Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Giełda

WIG 20 - formacja poszukiwania jeleni ??

PERSPEKTYWA ŚREDNIOTERMINOWA

 

Z analizy indeksów i spółek które robiłem podczas weekendu, powiedziałbym, że wyłania nam się w grupie zamkniętej jednak optymistyczny, jak sądzę dla nas wszystkich tutaj obraz. Optymistyczny, może nie dlatego że będzie na giełdzie dobrze ale dlatego, że chyba rozumiem dalsze scenariusze wydarzeń. Gdyby tak było i gdybym się nie mylił, to są Państwo, jak sądzę w uprzywilejowanej pozycji ponieważ wydaje mi się, że rozszyfrowałem kolejny wariant rozwoju wydarzeń na najbliższy czas na giełdowym parkiecie.

Proszę zauważyć, że wszystkie ruchy indeksu od 15 stycznia do dzisiaj układają się w coś co przypomina trójkąt symetryczny. Jak to spostrzeżenie ma się do naszych inwestycji. W moim przekonaniu dość jednoznacznie. Otóż formacje typu trójkąty symetryczne są kontynuacją trendu głównego. Trendem głównym - jak zakładałem już od lipca 2007 roku jest bessa - i nie mam żadnych przesłanek na dzisiaj aby zmieniać zdanie. A to oznacza dla nas jasną i czytelną konstrukcję. Cały ten kilkumiesięczny okres stabilizacji w którym ostatnio jesteśmy od lutego jest jedynie przystankiem przed kolejną i równie silną falą spadkową podobną do tej jaką - jaką mieliśmy wcześniej. Konkluzja jest zatem oczywista. Warto powychodzić z jakichkolwiek akcji czy funduszy inwestycyjnych aby mieć wolną gotówkę gdyż po następnej fali przeceny akcje będą naprawdę duużo tańsze i mało tego po tej spodziewanej przez mnie fali przeceny powinna wystąpić silna korekta wzrostowa. Tak więc warto mieć zachowaną amunicję gdyż będziemy mogli bez większego ryzyka zarobić spore pieniądze. Jest to perspektywa średnioterminowa i ja osobiście na dzisiaj daję aż około 90 % szans na realizację takiego właśnie wariantu, 10 % pozostawiam na alternatywne rozwiązania które wprawdzie też istnieją ale na dzień dzisiejszy określam je jako hipotetyczne.

Kiedy zatem kolejna silna fala spadkowa ? Trudno określić precyzyjnie gdyż jak widać na wykresie – miejsca w trójkącie jeszcze trochę pozostało. Prawdopodobne jest więc, że jeszcze przez miesiąc czy może nieco więcej będzie sytuacja którą nazwałbym poszukiwaniem jeleni na akcje. Okres dotychczasowej trzymiesięcznej stabilizacji na giełdzie powoduje, że przeciętny i niedoświadczony inwestor ma uśpioną czujność i angażuje się w kupno akcji lub funduszy. Rozumuje prosto, skoro tak mocno spadło i dalej nie spada to już jest dołek i można śmiało zakupić coś okazyjnie. Tym bardziej, że w mediach co analityk to inne zdanie. Jedni widzą hossę, inni bessę a z tego co media mowią wynika, że na FON-ie można co drugi dzień zarobić 25 % . To pogłębia szum informacyjny i jest to woda na młyn do błędnego rozumowania, że jest dobrze gdyż wg mnie psychologia bessy jest drastycznie odmienna. Według mnie to tylko faza uśpienia rynku po której przyjdzie kolejna brzemienna w skutkach fala wyprzedaży. Tak więc ten zaprezentowany wariant prognostyczny z trójkątem jest dla mnie jak najbardziej prawdopodobny.

Jakie to ma konsekwencje dla Państwa inwestycji już kiedyś tam poczynionych lub zamierzonych. Otóż każdy z Państwa musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy przez najbliższy miesiąc, półtora chce podjąć walkę z rynkiem. Ja będę umieszczał w grupie zamkniętej sygnały techniczne tych firn które mają szansę na wzrosty. Każdy musi jednak sam sobie odpowiedzieć na pytanie jaki poziom ryzyka akceptuje. Czy warto poczekać do wyjaśnienia sytuacji, czyli do momentu wybicia się z trójkąta czy też jakąś małą częścią kapitału próbuje coś ugrać. To już pytanie na które każdy musi sam sobie odpowiedzieć.

Ci którzy mają fundusze zakupione znacznie wyżej – powinni porzucić wszelkie nadzieje na to że ceny szybko dojdą do oczekiwanych poziomów. Raczej należałoby się skoncentrować na tym, żeby wyjść z tych inwestycji po stosunkowo wysokich cenach i odkupić na naprawdę dużo niższym poziomie a wtedy zarobek z takiego ruchu gwarantowany i straty odrobione z nawiązką. Musicie Państwo wiedzieć, że w czasie bessy niestety jest standardem, że bardzo często pojawiające się mocne techniczne sygnały kupna na danej spółce są po 2-3 dniach negowane i wtedy trzeba szybko uciekać z takiej inwestycji z małą stratą lub z jakimś małym zyskiem. W bessie inwestujemy metodą którą ja określam – “na złodzieja” czy "na partyzanta". Polega to na tym, że na skrajnym wyprzedaniu kupujemy akcje i sprzedajemy je albo z małą stratą jeśli się mylimy albo zamykamy pozycję ciesząc się z kilku lub kilkunastoprocentowego zysku. Później znowu długi czas czekamy na okazję i znowu inwestujemy metodą na złodzieja. W bessie samobójstwem jest trzymanie akcji lub funduszy gdyż straty będą murowane i będą się jedynie pogłębiać. Wyjątkiem od tego co napisałem jest silna korekcyjna fala B która charakteryzuje się mocnymi wzrostami. Mam nadzieję, że uda mi się ją także zidentyfikować i dokonacie Państwo bezpiecznych i zyskownych inwestycji.

Tak więc dla nas najważniejsza jest informacja, że najprawdopodobniej rozszyfrowaliśmy kolejne ruchy indeksu i możemy czekać spokojnie z posiadaną gotówką na tanie akcje. Zaprezentowana bowiem powyższa prognoza wydaje mi się najbardziej prawdopodobna ze wszystkich możliwych wariantów które dopuszczam.

 

Trójkąt zaznaczony na wykresie liniami w kolorze siwym

 

Trend średnioterminowy - bessa

Trend krótkoterminowykorekta, trend horyzontalny w postaci trójkąta symetrycznego

 

  

Grzegorz Nowak

 

www.amerbroker.pl

 

Niedziela, 13 kwietnia 2008

WIG20 - 2892 p.

 

 

 

 

dłuższy horyzont

 

 

 

 Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)