Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

>> Koniec ery petrodolara = koniec USA

 

 
Koniec ery petrodolara 
 
 
W ostatnich dniach marca doszło do historycznego wydarzenia w światowej gospodarce. Niestety w mediach o tym cicho. Chińska Komisja Regulacyjna ds. papierów wartościowych wydała zgodę na obrót na giełdzie w Szanghaju kontraktami na ropę naftową w juanach. 
 
Do chwili obecnej swiat musiał kupować dolara żeby kupić ropę. Wymuszało to nie tylko popyt na zielonego i wzrost wartości tej waluty ale także zmusząło do utrzymywania rezerw przez wiele państw w tej walucie. Duży popyt na dolara pozwałał na utrzymywanie prawie zerowych stóp procentowych, kredyt stymulował gospodarke i przemysł a nieskrępowana kreacja pieniądza doprowadzała do olbrzymiego wzrostu bezwartościowego dolara w obiegu. 
 
Do tej pory ropę naftową WTI można było kupić za pomocą kontraktów terminowych na giełdzie w Nowym Jorku na Manhatanie przez CME oraz Brent oferowaną na giełdzie w Londyńskim City.
 
Od teraz świat nie jest już zmuszany do nabycia dolara, by kupić ropę naftową. Zatrząśnie to nie tylko rynkiem ropy na świecie i cenami surowca, ale spowoduje, że rząd chiński będzie miał większe wpływy na kształtowanie cen na rynkach azjatyckich, oraz na wycenę samego dolara.
 
Decyzja jest historyczna i kończy erę petrodolara. Dzięki tej decyzji zmaleje popyt na dolara, stopnieją rezerwy dolarowe wielu państw. W dłuższej perspektywie doprowadzi to do trwałego obniżenia wartości dolara którego wartość do tej pory była sztucznie podwyższana poprzez powiązanie go z ropą.   
 
Na naszych oczach rozpoczyna się proces upadku największego w historii światowego mocarstwa. Jedyną szansą na ewentualne utrzymanie USA jako hegemona jest doprowadzenie jak najszybciej do globalnego konfliktu. Jak widać po działaniach Ameryka o tym wie i w ostatnich lat czyni wszystko aby do takiej globalnej wojny doszło gdyz każdy kolejny rok pokoju zmniejsza przewagę militarno-gospodarczą USA nad Chinami. 
 

Grzegorz Nowak 

serwis giełdowy 
www.amerbroker.pl 
 

30 marca 2018 r

 Komentarze

[2018-04-02] olo
jaki % kapitalizacji giełd ma giełda w szanghaju?:)

[2018-04-02] łukasz28
Pytanie, czy naprawdę ostatnią szansą Ameryki jest doprowadzenie do "globalnego Konfliktu" i jakie on miałby skutki dla Polski i Polaków. z drugiej strony doprowadzenie do takiego konfliktu nie jest przecież chyba takim wyzwaniem dla zdeterminowanego hegemona, więc czemu do niego nie doprowadzają?

[2018-04-02] GNowak
@ lukasz28, jest jeszcze drugie rozwiązanie doprowadzenie do hiperinflacji. Moze to sie stać podczas wojny, wtedy najlepiej wychodzi połączenie obydwu elementów albo doprowadzenie do megakryzysu na skalę globalną w czasie pokoju ale w takim wypadku wymagałoby to nadzwyczajnych działań ze strony USA i ale także jej sojuszników, np. poprzez embarga handlowe, wprowadzanie drastycznych ceł, doprowadzenie do mega kryzysów finansowych na giełdach i na rynkach walutowych i towarowych. Ten scenariusz jest bardziej humanitarny dla ludzkości ale stracą pieniądze wszyscy posiadający je w bankach bo inflacja będzie musiała sięgnąć z 50 % rocznie przez kilka co najmniej lat.

[2018-04-02] Leszcz
Według mnie USA nigdy nie zaatakują Chin, to nie miałoby sensu, po co mieliby atakować fabryki iPhonów i pracujących w nich chińskich robotnikach. A poprzednia próba uruchomienia kontraktów na ropę w juanach skończyła się marnie... zobaczymy jak będzie teraz.

[2018-04-02] GNowak
@ olo, kapitalizacja giełdy w Szangahaju i Hogkongu to razem około 7.5 bln $ a kapitalizacja NYSE i Nasdaq łącznie to około 26 bln $ ale jakie to ma znaczenie. Ameryka umiera pod względem gospodarczym, ideowym, kulturowym itd a Azja na czele z Chinami rośnie cały czas w siłę. Jedno imperium jest schyłkowe a drugie wchodzi na funkcje hegemona. Nie można na to patrzeć statycznie i statystycznie a dynamicznie. To jest proces zmian a my żyjemy w czasie tej zmiany. Co z tego że jakiś mądrala za chwilę powie, że przez 200 lat USA zawsze wygrywało ? Tak to prawda i co z tego skoro od co najmniej kilkunastu lat jesteśmy w procesie zmiany hegemona. To potrwa pewnie lata, nie stanie się to z dnia na dzień ale trzeba mieć świadomość tej zmiany i wiedzieć jak się ustawić geopolitycznie.

[2018-04-02] GNowak
@ leszcz, możliwe że i ta próba uruchomienia kontraktów zakończy się fiaskiem, możliwe, że dopiero wyjdzie im trzecia czy czwarta próba. Wystarczy jednak aby Izrael zakatował Iran - na co szykuje się od kilku już lat a wtedy cała Arabia przejdzie szybciutko do Szanghaju na notowania w juanach. Patrzmy na to panoramicznie a ni statycznie, biznes to to przede wszystkim wielka polityka. USA dostają już bardzo mocne policzki w ostatnich latach, od Niemiec, od Rosji a już nie wspomnę od Turcji co jest dla jankesów najbardziej upokarzające bo to policzek z pluciem w twarz a US milczą rozzuchwalając innych pretendentów do pozycji hegemona.

[2018-04-02] LL
A jaki jest powód że Saudyjczycy mielibby się przenieść do Szanghaju po ataki Izraela na Iran? Przecież AS i Izrael to cisi sojusznicy, ostatnio coraz mniej się z tym ukrywają. AS z kolei to śmiertelny wróg Iranu. Bardzo ciekawa jest pozycja Izraela. Ten kraj nie jest w stanie w dłuższej perspektywie się utrzymać choćby miał i gwiazdę smierci, demografii nie są w stanie oszukać - 10 mln ludzi nie jest w stanie ciągle wygrywać z setkami milionów dookoła. Ich sytuację dodatkowo pogarsza słabnące USA. Im bardziej będzie słabe USA, tym mniejsze wsparcie będzie dostawał Izrael a kraje arabskie mniej będą zależne od USA co w konsekwencji może doprowadzić do zniszczenia Izraela. Byłbym głupcem gdybym myślał, że Izrael nie myśli o opcjach zapasowych na taką ewentualność, czyli o ewakuacji. Ciekawe gdzie?

[2018-04-02] MecLuk
Panie Grzegorzu, jest Pan Mistrzem. Pół godziny temu znalazłem tę informację na sputniknews, przed chwilą po 20 min. oczekiwania na otwarcie się strony www.ine.cn/en/# (uważam, że to nie był PRZYPADEK) potwierdziłem ten news i już chciałem zabłysnąć na amerbroker.pl, wchodzę a tu --- Koniec ery petrodolara = koniec USA.

[2018-04-02] GNowak
@ LL, Saudyjczycy raczej nigdy się nie przeniosą na handel ropa do Szanghaju, to pieski USA tak jak Polska za rządów PiS-u. Zresztą podobno królewska linia rodu Saudów tak naprawdę pochodzi z Izraela, pisze podobno bo jestem za krótki żeby to zweryfikować.

[2018-04-02] GNowak
@ MecLuk, tylko proszę nie pisać że jestem agentem Putina :) To jest już informacja znana od kilku dni więc za wielki news to nie jest ale fakt, b ważna rzecz którą warto odnotować.

[2018-04-03] Paweł P
Panie Grzegorzu czy da się jakoś zabezpieczyć na wypadek HIPERINFLACJI? Jak najlepiej ulokować pieniądze? W fizyczne złoto/srebro? Może jakaś nieruchomość? Pozdrawiam serdecznie!

[2018-04-03] perez
USA wyrosły na potęgę światową, a następnie na hegemona przyłączając się do wojny w zaawansowanym stadium. Dzięki temu, będąc poza areną działań militarnych, przy niewielkich stratach własnych, mogli czerpać ogromne zyski z wojny oraz mieli kluczowy wpływ na kształt powojennego świata. Dzisiaj chcą powtórzyć ten sam model, przy czym problem polega na tym, że nikt nie chce rozpocząć wojny. Europa jest zguśniała, kraje takie jak Polska czy Ukraina są zbyt słabe, żeby móc stworzyć konflikt, który osłabiłby Rosję. Wystarczy spojrzeć na to co się stało na Ukrainie: skuteczność poboru do wojska na poziomie 6%. Port krymski został oddany bez jednego strzału (jedyny zatopiony okręt to okręt rosyjski, który został zatopiony celowo przez Rosjan w celu zablokowania wejścia do portu). Jedyny punkt zapalny to Bliski Wschód, gdzie Izrael długo nie wytrzyma i nie pomogą żadne nuki. Moim zdaniem szykuje się globalny kryzys, a nie wojna. Z drugiej strony, Rosja udowodniła że w trudych warunkach jest w stanie przetrwać i dobrze sobie radzić, więc możliwe że stratedzy amerykańscy szykują jakąś kombinację konfliktów lokalnych i kryzysu gospodarczego. A ostatnie działania Izraela sugerują, że chcą restytucji Polin. I to jest największe zagrożenie dla Polski na najbiższe lata.

[2018-04-03] Marcin
@LL Chyba wiadomo dokąd chcą się wybrać tzw. Izraelici :) do Polinu :( Ten proces trwa i trzeba go im zmienić.

[2018-04-03] hihi
To ja idę brać kredyty hipoteczne:)ale mi się frygnie :)

[2018-04-03] LL
@Perez - nic dodać, nic ująć. @Marcin, tak, myślę, że to jest jedna z opcji.

[2018-04-03] Geo
co będzie z Izraelem czy zaleją go araby i kiedy? nie zyczę im tego ale Pana opinia mnie interesuje.

[2018-04-03] bmen
To nie jest takie proste, że USD umrze. Umrze ale jako ostatni, bo jest walutą globalna (dłużną), w której są denominowane potężne ilość długu na świecie. PetroRMB to jak na razie chińskie marzenie o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa energetycznego ( bo one potrzebują potężne ilości energii) i jak i zmniejszenie ryzyka finansowego ( bo energia jest jak narazie wyceniana w USD, i instytucje pod kontrolą USA). O petroRMB ze złotym linkiem zaczęło się głośno w połowie 2017. Opisałem to wtedy w wpisie o PetroDoalrze http://www.bogaty.men/o-systemach-monetarnych-petrodolar/. Polecam się zapoznać. Wielu ludzi nie rozumie że ropa to niewielki % dziennej sumy przepływów kapitałowych. Dodatkowo USA staja się jej eksporterem i de facto sami zaczynają ściągać dolary ze świata. Realna gospodarka już od dawna nie ma znaczenia w świecie przepływów finansowych, gdyż tam rządzą potężne instytucje kapitałowe, a te są pod kontrolą USA i w mojej ocenie zostaną użyte do dewastacji Chin, a te są zależne od USA i deficytu ich deficytu handlowego. USA są klientem, i to klient decyduje co chce kopić i gdzie. Kontrakcja dolara na światowych rykach to wzrost jego cen i potężne problemy świata za-lewarowanego w USD, a LIBOR USD mówi wyraźnie co się będzie działo. Tak więc USA zaczęły akcję powrót do domu, a świat się pogrąży w potężnych problemach. Chiny mają problem bo muszą ciągnąc swoja ekspansję PKB bo inaczej największa bańka długu w historii świata (około 70 bilionów USD) im się zamieni w deflacyjną czarną dziurę. USA to wie i dlatego atak następuje po stronie finansów. Ciekawe czasy przed nami, gdyż świat nie odnotował jeszcze wolny handlowej pomiędzy tak dużymi gospodarkami, i chiny są raczej na straconej pozycji. Aby chiny mogły przejąć rolę hegemona muszą przejąć światowe finanse albo dogadać się z IMF, BIS itp, a te instytucje jak narazie grają pod USA. Aby nastąpiła hiper-inflacja w US to musi zaistnieć kilka warunków, np. grosz musi być dla ulicy a tam rozwarstwieni bardzo duże i FED nie może znaleźć inflacji CPI, i musi wystąpić świeży dodruk waluty, a tą produkują teraz banki komercyjne w 95%. Tak więc będziemy widzieć raczej deflacje chyba że zobaczymy helikopter money. Pzdr

[2018-04-03] GNowak
@ Geo, moim zdaniem Izrael zniknie z mapy świata najdalej za kilkanaście lat. Ten twór jest sztuczny, zawsze był i jest otoczony przez wrogie mu morze arabskie i nie ma żadnych szans na przeżycie. Dlatego też co jakiś czas pojawiają się u światlejszych Żydów koncepcji przeniesienia ludności żydowskiej albo na Ukrainę albo do Polski i stworzenia nowego państwa Polin w którym żydzi byliby szlachtą która zarządza miejscowym głupszym motłochem. Stad tez koncepcja Międzymorza na terenach polsko-ukraińskich lansowana także przez USA. Była też ostatnio koncepcja wyprowadzenia Żydów do Patagonii gdzie skupili najczystsze i największe zasoby słodkiej wody na świecie. Moim zdaniem jest kwestią czasu jak Arabowie urządzą Izraelowi ostateczny Holokaust. To tylko kwestia czasu ...oczywistym jest że nie stanie się to w ramach jakiejś lokalnej wojenki tylko musi to być podczas rozpoczęcia konfliktu globalnego. Ja widzę to jako jeden z pierwszych frontów podczas ataku na Europę całej masy islamskiej.

[2018-04-05] asd
Nie wiem czy ktos tu jeszcze uzywa Teorii Fal Elliota do gry na giełdzie. Ale z wykresow wynika że mega kryzys zacznie sie za jakies 5-6 lat. W podobnym czasie bedziemy miec szczyt na ropie. Nadchodząca bessa bedzie korektą zwyżek za ostatnie kilkadziesiat lat ( a moze i wiecej ale brak wczesniejszych danych do wykresow).

[2018-04-05] łukasz28
@GNowak: czyli raczej hiperinflacja ale z totalną obroną swoich obligacji i rzuceniem na pożarcie akcji i innych rynków? Cytuję:"doprowadzenie do mega kryzysów finansowych na giełdach i na rynkach walutowych i towarowych" brakuje mi tu rynku obligacji, w końcu najważniejszego z punktu widzenia np. polityki socjalnej, ale przecież nie tylko :)

[2018-04-11] piotr
Panie Grzegorzu znowu miał Pan rację co do Dudy i myślę o pańskich słowach sprzed wyborów , zastanawiam się jak pan widzi sytuację Polski od strony żydostwa i wielce nam panującego premiera Morawieckiego .Moim zdaniem tak źle to nawet za Komorowskiego i Tuska nie było.

[2018-04-11] GNowak
Pytanie dość skomplikowane bo nie znamy wielu niewiadomych. Niemniej jednak sytuacja jest o niebo lepsza niż za rządów PO i podkreślam to zawsze. Za PO groziła nam utrata państwowości na rzecz Niemiec, po prostu PO rozbijało systematycznie wszystkie najważniejsze i nawet te jak najmniej ważne instytucje państwa, nawet takie jak Poczta Polska i miało to w konsekwencji doprowadzić do przyłączenia byłych wschodnich terenów Niemiec a naszych tzw. ziem odzyskanych na rzecz RFN. Rządy PiSu to inna kategoria niebezpieczeństwa dla Polski. To utrata prymatu własnego interesu na rzecz interesu USA i Izraela. To niebezpieczeństwo wpuszczenia Polski w wojnę Rosją dla ratowania amerykańskich i żydowskich interesów. To także niebezpieczeństwo totalnego przejęcia kontroli na resztką polskiego majątku prze tego typu instytucje jak Światowy Kongres Żydów.

[2018-04-12] Gość
Z tego co Pan pisze to raczej za rzadow Pisu grozi nam utrata calego panstwa, a za Po tylko czesci. Patrzac historycznie to lepsza bylaby tez sytuacja ludzi gdyby doszlo do przylaczenia do Niemiec. Duzo ludzi teraz korzysta majac niemieckie paszporty. Za Pisu grozi nam calkowita bieda spoleczenstwa, a jesli jeszcze wojna z Rosja jak Pan pisze to juz calkiem dewastacja.

[2018-04-15] dar
@Gość Nasi dziadowie od tysiąca lat przelewali krew za ojczyznę i teraz przewracają się w grobach, słysząc twoje słowa, że już lepiej przyłączyć się do Niemiec. Nie stać cię na lepsze pomysły?

[2018-04-16] GNowak
@ gość, bardzo nieudolnie Pan interpretuje moje słowa. To własnie za PO groził nam rozpad państwa i przyłączenie do IV Rzeszy a za PiS będziemy tylko dziadami którymi będzie zarządzał szlachcic jerozolimski. To wybór między dżumą a cholerą z opcją wyboru jedynie mniejszego zła. Za samo pisanie o przyłączeniu do Niemiec osądzałbym na kilka lat robót publicznych. W praktyce zapewne niedługo wschodnie obszary Niemiec będą zabiegać o przyłączenie do PL z powodu konsekwencji dobrodziejstwa multi-kulti.

[2018-04-16] Gość
Mocne slowa padły w moją stronę, mam inne poglądy, dla mnie liczy się człowiek, a nie państwa, podziały i granice i ciągła walka i duszenie słabszego. Polacy nie są bez grzechu, żeby ich wywyższać. Często panuje zawiść i podkopywanie sobie dołków - dlatego nie rządzą nawet własnym krajem. Wynika z tego, że będzie jeszcze wieksza bieda i w dłuższej perspektywie bezpieczniej. Dziękuje za wyjaśnienie. Gwoli sprostowania, uważam, że mieszanie różnych kultur, o przeciwstawnych pogladach rodzi w przyszłości poważne problemy, nie trzeba przy tym być bardzo madrym, żeby to rozumieć. dar Ci co walczyli to raczej nie mogą pojąć, jak można było zaprzepaścić to co oni wywalczyli. Spójrz Polska jest tylko na mapie, w poważnych decyzjach Polak nie ma nic do powiedzenia, czy o taką Polskę walczyli?

[2018-04-16] GNowak
@ gość, pewnie jestrs młodym człowiekiem i stąd takie pomysły. Właśnie wolny człowiek powinien przeciwstawiać się zaborczym walkom o panowanie. Tym bardziej wolny Lechita. Cóż ideologia miłości i pacyfizmu to także skuteczny oręż do walki o panowanie nad duszami ludzkimi. Z tonu wypowiedzi wnioskuję ze jest Pan zgorzkniały tym co się dzieje, nie trzeba się poddawać. Wiedza czyni wolnym i pozbawia nas strachu. Cień szansy jeszcze chyba dla Pana istnieje, bo rozumiem że nie jest Pan bezpaństwowcem tylko ma jeszcze obywatelstwo Polskie. Nie o taką Polskę nasi przodkowie walczyli więc trzeba o nią walczyć dalej, każde pokolenie ma swoją misję do spełnienia. Zacznijmy od nauki własnej historii, tej ukrywanej przed nami przez Watykan, Niemców i innych - historię Wielkiej Lechii. Oczywiście historię przedchrześcijańskiej Wielkiej Lechii która rozciągała się od Renu po Dniepr i gromiła Rzymian, Bizancjum itp. Jest już na ten temat coraz więcej publikacji. Żydokomuna oduczyła nas już dumy z własnej historii.

[2018-04-16] galwan
@ Gosc co to znaczy "patrzac historycznie lepiej pod Niemcem" i co to w ogole jest ten wymarzony "niemiecki paszport". A tfu. Pod zaborami wlasnie pod Niemcem bylo najgorzej, a szczegolnie Prusakiem. Ruscy swieci nie byli, ale jednak nasza kultura ich urzekala i taki Mickiewicz mogl z Puszkinem brylowac na salonach w Piterze. Pokaz mi pan jednego Polaka, ktory pod zaborem niemieckim z jakims innym Niemcem wyglaszal swoje wiersze na wieczorkach poetyckich. Niemcy gonili Polakow do roboty, tak jak zrobila z nami ta cala Unia. Zamkna przemysl i beda cie do niewolniczej pracy gonic. Idz pan sobie wez ten niemiecki paszport, teraz co drugi afrykanczyk moze go dostac. Taka ma wartosc.

[2018-04-17] Gość
galwan Pod każdymi zaborami było bardzo źle, to nie powinno nigdy nastąpic, jednak świat jest inny i oparty o ciągłej walce na przetrwaniu. Nie interesuje mnie pojedyncza jednostka (wspomniany Mickiewicz), tylko co najmniej większość społeczeństwa. Z opowieści dziadka wiem, ze jak przyszedł rosyjski żołnierz to wszystko zdewastował nic nie zostawił, jak przyszedł niemiecki to pozwolił zostawić jakąs świnię czy pare kur, zabrali tylko to co było im potrzebne na teraz. Wygląda na to, że zależy na kogo się trafiło skoro Pan pisze odwrotnie. Co do "patrzac historycznie lepiej pod Niemcem", ponieważ po całych tych zaborach chociaż jakoś teren był rozwiniety, ludzie mogli i mogą pracować za lepsze pensje, a wschód do dnia dzisiejszego jest zacofany. Wielu potomków po zaborze niemieckim korzystało i korzysta również do dnia dzisiejszego z paszportów niemieckich mogąc swobodnie pracowac w USA i całej UE za godziwą płacę. To żaden paszport wymarzony, nie o taką sytuację walczyli dawni ludzie. Gdyby nie te wyjazdy za pracą to dopiero byłaby bieda w Polsce, a tak to ludzie pobudowali domy, założyli rodziny i jakoś funkcjonują. I wielka szkoda, że się to kończy, wielu młodych liczy, że jeszcze zarobi na dom. Co mamy w Polsce w praktyce to zabór w białych rękawiczkach i końca go nie widać, bo jak się od jednych wyrwiemy to przyjdą następni. W pracy polskie firmy wykorzystują pracowników, nawet prawa nie przestrzegając, często lepiej mają Ci co pracuja w zagranicznych firmach. I to ma być Polska? Tzw. uchodźcy to się chociaz trzymają razem, jest problem kazdy staje w obronie i nagle masz 40 przed sobą, a Europejczyk, popatrzy powie to nie mój problem, radź sobie sam. Żeby Polska była silna to trzeba działać, Polacy musza współpracować, pomagać sobie i dążyć do celu, ale tu nikt nie chce popuscić każdy patrzy na swoje indywidualne cele, a nie całego narodu. Pisać to można, ale za tym musza iść czyny, niestety ale Polak musi się jeszcze dużo nauczyć.

[2018-04-17] galwan
@ Gosc - prawdopodobnie mowimy o tzw "ziemiach odzyskanych" gdzie Ruscy z pelna bezwzglednoscia traktowali wszystko co sie rusza a szczegolnie Niemcow czy folksdojczow. Znam dokladnie odwrotne historie - Niemiec bil, zabieral wszystko, Ruscy traktowali lepiej. Oczywiscie wojna bolszewicka to bylo co innego, ale co innego bylo w czasie 2 wojny swiatowej. Mickiewicz to przyklad. Ruscy nasza kultura sie zawsze fascynowali, Niemcy gardzili i gardza. Jesli ludzie koszytali z paszportow niemieckich, to musieli wykazac niemieckie korzenie. Dopiero teraz Niemcy dostrzegli w Afryknczykach swoich pobratymcow i daja jak leci. Co do tego co dzis mamy - halo, a kto nas okupuje? Ruscy? Niemcy wlasnie. Ten "zabor w bialych rekawiczkach" to wlasnie szwabska robota. Polska oddala caly swoj przemysl zachodnim korporacjom i podporzadkowala sie UE a nie Rosji. UE, czyli de facto Niemcom. Mysle, ze kolega ma korzenie niemieckie.

[2018-04-17] Gość
Gość: paszport niemiecki nie pozwala na pracę w USA, halo! A w całej UE już od dawna można na polskim pracować.

[2018-04-18] Olaf
@galwan a ja myślę, że ty masz korzenie rosyjskie. Po stokroć wolałbym żyć pod zaborem niemieckim niż rosyjskim. Niemcy to gospodarczo wybitny naród, pracowity i sumienny, Rosjanie krętacza i złodzieje. Wolałbym NRD niż ZSRR, Niemcy niż Rosję. Niemiec umiał uszanować polskiego żołnierza z II wojny światowej, a Rosjanin odpowiedział Katyniem, Sybirem i MBP Proszę nie opierać się na pojedynczych przypadkach i wspomnieniach innych, tylko poczytać, jak ludziom się żyło za Niemca, poczytać o sytuacji faktycznej. Rusofilizm to ogromny problem w naszym kraju.

[2018-04-18] galwan
@ Olaf, wolej sobie nawet buty makreli wylizac. Ja wole silna Polske a nie zyc pod zadnym Niemcem czy Rosjaninem. Co do Katynia, to tak sie sklada, ze zrobila to bolszewia. Problem polega na tym, ze tluki historii nie znaja i nie wiedza, kto w Rosji zrobil rewolucje i kto tak naprawde Polakom zrobil Katyn. Tak wole Rosjan niz Niemcow. Oczywiscie na reke jest mi, zeby Rosja byla slaba, ale wole Rosjan niz niemcow. Niemcy sa wybitni w pracowaniu jak walec, jak mrowki. Sila ich polega na tym, ze tacy frajerzy Polacy dali sobie zamknac przemysl i pracuja z cala energia na rzecz tego Niemca i jeszcze wielu baranow powtarza propagande o "wybitnym narodzie" - wybitnym chyba w robieniu holocaustow jak w Afryce czy Auschwitz

[2018-04-18] gawron
@ Olaf Niemcy zrobili odpowiednik Katynia zaraz po wejsciu do Polski, chodzilo o wymordowanie polskich elit (ten sam cel co w Katyniu.) Prosze sie przejechac do Piasnicy kolo Wejherowa, tu wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Intelligenzaktion Do tego warto sobie przypomniec jak "honorowo" Niemcy potraktowali obroncow Poczty Polskiej w Gdansku. Pod sciane i zabili ich jak zwierzeta. Zyjesz kolego mitami. Niemcy mordowali bezwglednie, jak maszyna. I co gorsze mordowali tez dzieci i cale rodziny, co jednak jest duzo gorsze. Spalenie woli. I robili to tez ochotnicy niemieccy, zwykli ludzie.

[2018-04-20] galwan
@ Olaf https://pl.m.wikipedia.org/wiki/NKWD W przeddzień „wielkiego terroru” wśród pracowników na kierowniczych stanowiskach w NKWD przodowali Żydzi - 58% i Rosjanie - 22%. Łotyszy było 8%, Ukraińców - 7% , Polaków - 3%, pozostałe narodowości - 2% Po czystkach „beriowskich” w 1940 roku Rosjan było 45%, Żydów - 35%, Gruzinów - 11%, Ukraińców - 9%. Całkowicie wyeliminowano przedstawicieli narodów „zachodnich”[2].

[2018-04-21] Olaf
@galwan a kochaj sobie Ruskich, jak chcesz, mimo że to swołocz i zbrodniarze nad zbrodniarzy, tylko nie wypisuj bredni, że oni lepsi niż Niemcy. Co do narodu niemieckiego, tj. pracowitego i wybitnego, to zanim nas zaatakowali już od setek lat byli pracowici i bogatsi o wiele. To się nie wzięło znikąd.

[2018-04-21] Gość
Olaf ja Cie rozumie i sie zgadzam. Niektorzy nie byli pod Rosja tylko pod Niemcami i nie maja pojecia co robili Rosjanie.

[2018-04-22] galwan
@ Olaf ty kompletnie nie znasz historii. Niemcy dopiero od Bismarka sie zjednoczyli i to o czym ty mowisz to ostatnie 200 lat. Oparte to zreszta jest na grabiezy i niewolniczej pracy innych. Wczesniej Niemcy po swiecie za chlebem jezdzili. Np dowcipy o glupich Polakach to zasluga Niemcow, ktorzy osiedlili sie w ameryce. Slucham wlasnie powiesci Nadberezency,tam jest taki moment jak Polacy, legiony zaufali Niemcom i dali sie rozbroic. Niemcy od razu narzucili kontyngenty - wszystkim Polakom, Ruskim czy Bialorusinom. Ci zreszta najpierw sie cieszyli jak ci glupi bo Niemiec taki gospodarny. Niemcy z miejsca zaczeli mordowac tych, ktorzy migali sie od spelniania ich zachcianek. W powiesci nazwano to tak, ze ludnosc w koncu zrozumiala, ze to dzicz majaca o sobie wyjatkowo dobre zdanie. Zreszta Niemcy wygraliby 2WS gdyby nie traktowali wszydtkich jak smieci. Im sie 4 miliony bodajze Rosjsn poddalo majac juz dosc bolszewii. Niestety przez zwyklych durni piejacych na czesc Niemcow mamy wciaz i naokolo to samo. Oni zrezzta sie tetaz islamizuja, zobaczymy co ci kochani Niemcy ci przyniosa, moim zdaniem to co zawsze. Zwykly burdel, terror i mordownie. Poczekajmy i zobaczymy co ta dzicz zgotuje Europie.

[2018-04-23] Olaf
@galwan po pierwsze nie cytuj powieści, jako źródła fakt, po drugie powieści się czyta a nie słucha, co świadczy, o twoim niebywałym lenistwie. Po trzecie Niemcom można wiele zarzucić dziś, ale nie porównuj swołoczy Rosjan do gospodarnych Niemców i nie dyskredytuj ich osiągnięć, bo to naród niesamowicie pracowity. Bogatsi od nas byli prawie zawsze, czy to jako Prusy, Saksonia, Brandenburgia, czy po 1871, ale ty nie znasz historii najwidoczniej.

[2018-04-23] GNowak
@ OLaf, warto zadac sobie pytanie skad sie wzięło bogactwo Niemiec ? Odpowiedź jest bardzo prosta, między innymi z ustawicznych grabieży ziem polskich, czeskich i innych narodów Europy. Do dzisiaj w niemieckich domach są dzieła sztuki, meble i mnóstwo innego bogactwa które płynęło miesiącami do Rzeszy z okupowanych krajów. Reparacji za to jednak nadal nie zapłacili. To jednak nie tylko kwestia II wojny sw. To także kwestia eksploatacji ziem polskich przez stulecia. Oczywiście nie robili tego sami, pomagał im Watykan który w imię krzyża wydawał klątwy na polskich władców i organizował pod szyldem niemieckim wyprawy krzyżowe na Polskę. Niemcy to nie Prusy. Prusy to bałtyjski naród który został pod szyldem Niemców i Watykanu wyrżnięty a Niemcy ukradły mu nawet tożsamość nazywając te tereny Prusami. Identycznie było z Germanami. Germanie to słowiański lud który podlegał wielkiemu imperium Lechistanu które na Renie graniczyło z cesarstwem Rzymskim. Kiedy Polacy/Sarmaci/Lechici/Wenedowie (bo tak nas nazywały różne ludy) posiadali już blisko 2 tysiące lat swoje wielkie imperium to nie było jeszcze Niemców. Niemcy powstały jako mieszanka Franków, podbitych słowiańskich Sasów, słowiańskich Germanów, Wieletów czy Skandynawów. Niemcy są młodsze niż USA. Rzymskie i frankońskie krucjaty i ciągłe parcie na wschód aby podbić tereny Słowian doprowadziły do tego ukradziono także słowiańską tożsamość ludowi Germanów tak jak Prusom. Pierwszą granicą tzw. limes między cesarstwem rzymskim a imperium Lechitów był Ren. Po kolejnych najazdach limes przesunięto na Łabę a od czasu upadku imperium Lechitów i po narzuceniu nam chrześcijaństwa nad Odrę i nawet Wartę. Ani więc Prusy ani słowiańska Saksonia ani tym bardziej słowiański Bralin (dzisiaj stolica Brandenburgii) nigdy nie były niemieckie bo Niemców wtedy jeszcze nie było. Niemcy są sztucznym zlepkiem podbitych narodów powstałym bardzo niedawno. To barbarzyńskie państwo żyjące tylko z grabieży i ekspansji pod papieskim błogosławieństwem. Czy Niemcy są gorsi od Rosjan dla Polski ? Przecież w rozbiorach nie uczestniczyli de facto Rosjanie, tylko niemiecka caryca Katarzyna na rosyjskim tronie która parła do rozbiorów z Prusami i Austriakami. Historycznie na rozbiorach polski zależało de facto tylko dwóm siłom, Watykanowi i Niemcom a popierali to wszystko zazwyczaj Żydzi. Uczmy się historii prawdziwej, tej nie narzuconej przez okupantów. Tak, to my jesteśmy potomkami wielkich Sarmatów, Lechitów, Wandali, Wenedów którzy łupili Rzym, kolonizowali w okresie swojej największej świetności nawet północne tereny Francji, Hiszpanię a nawet utworzyli cesarstwo Wandalów po podbiciu Kartaginy. O tym dowodzą chociażby ostatnie odkrycia archeologów w północnej Afryce bo do niedawna myślano, że to bajka. Chcecie innych dowodów - czytajcie kroniki frankońskie, perskie, arabskie, sagi wikingów. Dobrze byłoby poprosić Watykań aby udostępnił swoje księgi z tamtych czasów. To dlatego Watykan tak bardzo nienawidzi Polaków bo był czterokrotnie łupiony przez Wandalów (dzisiejsza Małopolska i Wielkopolska) oraz przez Hunów (dzisiejsze Węgry) którzy także podlegali imperium Lechitów. Poszukajcie dowodów w biologii, badania haplogrup jednoznacznie pokazują, że nie było lansowanej przez niemieckiego zaborce i wymyślonej wędrówki ludów aby dać legitymizację Niemcom do podbijania tych terenów. Od zawsze na tych terenach żyli tu Polacy, wcześniej nazywani Lachami, Sarmatami, Wandalami, Wenedami. Haplogrupa R1A1 dowodzi, że jesteśmy starożytnym ludem który jako pierwszy w Europie 3 tysiące lat temu zorganizował te tereny w wielkie Lechickie imperium. Nasz upadek rozpoczął się od agresywnej ekspansji chrześcijaństwa. To Watykan masowo wyrzynał i podbijał słowiańskie ludy między Renem Łabą i Odrą. Dzisiaj utraciliśmy prawie naszą tożsamość. Nie znamy naszej wielkiej historii, uczymy się panteonu mitologii starożytnych Greków a nie znamy wierzeń naszych dziadów. Na szczęście w ostatnich kilkunastu latach jest wielu niezależnych od państwa i Kościoła badaczy, historyków którzy odkłamują nasza wielką piękną historię. Nadzieja w młodej generacji Polaków którzy są coraz bardziej dumni swoich korzeni, niezależni i nie dadzą się zastraszyć.

[2018-04-23] Henryk
Pieknie ze pan o tym pisze. Ja mieszkam na terenie Niemiec a dokladnie Schwerin i szczeka mi opadala jak moje dzieci w niemieckiej szkole uczyly sie ze sa to tereny ktore zamieszkane byly wczesniej przez Slowian. Podaja nawet nazwy slowianskie aktulanych miejscowosci. A mnie w polskiej szkole zupelnie nie uczono o tym. Historia jest zaklamana a najbardziej przez Watykan i jego slugusow w Polsce.

[2018-04-23] galwan
@ Olaf, nie czepiaj sie glupio tego co ja robie, bo nie wiesz co ja robie. Moze i czytam i slucham. A tobie nic do tego. Moge sluchac radia, moge sluchac powiesci w drodze do pracy. Czytac nie moge, a tobie nic do tego jak spedzam swoj czas, wiec nie wchodz na tak glupie poziomy. Ta powiesc opisuje doskonale relacje na tzw Kresach, nie rozumiem, czemu nie siegac do powiesci tamtych czasow, zeby zrozumiec relacje spoleczne. Przeciez zadne kroniki nie opisuja tak doskonale relacji spolecznych jak opis zycia tamtych dni. Niemcy to zlodzieje, ciemiezyciele i grabiezcy - jak wyjasnil G Nowak. Polski zamek w Warszawie spalili, zeby nie mozna bylo mowic, ze Polacy maja krolewskie pochodzenia a najpierw go zlupili. Do tego ta glupia dzicz palila wszystko co polskie. To sa tacy glupi talibowie, co to wysadza pomniki sprzed 2000 lat, bo nie sa niemieckie. Dzicz i tyle. zyjaca z grabiezy. https://www.rebis.com.pl/pl/book-grabiez-europy-lynn-h-nicholas,HCHB06046.html

[2018-04-23] Xenia
Niemcy to zlodzieje Europy http://www.bezc.pl/artykul/317/ile-niemcy-zarobily-na-ii-wojnie-swiatowej1#.Wt2cWQNEZFg.facebook

[2018-04-24] Gość
Ci Wandalowie skoro łupili między innymi Rzym to nie byli w porządku. Sami wykorzystywali innych. Pewnie to imperium powstało na podbitych terenach... W końcu ich złupili, bo nic nie trwa wiecznie. Caryca Katarzyna nie szła przez polskie wsie i nie grabiła, szli za to rosyjscy żołnierze.

[2018-04-24] Stachu
Olaf-jesteś zapewne volksdojczem dlatego tak zachwycasz się Niemcami-tyle w temacie.Niemcy to ludobójcy i złodzieje.Ty wyznajesz te "niemieckie" wartości bo odziedziczyłeś je w genach-świadczy to tylko o tobie.

[2018-04-24] galwan
@Gosc - co ty chrzanisz? Jedno jest zdobywac Rzym a drugie mordowac ludzi w obozach czy wyrznac cale miasto po jego zdobyciu. To z Wandalami to historia, ktora nalezy napisac, bo nam historie pisali wlasnie Niemcy czy Ruscy. Panstwa narodowe powstawaly w 19 wieku, wtedy Polska byla pod zaborami, to wtedy wlasnie budzila sie tozsamosc narodowa. Niemcy i Rosjanie niszczyli wszystko co polskie, oni przeciez doskonale wspolpracowali w likwidacji Polski nawet podczas 2 wojny, gdy formalnie byli w stanie wojny. Wandalowie to Polacy a nie jak niektorzy twierdza Niemcy, Polacy czy tez plemiona zasiedlajace tereny dzisiejszej Polski bili sie imperium i zwyciezali. Co ciekawe nawet w wikipedii pokretnie, ale jednak jest napisane ze Otton III oddal hold Chrobremu. Tam oczywiscie jakies Olafy stosuja jakas glupawa ekwilibrystyke o tym jak to Chrobry "ugoscil" Ottona. Bo tak to naswietlali kronikarze koscielni, ktorzy przez wieki sluzyli frankom-niemcom. Ale fakt jest taki, ze Otton koronowal Chrobrego i nie zrobil tego z dobrego serca, tylko najpierw doslat porzadnie w d.. W tamtych czasach, tak jak i dzis zreszta nikt nikomu nic za darmo nie daje, wiec jesli Chrobrego koronowano na krola a jak twierdza niektorzy cesarza, to wlasnie dlatego, ze nie mieli wyjscia. Najgorsze co moze byc to takie skundlenie, ze ciagle innych stawia sie wyzej niz swoich. Tego nie zna ogolnie normalny swiat. W swiecie kazdy o sobie dobrze mysli, ale w Polsce mnostwo jest jakichs Olafow (to zreszta imie pochodzenia skandynawskiego) ktorzy plaszcza sie przed kazdym kto im rzuci kilka ojro.

[2018-04-24] galwan
Za wikipedia: Najważniejszym aktem dokonanym podczas zjazdu gnieźnieńskiego była jednak symboliczna koronacja Bolesława Chrobrego na króla, dokonana poprzez nałożenie na jego skronie diademu cesarskiego.

[2018-04-24] szeregowy
@ gość, caryca Katarzyna wydała rozkaz swoim żołnierzom aby szli przez polskie wsie i grabili, tego nie robili żołnierze bez rozkazu :)

[2018-04-27] Olaf
Caryca kazała zdobyć, a nie jak hołota się zachowywać. Jak można porównywać Rosjan do Niemców, to czysta niedorzeczność. Panie Nowak na miłość boską, co Pan wypisujesz, to już zakrawa na kompleks niższości. Nie pisałem o plemieniu pruskim, lecz o Prusach - państwie, zna Pan takie z historii? A dzisiejsza Macedonia, to nie Macedonia, tylko kraj lub część Grecji? Czy ten niby wielki Lechistan, o który tylko Pan słyszał, powstał kupując ziemie lub zapraszając innych, czy przez podbój i grabież, jak to wszyscy wówczas robili? Wandalowie i Germanie to Polacy/Sarmaci?Lechici nie mam słów. Tylko, że nikt na świecie o tym nie wie. Dziwnym trafem ten zły, malutki i słaby wtedy Watykan, bez dużej armii i do tego tak długo się utrzymał (ciekawe jak to możliwe?), zakłamał historię i nikt z 7 mld ludzi poza Nowakiem nie osiągnął prawdy. Ten sposób myślenia jest zatrważający. Wszyscy łupili, ale my nie, my byliśmy szlachetni, Chrobry Grody Czerwieńskie zdobywał estymą, a jego wojowie ściskali i całowali ludność podbitą.

[2018-04-27] Pak
@galwan i GNowak zgadza się my walczyliśmy bohatersko i nie kradliśmy, tylko Niemcy kradli i inni. Podobnie od samego początku byliśmy monogenetyczni i tworzyliśmy wielkie imperium Polaka, gdy inni w powijakach byli. Tylko jak to możliwe, że to imperium przetrwało Rzym i najazdy, a nagle tak szybko upadło? Co do Bolesława i Ottona, czy nie jest tak, że koronę na skroń wkłada silniejszy słabszemu? Galwan nie znasz kompletnie historii, Chrobry walczył z Niemcami po 1002, czyli po śmierci Ottona III, także żadnego w dupę nie było.

[2018-05-02] galwan
@ Pak, no niby wytruli ksiazeta. No to upadlo. Co do korony, no przepraszam, on mu wlozyl diadem cesarski a nie korone. On go zrobil cesarzem. Czytaj pan ze zrozumieniem.

[2018-05-02] galwan
@ Olaf, Nikt nie porownuje Niemiec do Rosji, niektorzy jednak smia twierdzic, ze Niemcy to barbarzyncy, dziki lud, mordercy, grabiezcy, ludzie bez zadnych zasad moralnych. Rosjanie - a szczegolnie od czasow sowietow (czego do konca z Rosjanami nie powinno sie utozsamiac) tez sa dzicy. Ponadto ty niewiele rozumiesz z tego co ci sie pisze co? Znasz takie powiedzenie: historie pisza zwyciezcy? Od kilku setek lat Polska de facto jest atakowana z kazdej jednej strony (powiedzmy od 17 wieku), gdy tworzono panstwa narodowe to bylismy pod zaborami. Wtedy historie tlumili nam zaborcy a Polacy nie mieli prawa pisac wlasnej chwalebnej, a jak to robili to bylo to obiektem przesladowan. I te nasza historie trzeba napisac na nowo. Mowil ci Pan Nowak: BADANIA GENETYCZNE. Co z tego, ze Olaf i Helmut napisza nam historie pod dyktando Goebbelsa, jesli z badan genetycznych wynika cos innego. Co jest warte twoje slowo przeciwko genom? nic. To sa twoje wyobrazenia a tam jest dowod w czystej postaci na to, ze np Slowanie siedza tu na tej ziemi, od tysiecy lat albo, ze zawedrowali na zachod. Pozbadz sie kompleksow Olaf, Polska ma piekna i niesamowita historie a polski nacjonalizm nigdy nie byl szowinistyczny taki jakim jest nacjonalizm ruski czy niemiecki.

[2018-05-04] Isna
@galwan nadal nie wiemy, kiedy Polacy byli nad Wisłą, skąd tysiące lat? Druga sprawa to zabory nie są winą Rosji i Niemiec tylko Polski, trzeba się było lepiej bronić, mieć lepsze sojusze. Co do szowinizmu, to przez 5 wieków Polacy robili to samo, co Ruscy i Niemcy, rabunek i gwałt. Odsyłam to niezakłamanej historii.

[2018-05-04] GNowak
@ Isna, oczywiscie, ze wiemy, wystarczy poczytać o badaniach naukowych nie do podważenia na temat haplogrup, nasza haplogrupa R1A1 była tu jak mówią niektórzy naukowcy "od zawsze". Trzeba się tylko tym interesować i poszerzać wiedzę na temat naszych przodków. Twierdzenie, ze Polacy i Polska są winni zaborom to nonsens, totalny nonsens. Przede wszystkim Polska, jako skrawki wielkiego imperium Lechitów była od setek lat systematycznie osaczana przez wrogi Słowianom Watykan w sojuszu z Niemcami. To te dwa podmioty ustawicznie pracowały nad tym aby nie tylko doprowadzić do upadku Polski ale i wymazać jej prawdziwą historię. Kiedy to Polacy przez 5 wieków robili to samo co Ruscy i Niemcy ? Pytam poważnie bo sam jestem wielce ciekaw jakie to narody wyrżnęliśmy do końca i wymazaliśmy z mapy Europy - tak jak robili to np. Niemcy.

[2018-05-04] galwan
@ Isna nie no. Polacy sa dumni (choc nie wszyscy, niektorzy sie wstydza bo im tvn kazal sie wstydzic) ze swojej tozsamosci, to jest wlasnie nacjonalizm. Odroznianie siebie od innych, tworzenie grupy, ktora ma te same cechy itd. Szowinizm jednak idzie dalej i uwaza, ze nasza grupa jest lepsza niz inne (vide nazisci niemieccy, ktorzy przerobili nacjonalizm na koszmar). Jak juz sie uwaza, ze nasza nacja jest lepsza, to sie gorsze nacje zwalcza. Polacy tak nie robili nigdy. Co do "niezaklamanej historii" prosze podac zrodla, zakladam ze beda to zrodla lewackie, zydowskie (gazeta wyborcza) i inne podobne.

[2018-05-06] Isna
@GNowak gdyby to mityczne państwo Lechitów istniało i te cudowne badania były dostępne już dawno roiło by się o tym na forach a tymczasem nawet ty Nowak nie potrafisz podać trzech niezależnych linków do źródeł, tylko gadasz i gadasz, jak słowiański bard. Winni zaborów są ci, którzy z I RP dali się zepchnąć do upadku. Proszę nie opowiadać bzdur, że malutki Watykan i rozbite konfliktami państewka niemieckie były tak silne, że pokonałby I RP, gdyby sama siebie do upadku nie dopuściła. Cała koalicja Zachodu nie potrafiła utrzymać Jerozolimy. Wybite plemiona, bardzo proszę: Rusowie, Łemkowie, Dolinianie, Bojkowie, Pogórzanie, a Prusowie i Jaćwingowie (wspólnie z Rusią Litwinami i Krzyżakami). Co z wyprawami na wschód na Kijów i Moskwę, takie prewencyjne wyrżnięcie ludności? @galwan nacjonalizm jest zły z przede wszystkim jednego powodu, uważa że naród ma prym nad jednostką, a to czysta droga do socjalizmu i totalitaryzmu.

[2018-05-07] Macias
galwan, jak można być dumnym z bycia Polakiem, Duńczykiem, czy Tajem? Przecież to nie moja zasługa, że się urodziłem w takim kraju lub że moi przodkowie byli wielcy. Dumnym można być z własnych osiągnięć lub dzieci, bo sam je wychowałem, ale z ojca już nie. Na tej zasadzie powinienem się wstydzić będąc Niemcem za zbrodnie podczas 2. wojny światowej, Amerykaninem za Afganistan i Irak lub Polakiem za szmalcowników, co byłoby kompletną bzdurą.

[2018-05-07] GNowak
@ Isna, Pani odpowiedź to totalna nieznajomość historii i lewacka propaganda. Lechistan nie jest mitycznym państwem gdyż od wieków piszą o nim kroniki wielu państw. Trzeba tylko chcieć to znaleźć i przeczytać. Wybite plemiona. Jacy Rusowie ? Przecież nigdy nie było i nie ma takiego plemienia graniczącego z Polską. Łemkowie - ludność na pograniczu polsko-ukrańskim żyjąca częściowo na tych terenach do dzisiaj a częściowo przesiedlona w ramach akcji Wisła - więc totalnie nietrafione.Analogiczna sytuacja dotyczy Dolinian i Bojków. Pogórzanie - to tylko termin geograficzny pogranicza polsko-ruskiego, część miejscowej uległa naturalnej nieprzymuszonej polonizacji a część do dzisiaj kultywuje swoje tradycje. Prusów nigdy nie wyrzynali Polacy, owszem raz na jakiś czas Polacy robili najazdy na Prusów a innym razem Prusowie najeżdżali na Mazowsze. Prusów i Jaćwingów metodycznie wyrżnęli Niemcy, prawie cały naród. Cześć Prusów schroniła się na Mazowszu i mieszkają do dzisiaj albo zasymilowani albo zdarzają się nawet tacy co odnajdują swe korzenie i badają dzieje Prusów. To Krzyżacy nie dość że zabili to jeszcze ukradli nazwę zabitemu narodowi. Wyprawy na wschód Polacy robili tak samo jak Moskwici czy Rusini na zachód i nikt nikogo nie wyrznął, były to albo klasyczne na tamte czasy najazdy o panowanie albo klasyczne wojny. Bycie dumnym z historii własnego narodu to nie nacjonalizm, to szacunek dla tradycji i pokoleń naszych wielkich przodków. A Polacy mają być z czego dumni, jesteśmy jednym z najstarszych narodów w Europie. Prawdą jest jednak że lewactwo, różnej maści socjalizmy, takie jak NSDAP prowadziło do totalitaryzmu. Takie idee są jednak generalnie obce Polakom którzy mają poczucie wolności, najstarszą w Europie tradycję demokracji w postaci słowiańskich wieców. Lewackie idee były importowane do Polski przez najeźdźców tak jak sowiecki komunizm czy dzisiaj błękitny marksizm z Brukseli. Finalna konkluzja jest następująca. Proszę się ostro wziąć do nauki historii bo widzę tu olbrzymie braki. Warto być dumnym Lachem/Polakiem.

[2018-05-07] GNowak
@ macias, tak skrajnie lewackie poglądy mogą mieć tylko ludzie sponsorowani przez GS albo tzw. żydokomuna która czuje się bezpaństwowcami co w zasadzie się pokrywa. Jak chcecie to uprawiajcie swój kosmopolityzm ale nie na tych stronach. Tu są ludzie którzy wiedzą co to jest patriotyzm i są dumnie z wielkiej historii swojego narodu i państwa.

[2018-05-08] Isna
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rusowie i tyle w temacie Panie Nowak, bez podstawowej wiedzy, nie pojedziesz dalej. Łemkowie wybici przez Polaków, pozostały jedynie setki z dziesiątek tysięcy, takiej wiedzy Pan nawet nie ma? Polacy nie wyżynali Jaćwingów i Prusów? Wróć PAn do lektury, przecież to brak podstaw historii. W takim razie w jakim celu Konrad Mazowiecki sprowadził Krzyżaków do Polski? Żeby szpitale budowali? Za PWN: nacjonalizm [łac. natio ‘naród’], przekonanie, że naród jest najważniejszą formą uspołecznienia, a tożsamość narodowa najważniejszym składnikiem tożsamości jednostki, połączone z nakazem przedkładania solidarności narodowej nad wszelkie inne związki i zobowiązania oraz wszystkiego, co narodowe, nad to, co cudzoziemskie lub kosmopolityczne; ideologia polityczna, wg której podstawowym zadaniem państwa jest obrona interesów narodowych, a jego zasięg terytorialny winien odpowiadać obszarom zamieszkanym przez dany naród. Panie Nowak warto się zastanowić, co takiego dobrego jest w nacjonalizmie.

[2018-05-08] Gość
@GNowak może zamiast wybujałych wpisów o cudnym i pachnącym Lechostanie pod Pan w końcu źródła tej pięknej bajeczki. Być może tylko Pan ma tajemna wiedzę, gdzie szukać takich rewelacji.

[2018-05-08] SOWA
Brawo Szanowny Panie Grzegorzu Nowak, gonić LEWACTWO. SOWA

[2018-05-08] GNowak
@Isna, myli Pani Rusów z Rusinami :) a to absolutnie nie to samo. Polacy od zawsze graniczyli z Rusinami a nie z Rusami - więc jak mogli ich wybić :) Żeby Pani jeszcze lepiej to wyjaśnić to powiem że z Rusów powstała Rosja (Waregowie, Rurykowicze) a Rusini to nasze południowo-wschodnie kresy. Naprawdę warto doczytać zanim się coś skopiuje i wklei, tym bardziej jako argument. Łemkowie nigdy nie zostali przez Polaków wybici, przecież o tym Pani pisałem, zostali rozproszeni w ramach akcji Wisła a częściowo nadal zamieszkują tereny polski i Ukrainy. Z Prusami i Jaćwingami nieraz toczyliśmy wojny a w zasadzie najazdy tylko a zniszczyli ich Krzyżacy, metodycznie. Przecież pisałem że i Prusowie i Jaćwingowie chronili się przed Zakonem na Mazowszu i tu przetrwali a najczęściej się zasymilowali. To wiedza elementarna. Co wy na tej Czerskiej nowa historię polski piszecie ? Pisze pani znowu bzdury, że Konrad Mazowiecki sprowadził Krzyżaków do Polski. Owszem to wiedza nauczana w szkołach ale jest nieprawdziwa. Zakon Krzyżacki sprowadzili do Polski biskupi kościoła rzymskiego wbrew Konradowi Mazowieckiemu bo chcieli sobie podporządkować ten teren. Naprawdę jeśli chce się dyskutować o historii to trzeba ją trochę poznać. Ja wiem, że dla wszelkiej maści lewactwa naród to przeżytek i liczy się atomizacja jednostek i ten wasz gender ale w Polsce zbyt wielkiego posłuchu w tym temacie nie znajdziecie. Większość Polaków wie i docenia wartości narodowe oraz silę i dumę z naszej historii i naszego państwa. Jest was całkiem sporo w Polsce, bo ponad 400 tysięcy kosmopolitycznych lewicowych Żydów przyniósł do polski na bagnetach i sowieckich czołgach Stalin żeby zainstalować swój komunizm. Do dzisiaj ta "elyta" rozlokowana jest w sądach, prokuraturze, mediach i polityce. Nie pomogła zmiana nazwisk, to tzw. żydokomuna, zamiast wyrażać wdzięczność Polsce za dom, za chleb ciągle pluje przeciwko krajowi któremu zawdzięczają wszystko. I jak nie na garnuszku Moskwy to Berlina i Brukseli. Bardzo gorąco zachęcam do aktywności na forach u Szechtera. Tam znajdziecie bliskość ideologiczno-kulturową, sam Szechter-Michnik oświadczał że jest z żydokomuny. A więc żegnam ozięble propagandystów lewackich ideologii i twórców nowej zakompleksionej historii polski.

[2018-05-08] GNowak
@ gość, źródła już podawałem pod innymi artykułami, wystarczy przeszukać i nie było nigdy Lechostanu tylko Lechistan.

[2018-05-08] Gość
Isna nie podniecaj sie,niedlugo bedziesz stac po wode w kolejce kilometrowej do beczkowozu .Lemkowie wybici przez Polakow? Poknij sie w czolo i nie epatuj tu ukrainskimi sympatiami, az nadto widac z jakiego klucza cwierkasz. Powinna byc zawsze zasada semetrii w stosunkach miedzypanstwowych. A znajac zycie to Wilno i Lwow wroca do Macierzy bo taki bedzie bieg historii.

[2018-05-09] Oper
Panie Grzegorzu, Polacy tak, jak inne nacje w swoim czasie atakowali, gwałcili, mordowali i palili inne plemiona. Tak jest prawda historyczna. Nie wybielajmy się zanadto, ale nie porównujmy też do barbarzyńców jak robi Isna. Z Rusinami to pojechali faktycznie, Łemków przymusowo wysiedliliśmy, co oczywiście było dla nich makabrą, a Jaćwingów i Prusów raz klepaliśmy po plecach, a raz biliśmy. Pani Grzegorzu proszę o konkretne źródło o sprowadzeniu Krzyżaków do Polski przez biskupów.

[2018-05-09] GNowak
@ Oper, dokładnie tak samo twierdzę, byliśmy tacy sami jak inni, może byliśmy tylko zbyt łagodni wobec swoich wrogów i "przyjaciół". Za mało w nas realizmu a za dużo idealizmu. Dla Łemków wysiedlenia nie były masakrą zważywszy na to, że mogliśmy odpłacać im tym samym co robiło UPA Polakom - czyli ludobójstwem. To było dla nich raczej szczęście, że zamiast mordów zostali przesiedleni. Paradoksem jest, że kilka lat temu badano na ukraińskiej Łemkowszczyźnie poczucie przynależności narodowej i zarówno wśród Rusinów jak i Łemków około 40 % badanych deklarowało, że są Polakami. Odnośnie sprowadzenia Krzyżaków do Polski - znajdzie pan to w "Chrześcijańscy królowie Lechii. Polska Średniowieczna" - Janusz Bieszk. Wydawnictwo Bellona.

[2018-05-10] galwan
@Macias niepowazny jestes. Mozna byc dumnym z przynaleznosci do jakiegos narodu tylko z tego wlasnie powodu, ze sie w nim urodzilem. Tak robi mnostwo ludzi na ziemi, wiekszosc i mowienie "jak mozna byc dumnym z tego powodu, ze sie taki urodzilem" swiadczy zasadniczo o jakims niedorozwoju. To jakby mowic "jak mozna uwazac, ze snieg jest bialy, jesli jest bialy sam z siebie" - ludzie na swiecie sa dumni z wlasnych korzeni i jest to calkiem normalne. Normalny jest tez nacjonalizm i nawet jest dobry, bo chroni ludzi o takich samych wartosciach. Tak jak ty mowia glupi lewacy, ktorzy nienawidza wielowektorowego swiata i chca nas wszystkich zamienic w szara mase. Ech. Szkoda - jeszcze w zyciu nie spotkalem takiego czlowieka jak ty (albo nic mi o tym nie wiadomo)

[2018-05-10] galwan
@ Isna - i co jest takiego zlego w tej definicji nacjonalizmu? Ze przedklada sie interesy wlasnej grupy ponad interes gupy obcej? PRZECIEZ TAK ROBIA WSZYSCY NORMALNI. Tak robia Francuzi, Niemcy, Norwedzy, Ruscy, Zydzi - wszyscy, ktorzy sie szanuja tak wlasnie robia. Tylko banda durni przedklada interes kospopilityczny, obcy ponad swoj wlasny. Ludzie uposledzeni. Albo zdrajcy. No bo juz pracownicy gazety wyboczej mowia "my Polacy" ale oni tak na dobra sprawe mowia "wy Polacy" bo oni tak na serio to sie Polakami nie czuja. I w tym sensie oni dbaja o swoj interese narowdowy (zydowski) wmawiajac Polakom, ze ci nie powinni o swoj wlasny dbac. W normalnym kraju za takie cos byloby wiezienie, ale w Polsce jak pan Nowak slusznie zauwazyl mamy syf postalinowski i to sie niestety ciagnie za nami do dzis. Aha - wciaz nie rozumiesz roznicy pomiedzy nacjonalizmem a szowinizmem. Nacjonalizm sam w sobie nie wywyzsza sie ponad innych, uwaza jednak, ze kazda nacja ma prawo dbac o wlasny interes. Szowinizm to juz segregacja rasowa. zydzi np sa szowinistami, dzisiejsze panstwo Izrael jest w zasadzie jedynym tak jawnie szowinistycznym panstwem na swiecie i z jakiegos powodu (media, finansjera) swiat ten szowinizm zydowski toleruje.

[2018-05-11] Gość
Panie Grzegorzu wydaje mi się, że zbyt zasłania Pana pasja do historii i cały patriotyzm. Patrzy Pan przez ten pryzmat, co gubi Pana w obiektywiźmie. Skoro zgadzam się z maciasem to, akurat błędnie nazywa mnie Pan żydokomuną, nie mam nic wspólnego z opłacaniem mnie. Nie zgadzam się też, że warto walczyć w tym momencie. Większość znanych mi Polaków nie nadaje się do wspólnej walki. Raczej każdy dba o siebie, jest zapracowany i woli się nie mieszać w cokolwiek by nie mieć problemów. Ludzie patrzą na swój interes i nie są w stanie się poświęcić. Tak to wyglada z moich obserwacji. Gdyby było inaczej, to Polska byłaby dobrze zarzadzana, a tak nie jest. Człowiek się nie nadaje do pacyfizmu, dlatego jest to tylko dla mnie utopijne marzenie. Cóż mi z wiedzy historycznej o imperium Lechitów , chyba jedynie do podbudowy morali społeczeństwa. Dobrze, że Pan patrzy w przód i dzieli się tym z innymi, ale proszę nie gubić obiektywizmu.

[2018-05-13] Macias
@galwan, kiedyś dorośniesz intelektualnie i zrozumiesz. Najprościej mówiąc dla gawiedzi i czerni takiej jak ty, nie można być dumny z rzeczy, na które nie mamy wpływu.

[2018-05-13] Isna
@galwan, mam gdzieś co robi Izrael i ich szowinistyczny rząd. Napisałem tylko zgodnie z prawda, że nacjonalizm jest zły, bo wywyższa naród ponad jednostkę, co zawsze jest złe. Czytaj chłopcze uważniej.

[2018-05-14] GNowak
Tylko silny naród oparty na sprawiedliwych prawach zorganizowany w suwerenne i silne państwo jest w stanie zagwarantować prawdziwą wolność człowieka. Wywody lewaków przeciwstawiające naród jednostce to kompletne bzdury. Komunizmu sowieckiego już doświadczyliśmy i miał on zgubne konsekwencje, teraz EU wprowadza europejski, bardziej nowoczesny socjalizm. To chore ideologie dla wolnego człowieka, zwłaszcza dla nas Polaków z tak wielkim historycznym dorobkiem w kwestiach wolności osobistej. Tym bardziej że jesteśmy jednym z najstarszych narodów Europy który od zarania swojej historii opierał się o zasady prawdziwej demokracji. Trzeba gonić to lewactwo i to nawet agresywnie bo mieszają mniej zorientowanym ludziom w mózgach. Nie dziwicie się mojemu stylowi odpowiedzi na takie lewackie zaczepki ale z apologetami systemów totalitarnych trzeba na ostro bo czują się rozzuchwaleni i inaczej może być za późno. Nasze polskie pokolenia własną krwią płaciły za wcielanie w życie chorych lewackich ideologii. Jesteśmy jako Polacy zbyt pobłażliwi na takie zgniłe idee. Trzeba to towarzystwo gonić i punktować te bzdury aby ośmieszać ich irracjonalne pomysły. Popatrzmy na przykład na Żydów w Izraelu.Tak bardzo niektórzy chwalą ten kraj. Więc bardzo proszę - tam szaleje prawdziwy nacjonalizm posunięty do granic szowinizmu. Tam nie ma mowy o tym aby wprowadzać jakieś multi-kulti gdyż jak twierdza izraelscy politycy - zniszczyłoby to podstawy narodu żydowskiego. "Nasze" polskojęzyczne media podają nie te co trzeba przykłady z Izraela :)

[2018-05-14] GNowak
@ gość, Patriotyzm niczego nie zasłania, patriotyzm uczy dbać o innych z naszej wspólnoty narodowej, zwłaszcza tych najsłabszych. Patriotyzm czyni człowieka świadomym. To tylko plus a rozumienie historii otwiera oczy na rozumienie dzisiejszego świata. Zmieniły się tylko narzędzia ale mechanizmy historii pozostały te same. Tak, to prawda ludzie patrzą przede wszystkim na swój interes ale takie są chore czasy. Wkrótce ten etap cywilizacji zejdzie w niebyt historii choćby z powodów zaniku zasobów. Jak będzie realne zagrożenie to Polacy potrafią się zjednoczyć i poświęcić. Tego dowodzi historia. Już możemy dziękować Żydom za rozkręcenie antypolskiej spirali w kwestii odszkodowań bo widzę wyraźnie jak bardzo Polacy potrafią się w tej kwestii jednoczyć. Internet aż huczy od tego tematu. Coraz więcej osób uświadamia sobie jak wielkie zagrożenia dla Polski to stanowi. Wiedza o własnej historia to fundament dla aktualnych i przyszłych pokoleń. Jak się chce zniszczyć naród to trzeba mu odebrać wiedzę o jego korzeniach, wiarę przodków i dać pieniądze na konsumpcjonizm a wtedy szybko zrobi się z takiego społeczeństwa niewolników. Jak patrzę na dzisiejsze pokolenie młodzieży to widać jak odradza się patriotyzm i jak szukają informacji na temat prawdziwych polskich bohaterów którym autentycznie oddają szacunek. To napawa mnie bardzo dużym optymizmem. To chyba dość obiektywne spostrzeżenia.

[2018-05-15] galwan
@ Isna, sam nie rozumiesz tego co publikujesz, to opublikowales: nacjonalizm [łac. natio ‘naród’], przekonanie, że naród jest najważniejszą formą uspołecznienia, a tożsamość narodowa najważniejszym składnikiem tożsamości jednostki, połączone z nakazem przedkładania solidarności narodowej nad wszelkie inne związki i zobowiązania oraz wszystkiego, co narodowe, nad to, co cudzoziemskie lub kosmopolityczne; ideologia polityczna, wg której podstawowym zadaniem państwa jest obrona interesów narodowych, a jego zasięg terytorialny winien odpowiadać obszarom zamieszkanym przez dany naród. GDZIE TU JEST MOWA, ZE NAROD JEST WYWYZSZONY PONAD JEDNOSTKE? Przeciez mowia wyraznie, ze to system ktory okresla tozsamosc jednostki. Nie rozumiesz tej definicji to jest jasne. Ona mowi jedno: nacjonalizm to PRZEDKLADANIE INTERESU SWOJEJ GRUPY PONAD INTERES INNEJ GRUPY. Ty tak sie czepiles tej definicji i z tego wynika, ze wolisz interes kospopolityczny. Halo, przeciez taki interes kosmpolityczny jest jeszcze bardziej "globalny" i jeszcze gorszy dla indywidualizmu. Smieszne to takie, wklejasz jakies definicje, myslac, ze cos udowadniasz a udowadniasz, ze nie rozumiesz z tego wszystkiego NIC a NIC.

[2018-05-15] Pepe
nie brać przykładu ani z USA ani z Uni. Sami zmieniajmy rzeczywistość wokół nas, Polska to wielki naród i stać na to.

[2018-05-20] Gość
Pepe wielki naród to Amerykanie bo rządzą światem, Anglicy, Rosjanie, Niemcy, Hiszpanie, Portugalczycy. Polacy są just ok, jak Słowacy, Austriacy, Węgrzy, Szwedzi.

[2018-05-20] GNowak
@ Gość, co za brednie, Amerykanie to nawet nie naród, nie mówiąc już że wielki :) To taki sam naród jak naród radziecki :) Jedynym spoiwem dzisiejszych obywateli USA bo nie Amerykanów jest bóg. To bardzo swoisty bóg bo ma na imię dolar. Jak tylko rozpocznie się światowa zawierucha to tym razem upadnie bóg i Ameryki już nie będzie, bo to sztuczny twór który ustąpi miejsca nowemu hegemonowi. Więc nie jest to żaden wielki naród. Anglicy wielkim narodem ? Chyba jako najwięksi złodzieje na świecie. Wystarczy przejść się po muzeach w Londynie aby zobaczyć skradzione dobra z całego świata. Niemcy wielkim narodem ? Przecież Niemcy są młodszym państwem niż USA !!! To zlepek Alemanów, Franków, podbitych słowiańskich plemion o nazwie Germanie no i najwięksi nowożytni zbrodniarze Europy. Bycie Polakiem to prawdziwy powód do dumy. Ponad 3 tysiące lat historii, pokonani ale nie podbici i ciągle się odradzają.

[2018-05-22] Milas
Z całym szacunkiem Panie Nowak - trochę dystansu do swojej narodowości. Wielki naród bowiem nie tkwi przez 123 lata w niewoli, tylko rządzi regionem i światem.

[2018-05-22] Gość
Ameryka upada na naszych oczach ale ciekawe co będzie po tym upadku, jaki twór będzie rządził światem ?

[2018-05-22] GNowak
@ Milas, proszę podchodzić do sprawy rozsądnie i proszę pokazać mi naród który od zawsze jest mocarstwem ? My też byliśmy mocarstwem do czasu przyjęcia chrześcijaństwa, Wielka Lechia trwała prawie 2000 tysiące lat. Zniszczył nas Watykan we współpracy z Niemcami i generalnie Anglosasi. Wierzę jednak że Polska i Słowianie zaczynają się znowu odradzać. Cywilizacja Anglosasów upada.

[2024-06-17] Maluszek88
No fanie ze tu trafilem :) arabia 3 dni temu zrezygnowała z oplat w petrodolarach xD

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)