Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Polska

1. Ruś Zakarpacka - autonomia czy niepodległość ?

 

Ruś Zakarpacka żąda autonomii

 

Obradująca właśnie Światowa Rada Węgrów i Światowa Rada Rusinów wystosowały apele do władz Unii Europejskiej, Węgier oraz Ukrainy. Ukraińscy Węgrzy żądają przywrócenia legalności referendum jakie w 1991 roku miało miejsce w zamieszkałej przez zakarpackich Węgrów tzw. Rusi Zakarpackiej. W wyniku referendum ponad 80 % mieszkańców opowiedziało się wówczas za żądaniem autonomii dla Zakarpacia.  Kijów nie uznał rezultatów tego plebiscytu. Także Rusini, miejscowa autochtoniczna ludność nigdy nie została uznana przez Kijów za odrębną mniejszość narodową a jedynie za ukraińską grupę etniczną. 

Mniejszość węgierska na Ukrainie coraz śmielej artykułuje swoje żądania. Wezwano Ukraińców do przerwania bratobójczej wojny na wschodzie Ukrainy oraz zaapelowano o zakazanie działalności organizacji faszystowskich i ekstremistycznych odnosząc się w ten sposób do faszystowskich organizacji Prawy Sektor oraz Swoboda. Zapowiedziano demonstracje na rzecz autonomii Zakarpacia przed siedzibą parlamentu  Węgierskiego w Budapeszcie.  

Dla przypomnienia - przedwojenna Rzeczypospolita graniczyła z Węgrami właśnie poprzez  tzw. Ruś Zakarpacką. Ruś Zakarpacka historycznie nigdy nie była ukraińska, przez prawie tysiąc lat należała do państwa węgierskiego. Jak podają Nowiny Zakarpacia niedawno ukraińscy Węgrzy poprosili Budapeszt i NATO o zbrojną interwencje w celu ochrony przed banderowcami. Znaczna część mieszkańców tego regionu posiada podwójne obywatelstwo. Kartę Węgra oraz obywatelstwo ukraińskie. 

Wygląda na to, że plan podziału Ukrainy Putina wyrażany ustami Żyrynowskiego ma swoich kolejnych zwolenników. Wydaje się, że podział Ukrainy w nieodległej przyszłości ma bardzo duże szanse realizacji. Jedynym państwem które nie zgłasza roszczeń terytorialnych wobec Ukrainy jest Polska.

 

opr. kaza 

serwis giełdowy amerbroker.pl

 

mapa historyczno-etniczna Ukrainy

 

 

15 wrzesnia 2014 rKomentarze

[2014-09-15] aro
Niestety nasze media o tym co się dzieje na Zakarpaciu nie piszą i nie mówią bo to jest niezgodne z ideą Zachodu który ma swoje interesy do rozegrania na Ukrainie.

[2014-09-20] PJ
znam temat, często jestem na granicy przyszłej pol-węgierskiej k.Ustrzyk Grn.PJ

[2014-09-21] Orban
„W przypadku zaostrzenia sytuacji w obwodzie Budapeszt będzie gotowy wprowadzić wojska na terytorium Zakarpacia dla obrony swoich obywateli. Jest bardzo możliwe, że powtórzy się historia 1939 roku” cytuje Orbana

[2014-09-21] zwolennik Orbana
Fidesz Orbana zdobył się na symboliczny gest umieszczając posłów mniejszości spoza granic na listach wyborczych w niedawnych wyborach do Parlamentu UE Dzięki temu i Serbia i Ukraina mają tam "swoich ludzi". Proponuję spojrzeć na politykę Węgier jako na działanie wobronie swoich obywateli, a nie jako dążenie do konfrontacji

[2014-09-21] zwolennik Orbana
Chciałbym zeby Orban był premierem Polski,a na dzis żaden polityk Polski nie dorasta Mu do piet ,albo włażą bez mydła USA,albo Niemcom ... A Orban to chlop z jajami i patrzy na polityke przez pryzmat dobra swego kraju swoich obywateli. Czy ktos zna polityka duzego kraju który rzucił stanowisko premiera dla fikcyjnego stanowiska w Unii i to w przeddzien trzech wyborow ,samorządowych , parlamentarnych , prezydenckich i zostawił partie bez przywodctwa , ,przypomne o dlugu publicznym , o wyrzuceniu "Polski z negocjaci o Ukrainie

[2014-09-26] z Galicji
Stawiam na rozbiór Ukrainy najdalej w 5 lat

[2015-07-26] @Orban
to żart, bo V.O tego nie powiedział

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)