Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Gorące tematy

RCGLDAOPEN

 

Bardzo dobry instrument do kupienia w sytuacji kiedy spodziewamy się wzrostu wartości złota. Certyfikat naśladuje zmianę ceny instrumentu bazowego - czyli złota. Przykładowo wzrost lub spadek ceny złota nominowanego w tej samej walucie co certyfikat skutkuje takim samym ruchem na certyfikacie. Wycena certyfikatu jest przeliczana na PLN. Wystawcą certyfikatów i animatorem rynku jest Raiffeisen Centrobank.

Nie trzeba szukać żadnych funduszy które posiadają w swoich aktywach złoto. Uwaga - częśc funduszy ma takie klasy funduszy których aktywa składają się ze złota, innych surowćów - np. przemysłowych - które często zachowują się odwrotnie do tego w jakim trendzie jest złoto albo mają jeszcze jakies dodatki z zupełnie innej bajki. W efekcie powoduje obniżenie potencjału wzrostowego takiego funduszu.

Uwaga - pewna część funduszy w swojej ofercie funduszu "złotowego" zamiast złota oferuje też akcje firm wydobywających złoto. jest to wielkie nieporozumienie, żeby nie powiedzieć manipulacja gdyż możemy np. założyć że jakaś kopalnia złota zakontraktowała swoje wydobycie na 2-3 lata do przodu a w tym czasie gwałtwonie wzrasta cena złota i może się zdarzyć, że złoto da 100 % wzrostu a kopalnia będzie stać na skraju bankructwa.

 

Poniższy instrument jest moim zdaniem bardzo dobrą alternatywą dla funduszy opartych na złocie. Mało tego, pozwala na zakup "złota" w danej chwili tak jak robi sie to przy kupnie czy sprzedazy akcji. Daje to możliwość natychmaistwoego reagowania na zmienną sytuację na rynku bez długiego oczekiwania na konwersje w funduszach. Wadą tego rodzaju inwestycji jest różnica kursowa. Szczegóły poniżej.

 

Kiedy warto kupić certyfikat na złoto ? - wtedy gdy na rynku złota jest trend wzrostowy. Certyfikat jest dostępny w domach maklerskich i kupuje się go i sprzedaje dokładnie tak samo jak akcje. Prowizja przy transakcjach jest generalnie taka sama jak przy zakupie akcji.

 

RCGLDAOPEN - jest to certyfikat naśladujący zmianę ceny uncji złota

Wartość certyfikatu - mnożnik x wartość instrumentu bazowego x kurs USD ważony w złotych

Jednostka notowania - 1 certyfikat

Typ certyfikatu - brak terminu zapadalności

Waluta notowania - PLN

Maksymalny spread - 2%

Płynność - gwarantuje animator rynku

Strona rynku - brak możliwości inwestowania na spadki, tylko na wzrosty

Dźwignia finansowa - brak lewarowania inwestycji co jest atutem dla osób nie akceptujacych dużego ryzyka

 

Certyfikat nie posiada dźwigni finansowej tak jak kontrakty. To wielka zaleta dla osób kltóre nie chca podejmować nadmiernego ryzyka. Zasady kupna - sprzedaży generalnie podobne jak przy kupnie akcji.

Jakie jest ryzyko ? Najważneijsze jest ryzyko walutowe. Złoto tak jak inne surowce wyliczane jest w dolarze a później przeliczane na złotego. Oznacza to, że np. jeśli rośnie cena złota i jednocześnie osłabia się złotówka to zyskujemy podwójnie gdyż zyskujemy na wzroście wartości ceny złota i na wzroście dolara do złotówki.

Może być też sytuacja odwrotna, jeżeli np. rośnie złoto i spada dolar do złotego - to choć zyskujemy na wzroście wartości złota to tracimy na różnicy wyrażającej się w spadku wartości dolara do złotego. W skrajnym teoretycznym przypadku może być tak, że traci się i na spadku wartości złota i na spadku wartości dolara do złotówki.

 

Szczegóły w prospekcie: http://www.gpw.pl/zrodla/papierywartosciowe/strukturyzowane/materialy/RCB_Base_Prospectus_21July2008.pdf

 Komentarze

[2015-12-10] Gość
Witam, czy są dostępne instrumenty służące inwestowaniu w czasach wzrostu na złocie, które nie byłyby obarczone ryzykiem walutowym?

[2016-09-13] Gość
to jest właśnie instrument najmniej ryzykowny jeśli chodzi o złoto

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)