Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Czy maj na gpw będzie ?
wzrostowy
spadkowy
horyzontalny

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

--- Prognozy giełdowe na 2017 rok

 

 

Rok 2017 charakteryzował będzie się dalszym rozpadem Unii Europejskiej, wzmożonymi aktami terrorystycznymi w Europie oraz wojnami ze światem islamskim. W aspekcie ekonomicznym możemy spodziewać się bardzo dużych wahań na rynku walut oraz nowych szczytów na indeksach giełdowych w USA a zaraz po nich prawdopodbnie krachu na rynku akcji.  

 

Świat

Świat przygotowuje się do wielkiej wojny. Główne mocarstwa już od kilku lat zajmują przyczółki do konfliktu zbrojnego w pełnej skali. Trwa zajmowanie najważniejszych strategicznych obszarów pod względem militarnym i surowców strategicznych. Podejmowane są próby testowania nowych sojuszy. Niwelowana jest systematycznie przewaga potęgi militarnej i ekonomicznej USA w relacji do Chin. Rosja chwilowo staje się coraz mocniejsza i pręży muskuły szukając swojej szansy w nowym podziale świata.

Najbardziej widowiskowym elementem zachodzących zmian jest upadek znaczenia i potęgi militarnej USA. Widząc to Stany Zjednoczone za rządów Baranka Obamy dążyły do szybkiego rozstrzygnięcia militarnego gdyż każdy kolejnej rok dramatycznie osłabiał prestiż i znaczenie US. Pierwszym celem Ameryki w globalnej konfrontacji było uporządkowanie spraw w Europie zanim podjęta zostanie próba generalnej konfrontacji z Chinami. Zagrożeniem dla USA były podejmowane przez elity europejskiej władzy próby dogadania się z Rosją i stworzenia jednego wielkiego obszaru gospodarczo-politycznego od Atlantyku po Władywostok który stałby się w niedalekiej przyszłości super graczem i groźnym konkurentem dla Ameryki.

Dla Europy Zachodniej  przewidziano wojnę domową poprzez zaimportowanie jej i zasponsorowanie islamskich imigrantów. Plan jest w trakcie realizacji. Skonfliktowana i spalona Europa nie będzie stanowić dla jankesów żadnego zagrożenia.

Aby podporządkować sobie Rosję uznano, że zorganizuje się na jej obrzeżach mały konflikt wojenny na terenie Ukrainy i Polski. Celem amerykańskiej polityki Obamy i niedoszłej p. Hilary Clinton była mała zwycięska wojna z Rosja na terenie Polski i Ukrainy aby przekonać Rosję do udziału po stronie USA w ostatecznym konflikcie z Chinami. Spalona, skrwawiona i bezbronna już Polka i Ukraina miała stać się łupem Rosji a na resztkach miało powstać kadłubowe państwo polsko-ukraińskie zarządzane przez elity narodu wybranego, coś na kształt Judeopolonii. Państwa Europy Środkowej i Wschodniej miały zostać poświęcone na ołtarzu sojuszu amerykańsko-rosyjskiego przeciwko Chinom. Niestety plan ten poszedł dzięki Bogu do kosza po zwycięstwie Donalda Trumpa. Niestety nie wiemy jaki plan ma Trump. Wiemy na pewno, że dąży do rozstrzygnięcia konfliktu z Chinami i nie jestem gołąbkiem pokoju.

Z uwagi na swoje położenie Polska jest potencjalnie jednym z kluczowych satelickich krajów dla USA na najbliższe lata. Nadchodzącą zawieruchę możemy jak nigdy w historii wykorzystać do budowy wielkiego imperium krajów Międzymorza. Jeśli nam się to uda to ta palona przez setki lat ziemia zazna dobrobytu i pokoju co najmniej na 300-500 lat. Polska będzie więc albo wielka albo nie będzie jej wcale jeśli Polacy nie zrozumieją o co toczy się geopolityczna gra i dadzą się podpuścić do przedwczesnej wojny z Rosją. To dlatego służby specjalne USA dokonały w Polsce zmiany władzy z za pomocą „taśm prawdy”w restauracji Sowa. Wyeliminowano jawnie niemiecko-żydowskie PO Tuska na amerykańsko-żydwoskie PiS. Prawdziwych polskich rządów Polacy jeszcze się nie doczekali dlatego i obecnej i przyszłym rządom trzeba będzie patrzeć na ręce i masowo reagować na ich działania. Czyli albo popierać jeśli będzie taka potrzeba albo się sprzeciwiać. Masowy nacisk lub opór społeczeństwa ma kluczowe znaczenie.

 

Europa chwilowo skręca na prawo

Skutkiem wprowadzanej w państwach Europy Zachodniej masowej lewackiej indoktrynacji jest polityka multi-kulti która doprowadzi te kraje do biedy, totalitaryzmu i wojen domowych. Najbardziej światłe części społeczeństw tych krajów zaczynają dostrzegać nadchodzące zjawiska i podejmują próby odsunięcia lewicowych formacji od władzy. Powiewy tego przebudzenia części społeczeństwa widać we Francji, w Niemczech Włoszech czy choćby Holandii. Myli się jednak ten kto uważa, że masy rozumieją zachodzące procesy i pokojowo zmienią układ sił politycznych w tych krajach. Moim zdaniem to nie jest już możliwe. Owszem, możemy mówić o chwilowym odrodzeniu się części tych społeczeństw i porzuceniu fałszywej anty-ludzkiej ideologii socjalistycznej ale oceniam, że będą to tylko chwilowe przebłyski.

Niestety lewacka propaganda przejęła wszystkie sfery życia społecznego i zawładnęła już nieodwracalnie społeczeństwami tych krajów. Lewackie elity mają wszystkie największe środki masowego oddziaływania, media, instytucje kultury, szkolnictwo i naukę. Mają władze, banki, kontrolują wszelkie instytucje finansowe, mają zabezpieczony system ustrojowy, prawny i posiadają siły przymusu które bezwzględnie wykorzystają do obrony swoich interesów jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.  Niestety Europa Zachodnia jest nie do odzyskania. Wielopoziomowa i wszechobecna indoktrynacja ideologii lewackiej doprowadziła już do takich podziałów, że obywatele jednego narodu będą prowadzić świętą wojnę przeciwko innym grupom obywateli, np. bojówki lewackie antify szalejące po niemieckich miastach kontra obrońcy prawa szariatu itp. Policja nie ma już nad tym pełnej kontroli.

Widmo biedy, wojen i zamieszek jest tylko kwestią czasu. Wolność dla tych biednych ludzi będzie tylko marzeniem. Oczywiście dla tych bardziej świadomych. Celem korporacji kontrolujących rządy krajów Europy Zachodniej jest doprowadzenie do takiego chaosu poprzez np. walki z imigrantami aby odebrać ludziom prawa i swobody obywatelskie i dla „dobra obywateli” wprowadzić dyktaturę która zaprowadzi porządek.

Im bardziej w Niemczech przewagę zaczną zdobywać partie narodowe tym gorzej będzie kształtować się sytuacja dla Polski. Celem polityki niemieckiej i rosyjskiej będą bowiem działania służące zapobieżeniu powstania jakiejkolwiek unii bałtycko-czarnomorskiej. Ideałem byłoby aby delikatną przewagę miało tam lewactwo bo tylko ono jest stanie w ciągu kilku lat doprowadzić do katastrofy gospodarczej Niemcy.

 

Holandia Francja i Niemcy

 

Holandia - wybory ma szanse wygrać anty-imigrancka i anty-unijna partia Wolności Geerta Wildersa. Wyniki wyborów w Holandii mogą spowodować w Europie szok i chaos. Wybory te i ich konsekwencje zmieniłyby totalnie zarówno Europę jak i świat. Nie zdziwię się jeśli jedną z pierwszych decyzji nowej władzy w Holandii będzie referendum w sprawie wystąpienia z UE.

Francja – wybory we Francji ma szansę wygrać Marie Le Pen. Jeśli tak się stanie to Francja może powoli wycofywać się ze wspólnoty europejskiej. Gdyby w istocie tak się stało to będzie to definitywny koniec unii która pogrąży się w chaosie, państwa członkowskie powrócą do swoich starych walut a w gospodarce królować będzie inflacja i protekcjonizm. Nawet jeśli wygrana we Francja będzie dla partii prawicowych to niewiele to zmieni docelowo. Proszę zapoznać się z programami tzw. partii prawicowych we Francji. Ich prawicowość jest tylko w sferze ideologicznej, gospodarkę postrzegają nie jako partie wolnościowe ale jak socjaliści. Tak więc potencjalne zmiany będą krótkotrwałe i powierzchowne.

Niemcy – wybory w Niemczech mogą odsunąć od władzy kanclerz Merkel ale jeśli wybory wygrają socjaliści z alkoholikiem i analfabetą Schulcem na czele to Niemcy rozpoczną marsz w kierunku chaosu w tym kraju. Lewica ma w Niemczech bardzo mocne i trwałe fundamenty i nie ma szans na to aby została usunięta z życia politycznego. Z drugiej strony racjonalna i najmłodsza część niemieckiego społeczeństwa widząc konsekwencje lewackich rządów w postaci propagowania idei multi-kultui mocno sympatyzuje z ruchami prawicowymi o nazistowskim zabarwieniu. Jeśli do tego dodamy miliony islamskich imigrantów nie identyfikujących się z państwem niemieckim a nawet wrogo do niego nastawionymi to już niedługo możemy spodziewać się w tym kraju wojny domowej. Niemcy, Francja i Włochy czy Szwecja. Kraje te staną się jednymi z najbardziej niebezpiecznych krajów w Europie i Polacy w absolutnie żaden sposób nie powinni trwale wiązać swojego życia w tych krajach. Wręcz przeciwnie należy czynić wszystko aby przygotować się do natychmiastowego opuszczenia tych krajów na okoliczność rozpoczęcia rewolty.

Białoruś – będzie jednym krajów w którym zaczną rozgrywać się najciekawsze wydarzenia. Białoruś może stać się kolejnym obszarem konfliktu między NATO a Rosją. Możemy się spodziewać próby miękkiej okupacji Białorusi przez Rosję co może w konsekwencji za kilka lat doprowadzić do podziału tego kraju. Nie zdziwi mnie jeśli Rosja podejmie próby odsunięcia od włądzy w miarę neutralnego Łukaszenki i powołania jakiegoś rządu marionetkowego albo może posunąć się do przygotowań do pełzającej partyzanckiej wojny domowej. Białoruś jest w sferze oddziaływań strategii tzw. „ruskiego miru” i musimy się liczyć w najbliższych kilku latach z próbami nawet inkorporacji wschodnich terenów Białorusi. 

Ukraina – konflikt na wschodnich terenach Ukrainy pozostaje uśpiony ale będzie chwilami odmrażany. Rosja wybrała bardzo skuteczny sposób rozwiązania kwestii ukraińskiej. Odsunięto otwarty konflikt i kosztowny najazd i ewentualną okupację tego kraju na rzecz tzw. kontrolowanego pokoju i podejmowania różnych prób ingerencji na Ukrainie. Konsekwencje takiej polityki będą takie, że państwo ukraińskie będzie coraz słabsze, następować będzie coraz większy podział między bogatą oligarchią a coraz biedniejszym społeczeństwem. Skutkiem takiego stanu może być kolejny Majdan który zmieni pro-amerykańskie wołdze na rzecz pro-rosyjskich. Takie są przynajmniej intencje Rosji i są one moim zdaniem całkiem racjonalne.

Macedonia – to kraj w którym w ciągu ostatnich kilku lat znany dobrodziej i „filantrop”, „geniusz rynków finansowych”, obrońca i sponsor imigrantów do Europy zainwestował bardzo duże pieniądze. Już chyba wszyscy wiedzą, że mamy na myśli sponsora Fundacji Batorego, koszernej gazety dla Polaków i ojca wiele innych antypolskich inspiracji.

Czas inwestycji w Macedonii już za nami – teraz czas zbierania owoców tych inwestycji. Celem Wielkiego Filantropa który sponsoruje tam różne zwalczające się grupy społeczne jest doprowadzenie do ostrych konfliktów społecznych w tym kraju. Czas na zainicjowanie małej wojny domowej w tym kraju między mniejszością albańską, grecką i większością słowiańską. Dlaczego to takie ważne ? Dlatego, że upadek tego słabego państwa macedońskiego, chaos i wojna domowa doprowadzi do tego, że otwarte zostaną dla imigrantów wrota do Europy przez tzw. szlak bałkański. Wysiłkiem między innymi Węgier, Polski czy generalnie Grupy Wyszechradzkiej szlak ten został zamknięty co bardzo nie spodobało się „Wielkiemu Sponsorowi” i myślę, że już w tym roku możemy mieć do czynienia z próbami doprowadzenia do upadku słabego państwa macedońskiego poprzez rozpalenie ognia pod bałkańskim kotłem stosunków etnicznych. W chwili obecnej trwa zaawansowany sponsoring irredenty albańskiej przeciwko ludności słowiańskiej. Głównym aktorem tych działań jest sponsor fundacji Otwarte Społeczeństwo – Macedonia. Finałem walk może też być podział Macedonii. Część dostanie się do lansowanej Wielkiej Albanii a cześć do Bułgarii.

Iran – po krótkim okresie iluzji podporządkowania sobie Teheranu za czasów Obamy odnoszę wrażenie, że zmienia się zasadniczo retoryka względem tego kraju na rozwiązanie wojenne. Lobby izraelskie naciska na wyeliminowanie zagrożenia ze strony Persów poprzez opcję militarną. Jeśli się nie będą mylił w ocenach to już w tym roku może być budowana propagandowa narracja przeciwko temu krajowi która uzasadni późniejszy militarny atak na Iran. Jakieś masowe naloty dywanowe lotnictwa Izraela i USA na wystarczyłyby na jego wyeliminowanie z późniejszej gry.

Turcja – oto rośnie przyszłe imperium które zawojuje Europę. Oto kraj który upokorzył Amerykę i wcale się z tym nie kryje. W minionym roku siły wywiadowcze USA podjęły nieudaną próbę odsunięcia od władzy prezydenta Erdogana.  Celem było przejęcie kontroli nad potężną armią turecką i skierowanie jej na wojny w amerykańskich interesach. Jednym z rozważanych kierunków była Rosja. Amerykańska propaganda do dzisiaj wmawia nam, że pucz ten zorganizował sam Erdogan aby wprowadzić w kraju dyktaturę. Fakty są jednak takie, że w puczu brały udział elitarne jednostki, przede wszystkim  lotnictwa które szkolone były w USA i częściowo w NATO. Jednostki które brały udział w puczu były najbardziej infiltrowane przez wywiad amerykański. Skutkiem tej nieudolnej próby dokonania puczu w Turcji jest to, że Turcja zdecydowanie odsuwa się od strategicznej współpracy z USA. W sensie dyplomatycznym wymierza nawet ciosy Ameryce jawnie ją lekceważąc i ignorując. Ameryka straciła sojusznika w nadzwyczaj strategicznym miejscu na świecie. Erdogan zaś zaczyna budować istotnie dyktaturę pod szyldem przywrócenia Turcji do islamskich korzeni. Ten manewr pozwoli mu za kilka lat zaopiekować się całym radykalnym islamskim światem arabskim aby jego ostrze skierować na inwazję na Europę. Już dzisiaj możemy się zakładać za ile lat stanie się to faktem. Turcja jest pierwszym wielkim wyłomem w dotychczasowej architekturze bezpieczeństwa pod szyldem PAX Americana. A to dopiero początek tego co czeka Europę za kilkanaście lat.

 

Prognozy ekonomiczne i finansowe na 2017

 

Prognozy giełdowe na 2017 r

 

 

Index S&P 500 - prognozy 

Tak jak w minionych latach zakładałem wzrost najwazneijszego amerykańskiego indeksu szerokiego rynku tak i w tym roku stawiam zdecydowanie na nowe szczyty na S&P. Wzrosty nabierają tempa i po drodze może być jakaś znaczna spadkowa korekta wyższego rzędu. Niemniej jednak dopuszczam sytuacje w której szczyt notowań hossy na tym rynku będzie w strefie 3.000-3.300 punktów. Po takiej euforii spodziewam się potężnego krachu na rynku akcji który rozleje się na cały świat. Pytanie zasadnicze jest takie - czy szczyt będzie jeszcze w tym roku czy przybierze postać hiperboli i będzie miał miejsce dopiero w 2018 roku. 

 

Prognozy dla WIG20 

Przez ostatnie trzy lata stawiałem na budowanie trendu horyzontalnego na giełdzie w zakresie 1.600-2500 punktów. Poczatek tgeo roku zastał nas w dolnej częsci tej konsolidacji a więc czas na dojście do oporu z okolic 2.500 punktów. Aktualne wzrosty nie traktujmy więc jako wielkiej hossy bo na razie jest to tylko mocna tendencja wzrostowa w ramach średnioterminowej konsolidacji. Dopiero ewentualne trwałe złamanie tego oporu uzasadniłoby tezy o tym, że polski rynek akcji znajdować się w długoterminowej hossie. Na razie od kilku lat mamy rynek dla wytrawnychi i doświadczonych graczy którzy potrafią wykorzystać średnioterminową zmienność na rynku i nie są długoterminowymi inwestorami. 

 

Deutsche Bank – to bankrut podtrzymywany na pewno do jesieni do wyborów w Niemczech. Czy ewentualny upadek tego olbrzyma zaplanowany jest po to aby odpalić pod koniec roku kolejną falę kryzysu gospodarczego ? Jeśli zdetonowana zostanie bomba pod nazwą Deutsche Bank to upadek tego banku uruchomi finansową apokalipsę i bedzie to broń masowego razenia która zmiecie system bankowy nie tylko w Europie. Już na jesieni 2016 roku na pewien czas Deutsche Bank wstrzymal wydawanie zlota swoich depozytariuszy. Z uwagi na zaangażowanie tego banku na rynku derywatów na całym świecie nie ma takich pieniędzy które mogłyby uratowac DB. Jego upadek uruchomi nie lawinę ale potężne tsunami w całym sektorze bankowym. 

 

Prognozy walutowe 2017

 
Proces podziału Unii Europejskiej bardzo mocno wpłynie na zawirowania głównych walut światowych oraz także na polską walutę. Możemy spodziewać się dużych oscylacji na tym rynku. Będa okazję do wielkich zarobków jak i do olbrzymich strat. Dotyczyć to będzie zarówno inwestorów spekulacyjnych jak i przdsiębiorców którzy nie zabezpieczyli właściwie swoich transakcji handlowych. 
 
Prognozy kursu euro 2017
 
Aksamitny podział EU najbardziej wpłynie na kurs notowań europpejskiej waluty. Z technicznego punktu widzenia dopuszczalny jest bardzo szeroki zakres notowań tej waluty względem dolara. Dopuszczam notowania w zakresie 1.16 do 1.00. 
 
 
Prognozy kursu dolara 2017
 
Dolar do chwili obecnej nadal znajduje się w długoterminowej tendencji wzrostowej i na dzień dzisiejszy brak symptomów zakończenia tego trendu, jakkolwiek potencjał wzrostu staje się coraz mniejszy. Wyrażane jest to choćby stanem indeksu dolara. Jeżeli chodzi o relacje dolara do złotego to moim zdaniem notowania tej pary znajdują się w kluczowym miejscu z którego rozpatrywać możemy dwa bardzo skrajnie przeciwstawne warianty. Z technicznego punktu widzenia minimum wzrostu amerykańskiej waluty zostało zrealizowane.
Pierwszy wariant jest taki, że w reakcji na wydarzenia związane z rozpadem EU polska waluta może zacząć się bardzo mocno osłabiać do większości innych walut. Możemy mieć do czynienia wręcz z krachem na polskim złotym. W tym wariancie możemy spodziewać się dynamicznego przyspieszenia trendu wzrostowego dolara i zupełnie nie zdziwią mnie notowania dolara po 5 zl w drugiej połowie roku. Taki stan rzeczy potwierdzany jest przez analizę indeksu PLN o czym pisałem już kilkanaście mieśięcy wcześniej > czytaj amerbroker.pl/ 
Drugi sceanriusz zakłada, że osłabienie złotego do dolara na dotychczasowych poziomach jest wystarczające i możemy spodziewać się bardzo mocnego i długotrwałego procesu umacniania polskiej waluty z celem w okolicy 2 zl za zielonego. Nie przesądzam o wariancie ale na dzisiaj bliższy jest mi scenariusz pierwszy. O wszystkim zadecydują sygnały techniczne które na bieżąco będą pojawiać się na walutach. 
 

Prognozy złotego 2017
 
Tak jak w minionym roku notowania złotego uzależnione będą głównie od procesów rozpadu EU oraz od procesów dezintegracji struktur państwowych poszczególnych krajów Europy związanej ze społecznością islamską i terroryzmem. 
 
Prognozy kursu - funt brytyjski 2017
 
Z uwagi na przewidywany przeze mnie Brexit zakładałem długoterminowy spadek wartości funta już na miniony rok. Zrealizował się i Brexit i rozpoczał się długoterminowy spadek wartości funta. Na ten rok prognozuję zdecydowaną kontynuację spadku wartości funta. Wszelkie wzrosty wartości brytyjskiej waluty należy wykorzystywać do sprzedaży funta. Niestety z powodów ekonomicznych już niedługo praca w Wielkiej Brytanii będzie dla olbrzymiej rzeszy Polaków zupełnie nieopłacalna z powodu niekorzystnych realacji walutowych. 
 
 
Prognozy kursu franka szwajcarskiego 2017 
 
Już w prognozach na 2016 rok zakładałem zdecydowaną korektę i osłabienie franka jak i kłopoty szwajcarskiej gospodarki. Prognoże tę nadal podtrzymuję. Cały miniony rok kurs franka podlegał technicznej korekcie i taki stan powinien być utrzymywany przynajmnije do jesieni tego roku. 
 
 
Inwestycje alternatywne
 
Z inwestycji alternatywnych największą wartość będą miały inwestycje w dzieci i rodzinę. W kwestiach inwestycyjnych największe możliwości zarobków dostrzegam na rynku surowćów miękkich. 
 
 

Surowce - prognozy 2017

 

Prognozy ceny dla złota i srebra  2017
 
Długoterminowo ceny złota i srebra znajdują sie nadal w zdecydowanej tendencji spadkowej i na dzisiaj nie ma żadnych sygnałów aby 2017 rok mógł być inny. e w 2017 roku notowania złota oscylowac będą mniej więcej w zakresie 1000 - 1400 $ realizując prawdopodobnie drugą część średnioterminowej korekty korygującej długoterminowy trend spadkowy na tym kruszcu. Po zakończeniu tej korety spodziewam się nowych minimów cen złota poniżej 1000 $. 
 
Prognozy dla miedzi 2017
 
Kurs miedzi znajduje się w miejscu w którym możemy powiedzieć, że trend spadkowy mógł już ulec zakończeniu i rozpoczyna się nowy ruch wzrostowy do historycznych szczytów albo możemy oczekiwać, że aktualny wzrost cen tego surowca jest tylko korecyjny a ostateczny dołek na miedzi będzie dopiero realizowany w perspektywie najbliższych kilku/kilkunastu miesięcy. Na dzisiaj moim zdaniem sytuacji nie mozna jednoznacznie ocenić jakkolwiek nieco bliżej jest mi do wariantu zakładającego, że dolek na miedzi dopeiro przed nami. 
 
Prognozy kursu dla KGHM 2017
 
Kurs akcji KGHM znajduje się cały czas w długoterminowym trendzie spadkowym a wszystkie wzrosty traktujemy jako ruchy korekcyjne o średnioterminowym charakterze. KGHM pod względem fundmanetalnym po okresie wyprowadzenia za granicę kilkunastu mld złotych zysków w bardzo nieudane inwestycje w Kanadzie i Chile znajduje się tragicznej sytuacji. Dopełnieniem tej inwestycji są skandaliczne umowy finansowe na których na dzień dzisiejszy spółka traci co najmniej kolejne 15 mld zl. Dodajmy, że są to kredyty których wartość ciągle rośnie. Ekipa PO fantastycznie wydoiła największą polską spółkę z kilkunastu mld zł wolnej gotówki i wpuściła ją w kolejne ł kredytów. Niedługo możemy słyszeć informacje o wielu aresztowaniach w tej sprawie a nawet o wizjach potencjalnego bankructwa. 
 
Prognozy ropy naftowej 2017

 

Ropa naftowa dołek ma już za sobą i cena zmierza w kierunku okolic 100 $ za baryłkę. Prawdopodobnie za 2-3 lata zobaczymy nowy historyczny szczyt na tym surowcu i kosmiczne ceny paliwa a później cena ropy załamie się do okolic poniżej 20 $ i nigdy już nie będzie wyżej. 

 

Grzegorz Nowak 

serwis giełdowy amerbroker.pl Komentarze

[2016-12-26] Polonus
Znowu mocny dolar ?

[2016-12-29] Andrzej
Szanowny Panie Grzegorzu ! Czytam Pan komentarze oraz prognozy giełdowe od kilku lat i wszystko co Pan przewidział i racjonalnie udowodnił sprawdziło się praktycznie w 100%. Trzeba przyznać,że jest Pan doskonałym wnikliwym obserwatorem życia gospodarczego ,społecznego i politycznego, a przede wszystkim również solidnym i profesjonalnym analitykiem. Na Nowy Rok 2017 Życzę Panu Zdrowia , Szczęścia oraz wszelkiej Pomyślności w życiu zawodowym oraz prywatnym. Z poważaniem. Andrzej Skupniewski

[2016-12-30] Gość
Złoto, złoto, złoto, tylko złoto!

[2016-12-31] Jagre
Wszystkiego Najlepszego w Nowym 2017r.

[2016-12-31] RuchN
DO SIEGO ROKU AMERBROKEROWCY ;)

[2017-01-02] Olewh
Panie Grzegorzu, duzo zrowie i szczescia w nowym roku!

[2017-01-06] emo
Wielu Łask Bożych w 2017! A czy w świetle wygranej Trumpa i zniesieniu sankcji, nie powinniśmy się spodziewać silniejszego umocnienia akcji rosyjskich spółek i rubla? Chyba ze nie dojdzie do zaprzysiężenia? zostało jeszcze 15 dni...bo rynek powinien wyprzedzać i wydarzenia, a rubel jakiś niemrawy

[2017-01-06] Simon
Co sie dzieje ze zlotem? Ktos ma jakies informacje co do przyszlosci metali szlachetnych w 2017?

[2017-01-09] Gość
Panie Grzegorzu poproszę o kalendarium na 2017 rok

[2017-01-10] GerroN
Moim zdaniem po protestach w Ełku widać już dobitnie, że jakakolwiek próba islamizacji Polskiego społeczeństwa się nie uda. Napotykany jest potężny opór ludności wobec kolorowych. Społeczeństwo konsoliduje się wobec niebezpieczeństwa zewnętrznego, jakim są muzułmanie. Polacy będą patrzeć na ręce rządzącym w sprawie sprowadzania jakichkolwiek uchodźców. Za pewne kondominium wymyślą inne sposoby zdyscyplinowania Polaków. Czy będą to Ukraińcy? Kraj ten z dnia na dzień słabnie. Państwo upadłe. Potencjalny bankrut. Może nie mieć siły i nie będzie zdolny do żadnych działań wobec RP. Bardzo wielu Ukraińców również się asymiluje z polskim społeczeństwem i nie jest wrogo nastawiona. Najbardziej obawiam się kwestii zalania rynku pracy przez pracowników z Ukrainy. Już teraz Ukraińcy pracują za stawki głodowe i nie ma jak z nimi konkurować.

[2017-01-10] Adam
@GerroN ile osób zginęło w UE w trakcie zamachów tych hord barbarzyńskich w 2016 roku? Adam

[2017-01-10] mg
https://www.youtube.com/watch?v=OGzJFpyKx34

[2017-01-11] AU
Złoto zakończyło korektę spadkową ABC, po obecnym ruchu poznamy, czy to koniec spadków (jeśli zrobi wzrostowy impuls), czy powróci do głębszych spadków poniżej 1000 USD w formie WXY. AU

[2017-01-11] GerroN
Nieudolność parlamentarnej opozycji oraz KODu jest tak bijąca w oczy, że zastanawiam się, na co tak naprawdę idą te pieniądze od Sorosa. Specjaliści od kreowania PR albo nie potrafili wyedukować charyzmatycznego Petru i Kijowskiego, albo właśnie Ci Panowie sami w sobie są nieudolni i niereformowalni. Wystawić na głównego organizatora ruchu KOD człowieka, który nie spłaca alimentów to wyczyn. Zwłaszcza gdy prawicowe media za sprawą TVP już mają duży rozgłos w Polsce. Może niemiecki kapitał ulokowany w mediach Polski myślał, że da rade przykryć wpadki swoich. Nowoczesna również pokazuje, że stworzono ją tylko na jedną kadencję. Niezrozumienie w partii. Fatalna komunikacja między członkami partii (Petru-Labnauer) oraz okupowanie sejmu-śpiewanie, układanie wierszyków i co najlepsze (najgorsze) wspólne uśmiechy, adoracje wyglądają naprawdę bardzo mało wiarygodnie w TV. Jakby chociaż zrozumieli, że wymawianie pod adresem PiS ciągle tych samych słów od 8 lat, jak: PiS dzieli Polaków, PiS to hańba, PiS to obciach itp. nie daje już rezultatów takich jak wcześniej to słupki by lekko rosły. Obcy kapitał naprawdę źle (dobrze) ulokował swoje pieniądze.

[2017-01-11] GerroN
https://www.youtube.com/watch?v=QHALWzk06r8 - trochę humoru. Jak teraz czują się KODowcy pod sejmem.

[2017-01-11] Gość
a ja sie ciesze, że pis rzadzi

[2017-01-12] Gość
a ja nie http://wiadomosci.onet.pl/kraj/andrzej-duda-odznaczy-szewacha-weissa-orderem-orla-bialego/3v9vklw

[2017-01-12] Marcus
A ja się cieszyłem i nawet na nich głosowałem dopóki nie obcięli mi pensji, a tak, bez żadnych powodów, bo stwierdzili, że za dużo zarabiam. Zrobili zawieruchę w firmie, pozwalniali wszystkich dotychczasowych prezesów i prawie wszystkich dyrektorów i na to miejsce zatrudnili dwa razy tyle swoich wiceprezesów, dyrektorów i ekspertów, dyletantów, którzy nic nie słuchają i rozwalają firmę, oczywiście za odpowiednie wynagrodzenie. Z pisu jestem wyleczony, to nie są ludzie do współpracy.

[2017-01-12] Marcus
A ja się cieszyłem i nawet na nich głosowałem dopóki nie obcięli mi pensji, a tak, bez żadnych powodów, bo stwierdzili, że za dużo zarabiam. Zrobili zawieruchę w firmie, pozwalniali wszystkich dotychczasowych prezesów i prawie wszystkich dyrektorów i na to miejsce zatrudnili dwa razy tyle swoich wiceprezesów, dyrektorów i ekspertów, dyletantów, którzy nic nie słuchają i rozwalają firmę, oczywiście za odpowiednie wynagrodzenie. Z pisu jestem wyleczony, to nie są ludzie do współpracy.

[2017-01-13] Puma
Polacy,obudzcie się i w następnych wyborach oddajcie swój głos na partię narodową,tu jest Polska i to Polacy powinni trzymać ster! Rządzą nami syjoniści,zrzućmy kajdany niewoli,jesteśmy silnym i niepokornym narodem,wolność mamy we krwi,stawmy opór wrogom,pokażmy całemu światu co znaczy być Polakiem,niech naszym wzorem będą nasi przodkowie,którzy heroicznie przelewali krew za naszą ojczyznę i tożsamość,za nasze być lub nie być.Wierzę że moi rodacy odzyskają poczucie godności,wierzę w Wielką Polskę.Pozdrawiam wszystkich z Amerbroker.

[2017-01-15] GerroN
Nikt nie pokusił się napisanie rozliczenia prognoz z poprzedniego roku. Siła tego serwisu opiera się na trafnych prognozach jego autora. Chciałbym zrobić podsumowanie prognoz giełdowych z 2016 roku. Polityka: 1. rozpad PO (trafne) 2. upadek strefy Szengen (nietrafione) 3. wojna domowa w Niemczech w 2016 (nietrafione) 4. wojna w Libii (nietrafione) 5. eskalacji i rozszerzania konfliktu wokół Syrii (trafne) 6. wojna przeciwko Polsce (trafne) Gospodarka: 1. ceny mieszkań i nieruchomości (trafne) 2. kryzys długu publicznego 2016 (nietrafione) 3. spadku cen akcji spółek związanych z wytwarzaniem tradycyjnych źródeł energii (trafne) 4. mocne wzrosty na giełdzie amerykańskiej (trafne) 5. WIG20 1200/1600/2400 – jak to interpretować? 1. Wyjście UK z UE – (trafne) 2. spadek wartości euro i silny wzrost dolara (trafne) 3. funt brytyjski, sygnał sprzedaży (trafne) 4. spadek franka do strefy 2.50-3 zł (nietrafione) Surowce: 1. zyski na wzrosty w surowce miękkie (trafne) 2. średnioterminowa wzrostowa korekta złota (trafne) 3. wzrost kursu miedzi i KGHM (trafne) Podsumowanie: Niektóre prognozy specjalnie pominąłem ze względu na ich horyzont czasowy dalszy niż 2016, więc ciężko jest wszystko zweryfikować. Jednak większość prognoz (powyżej 60%) spełniła się jak najbardziej. Odnoszę wrażenie, że prognozy gospodarcze wychodzą lepiej niż polityczne. Jednak i tak najważniejsze są trendy. Proszę mnie poprawić, jeżeli gdzieś zrobiłem błąd.

[2017-01-16] neo
nie należy się cieszyć, że ktoś ma gorzej...trzeba myśleć jak zrobić, żeby mi i jemu było lepiej. Stosunki międzynarodowe to spłycanie relacji, drugi człowiek a nie geopolityka.

[2017-01-16] Simon
Moim skromnym zdaniem: upadek strefy Szengen (TRAFIONE) - Wegrzy zamkneli granice http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1505129,Wysoki-plot-zasieki-i-wagon-Wegrzy-calkowicie-zamkneli-granice-z-Serbia Francuzi tez: http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/929343,telewizja-rtbf-informuje-ze-zamknieta-zostala-belgijsko-francuska-granica.html Austria: http://www.dw.com/pl/zamykanie-granic-najpierw-austria-potem-niemcy/a-19061995 Nie jest to jakas europejska tragedia i nie naglasnia sie tego ale, takie sa fakty.

[2017-01-18] Gość
Simon paszportow nie wymagaja w UE. Bardzo mi szkoda ze sie pomalu rozpada, byly plany by sie wyrwac z tego kraju gdzie panuje wyzysk. Nie wiadomo teraz gdzie oplacaloby sie wyjechac.

[2017-01-18] Leszcz
Upadek strefy Schengen to proces który sie zaczal w 2016 roku, tylko sie o tym nie mówi. Dodam jeszcze to: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/szwecja-i-dania-przywracaja-kontrole-na-granicy,607784.html

[2017-01-18] Simon
@Gość Moze wyjechac do Arabi Saudyjskiej albo Zjednoczonych Emiratow Arabskich - najciemniej pod latarnia :)

[2017-01-21] ak
w tym roku tylko złoto

[2017-01-22] JU
każdy widzi jak jest, jak zrobić, żeby było dobrze...temat zaczyna się od dusz a nie od ONZ, spotkania i kartki papieru nic nie znaczą, dlatego prosze nie tracić czasu na komentowanie durnego świata.

[2017-01-23] Gość
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Skandal-w-brukselskim-magistracie-Urzednicy-podrabiali-paszporty-dla-dzihadystow,wid,18682699,wiadomosc.html?ticaid=1187ee

[2017-01-28] Kalina
@ GerroN--"3. wojna domowa w Niemczech w 2016 (nietrafione)"--Czas jest plynny i dlatego niektore wydarzenia trudno precyzyjnie umiescic w ramach czasowych. Wydaje sie jednak, ze w 2017 "cos" sie w Niemczech wydarzy ....

[2017-02-07] Babaluu
https://www.youtube.com/watch?v=kO8jG_G5vfE

[2017-02-07] Christophorus
Odnośnie wojny domowej w Niemczech - do rozważenia: http://alexjones.pl/aj/aj-nwo/aj-informacje/item/99689-wielka-katastrofa-planowana-jest-na-2017-rok-oficjalny-program-zniszczenia-niemiec-i-plany-o-trzeciej-wojnie-swiatowej

[2017-02-07] Młodzi gniewni
https://www.youtube.com/watch?v=JvRKvCcX96w

[2017-02-10] Młodzi gniewni
https://wiadomosci.robertbrzoza.pl/islam/wielka-migracja-w-imie-allaha/

[2017-02-13] Babaluu
http://www.tvradom.pl/wiadomosci/169,przyjazd-angeli-merkel-i-wypadek-pani-premier-szyd

[2017-02-15] Babaluu
Zle się dzieje w Polsce. http://jacekmiedlar.pl/2017/02/14/opanujemy-caly-swiat-pierwszy-tygodnik-arabski-w-polsce-ktore-kioski-sprzyjaja-islamizacji/

[2017-02-16] Staś
Nie podoba mi się bardzo, co ten Macierewicz robi. Odrzuca wznoszącą się potęgę Chińczyków i łasi się do upadającego imperium, czyli Amerykanów. Na 10 lat, to dobra strategia, ale na dziesięciolecia nie, a Chińczycy są pamiętliwi i cierpliwi. http://www.kresy.pl/wydarzenia,azja-pacyfik?zobacz/chinczycy-wycofuja-sie-z-wielkiej-inwestycji-w-lodzi-przez-decyzje-macierewicza

[2017-02-17] Adam
@Staś Macierewicz to agnet ruski - tak przynajmniej wyglądają jego działania. ADAM

[2017-02-17] gostek
@Staś - czy Polska jest w pakcie wojskowym z Chinami czy z USA?

[2017-02-19] Gość
Gdzie polecacie kupic złoto ???

[2017-02-24] Gość
Złoto nigdzie - po co kupować coś co nie płaci dywidend? Adam

[2017-02-24] Gość
@Gość Po co kupować złoto? cyt.:" Dziś światowe zasoby złota to około 170 tysięcy ton o wartości USD 9,6 biliona. Nazwijmy to kupką A. Za te same pieniądze, powiada Buffett, możnaby kupić całą amerykańską powierzchnię zasiewów – 400 milionów akrów, o rocznej produkcji wartej USD 200 mld. Do tego można by dokupić 16 odpowiedników Exxon Mobil (gdyby tyle ich było) – firmy, która zarabia netto ponad USD 40 mld rocznie. I jeszcze zostanie w tej drugiej kupce B, bilion dolarów na drobne wydatki. Czy można sobie wyobrazić kogoś, kto wybiera kupkę A zamiast B?"

[2017-03-03] zuchwały
Ja wybieram kupę A niż papierową kupkę B

[2017-03-06] Midus
Adam, Macirewiczowi można by zaklepać agenta NATO czy USA, ale agent ruski- przecież to obraża inteligencję- jako um. Moim zdaniem jedyny Minister Dobrej Zmiany, który dobrze dba o bezpieczeństwo Polski. Popieram Cię zuchwały, kupka A dywidendy nie płaci ale realnie zabezpiecza stan posiadania, a zwłaszcza w trudnych czasach. Kupka B może dać większy zysk ale można też mocno umoczyć, tak jest w biznesie, większe ryzyko większy zysk lub strata.

[2017-03-06] WALDEK
Jak na razie złoto spada do wsparcia na ostatni dołek z 2015r ,1070$,i nie wiadomo czy nie spadnie poniżej.A giełda w USA rośnie jak szalona pomimo akcji przewartościowanych do x potęgi ,sam się zastanawiam ,kto to kupuje ,a spekuluje już ponad 20 lat na rynkach w różne instrumenty finansowe począwszy od polskich TFI ,funduszy zagranicznych,kontrakty na metale ,surowce ,akcje.Złota do dziś nie kupiłem ,dlatego ,że nie daje ono mi żadnych zysków ,a spekulując tylko przez rok na kontraktach na srebro-złoto wybudowałem synowi dom wraz z całym wyposażeniem.Kupując złoto fizyczne na pewno tego bym nie miał.Nie neguje kupowanie złota fizycznego .Każdy ma inne preferencje i upodobania ,ja jakoś wole kasę w postaci dolarów,aby je zamienić na środki trwałe lub,zainwestować w nieruchomości.Na dziś moja strategia ,która da zarobić w okresie do 3-10 lat to URAN ,myślę ,że 400% jest do zarobienia.Polecam ETF URA z momentem wejścia poniżej 12$,teraz jest około 15.50$,lub w akcje znajdujące się w tym ETF-ie,jak CCJ -Cameco corp.Złoto moim zdaniem w tym roku nie przekroczy 1300$,dlatego ,że banki bulionowe na to nie pozwolą poprzez zaniżanie cen,wywalając na rynek papierowe kontrakty terminowe o dużej wartości,grając na spadki srebra i złota.Tak samo będzie z akcjami górników i ETF-ami GDXJ-GDX ,tu poziomy wejścia są na 27-30$,oraz 17-20$ GDX.

[2017-03-07] Szwejk
No to wojna z islamem w Europie jest nieunikniona. Kiedy to się zacznie, macie jakieś swoje daty ?

[2017-03-07] Simon
Bardzo ciekawy filmik pokazujacy jak tzw. commercials czyli bardzo duze instytucje obstawiaja na spadek ceny zlota i srebra: www.youtube.com/watch?v=7s90RoSzfRc W bardzo duzym skrocie, ceny metali sa silnie zbijane przez amerykaski rynek. Nie zdziwilbym sie jakby srebro cofnelo sie do okolicy 10$/oz a zloto 1000$/oz

[2017-03-08] Gość
Waldek dla laika w co warto wejsc w etf czy akcje. Tak zeby kupic i po jakims czasie sprzedac z zyskiem. Przy jakiej najnizszej kwocie inwestycji oplaca sie wejsc?

[2017-03-08] Gość
Podajcie bezpieczne waluty

[2017-03-08] Ciekawski
jeżeli już na początku artykułu zakłada Pan rok bardzo mocnego dolara, to skąd pomysł na opcję osłabienia dolara do okolic 2 zł ???

[2017-03-08] Gość
Wybory, w międzyczasie trochę bombowy nastrój, kolejne fale nachodźców, czy jakieś większe zamieszki z udziałem tzw. emigrantów i euro po każdym takim info zacznie spadać, ale już z trwałym trendem. A dokąd wszyscy zaczną uciekać, zanim Niemcy odpalą kolejną wersję marki (o ile nie zamkną się na uchodźców nic im to nie da) myślę, że do franka i przede wszystkim dolara. Koniec roku to 1,2 euro za dolara. Złotówka raczej na tym skorzysta, podobnie jak raczej nie straci GPW. Oby tylko zamieszki w Europie nie były przyczynkiem do wprowadzenia elektronicznego SDR-a jako nowej "stabilnej" już tylko elektronicznej waluty.

[2017-03-08] WALDEK
Waldek dla laika w co warto wejsc w etf czy akcje. Tak zeby kupic i po jakims czasie sprzedac z zyskiem. Przy jakiej najnizszej kwocie inwestycji oplaca sie wejsc? ------------------------------------------ Najpierw musisz kolego zdobyć wiedze ,bo widać ,że nie masz pojęcia.Poczytaj rady Pana Grzegorza. Dlaczego tak odpowiadam ,bo mi szkoda Ciebie i Twojej kasy,stracisz szybciej niż myślisz ,rynki finansowe są okrutne dla tych co nie mają podstawowej wiedzy. Zanim cokolwiek kupisz to musisz dokładnie zapoznać się z danym ETF-em ,czy spółką.Poznać wszystkie za i przeciw,dopiero póżniej podejmować decyzje .Jeśli chodzi o ETF URA ma bardzo duży potencjał do wzrostów ,w tym ETF-ie mamy kilkanaście spółek związanych z wydobyciem uranu,największy udział ma CCJ-Cameco Corp,Co do inwestycji ETF jest bardziej stabilny ,a akcje spółki mogą reagować na różne informacje bardzo impulsywnie dlatego osobiście kupuję ETF-y ,to takie polskie fundusze inwestycyjne tylko kilku krotnie tańsze .Wejść można z każdą kasą ,ETF URA można kupować również za 10% wartości poprzez kontrakty CFD.Na początek jednakt polecam kilka tygodni edukacji w tym temacie ,a wtedy będziesz miał pewność ,że nie kupujesz na wariata.Na blogu Tradera21 dużo piszą o tym temacie.

[2017-03-08] Słowianka
Los Polski w rękach Polaków.Bądzmy dumni,bądzmy mądrzy,jednoczmy się bo jesteśmy wspaniałym narodem,razem pokonamy przeciwności i zwyciężymy naszych wrogów ;) Dziękuje panu G.Nowak za prognozy na 2O17 r i pozdrawiam Amerbrokerowców. http://www.husarmia.pl/

[2017-03-08] Dzola
Polska będzie albo katolicka albo nie będzie jej wcale. To słowa Prymasa Hlonda, które dzisiaj, po latach sprawdzają się niezwykle precyzyjnie. Z tego, co obecnie dzieje się na świecie, zwykły śmiertelnik nie zdaje sobie nawet sprawy. http://www.duchprawdy.com/kardynal_august_hlond_prymas_polski.htm Dzola

[2017-03-08] Klaus
@ ciekawski, a gdzie jest napisane ze dolar będzie po 2 zl bo ja niczego takiego tam nie widzę, przeczytaj to ze zrozumieniem

[2017-03-09] Peace
pokój nigdy nie jest dany raz na zawsze, żeby mieć pokój to trzeba być uzbrojonym po zęby a lewacy piszą głupoty że zamiast wydawać pieniądze na szkoły czy służbę zdrowia to wydaje się na czołgi czy rakiety.

[2017-03-09] Grifo
Słowianka trochę trącisz komuną z tym apelem.

[2017-03-09] El
G Nowak odnośnie ropy. Prognozujesz wzrost za 2-3 lata, a kiedy ten spadek do $20?

[2017-03-09] Ciekawski
@Klaus. Przeczytaj najpierw ostatnie 3 zdania z opisu "Prognozy kursu dolara 2017"...tylko ze zrozumieniem:) chyba że ci przeliterować.

[2017-03-09] Klaus
@ ciekawski, przeczytałem dokładnie, jest to drugi scenariusz i jest on hipotetyczny. Nigdzie nie jest napisane, że tak ma być.

[2017-03-09] Przemek
Czy warto w takim razie w kontekscie powyzszego artykulu brac teraz kredyt hipoteczny denominowany w EUR na nieruchomosc w Polsce?

[2017-03-09] Ciekawski
@Klaus. Jednak widzę u ciebie trudności z czytaniem ze zrozumieniem. W swoim pytaniu użyłem formuły "skąd pomysł z USD na 2 zł", a nie napisałem że tak ma być czy że tak będzie.

[2017-03-09] Gość
Kiedyś myślałem, że giełda to inwestowanie pieniędzy w firmy, których biznesy sprawiają, że wartość akcji rośnie. Ale to co w ostatnich dniach wydarzyło sie na Polimex ( 3 dni wzrosty po 30% a potem w 3 dni to spadło) PBG (podobnie jak na polimex), Brju ( w dwa dni spadek o 70%)pokazuje, ze to kasyno albo szulernia, jakby jakaś mafia się bawiła.

[2017-03-10] Dzola
Najbardziej sensowny komentarz po wyborach do RE http://kontrowersje.net/unia_pokaza_a_e_tusk_jest_nikim_a_polska_w_ko_cu_staje_si_polsk Dzola

[2017-03-10] Gość
Skoro ropa bedzie drozec to dla kogos kto planuje zakup auta to najlepiej na gaz? Czy jego tez czekaja mocne podwyzki?

[2017-03-10] GerroN
Widzę, że zmieniły się terminy dotyczące wybuchów zamieszek w Niemczech. Wcześniej istniała opcja konfrontacyjna na lata 2016/2017. A teraz... wybuchnie, gdy wybuchnie. Zgadzam się z autorem tej prognozy, jednak moim zdaniem to Niemcy muszą się jeszcze mocno imigrantami nasycić, by doszło do regularnych zamieszek osłabiających tej kraj. Choć trendy są jednoznaczne, to być może potrzebna jest jakaś mocna prowokacja służb (typu podpalenie 30 os obozów i nagłośnienie tego we wszystkich mediach), by rdzenni Niemcy na prawdę zaczęli walczyć o swoje. Mieszkam obecnie 2 km od granicy Niemieckiej. Często robiąc tam zakupy i nie widzę jeszcze takiej atmosfery w tym kraju.------------------------------- Brakuje trochę informacji dotyczących działań obecnej władzy. Choć sprawują władzę już ponad rok. ------------------------------------- PiS gra mocno na grupę V4, ale grupa ta zrzesza się tylko w obronie przed dyktaturą Niemiec w sprawie imigrantów. Na każdym innym polu działań ta grupa nie jest w żaden sposób spójna. Telewizja V4 zaliczyła fiasko przez wycofanie się Słowacji i Czech z tego projektu. Kaczor, liczył chociaż na Węgry w sprawie głosowania przeciw Tuskowi w Parlamencie-również fiasko. Być może V4 nie chciało się narażać albo odkrywać w tak naprawdę błahej sprawie. Moim zdaniem wielcy gracze są jeszcze dużo za silni w Europie, a Polska dużo za słaba, by choć trochę przekonać resztę krajów do swojej wizji. Kaczor dostał kubeł zimnej wody i oby zrewidował swoje działania. PiS również się mocno ujawnia, ogłaszają co chwile, że UE jest pod dyktaturą Niemiec. Mogliby się dużo nauczyć od Chin a tak gadają na prawo i lewo.---------------------------------------- Szachownica, napisz proszę co się dzieje na świecie. Dzięki z góry.

[2017-03-14] Sudo
rzeczywiście wszystko zmierza do wielkiej zadymy na świecie

[2017-03-14] MG
Szachownicę prosimy o komentarz ;)

[2017-03-14] WALDEK
Artykuł znanego inwestora polecającego inwestowanie w Uran ,podparte analizami. Pisałem wcześniej o tej inwestycji.Ale jeszcze nie moment wejścia. https://www.caseyresearch.com/cm/trumps-move-just-kicked-off-a-secret-energy-boom

[2017-03-14] Gość
a gdzie teraz pisze SZACHOWNICA, ciekawie się go czytało ?

[2017-03-14] piotr
Szachy weź się pokaż

[2017-03-15] Olek
Panie Grzegorzu, kiedy prognozuje Pan to załamanie ropy do $20? Czy stan wysokich cena będzie trwać wiele lat?

[2017-03-15] Irys
SZACHOWNICA naprawdę brakuje cie wielu ludziom na tym forum, w 2016 byłeś naszym mentorem. Fajnie jakbyś znalazł czas i chęć żeby czasem nadal nas "oświecać " ;)

[2017-03-15] Boxer
No , brakuje trochę szachownicy . Boxer

[2017-03-16] Z.T
Jedna z prognoz się nie spełniła odnośnie Holandii. Wybory wygrała partia rządząca

[2017-03-16] Twoj imiennik
Do [2017-03-07] Simon. żle interpretujesz kto to jest Comercial. To są instytucje, które nie spekulują na towarach, tylko zabezpieczają się. Producent np. złota kopalnia shortuje w momencie kiedy uzna, że cena spot osiągnęła swój szczyt. A np. jubiler obstawia longi w jakimś dołku, bo uznaje, że cena już nie będzie spadać. Oni się zabezpieczają przed spadkiem przychodów, lub wzrostem kosztów. Spekulacyjne pozycje to mają tzw. Large speculators (banki i inne instytucje finansowe) oraz small

[2017-03-16] Twoj imiennik
Do [2017-03-07] Simon. żle interpretujesz kto to jest Comercial. To są instytucje, które nie spekulują na towarach, tylko zabezpieczają się. Producent np. złota kopalnia shortuje w momencie kiedy uzna, że cena spot osiągnęła swój szczyt. A np. jubiler obstawia longi w jakimś dołku, bo uznaje, że cena już nie będzie spadać. Oni się zabezpieczają przed spadkiem przychodów, lub wzrostem kosztów. Spekulacyjne pozycje to mają tzw. Large speculators (banki i inne instytucje finansowe) oraz small

[2017-03-16] bellerofont
Szachownicy na razie dziękujemy i lepiej go nie przywoływać. Teraz z zapałem zaczytujmy się w analizy jego oponentów. Ilość artykułów przez nich produkowana jest tak duża, że nie byłoby już czasu na czytanie Szachownicy. Brawo panie i panowie sytuujący się po lewej stronie sceny politycznej. Dziękujemy za wasze cenne rady i wskazówki. Po ilości i jakości waszych artykułów widać wyraźnie, że żaden Szachownica nie jest wam potrzebny, by oświecać nas maluczkich i prawidłowo interpretować otaczającą rzeczywistość. Za całego serca dziękujemy.

[2017-03-17] Adam
Tak jak Panu napisałem, w tym roku mamy powrót do normalności, oszołom w Holandii został już pogoniony, czas na Francję i Niemcy. Szybki odwrót od populistycznych idiotów na rzecz logice staje się faktem, będzie twardy BREXIT - jasno pokazujący gdzie jest siła. Siła jest w rozumie i wiedzy a nie w wierze. W PL też pogonimy uzurpatorów psujących RP - tym razem już na amen. ADAM

[2017-03-17] Gość
Won stad obrzydliwe lewaki !

[2017-03-18] gawron
Panie Adam, ta normalnosc to faceci w rurkach, in vitro, eutanazja, liberalizacja dewocji, walka z chrzescijanstwem, walka z rodzina, smieciowe umowy, tvn itd, tak? Fajna macie normalnosc. Serio. Trzeba byc niezle powalonym, zeby uwazac, ze to jest normalne co robia liberaly.

[2017-03-18] Jaro
Szachu co z Tb? Wracaj.

[2017-03-19] GerroN
W prognozach nie ma nic zawartych informacji odnośnie do Ukraińców w Polsce. A ostatnio bardzo dużo się w tej kwestii dzieje. Już mamy tanią siłę roboczą w postaci 1,3 mln obywateli UKR w kraju. Nie wiem, czy następuje ukrainizacja narodu polskiego, czy to tylko chwilowe sprawy, bo w tym roku UE ma znieść wizy dla Ukraińców i Gruzinów i oni pojadą dalej na zachód.------------------ Holandia tak mocno nie skręca na prawo, jak wszyscy sądzili. Nawet kilka dni przed wyborami Turcy zrobili małą niespodziankę w Rotterdamie w postaci zamieszek i wydawało się, że Holendrzy zrozumieją czym jest multi-kulti, ale jeszcze na to za wcześnie. Mark Rutte ponownie wygrał i wszystko pozostaje tak jak jest. Czyli więcej obozów dla uchodźców, więcej pieniędzy dla imigrantów. 4 kolejne lata to bardzo długo dla Holandii. A mniejszość Turecka (islam) mocno rośnie w siłę. ---------------------- Ubolewam nad tym, że G. Nowak nie uczestniczy tutaj w wymianie zdań. Kiedyś się znacznie częciej udzielał.

[2017-03-19] Pit
@GerroN naprawde wierzysz, ze Holendrzy maja ten wyjatkowy przywilej samodzielnie decydowac o losie swojego kraju i w demokrytacznych wyborach wybierac wladze...? Polacy tez...? No i kto jeszcze...? Towarzysze oswieceni maja ten show pt.demokratyczne wybory od dawna opanowany - Stalin powiedzial kiedys na ten temat "Ludzie, ktorzy oddaja swoje glosy na wyborach nie decyduja o niczym. Ludzie, ktorzy te glosy licza decyduja o wszystkim". Nie pamietasz jak to bylo za PZPR-u? 99% poparcia:)? Teraz rzecz idzie o wszystko, to ostateczna rozgrywka i lewactwo bedzie stosowalo wszystkie dostepne srodki.

[2017-03-20] Adam
@gawron Dla mnie walka z kościołem a zwłaszcza z tym katolickim - to absolutna normalności - nie ma instytucji, która w imię tzw. wiary zrobiła by więcej szkód. Mafia katolicka żeruje na naszym pięknym kraju robiąc z niego państwo wyznaniowe. BTW Czy to nie Watykan pierwszy uznał rządy Hitlera? Czy to nie KK katolicki wspierał w Niemczech propagandę Goebbelsa? Czy to nie Watykan brał pieniądze za ewakuację nazistowskich oprawców do Argentyny? To nie KK chciał spalenia na stosie Galileusza? ADAM

[2017-03-20] Gość
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Zmarl-David-Rockefeller-Mial-101-lat-7505813.html

[2017-03-20] Azar
@gawron przestań sączyć katolski jad. Eutanazja i aborcja to akurat normalne rzeczy rozumiane przez myślących ludzi. Wolność człowieku! Śmieciowe umowy - co w tym złego wolny rynek, ale ty wolisz pewnie pisowski zamordyzm i autokratyczno-socjalistyczna ideę państwa rydzyka. Liberalizm to mój drogi normalność, reszta to powymyślane ideologie. Liberalizm, czyli jak u zarania dziejów wolny człowiek i rywalizacja ludzi, a nie wspieranie "słabszych i chorych" lub rodziny.

[2017-03-20] Och
Gawron wytłumacz mi dlaczego mamy wszyscy pod przymusem wspierać rodzinę? Ja nie chce mieć rodziny, wolę przyjemności życia podróże, imprezy, dziewczyny, niż pieluchy i nieprzespane noce i nie ważne, co ktokolwiek na ten temat myśli, czy to dobre, czy nie. Tak chcę i koniec. Moje życie i moje decyzje. Niech sobie rodzinę wspiera ten, który chce ją mieć z własnej kasy, a nie wprowadzasz tu lewackie zasady. Kopalnie też byś pewnie dofinansował, bo wypłaty dla górników wspierają przecież rodziny.

[2017-03-21] Palec
szachownica was olał, skończył swoja misję propagandową nadaną przez arcybiskupa, kaczyńskiego i innych pomyleńców i się zmył.

[2017-03-21] Pit
@Adam jestes takim imbecylnym karaluchem moralnym z natury, czy ktos ci placi za wypisywanie tych rzygowin? Gdzie siedzisz, we Frankfurcie czy moze chalupniczo pracujesz? @Azar szkoda, ze ciebie nie potraktowano aborcja, ale zycze ci zebys chociaz z dobrodziejstwa eutanazji mogl skorzystac - zgodnie z twoim postepowym, nowoczesnym.de sposobem myslenia.

[2017-03-21] gawron
@ Adam - ja mowie o chrzescijanstwie - ty o Kosciele Katolickim. Zreszta inni tez sie podpieli. Otoz czytajcie prosze ze zrozumieniem - bo Europa taka jaka ona jest - jest wlasnie oparta o wartosci chrzescijanskie. Islam wam bedzie kobiety bil. Co do Watykanu itd - ja po pierwsze nie o tym mowilem a po drugie sa to argumenty wymyslone przez sowietow w latach 60-tych. W ogole sie nie odniosles do tego o czym ja pisalem. Bo normalnie to juz bylo. Teraz jest wszystko do gory nogami. Swiatem rzadza dewianci.

[2017-03-21] gawron
@ CH-Azar "katolski jad" "katolski jad" - a lewactwo to takie oswiecone. Nie znam inteligentnych lewakow. Bylbym za eutanazja - w jednym wszakze wypadku. Ze poddalbym jej wszystkich jej zwolennikow.

[2017-03-21] gawron
@ Och - czytajze ze zrozumieniem. Ja nie kaze nikomu wspierac rodziny, ale mowie, ze teraz sie ja niszczy. Czytaj prosze co ja pisze a nie co sobie wymyslisz. Ja sie nawet z toba zgadzam. Ale badzmy konsekwentni. Bo potem jest tak, ze te dzieci z rodzin placa podatki na takich nierobow, co to dzieci nie zrobili. Tak wiec fakt - eutanazja bylaby tu dobrym rozwiazaniem. Nie wychowales dzieci - to utrzymuj sie sam. Jesli sie nie utrzymasz, zostaniesz uspiony.

[2017-03-21] piotr
Panie Adam argumenty na temat kościoła na poziomie Michnika i Lisa

[2017-03-21] piotr
AZAR naziści też kochali piekno a w pracy tak sobie mordowali

[2017-03-21] Puma
@ Przyłączam sie do opinii GerroN-a. Brak komentarza odnosnie kwestii ukrainizacji Polski ! Nie wiemy o co chodzi z zalewem naszego kraju przez naród ukraiński(Wołyń wciąż w naszej pamięci).Przegrana Wildersa nie ma aż tak wielkiego znaczenia,najważniejsze wybory tego roku (moim skromnym zdaniem)odbędą się we Francji i w Niemczech.Wydaje mi sie że mimo wszelkim przeciwnościom wygra Marin Le Pen.Jeśli wygrana skrajnej prawicy stanie się faktem rozpad UE stanie się tylko kwestią czasu.Dalszy prawdopodobny scenariusz został opisany przez pana G.Nowaka jakiś czas temu.Do wszystkich osób o "lewicowych" poglądach-mylicie pojęcia,czas zweryfikuje wasze poglądy.Rok 2017 zapisze się z pewnością jako przełomowy w historii Europy i świata.

[2017-03-22] Gość
gawron " Bylbym za eutanazja - w jednym wszakze wypadku. Ze poddalbym jej wszystkich jej zwolennikow. " Żadna skrajność nie jest dobra. Osobiście nie popieram eutanacji, aczkolwiek jeśli ktoś chce i decyduje o sobie samym to niech ma wolność wyboru. Tak samo aborcja polskie prawo dopuszcza w 3 przypadkach i wszystkie popieram - nie ma co tu zmieniać. To nie są żadne widzimisie tylko poważne powody i rodzice powinni miec prawo wyboru. Pewne zasady z chrzecijaństa, czy kultury łacińskiej powinny być nie zmienne, ale nie można popadać w skrajność bo część niewinnych, dobrych ludzi będzie cierpieć. Pisze Pan "Nie wychowales dzieci - to utrzymuj sie sam." Prezecież to niesprawiedliwe, co z rodzinami, które się staraja, a nie mają, z tymi co poronili, z tymi co dziecko im zmarło po porodzie. Z tymi co świadomie nie chcą bo widza do czego zmierza świat. Omijam przypadek Och, który życie traktuje lekko jako zabawę, nie ma nawet checi niesienia pomocy - smutne takich ludzi coraz więcej. Och - nie chcesz dzieci Twój wybór, który jak najbardziej powinieneś mieć. Aczkolwiek z komentarza wnioskuję, że każdy niech radzi sobie sam. Szkoda bo pomagać też trzeba sobie. Azar - "wolny człowiek i rywalizacja ludzi, a nie wspieranie "słabszych i chorych" lub rodziny" Czyli co po trupach do celu? To rzeczywiście wolę eutanazję i prawdziwą wolność. Musi być Pan silny i zbyt pewny siebie, skoro nie boi się, że w życiu róznie bywa i można byc "pod wozem" i jakże doceniłoby się wtedy czyjąś pomoc.

[2017-03-22] Adam
@Puma - trok 2017 będzie przełomowy - zostanie odwrócona z gruntu fałszywa teoria związana z uciskiem jaki niby UE wywiera na poszczególne państwa. W Francji MLP przegra z kretesem - wybory w GER. bez znaczenia dla UE, w tym PL. Niezależnie czy wygra AM czy MS nasze dyplomatoły z MSZ nie będą w stanie prowadzić konstruktywnej debaty z UE - efekt UE wielu prędkości gdzie większe i bardziej zamożne kraje będą dyktować warunki. My poza jądrem decyzyjnym i poza finansowaniem. ADAM

[2017-03-22] Adam
@do nobów, którzy nie potrafią wymienić swoich poglądów w sposób cywilizowany ataki ad personam tylko pokazują, iż wiedza jest pojęciem dla was obcym - wystarczającym jest wiara w własne poglądy nie poparte żadnymi faktami/badaniami - tak po ludzku to szkoda mi Was. Ale rozumiem, iż z barku wiedzy nie jesteście w stanie sensownie zarabiać i frustracja tym faktem musi mieć swoje ujście - spokojnie możecie na mojej osobie, tak po chrześcijańsku pozwalam. ADAM

[2017-03-22] Adam
@gawron - dla mnie różnorodność to normalność. To nie islam jest przyczyną zła tylko głupota ludzi i wykorzystywanie religii do tego co zawsze. Proszę zobaczyć, że USA w której ludność napływowa stanowi większość, a wolność religijna jest daleko posunięta są mocarstwem i hegemonem (gospodarczym). To właśnie z różnorodności płynie ich siła. Socjalizm, który trawi Europę (w tym PL) jest problemem a nie imigranci. Gdyby nie rozpasany socjał nikt nie przyjeżdżał by tu żerować. ADAM

[2017-03-23] Ilo
gawron eutanazja jest dobrowolna, a nie na twój rozkaz. Ja eutanazji chcę głównie dla siebie na wypadek kalectwa i permanentnego bólu. Chodzi o to, abym to ja mógł podjąć decyzję, a nie urzędnik, który dziś zabrania mi się nawet zabić i za chwilę znów będzie decydował, czy mogę własne drzewo wyciąć z własnej posesji.

[2017-03-23] Cash
I to jest właśnie ta wszechobecna katolicka miłość bliźniego. Dlatego (na szczęście i ku wolności intelektualnej) młodzi ludzie odchodzą od kk. Proszę spojrzeć - kilka wpisów ludzi z innymi poglądami i co otrzymujemy od braci katolików, cytuję za Pit: "@Azar szkoda, ze ciebie nie potraktowano aborcja, ale zycze ci zebys chociaz z dobrodziejstwa eutanazji mogl skorzystac", za Gawron: " Bylbym za eutanazja - w jednym wszakze wypadku. Ze poddalbym jej wszystkich jej zwolennikow" lub " Bo potem jest tak, ze te dzieci z rodzin placa podatki na takich nierobow, co to dzieci nie zrobili. Tak wiec fakt - eutanazja bylaby tu dobrym rozwiazaniem. Nie wychowales dzieci - to utrzymuj sie sam. Jesli sie nie utrzymasz, zostaniesz uspiony" i piotr. Brawo Panowie kawał dobrej roboty!

[2017-03-23] Zadich
Puma nie bij piany, Polaków w UK też jest tyle i nikt z Angoli nie pieje, ze polonizacja wyspy, pieją co prawda o pracę, ale bez gadki i polonizacji. To sama tyczy się wielu innych krajów USA, Hiszpania, Niemcy. Trochę dystansu i wyluzowania narodowego.

[2017-03-23] Azar
PIOTR podobnie, jak biskupi kochają dzieci, zwłaszcza chłopców i jak kochali prawdę, ale diabelskość kobiet zwalczali paląc je na stosie za czary.

[2017-03-23] Adam
Rzeczywiście Piotr? Zapewne jesteś w stanie je obalić na podstawie faktów?

[2017-03-23] dodo
Gawron nie przesadzaj. Nie znasz inteligentnych lewaków? Ja zna prywatnie i z mediów masę. Są natomiast zakłamani, bezwzględni lub głupi, choć piekielnie inteligentni. Na tej zasadzie mogę napisać, ze nie znam inteligentnych katoli, ale to taka sama nieprawda. Nie rozumiem, jak trzeba być ignorantem naukowym, żeby wierzyć w boga, ale znam wielu inteligentnych katoli, choć jak widać tępych.

[2017-03-23] arnik
Co do zalewu Ukraińców nie sądzę zeby po zniesieniu wiz wyjechali na zachód. W Polsce w miare łatwo moga pracowac poza tym Polska jest im bliska kulturowo.Wielu z nich już sie u nas zaaklimatyzowało. Ogladam sporo ukrainskich blogerów i oni mówia wprost ze z Polski nie wyjadą ,nawet jesli UE zniesie wizy. Co najwyżej możemy spodziewac sie ich w jeszcze wiekszej ilosci . Motywy przyjazdu Ukraincow do Polski sa czysto ekonomiczne. Na Ukrainie przecietny zarobek to 2000-3000 Hrywien ,kurs to okolo 0,16 PLN. A więc w przeliczeniu na złotówki Ukraincy zarabiaja u siebie w kraju przeciętnie 320-480 PLN a życie jest tak samo drogie jak u nas.Do tego dochodzi niepewność jutra związana z sytucja w Donbasie. Ogólnie Trwa wyludnianie Ukrainy ,które będzie postepowac. W przypadku zniesienia wiz na pewno przybierze na sile ,podobnie jak swego czasu u nas.

[2017-03-23] perez
Najbardziej mnie bawi, że postępowi tzw. lewacy tak bardzo walczą o równość i tolerancję, że najchętniej zdelegalizowaliby chrześcijaństwo, a wyznawców rzucili na rzeź muzułmańskim przybyszom. Coś jak KOD, który walczy o demokrację z demokratycznie wybranym rządem w Polsce. Co do sytuacji w Europie, zgadzam się że najważniejsze będą wybory we Francji. Jeżeli wygra Le Pen, dni UE w obecnym kształcie będą policzone. Niemcy są zbyt ogłupiali i nadal będą głosować na Makrelę i spółkę. Nie będzie też w Niemczech żadnej wojny domowej - Niemcy nadal są przyjaźnie nastawieni do uchodźców (relacja rodziny, która mieszka w zachodnich Niemczech). Zresztą obiektywnie (pomimo że jestem przeciwny przyjmowaniu jakichkolwiek uchodźców) zamachy w Europie są marginalne. Efekt jedynie propagandowy, ale Europejczycy są zbyt zgnuśniali żeby podnieść czoło i zrobić zadymę na ulicy.

[2017-03-24] J.
Brawo Gawron! zgadzam się w 100%

[2017-03-24] Puma
@Zadich Różnicy między Polakami na wyspach a Ukraińcami w Polsce należy doszukiwać się w zaszłościach historycznych między tymi narodami.Polacy nie mają roszczeń terytorialnych wobec UK za to Ukraińcy już tak.Mając za bohatera narodowego Banderę coraz częściej i śmielej dają do zrozumienia iż marzą im się wschodnie tereny Polski.Na Hiszpanię i Niemcy dopiero przyjdzie czas.Nie twierdzę że wszystkie mniejszości etniczne stanowią problem,w USA ten tygiel kulturowy lepiej lub gorzej ale póki co funkcjonuje.Zagrożeniem są wszędzie szybko rozrastające się skupiska muzułmańskie.Wynika to z ekspansywnej ideologii Koranu jak i przyzwolenia władz krajów zachodnich.Nie można porównywać stosunków polsko-ukraińskich z sytuacją w krajach opanowywanych przez islam jak np Niemcy,Francja czy Hiszpania.I trzeba odróżniać imigrantów ekonomicznych od inwazji agresywnie nastawionych przybyszów.Jesli o Ukraińców chodzi nie jestem wrogo nastawiony do tych którzy uciekają do nas przed biedą.Ale dostrzegam zagrożenie w zalewie rynku pracy przez tanią siłę roboczą z Ukrainy ponieważ trzeba się liczyć w najbliższych latach z licznymi powrotami naszych rodaków z emigracji i ci ludzie będą musieli w Polsce zacząc wszystko od nowa,będą potrzebne tysiące miejsc pracy,które będą już obsadzone przez Ukraińców.

[2017-03-24] Puma
@Adam Jestem odmiennego zdania,myślę że dojdzie do jeszcze większych podziałów i coraz bardziej widoczny będzie dyktat UE i jej prawdziwe oblicze i dążenie do likwidacji państw narodowych.Wybory we Francji-jeszcze jest trochę czasu,wystarczy jakiś poważny zamach,może Erdogan podeśle trochę uchodzców co sprawi,że słupki poparcia pójdą w górę dla LePen,zobaczymy,sam jestem ciekaw.Fakt że dla PL i UE niewielka różnica czy wygra Makrela czy Schulz-oboje realizują ten sam program i są antypolscy przy czym Schulz wcale się z tym nie kryje.A Polska pozbawiona prawa głosu i dotacji nie będzie mieć interesu żeby pozostać w UE,proste.

[2017-03-24] GerroN
1. Ponieważ trwa wojna na wschodniej części Ukrainy i wielu Ukraińców nie chce iść ginąć za kraj to dezerterzy zaleją Polskę. 2. Liberalizacja wymogów wizowych nie wpłynie jednak znacząco ani na polski, ani na europejski rynek pracy. Skróci się co prawda czas oczekiwania pracodawców na przyjazd pracowników zza wschodniej granicy, jednak w dalszym ciągu będą oni potrzebować wizy krajowej na pobyt długookresowy, tzn. przekraczający trzy miesiące. Innymi słowy, w dalszym ciągu potrzebują zezwoleń, ponieważ nie są członkami UE 3. Moim zdaniem Ukraińcy ekonomiczni częściowo asymilują się z polskim społeczeństwem. Może być to zastrzyk demograficzny dla Polaków. Ukry nie czują między sobą więzi kulturowej, a chcą tylko godnie żyć. Coś jak Polonia na zachodzie, ale więzi i tożsamość kulturowa znacznie słabsza niż w naszym przypadku 3. Rząd PiS a Morawiecki w szczególności dostrzega w jakimś stopniu znaczenie Ukraińskiego pracownika na rynek pracy. Wiedzą, że bez niego ciężej będzie budować potęgę IV RP. Kraj nie będzie się szybko rozwijał bez udziału 2-3 milionów imigrantów ekonomicznych. Skończyć się to może jak historia mniejszości Tureckiej w Niemczech, ale nie sądzę by tak było. Wielu imigrantów ekonomicznych z Turcji przyjechało do szybko budującej się niemieckiej potęgi i została tam już na stałe. Tworząc enklawy i nie asymilując się z rdzennymi Niemcami. Turcy wyznają islam a ich kraj, Turcja rośnie w siłę tak mocno, że odwołują się do niego w każdym manifeście. Wywieszając Tureckie flagi, organizując wielotysięczne demonstracje w centrach metropolii najludniejszych krajów zachodu. Jednak różnice kulturowe są diametralne i nie sądzę by w Polsce powtórzył się podobny scenariusz. Ukraińcy tego nie czują, a ich kraj obecnie znajduję się w agonii pod każdym możliwym względem. Putin poprzez wojne o to zresztą dba. 4. Zalew Ukrów wydaję się moim zdaniem nieunikniony, dlatego należy zadbać o to, by nie integrowali wzajemnie się na naszej ziemi (nie dopuszczać to rejestracji mniejszości ukraińskiej, wspólnych obchodów, nie wynajmować im lokali, itp.) i przede wszystkim stworzyć system by nie byli konkurencja w żaden sposób dla Polaka. Co chwila słyszę o Ukraińcach pracujących za głodowe stawki, jakie Polak w życiu by się nie zgodził (7 PLN w firmie produkującej plastiki, 5 PLN w drukarni). Ukry mają nóż na gardle. Pracować w byle jakiej pracy w Polsce i cieszyć się życiem lub umierać za kraj w Donbasie, który nic dla niego nie znaczy. Należy wprowadzić minimalne zarobki dla danej branży tak jak w przypadku Danii. W moim przypadku jest to 135 koron i uwierzcie KAŻDY PRACODAWCA przestrzega tego, a często dają trochę więcej. Dla polaków takie wewnętrzne przestrzeganie prawa (minimalnych stawek) to całkowita abstrakcja. Za wcześnie na takie rzeczy. Zbyt duża bieda. Dlatego na chwilę obecną jestem 70/30 na NIE dla rynku pracy dla Ukrów. Jeszcze kwestia odgrzewania nastrojów antyukraińskich w mediach. Proces ten dopiero raczkuje i będzie się rozwijał. Pamięć o Wołyniu do końca będzie leżeć w Pamięci Polaków.

[2017-03-25] piotr
Panie AZAR proszę sprawdzić ilu homoseksualistów jest pedofilami tak procentowo a także ilu tatusiów w dobrych domach i ilu biskupów wtedy pietnuj pamiętając o kolejności

[2017-03-25] Szachownica
Przepraszam forumowiczów za nieobecność. Zwyczajnie brak mi czasu na sen i jedzenie. Skończyły się czasy gadania - teraz trzeba działać. I działam. Polecam: https://www.youtube.com/watch?v=ZjlDQPkyw2s To pewien znak czasów, owe podsumowanie kiepskich rokowań Zachodu, a z drugiej strony - nasza własna droga. Do tego wywiadu mam tylko jedna uwagę - Gadowski myli się, że Chiny nie chcą ekspansji. Chiny to w większości nieużytki, góry, pustynie, stąd ich ekspansja jest w dłuższym czasie pewna. I nawet się z tym nie kryją - jak w artykule chińskiej gazety o "wojnie koniecznej" o odzyskanie 1,6 mln km2 ziem zagrabionych przez Rosję w wieku hańby: http://www.kresy.pl/publicystyka,analizy?zobacz/podszczypywanie-ruskiego-tylka-czyli-najnowsza-historia-relacji-pekin-moskwa Tyle, że Chiny nie ruszą na wojnę, póki pokojowa ekspansja będzie im się bardziej opłacała. Co zresztą jest zgodne z mentalnością gry w "go" [wei-chi] - przeciwnik do ostatka nie orientuje się, że przegrywa... Turcja i Rosja dalej odrywają tymczasowe kupony polityczne z "przyjaźni". Do czasu - bo jak Turcja wystarczająco oddali się od NATO, wtedy USA [i Izrael] zapewnią poufnie Rosję [ale i Iran], że palcem nie kiwną w obronie Turcji - art.5 będzie martwy. Turcja zbytnio wyrasta na Bliskim Wschodzie, przejęła wszystkie nitki gazowe, nie podoba się to wszystkim innym pretendentom do bycia hegemonem: Rosji, USA, Izraelowi, Iranowi... A cieśniny Bosforu i Morze Czarne i Kaukaz to tradycyjne "kości niezgody" między Turcją a Rosją. Do zwycięskiej wojny Rosji Z Turcja dojdzie - ale za lat kilka, może dekadę w zależności od sekwencji ruchów. To będzie ostatni "krymnasz" Rosji - pyrrusowe zwycięstwo zewnętrzne, które jeszcze bardziej dobije Rosję wewnętrznie: bo wojny, nawet zwycięskie, bardzo dużo kosztują... Na razie zgodnie z zasadą: "eskalujesz w jednym punkcie - wpierw deeskaluj inne konflikty" Rosja przygotowuje się do zajęcia Białorusi podczas Zapad-2017. Wjadą i nie wyjadą. Teraz prężą muskuły np. w Donbasie i w Syrii, by przed anschlussem Białorusi "łaskawie" uspokoić sytuację i zgrywać baranki. Przejęcie Białorusi to zasadnicza zmiana Programu Modernizacji Technicznej WP. Więcej na wojska lądowe, mniej na np. okręty wojenne. Stąd z jednej strony duże zakupy dla szeregowego żołnierza OT dla zabezpieczenia przed desantem i wojna hybrydową i sabotażem [2,5 tys UKM, 55 tys Beryli, 600 lekkich moździerzy, 3 tys granatników 40 mm, w planach doposażanie w Pioruny, w amunicje krążącą. Także dlatego nagłe przetargi na wielorazowe i jednorazowe granatniki uniwersalne i ppanc od początku roku - a miały być ok. 2020. To wszystko przez Białoruś. Na morzu pewnie kupimy od Australii używane [acz zmodernizowane] fregaty Adelaide, z budowy Czapli i Mieczników pewnie zrezygnujemy, Orka na razie skończy się na n[. wypożyczeniu 2 U-bootów od Niemców. Homar i Kryl przyśpieszane, nacisk na Wisłę i Narew. A Polska w EU? Cóż - po sprawie Tuska Orban na własne życzenie abdykował z pozycji lidera zmian na rzecz Kaczyńskiego. A deklaracja Kaczyńskiego odcinająca się od Le Pen i innej "prawicy" [pisałem wiele razy: cóż to za prawica, skoro patrzy na Putina jak na zbawcę i idola, zupełnie jak lewica?] - to rozwiązuje nam ręce. Po prostu - możemy iść swoją drogą. Opóźniając ruchy Niemiec, które budują nieustępliwie "twarde jądro" z Francja i Beneluxem. Musimy dać sobie czas na zbudowanie własnej strefy. Owe 27:1, to w istocie bardzo dobry punkt wyjścia dla Polski - gdy kraje Europy Wschodniej i Centralnej przyciśnie nowa fala imigracji, albo zagrożenie od Rosji, niestabilność finansowa i kryzys ekonomiczny - WTEDY znów przybiegną do Polski o ratunek i wsparcie i wspólne stanowisko wobec Berlina. Czyli - tak naprawdę owe 27:1 buduje nam idealną sytuacje negocjacyjną wobec państw Europy z Zakresu ["16+1"] - ale i wobec Skandynawów, także Ukrainy i Białorusi. Pytanie zasadnicze, to czy Polska zdąży się przepiąć z pozycji podwykonawcy Niemiec na pozycję samodzielnego producenta dóbr wysoko przetworzonych i na eksport na Jedwabny Szlak - morski i lądowy. Zgrzyt Antoniego, który odmówił najpierw sprzedaży działki terenów wojskowych pod terminal w Łodzi - został rozwiązany bardzo sensownie - powiedziałbym w chińskim stylu. Sprzedamy - ale spółce z pakietem większościowym Skarbu Państwa. I bardzo dobrze - nawet Chińczycy [zwłaszcza oni] nie mogą protestować, bo sami tak robią, że państwo trzyma w ręku kluczowe zasoby, umożliwiając jednocześnie rozwój ekonomiczny inicjatywy prywatnej-niepaństwowej. Być może ten casus to pierwszy przykład odrobienia lekcji z transformacji państw Azji. Jeszcze jedno - narzekamy na zbytnie panoszenie Ukraińców w Polsce, ale z drugiej strony mamy silny bat na KE - że sami przyjmujemy imigrantów - i to z państwa dotkniętego wojną. No i dzięki Ukraińcom nie mamy zapaści demograficznej na rynku pracy - a to by chyba najbardziej dobiło Polskę. No i ci ludzie, przeważnie młodzi, to jednak są najbardziej otwarci na zmianę myślenia. Oni najbardziej i najszczerzej powiedzą swoim rodzinom, jak się tu żyje. Oczywiście - jak wszystko - trzeba to uważnie kontrolować. Bo w każdej sprawie kij ma dwa końce... Najważniejsza jest konsekwencja i twarde "NIE dla Bandery - TAK dla Ukrainy bez Bandery". A na końcu: najwięcej zależy od nas: i we własnym gospodarstwie i w aktywności społecznej i politycznej. Przykład - żeby nie było - dwóch moich znajomych, po lekturze amerbrokera i rozmowach [najpierw kąśliwych, potem merytorycznych] zamiast kupić samochody na pokaz [jeden to miał być Volvo XC90, drugi jakiś Mercedes z wyższej klasy], dogadało się. Kupili dostawczaka z wyposażeniem, jako ruchomy warsztat naprawczy, ale taki naprawdę na poziomie, plus mobilny generator, spawarki, itd - i nie mogą się opędzić od zamówień. Zakłady, zakładziki, budowy, nawet prywatne posesje - ba, na wieś ich wzywają do gospodarstw, sprzętu. Żeby sobie powetować owe "stracone" Volvo i Mercedes [tzn. samochody osobowe mają, te dotychczas posiadane - jeden C5, drugi Octavię], to kupili sobie rowery poziome "crossy" i kazali zamontować silniki elektryczne w kołach i akumulatory. I chwalą sobie, że po całym dniu wizgotania w robocie, to mogą w ciszy te pół godzinki odsapnąć po "crossach" w lesie. Pewnie - mieli inną kasę, niż zwykły Polak, ale gdyby nie podjęli innej decyzji niż standardowe "postaw się, a zastaw się", toby tylko utopili te pieniądze w luksusowych samochodach - za kredyt u szyi. Z zawodowego obowiązku dowiadywałem się: są pieniądze, zwykle po 10 tys na bezrobotnego, na rozwinięcie działalności. Takim będzie gorzej na początku, niż tym dwóm znajomym, ale i tak, jak ktoś będzie spawaczem, to kupi spawarkę i choćby skuterkiem z przyczepką dojedzie robić zlecenie. A jeżeli tacy dogadają się w kilku - wtedy zupełnie inna sytuacja...synergia współdziałania [ja garaż na warsztat, ty dostawczak, a ty wyposażenie warsztatu - a żona księgowość]. Moja rada bez zmian: liczyć tylko na siebie, nie patrzeć na marudów i szyderców, robić swoje wg planu, oszczędzać i inwestować w swoje "złote ręce", iść w kierunku własnej autonomicznej "chałupy" z ziemią, warsztatem, rolowaniem zapasów, spiknąć się z sąsiadami na godzinę W. A jak wybory - zawsze rozpoznać "kto, co i po co" - i zawsze głosować wg swojego najlepszego przekonania. Zachód jest stracony, Rosja też. Czasy przyjdą ciężkie - ale licząc chłodno, to Polacy mają największe szanse wyjść z tego bez większego szwanku. Nie chodzi o luksusy - chodzi o przetrwanie, żeby nie było głodu, chorób, rozboju, żeby była stabilność i dach nad głową. Wygra społeczeństwo zdolne do współpracy i do zaciśnięcia zębów. Społeczeństwa egoistyczne i roszczeniowe i przyzwyczajone do dobrego małym kosztem - upadną, rozpadną się, i to najpierw od środka, gdy przyjdzie kryzys. Polska wzrośnie - TAK, ale dopiero, gdy wielcy upadną. A upadną. Teraz się upajają swoją finansowa siłą, czy siłą militarną - DO CZASU - pycha przed upadkiem stoi... A my? - cóż - nic nie gadać, ale i nie pozwalać się wkręcać w cudze projekty, nie angażować zwłaszcza w wojnę, wzmacniać się - i być mentalnie przygotowanym na zawalenie się obecnego, "jedynego wyobrażalnego" konsumpcyjnego świata Coca-Coli. A owo mentalne przygotowanie powinno być też przekute w konkretne życiowe ścieżki: brak kredytów, rolowanie zapasów żywności i wody, autonomiczny dom [solary, PV, studnia, ziemia] i własne "złote ręce" do wszystkiego. Ktoś kiedyś naśmiewał się z moich pomysłów na czas kryzysu, że radzę rowery z przyczepkami, najlepiej poziome elektryki. W Szwecji tamtejsza Obrona Cywilna funkcjonuje lokalnie właśnie przez rowery [zbiórki, patrole, inspekcje], a drobne przewozy [sprzęt, leki, żywność] - albo na bagażniku, albo na przyczepce. Bo w razie czego paliwo pierwsze jest odcięte i racjonowane... Notabene: w Szwecji przywrócono pobór powszechny do wojska, a Finlandia zwiększa stany wojska z 230 do 280 tys żołnierzy. O ile co do imigrantów Skandynawowie zachowują się jak lemingi przed skokiem w przepaść, o tyle w sprawach wojskowych są pragmatyczni i reagują na zmiany. Jasno mówią - Rosja dąży do dominacji i trzeba to kontrować. Idzie o dominację FR na Bałtyku, ale i o Ocean Arktyczny, gdzie Norwegia i Dania bardzo przeszkadzają imperialnym planom Kremla. "Co gorsza" - znaczy wg Kremla - Finlandia zamiast pokornie skulić ogon, jak podczas "zimnej wojny" [stąd wziął się przecież termin "finlandyzacja" od pokornego siedzenia jak mysz pod miotłą i spełniania "życzeń" Kremla] - teraz wyraźnie "krnąbrnie" nie życzy sobie żadnej dominacji Rosji. I Szwedzi i Finowie wzmacniają bilateralne sojusze z państwami NATO, z samym USA, Norwegia zwiększa bazy sprzętowe na wypadek wojny. Dania buduje własną ruchomą tarczę antyrakietową na fregatach, Norwegia najprawdopodobniej też pójdzie tą drogą. Oj - BARDZO to nie w smak Kremlowi - a przecież sami zmusili Skandynawów do takich ruchów swoimi demonstracjami siły i groźbami atomowymi [np. przeciw Danii i Norwegii]. Sami doprowadzili do zwarcia szeregów, powstania NORDEFCO, współpracy z UK i USA i NATO. Skandynawowie to panowanie nad Sundem i nad wyjściem z Oceanu Arktycznego na Atlantyk. Brytowie po szoku bezradności własnych sił przeciwpodwodnych [kolejna zasługa Kremla], kupują teraz 9 P-8 Poseidon, Norwegowie 5 P-8. To w sumie zamyka wyjście z Oceanu Arktycznego "boomerom" i okrętom szturmowym Floty Północnej. Wraz z konfliktem o zasoby Oceanu Arktycznego - Skandynawia to kolejne pole ewentualnego gorącego starcia z FR [gdzie stronam-sojusznikamii będą też USA, Kanada i UK]. A konkretnie - cel Kremla to Finlandia - słaba demograficznie i z bardzo rozciągłą granica z FR. Tu grozi nawet wariant "deeskalacyjnego" użycia broni jądrowej przez FR. Grożbami, prowokacjami granicznymi, nawet otwartym atakiem na Finlandię mają nadzieję rozbić NORDEFCO i osłabić NATO. Tyle, że Finlandia nie będzie izolowana, nie tylko NORDEFCO, ale i NATO z USA na czele będzie tam stroną. Nie teraz - to się rozwinie dopiero za kilka lat, raczej dekadę. O ile w przypadku Turcji Rosja zapewne wygra [ba, w skrajnym wypadku postawi się nawet w roli "obrońcy NATO przed buntownikiem" - broniąc Grecji], a wygra, bo USA będzie chciało przegranej Turcji, by wróciła zbita pod skrzydła USA....o tyle w przypadku owej "wojny skandynawskiej" [zresztą będącej w ścisłym związku z próbą całkowitego zdominowania Bałtów jako państw-marionetek Kremla - celem uzyskania przez FR faktycznie dysponowanej linii brzegowej od Petersburga do Kaliningradu]- OOO! - tu będzie dla Rosji bardzo niemiła i gorąca niespodzianka. Co dla nas ważne - aby tak sterować i komunikować międzynarodowo, że "my zabezpieczamy Kaliningrad i Białoruś przejętą przez Kreml - to i tak zbyt duże zadanie na Polskę, więc nas do wojny skandynawskiej nie mieszajcie - my tam nie pójdziemy, bo to są naczynia połączone i my trzymając granicę u siebie i angażując FR was wspieramy". WIEM - TERAZ to s-f. Za dekadę - twarda opcja i problem do "rozgryzienia". Paradoksalnie: Kaliningrad i Białoruś i Ukraina dają nam dobrą wymówkę, aby trzymać "karty przy sobie", wojsko na miejscu - i nie w dawać się w zewnętrzne wojny. W żadne wojny, także na Bliskim Wschodzie - skąd powinniśmy się całkowicie wycofać. Po prostu: "fleet in being" i czujna pełna gotowość na swoim stanowisku. Znów pozorny paradoks: jak będziemy silni i gotowi na wojnę...to nie będziemy musieli walczyć, bo atak będzie dla napastnika nieopłacalny. W przeciwnym wypadku - zwłaszcza przy suflowaniu pacyfizmu i idei "jak nie będziemy się zbroić i będziemy słuchać Moskwy, to nas zostawią" - WTEDY właśnie wojna przyjdzie do Polski. "Chcesz pokoju - szykuj się do wojny" - rzymskie przysłowie sprawdzone przez wieki, zawsze aktualne... Przyszły wielki konflikt globalny wygra ten, kto przetrwa i nie będzie się angażował - możliwie do końca. Uwaga na koniec: zwycięstwo czy przegrana "prawicy" w wyborach we Francji czy Niemczech jest bez znaczenia. Bo i Le Pen i AfD chcą jak najszybszego "zbratania" z Putinem - naszym kosztem, rzecz oczywista... To samo Wilders, ale i Syriza i inne ruchy niby "alternatywno-antyunijne". Kaczyński twardo deklaruje za zjednoczoną, ale zreformowana Unią państw narodowych. Bardzo dobrze - bo choćby przez wiązanie Niemiec i innych państw, przez eksport na Zachód [podstawa dodatniego bilansu] i przez Jedwabny Szlak [który ma sens przy utrzymaniu UE] - ten kierunek polityki jest strategicznym i żywotnym kierunkiem dla Polski. Przynajmniej, póki nie wytworzymy gospodarki samodzielnej, eksportującej na Wielki Wschód. A to sprawa na dekadę, nawet więcej - i obawiam, się że jednak nie staczy nam czasu i kryzys wynikły z perturbacji w UE nam dopiecze. Jak i dopieką nam ataki Wielkich Braci owego "superpaństwa=IV Rzeszy". Najważniejsze, że jesteśmy autonomiczni żywnościowo - że jesteśmy monoetniczni, silni w chrześcijaństwie i niezerodowani moralnie przez lewackie bujanie w oderwaniu od rzeczywistości. Rodzina u nas istnieje, a nie jak w Norwegii, że "od wychowania dzieci to właściwie jest państwo". Pewnie - mogłoby być u nas lepiej, znacznie lepiej - zawsze tak jest. Ale te OSTRE różnice względem innych krajów UE i Rosji widać dopiero z zewnątrz. W ostatecznym rachunku, te różnice, plus geopolityka, pierwszy raz po naszej stronie [Jedwabny Szlak - ale i Polska jako rozdzielacz Berlina od Kremla jest wspierana przez USA i Chiny - przez OBA supermocarstwa - w ich egoistycznym żywotnym interesie, by nie powstało konkurencyjne SILNIEJSZE od nich imperium od Lizbony do Władywostoku], plus wyzyskanie bogactw surowcowych [mamy je jak na zawołanie - ale trzeba je wykorzystać - samo się nie wydobędzie, ani nie przetworzy w produkt o wysokiej marży, innowacyjny i wysoko przetworzony], plus wzmacnianie armii [gwaranta REALNEJ suwerenności] - to wszystko daje nam przetrwanie i przyszły wzrost - o ile zaciśniemy zęby i zorganizujemy się - podkreślam. Nie mam dla nikogo tanich obietnic ani żadnego "samo się zrobi" ani nawet "niech rząd to zrobi, a ja będę siedział z boku i krytykował i czekał na dobrobyt". Nic z tego... Cóż - ironia losu - dzięki Putinowi mamy "podkładkę" pod wzmacnianie wojska, wypadałoby mu za to podziękować...w innych warunkach polska armia nie miałaby szans na JASSM-ER czy inne systemy z "topowej" półki... No i Putin skutecznie antagonizuje sobie i Ukrainę i Białoruś, osłabia je [Ukrainę wojennie, ale i Białoruś traci ekonomicznie przez jazdę na rosyjskim wózku]. W przyszłości sami do nas przyjdą - byle tylko z naszej strony nie było głupiego emocjonalnego palenia mostów, albo pyszałkowatości, a z drugiej strony - musi być konstruktywna, stała oferta współdziałania - dużo korzystniejsza, niż dominacyjne "oferty" Kremla...czy Berlina... To zaowocuje w przyszłości - mimo siłowych działań Kremla, te państwa, zapędzone pod ścianę, nie będą miały innej alternatywy. Nawet nie o rządy chodzi - ale o społeczeństwa obu państw, bo to zdecyduje w końcu przy kolejnych przetasowaniach na górze. Bo te społeczeństwa też będą chciały przetrwać i mieć stabilność - a PARTNERSKI sojusz z Polska im to da. Oczywiście - mówię o sytuacji przynajmniej za dekadę, półtorej. Nie od razu Kraków zbudowano. Teraz nic się nie poradzi ani na Ukrainę, ani na Białoruś, jesteśmy dużo za słabi, zewnętrzni gracze zbyt mocni, a i tamte społeczeństwa jeszcze nie są dociśnięte do ściany i nie mają alternatywy "albo Polska i życie - albo upadek...". To samo tyczy się V4 i innych państw Europy Centralnej. Stąd wszelkie rojenia Młodzieży Wszechpolskiej i ruchów Wielkiej Polski mam za oderwane od rzeczywistości myślenie życzeniowe. Zamiast wieców, trzeba robić biznes u podstaw. Jedna firma, która zatrudni kilkuset Ukraińców, daje im godziwe warunki, robi więcej dla propagowania Polski, niż wszelkie ruchy z OBECNYMI "snami o potędze". Zresztą - tu chodzi też o zmianę nastawienia - właśnie z dominacyjnego na partnerski. Mniej zadęcia - ale więcej rzeczowej rozmowy z innymi społeczeństwami. Z ludźmi. A! - na koniec taka ciekawostka: trzech młodych Ukraińców zatrudniło się w Częstochowie. Poszli zwiedzać Jasną Górę. Jakie było ich zdziwienie, jak zobaczyli adorację TYPOWEJ WSCHODNIEJ IKONY. Zupełnie ich to stropiło, zainteresowali się "tematem". Efekt: sami teraz mówią, że ten moskiewski patriarchat, który dalej trzyma Ławrę Kijowską w swoim ręku, to im tylko namieszał w głowie i wrogo i kłamliwie nastawił przeciw katolikom-Polakom. I najciekawszy był ich własny wniosek: teraz to nam Ukraińcom bliżej do Jasnej Góry, niż do Kremla. I o to chodzi - żeby te bariery kłamstw narosłych za caratu, ale i czerwonego caratu, skutecznie obnażyć. Stopniowo - ale tysiące, potem miliony Ukraińców [i Białorusinów] zobaczą to samo... To nie oznacza schowania Wołynia pod dywan, to oznacza zwyczajnie konsekwentne mówienie prawdy, żeby sami przyznali jak było, bez fałszu - i bez wypierania. A z naszej strony prawda i cierpliwa nieustępliwość - spokojnie, ale konsekwentnie - bez palenia mostów, bez histerii i bez "nigdy nie wybaczymy", co bardzo skwapliwie sufluje Moskwa, bo się boi naszego sojuszu i za wszelka cenę chce rozpalić drugi Wołyń do kwadratu. Typowa zagrywka Kremla pod "dziel i rządź"... Dlatego trzeba robić swoje i nie dać się sprowokować. Cierpliwie - krok po kroku. Ukraińców przeczekać, aż im twarda rzeczywistość wygoni z głowy głowy banderowskie sny o potędze. Spokojnie poczekamy - i przeczekamy. Im później przyjdą do nas z przeprosinami - tym będą słabsi i tym bardziej będzie hojna ich oferta dla nas. Taka jest rzeczywistość. I nawet nie będą mogli nas za to winić - tylko siebie, że tak późno przejrzeli na oczy, a brnęli w biedę na własne życzenie i tumanieni przez pyszałków od Bandery. Za co swoją drogą najpierw "podziękują" banderowcom, zanim przyjdą z ofertą i przeprosinami do nas. Jeżeli zachowamy taką konsekwentną, cierpliwą ale i twardą linię postępowania - to nie CZY? tylko KIEDY? jest pytaniem w tej sprawie.

[2017-03-25] piotr
Drogi Adamie Ty nie pojmujesz czym jest Kościół i kim jest Bóg to jakby tłumaczyć komuś kto nigdy nie kochał czym jest miłość

[2017-03-26] Azar
Gość "wolny człowiek i rywalizacja ludzi, a nie wspieranie "słabszych i chorych" lub rodziny" - czyli brak przymusu państwowego do pomocy innym. Jestem niezależna i bogatą osobą, pomocy materialnej na pewno już w życiu będę od kogoś potrzebował, chyba że mówimy o kwotach ponad 2-3 mln pln, ale takie an nic nie są potrzebne i zus też nie da. Sam pomagam innym ludziom, ale z mojej woli, a nie że Kaczor każe tym a nie innym dać.

[2017-03-26] Ozek
perez, jacy lewacy? "Najbardziej mnie bawi, że postępowi tzw. lewacy tak bardzo walczą o równość i tolerancję, że najchętniej zdelegalizowaliby chrześcijaństwo, a wyznawców rzucili na rzeź muzułmańskim przybyszom." Ja jestem prawicowcem z krwi i kości, ale nienawidzę katolstwa, bo to robak, który zżerał Europe przez setki lat i tylko rozwój nauki go powstrzymał od jej zżarcia do końca. To samo z islamem teraz. Kto tu chce katoli rzucać na pożarcie muzułmanom??? Chyba masz jakieś fobie. Możesz przytoczyć choć jeden wpis z forum na ten temat? Konkrety kolego albo lepiej się nie wypowiadaj w temacie, jak masz kłamać. Chce to zasuwaj i łóż na tacę organizacji, która walczyła przez 2 tysiące lat z nauką i wiedzą.

[2017-03-26] gawron
@ Adam, powazny to ty nie jestes. Populizm wytykasz, a potem mowisz populistyczne frazesy. Cieszysz sie, ze w holandii wygrali umiarkowni centrysci czy jak ich tam zwal i ze wraca normalnosc (jaka k.. normalnosc?) a potem wskazujesz na USA jako wzorzec. I mowisz o wolnosci - otoz USA wielkie powstalo wtedy gdy bylo konserwatywne a teraz lewactwo to USA dobija. Ech. Szkoda gadac.

[2017-03-26] gawron
@ Cash - ja z ta eutanazja nie mowilem jako katol. Ale wlasnie jako postepowiec sie wypowiadalem. Nie rob ze mnie katola tam gdzie nim nie jestem. Ja to tak wolnorynkowo. Bo to jest tak, ze marzy im sie wysoka emeryturka, nowy samochod co kilka lat, na starosc sprzataczka, co mu dom ogarnie itd. Ale dzieci nie robi. No a ciapaci to mu raczej emerytury nie zapewnia. Wiec dzieci innych beda na niego pracowac. To ja mysle, ze wolnorynkowo to mu sie nalezy eutanazja. Po prostu. Zreszta to idzie w te strone, ale nie od katoli ale od wielkiej farmy. Oni po wyciagnieciu kasy na leczenie po prostu beda usypiac delikwentow. ja to mowilem jako postepowiec, lewak i ogolnie zwolennik wielkiej farmy. tak wlasnie jest.

[2017-03-26] gawron
@ Ilo - zawsze mozesz sie powiesic. Eutanazja selfmade. Tego nikt nikomu nigdy nie zabranial.

[2017-03-27] Kuuul
Do wszystkich ignorantów historii odnoszących się do chrześcijańskich korzeni Europy. Moi drodzy Europa ma wyłącznie pogańskie korzenie. Patrząc na "cywilizowane" ludy do mitologie grecka i rzymska. Patrząc na realnych twórców Europy to Celtowie, Galowie, Germanie i Słowianie i ich mitologie. Zanim zaczniecie znów głosić nieprawdę polecam lekturę u źródeł a nie beznamiętne powtarzanie wynikające z historyjek kościoła katolskiego.

[2017-03-27] Perez
@ozek. "Nienawidzę katolstwa ... chyba masz jakieś fobie". Nie mogę uwierzyć że można być tak pełnym nienawiści i uważać że to normalne. Tak,jesteś lewakiem. Tak,daję na Kościół bo taką mam wolę.

[2017-03-27] Tulipan
Dzieki Szachu ! Tulipan

[2017-03-27] Perez
@ozek. "Nienawidzę katolstwa ... chyba masz jakieś fobie". Nie mogę uwierzyć że można być tak pełnym nienawiści i uważać że to normalne. Tak,jesteś lewakiem. Tak,daję na Kościół bo taką mam wolę.

[2017-03-27] gawron
@ Kuuul - dawaj te zrodla.

[2017-03-27] Tulipan
Dzieki Szachu ! Tulipan

[2017-03-27] Kuuul
gawron a do szkoły chodziłeś? O rozwoju chrześcijaństwa słyszałeś? Jak chcesz dyskutować to rób to proszę na poziomie.

[2017-03-27] Jaster
Masz gawron źródło, w sam raz dla ciebie, bo na takim etapie wiedzy historycznej chyba jesteś, nieprzyjmujący faktów katolu http://historia.na6.pl/chrzescijanstwo_w_europie

[2017-03-27] Lami
@Szachownica. Dziękuje za wyczerpujący i ciekawy komentarz,

[2017-03-28] Pit
@Szachownica witamy zaginionego w akcji:) Tak znienacka Cie wcielo, ze nie zdazylem zadac Ci pytan w interesujacych mnie kwestiach. Moze teraz?

[2017-03-28] Simon
Szwajcaria faktycznie ma problemy z eksportem np. zegarkow. W ciagu tylko 1 roku stracili 1.5 biliona frankow to jest 10% eksportu http://www.fhs.swiss/file/59/comm_170202_a.pdf pomimo tego frank moze isc w gore kolejny raz, przynajmniej tak pisza!

[2017-03-28] Bob
Dzięki szachu lewacwo znowu płacze...ale już tej iskry nie zgasi.

[2017-03-28] Szachownica
Przepraszam jeszcze raz, naprawdę u mnie deficyt czasu. Jak ktoś ma pytania, ale rzeczowe, niech napisze teraz z hasłem-tagiem SZACHOWNICA-PYTANIE, wtedy szybko odfiltruję i odpowiem, bo czytać kolejnych postów nie dam rady, za długo by trwało. Odpowiem na 99% przez weekend 8-9 kwietnia. Ale uzupełniając obraz ogólny - w geopolityce idzie gra o zasoby i linie komunikacyjne. Teraz idzie gra m.in. o Bliski Wschód i o Arktykę. Bliski Wschód z Turcją-Syrią jako kluczowym terenem styku Azja-Europa, i hubem przebiegu gazo i ropociągów między oboma kontynentami. Turcja za bardzo urosła w oczach rywali, trzyma w ręku wszystkie nitki gazociagów, ma w ręku cieśniny Bosforu i projekcję siły na Morze Śródziemne i Morze Czarne, a to ostatnie przedłuża i domyka pomost bałtycko-czarnomorski, czyli ciąg Polska-Ukraina. Chcemy czy nie, z punktu widzenia Rosji [a TEN punkt widzenia decyduje o stosunkach, bo decyduje silniejszy i bardziej agresywny i gadanie o rusofobii jest tu zasłoną dymną i dywersją ideologiczną, i zwyczajnym odwracaniem kota ogonem, pokrywającym własną agresję Kremla i realizację imperialnych planów Kremla od 2009, a właściwie od 2008] to Polska-Ukraina-Turcja są dla Rosji "kordonem" blokującym ich ekspansję i interesy m.in. "wielkiej rury" Gazpromu. Kordonem do likwidacji...czego psy łańcuchowe Putina: Dugin i Żyrinowski - wcale nie ukrywają... Wracając do układu Turcja-Syria: jak powiedział szczerze w swej prostoduszności pewien rosyjski generał w telewizji: "Poszliśmy na wojnę do Syrii chronić interesy Gazpromu". Czyli nie tylko stare układy geopolityczne z czasów caratu i ZSRR antagonizują strukturalnie Rosję z Turcją, ale doszedł nowy "kamyk" w postaci kwestii, kto panuje nad gazociągami. A nawet Izrael, chcąc eksportować do Europy gaz ze złoża Lewiatan, musi się układać z Turcją. Oj, bardzo im to nie w smak, bardzo.. Tak samo nie w smak to innym "operatorom nitek" tym funkcjonującym, i tym aspirującym do budowy tych nitek gazociągów: Iranowi, Saudom, Katarowi, Azerom, Kazachom, ...praktycznie wszystkim. Teraz Turcja odcina kupony [i Kreml też] od "przyjaźni", ale jak miesiąc miodowy minie, tym ostrzej wyjdą rozbieżności interesów. Też nie na "hurraa", stopniowo, ale nieubłaganie. Turcja nie wyjdzie z NATO, póki nie zakończy programu dostaw F-35 i innych programów technologicznych, zależy jej też na kolejnych wersjach oprogramowania do F-16 [mają pełny serwis własny w sensie dostępu, ale oprogramowanie robi LM], a w druga stronę mają eksport np. rakiet kierowanych dla F-35. Tyle, że Turcy zdecydowanie zdystansowali się od USA i ich postawa wobec NATO jest czytelnym szantażem: "albo będzie, jak chcemy, albo będzie sojusz z Rosją, lub Saudami, lub Pakistanem lub/i Chinami". Skończy się wojną Rosji przeciw Turcji, ze wsparciem Iranu, z cichą zgodą USA, w sytuacji, gdy Turcja tak "nawywija" i oddali się od stada NATO, że art.5 będzie w jej przypadku martwy. No i druga ręka geopolityki [po zasobach] - linie komunikacyjne. Czyli Jedwabny Szlak. Którego główna nitka ma iść z hubem w Pireusie, potem przez Turcję [w 2016 otwarto specjalny tunel drogowo-kolejowy pod Bosforem] i dalej omijając Rosję - i łącząc się z portami "sznura pereł" portów na Oceanie Indyjskim. Omijając Rosję - a ta chce przechwycić lądowy Jedwabny Szlak - i dyktować warunki. Jak US Navy na morzu. Stąd i pokazowe zbicie Turcji przez Rosję ["patrzcie, jak kończy się fikanie przeciw hegemonowi i wychodzenie z NATO, patrzcie jak teraz wracają pokornie pod nasze skrzydłą"] będzie na rękę USA, jak i przerwanie, a przynajmniej mocne zdestabilizowanie i opóźnienie głównej nitki lądowej Jedwabnego Szlaku. Co do Arktyki - USA i Kanada są w oczywistej konfrontacji wobec Rosji. Ale i Norwegia i mała Dania [mająca szereg wysp, w tym Grenlandię] też są okoniem wobec Rosji w sporze o zasoby. Co na naszym podwórku, przez skandynawską solidarność, objawia się rywalizacją Szwecji i Finlandii na Bałtyku wobec Rosji, a także wspieraniem Bałtów. Druga "noga" geopolityki - kontrola nad liniami komunikacyjnymi, w przypadku Arktyki dopiero będzie widoczna za półtorej dekady, jak lód na tyle się cofnie, że będzie sensowna komunikacja bez lodołamaczy. A to jest dla Chin i krótsza droga morska do Europy [przy czym porty Norwegii i tranzyt przez Szwecję, Finlandię nas łączy jako hub - przez Bałtyk, albo lądem przez Via Baltica, Rail Baltica, ale i Via Carpatia]. Za półtorej dekady to będzie realna zmiana geopolityczna do wdrożenia, ominięcie dylematu wąskiego gardła Malakki i potem utraty kontroli przez Chiny na Oceanie Indyjskim. Tyle, że Chinom ani w głowie zamienić kontrolę Amerykańską na morzu, na kontrolę rosyjską w Arktyce. Dlatego zadłużają Rosję, przejmują złoża Syberii i cały czas nieustępliwie podkreślają absolutną konieczność oddania 1,6 mln km2 "rdzennych ziem chińskich pod tymczasową administracją rosyjską" - albo będzie wojna - i to wojna "konieczna". Kluczowa w walce o szlaki Arktyki [ i cieśninę Beringa z Kurylami] będzie rozgrywka o Japonię. Gdy bańka A2/AD będzie tak duża, że wypchnie realne wsparcie USA dla Japonii, wtedy Japonia obróci się na Chiny. A podstawowym krokiem względem Japonii będzie zjednoczenie pobliskiej Korei i pełne przejście takiej zjednoczonej Korei pod sojusz - już wojskowy - z Chinami. Bo ekonomicznie już Korea Południowa wybrała strefę wolnego handlu z Chinami, zamiast TTP. Być może właśnie dlatego - z powodów geostrategicznych - Trump anulował TTP [do którego Korea Płd nie przystąpiła], by zrobić nowe otwarcie. Czyli geopolityka ważniejsza od ekonomii. Korea Południowa wyraźnie przeciąga negocjacyjną linę, wzmacnia swoją pozycję negocjacyjną względem Pekinu, wykorzystując USA. I USA próbują to odwrócić, ponownie przeciągnąć całkowicie Koreę Południową. Moim zdaniem, będzie to bezskuteczne, skończy się zjednoczeniem Korei, a raczej przyłączeniem do Korei Południowej [to jest strategiczny cel Korei Południowej], wypchnięciem USA Army z Korei ["bo już jesteście niepotrzebni"] i pełnym sojuszem wojskowym wzmocnionej Korei z Chinami. A to prawem domina bardzo mocno zmieni kalkulację Japonii na rzecz Chin. Gdy Chiny pozyskają i Koreę i Japonię [państwa przecież silne ekonomicznie i wojskowo, ZWŁASZCZA na morzu], wtedy gra o Cieśninę Beringa i Arktykę nabierze nowej jakości i siły. I gra o linie komunikacyjne - i o zasoby. Wniosek dla Polski jest prosty. Wykorzystać USA i Chiny, eksponując naszą gardłową dla OBU supermocarstw rolę "rozdzielacza" Berlina i Moskwy, by nie powstało konkurencyjne, i to silniejsze od każdego z obecnych supermocarstw, imperium od Lizbony do Władywostoku. Żeby nie koncentrować na siebie nacisku Moskwy i Berlina, trzeba patrzeć na oba skrzydła - północne i południowe: Skandynawów i Turcję. I z oboma skrzydłami mieć wspólną politykę i strategię. Zasada prosta - każdy trzyma swój "rewir" i nie pozwalamy się izolować. Żadnego chowania głowy w piasek i gratulowania sobie, że siedzimy cicho i jakie to niby szczęście, że Kreml wziął na celowniK Turcję lub Finlandię. Bo takie krótkie tchórzliwe myslenie skończy sie tym, że i Polska będzie na celowniku zachęconej i rozzuchwalonej Rosji. "Temperatura" odporu nacisku Kremlowi powinna być jednakowa na całej linii od Morza Beringa po Bosfor. Wtedy Rosja będzie rozproszona na całej linii, a w rozproszeniu nie będzie w stanie skoncentrować sił w sposób groźny dla danego gracza z naszej linii. To przynajmniej znacznie opóźni eskalację i konflikt - jak sądzę da nam czas na dekadę. W końcu konflikt jednak wybuchnie, i to zapewne i na północy i na południu - bo tam interesy geostrategiczne są wyjątkowo ważkie i antagonistyczne. Polska może uniknąć konfliktu, bo raz, że Rosja będzie chciała ominąć Polskę od południa - tu się kłania jej rosnące wsparcie dla Grecji i Bułgarii - w opozycji do Tucji - to jedzie na jednym wózku, a jest wzmacniane przez kuszenie Węgier i stałe wsparcie Serbii. Więc jest swoisty alternatywny dla bezpośredniego ataku "długi i mozolny objazd" jako "wentyl bezpieczeństwa" dla naporu Rosji na zachód - dla naporu przez Polskę. Nasza rola to umiejętnie kontrować ten "objazd" [ale nie do końca - musi być minimalny wentyl bezpieczeństwa] poprzez Chiny i liderowanie w "16+1", w mniejszym stopniu przez V4. Rosjanie będą robili ten "objazd naokoło" przez południe Europy, także dlatego, z prostego powodu, że już teraz jesteśmy dość silni, by na Kremlu zastanowili się sto razy, zanim dadzą rozkaz do ataku, co oczywiście będzie miało dla nich sens dopiero po zajęciu Białorusi na jesieni. Co znowu jest "na zaś" kontrowane obecnością wojsk NATO i USA w Polsce i u Bałtów. Obecnością głównie USA - ale pamiętajmy, że przejściową, tylko do czasu - bo po ok. 2025 Amerykanie zaczną zwijać obecność i przerzucać wszystkie siły na Pacyfik przeciw Chinom. Do tego czasu - najpóźniej za dekadę - musimy stanąć militarnie na własnych nogach - wojska lądowe, Wisła i Narew, własny system sieciocentryczny, ochrona szlaków komunikacyjnych na Bałtyku, ZOP - to podstawa - i inne PMT i duże stany armii. No i sojusz ze skrzydłami na północy i południu: Skandynawowie i Turcja. Oczywiście w ślad za tym "równoległym" sojuszem ze skrzydłami północ-południe powinna być większa współpraca przynajmniej w zakresie przemysłów wojskowych i wymiany/zakupu technologii. Dlatego okręty podwodne powinniśmy kupić od Szwedów, kolejny dywizjon NSM czy NASAMS 2 od Norwegów, rakiety Aselsana [np. do F-16], czy czołg Altay czy śmigłowiec T-129 od Turcji [jeżeli się oczywiście zdecydujemy na Kruka]. W zamian za korzyści polityczne - i pełen przepływ technologii. A ta polityka zmniejszy uzależnienie techniczne i wojskowe od USA. Zwłaszcza, jak wyjdą z Europy. Bo wyjdą - tak za dekadę, do ok. 2030. Potem nie będą mieli po co - bo Chiny ich przegonią także technologicznie i ewentualna wojna będzie przegrana dla USA. Tak a propos naszej oferty sprzętu wojskowego: mamy Gromy [Litwa kupiła] i Pioruny, drony [zwłaszcza amunicję krążącą], radary, radiostacje [FONET, PERAD] doskonałe wykrywacze i wzbudniki min morskich [z CTM], pancerze reaktywne, Langusty, granatniki RGP-40 czy nawet okrycia maskujące i zmniejszające termikę i odbicie radarowe - na wozy bojowe - Finowie już kupują - inni też mogą w ramach przynajmniej częściowej kompensacji umów. Gdy WP dostanie Raki, Kraby i Kryle [przynajmniej gros dostaw] - także i te będą na eksport. Także Rosomak 2 [cięższy, bardziej opancerzony, z większą ilością żołnierzy desantu i w pełni sieciocentryczny] będzie poważną ofertą. Szachownica

[2017-03-28] gawron
@Jaster - ty normalny jestes? Wysmiewasz mnie gdy pytam o poganskie korzenie Europy a nastepnie wklejasz link o tym jak Europa zostala uksztaltowana przez chrzescijanstwo? Something poje***alos

[2017-03-28] Jaster
gawron już nic nie jarzysz przez to bielmo katolskie na oczach? Wysłałem tobie linka o rozwoju chrześcijaństwa, a co było wcześniej? Chyba juz tak banalnych rzeczy nei trzeba tobie tłumaczyć.

[2017-03-28] Zadich
Puma powtarzam nie bij piany! Gdzie słyszysz,ze Ukraina chce nam ziemie odebrać? Chyba z pogrzanych nacjonalistów takich samych jak Polacy wzywający do odebrania Lwowa i Wilna. Mamy wspólną historie i takie same nastawienie, a nacjonalistyczni idioci są wszędzie. O Polaków z zagranicy się nie bój. Większa część jasno mówi, że nie wróci, najwyżej zmienia kraj na USA lu Australię, bo wielu już ma paszporty angielskie, niemieckie, irlandzkie. Nawet gdyby wrócili, to albo otworzą biznes albo rozwijający się rynek stworzy nowe miejsca pracy. Jak? Dokładnie taks amo jak jest w USA, Niemczech i UK właśnie za sprawą imigrantów. Martw się lepiej o przedsiębiorców, którzy dziś nie mogą znaleźć rąk do pracy, bo 3 000 neto to za mało, bo w sobotę to nie przyjdę, bo nadgodziny to nie dla mnie itp.

[2017-03-28] Brusz
Gadowski fajnie to zaprezentował w swoich filmach o islamie

[2017-03-28] kynsa
@szachownica podajesz wielokrotnie jednostkowe przykłady, jak ten z Ukraińcami. Ja też mogę w wielu sprawach podać swoje, ale to nic nie zmienia, to tylko przykład nic nie potwierdzający. Jeden Ukrainiec na Jasnej Górze pomyśli, jak przedstawienie powyżej, inni pomyślą, co to za hołota nam ikonę ukradła lub podrobiła. Trochę za cukierkowo Wielka Polskę widzisz.

[2017-03-29] pytanie Szachownica
czy możesz wyjaśnić skróty z fragmentu "(...)ochrona szlaków komunikacyjnych na Bałtyku, ZOP - to podstawa - i inne PMT i duże stany armii(...)". chodzi o ZOP i PMT. jak zwykle trafnie poszerzasz horyzonty. Emil

[2017-03-29] Semen
SZACHOWNICA-PYTANIE Przecież Gadowski ostro krytykuje Międzymorze w 1:15:35 twojego linka. Znów sobie zaprzeczasz. Jesteś za czy nie?

[2017-03-29] ORMO
Szachownica-PYTANIE - a właściwie kontra. Nie ma żadnych podstaw do zajęcia przez Rosjan Białorusi. Dla nich to byłby dodatkowy koszt, walka z partyzantką oraz kolejne sankcje. Nie masz racji w tej kwestii, ale co tam już za 6 m-cy zobaczymy. Mam nadzieję, że odszczekasz, jak moje wyjdzie na wierzch.

[2017-03-29] Pacjent23
szachownica, gdy piszesz o geopolityce, to ma to częściowo sens, ale jak wchodzisz na polskie klimaty, to zioniesz całkowicie PIS-em i to ideowo. Jeszcze nie zdarzyło mi się na forum przeczytać żebyś PIS kiedykolwiek skrytykował, ani znaleźć nic pochlebnego na jakąkolwiek inną partię, a to zastanawiające bardzo. Ciekawe, jaki masz interes w takim dużym udzielaniu się na forum, bo w bajki o nawracaniu owieczek to nawet księżom nie wierzę.

[2017-03-29] piotr
Szachownica czy usuwanie z Wojska nie położnych oficerów nie jest przypadkiem przygotowaniem poslusznych kadr do wojny?

[2017-03-29] DO SZACHOWNICA
szachownico do inwestycji w wojsko potrzebne jest bogate państwo, a niestety pisiory ani myślą obniżyć podatki, tylko je podnoszą notorycznie, nawet wymyślają ciągle nowe. Czy ty tego nie widzisz, bo masz klapy na oczach, czy masz w tym jakiś interes, np jesteś wysoko w pisiorach, czy najnormalniej głupa rżniesz. Nawet karygodną decyzje Macierewicza obwieszczasz za sukces. Piszesz, ze to niby zagrywka pod spółke skarbu państwa była. Jesli tak to jak fatalnie rozegrana. Zamiast odmawiać powinien od razu zaproponować współpracę. Chiny na to zareagowały bardzo stanowczo wycofując firmę z Polski. Dla nich Łódź nie musi być hubem, może być wiele innych miejsc w innych krajach od Rumuni, Węgier po Niemcy, Czechy. Przeceniasz nasze położenie, jest ono dogodne, lecz nie jedyna dobre w Europie Wschodniej.

[2017-03-30] OT
Proszę bardzo wielki szachownico Bartosiak masakruje w sposób bardzo konkretny OT. To jest to szachownica, co tobie i ja i inni wytykalismy wielokrotnie, ale ty wówczas wyzywałeś nas od lewaków, bo plan twojego idola Antoniego podważaliśmy. https://www.youtube.com/watch?v=ae3tgHF6kYU Proszę posłuchać 22:00 - 29:00 minuta. Jasno i wyraźnie obrona terytorialna wytrzymuje 3 minuty i nie jest tez potrzebna, bo nikt nas nie będzie okupować. Wystarczy?

[2017-04-02] Pit
@ SZACHOWNICA-PYTANIE 1)Byc moze naraze sie na smiesznosc, ale obilo mi sie o uszy cos na temat takiej dziwnej umowy miedzynarodowej… Czy jest Ci cokolwiek wiadomo na temat rzekomego ukladu zawartego w 1957 roku miedzy USA, a Sowjetami regulujacego kwestie wojny nuklearnej? Tj.ze jezeli do niej dojdzie, to beda prowadzic ja na terenie Niemiec? Mial o tym pisac H.Kissinger w jednej ze swoich ksiazek. 2) Przy okazji wyborow, zeszlorocznych (Austria) i tegorocznych (Holadnia, Francja, Niemcy, USA...)jak technicznie funkcjonuje system wyborczy w Polsce, na jakich etapach sa mozliwosci manipulacji wynikami? Lokalne komisje, przesyl danych, serwery, PKW, etc.? Jaka firma nadzoruje system informatyczny?

[2017-04-03] kamil
@ SZACHOWNICA-PYTANIE Czy to prawda, że Niemcy wycofują wszystkie swoje złoto z USA i Wielkiej Brytanii. Po co to robią? Media w USA podały taką wiadomość.

[2017-04-04] L16
http://wpolityce.pl/swiat/334276-a-jednak-szantaz-ze-strony-ue-brytyjski-times-polska-i-wegry-otrzymaja-na-jesieni-ultimatum-ws-przyjecia-uchodzcow

[2017-04-04] Olek
Co myślicie o tym lansowanym sojuszu polsko-amerykańskim ?

[2017-04-04] GNowak
W dużym uproszczeniu sojusz Ameryki z Polską to jak sojusz dupy z batem :) Przepraszam za kolokwializm ale tak to wygląda. Mało tego, póki co to trzeba się jeszcze Amerykanom nadstawiać.

[2017-04-05] Jaro
Spox, to lepszy sojusz z sierpem i młotem? Polska jest za słaba (na tą chwile) aby mieć własną nie zależną drogę.

[2017-04-06] Gość
Oczywiście, że tak. O samodzielnej polityce możemy tylko pomarzyć i nie tylko my ale nawet dużo większe kraje. Nam zostaje tylko podpiąć się pod kogoś i na pewno lepsze jest USA niż Rosja.No chyba,żeby to były Chiny ale na ten moment staniemy się wrogiem USA i dadzą nam na pożarcie Niemcom i Rosji

[2017-04-08] Pit
@ SZACHOWNICA-PYTANIE 3) Na ile prawdopodobna jest opcja koalicji USA+Chiny skierowanej przeciwko Rosji? Bo... gdybym byl chinskim glownym ksiegowym to nie cieszylaby mnie wizja wojny z glownym dluznikiem. No i czy jankesom tez nie korzystniej dogadac sie z Chinami, zaatakowac Rosje i podzielic sie z nimi rowno i sprawiedliwie lupem i wplywami w reszcie swiata po polowie:)

[2017-04-08] Pit
@ SZACHOWNICA-PYTANIE 4) Czego w Twojej opinii mozemy spodziewac sie w dziedzinie zmian klimatycznych w naszym (i innych regionach swiata) - jak np.zauwazyles wczesniej, w zwiazku z tymi zmianami, Arktyka bedzie niedlugo dostepna. Jaka role w tych zmianach odgrywa zmiana kierunku i predkosci poruszania sie bieguna polnocnego oraz cykl energetyczny slonca? Czy musimy spodziewac sie w naszym regionie malej ery lodowcowej?

[2017-04-09] Szachownica
Pit - działa tzw. chłodziarka Einstaina. Jak lód topnieje, to kosztem tego że ciepło topnienia musi dać otoczenie. Np. powietrze. Efekt jest paradokasalny, że topnienie lodów Arktyki powoduje ochłodzenia bardziej na południe. I ludzie nie wierzą w ocieplenie, chociaż tu nie ma nic do wierzenia, a jedynie do mierzenia. Rosja i Chiny i Kanada i USA i Norwegia i nawet Dania [Grenlandia] nie wierzą, tylko mierzą i kalkulują. Chodzi o północna drogę morską, która np. z Chin lub Korei lub Japonii jest krótsza do Europy, niż przez Malakka i Suez. No i otwarcie dostępu do szerokiej eksploatacji złóż, nie tylko gazu i ropy. Jedno i drugie wywraca geopolitykę, a Rosję z "heartlandu" zamienia w "rimland". Wszystkie wymienione wyżej kraje już teraz kalkulują podział łupów i szanse na przechwycenie linii komunikacyjnych. Stąd "kosa" narasta. Skandynawowie [to nasze podwórko] zwierają szeregi, a Moskwa nasila presję. To także m.in. dlatego były groźby atomowego ataku Rosji na Danię - dla laików niezrozumiałe. Ale to także wiąże Rosję, dlatego także uważam, że mimo "centralnego" zagrożenia z Białorusi [po anschlussie Zapad 2017] i mimo Kaliningradu, to ze Skandynawią będzie miał Kreml na pieńku, a Finlandia, jako pierwsza na linii, najsłabsza i z granicą 1300 km, będzie poddana pokazowo największej presji dla rozbicia Skandynawów, NORDEFCO i bilateralnych sojuszy Szwecji i Finlandii z USA. Ponieważ Finowie jakoś nie chcą powrócić do uniżonej postawy na kolanach z czasów zimnej wojny, to pewnie konflikt zacznie eskalować [zielone ludziki, wtargnięcia samolotów i okrętów rosyjskich, sabotaże, itd] - a jak to nie "pomoże", to przejdzie w fazę gorącą, z wojną włącznie. Co do "fizycznych" aspektów zmian klimatu - teoretycznie, przy "śliskim" jądrze i warstwach pośrednich Ziemi, większe zmiany masowe mogą spowodować efekt "wytrąconego bączka". Ale to gdybanie zupełnie skrajne, bo mimo wszystko moment bezwładności mas Ziemi jest olbrzymi i ten efekt "zdradliwej ślizgawki między warstwami" musiałby być naprawdę skrajny. Na pewno wpłynęłoby to na bieguny magnetyczne - ale podkreślam, to gdybologia, bo zwyczajnie mało nadal wiemy o budowie i dynamice geologicznej warstw i jądra. Dużo bardziej prawdopodobne ruchy górotwórcze w wyniku stopienia mas lodu. Nie w samej bezpośredniej biegunowej Arktyce na morzu, ale na Antarktydzie. Na północy to na "obrzeżach"Syberii i północnej Kanadzie. Np. Góry Skandynawii najbardziej "odgięły" się do góry po zakończeniu epoki lodowcowej 12 tys. lat temu. I "rosną" do dzisiaj - aczkolwiek słabo, coraz słabiej, ale mierzalnie. ==================================================== I Rosja i USA już robią koalicję przeciw Rosji. Bo sami chcą rozstrzygnąć między sobą walkę o hegemonię globalną. Rosja przeszkadza w tej wycenie sił i planowaniu. Taki zdradliwy niby-sojusznik, który kombinuje, jak tu ugrać kosztem obu i samemu zgarnąć pulę wg zasady "gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta". Układ 3 graczy jest niezrównoważony, sam generuje "odbicia" sojuszy, a to podwyższa ryzyko przegranej z punktu widzenia i Waszyngtonu i Pekinu. Powiedzmy będzie oficjalny pakt USA-Rosja albo odwrotnie: Chiny-Rosja. Co z tego? Przecież Kreml jest mistrzem w natychmiastowym odwracaniu sojuszy, że przypomnę tylko wzór dla Orwella: pakt Ribbentrop-Mołotow. Ba, mogą oficjalnie zawrzeć jeden pakt, a nieoficjalnie drugi - z oficjalnym przeciwnikiem przeciw oficjalnemu sojusznikowi. Dlaczego? Bo po podpisaniu oficjalnego paktu akcje Kremla szybują dla oficjalnego przeciwnika, który zechce odwrócić sojusz. A o to chodzi właśnie Kremlowi - wykorzystać i Chiny i USA do podbicia swojej ceny, sprzedać się jak najdrożej, ugrać bez walki jak najwięcej. tyle, że w fazie gorącej to i ten nieoficjalny pakt będzie papieru niewarty. Uzgodnią pod stołem [wg paktu nieoficjalnego] wspólny atak rakiet na tego trzeciego. Powiedzmy Chiny z Rosja przeciw USA. Chiny odpalą rakiety, Rosja nie, USA zostaną zniszczone, ale odpalą kontruderzenie i zniszczą Chiny. Powiedzmy, że nawet Ziemia z bieda ocaleje, bo to będą głowice w kilotonach, a nie w megatonach jak "car-bomby". Rosja będzie niezniszczona i z nietkniętym potencjałem jądrowym - wystarczy, że zagrozi reszcie świata uderzeniami atomem wg "dziel i rządź" - i nagle Kreml stanie się panem świata. Typowy układ niezrównoważony trójki dość podobnych graczy [co do sił] plus tzw. dylemat więźnia, wynikający z ograniczenia zaufania i ograniczenia wiedzy co do rzeczywistych aliansów. Dlatego i USA i Rosja dążą do ustabilizowania i uproszczenia tego "równania", żeby się nie wpakować głupio w ślepą uliczkę. W Waszyngtonie łuski spadły z oczu co do Rosji, która przechytrzyła i faktycznie oszukała USA. No to USA zamieniły marchewkę dawana głupio z góry [Polska, Ukraina i przymknięcie oka na konszachty z Berlinem i Paryżem wg traktatu w Deauville z lata 2010] - zamieniła marchewkę na kij, odebrała i Polskę i Ukrainę [pomost bałtycko-czarnomorski, co blokuje Rosję na zachód i uniemożliwia powstanie unii euroazjatyckiej], dołożyli sankcje, blokady technologiczne i finansowe - i chcą Rosję albo zduszoną ekonomicznie biedą do poziomu "bezpiecznego" gracza [względem rozgrywki o hegemonię] albo Rosję jako junior-partnera, wykonującego bez dyskusji polecenia Waszyngtonu. A Chiny bynajmniej nie wyciągnęły pomocnej dłoni do Rosji, dalej niezmiennie stoją przy powrocie zrabowanych 1,6 mln "ziem rdzennie chińskich pod tymczasowa administracją rosyjską", pieniądze pożyczają, ale na lichwiarski procent, zadłużają Rosję, która nie ma wyjścia, drenują z techniki wojskowej, wymuszają skrajnie tragiczne finansowo dla Rosji kontynuowanie budowy i potem dostaw Siły Syberii [raczej: Tragedii Kremla, a właściwie: Gwoździa do Trumny Rosji], wymuszają coraz większa infiltracje gospodarczą nie tylko na południu Rosji, ale nawet za Uralem po stronie europejskiej. Kreml i Putin stają się słoniem na cienkim lodzie, bo USA ostro zwiększa współprace z Indiami, które coraz bardziej są przeciw Chinom i coraz bardziej wiążą się wojskowo z USA. To katastrofa dla Kremla, który kalkulował, że bez Rosji USA nie znajda sojusznika w Azji przeciw Chinom, kalkulowali więc, że mogą podbijać cenę i podnosić poprzeczkę i robić w tym celu "przyjaźń" z Chinami. A teraz i USA i Chiny patrzą i traktują Rosję z góry, a USA znalazły zamiennik strategicznego sojusznika zamiast Rosji. Kupno Posejdonów, Harpoonów, oferta Superhornetów i najnowszych F-16Block72, także kupno M777, nawet izraelskiego Barak 8, technologie dla lotniskowców, a od strony organizacyjnej - udostępnienie baz indyjskich dla US Navy i wspólne ćwiczenia z US Navy - to już sprawy strategiczne. W tym momencie w Waszyngtonie pewnie skakali do góry i krzyczeli coś na kształt "Ocean Indyjski nasz" - a dotychczas było cieniutko, jedna wyspa Diego Garcia była "być albo nie być" - a teraz Ocean Indyjski i drogi tankowców arabskich i transportu do Europy w rękach US Navy. Chińczycy źle rozegrali gambit z Indiami, zamiast ich skaptować, postraszyli, że wystarczy 8-9 atomowych okrętów podwodnych i zablokują strategicznie flotę i porty Indii. Wystraszyli i zantagonizowali Indie. Dlatego Chiny budują IV Flotę - na Ocean Indyjski, z lotniskowcami. Indie niby odgrodzone od Chin Himalajami, ale z drugiej strony paradoksalnie to właśnie odgrodzenie powoduje, że Indie nie boją się konfrontacji z Chinami. A w razie opanowania "drugiego zbocza" przez dywizje górskie, to przy współczesnej technice, mostach powietrznych, obejściu bramą birmańską i od Afganistanu - to i wojna lądowa możliwa. Rosja przelicytowała i nie widzi strategicznego lewara na przywrócenie jej "należnego" kluczowego miejsca jako decydującego gracza. Dlatego właśnie Putin pójdzie na kontynuację "wielkich" zwycięstw ZASTĘPCZYCH - przejęcie Białorusi [jako tryumf "ruskiego mira" i jako "godna odpowiedź" na "niecne zakusy NATO"], presja i pewnie wojna z Finlandią [idealny kandydat do początkowo bezkarnego przesuwania granic i podobnych aktów pokazu siły] i w konsekwencji ze Skandynawią, z Turcją [jak po cichu dostaną błogosławieństwo Waszyngtonu, który chce rękami Rosji zdyscyplinować krnąbrną Turcję, żeby Ankara pokornie wróciła pod skrzydła amerykańskiego orła]. Ze Skandynawami wojenka nie pójdzie - USA i UK poprą Skandynawów na całego, bo tu idzie o zasoby i szlaki w Arktyce. W Turcji przewiduję zwycięstwo Rosji, bo art.5 będzie martwy, a już Izrael dopilnuje od południa, by Turcji było ciężko [choćby inicjując Kurdów i nawet dając dostawy, albo pośrednio - pieniądze na broń]. Ale drogi Izraela i Rosji się rozeszły po Syrii [za blisko i za dużo sobie Kreml pozwala] i z racji przygotowań do ułożenia rurociągów i tłoczenia gazu z Lewiatana do UE. Co oczywiście stawia Rosję i Izrael jako konkurentów. Izraelowi nie pasuje, że muszą się układać z Ankarą na jej łaskawa zgodę na ten rurociąg z Lewiatana, i co gorsza - na trzymanie nitek tego i innych rurociągów przez Turcję. Wykorzystają Rosję do zbicia Turcji, ale potem wypchną Rosję i z Turcji i z Syrii i odzyskają dominację. Dlatego przewiduję porażkę Rosji na północy i pyrrusowe, rujnujące finansowo "zwycięstwo" bez profitów na południu - docelowo z utratą Syrii i wpływu na nitki gazociągów. Ale to są lata, nawet dekada i więcej na rozwinięcie sytuacji. ---------------------------- Kamil - tak, Niemcy idą na rozwód z USA, chcą być hegemonem Europy, marzy im się, że Rosja da się oskubać jako państwo surowcowe i zawrze niekorzystny dla niej kolonialny deal, w który Niemcy bez walki sięgną po profity. Na taką chciwość i naiwność wielkiego kapitału i koncernów liczy właśnie Kreml. Długi temat - my w tej grze jesteśmy "rozdzielaczem" Rosji od niemieckiej unii, wspieranym najpierw od 2011 przez Chiny, a od 2014 przez USA. Stąd i kosa z Niemcami nieunikniona. Zresztą - sami te kosę twardo zapisali w swojej konstytucji, uznając jako jedyne legalne granice z 1937. Na co Pruska Odnowa i inne lizusy Merkel są z definicji ślepe i głuche. ------------------------------------------------------ Jest kilka dealów oficjalnych i nieoficjalnych USA-ZSRR podczas zimnej wojny. Żaden niewart funta kłaków jako taki. Rzeczywistość ustawiła, że ocean tworzy strefę buforową i pół godziny czasu na decyzje o kontruderzeniu. Był jeszcze układ, dość szanowany, że USA chroni antyrakietami wyrzutnie w silosach, a Kreml wybrał chronienie Moskwy, czyli...siebie. O wyborach i manipulacjach na serwerach nie wiem nic rewelacyjnego, poza medialnymi doniesieniami. Najlepiej czytać cyberdefence24.pl ======================================================================= Ktoś tam poza hasłem powołuje się na Bartosiaka. słusznie, ale to staroć sprzed Brexitu. Nieaktualne. Wiem - z początku roku - zdanie zmienił po planie wyposażenia OT w broń plot i ppanc i drony i nowoczesna elektronikę. Nieaktualne. Sporo tego na youtube - radzę sprawdzać daty i kontekst wypowiedzi, bo sytuacja zmienia się szybko i zasadniczo. Zresztą - w wypowiedziach Bartosiak akcentuje wyraźnie "jeżeli" - np. jeżeli to będzie jakieś beznadziejnie wyposażone pospolite ruszenie itd. Nie jest - stąd i po temacie. Radzę myśleć, a nie ślepo cytować bezmyślnie, bo to strzał w stopę. ============================================================== Ktoś tam o moim ślepym poparciu PIS. Guzik prawda - cały czas jestem za Kukizem i przeciw partiokracji. PO-PSL-N i jakichś tam Obywateli RP by Niesiołowski nie popieram, bo to zdrajcy, złodzieje , kłamcy i zwykła Targowica za euro i ruble. Zresztą to tylko marionetki WSI=GRU. Był wywiad Gadowskiego, ktoś też mu zarzucał popieranie PIS, jego argumentacja na to jest bliska mojej, więc odsyłam. Osobiście jestem za jak największym udziałem aktywności obywatelskiej. Bo bez tego siedzenie z boku i czekanie na zbawienie z góry skończy się tak czy tak zamordyzmem. Bo w ciężkich czasach władza albo twardnieje - albo państwo znika. Jak silnik jest na przeciążeniu, to się grzeje, wtedy potrzebna większa chłodnica dla zrównoważenia. Tak samo silnik-układ "władza - ciężka sytuacja - obywatele" wymaga w warunkach przeciążenia większej chłodnicy, czyli większego zaangażowania obywateli dla kontroli autorytarnych zakusów władzy. ----------------------- Ktoś tam mi zarzucał Wielka Polskę i inne sny o potędze. Dokładnie odwrotnie - odsyłam do moich wpisów z marca. Więcej - cały czas w kółko powtarzam: teraz nie zbudujemy ABC, dopiero jak silni padną, my wzrośniemy. A i to kryzys nas wpierw nie minie i to ostry. Dlatego zero kredytów, autonomiczny dom, własna chałupa i ziemia, zapasy rolowane na dwa lata. I tak mamy szczęście, że u nas będzie można żyć po ludzku i bez strachu. A władzę trzeba zwyczajnie pilnować aktywnie, chodzić na wybory, wybierać po rozpoznaniu i namyśle. Od wójta po prezydenta. Jak coś zgrzyta - organizować referenda, domagać się ich obowiązkowego wdrażania, udziału i nadzoru obywateli we władzy i nad władzą. Żadnych łatwych cudów nie obiecywałem i nie obiecuję ani teraz, ani w przyszłości. Podstawa to odrobienie pilnie wszystkich lekcji, oczy dokoła głowy, reagowanie szybko i adekwatnie. I liczyć tylko na siebie i rodzinę. Nic nowego w istocie.

[2017-04-10] Szachownica
Errata: nie "I Rosja i USA już robią koalicję przeciw Rosji." tylko "I Chiny i USA już robią koalicję przeciw Rosji." Robią - jako etap wstępny do uproszczenia obecnej niewygodnej sytuacji. Chcą tylko sytuacji "jeden na jeden". Bo Rosja to bardzo uciążliwy i zdradliwy "sojusznik". Dodam: Chiny chcą jak najwięcej zgarnąć z technologii wojskowych i wymóc de facto i jak się da - de jure - przejęcie bez walki jak największego kawałka Syberii. A USA ma nadzieję, że takie osłabienie Rosji wobec Chin spowoduje bunt wewnętrzny przeciw obecnej samobójczej polityce Kremla. No i że w rezultacie ośmielone Chiny przejdą do zajmowania siłą schedy po Rosji, a Kreml lub nowe władze [np. zbuntowana Syberia i okręgi wojskowe wschodu] zaczną walczyć z Chinami. Wszystkie trzy strony "wiedzą, że inni wiedzą", stąd cały układ gry jest wyjątkowo chwiejny. Ale realnie i USA i Chiny osłabiają Rosję i prostują i "klarują" sobie sytuację na układ dwóch biegunów z państwami [zwłaszcza sąsiednimi], które muszą opowiedzieć się "za lub przeciw". Polska nie musi tego zrobić, bo w strategicznym interesie OBU supermocarstw jest popieranie silnej Polski rozdzielającej IV Rzeszę [UE pod batutą Berlina] od Białej Ordy Kremlowskiej. I to jest wielki strategiczny bonus dla Polski - możemy realnie nie wybierać, zachować twardą neutralność, nie wchodzić pod kosiarkę wojny. Stawka jest zasadnicza przy obecnych środkach i zasięgu zniszczenia broniami masowymi i "postępie" technicznym - fizyczne przetrwanie. No i wyjąwszy potop dżihadu za dekadę-półtorej od południa w basenie śródziemnomorskim, to Europa jest zadupiem globalnego konfliktu supermocarstw. Jeżeli będzie użyty w Europie atom - raczej "tak" niż "nie" - to raczej ograniczony i w skali i mocy taktycznej. Atomowa pustynia nikomu na nic nieprzydatna. Dlatego musimy mieć tarczę antyrakietową na wysokim poziomie. Akurat tu Antoniego [który wydawał mi się też za Wolniewiczem na początku niewłaściwym człowiekiem na szefa MON] - szczerze podziwiam, że udało mu się doprowadzić do sytuacji, że amerykański Raytheon [Patriot] konkuruje z amerykańskim Lockheed-Martin [MEADS], a na dodatek ich pozycję osłabia dokoptowana oferta Izraela ze SkyCeptor. Od strony negocjacyjnej to majstersztyk. Na dodatek dostaliśmy zgodę USA na IBCS i to jeszcze bardziej narzuca wymagania obu koncernom, ale i Izraelowi. No i zapowiedź ograniczenia ceny do 30 miliardów złotych to wyraźne ustawienie "bloków startowych" do negocjacji cenowych i sygnalizowanie naszej pozycji "z góry". Realnie cena będzie na pewno większa od 30 miliardów, ale dzięki takiemu ciągnięciu w dół od początku, to pewnie będzie 40 miliardów, a nie 50-60. To od razu PRZED mówię pieniaczom, nie rozumiejącym negocjacji, którzy na bank po ogłoszeniu ceny ostatecznej zaraz się rzucą z pianą, pretensjami i rozdzieraniem rytualnym szat: "a co - jest 40 miliardów, a miało być 30! - ZNOWU TEN ZŁY MACIEREWICZ ZAWIÓDŁ" i inne bezrefleksyjne androny dla lemingów. Nie stać nas na oszczędzanie na system antyrakietowy - bo to program gardłowy dla Polski - ale przepłacać też głupio. No i tanie mięso psy jedzą. Dlatego wracając do Antoniego [czy Kaczyńskiego, dudy, czy nawet "zbiorowo" PIS czy Kukiza], pragmatycznie radzę oceniać ludzi po owocach, nie po jakichś nadąsanych niemerytorycznych "podobaniach-niepodobaniach". Jeszcze uwaga do byłych zastrzeżeń Bartosiaka do OT: sprawy się odwróciły po zamówieniu 1300 Piorunów i 400 wyrzutni, oraz sprzętu optoelektronicznego za 370 mln zł. To generałowie "wojsk regularnych" zaniepokoili się, że OT będzie zbyt dobrze wyposażona i Antoni musiał zapewniać, że wojska lądowe WP dostaną proporcjonalny przydział. No i zakup 2,5 tys UKMów i 55 tys Beryli i jeszcze procedowanie zakupu tysięcy granatników podwieszanych i "dedykowanych" [a dojda kierowane ppanc, zapewne Piraty, Spike-LR, być może zupełnie nowe z programu Krabela] - to na pewno z takim wyposażeniem JUŻ TERAZ nie jest "zbieranina harcerzyków", tylko poważne mobilne siły do przeciwdziałania wojnie hybrydowej, zabezpieczenia infrastruktury interioru kraju i zduszania desantów aeromobilnych już w powietrzu, a potem izolacji i likwidacji na ziemi. Nakłady na OT będą nawet wyższe w tym roku o 70% względem planu - przyspieszają, bo kłania się Białoruś jako przyszła realna granica sił FR, a zwłaszcza najpierw perspektywa działań hybrydowych i prowokacyjno-sabotażowych, a na to właśnie OT jest gotowane, by wojska operacyjne miały wolne ręce na symetryczne działania pełnoskalowe - polecam: http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,10524,aktualnosci-z-polski,ponad-miliard-zlotych-w-tym-roku-na-wojska-obrony-terytorialnej Następny post - czerwiec. Raczej koniec czerwca. Pytania tak samo na hasło SZACHOWNICA-PYTANIE. Szachownica

[2017-04-10] tobymsiezastanowil
żeby coś z tego wynikało

[2017-04-10] Szachownica
Errata: nie "I Rosja i USA już robią koalicję przeciw Rosji." tylko "I Chiny i USA już robią koalicję przeciw Rosji." Robią - jako etap wstępny do uproszczenia obecnej niewygodnej sytuacji. Chcą tylko sytuacji "jeden na jeden". Bo Rosja to bardzo uciążliwy i zdradliwy "sojusznik". Dodam: Chiny chcą jak najwięcej zgarnąć z technologii wojskowych i wymóc de facto i jak się da - de jure - przejęcie bez walki jak największego kawałka Syberii. A USA ma nadzieję, że takie osłabienie Rosji wobec Chin spowoduje bunt wewnętrzny przeciw obecnej samobójczej polityce Kremla. No i że w rezultacie ośmielone Chiny przejdą do zajmowania siłą schedy po Rosji, a Kreml lub nowe władze [np. zbuntowana Syberia i okręgi wojskowe wschodu] zaczną walczyć z Chinami. Wszystkie trzy strony "wiedzą, że inni wiedzą", stąd cały układ gry jest wyjątkowo chwiejny. Ale realnie i USA i Chiny osłabiają Rosję i prostują i "klarują" sobie sytuację na układ dwóch biegunów z państwami [zwłaszcza sąsiednimi], które muszą opowiedzieć się "za lub przeciw". Polska nie musi tego zrobić, bo w strategicznym interesie OBU supermocarstw jest popieranie silnej Polski rozdzielającej IV Rzeszę [UE pod batutą Berlina] od Białej Ordy Kremlowskiej. I to jest wielki strategiczny bonus dla Polski - możemy realnie nie wybierać, zachować twardą neutralność, nie wchodzić pod kosiarkę wojny. Stawka jest zasadnicza przy obecnych środkach i zasięgu zniszczenia broniami masowymi i "postępie" technicznym - fizyczne przetrwanie. No i wyjąwszy potop dżihadu za dekadę-półtorej od południa w basenie śródziemnomorskim, to Europa jest zadupiem globalnego konfliktu supermocarstw. Jeżeli będzie użyty w Europie atom - raczej "tak" niż "nie" - to raczej ograniczony i w skali i mocy taktycznej. Atomowa pustynia nikomu na nic nieprzydatna. Dlatego musimy mieć tarczę antyrakietową na wysokim poziomie. Akurat tu Antoniego [który wydawał mi się też za Wolniewiczem na początku niewłaściwym człowiekiem na szefa MON] - szczerze podziwiam, że udało mu się doprowadzić do sytuacji, że amerykański Raytheon [Patriot] konkuruje z amerykańskim Lockheed-Martin [MEADS], a na dodatek ich pozycję osłabia dokoptowana oferta Izraela ze SkyCeptor. Od strony negocjacyjnej to majstersztyk. Na dodatek dostaliśmy zgodę USA na IBCS i to jeszcze bardziej narzuca wymagania obu koncernom, ale i Izraelowi. No i zapowiedź ograniczenia ceny do 30 miliardów złotych to wyraźne ustawienie "bloków startowych" do negocjacji cenowych i sygnalizowanie naszej pozycji "z góry". Realnie cena będzie na pewno większa od 30 miliardów, ale dzięki takiemu ciągnięciu w dół od początku, to pewnie będzie 40 miliardów, a nie 50-60. To od razu PRZED mówię pieniaczom, nie rozumiejącym negocjacji, którzy na bank po ogłoszeniu ceny ostatecznej zaraz się rzucą z pianą, pretensjami i rozdzieraniem rytualnym szat: "a co - jest 40 miliardów, a miało być 30! - ZNOWU TEN ZŁY MACIEREWICZ ZAWIÓDŁ" i inne bezrefleksyjne androny dla lemingów. Nie stać nas na oszczędzanie na system antyrakietowy - bo to program gardłowy dla Polski - ale przepłacać też głupio. No i tanie mięso psy jedzą. Dlatego wracając do Antoniego [czy Kaczyńskiego, dudy, czy nawet "zbiorowo" PIS czy Kukiza], pragmatycznie radzę oceniać ludzi po owocach, nie po jakichś nadąsanych niemerytorycznych "podobaniach-niepodobaniach". Jeszcze uwaga do byłych zastrzeżeń Bartosiaka do OT: sprawy się odwróciły po zamówieniu 1300 Piorunów i 400 wyrzutni, oraz sprzętu optoelektronicznego za 370 mln zł. To generałowie "wojsk regularnych" zaniepokoili się, że OT będzie zbyt dobrze wyposażona i Antoni musiał zapewniać, że wojska lądowe WP dostaną proporcjonalny przydział. No i zakup 2,5 tys UKMów i 55 tys Beryli i jeszcze procedowanie zakupu tysięcy granatników podwieszanych i "dedykowanych" [a dojda kierowane ppanc, zapewne Piraty, Spike-LR, być może zupełnie nowe z programu Krabela] - to na pewno z takim wyposażeniem JUŻ TERAZ nie jest "zbieranina harcerzyków", tylko poważne mobilne siły do przeciwdziałania wojnie hybrydowej, zabezpieczenia infrastruktury interioru kraju i zduszania desantów aeromobilnych już w powietrzu, a potem izolacji i likwidacji na ziemi. Nakłady na OT będą nawet wyższe w tym roku o 70% względem planu - przyspieszają, bo kłania się Białoruś jako przyszła realna granica sił FR, a zwłaszcza najpierw perspektywa działań hybrydowych i prowokacyjno-sabotażowych, a na to właśnie OT jest gotowane, by wojska operacyjne miały wolne ręce na symetryczne działania pełnoskalowe - polecam: http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,10524,aktualnosci-z-polski,ponad-miliard-zlotych-w-tym-roku-na-wojska-obrony-terytorialnej Następny post - czerwiec. Raczej koniec czerwca. Pytania tak samo na hasło SZACHOWNICA-PYTANIE. Szachownica

[2017-04-10] glupi
@Szachownica Nie chciałbyś pisać kolumy geopolitycznej? tekstów i analiz, z których by się młodzi kształcili i w temacie orientowali? np teoria hartlandu, dugin, zeihan, white, jak świat widzi cywilizacja chińska, sprawy ukrainy, syrii, korei północnej itp? Dobrego info jak na lekarstwo. To oczywiscie praca u podstaw, więc wpisuje się w twój program działania. Nie ma u nas miejsca dla lewactwa. W sumie i tak piszesz więc miałbyś stałe miejsce gdzie by cię ludzie czytali, a czytaczy masz dużo. Jak coś to napisz do mnie na http://www.bogaty.men/kontakt/ i możesz sobie tam też zobaczyć co działamy i co chcmey robić w przyszłości. Co my tam działamy: np projekt SG : http://www.bogaty.men/projektsg/ i zaczniemy może niedługo coś na bazie Think Thanku aby pracować nad realnymi zagadnieniami i różnymi analizami itp. Pzdr. napisz też jak nie dasz rady to coś pogadamy.

[2017-04-11] Figas
glupi fajny pomysł ale wpierw szachownica powinien odciąć się od lewactwa i katolstwa na dobre. Dla przykładu: wielokrotnie podawał fałszywe informacje o kościele katolickim i jego roli w i po II wojnie światowej. Dla nieznających tematu polecam zacząć od tego wpisu z Wikipedii na temat mordercy Eichmanna. https://pl.wikipedia.org/wiki/Adolf_Eichmann#Od_roku_1945_do_uprowadzenia_w_Argentynie W dziale Od roku 1945 do uprowadzenia w Argentynie podane są fakty na temat zbrodniczej działalności kościoła. Uprzedzam dyletantów i bezpodstawnych agresorów, że bardzo dokładnie zweryfikowałem je u źródeł, do czego sam zachęcam. To jest dopiero wierzchołek góry lodowej, co katolstwo wyprawiało podczas II wojny światowej i w poprzednich stuleciach. Tak samo popieranie socjalnych i etatystycznych pomysłów pis jest żenujące. Silne państwo to silny i bogaty naród a nie molochy państwowe tworzone jedynie dla synekur. Szachownica tego jakby nie chce dostrzec.

[2017-04-11] Gość
Bartosiak jest właśnie teraz zdecydowanie przeciw OT, nie znam ani jednego filmiku, gdzie popierałaby OT. Szachownica piszesz nieprawdę. Twierdzisz, że zmienił zdanie proszę o linka to takiej wypowiedzi.

[2017-04-11] Pirat
SZACHOWNICA-PYTANIE. PIS wydaje kasę na zbrojenia i socjał, zamiast obniżać podatki i dać ludziom godziwie żyć. Miliardy na armię to miliardy w błoto. Zdajesz się nie dostrzegać oczywistego. Przy ataku Rosji na Polskę, mając choćby 1 mln OT i wszystko, na Macierewicz chce roztwonić nasza kasę x 5 i tak nie istniejemy na polu walki. Wojna z Rosją, gdy tak ruszyła na Polskę na poważnie trwałaby w najlepszym wariancie 2-3 tygodnie. Jak możesz szachownica tego nie dostrzegać. To dosłownie tak, jakby gdyby w 1939 Polska miała 2 lub nawet 3 razy silniejszą armię. Przed agresją Rzeszy może i byśmy się obronili przed ZSRR bez wątpienia nie. Skończ wiec waść z tym gadaniem, że popierasz Kukiza, bo ciągle tłumaczysz PIS. To z wydawania kasy na armie, to z 500+, to z podnoszenia podatków. Zapytam inaczej, wymień choć 5 rzeczy, które się tobie nie podobają w rządach PIS. Smoleńskie brednie pewnie też popierasz.

[2017-04-11] GNowak
@ pirat, każda złotówka wydana na armię jest najlepiej wydaną złotówką. To fundament jakiejkolwiek dyskusji i nie ma sensu się nad tym rozwodzić. Jeśli ktoś tego nie rozumie znaczy - niewiele rozumie i lepiej wziąć się za naukę niż za dywagacje. Jeśli nie chcesz płacić na swoją armię to będziesz płacił na cudzą. Ludzie od Kukiza też to rozumieją. Inna sprawa, ze PiS nie obniża podatków i to duży błąd ale też nie podwyższa. W moim odczuciu w gospodarce PiS zmierza w kierunku zdecydowanego państwa etatystycznego. Jak tak dalej pójdzie to po roku 2020 nie będzie żadnej dziedziny nie uregulowanej przez państwo. Szkoda, ze PiS w gospodarce nie jest ruchem wolnościowym bo zanosi się, że najlepsze ta partia będzie mieć dopiero przed sobą. I nie będzie to wynikać z tego, ze jest dobra tylko ze słabości innych oraz rozpadu innych struktur wokół Polski.

[2017-04-11] glupi
@Figas ja zaproponowałem @szachownica pisanie kolumny Geo-politycznej. Reszta to inny temat, gdzie z częścią się zgadzam z częścią nie. Geo-politykę on prezentuje na właściwym poziomie. Od właściwego rozumienia polityki mamy projekt SG. Każdy jest mile widziany o ile chce aktywnie pracować w temacie. @GNowak Popieram. Nie wielu ludzi ma pojęcie do czego się zbliżamy, dlatego każdy grosz wydany na zbrojenia to jakąś inwestycja. Program pisu to niestety program neo-sanacji czyli re-nacjonalizacia co wielu myli z re-polonizacją. Mam nadzieję że w porę naczelnik złapie się zagłowe i zarządzi zwrot o 180st jak to robią Rumunia itp. Nie-wielu też rozumie ile dobrego pis zrobił z wyszczaniem agentury sowieta,. Zamienił na inną ale odległą. Mam takie wrażenie że kolejna władza w PL po pis już chyba nie będzie demokratycznie wybierana. Dziękuję też za pozwolenie opublikowania listu do Szachownicy. Osobiście uważam Pana blog jako jeden z wartościowszych w polskim eterze. Jak by pan chciał jakoś kooperować, lista blogów niezaprzyjaźnionych itp to proszę o kontakt. Pzdr

[2017-04-13] Gość
Czipowanie ludzi już coraz bliżej Polski. http://wp.tv/i,elektroniczna-polka,mid,2000890,cid,4051,klip.html?ticaid=618f66

[2017-04-13] Pit
@ GNowak Brawo, brawo, brawo Panie Grzegorzu!"Jesli nie chcesz placic na swoja armie to bedziesz placil na cudza" = "Bo kto owce z siebie czyni, tego wilk pozera". @pirat bylbys swietnym doradca rzadu pewnego panstwa w Palestynie:)

[2017-04-14] Lau
Pit jakoś wiele państw ma szczątkowe armie i nic im specjalnie nie zagraża, np. Irlandia, Szwajcaria itp. a kilkadziesiąt państw, np Kostaryka nie ma ich wcale. I co żyją?

[2017-04-14] Katolik
Szachownica ty się udaj do egzorcysty

[2017-04-15] Miziak
Nie widzicie serio forumowicze, że szachownica tylko wichrzy na stronę pisu. Czy naprawdę trzeb być hiperinteligentem, żeby to dostrzec?, Rząd pisu przez te swoje miesięcznice śmieszne i insynuacje co do jakiegoś w ich głowach zamachu, bezsensowne wydawanie pieniędzy na przesadzone zbrojenia i chorą politykę zewnętrzną prze na maksa do wojny z Rosją, Radzę się obudzić póki czas, a nie wierzyć wichrzycielowi szachownicy, który albo jest pożytecznym idiotą albo sku ..... jak Jarosław.

[2017-04-16] Euzebio
Dla zagorzałych katolików. Dziś dostałem tego ciekawego linka, źródło wątpliwe, wiec posprawdzałem trochę w necie. Wynik .... 100% się zgadza, ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Taki to kościół jest cudowny i tak dba o wiernych. W alianse wchodził i z hitlerowcami i faszystami, a podobno ma dbać o życie ludzkie. Dla wszystkich, a zwłaszcza wierzących powinny to być otwierające oczy dane. http://www.newsweek.pl/historia/pieniadze-i-majatek-watykanu-kosciol-katolicki-to-prezna-instytucja-finansowa,artykuly,403125,1.html?src=HP_Section_1

[2017-04-16] Pit
@ Lau Piszesz „jakoś wiele państw ma szczątkowe armie i nic im specjalnie nie zagraża“ - no wlasnie dlatego, ze im specjalnie nic nie zagraza, dlatego nie maja silnych armii, a nie odwrotnie. Czy Islandii nic specjalnie nie zagaraza, bo prawie nia maja armii…? W przypadku Polski i na obecnym etapie rozwoju ludzkosci to niestety nie dziala. Idea jest jak nabardziej sluszna, zalozenie poprawne – no standing armies = no wars. I tak np.ojcowie zalozyciele USA widzieli w gotowych do boju armiach zagrozenie dla wolnosci i demokracji i obronnosc kraju miala opierac sie na „pospolitym ruszeniu“, milicji. W miedzyczasie jednak niestety kraj ten zmutowal z „we the people“ do sojuzu oligarchow pln.amerykanskich i zdecydowanie zmienil swoj profil biznesowy na mocno militarny, podbijajacy i eksploatujacy co i gdzie sie da z opcja na panowanie na calej planecie. Szachownica chyba w zeszlym roku opisywal swoja piekna wizje ludzkosci koncentrujacej caly swoj wysilek na rozwiazywaniu naszych wspolnych problemow na planecie Ziemia, nie prawadzacej zadnych wojen, zarzadzajacej madrze resursami, realizujacymi eksploracje kosmosu, etc, etc. Piekne, jak chce sobie poprawic nastroj to czytam ten wpis na forum:) Poki co na tym etapie rozwoju Homo Sapiens nierealne, trzeba poczekac jeszcze pare milinow lat ewolucji az sie zmieni nasza natura...(tutaj polecam lekture na temat ksiestwa i narodu Hunza – nie tylko nie maja wojska, ale nawet policji i wiezien, do tego zyja dlugo, zdrowo i szczesliwie:))

[2017-04-18] Gość
@Euzebio Akurat wybiórcza, newsweek, tvn - to nie są media pro katolickie :) "Newsweek" wycofał ze sprzedaży 125 tys. egzemplarzy specjalnego wydania pisma z nagłówkiem "Madam President" i zdjęciem Hillary Clinton • "Newsweek" musiał wycofać 125 tys. egzemplarzy specjalnego wydania pisma ze zdjęciem Hillary Clinton i nagłówkiem "Madam President" • Pismo pojawiło się na półkach we wtorek, 17 osób je kupiło

[2017-04-18] Gość
nowy filmik partyzanta ze spalonego lasu, którego tak ochoczo Pan publikował. https://www.youtube.com/watch?v=x-adWizfR_I ADAM

[2017-04-19] emo
@Szachownica po raz kolejny rozwiązałeś te plątaninę "zagadkowych" posunięć mocarstw, prosto i logicznie. Dziekuje

[2017-04-19] Euzebio
Gość czytaj ze zrozumieniem, napisałem bardzo wyraźnie: "Dziś dostałem tego ciekawego linka, źródło WĄTPLIWE, wiec posprawdzałem trochę w necie. Wynik .... 100% się zgadza, ale to tylko wierzchołek góry lodowej." Sprawdziłem te dane, rozumiesz? Dla formalności intelektualnej - fakt, że skądinąd tacy sami zabójcy jak sowieci, Niemcy upublicznili dane o morderstwie polskich oficerów przez Rosjan w Katyniu i mieli w tym swój konkretny cel, nie powoduje, że tej rzezi nie było. Analogicznie w tym wypadku, czy GW, Newsweek, czy inne medium uczciwe, czy nie, przedstawiając dane o łupieżczej działalności kościoła katolickiego, jego obłudzie i antyludzkim działaniu i prezentując fakty ma słuszność. Chyba ze uważasz, że cel uświęca środki i dla dobra niewielu, trzeba wszystkich ludzi mamić wizja nieba i piekła. Taka sama rola jest każdej innej religii. Dziś śmiejemy się z animizmu lub mitologii słowiańskiej, celtyckiej, greckiej i rzymskiej. Chrześcijaństwo, islam judaizm to te same drewniane bale, tylko przemalowane i ubrane w nowe szaty, dla nowoczesnego człowieka. Im głębiej wchodzimy w naukę, tym bardziej to widać. Oczywiście można wszystkiemu zaprzeczać i nawet na naukowych faktach budować katolicki mit, tylko po co, żeby lepiej się czuć, oszukując samego siebie? Większość ludzi tak robi, choć oficjalnie promuje prawdę. Dobitny, choć przykry przykłada, to szachownica. Facet ma wielką wiedzę, intelekt i spostrzegawczość, ale gdy wejdzie na temat chrześcijaństwa i prób dowodzenia istnienia boga, to aż żal czytać. Wszystko naciąga, nawet fizykę kwantową pod swoją ideologię katolicką, a w odpowiedzi na stawiane mu liczne zarzuty przez forumowiczów albo ich wyzywa albo dowodzi wielkich spisków ludzkości przeciw niewinnemu katolicyzmowi. To tak jak z Panem Gowinem lub Markiem Jurkiem. Słuchasz ludzi w TV i widzisz, że to patrioci z krwi i kości, intelektualiści i zdają się dobrzy ludzie. Niech tylko włączą swoją katolicką nutę i zastanawiasz się, czy to oby ci sami ludzie. Gościu powtórzę jeszcze raz FAKTY i PRAWDA.

[2017-04-19] MecLuk
Euzebio: "Niedaleko jesteś od królestwa Bożego Mk 12,28b-34"

[2017-04-19] Gość
@Euzebio, czyje FAKTY i czyja PRAWDA - Twoja ? Podobnych do Ciebie? Piłata?

[2017-04-19] Gość
@Euzebio Jak chcesz dowód na istnienie Boga to pojedż gdzieś na mszę o uzdrowienie. Wpisz w google z reguły są odprawiane co miesiąc w kościołach w Toruniu, Poznaniu, Łodzi i wielu innym miastach. Te msze trwają około 3 godzin - jak wytrzymasz te 3 godziny i zobaczysz co tam sie dzieje np. ludzie modlą się starodawnymi językami, ludzie którzy stoją obok Ciebie -dostają taki dar, są też inne znaki. Pojedż zobacz, jak szukasz dowodu na potwierdzenie istnienia Boga, będziesz go miał. Ale czy tam pojedziesz? To kwesta odwagi. Bo to doświadczenie wymaga dużej odwagi.

[2017-04-19] kpiz
@Euzebio - jeśli chodzi o fakty i prawdę; to właśnie za fakt zmartwychwstania Jezusa, apostołowie oddali swoje życie, bo widzieli na własne oczy Jezusa zmartwychwstałego. Jeśli byłaby to nieprawda, to znaczy że musieliby przestać wierzyć swoim zmysłom. A co do "łupieżczej działalności Kościoła" - jeśliby to była prawda, to taki dobry interes już dawno zostałby przejęty przez starszych braci w wierze :-)

[2017-04-22] Gość
http://niezalezna.pl/96506-kilka-szwedzkich-policjantek-kontra-uchodzca-tak-upada-tolerancyjna-szwecja Uchodźca bije policjantki, niszczy radiowóz i odchodzi

[2017-04-23] Euzebio
gość to samo mówią muzułmanie, żydzi, new age i cała reszta wybitnych antynaukowców. A może po prostu wystarczy pomyśle i skojarzyć fakty? kpiz no tak apostołowie i ich relacje mamy na papierze bezspornie? Stary poczytaj choć trochę kryminałów, a pojmiesz istotę dowodu.

[2017-04-23] Pit
Mysle, ze to moze byc interesujacy material dla czytelnikow bloga. Szczegolnie dla tych, ktorzy idealizowali sojusz z USA. Ciekaw jestem ewentualnych komentarzy. To jest fragtment transkryptu z wystapienia Georga Friedmana, szefa amerykanskiego STRATFOR, ktore mialo miejsce 4.lutego 2015 na konferencji zorganizowanej przez think tank Chicago Council on Global Affairs. Duza porcja wysoce interesujacych faktow i szczerosci. Gorzka pigulka prawdy. Uderzajace jest, z jaka psychopatyczna mogloby sie wydawac lekkoscia ten facet mowi o losach i smierci milionow ludzi...mozna to wystapienie obejrzec na you tube. „Zadne miejsce nie moze dlugofalowo pozostac pokojowe, rowniez USA nie. Mamy ciagle wojny. Europa, jak przypuszczam, nie powroci do wielkich wojen, ale powroci do ludzkiej normalnosci i bedzie miala swoje wojny, swoje czasy pokoju. A wy, Europejczycy bedziecie zyc swoim zyciem. Nie bedzie 100 milionow ofiar, ale zludzenie ze Europa jest wyjatkiem umrze jako pierwsze. W Europie beda mialy miejsce konflikty, juz mialy miejsce konflikty – w Jugoslawii, a teraz w Ukrainie. Co sie tyczy stosunkow Europy z USA, to my nie mamy juz zadnych stosunkow z Europa. Mamy stosunki z Rumunia, z Francja ale nie ma zadnej „Europy“, z ktora mozna miec jakies stosunki“. „Islamski ekstremizm jest problemem dla USA, ale nie jest egzystencjonalnym zagrozeniem. Musimy sie nim zajac, zajac odpowiednio do wagi problemu, ale mamy rowniez inne inetresy w naszej polityce zagranicznej. Glownym interesem polityki zagranicznej USA w minionym stuleciu, w I i w II Wojnie Swiatowej i w trakcie zimnej wojny byly stosunki Niemcy – Rosja. Zjednoczone moga stanowic jedyna sile, ktora moglaby nam zagrozic. Naszym glownym celem bylo zagwarantowac, ze do takowej sytuacji nie dojdzie“. „Co robisz badac Ukraincem? Bedziesz sie rozgladal, kto jako jedyny moze ci pomoc. No i sa to USA. Tydzien temu, czy moze przed 10 dniami glownodowadzacy armii USA w Europie, gen.Ben Hodges byl z odwiedzinami w Ukrainie. Zapowiedzial, ze wkrotce oficjalnie przybeda do Ukrainy amerykanscy szkoleniowcy, nie tylko nieoficjalnie. Dekorowal orderami ukrainskich zolnierzy, pomimo ze jest to niezgodne z protokolem militarnym aby zolnierze przyjmowali ordery obcych armii. Jednakze uczynil to, poniewaz chcial pokazac, ze armia ukrainska to jest jego armia. Potem udal sie do krajow baltyckich gdzie zapowiedzial, ze USA rozmieszcza czolgi, artylerie i inne urzadzenia militarne w krajach baltyckich, Rumunii, Bulgarii i Polsce. To jest bardzo interesujacy punkt. No i wczoraj USA zapowiedzialy, ze maja zamiar dostarczac bron Ukrainie. W nocy zostalo to zdementowane, ale bron bedzie dostarczana. We wszystkich tych dzialaniach USA podejmuje decyzje poza ramammi NATO, poniewaz decyzje NATO musza byc podejmowane jednoglosnie i kazdy kraj moze wniesc veto.“ „Pointa w calej sprawie jest taka, ze USA okalaja Rosje cordon sanitaire, pasem bezpieczenstwa i Rosja o tym wie. Rosja mysli, ze USA chca rozbic Federacje Rosyjska. Ja mysle, ze nie chcemy ich zabic, ale tylko sprawic troche bolu. W kazdym razie jestesmy znowu w starej grze.“ „USA maja fundamentalny interes – kontroluja wszystkie oceany swiata. Zadna inna sila (imperium) do tej pory nie byla do tego zdolna. Z tego powodu jestesmy w stanie wtargnac do innych krajow, ale oni nie moga wtargnac na nasze terytorium, to jest piekna rzecz. Utrzymanie kontroli nad oceanami oraz nad przestrzenia kosmiczna stanowia podstawe utrzymania naszej wladzy.“ „Najlepszym sposobem na pokonanie obcej floty jest dopilnowac, aby nigdy nie zostala zbudowana. Droga, jaka kiedys szlo Imperium Brytyjskie nie dopuszczajac do tego aby jakas potega europejska zbudowala taka flote, polegala na tym ze doprowadzali do tego aby Europejczycy miedzy soba walczyli. Polityka jaka bym proponowal to taka, jaka prowadzil Ronald Regan w Iranie i Iraku. Wojna Irak-Iran w latach 1980-1988. Finansowal obie strony tak, aby przeciwko sobie walczyli, a nie przeciwko nam. To bylo cyniczne, niemoralne, ale funkcjonowalo. I to jest puenta – USA nie sa w stanie okupowac calej Eurazji. W momencie kiedy nasza noga postanie na obcym terytorium jestesmy demograficznie, liczebnie slabsi. Jestesmy w stanie pobic armie, ale nie jestesmy w stanie okupowac Iraku. Idea, ze 130 tys zolnierzy okupuje 25 milionowy kraj jest nierealna. Stosunek policjantow do liczby mieszkancow Nowego Jorku jest wiekszy niz stosunek zolnierzy USA do ludnosci Iraku. Nie jestesmy wiec w stanie wszedzie interweniowac militarnie, ale jestesmy w stanie wspierac walczace strony, aby koncentrowaly sie na sobie nawzajem, wspierac politycznie, finansowo, militarnie i doradcami. W ostatecznosci jestesmy w stanie robic to, co zrobilismy w Vietnamie, Iraku i Afganistanie – interweniowac destabilizujaco. Wojny destabilizujace nie maja na celu pokonanie wroga, ale wytracenie go z rownowagi. Naszym problemem jako ze jestesmy tacy mlodzi i glupi (jako kraj) jest to, ze w momencie kiedy wytracilismy przeciwnikow tak skutecznie z rownowagi, zamiast powiedziec sobie – zrobilismy dobra robote, wracajmy do domu to my mowimy sobie – hej, to bylo takie proste, zbudujmy tu jeszcze demokracje. To byly momenty naszej mentalnej slabosci. W zwiazku z tym odpowiedz brzmi – USA nie moga ciagle militarnie interweniowac w Eurazji, powinny interweniowac selektywnie i mozliwie rzadko. To jest sytuacja ekstremalna, nie mozemy w pierwszym rzedzie wysylac zolnierzy USA, ale jezeli juz to robimy musimy wiedziec jaki jest cel, misja i ograniczyc sie tylko do tego i nie fantazjowac w zaden sposob. Mam nadzieje, ze tym razem to zrozumielismy. Dzieci potrzebuja zawsze troche czasu by odrobic swoje lekcje. Ale to prawda - my jako imperium mozemy chybiac naszymi interwencjami. Brytyjczycy, w tamtym czasie nie zajeli calych Indii, a pojedyncze stany i spowodowali, ze przeciwko sobie walczyli. Brytyjczycy zainstalowali brytyjskich oficerow w armii indyjskiej. Rzymianie rowniez nie wysylali wielkich armii do odleglych regionow imperium, ale instalowali tam swoich ludzi, sprzyjajacych im krolow. Ci krolowie byli odpowiedzialni za utrzymanie pokoju, n.p.Poncjusz Pilat. Wiec imperia, ktore probuja rzadzic calym imperium same rozpadaja sie, tak jak to bylo z imperium nazistow. Nikt nie ma tyle wladzy, tu trzeba dzialac madrze. Jakby nie bylo, nie to stanowi nasz problem, ale to ze przyznajemy iz jestesmy imperium. Jeszcze nie dotarlismy do momentu, kiedy moglibysmy uwierzyc, ze wszystko osiagnelismy i mozemy wracac do domu. Nawet nie jestesmy gotowi na 3 rozdzial tej ksiegi.“ „Pytanie dla Rosji jest, czy utrzymaja Ukraine jako przynajmniej neutralna strefe buforowa, czy tez Zachod posunie sie tak daleko, ze zatrzyma sie 100km od Stalingradu i 500km od Moskwy. Dla Rosji kwestia Ukrainy jest kwestia egzystencjonalnego zagrozenia i Rosjanie nie moga tego ignorowac. Wiec jak daleko posuna sie USA jezeli Rosja bedzie starala sie zatrzymac Ukraine? To nie jest przypadek, ze gen.Hodges, ktory zostal wybrany jako odpowiedzialny za te kwestie, mowi o tym by postawic w stan gotowosci armie w Rumunii, Bulgarii, Polsce i krajach baltyckich, w Intermarum, w terytorium pomiedzy Morzem Czarnym, a Baltykiem – tak jak wymarzyl to sobie Pilsudski – dla USA to jest wlasnie rozwiazanie. Pytanie, na ktore nie mamy jeszcze odpowiedzi, to jak zachowaja sie Niemcy. Nieznanym parametrem w Europie sa Niemcy. Podczas kiedy USA buduja ten pas bezpieczenstwa wokol Rosji, ale nie tylko w Ukrainie, a na zachod od niej, a Rosjanie probuja wyprzec z Ukrainy zachodnie wplywy, nie wiemy jak ustosunkuja sie Niemcy. Niemcy znajduja sie w bardzo nietypowej sytuacji – byly kanclerz Gerhard Schroder jest np.czlonkiem zarzadu Gazpromu. Niemcy maja bardzo zlozony stosunek do Rosjan. Niemcy sami nie wiedza co maja robic – musza exportowac swoje produkty, Rosjanie moga je od nich kupowac. Z drugiej strony jezeli straca te strefe wolnego handlu, musza zbudowac cos nowego. Odwiecznym lekiem USA jest, ze niemiecki kapital i niemiecka technologia polacza sie z rosyjskimi zasobami naturalnymi oraz rosyjska sila robocza. Wyjatkowa kombinacja, ktorej USA obawia sie od 100 lat. Jak to wszystko sie wiec rozegra? USA wylozyly juz karty na stol – linia miedzy krajami baltyckimi, a Morzem Czerwonym. Rosyjskie karty lezaly wylozone na stol od zawsze i byla to przynajmniej neutralna Ukraina, nie pro-zachodnia. Bialorus to jest juz osobna kwestia. Kto jest w stanie powiedziec mi jak sie zachowaja Niemcy, jest tym samym w stanie odpowiedziec na pytanie jak bedzie wygladac historia nastepnych 20 lat, ale Niemcy sie jeszcze niestety nie zdecydowali. I to jest od zawsze problem Niemiec – gospodarczo potezni, geopolitycznie bardzo wrazliwi i nigdy nie wiedza, jak moga te obie rzeczy pogodzic. Od 1871roku jest to niemiecki dylemat, dylemat Europy. Myslcie o niemieckiej kwestii, poniewaz ona teraz powraca. Musimy sie jej stawic i nie wiemy jak. Nie wiemy co zdecyduja Niemcy.“ Dzis juz wiadomo chyba, co zdecydowaly w tamtym czasie Niemcy. Czy wtedy odmowili udzialu w wojnie przeciw Rosji, ktora miala zaczac sie od prowokacyjnego zestrzelenia MH17 i zostali ukarani inwazja muzulmanskich uchodzcow z Afryki? Jezeli tak, to na chwile obecna mogli przemyslec sytuacje i w obliczu nastepnych milionow czekajacych na transport z czarnego ladu do Europy okretami NATO i statkami nalezacymi do amerykanskich NGOs byc moze zmienili zdanie. Czy w swietle tych slow nie inaczej moze jawic sie brexit? Nie tylko brexit, ale ostatnie 100 lat europejskiej historii? Czy po tych wypowiedziach Friedmana nie mozna pomyslec niesmacznych rzeczy w odniesieniu do niektorych polskich dygnitarzy panstwowych? Kto jest naszym, polskim Pilatem, a kto byl Herodem? Jaka role i w ktorym momencie maja odegrac blisko 2 miliony Ukraincow w naszej ukochanej i umeczonej przez roznych okupantow i zdrajcow ojczyznie? Czy sa „tylko“ wschodnio-europejska, skrojona na polskie potrzeby wersja planu grafa Coudenhove-Kalergi, bo przeciez muzulmanskiej Afryki bysmy nie zdzierzyli? Czy maja byc batem poganiajacym nas do wojny z RUS, albo do innych szkodliwych decyzji? Czy (biorac np.pod uwage wypowiedzi Michalkiewicza o masowym przemycie broni z UA do PL) w planie B maja destabilizowac jakies regiony militarnie? Czy uzasadnione i nie za bardzo naiwne bedzie pytanie o sensownosc spelniania roli klina miedzy DE a RUS i o szanse na ustabilizowanie stosunkow na tyle, zeby mozna bylo konstruktywnie, na zasadach partnerskich pozwolic i samemu wspoldzialac w budowaniu euroazjatykiego imperium zamiast z uporem szalenca pozostawac na linii strzalu i brac na siebie role tarczy czy bufora? Mam nadzieje, ze nie bedzie, poniewaz tym razem w grze sa Chiny, ktore sa zainteresowane stabilna sytuacja w Eurazji dla funkcjoowania ich Szlaku Jedwabnego i moga wplywac na bieg wypadkow...albo i nie, moga biernie czekac az czas wyklaruje jednoznacznie sytuacje, a nam pozostanie modlic sie o drugi cud nad Wisla, albo jakies inne cuda, ktore uchronia Polske przed powaznymi stratami...

[2017-04-24] perez
@Euzebio. To przeprowadź dowód, że Boga nie ma. Dziękuję za uwagę

[2017-04-24] bartek
Euzebio z całym szacunkiem naginasz rzeczywistość. zdejmij okulary. Trochę czytasz, ale albo za mało albo nie to ;) Pozdr

[2017-04-24] Gość
http://finanse.wp.pl/kat,1033781,title,Trump-oszukal-Polakow-Zapomnijmy-o-zniesieniu-wiz-przepisy-sa-wrecz-ostrzejsze,wid,18755202,wiadomosc.html

[2017-04-27] Gość
http://niezalezna.pl/97810-ale-towarzystwo-renegaci-i-bohater-afery-tasmowej-na-imprezie-fundacji-sorosa

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)