Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Czy maj a gpw będzie ?
wzrostowy
spadkowy
horyzontalny

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

--- Koniec ery petrodolara = koniec USA

 

 
Koniec ery petrodolara 
 
 
W ostatnich dniach marca doszło do historycznego wydarzenia w światowej gospodarce. Niestety w mediach o tym cicho. Chińska Komisja Regulacyjna ds. papierów wartościowych wydała zgodę na obrót na giełdzie w Szanghaju kontraktami na ropę naftową w juanach. 
 
Do chwili obecnej swiat musiał kupować dolara żeby kupić ropę. Wymuszało to nie tylko popyt na zielonego i wzrost wartości tej waluty ale także zmusząło do utrzymywania rezerw przez wiele państw w tej walucie. Duży popyt na dolara pozwałał na utrzymywanie prawie zerowych stóp procentowych, kredyt stymulował gospodarke i przemysł a nieskrępowana kreacja pieniądza doprowadzała do olbrzymiego wzrostu bezwartościowego dolara w obiegu. 
 
Do tej pory ropę naftową WTI można było kupić za pomocą kontraktów terminowych na giełdzie w Nowym Jorku na Manhatanie przez CME oraz Brent oferowaną na giełdzie w Londyńskim City.
 
Od teraz świat nie jest już zmuszany do nabycia dolara, by kupić ropę naftową. Zatrząśnie to nie tylko rynkiem ropy na świecie i cenami surowca, ale spowoduje, że rząd chiński będzie miał większe wpływy na kształtowanie cen na rynkach azjatyckich, oraz na wycenę samego dolara.
 
Decyzja jest historyczna i kończy erę petrodolara. Dzięki tej decyzji zmaleje popyt na dolara, stopnieją rezerwy dolarowe wielu państw. W dłuższej perspektywie doprowadzi to do trwałego obniżenia wartości dolara którego wartość do tej pory była sztucznie podwyższana poprzez powiązanie go z ropą.   
 
Na naszych oczach rozpoczyna się proces upadku największego w historii światowego mocarstwa. Jedyną szansą na ewentualne utrzymanie USA jako hegemona jest doprowadzenie jak najszybciej do globalnego konfliktu. Jak widać po działaniach Ameryka o tym wie i w ostatnich lat czyni wszystko aby do takiej globalnej wojny doszło gdyz każdy kolejny rok pokoju zmniejsza przewagę militarno-gospodarczą USA nad Chinami. 
 

Grzegorz Nowak 

serwis giełdowy 
www.amerbroker.pl 
 

30 marca 2018 r

 Komentarze

[2018-04-02] olo
jaki % kapitalizacji giełd ma giełda w szanghaju?:)

[2018-04-02] łukasz28
Pytanie, czy naprawdę ostatnią szansą Ameryki jest doprowadzenie do "globalnego Konfliktu" i jakie on miałby skutki dla Polski i Polaków. z drugiej strony doprowadzenie do takiego konfliktu nie jest przecież chyba takim wyzwaniem dla zdeterminowanego hegemona, więc czemu do niego nie doprowadzają?

[2018-04-02] GNowak
@ lukasz28, jest jeszcze drugie rozwiązanie doprowadzenie do hiperinflacji. Moze to sie stać podczas wojny, wtedy najlepiej wychodzi połączenie obydwu elementów albo doprowadzenie do megakryzysu na skalę globalną w czasie pokoju ale w takim wypadku wymagałoby to nadzwyczajnych działań ze strony USA i ale także jej sojuszników, np. poprzez embarga handlowe, wprowadzanie drastycznych ceł, doprowadzenie do mega kryzysów finansowych na giełdach i na rynkach walutowych i towarowych. Ten scenariusz jest bardziej humanitarny dla ludzkości ale stracą pieniądze wszyscy posiadający je w bankach bo inflacja będzie musiała sięgnąć z 50 % rocznie przez kilka co najmniej lat.

[2018-04-02] Leszcz
Według mnie USA nigdy nie zaatakują Chin, to nie miałoby sensu, po co mieliby atakować fabryki iPhonów i pracujących w nich chińskich robotnikach. A poprzednia próba uruchomienia kontraktów na ropę w juanach skończyła się marnie... zobaczymy jak będzie teraz.

[2018-04-02] GNowak
@ olo, kapitalizacja giełdy w Szangahaju i Hogkongu to razem około 7.5 bln $ a kapitalizacja NYSE i Nasdaq łącznie to około 26 bln $ ale jakie to ma znaczenie. Ameryka umiera pod względem gospodarczym, ideowym, kulturowym itd a Azja na czele z Chinami rośnie cały czas w siłę. Jedno imperium jest schyłkowe a drugie wchodzi na funkcje hegemona. Nie można na to patrzeć statycznie i statystycznie a dynamicznie. To jest proces zmian a my żyjemy w czasie tej zmiany. Co z tego że jakiś mądrala za chwilę powie, że przez 200 lat USA zawsze wygrywało ? Tak to prawda i co z tego skoro od co najmniej kilkunastu lat jesteśmy w procesie zmiany hegemona. To potrwa pewnie lata, nie stanie się to z dnia na dzień ale trzeba mieć świadomość tej zmiany i wiedzieć jak się ustawić geopolitycznie.

[2018-04-02] GNowak
@ leszcz, możliwe że i ta próba uruchomienia kontraktów zakończy się fiaskiem, możliwe, że dopiero wyjdzie im trzecia czy czwarta próba. Wystarczy jednak aby Izrael zakatował Iran - na co szykuje się od kilku już lat a wtedy cała Arabia przejdzie szybciutko do Szanghaju na notowania w juanach. Patrzmy na to panoramicznie a ni statycznie, biznes to to przede wszystkim wielka polityka. USA dostają już bardzo mocne policzki w ostatnich latach, od Niemiec, od Rosji a już nie wspomnę od Turcji co jest dla jankesów najbardziej upokarzające bo to policzek z pluciem w twarz a US milczą rozzuchwalając innych pretendentów do pozycji hegemona.

[2018-04-02] LL
A jaki jest powód że Saudyjczycy mielibby się przenieść do Szanghaju po ataki Izraela na Iran? Przecież AS i Izrael to cisi sojusznicy, ostatnio coraz mniej się z tym ukrywają. AS z kolei to śmiertelny wróg Iranu. Bardzo ciekawa jest pozycja Izraela. Ten kraj nie jest w stanie w dłuższej perspektywie się utrzymać choćby miał i gwiazdę smierci, demografii nie są w stanie oszukać - 10 mln ludzi nie jest w stanie ciągle wygrywać z setkami milionów dookoła. Ich sytuację dodatkowo pogarsza słabnące USA. Im bardziej będzie słabe USA, tym mniejsze wsparcie będzie dostawał Izrael a kraje arabskie mniej będą zależne od USA co w konsekwencji może doprowadzić do zniszczenia Izraela. Byłbym głupcem gdybym myślał, że Izrael nie myśli o opcjach zapasowych na taką ewentualność, czyli o ewakuacji. Ciekawe gdzie?

[2018-04-02] MecLuk
Panie Grzegorzu, jest Pan Mistrzem. Pół godziny temu znalazłem tę informację na sputniknews, przed chwilą po 20 min. oczekiwania na otwarcie się strony www.ine.cn/en/# (uważam, że to nie był PRZYPADEK) potwierdziłem ten news i już chciałem zabłysnąć na amerbroker.pl, wchodzę a tu --- Koniec ery petrodolara = koniec USA.

[2018-04-02] GNowak
@ LL, Saudyjczycy raczej nigdy się nie przeniosą na handel ropa do Szanghaju, to pieski USA tak jak Polska za rządów PiS-u. Zresztą podobno królewska linia rodu Saudów tak naprawdę pochodzi z Izraela, pisze podobno bo jestem za krótki żeby to zweryfikować.

[2018-04-02] GNowak
@ MecLuk, tylko proszę nie pisać że jestem agentem Putina :) To jest już informacja znana od kilku dni więc za wielki news to nie jest ale fakt, b ważna rzecz którą warto odnotować.

[2018-04-03] Paweł P
Panie Grzegorzu czy da się jakoś zabezpieczyć na wypadek HIPERINFLACJI? Jak najlepiej ulokować pieniądze? W fizyczne złoto/srebro? Może jakaś nieruchomość? Pozdrawiam serdecznie!

[2018-04-03] perez
USA wyrosły na potęgę światową, a następnie na hegemona przyłączając się do wojny w zaawansowanym stadium. Dzięki temu, będąc poza areną działań militarnych, przy niewielkich stratach własnych, mogli czerpać ogromne zyski z wojny oraz mieli kluczowy wpływ na kształt powojennego świata. Dzisiaj chcą powtórzyć ten sam model, przy czym problem polega na tym, że nikt nie chce rozpocząć wojny. Europa jest zguśniała, kraje takie jak Polska czy Ukraina są zbyt słabe, żeby móc stworzyć konflikt, który osłabiłby Rosję. Wystarczy spojrzeć na to co się stało na Ukrainie: skuteczność poboru do wojska na poziomie 6%. Port krymski został oddany bez jednego strzału (jedyny zatopiony okręt to okręt rosyjski, który został zatopiony celowo przez Rosjan w celu zablokowania wejścia do portu). Jedyny punkt zapalny to Bliski Wschód, gdzie Izrael długo nie wytrzyma i nie pomogą żadne nuki. Moim zdaniem szykuje się globalny kryzys, a nie wojna. Z drugiej strony, Rosja udowodniła że w trudych warunkach jest w stanie przetrwać i dobrze sobie radzić, więc możliwe że stratedzy amerykańscy szykują jakąś kombinację konfliktów lokalnych i kryzysu gospodarczego. A ostatnie działania Izraela sugerują, że chcą restytucji Polin. I to jest największe zagrożenie dla Polski na najbiższe lata.

[2018-04-03] Marcin
@LL Chyba wiadomo dokąd chcą się wybrać tzw. Izraelici :) do Polinu :( Ten proces trwa i trzeba go im zmienić.

[2018-04-03] hihi
To ja idę brać kredyty hipoteczne:)ale mi się frygnie :)

[2018-04-03] LL
@Perez - nic dodać, nic ująć. @Marcin, tak, myślę, że to jest jedna z opcji.

[2018-04-03] Geo
co będzie z Izraelem czy zaleją go araby i kiedy? nie zyczę im tego ale Pana opinia mnie interesuje.

[2018-04-03] bmen
To nie jest takie proste, że USD umrze. Umrze ale jako ostatni, bo jest walutą globalna (dłużną), w której są denominowane potężne ilość długu na świecie. PetroRMB to jak na razie chińskie marzenie o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa energetycznego ( bo one potrzebują potężne ilości energii) i jak i zmniejszenie ryzyka finansowego ( bo energia jest jak narazie wyceniana w USD, i instytucje pod kontrolą USA). O petroRMB ze złotym linkiem zaczęło się głośno w połowie 2017. Opisałem to wtedy w wpisie o PetroDoalrze http://www.bogaty.men/o-systemach-monetarnych-petrodolar/. Polecam się zapoznać. Wielu ludzi nie rozumie że ropa to niewielki % dziennej sumy przepływów kapitałowych. Dodatkowo USA staja się jej eksporterem i de facto sami zaczynają ściągać dolary ze świata. Realna gospodarka już od dawna nie ma znaczenia w świecie przepływów finansowych, gdyż tam rządzą potężne instytucje kapitałowe, a te są pod kontrolą USA i w mojej ocenie zostaną użyte do dewastacji Chin, a te są zależne od USA i deficytu ich deficytu handlowego. USA są klientem, i to klient decyduje co chce kopić i gdzie. Kontrakcja dolara na światowych rykach to wzrost jego cen i potężne problemy świata za-lewarowanego w USD, a LIBOR USD mówi wyraźnie co się będzie działo. Tak więc USA zaczęły akcję powrót do domu, a świat się pogrąży w potężnych problemach. Chiny mają problem bo muszą ciągnąc swoja ekspansję PKB bo inaczej największa bańka długu w historii świata (około 70 bilionów USD) im się zamieni w deflacyjną czarną dziurę. USA to wie i dlatego atak następuje po stronie finansów. Ciekawe czasy przed nami, gdyż świat nie odnotował jeszcze wolny handlowej pomiędzy tak dużymi gospodarkami, i chiny są raczej na straconej pozycji. Aby chiny mogły przejąć rolę hegemona muszą przejąć światowe finanse albo dogadać się z IMF, BIS itp, a te instytucje jak narazie grają pod USA. Aby nastąpiła hiper-inflacja w US to musi zaistnieć kilka warunków, np. grosz musi być dla ulicy a tam rozwarstwieni bardzo duże i FED nie może znaleźć inflacji CPI, i musi wystąpić świeży dodruk waluty, a tą produkują teraz banki komercyjne w 95%. Tak więc będziemy widzieć raczej deflacje chyba że zobaczymy helikopter money. Pzdr

[2018-04-03] GNowak
@ Geo, moim zdaniem Izrael zniknie z mapy świata najdalej za kilkanaście lat. Ten twór jest sztuczny, zawsze był i jest otoczony przez wrogie mu morze arabskie i nie ma żadnych szans na przeżycie. Dlatego też co jakiś czas pojawiają się u światlejszych Żydów koncepcji przeniesienia ludności żydowskiej albo na Ukrainę albo do Polski i stworzenia nowego państwa Polin w którym żydzi byliby szlachtą która zarządza miejscowym głupszym motłochem. Stad tez koncepcja Międzymorza na terenach polsko-ukraińskich lansowana także przez USA. Była też ostatnio koncepcja wyprowadzenia Żydów do Patagonii gdzie skupili najczystsze i największe zasoby słodkiej wody na świecie. Moim zdaniem jest kwestią czasu jak Arabowie urządzą Izraelowi ostateczny Holokaust. To tylko kwestia czasu ...oczywistym jest że nie stanie się to w ramach jakiejś lokalnej wojenki tylko musi to być podczas rozpoczęcia konfliktu globalnego. Ja widzę to jako jeden z pierwszych frontów podczas ataku na Europę całej masy islamskiej.

[2018-04-05] asd
Nie wiem czy ktos tu jeszcze uzywa Teorii Fal Elliota do gry na giełdzie. Ale z wykresow wynika że mega kryzys zacznie sie za jakies 5-6 lat. W podobnym czasie bedziemy miec szczyt na ropie. Nadchodząca bessa bedzie korektą zwyżek za ostatnie kilkadziesiat lat ( a moze i wiecej ale brak wczesniejszych danych do wykresow).

[2018-04-05] łukasz28
@GNowak: czyli raczej hiperinflacja ale z totalną obroną swoich obligacji i rzuceniem na pożarcie akcji i innych rynków? Cytuję:"doprowadzenie do mega kryzysów finansowych na giełdach i na rynkach walutowych i towarowych" brakuje mi tu rynku obligacji, w końcu najważniejszego z punktu widzenia np. polityki socjalnej, ale przecież nie tylko :)

[2018-04-11] piotr
Panie Grzegorzu znowu miał Pan rację co do Dudy i myślę o pańskich słowach sprzed wyborów , zastanawiam się jak pan widzi sytuację Polski od strony żydostwa i wielce nam panującego premiera Morawieckiego .Moim zdaniem tak źle to nawet za Komorowskiego i Tuska nie było.

[2018-04-11] GNowak
Pytanie dość skomplikowane bo nie znamy wielu niewiadomych. Niemniej jednak sytuacja jest o niebo lepsza niż za rządów PO i podkreślam to zawsze. Za PO groziła nam utrata państwowości na rzecz Niemiec, po prostu PO rozbijało systematycznie wszystkie najważniejsze i nawet te jak najmniej ważne instytucje państwa, nawet takie jak Poczta Polska i miało to w konsekwencji doprowadzić do przyłączenia byłych wschodnich terenów Niemiec a naszych tzw. ziem odzyskanych na rzecz RFN. Rządy PiSu to inna kategoria niebezpieczeństwa dla Polski. To utrata prymatu własnego interesu na rzecz interesu USA i Izraela. To niebezpieczeństwo wpuszczenia Polski w wojnę Rosją dla ratowania amerykańskich i żydowskich interesów. To także niebezpieczeństwo totalnego przejęcia kontroli na resztką polskiego majątku prze tego typu instytucje jak Światowy Kongres Żydów.

[2018-04-12] Gość
Z tego co Pan pisze to raczej za rzadow Pisu grozi nam utrata calego panstwa, a za Po tylko czesci. Patrzac historycznie to lepsza bylaby tez sytuacja ludzi gdyby doszlo do przylaczenia do Niemiec. Duzo ludzi teraz korzysta majac niemieckie paszporty. Za Pisu grozi nam calkowita bieda spoleczenstwa, a jesli jeszcze wojna z Rosja jak Pan pisze to juz calkiem dewastacja.

[2018-04-15] dar
@Gość Nasi dziadowie od tysiąca lat przelewali krew za ojczyznę i teraz przewracają się w grobach, słysząc twoje słowa, że już lepiej przyłączyć się do Niemiec. Nie stać cię na lepsze pomysły?

[2018-04-16] GNowak
@ gość, bardzo nieudolnie Pan interpretuje moje słowa. To własnie za PO groził nam rozpad państwa i przyłączenie do IV Rzeszy a za PiS będziemy tylko dziadami którymi będzie zarządzał szlachcic jerozolimski. To wybór między dżumą a cholerą z opcją wyboru jedynie mniejszego zła. Za samo pisanie o przyłączeniu do Niemiec osądzałbym na kilka lat robót publicznych. W praktyce zapewne niedługo wschodnie obszary Niemiec będą zabiegać o przyłączenie do PL z powodu konsekwencji dobrodziejstwa multi-kulti.

[2018-04-16] Gość
Mocne slowa padły w moją stronę, mam inne poglądy, dla mnie liczy się człowiek, a nie państwa, podziały i granice i ciągła walka i duszenie słabszego. Polacy nie są bez grzechu, żeby ich wywyższać. Często panuje zawiść i podkopywanie sobie dołków - dlatego nie rządzą nawet własnym krajem. Wynika z tego, że będzie jeszcze wieksza bieda i w dłuższej perspektywie bezpieczniej. Dziękuje za wyjaśnienie. Gwoli sprostowania, uważam, że mieszanie różnych kultur, o przeciwstawnych pogladach rodzi w przyszłości poważne problemy, nie trzeba przy tym być bardzo madrym, żeby to rozumieć. dar Ci co walczyli to raczej nie mogą pojąć, jak można było zaprzepaścić to co oni wywalczyli. Spójrz Polska jest tylko na mapie, w poważnych decyzjach Polak nie ma nic do powiedzenia, czy o taką Polskę walczyli?

[2018-04-16] GNowak
@ gość, pewnie jestrs młodym człowiekiem i stąd takie pomysły. Właśnie wolny człowiek powinien przeciwstawiać się zaborczym walkom o panowanie. Tym bardziej wolny Lechita. Cóż ideologia miłości i pacyfizmu to także skuteczny oręż do walki o panowanie nad duszami ludzkimi. Z tonu wypowiedzi wnioskuję ze jest Pan zgorzkniały tym co się dzieje, nie trzeba się poddawać. Wiedza czyni wolnym i pozbawia nas strachu. Cień szansy jeszcze chyba dla Pana istnieje, bo rozumiem że nie jest Pan bezpaństwowcem tylko ma jeszcze obywatelstwo Polskie. Nie o taką Polskę nasi przodkowie walczyli więc trzeba o nią walczyć dalej, każde pokolenie ma swoją misję do spełnienia. Zacznijmy od nauki własnej historii, tej ukrywanej przed nami przez Watykan, Niemców i innych - historię Wielkiej Lechii. Oczywiście historię przedchrześcijańskiej Wielkiej Lechii która rozciągała się od Renu po Dniepr i gromiła Rzymian, Bizancjum itp. Jest już na ten temat coraz więcej publikacji. Żydokomuna oduczyła nas już dumy z własnej historii.

[2018-04-16] galwan
@ Gosc co to znaczy "patrzac historycznie lepiej pod Niemcem" i co to w ogole jest ten wymarzony "niemiecki paszport". A tfu. Pod zaborami wlasnie pod Niemcem bylo najgorzej, a szczegolnie Prusakiem. Ruscy swieci nie byli, ale jednak nasza kultura ich urzekala i taki Mickiewicz mogl z Puszkinem brylowac na salonach w Piterze. Pokaz mi pan jednego Polaka, ktory pod zaborem niemieckim z jakims innym Niemcem wyglaszal swoje wiersze na wieczorkach poetyckich. Niemcy gonili Polakow do roboty, tak jak zrobila z nami ta cala Unia. Zamkna przemysl i beda cie do niewolniczej pracy gonic. Idz pan sobie wez ten niemiecki paszport, teraz co drugi afrykanczyk moze go dostac. Taka ma wartosc.

[2018-04-17] Gość
galwan Pod każdymi zaborami było bardzo źle, to nie powinno nigdy nastąpic, jednak świat jest inny i oparty o ciągłej walce na przetrwaniu. Nie interesuje mnie pojedyncza jednostka (wspomniany Mickiewicz), tylko co najmniej większość społeczeństwa. Z opowieści dziadka wiem, ze jak przyszedł rosyjski żołnierz to wszystko zdewastował nic nie zostawił, jak przyszedł niemiecki to pozwolił zostawić jakąs świnię czy pare kur, zabrali tylko to co było im potrzebne na teraz. Wygląda na to, że zależy na kogo się trafiło skoro Pan pisze odwrotnie. Co do "patrzac historycznie lepiej pod Niemcem", ponieważ po całych tych zaborach chociaż jakoś teren był rozwiniety, ludzie mogli i mogą pracować za lepsze pensje, a wschód do dnia dzisiejszego jest zacofany. Wielu potomków po zaborze niemieckim korzystało i korzysta również do dnia dzisiejszego z paszportów niemieckich mogąc swobodnie pracowac w USA i całej UE za godziwą płacę. To żaden paszport wymarzony, nie o taką sytuację walczyli dawni ludzie. Gdyby nie te wyjazdy za pracą to dopiero byłaby bieda w Polsce, a tak to ludzie pobudowali domy, założyli rodziny i jakoś funkcjonują. I wielka szkoda, że się to kończy, wielu młodych liczy, że jeszcze zarobi na dom. Co mamy w Polsce w praktyce to zabór w białych rękawiczkach i końca go nie widać, bo jak się od jednych wyrwiemy to przyjdą następni. W pracy polskie firmy wykorzystują pracowników, nawet prawa nie przestrzegając, często lepiej mają Ci co pracuja w zagranicznych firmach. I to ma być Polska? Tzw. uchodźcy to się chociaz trzymają razem, jest problem kazdy staje w obronie i nagle masz 40 przed sobą, a Europejczyk, popatrzy powie to nie mój problem, radź sobie sam. Żeby Polska była silna to trzeba działać, Polacy musza współpracować, pomagać sobie i dążyć do celu, ale tu nikt nie chce popuscić każdy patrzy na swoje indywidualne cele, a nie całego narodu. Pisać to można, ale za tym musza iść czyny, niestety ale Polak musi się jeszcze dużo nauczyć.

[2018-04-17] galwan
@ Gosc - prawdopodobnie mowimy o tzw "ziemiach odzyskanych" gdzie Ruscy z pelna bezwzglednoscia traktowali wszystko co sie rusza a szczegolnie Niemcow czy folksdojczow. Znam dokladnie odwrotne historie - Niemiec bil, zabieral wszystko, Ruscy traktowali lepiej. Oczywiscie wojna bolszewicka to bylo co innego, ale co innego bylo w czasie 2 wojny swiatowej. Mickiewicz to przyklad. Ruscy nasza kultura sie zawsze fascynowali, Niemcy gardzili i gardza. Jesli ludzie koszytali z paszportow niemieckich, to musieli wykazac niemieckie korzenie. Dopiero teraz Niemcy dostrzegli w Afryknczykach swoich pobratymcow i daja jak leci. Co do tego co dzis mamy - halo, a kto nas okupuje? Ruscy? Niemcy wlasnie. Ten "zabor w bialych rekawiczkach" to wlasnie szwabska robota. Polska oddala caly swoj przemysl zachodnim korporacjom i podporzadkowala sie UE a nie Rosji. UE, czyli de facto Niemcom. Mysle, ze kolega ma korzenie niemieckie.

[2018-04-17] Gość
Gość: paszport niemiecki nie pozwala na pracę w USA, halo! A w całej UE już od dawna można na polskim pracować.

[2018-04-18] Olaf
@galwan a ja myślę, że ty masz korzenie rosyjskie. Po stokroć wolałbym żyć pod zaborem niemieckim niż rosyjskim. Niemcy to gospodarczo wybitny naród, pracowity i sumienny, Rosjanie krętacza i złodzieje. Wolałbym NRD niż ZSRR, Niemcy niż Rosję. Niemiec umiał uszanować polskiego żołnierza z II wojny światowej, a Rosjanin odpowiedział Katyniem, Sybirem i MBP Proszę nie opierać się na pojedynczych przypadkach i wspomnieniach innych, tylko poczytać, jak ludziom się żyło za Niemca, poczytać o sytuacji faktycznej. Rusofilizm to ogromny problem w naszym kraju.

[2018-04-18] galwan
@ Olaf, wolej sobie nawet buty makreli wylizac. Ja wole silna Polske a nie zyc pod zadnym Niemcem czy Rosjaninem. Co do Katynia, to tak sie sklada, ze zrobila to bolszewia. Problem polega na tym, ze tluki historii nie znaja i nie wiedza, kto w Rosji zrobil rewolucje i kto tak naprawde Polakom zrobil Katyn. Tak wole Rosjan niz Niemcow. Oczywiscie na reke jest mi, zeby Rosja byla slaba, ale wole Rosjan niz niemcow. Niemcy sa wybitni w pracowaniu jak walec, jak mrowki. Sila ich polega na tym, ze tacy frajerzy Polacy dali sobie zamknac przemysl i pracuja z cala energia na rzecz tego Niemca i jeszcze wielu baranow powtarza propagande o "wybitnym narodzie" - wybitnym chyba w robieniu holocaustow jak w Afryce czy Auschwitz

[2018-04-18] gawron
@ Olaf Niemcy zrobili odpowiednik Katynia zaraz po wejsciu do Polski, chodzilo o wymordowanie polskich elit (ten sam cel co w Katyniu.) Prosze sie przejechac do Piasnicy kolo Wejherowa, tu wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Intelligenzaktion Do tego warto sobie przypomniec jak "honorowo" Niemcy potraktowali obroncow Poczty Polskiej w Gdansku. Pod sciane i zabili ich jak zwierzeta. Zyjesz kolego mitami. Niemcy mordowali bezwglednie, jak maszyna. I co gorsze mordowali tez dzieci i cale rodziny, co jednak jest duzo gorsze. Spalenie woli. I robili to tez ochotnicy niemieccy, zwykli ludzie.

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)