Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

-- BITCOIN - prognozy

 

BITCOIN 

 

 

 

Na Bitcoinie obowiązuje nadal sygnał sprzedaży ale najprawdopodobniej notowania osiągnęły szczyt wzrostowego impulsu w minionym tygodniu przy poziomie 53.000 $. Teraz, w najbliższych tygodniach powinniśmy być świadkami bitwy o to czy spadki jakie zapowiadają się na najbliższy czas będą tylko spadkami korekcyjnymi czy też będzie to może powrót do tendencji spadkowej wyższego rzędu.  

Jeśli ktoś gra krótkoterminowo to na ostatniej sesji winien mieć zrealizowany zysk z ostatnich wzrostów, jeśli ktoś gra trendowo to stop winien być ustawiony poniżej wsparcia z okolic 48.000 $. 

Z uwagi na to, że analizuję instrumenty w układach średnioterminowych to stop dla aktualnego sygnału kupna istniejącego od poziomu 44.000 $ ustawiam nieco poniżej wsparcia przy 48.000 $ liczone na zamknięcie sesji.  

Jednym słwoem na najbliższy - co najmniej tydzień - trzeba przygotować się na spadki na parkietach walut cyfrowych. 

 

 

18 luty 2024 r

 

 

Na Bitcoinie opisywany ostatnio sygnał sprzedaży został wybity w strefie oporowej z okolic 44-45.00 tysięcy która był stopem dla pozycji spadkowych i ewentualne wybicie tej strefy to także sygnał kupna. A więc na chwilę obecną obowiązuje sygnał kupna ze stopem na poziomie 42,500 $. 

Powstaje pytanie dokąd ten sygnał kupna może nas zaprowadzić. Odpowiedź jest bardzo prosta - do momentu powstania sygnału sprzedaży. 

Gdybyśmy chcieli pokusić się o projekcję docelowego wzrostu to przypomnę, że jest to bardzo trudne gdyż cały wzrost na Bitcoinie może być albo nową falą wzrostową albo tyko korektą po pierwszym spadkowym impulsie. To oznacza, że potencjalny szczyt może być teoretycznie na każdym poziomie.

Gdybym musiał gdybać to oznaczyłbym strefie okolic 49.00-50.000 $ jako kluczowa dla ewentualnego dalszego potencjalnego wzrostu. Jeśli strefa ta zostałaby trwale wybita to jest szansa na kontynuację wzrostów. Jeżeli jednak atak na nią będzie nieudany to zakładam możliwość powstania w niedługim czasie kolejnego technicznego sygnału sprzedaży który mógłby się rozwinąć w trwalszy odwrót. 

Jeżeli strefa okolic 50.000 $ rzeczywiscie miałaby być strefą szczytową to proszę się przygotować na ruchy konsolidacyjne które mogłyby doprowadzać do chaotyczncyh ruchów w obszarze 39.000-49.000 $ i dopiero wybicie poza ten obszar otworzyłoby wiarygodny sygnał. Entuzjazm na kryptowalutach jest olbrzymi a ostanie zanegowanie sygnału sprzedaży zapewne go podwoiło więc jest to idealny paradygmat do utworzenia potencjalnego szczytu. Oczywiście jak będzie zobaczymy w niedalekiej przyszłości. Dlatego też nie przesądzam ale sugeruję kierować sie sygnałami bo te odsiewają nastawienia życzenieniowe niepoprawnych optymistów. 

Konkludując na chwilę obecną obowiązuje sygnał kupna od 44.000 $ ze stopem na poziomie 42.500 $. 

 

 

11 luty 2024 r

 

 

Ostatnia analiza jak i podany sygnał sprzedaży pozostają bez zmian. Wprawdzie ostatnie szczyty zostały trochę nadbite ale było to naruszenie strefy oporowej a nie wybicie. 

Co dalej ? 

 
Aktualnie notowania tej cyberwaluty oscylują w okolicy 40.000 $ i już można byłoby realizować zyski z otwieranych na spadki pozycji. Moim zdaniem aktualna krótkoterminowa sytuacja prezentuje się następująco. 
 
Rynek dotarł w okolice kluczowego wsparcia zlokalizowanego w okolicy 40.000 $ i raczej nie powinno ono zostać rozbite za pierwszym razem. Bardziej postawiłbym na scenariusz w którym z obecnych poziomów rynek może korekcyjnie wzrosnąć do okolic bliskich 44.000. Jeśli tak by się istotnie stało to na wykresie uformowało by się prawe ramie pro spadkowej formacji głowy z ramionami. Wówczas można założyć ponowne spadki z tej strefy do okolic 40.000 i atak na to wsparcie. Tym razem ten atak powinien być udany i powinien je rozbić i przynieść duże spadki. Jak duże ? W najbardziej czarnym scenariuszu zakładam mniej więcej rok spadków z celem nawet poniżej 10.000 $. Bardziej pozytywne warianty będę analizował na bieżąco w serwisie o ile pojawią się ku temu przesłanki techniczne.  
 
Jak się bronić ?
 
Ewentualne trwałe wybicie oporu z okolic 44-45.000 $ zanegowałoby opisywane powyżej projekcje pro spadkowe i sugerowałoby możliwość kontynuacji wzrostów. Jak wysoko ? Tego nie można ocenić bo dotychczasowe wzrosty od dołka z ubiegłego roku mają jedynie charakter korekcyjny i mogą w praktyce się skończyć na każdym poziomie. Tak więc stopy dla pozycji spadkowych winny być usytuowane powyżej strefy okolic 45.000 $. 
 
Gdyby się okazało, że spodziewanego przeze mnie korekcyjnego ruchu nie będzie i gdyby wsparcie z okolic 40.000 rozbite zostało z marszu to oznaczać to będzie, że jest gorzej niż zakładam. 
 
Psychologiczny p. widzenia jest jasny, klarowny i bardzo czytelny dla doświadczonych graczy giełdowych. Ostatnie miesiące Bitcoinowi entuzjaści czekali na przyznanie licencji na ETFY i obiecywano sobie, że to wywoła falę zakupów dużych graczy instytucjonalnych. Tymczasem zgody na ETFY zostały przyznane a Bitcoin zanurkował. Co to oznacza ? To oznacza, że grube ryby zastosowały klasyczny schemat znany z notowań na giełdach.  Duzi gracze posypali w karnecie zleceń i niepoprawni entuzjaści zostali ubrani w papier na szczycie. Można by powiedzieć - chcieliście dużych graczy - no to macie dużych graczy. Duzi gracze nauczą drobnice jak się rozprowadza plankton. To absolutnie nie oznacza, że wielcy gracze nie zarobią na Bitcoinie. Wręcz przeciwnie zarobią i to bardzo dużo. Trzeba się tylko do nich w odpowiednim czasie przyłączyć, wtedy kiedy powstaną obiektywne techniczne sygnały kupna. 
 
Konkludując - sygnał sprzedaży od poziomu 43.800 $ w mocy, stop jak w treści powyżej. 
 

 

 

22 stycznia 20024 r

 

 

W poszukiwaniu bezpiecznej przystani na trudne czasy zmian na świecie inwestorzy zwłaszcza Ci młodzi szukają alternatywnych możliwości i jedną  z nich są waluty cyfrowe a gwiazdą wśród nich Bitcoin.  

Aktualnie "internety" zasypane są informacjami na temat wielkiej hossy na Bitcoinie która potrwa nawet kilka lat a celem wzrostu dla Bitcoina jest 200, 300 tysięcy a nawet 1 milion dolarów. Absolutnie nie neguję wzrostu znaczenia technologii block chain ale też podchodzę do tego z dystansem. 

Giełdy walut cyfrowych są najmłodszym dzieckiem rynków spekulacyjnych świata anglosaskiego i co oczywiste najmniej dojrzałym. Jednocześnie najbardziej emocjonalnym  i charakteryzującym się tym, ze jest tu najwięcej jak najmniej doświadczonych inwestorów. To w konsekwencji powoduje bardzo dynamiczne ruchy na walutach cyfrowych. Jednym słowem jest to doskonały plankton dla dużych finansowych rekinów instytucjonalnych.   

Zobaczmy jak prezentuje się aktualnie techniczna ocena notowań na rynku Bitcoina. 

Jeśli przyjmiemy, że w okolicach szczytu przy 70.000 dolarów mieliśmy szczyt pierwszego impulsu wzrostowego to dołek z okolic 15.000 $ mógł być dołkiem korekcyjnego zygzaka i miałby postać fali a tegoż zygzaka. Aktualnie moglibyśmy kończyć falę b tego zyzgaka i mogłaby się rozpocząć ostatnia spadkowa fala c która mogłaby sprowadzić notowania gdzieś do strefy okolic między 10- tysięcy dolarów, ba z ekspansji można wnioskować, że cena z okolic 1500 $ tez nie powinna dziwić.  

Gdyby jednak dołek z okolic 15.000 $ potraktować jako początek pierwszej fali wzrostowej nowego impulsu hossy to okolice 45 000 tysięcy dolarów sa końcem pierwszej fali wzrostowej tego nowego impulsu i czeka nas teraz spory korekcyjny spadek który mógłby znieść notowania do strefy okolic między 35 a 25 000 $. Jeżeli wybite zostałoby wsparcie z okolic 25.500 $ to padłby średnioterminowy sygnał sprzedaży sugerujący możliwość spadku nawet poniżej 10.000 $. 

Tak więc kierunek notowań na dłuższy czas winien się rozstrzygnąć w najbliższych tygodniach. W krótkim terminie przy poziomie 43.800 $ padł sygnał sprzedaży ze stopem powyżej ostatniego szczytu i zapowiada nam to spore spadki ale póki co nie można jeszcze określić jaki one będą miały charakter. Możliwe, ze tylko  krótkoterminowy bo jak pisałem powyżej może je powstrzymać strefa 35.000-25.000 $ i tu teoretycznie mogłaby być zawrotka i znowu do góry. Na razie zakładam, ze zarabiać będą grający na spadki Bitcoina. Przynajmniej dopóki nie zostanie wybity ostatni szczyt co dałoby negację sygnału powstałego sprzedaży. 

Jak patrzę na notowania Bitcoina to przypomina mi to moja czasy studenckie gdy powstałą giełda w Wwie a notowane na niej spółki w kilka tygodni potrafiły zarobić 200 $ aby w kolejne dwa notowania spadły o 70 -80 %. Inwestorzy tamtych czasów traktowali giełdę bardziej jako grę hazardowa niż projekt inwestycyjny. Oceniam, że analogicznie jest dzisiaj z walutami cyfrowymi, weszło nowe pokolenie które ma różowe okulary, nie przeżyło nigdy pełnego cyklu hossy i bessy i zaczyna się uczyć rozumieć rynek przez pryzmat własnego subiektywnego postrzegania tego świata.  

Z rozmów z inwestorami którzy inwestują w świecie cyfrowych walut wnioskuję, ze wszyscy są podekscytowani tym, że lada chwila największe światowe fundusze inwestycyjne dostaną zgody na ETFy oparte na te waluty. Wszyscy z którymi rozmawiałem uważają, że  rynki będą po takich wydarzeniach tylko rosły bo przecież taki np. Black Rock będzie chciał zarobić ze 100 %. Ja powiem więcej. Taki Black Rock będzie chciał zarobić nie 100 ale nawet ze 300 czy 500 %. I zobaczycie niedługo, ze tak może być. Ale taki fundusz nie będzie zainteresowany kupnem po 45 000 $. Postawiłbym raczej na to, że zakupi z kilkoma funduszami trochę Bitcoinów i zwali cenę do kilku tysięcy dolarów, przytrzyma rynek ze 2-3 lata w kleszczach, wyleszczy plankton i po kilku latach rozpocznie hossę na której zarobić co najmniej 500 % ale start może być z dużo niższego pułapu. Operuję na giełdzie ponad 25 Lat więc wiem doskonale jak działają takie fundusze i wiele z tych metod doświadczyłem na własnej młodej entuzjastycznie nastawionej skórze. Powyższe słowa prosze traktować ku przestrodze bo to tylko jeden ze scenariuszy ale całkiem możliwy.  

Na dzisiaj obowiązuje sygnał sprzedaży od poziomu 43.800 $ ze stopem powyżej ostatniego szczytu.  Optymiści musza wierzyć, że sapdki sa tylko korektą po której może nastąpić wzrost do co najmniej poziomu historycznego szczytu (mogłaby to wtedy być korekta płaska a nie zygzak) a dopiero nowe ATH potwierdziłoby, że rynek jest w hossie. 

 

 

Grzegorz Nowak 

serwis giełdowy amerbroker.pl 

 Komentarze

[2023-12-14] Ozzy
Bedzie jakis etf na btc na GPW ?

[2023-12-19] CyfrowyLazarus
Panie Grzegorzu, jak mogę sie z Panem skontaktowac? Niestety nie moge sie do Pana dodzwonic...

[2023-12-19] G Nowak
prosze próbować tel podany na stronie jest aktualny

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)