Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

5 najlepszych sygnałów inwestycyjnych II połowy 2014 r.

 

Wielka giełdowa kumulacja 

Druga połowa 2014 roku jak do tej pory była zdecydowanie najgorszym okresem pod względem sygnałów inwestycyjnych w całej historii serwisu. Patrząc obiektywnie - inaczej być nie mogło bo rynek akcyjny był i trwa nadal w wielkiej horyzontalnej konsolidacji. Rozbicie tej olbrzymiej giełdowej kumulacji powinno nastąpić już na początku pierwszej połowy 2015 roku. Szczęśliwi ci, którzy cierpliwie czekają na sygnały kupna a nie skaczą jak pchły z acji na akcje licząc, że może sie uda. Jak mówi teoria, zarabia się tylko na trendach które trwają zaledwie nie więcej jak 30 % cyklu giełdowego. Natomiast 70 % czasu to układy boczne, horyzontalne na których większość inwestorów traci bo próbuje zarobić kilka procent w konsolidacjach ntowań akcji. 

W co inwestować - jak zarabiać na giełdzie w 2015 roku 

Cały - nienajlepszy dla inwestoów giełdowych rok 2014 można skwitować w myśl innej starej zasady, że im dłuższy trend horyzontalny, tym silniejsze będzie z niego wybicie. W mojej subiektywnej ocenie oprócz rozbicia giełdowej kumulacji 2015 rok zapowida się dla inwestorów doskonale. Zwłaszcza poczatek pierwszej połowy 2015 roku. Generalnie w pierwszej połwoie 2015 roku spodziewać się można powstania dobrych średnioterminowych sygnałów na złocie i srebrze, na miedzi, na ropie, na niektórych surowcach miękkich i prawdopodobnie także na indeks giełdy rosyjskiej RTS. Na dzisiaj, przynajmniej teoretycznie - pierwsza połowa tego roku zapowiada się wręcz doskonale w sygnały na rynkach inwestycji alternatywnych. 

W minionym półroczu z uwagi na długotrwałą konsolidację więcej było ryzykowniejszych sugestii kupna niż bardziej pewnych technicznych sygnałów inwestycyjnych. Paradoksalnie, sugestie były bardziej zyskowne niż nieliczne sygnały kupna. Do półrocznych podsumowań liczą się jednak tylko konkretne sygnały. Z uwagi na duże ryzyko i małą ilość sygnałów - w myśl zasady nic na siłę - było to pierwsze półprocze w którym po ewentualnym braku sygnałów wszystkie abonamenty inwestorskie mogły zostać przedłużone na kolejne półrocze. Oto podsumowanie sygnałów za II półrocze 2014 roku 

 

1.  FLUID SA 

Wejście - agresywny sygnał kupna przy poziomie 1.10 zl. w układzie delikatnie wzrostowym, na linii trendu rosnącego, z małym ryzykiem z powodu bliskiego średnioterminowego stopa.

Wyjście - agresywny sygnał zamknięcia pozycji po 1.87 groszy czyli realizacja zysku po wzrostowym dynamicznym wybiciu i w potencjalnie zwrotnym miejscu potencjalnego oporu spadkowej linii trendu oraz linii oporu potencjalnego kanału wzrostowego. Strategia okazała się idealnie trafna, zamknięcie sygnału nastąpiło na najwyższej wzrostowej sesji w szczytowym dniu odbicia. 

Zysk - zysk wyniósł 65 % w okresie niecałego miesiąca

 

Wykres - notowania akcji FLUID SA - nad srednioterminowym poziomem wsparcia trendu wzrostowego

 

2. Miedź - Copper - trend - notowania - wykres 

Wejście - otwarcie pozycji na spadki miedzi miało miejsce 29 marca 2011 roku przy prawie szczytowej cenie 455 $. Od tamtego czasu cały czas sygnał sprzedaży nieprzerwanie był kontynuowany. Było to wbrew logice bo rynek giełdowy na świecie rósł a w Polsce mieliśmy trend boczny. Doktor miedź mająca jak mówią fachowcy doktorat z ekonomii wyznaczała jak do tej pory idealnie koniunkturę w gospodarce. Tym razme doktor miedź się myliła i to odstępstwo, nieprawidłowość udało się nam dość dokładnie zidentyfikować. 

Wyjście - zamknięcie sygnału sprzedaży na miedzi miało miejsce w grudniu przy poziomie 288 $ i nastąpiło z powodu powolnego wyczerpywania się potencjału spadkowego na tym surowcu. Zamknięcie jest także agresywne. Spodziewam się, że na miedzi największa część spadków jest już za nami a przed nami ostatnie spadkowe ruchy które mogą wprawdzie być może nawet spektakularne i dynamiczne ale obarczone już dużym ryzykiem. Teoretycznie kurs miedzi może jeszcze gwałtownie spaść w okolice strefy 240-250 $ i gdyby tak się miało stać na początku roku to możliwe, że tutaj będziemy szukać sygnałów odwrócenia trendu na miedzi na wzrostowy. Na miedzi tworzy nam się najprawdopodobniej bardzo rozległy średnioterminowy trójkąt więc znalezienie punktu zwrotnego nie powinno być wcale takie łatwe. 

Dzisiaj już wszyscy wiedzą, że miedź spada i jest źle więc zaczynamy powoli myśleć odwrotnie. Zysk z sygnału wyniósł niecałe 40 % co jak na rynek towarowy jest bardzo dobrym wynikiem. 

Zysk - zyskowany sygnał na miedzi to niecałe 40 % w trzy lata

 

wykres - notowania cen miedzi - długoterminowy kanał spadkowy

 

3. KGHM SA  

Wejście - przez długi czas akcje KGHM zachowywały się wbrew temu co działo sie na miedzi - czyli rosły. Ruch traktowany był przez nas jako korekta więc z okolic niecałych 100 zl do strefy 125-135 dana była jedynie sugestia na wzrosty a nie sygnał kupna. Powyzej 135 zl oczekiwaliśmy na otwarcie w jak najbardziej sprzyjajacym miejscu sygnału sprzedaży gdyż ruch spadkowy winien być trendowy. Szczyt notowań był na 139 zl a sygnał sprzedaży powstał przy poziomie 134 zl. Został zresztą podany publicznie jako bonus na stronie głównej w sekcji - ciekawe wykresy - okazjonalne bonusy. 

Wyjście - agresywny sygnał zamknięcia spadkowych pozycji nastąpił przy poziomie 112 zl. Zamknięcie pozycji spowodowane było chęcią realizacji zysku po prawdopodobnym zakończeniu pierwszej pełnej fali spadkowej i po spodziewanym większym odbiciu na którym najprawdopodobniej zamierzamy ponownie otworzyć sygnał sprzedaży na akcjach KGHM. 

Zysk - sygnał sprzedaży na kacjach KGHM dał zysk 17 % w okresie niecałych 3 miesięcy

 

wykres - akcje KGHM SA - nad długoterminową linia trendu wzrostowego

 

4. Elektrotim SA  

Wejście - wejscie na oporze 8.40 zl w pobliżu długoterminowej linii trendu wzrostowego dla tych akcji z bliskim stopem poniżej 8.20 zl

Wyjście - agresywny sygnał zamknięcia pozycji po cenie 9.70 zl. w okolicy 60 % wzrostowego odbicia od ostatniego szczytu. Agresywne wyjście było prawdopodobnie przedwczesne gdyż kurs kontynuuje wzrost w ramach średnioterminowego trendu wzrostowego. 

Zysk - zysk to 16 % w niecałe trzy tygodnie

 

rysunek - wykres akcji Elektrotim SA - średnioterminowy kanał wzrostowy

 

5. LCCorp SA  

Wejście - agresywny sygnał kupna przy poziomie 1.55 zl. gdzie poziom ten był wsparciem średnioterminowej konsolidacji popartej pozytywnymi dywregencjami w układach dziennych i stanowiło to podstawę do spodziewanego co najmniej klasycznego pierwszego odbicia od ważnej strefy wsparcia. 

Wyjście - agresywny sygnał zamknięcia pozycji po 1.72 zlote czyli klasyczna realizacja zysku po wzrostowym dynamicznym odbiciu i przed obawą o gwałtowną zmianę krótkotrwałej tendencji wzrostowej na ponowny spadek i ewentualne przełamanie wsparcia. Strategia - choć dała zysk to okazała się na dzisiaj błędna bo kurs rośnie do chwili obecnej przełamując kolejne strefy oporowe. 

Zysk -  zysk 15 % w niecałe dwa tygodnie

 

rysunek - wykres akcji LCCorp SA - srednioterminowa strefa wsparcia

 

Grzegorz Nowak

serwis giełdowy amerbroker.pl Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)