem indeksu dolara. Jeżeli chodzi o relacje dolara do złotego to moim zdaniem notowania tej pary znajdują się w kluczowym miejscu z którego rozpatrywać możemy dwa bardzo skrajnie przeciwstawne warianty. Z technicznego punktu widzenia minimum wzrostu amerykańskiej waluty zostało zrealizowane.
Pierwszy wariant jest taki, że w reakcji na wydarzenia związane z rozpadem EU polska waluta może zacząć się bardzo mocno osłabiać do większości innych walut. Możemy mieć do czynienia wręcz z krachem na polskim złotym. W tym wariancie możemy spodziewać się dynamicznego przyspieszenia trendu wzrostowego dolara i zupełnie nie zdziwią mnie notowania dolara po 5 zl w drugiej połowie roku. Taki stan rzeczy potwierdzany jest przez analizę indeksu PLN o czym pisałem już kilkanaście mieśięcy wcześniej > czytaj amerbroker.pl/ 
Drugi sceanriusz zakłada, że osłabienie złotego do dolara na dotychczasowych poziomach jest wystarczające i możemy spodziewać się bardzo mocnego i długotrwałego procesu umacniania polskiej waluty z celem w okolicy 2 zl za zielonego. Nie przesądzam o wariancie ale na dzisiaj bliższy jest mi scenariusz pierwszy. O wszystkim zadecydują sygnały techniczne które na bieżąco będą pojawiać się na walutach. 
 

Prognozy złotego 2017
 
Tak jak w minionym roku notowania złotego uzależnione będą głównie od procesów rozpadu EU oraz od procesów dezintegracji struktur państwowych poszczególnych krajów Europy związanej ze społecznością islamską i terroryzmem. 
 
Prognozy kursu - funt brytyjski 2017
 
Z uwagi na przewidywany przeze mnie Brexit zakładałem długoterminowy spadek wartości funta już na miniony rok. Zrealizował się i Brexit i rozpoczał się długoterminowy spadek wartości funta. Na ten rok prognozuję zdecydowaną kontynuację spadku wartości funta. Wszelkie wzrosty wartości brytyjskiej waluty należy wykorzystywać do sprzedaży funta. Niestety z powodów ekonomicznych już niedługo praca w Wielkiej Brytanii będzie dla olbrzymiej rzeszy Polaków zupełnie nieopłacalna z powodu niekorzystnych realacji walutowych. 
 
 
Prognozy kursu franka szwajcarskiego 2017 
 
Już w prognozach na 2016 rok zakładałem zdecydowaną korektę i osłabienie franka jak i kłopoty szwajcarskiej gospodarki. Prognoże tę nadal podtrzymuję. Cały miniony rok kurs franka podlegał technicznej korekcie i taki stan powinien być utrzymywany przynajmnije do jesieni tego roku. 
 
 
Inwestycje alternatywne
 
Z inwestycji alternatywnych największą wartość będą miały inwestycje w dzieci i rodzinę. W kwestiach inwestycyjnych największe możliwości zarobków dostrzegam na rynku surowćów miękkich. 
 
 

Surowce - prognozy 2017

 

Prognozy ceny dla złota i srebra  2017
 
Długoterminowo ceny złota i srebra znajdują sie nadal w zdecydowanej tendencji spadkowej i na dzisiaj nie ma żadnych sygnałów aby 2017 rok mógł być inny. e w 2017 roku notowania złota oscylowac będą mniej więcej w zakresie 1000 - 1400 $ realizując prawdopodobnie drugą część średnioterminowej korekty korygującej długoterminowy trend spadkowy na tym kruszcu. Po zakończeniu tej korety spodziewam się nowych minimów cen złota poniżej 1000 $. 
 
Prognozy dla miedzi 2017
 
Kurs miedzi znajduje się w miejscu w którym możemy powiedzieć, że trend spadkowy mógł już ulec zakończeniu i rozpoczyna się nowy ruch wzrostowy do historycznych szczytów albo możemy oczekiwać, że aktualny wzrost cen tego surowca jest tylko korecyjny a ostateczny dołek na miedzi będzie dopiero realizowany w perspektywie najbliższych kilku/kilkunastu miesięcy. Na dzisiaj moim zdaniem sytuacji nie mozna jednoznacznie ocenić jakkolwiek nieco bliżej jest mi do wariantu zakładającego, że dolek na miedzi dopeiro przed nami. 
 
Prognozy kursu dla KGHM 2017
 
Kurs akcji KGHM znajduje się cały czas w długoterminowym trendzie spadkowym a wszystkie wzrosty traktujemy jako ruchy korekcyjne o średnioterminowym charakterze. KGHM pod względem fundmanetalnym po okresie wyprowadzenia za granicę kilkunastu mld złotych zysków w bardzo nieudane inwestycje w Kanadzie i Chile znajduje się tragicznej sytuacji. Dopełnieniem tej inwestycji są skandaliczne umowy finansowe na których na dzień dzisiejszy spółka traci co najmniej kolejne 15 mld zl. Dodajmy, że są to kredyty których wartość ciągle rośnie. Ekipa PO fantastycznie wydoiła największą polską spółkę z kilkunastu mld zł wolnej gotówki i wpuściła ją w kolejne ł kredytów. Niedługo możemy słyszeć informacje o wielu aresztowaniach w tej sprawie a nawet o wizjach potencjalnego bankructwa. 
 
Prognozy ropy naftowej 2017

 

Ropa naftowa dołek ma już za sobą i cena zmierza w kierunku okolic 100 $ za baryłkę. Prawdopodobnie za 2-3 lata zobaczymy nowy historyczny szczyt na tym surowcu i kosmiczne ceny paliwa a później cena ropy załamie się do okolic poniżej 20 $ i nigdy już nie będzie wyżej. 

 

Grzegorz Nowak 

serwis giełdowy amerbroker.pl Komentarze

[2016-12-26] Polonus
Znowu mocny dolar ?

[2016-12-29] Andrzej
Szanowny Panie Grzegorzu ! Czytam Pan komentarze oraz prognozy giełdowe od kilku lat i wszystko co Pan przewidział i racjonalnie udowodnił sprawdziło się praktycznie w 100%. Trzeba przyznać,że jest Pan doskonałym wnikliwym obserwatorem życia gospodarczego ,społecznego i politycznego, a przede wszystkim również solidnym i profesjonalnym analitykiem. Na Nowy Rok 2017 Życzę Panu Zdrowia , Szczęścia oraz wszelkiej Pomyślności w życiu zawodowym oraz prywatnym. Z poważaniem. Andrzej Skupniewski

[2016-12-30] Gość
Złoto, złoto, złoto, tylko złoto!

[2016-12-31] Jagre
Wszystkiego Najlepszego w Nowym 2017r.

[2016-12-31] RuchN
DO SIEGO ROKU AMERBROKEROWCY ;)

[2017-01-02] Olewh
Panie Grzegorzu, duzo zrowie i szczescia w nowym roku!

[2017-01-06] emo
Wielu Łask Bożych w 2017! A czy w świetle wygranej Trumpa i zniesieniu sankcji, nie powinniśmy się spodziewać silniejszego umocnienia akcji rosyjskich spółek i rubla? Chyba ze nie dojdzie do zaprzysiężenia? zostało jeszcze 15 dni...bo rynek powinien wyprzedzać i wydarzenia, a rubel jakiś niemrawy

[2017-01-06] Simon
Co sie dzieje ze zlotem? Ktos ma jakies informacje co do przyszlosci metali szlachetnych w 2017?

[2017-01-09] Gość
Panie Grzegorzu poproszę o kalendarium na 2017 rok

[2017-01-10] GerroN
Moim zdaniem po protestach w Ełku widać już dobitnie, że jakakolwiek próba islamizacji Polskiego społeczeństwa się nie uda. Napotykany jest potężny opór ludności wobec kolorowych. Społeczeństwo konsoliduje się wobec niebezpieczeństwa zewnętrznego, jakim są muzułmanie. Polacy będą patrzeć na ręce rządzącym w sprawie sprowadzania jakichkolwiek uchodźców. Za pewne kondominium wymyślą inne sposoby zdyscyplinowania Polaków. Czy będą to Ukraińcy? Kraj ten z dnia na dzień słabnie. Państwo upadłe. Potencjalny bankrut. Może nie mieć siły i nie będzie zdolny do żadnych działań wobec RP. Bardzo wielu Ukraińców również się asymiluje z polskim społeczeństwem i nie jest wrogo nastawiona. Najbardziej obawiam się kwestii zalania rynku pracy przez pracowników z Ukrainy. Już teraz Ukraińcy pracują za stawki głodowe i nie ma jak z nimi konkurować.

[2017-01-10] Adam
@GerroN ile osób zginęło w UE w trakcie zamachów tych hord barbarzyńskich w 2016 roku? Adam

[2017-01-10] mg
https://www.youtube.com/watch?v=OGzJFpyKx34

[2017-01-11] AU
Złoto zakończyło korektę spadkową ABC, po obecnym ruchu poznamy, czy to koniec spadków (jeśli zrobi wzrostowy impuls), czy powróci do głębszych spadków poniżej 1000 USD w formie WXY. AU

[2017-01-11] GerroN
Nieudolność parlamentarnej opozycji oraz KODu jest tak bijąca w oczy, że zastanawiam się, na co tak naprawdę idą te pieniądze od Sorosa. Specjaliści od kreowania PR albo nie potrafili wyedukować charyzmatycznego Petru i Kijowskiego, albo właśnie Ci Panowie sami w sobie są nieudolni i niereformowalni. Wystawić na głównego organizatora ruchu KOD człowieka, który nie spłaca alimentów to wyczyn. Zwłaszcza gdy prawicowe media za sprawą TVP już mają duży rozgłos w Polsce. Może niemiecki kapitał ulokowany w mediach Polski myślał, że da rade przykryć wpadki swoich. Nowoczesna również pokazuje, że stworzono ją tylko na jedną kadencję. Niezrozumienie w partii. Fatalna komunikacja między członkami partii (Petru-Labnauer) oraz okupowanie sejmu-śpiewanie, układanie wierszyków i co najlepsze (najgorsze) wspólne uśmiechy, adoracje wyglądają naprawdę bardzo mało wiarygodnie w TV. Jakby chociaż zrozumieli, że wymawianie pod adresem PiS ciągle tych samych słów od 8 lat, jak: PiS dzieli Polaków, PiS to hańba, PiS to obciach itp. nie daje już rezultatów takich jak wcześniej to słupki by lekko rosły. Obcy kapitał naprawdę źle (dobrze) ulokował swoje pieniądze.

[2017-01-11] GerroN
https://www.youtube.com/watch?v=QHALWzk06r8 - trochę humoru. Jak teraz czują się KODowcy pod sejmem.

[2017-01-11] Gość
a ja sie ciesze, że pis rzadzi

[2017-01-12] Gość
a ja nie http://wiadomosci.onet.pl/kraj/andrzej-duda-odznaczy-szewacha-weissa-orderem-orla-bialego/3v9vklw

[2017-01-12] Marcus
A ja się cieszyłem i nawet na nich głosowałem dopóki nie obcięli mi pensji, a tak, bez żadnych powodów, bo stwierdzili, że za dużo zarabiam. Zrobili zawieruchę w firmie, pozwalniali wszystkich dotychczasowych prezesów i prawie wszystkich dyrektorów i na to miejsce zatrudnili dwa razy tyle swoich wiceprezesów, dyrektorów i ekspertów, dyletantów, którzy nic nie słuchają i rozwalają firmę, oczywiście za odpowiednie wynagrodzenie. Z pisu jestem wyleczony, to nie są ludzie do współpracy.

[2017-01-12] Marcus
A ja się cieszyłem i nawet na nich głosowałem dopóki nie obcięli mi pensji, a tak, bez żadnych powodów, bo stwierdzili, że za dużo zarabiam. Zrobili zawieruchę w firmie, pozwalniali wszystkich dotychczasowych prezesów i prawie wszystkich dyrektorów i na to miejsce zatrudnili dwa razy tyle swoich wiceprezesów, dyrektorów i ekspertów, dyletantów, którzy nic nie słuchają i rozwalają firmę, oczywiście za odpowiednie wynagrodzenie. Z pisu jestem wyleczony, to nie są ludzie do współpracy.

[2017-01-13] Puma
Polacy,obudzcie się i w następnych wyborach oddajcie swój głos na partię narodową,tu jest Polska i to Polacy powinni trzymać ster! Rządzą nami syjoniści,zrzućmy kajdany niewoli,jesteśmy silnym i niepokornym narodem,wolność mamy we krwi,stawmy opór wrogom,pokażmy całemu światu co znaczy być Polakiem,niech naszym wzorem będą nasi przodkowie,którzy heroicznie przelewali krew za naszą ojczyznę i tożsamość,za nasze być lub nie być.Wierzę że moi rodacy odzyskają poczucie godności,wierzę w Wielką Polskę.Pozdrawiam wszystkich z Amerbroker.

[2017-01-15] GerroN
Nikt nie pokusił się napisanie rozliczenia prognoz z poprzedniego roku. Siła tego serwisu opiera się na trafnych prognozach jego autora. Chciałbym zrobić podsumowanie prognoz giełdowych z 2016 roku. Polityka: 1. rozpad PO (trafne) 2. upadek strefy Szengen (nietrafione) 3. wojna domowa w Niemczech w 2016 (nietrafione) 4. wojna w Libii (nietrafione) 5. eskalacji i rozszerzania konfliktu wokół Syrii (trafne) 6. wojna przeciwko Polsce (trafne) Gospodarka: 1. ceny mieszkań i nieruchomości (trafne) 2. kryzys długu publicznego 2016 (nietrafione) 3. spadku cen akcji spółek związanych z wytwarzaniem tradycyjnych źródeł energii (trafne) 4. mocne wzrosty na giełdzie amerykańskiej (trafne) 5. WIG20 1200/1600/2400 – jak to interpretować? 1. Wyjście UK z UE – (trafne) 2. spadek wartości euro i silny wzrost dolara (trafne) 3. funt brytyjski, sygnał sprzedaży (trafne) 4. spadek franka do strefy 2.50-3 zł (nietrafione) Surowce: 1. zyski na wzrosty w surowce miękkie (trafne) 2. średnioterminowa wzrostowa korekta złota (trafne) 3. wzrost kursu miedzi i KGHM (trafne) Podsumowanie: Niektóre prognozy specjalnie pominąłem ze względu na ich horyzont czasowy dalszy niż 2016, więc ciężko jest wszystko zweryfikować. Jednak większość prognoz (powyżej 60%) spełniła się jak najbardziej. Odnoszę wrażenie, że prognozy gospodarcze wychodzą lepiej niż polityczne. Jednak i tak najważniejsze są trendy. Proszę mnie poprawić, jeżeli gdzieś zrobiłem błąd.

[2017-01-16] neo
nie należy się cieszyć, że ktoś ma gorzej...trzeba myśleć jak zrobić, żeby mi i jemu było lepiej. Stosunki międzynarodowe to spłycanie relacji, drugi człowiek a nie geopolityka.

[2017-01-16] Simon
Moim skromnym zdaniem: upadek strefy Szengen (TRAFIONE) - Wegrzy zamkneli granice http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1505129,Wysoki-plot-zasieki-i-wagon-Wegrzy-calkowicie-zamkneli-granice-z-Serbia Francuzi tez: http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/929343,telewizja-rtbf-informuje-ze-zamknieta-zostala-belgijsko-francuska-granica.html Austria: http://www.dw.com/pl/zamykanie-granic-najpierw-austria-potem-niemcy/a-19061995 Nie jest to jakas europejska tragedia i nie naglasnia sie tego ale, takie sa fakty.

[2017-01-18] Gość
Simon paszportow nie wymagaja w UE. Bardzo mi szkoda ze sie pomalu rozpada, byly plany by sie wyrwac z tego kraju gdzie panuje wyzysk. Nie wiadomo teraz gdzie oplacaloby sie wyjechac.

[2017-01-18] Leszcz
Upadek strefy Schengen to proces który sie zaczal w 2016 roku, tylko sie o tym nie mówi. Dodam jeszcze to: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/szwecja-i-dania-przywracaja-kontrole-na-granicy,607784.html

[2017-01-18] Simon
@Gość Moze wyjechac do Arabi Saudyjskiej albo Zjednoczonych Emiratow Arabskich - najciemniej pod latarnia :)

[2017-01-21] ak
w tym roku tylko złoto

[2017-01-22] JU
każdy widzi jak jest, jak zrobić, żeby było dobrze...temat zaczyna się od dusz a nie od ONZ, spotkania i kartki papieru nic nie znaczą, dlatego prosze nie tracić czasu na komentowanie durnego świata.

[2017-01-23] Gość
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Skandal-w-brukselskim-magistracie-Urzednicy-podrabiali-paszporty-dla-dzihadystow,wid,18682699,wiadomosc.html?ticaid=1187ee

[2017-01-28] Kalina
@ GerroN--"3. wojna domowa w Niemczech w 2016 (nietrafione)"--Czas jest plynny i dlatego niektore wydarzenia trudno precyzyjnie umiescic w ramach czasowych. Wydaje sie jednak, ze w 2017 "cos" sie w Niemczech wydarzy ....

[2017-02-07] Babaluu
https://www.youtube.com/watch?v=kO8jG_G5vfE

[2017-02-07] Christophorus
Odnośnie wojny domowej w Niemczech - do rozważenia: http://alexjones.pl/aj/aj-nwo/aj-informacje/item/99689-wielka-katastrofa-planowana-jest-na-2017-rok-oficjalny-program-zniszczenia-niemiec-i-plany-o-trzeciej-wojnie-swiatowej

[2017-02-07] Młodzi gniewni
https://www.youtube.com/watch?v=JvRKvCcX96w

[2017-02-10] Młodzi gniewni
https://wiadomosci.robertbrzoza.pl/islam/wielka-migracja-w-imie-allaha/

[2017-02-13] Babaluu
http://www.tvradom.pl/wiadomosci/169,przyjazd-angeli-merkel-i-wypadek-pani-premier-szyd

[2017-02-15] Babaluu
Zle się dzieje w Polsce. http://jacekmiedlar.pl/2017/02/14/opanujemy-caly-swiat-pierwszy-tygodnik-arabski-w-polsce-ktore-kioski-sprzyjaja-islamizacji/

[2017-02-16] Staś
Nie podoba mi się bardzo, co ten Macierewicz robi. Odrzuca wznoszącą się potęgę Chińczyków i łasi się do upadającego imperium, czyli Amerykanów. Na 10 lat, to dobra strategia, ale na dziesięciolecia nie, a Chińczycy są pamiętliwi i cierpliwi. http://www.kresy.pl/wydarzenia,azja-pacyfik?zobacz/chinczycy-wycofuja-sie-z-wielkiej-inwestycji-w-lodzi-przez-decyzje-macierewicza

[2017-02-17] Adam
@Staś Macierewicz to agnet ruski - tak przynajmniej wyglądają jego działania. ADAM

[2017-02-17] gostek
@Staś - czy Polska jest w pakcie wojskowym z Chinami czy z USA?

[2017-02-19] Gość
Gdzie polecacie kupic złoto ???

[2017-02-24] Gość
Złoto nigdzie - po co kupować coś co nie płaci dywidend? Adam

[2017-02-24] Gość
@Gość Po co kupować złoto? cyt.:" Dziś światowe zasoby złota to około 170 tysięcy ton o wartości USD 9,6 biliona. Nazwijmy to kupką A. Za te same pieniądze, powiada Buffett, możnaby kupić całą amerykańską powierzchnię zasiewów – 400 milionów akrów, o rocznej produkcji wartej USD 200 mld. Do tego można by dokupić 16 odpowiedników Exxon Mobil (gdyby tyle ich było) – firmy, która zarabia netto ponad USD 40 mld rocznie. I jeszcze zostanie w tej drugiej kupce B, bilion dolarów na drobne wydatki. Czy można sobie wyobrazić kogoś, kto wybiera kupkę A zamiast B?"

[2017-03-03] zuchwały
Ja wybieram kupę A niż papierową kupkę B

[2017-03-06] Midus
Adam, Macirewiczowi można by zaklepać agenta NATO czy USA, ale agent ruski- przecież to obraża inteligencję- jako um. Moim zdaniem jedyny Minister Dobrej Zmiany, który dobrze dba o bezpieczeństwo Polski. Popieram Cię zuchwały, kupka A dywidendy nie płaci ale realnie zabezpiecza stan posiadania, a zwłaszcza w trudnych czasach. Kupka B może dać większy zysk ale można też mocno umoczyć, tak jest w biznesie, większe ryzyko większy zysk lub strata.

[2017-03-06] WALDEK
Jak na razie złoto spada do wsparcia na ostatni dołek z 2015r ,1070$,i nie wiadomo czy nie spadnie poniżej.A giełda w USA rośnie jak szalona pomimo akcji przewartościowanych do x potęgi ,sam się zastanawiam ,kto to kupuje ,a spekuluje już ponad 20 lat na rynkach w różne instrumenty finansowe począwszy od polskich TFI ,funduszy zagranicznych,kontrakty na metale ,surowce ,akcje.Złota do dziś nie kupiłem ,dlatego ,że nie daje ono mi żadnych zysków ,a spekulując tylko przez rok na kontraktach na srebro-złoto wybudowałem synowi dom wraz z całym wyposażeniem.Kupując złoto fizyczne na pewno tego bym nie miał.Nie neguje kupowanie złota fizycznego .Każdy ma inne preferencje i upodobania ,ja jakoś wole kasę w postaci dolarów,aby je zamienić na środki trwałe lub,zainwestować w nieruchomości.Na dziś moja strategia ,która da zarobić w okresie do 3-10 lat to URAN ,myślę ,że 400% jest do zarobienia.Polecam ETF URA z momentem wejścia poniżej 12$,teraz jest około 15.50$,lub w akcje znajdujące się w tym ETF-ie,jak CCJ -Cameco corp.Złoto moim zdaniem w tym roku nie przekroczy 1300$,dlatego ,że banki bulionowe na to nie pozwolą poprzez zaniżanie cen,wywalając na rynek papierowe kontrakty terminowe o dużej wartości,grając na spadki srebra i złota.Tak samo będzie z akcjami górników i ETF-ami GDXJ-GDX ,tu poziomy wejścia są na 27-30$,oraz 17-20$ GDX.

[2017-03-07] Szwejk
No to wojna z islamem w Europie jest nieunikniona. Kiedy to się zacznie, macie jakieś swoje daty ?

[2017-03-07] Simon
Bardzo ciekawy filmik pokazujacy jak tzw. commercials czyli bardzo duze instytucje obstawiaja na spadek ceny zlota i srebra: www.youtube.com/watch?v=7s90RoSzfRc W bardzo duzym skrocie, ceny metali sa silnie zbijane przez amerykaski rynek. Nie zdziwilbym sie jakby srebro cofnelo sie do okolicy 10$/oz a zloto 1000$/oz

[2017-03-08] Gość
Waldek dla laika w co warto wejsc w etf czy akcje. Tak zeby kupic i po jakims czasie sprzedac z zyskiem. Przy jakiej najnizszej kwocie inwestycji oplaca sie wejsc?

[2017-03-08] Gość
Podajcie bezpieczne waluty

[2017-03-08] Ciekawski
jeżeli już na początku artykułu zakłada Pan rok bardzo mocnego dolara, to skąd pomysł na opcję osłabienia dolara do okolic 2 zł ???

[2017-03-08] Gość
Wybory, w międzyczasie trochę bombowy nastrój, kolejne fale nachodźców, czy jakieś większe zamieszki z udziałem tzw. emigrantów i euro po każdym takim info zacznie spadać, ale już z trwałym trendem. A dokąd wszyscy zaczną uciekać, zanim Niemcy odpalą kolejną wersję marki (o ile nie zamkną się na uchodźców nic im to nie da) myślę, że do franka i przede wszystkim dolara. Koniec roku to 1,2 euro za dolara. Złotówka raczej na tym skorzysta, podobnie jak raczej nie straci GPW. Oby tylko zamieszki w Europie nie były przyczynkiem do wprowadzenia elektronicznego SDR-a jako nowej "stabilnej" już tylko elektronicznej waluty.

[2017-03-08] WALDEK
Waldek dla laika w co warto wejsc w etf czy akcje. Tak zeby kupic i po jakims czasie sprzedac z zyskiem. Przy jakiej najnizszej kwocie inwestycji oplaca sie wejsc? ------------------------------------------ Najpierw musisz kolego zdobyć wiedze ,bo widać ,że nie masz pojęcia.Poczytaj rady Pana Grzegorza. Dlaczego tak odpowiadam ,bo mi szkoda Ciebie i Twojej kasy,stracisz szybciej niż myślisz ,rynki finansowe są okrutne dla tych co nie mają podstawowej wiedzy. Zanim cokolwiek kupisz to musisz dokładnie zapoznać się z danym ETF-em ,czy spółką.Poznać wszystkie za i przeciw,dopiero póżniej podejmować decyzje .Jeśli chodzi o ETF URA ma bardzo duży potencjał do wzrostów ,w tym ETF-ie mamy kilkanaście spółek związanych z wydobyciem uranu,największy udział ma CCJ-Cameco Corp,Co do inwestycji ETF jest bardziej stabilny ,a akcje spółki mogą reagować na różne informacje bardzo impulsywnie dlatego osobiście kupuję ETF-y ,to takie polskie fundusze inwestycyjne tylko kilku krotnie tańsze .Wejść można z każdą kasą ,ETF URA można kupować również za 10% wartości poprzez kontrakty CFD.Na początek jednakt polecam kilka tygodni edukacji w tym temacie ,a wtedy będziesz miał pewność ,że nie kupujesz na wariata.Na blogu Tradera21 dużo piszą o tym temacie.

[2017-03-08] Słowianka
Los Polski w rękach Polaków.Bądzmy dumni,bądzmy mądrzy,jednoczmy się bo jesteśmy wspaniałym narodem,razem pokonamy przeciwności i zwyciężymy naszych wrogów ;) Dziękuje panu G.Nowak za prognozy na 2O17 r i pozdrawiam Amerbrokerowców. http://www.husarmia.pl/

[2017-03-08] Dzola
Polska będzie albo katolicka albo nie będzie jej wcale. To słowa Prymasa Hlonda, które dzisiaj, po latach sprawdzają się niezwykle precyzyjnie. Z tego, co obecnie dzieje się na świecie, zwykły śmiertelnik nie zdaje sobie nawet sprawy. http://www.duchprawdy.com/kardynal_august_hlond_prymas_polski.htm Dzola

[2017-03-08] Klaus
@ ciekawski, a gdzie jest napisane ze dolar będzie po 2 zl bo ja niczego takiego tam nie widzę, przeczytaj to ze zrozumieniem

[2017-03-09] Peace
pokój nigdy nie jest dany raz na zawsze, żeby mieć pokój to trzeba być uzbrojonym po zęby a lewacy piszą głupoty że zamiast wydawać pieniądze na szkoły czy służbę zdrowia to wydaje się na czołgi czy rakiety.

[2017-03-09] Grifo
Słowianka trochę trącisz komuną z tym apelem.

[2017-03-09] El
G Nowak odnośnie ropy. Prognozujesz wzrost za 2-3 lata, a kiedy ten spadek do $20?

[2017-03-09] Ciekawski
@Klaus. Przeczytaj najpierw ostatnie 3 zdania z opisu "Prognozy kursu dolara 2017"...tylko ze zrozumieniem:) chyba że ci przeliterować.

[2017-03-09] Klaus
@ ciekawski, przeczytałem dokładnie, jest to drugi scenariusz i jest on hipotetyczny. Nigdzie nie jest napisane, że tak ma być.

[2017-03-09] Przemek
Czy warto w takim razie w kontekscie powyzszego artykulu brac teraz kredyt hipoteczny denominowany w EUR na nieruchomosc w Polsce?

[2017-03-09] Ciekawski
@Klaus. Jednak widzę u ciebie trudności z czytaniem ze zrozumieniem. W swoim pytaniu użyłem formuły "skąd pomysł z USD na 2 zł", a nie napisałem że tak ma być czy że tak będzie.

[2017-03-09] Gość
Kiedyś myślałem, że giełda to inwestowanie pieniędzy w firmy, których biznesy sprawiają, że wartość akcji rośnie. Ale to co w ostatnich dniach wydarzyło sie na Polimex ( 3 dni wzrosty po 30% a potem w 3 dni to spadło) PBG (podobnie jak na polimex), Brju ( w dwa dni spadek o 70%)pokazuje, ze to kasyno albo szulernia, jakby jakaś mafia się bawiła.

[2017-03-10] Dzola
Najbardziej sensowny komentarz po wyborach do RE http://kontrowersje.net/unia_pokaza_a_e_tusk_jest_nikim_a_polska_w_ko_cu_staje_si_polsk Dzola

[2017-03-10] Gość
Skoro ropa bedzie drozec to dla kogos kto planuje zakup auta to najlepiej na gaz? Czy jego tez czekaja mocne podwyzki?

[2017-03-10] GerroN
Widzę, że zmieniły się terminy dotyczące wybuchów zamieszek w Niemczech. Wcześniej istniała opcja konfrontacyjna na lata 2016/2017. A teraz... wybuchnie, gdy wybuchnie. Zgadzam się z autorem tej prognozy, jednak moim zdaniem to Niemcy muszą się jeszcze mocno imigrantami nasycić, by doszło do regularnych zamieszek osłabiających tej kraj. Choć trendy są jednoznaczne, to być może potrzebna jest jakaś mocna prowokacja służb (typu podpalenie 30 os obozów i nagłośnienie tego we wszystkich mediach), by rdzenni Niemcy na prawdę zaczęli walczyć o swoje. Mieszkam obecnie 2 km od granicy Niemieckiej. Często robiąc tam zakupy i nie widzę jeszcze takiej atmosfery w tym kraju.------------------------------- Brakuje trochę informacji dotyczących działań obecnej władzy. Choć sprawują władzę już ponad rok. ------------------------------------- PiS gra mocno na grupę V4, ale grupa ta zrzesza się tylko w obronie przed dyktaturą Niemiec w sprawie imigrantów. Na każdym innym polu działań ta grupa nie jest w żaden sposób spójna. Telewizja V4 zaliczyła fiasko przez wycofanie się Słowacji i Czech z tego projektu. Kaczor, liczył chociaż na Węgry w sprawie głosowania przeciw Tuskowi w Parlamencie-również fiasko. Być może V4 nie chciało się narażać albo odkrywać w tak naprawdę błahej sprawie. Moim zdaniem wielcy gracze są jeszcze dużo za silni w Europie, a Polska dużo za słaba, by choć trochę przekonać resztę krajów do swojej wizji. Kaczor dostał kubeł zimnej wody i oby zrewidował swoje działania. PiS również się mocno ujawnia, ogłaszają co chwile, że UE jest pod dyktaturą Niemiec. Mogliby się dużo nauczyć od Chin a tak gadają na prawo i lewo.---------------------------------------- Szachownica, napisz proszę co się dzieje na świecie. Dzięki z góry.

[2017-03-14] Sudo
rzeczywiście wszystko zmierza do wielkiej zadymy na świecie

[2017-03-14] MG
Szachownicę prosimy o komentarz ;)

[2017-03-14] WALDEK
Artykuł znanego inwestora polecającego inwestowanie w Uran ,podparte analizami. Pisałem wcześniej o tej inwestycji.Ale jeszcze nie moment wejścia. https://www.caseyresearch.com/cm/trumps-move-just-kicked-off-a-secret-energy-boom

[2017-03-14] Gość
a gdzie teraz pisze SZACHOWNICA, ciekawie się go czytało ?

[2017-03-14] piotr
Szachy weź się pokaż

[2017-03-15] Olek
Panie Grzegorzu, kiedy prognozuje Pan to załamanie ropy do $20? Czy stan wysokich cena będzie trwać wiele lat?

[2017-03-15] Irys
SZACHOWNICA naprawdę brakuje cie wielu ludziom na tym forum, w 2016 byłeś naszym mentorem. Fajnie jakbyś znalazł czas i chęć żeby czasem nadal nas "oświecać " ;)

[2017-03-15] Boxer
No , brakuje trochę szachownicy . Boxer

[2017-03-16] Z.T
Jedna z prognoz się nie spełniła odnośnie Holandii. Wybory wygrała partia rządząca

[2017-03-16] Twoj imiennik
Do [2017-03-07] Simon. żle interpretujesz kto to jest Comercial. To są instytucje, które nie spekulują na towarach, tylko zabezpieczają się. Producent np. złota kopalnia shortuje w momencie kiedy uzna, że cena spot osiągnęła swój szczyt. A np. jubiler obstawia longi w jakimś dołku, bo uznaje, że cena już nie będzie spadać. Oni się zabezpieczają przed spadkiem przychodów, lub wzrostem kosztów. Spekulacyjne pozycje to mają tzw. Large speculators (banki i inne instytucje finansowe) oraz small

[2017-03-16] Twoj imiennik
Do [2017-03-07] Simon. żle interpretujesz kto to jest Comercial. To są instytucje, które nie spekulują na towarach, tylko zabezpieczają się. Producent np. złota kopalnia shortuje w momencie kiedy uzna, że cena spot osiągnęła swój szczyt. A np. jubiler obstawia longi w jakimś dołku, bo uznaje, że cena już nie będzie spadać. Oni się zabezpieczają przed spadkiem przychodów, lub wzrostem kosztów. Spekulacyjne pozycje to mają tzw. Large speculators (banki i inne instytucje finansowe) oraz small

[2017-03-16] bellerofont
Szachownicy na razie dziękujemy i lepiej go nie przywoływać. Teraz z zapałem zaczytujmy się w analizy jego oponentów. Ilość artykułów przez nich produkowana jest tak duża, że nie byłoby już czasu na czytanie Szachownicy. Brawo panie i panowie sytuujący się po lewej stronie sceny politycznej. Dziękujemy za wasze cenne rady i wskazówki. Po ilości i jakości waszych artykułów widać wyraźnie, że żaden Szachownica nie jest wam potrzebny, by oświecać nas maluczkich i prawidłowo interpretować otaczającą rzeczywistość. Za całego serca dziękujemy.

[2017-03-17] Adam
Tak jak Panu napisałem, w tym roku mamy powrót do normalności, oszołom w Holandii został już pogoniony, czas na Francję i Niemcy. Szybki odwrót od populistycznych idiotów na rzecz logice staje się faktem, będzie twardy BREXIT - jasno pokazujący gdzie jest siła. Siła jest w rozumie i wiedzy a nie w wierze. W PL też pogonimy uzurpatorów psujących RP - tym razem już na amen. ADAM

[2017-03-17] Gość
Won stad obrzydliwe lewaki !

[2017-03-18] gawron
Panie Adam, ta normalnosc to faceci w rurkach, in vitro, eutanazja, liberalizacja dewocji, walka z chrzescijanstwem, walka z rodzina, smieciowe umowy, tvn itd, tak? Fajna macie normalnosc. Serio. Trzeba byc niezle powalonym, zeby uwazac, ze to jest normalne co robia liberaly.

[2017-03-18] Jaro
Szachu co z Tb? Wracaj.

[2017-03-19] GerroN
W prognozach nie ma nic zawartych informacji odnośnie do Ukraińców w Polsce. A ostatnio bardzo dużo się w tej kwestii dzieje. Już mamy tanią siłę roboczą w postaci 1,3 mln obywateli UKR w kraju. Nie wiem, czy następuje ukrainizacja narodu polskiego, czy to tylko chwilowe sprawy, bo w tym roku UE ma znieść wizy dla Ukraińców i Gruzinów i oni pojadą dalej na zachód.------------------ Holandia tak mocno nie skręca na prawo, jak wszyscy sądzili. Nawet kilka dni przed wyborami Turcy zrobili małą niespodziankę w Rotterdamie w postaci zamieszek i wydawało się, że Holendrzy zrozumieją czym jest multi-kulti, ale jeszcze na to za wcześnie. Mark Rutte ponownie wygrał i wszystko pozostaje tak jak jest. Czyli więcej obozów dla uchodźców, więcej pieniędzy dla imigrantów. 4 kolejne lata to bardzo długo dla Holandii. A mniejszość Turecka (islam) mocno rośnie w siłę. ---------------------- Ubolewam nad tym, że G. Nowak nie uczestniczy tutaj w wymianie zdań. Kiedyś się znacznie częciej udzielał.

[2017-03-19] Pit
@GerroN naprawde wierzysz, ze Holendrzy maja ten wyjatkowy przywilej samodzielnie decydowac o losie swojego kraju i w demokrytacznych wyborach wybierac wladze...? Polacy tez...? No i kto jeszcze...? Towarzysze oswieceni maja ten show pt.demokratyczne wybory od dawna opanowany - Stalin powiedzial kiedys na ten temat "Ludzie, ktorzy oddaja swoje glosy na wyborach nie decyduja o niczym. Ludzie, ktorzy te glosy licza decyduja o wszystkim". Nie pamietasz jak to bylo za PZPR-u? 99% poparcia:)? Teraz rzecz idzie o wszystko, to ostateczna rozgrywka i lewactwo bedzie stosowalo wszystkie dostepne srodki.

[2017-03-20] Adam
@gawron Dla mnie walka z kościołem a zwłaszcza z tym katolickim - to absolutna normalności - nie ma instytucji, która w imię tzw. wiary zrobiła by więcej szkód. Mafia katolicka żeruje na naszym pięknym kraju robiąc z niego państwo wyznaniowe. BTW Czy to nie Watykan pierwszy uznał rządy Hitlera? Czy to nie KK katolicki wspierał w Niemczech propagandę Goebbelsa? Czy to nie Watykan brał pieniądze za ewakuację nazistowskich oprawców do Argentyny? To nie KK chciał spalenia na stosie Galileusza? ADAM

[2017-03-20] Gość
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Zmarl-David-Rockefeller-Mial-101-lat-7505813.html

[2017-03-20] Azar
@gawron przestań sączyć katolski jad. Eutanazja i aborcja to akurat normalne rzeczy rozumiane przez myślących ludzi. Wolność człowieku! Śmieciowe umowy - co w tym złego wolny rynek, ale ty wolisz pewnie pisowski zamordyzm i autokratyczno-socjalistyczna ideę państwa rydzyka. Liberalizm to mój drogi normalność, reszta to powymyślane ideologie. Liberalizm, czyli jak u zarania dziejów wolny człowiek i rywalizacja ludzi, a nie wspieranie "słabszych i chorych" lub rodziny.

[2017-03-20] Och
Gawron wytłumacz mi dlaczego mamy wszyscy pod przymusem wspierać rodzinę? Ja nie chce mieć rodziny, wolę przyjemności życia podróże, imprezy, dziewczyny, niż pieluchy i nieprzespane noce i nie ważne, co ktokolwiek na ten temat myśli, czy to dobre, czy nie. Tak chcę i koniec. Moje życie i moje decyzje. Niech sobie rodzinę wspiera ten, który chce ją mieć z własnej kasy, a nie wprowadzasz tu lewackie zasady. Kopalnie też byś pewnie dofinansował, bo wypłaty dla górników wspierają przecież rodziny.

[2017-03-21] Palec
szachownica was olał, skończył swoja misję propagandową nadaną przez arcybiskupa, kaczyńskiego i innych pomyleńców i się zmył.

[2017-03-21] Pit
@Adam jestes takim imbecylnym karaluchem moralnym z natury, czy ktos ci placi za wypisywanie tych rzygowin? Gdzie siedzisz, we Frankfurcie czy moze chalupniczo pracujesz? @Azar szkoda, ze ciebie nie potraktowano aborcja, ale zycze ci zebys chociaz z dobrodziejstwa eutanazji mogl skorzystac - zgodnie z twoim postepowym, nowoczesnym.de sposobem myslenia.

[2017-03-21] gawron
@ Adam - ja mowie o chrzescijanstwie - ty o Kosciele Katolickim. Zreszta inni tez sie podpieli. Otoz czytajcie prosze ze zrozumieniem - bo Europa taka jaka ona jest - jest wlasnie oparta o wartosci chrzescijanskie. Islam wam bedzie kobiety bil. Co do Watykanu itd - ja po pierwsze nie o tym mowilem a po drugie sa to argumenty wymyslone przez sowietow w latach 60-tych. W ogole sie nie odniosles do tego o czym ja pisalem. Bo normalnie to juz bylo. Teraz jest wszystko do gory nogami. Swiatem rzadza dewianci.

[2017-03-21] gawron
@ CH-Azar "katolski jad" "katolski jad" - a lewactwo to takie oswiecone. Nie znam inteligentnych lewakow. Bylbym za eutanazja - w jednym wszakze wypadku. Ze poddalbym jej wszystkich jej zwolennikow.

[2017-03-21] gawron
@ Och - czytajze ze zrozumieniem. Ja nie kaze nikomu wspierac rodziny, ale mowie, ze teraz sie ja niszczy. Czytaj prosze co ja pisze a nie co sobie wymyslisz. Ja sie nawet z toba zgadzam. Ale badzmy konsekwentni. Bo potem jest tak, ze te dzieci z rodzin placa podatki na takich nierobow, co to dzieci nie zrobili. Tak wiec fakt - eutanazja bylaby tu dobrym rozwiazaniem. Nie wychowales dzieci - to utrzymuj sie sam. Jesli sie nie utrzymasz, zostaniesz uspiony.

[2017-03-21] piotr
Panie Adam argumenty na temat kościoła na poziomie Michnika i Lisa

[2017-03-21] piotr
AZAR naziści też kochali piekno a w pracy tak sobie mordowali

[2017-03-21] Puma
@ Przyłączam sie do opinii GerroN-a. Brak komentarza odnosnie kwestii ukrainizacji Polski ! Nie wiemy o co chodzi z zalewem naszego kraju przez naród ukraiński(Wołyń wciąż w naszej pamięci).Przegrana Wildersa nie ma aż tak wielkiego znaczenia,najważniejsze wybory tego roku (moim skromnym zdaniem)odbędą się we Francji i w Niemczech.Wydaje mi sie że mimo wszelkim przeciwnościom wygra Marin Le Pen.Jeśli wygrana skrajnej prawicy stanie się faktem rozpad UE stanie się tylko kwestią czasu.Dalszy prawdopodobny scenariusz został opisany przez pana G.Nowaka jakiś czas temu.Do wszystkich osób o "lewicowych" poglądach-mylicie pojęcia,czas zweryfikuje wasze poglądy.Rok 2017 zapisze się z pewnością jako przełomowy w historii Europy i świata.

[2017-03-22] Gość
gawron " Bylbym za eutanazja - w jednym wszakze wypadku. Ze poddalbym jej wszystkich jej zwolennikow. " Żadna skrajność nie jest dobra. Osobiście nie popieram eutanacji, aczkolwiek jeśli ktoś chce i decyduje o sobie samym to niech ma wolność wyboru. Tak samo aborcja polskie prawo dopuszcza w 3 przypadkach i wszystkie popieram - nie ma co tu zmieniać. To nie są żadne widzimisie tylko poważne powody i rodzice powinni miec prawo wyboru. Pewne zasady z chrzecijaństa, czy kultury łacińskiej powinny być nie zmienne, ale nie można popadać w skrajność bo część niewinnych, dobrych ludzi będzie cierpieć. Pisze Pan "Nie wychowales dzieci - to utrzymuj sie sam." Prezecież to niesprawiedliwe, co z rodzinami, które się staraja, a nie mają, z tymi co poronili, z tymi co dziecko im zmarło po porodzie. Z tymi co świadomie nie chcą bo widza do czego zmierza świat. Omijam przypadek Och, który życie traktuje lekko jako zabawę, nie ma nawet checi niesienia pomocy - smutne takich ludzi coraz więcej. Och - nie chcesz dzieci Twój wybór, który jak najbardziej powinieneś mieć. Aczkolwiek z komentarza wnioskuję, że każdy niech radzi sobie sam. Szkoda bo pomagać też trzeba sobie. Azar - "wolny człowiek i rywalizacja ludzi, a nie wspieranie "słabszych i chorych" lub rodziny" Czyli co po trupach do celu? To rzeczywiście wolę eutanazję i prawdziwą wolność. Musi być Pan silny i zbyt pewny siebie, skoro nie boi się, że w życiu róznie bywa i można byc "pod wozem" i jakże doceniłoby się wtedy czyjąś pomoc.

[2017-03-22] Adam
@Puma - trok 2017 będzie przełomowy - zostanie odwrócona z gruntu fałszywa teoria związana z uciskiem jaki niby UE wywiera na poszczególne państwa. W Francji MLP przegra z kretesem - wybory w GER. bez znaczenia dla UE, w tym PL. Niezależnie czy wygra AM czy MS nasze dyplomatoły z MSZ nie będą w stanie prowadzić konstruktywnej debaty z UE - efekt UE wielu prędkości gdzie większe i bardziej zamożne kraje będą dyktować warunki. My poza jądrem decyzyjnym i poza finansowaniem. ADAM

[2017-03-22] Adam
@do nobów, którzy nie potrafią wymienić swoich poglądów w sposób cywilizowany ataki ad personam tylko pokazują, iż wiedza jest pojęciem dla was obcym - wystarczającym jest wiara w własne poglądy nie poparte żadnymi faktami/badaniami - tak po ludzku to szkoda mi Was. Ale rozumiem, iż z barku wiedzy nie jesteście w stanie sensownie zarabiać i frustracja tym faktem musi mieć swoje ujście - spokojnie możecie na mojej osobie, tak po chrześcijańsku pozwalam. ADAM

[2017-03-22] Adam
@gawron - dla mnie różnorodność to normalność. To nie islam jest przyczyną zła tylko głupota ludzi i wykorzystywanie religii do tego co zawsze. Proszę zobaczyć, że USA w której ludność napływowa stanowi większość, a wolność religijna jest daleko posunięta są mocarstwem i hegemonem (gospodarczym). To właśnie z różnorodności płynie ich siła. Socjalizm, który trawi Europę (w tym PL) jest problemem a nie imigranci. Gdyby nie rozpasany socjał nikt nie przyjeżdżał by tu żerować. ADAM

[2017-03-23] Ilo
gawron eutanazja jest dobrowolna, a nie na twój rozkaz. Ja eutanazji chcę głównie dla siebie na wypadek kalectwa i permanentnego bólu. Chodzi o to, abym to ja mógł podjąć decyzję, a nie urzędnik, który dziś zabrania mi się nawet zabić i za chwilę znów będzie decydował, czy mogę własne drzewo wyciąć z własnej posesji.

[2017-03-23] Cash
I to jest właśnie ta wszechobecna katolicka miłość bliźniego. Dlatego (na szczęście i ku wolności intelektualnej) młodzi ludzie odchodzą od kk. Proszę spojrzeć - kilka wpisów ludzi z innymi poglądami i co otrzymujemy od braci katolików, cytuję za Pit: "@Azar szkoda, ze ciebie nie potraktowano aborcja, ale zycze ci zebys chociaz z dobrodziejstwa eutanazji mogl skorzystac", za Gawron: " Bylbym za eutanazja - w jednym wszakze wypadku. Ze poddalbym jej wszystkich jej zwolennikow" lub " Bo potem jest tak, ze te dzieci z rodzin placa podatki na takich nierobow, co to dzieci nie zrobili. Tak wiec fakt - eutanazja bylaby tu dobrym rozwiazaniem. Nie wychowales dzieci - to utrzymuj sie sam. Jesli sie nie utrzymasz, zostaniesz uspiony" i piotr. Brawo Panowie kawał dobrej roboty!

[2017-03-23] Zadich
Puma nie bij piany, Polaków w UK też jest tyle i nikt z Angoli nie pieje, ze polonizacja wyspy, pieją co prawda o pracę, ale bez gadki i polonizacji. To sama tyczy się wielu innych krajów USA, Hiszpania, Niemcy. Trochę dystansu i wyluzowania narodowego.

[2017-03-23] Azar
PIOTR podobnie, jak biskupi kochają dzieci, zwłaszcza chłopców i jak kochali prawdę, ale diabelskość kobiet zwalczali paląc je na stosie za czary.

[2017-03-23] Adam
Rzeczywiście Piotr? Zapewne jesteś w stanie je obalić na podstawie faktów?

[2017-03-23] dodo
Gawron nie przesadzaj. Nie znasz inteligentnych lewaków? Ja zna prywatnie i z mediów masę. Są natomiast zakłamani, bezwzględni lub głupi, choć piekielnie inteligentni. Na tej zasadzie mogę napisać, ze nie znam inteligentnych katoli, ale to taka sama nieprawda. Nie rozumiem, jak trzeba być ignorantem naukowym, żeby wierzyć w boga, ale znam wielu inteligentnych katoli, choć jak widać tępych.

[2017-03-23] arnik
Co do zalewu Ukraińców nie sądzę zeby po zniesieniu wiz wyjechali na zachód. W Polsce w miare łatwo moga pracowac poza tym Polska jest im bliska kulturowo.Wielu z nich już sie u nas zaaklimatyzowało. Ogladam sporo ukrainskich blogerów i oni mówia wprost ze z Polski nie wyjadą ,nawet jesli UE zniesie wizy. Co najwyżej możemy spodziewac sie ich w jeszcze wiekszej ilosci . Motywy przyjazdu Ukraincow do Polski sa czysto ekonomiczne. Na Ukrainie przecietny zarobek to 2000-3000 Hrywien ,kurs to okolo 0,16 PLN. A więc w przeliczeniu na złotówki Ukraincy zarabiaja u siebie w kraju przeciętnie 320-480 PLN a życie jest tak samo drogie jak u nas.Do tego dochodzi niepewność jutra związana z sytucja w Donbasie. Ogólnie Trwa wyludnianie Ukrainy ,które będzie postepowac. W przypadku zniesienia wiz na pewno przybierze na sile ,podobnie jak swego czasu u nas.

[2017-03-23] perez
Najbardziej mnie bawi, że postępowi tzw. lewacy tak bardzo walczą o równość i tolerancję, że najchętniej zdelegalizowaliby chrześcijaństwo, a wyznawców rzucili na rzeź muzułmańskim przybyszom. Coś jak KOD, który walczy o demokrację z demokratycznie wybranym rządem w Polsce. Co do sytuacji w Europie, zgadzam się że najważniejsze będą wybory we Francji. Jeżeli wygra Le Pen, dni UE w obecnym kształcie będą policzone. Niemcy są zbyt ogłupiali i nadal będą głosować na Makrelę i spółkę. Nie będzie też w Niemczech żadnej wojny domowej - Niemcy nadal są przyjaźnie nastawieni do uchodźców (relacja rodziny, która mieszka w zachodnich Niemczech). Zresztą obiektywnie (pomimo że jestem przeciwny przyjmowaniu jakichkolwiek uchodźców) zamachy w Europie są marginalne. Efekt jedynie propagandowy, ale Europejczycy są zbyt zgnuśniali żeby podnieść czoło i zrobić zadymę na ulicy.

[2017-03-24] J.
Brawo Gawron! zgadzam się w 100%

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)